&een saluutschoten bij staatsbezoek koningin en prins Terrorisme in Duitsland „kamt vooral van links" Weinig voortgang landbouwberaad Australië sluit ambassade Libië IJITENLAND SteidAaOowuvnt -Botha waarschuwt "universiteiten Russen brengen kunstmanen VS in de ruimte Ernstige droogte in gebied met meeste neerslag Duitse volkstellers beroofd en bedreigd Waldheim: Ik maakte fout door te zwijgen GROTE BOERENDEMONSTRATIE IN BRUSSEL: flip Anti- Thatcher- lied taboe bij BBC CONTROLE WOENSDAG 20 MEI 1987 PAGINA S JOHANNESBURG Bij de instal- atie van het onlangs gekozen blan- ce parlement in Zuid-Afrika heeft jresident Botha gisteren nog eens ïard gesteld dat de regering niet al gedogen dat de oppositie met eweld een politieke omwenteling astreeft. Met name de pers en de niversiteiten mogen de oppositie |aarin niet ondersteunen. „Én dat geen dreigement, maar de simpe- waarheid". De president zei niets [rer deling van de macht met yarten, maar wel dat veiligheid, de en stabiliteit voorwaarden zijn vor hervormingen. eo HOUSTON Russische raketten gaan mogelijk binnenkort Ameri kaanse kunstmanen in de ruimte brengen omdat sinds de ramp met de Challenger en enkele andere misluk kingen op ruimtevaartgebied de Vere nigde Staten dit zelf nauwelijks meer kunnen. Voor de Amerikaanse natio nale trots een uiterst gênant toe komstbeeld, maar volgens een verte genwoordiger van de Amerikaanse kunstmaanindustrie is er niet aan te ontkomen, omdat een lange rij van ondernemingen staat te dringen om hun kunstmanen in de ruimte te krij gen. Opiumkitten duiken weer op in Hanoi HANOI Overal in Hanoi duiken weer clandestiene opiumkitten op, sommige verscholen in achterafkamertjes van cafés waarvan het wemelt in de Vietnamese hoofdstad. Dat schrijft het weekblad Tien Phong (Voorhoede), het orgaan van de Vietnamese jonge communisten. Volgens Tien Phong zijn in het zuiden van Hanoi de laatste tijd dertien opiumkitten door de politie ontdekt en opge doekt, maar als onkruid schieten zij daarna weer uit de grond. Het onder het Franse koloniale bewind zeer populaire opiumschui ven werd na het aan de macht komen van de communisten in 1954 verboden. Daarentegen zetten de opiumhandelaren in het zuiden hun werk voort, vooral toen de Amerikaanse militairen er waren, tot de val van Saigon (dat tegenwoordig Ho Chi Minhstad heet) in 1975. Tien Phong laat in het midden waar de opium, gemaakt uit papa ver, vandaan komt, maar aangenomen wordt dat het spul afkom stig is uit het bergachtige noordwesten van Vietnam waar overwe gend etnische minderheden wonen. Ook zou veel opium worden verhandeld afkomstig uit de Gouden Driehoek. De Vietnamese au toriteiten hebben altijd ontkend dat hun land als doorgangsland wordt gebruikt. NEW DELHI In het vermoedelijk regenachtigste gebied ter wereld heerst sinds twee weken ernstig gebrek aan water. Volgens het Indiase persbureau UNI moeten inwoners van de stad Shil- long in de noordoostelijke bergstaat Maghalaya, het gerantsoeneerde water met emmers bij een centrale bron afha len. Vele theehuizen hebben hun deu ren moeten sluiten. In Shillong valt ge woonlijk ongeveer 1.200 millimeter re gen per jaar. Ter vergelijking: in mid den-Europa valt ongeveer 750 millime ter. FRANKFURT In het Westduit- se Wuppertal, Hamburg, Hannover, Düsseldorf en Mtlnster zijn over vallen gepleegd op volkstellers. Ge maskerde mensen roofden de tas sen met formulieren uit handen van de ambtenaren en bedreigden hen. Tegenstanders van de volk stelling, die vorige week begon, voeren nog steeds actie met valse brieven en vlugschriften. Uit de Bondsdag komen nu geluiden dat volkstellers politiebescherming moeten krijgen, met name wanneer zij werken in wijken als Kreuzberg in Berlijn, waar de tegenstand erg groot is. RELATIE MET ZWEDEN PROBLEEMLOOS, MAAR NIET INTENSIEF DEI HAAG Wanneer konnjin Beatrix en prins Claus morgen in Stock holm irriveren, is het op de ko;af dertig jaar gele den at het koninklijk paar Jiliana en Bernhard hen worgingen in het laatsteofficieële staatsbe zoek at aan Zweden is afgelejl. Het bezoek duurt >t en met zaterdag. Een Necrlandse journalist gaf toentertl het volgende ver slag varde aankomst: „Doffe kanonscjten klinken in de vroege ;htenduren van de 21ste mi 1957 over het door een ware zomerzon bestraal de Stoclolm, ten teken dat koningir Juliana en prins Bernhar de Zweedse territo riale waren zijn binnengeva ren. Twijl de glorievolle tocht tusn de eilanden voort ging en aarmee het uur van de officie aankomst in Stock holm na;rde, stroomden dui zenden dangstellenden naar het konklijk paleis waar de eerste ctmoeting tussen de soevereitn zal plaatsvinden". Hoewel »k de huidige konin gin en lar echtgenoot Claus met de nodige honneurs zullen worden ingehaald is een zelfde intocht als dertig jaar geleden onmogelijk. Een „glorievolle tocht" tussen de eilanden is bij voorbaat uitgesloten: het ko ninklijk paar reist anno 1987 per vliegtuig. Ook het beant woorden van de saluutschoten door het Bofors-boordgeschut van HMS kruiser „De Zeven Provinciën" is hierdoor defini tief uit het protocol verdwe nen. Wittebrood Maar dat niet alleen: liepen de Zweden ten tijde van het be zoek van Juliana en Bernhard nog kans plotseling bediend te worden door winkelmeisjes in Nederlandse klederdracht, het komend bezoek zal wat meer aan de gemiddelde inwoner van Stockholm voorbij gaan. Zeker is dat de grote kranten ditmaal niet met extra edities zullen komen. Behalve inci dentele oplevingen in de pu bliciteit rond het wittebrood in de oorlog, rond al dan niet vastgelopen en opgespoorde Russische onderzeeërs in de Oostzee en rond het ge roemde en verguisde staats socialisme, is de belangstelling van de Nederlandse pers voor Zweden altijd gering geweest. De Nederlandse betrekkingen met Zweden zijn dan ook wei nig spectaculair. „Probleem loos, maar niet al te intensief" kenschetst Buitenlandse Za ken de diplomatieke verhou ding. Toch heeft ons land vrij veel gemeen met Zweden. De kwalitatief tot de beste van de wereld behorende Zweedse verzorgingsstaat heeft op ver scheidene punten model ge staan voor onze sociale wetge ving. Zo is bij voorbeeld de Nationale Ombudsman, bij wie burgers met klachten tegen de overheid terecht kunnen, vrij wel rechtstreeks uit het noor den geïmporteerd. Ook onze aanpak van de jeugdwerkloos heid is gebaseerd op maatrege len die in Zweden zijn toege past. In de internationale politiek bevinden Zweden en Neder land zich vaak op dezelfde ideologische lijn. Beide landen besteden rond een procent van hun bruto nationaal produkt aan ontwikkelingshulp en staan een sterk internationaal overleg voor. In tegenstelling tot Nederland voert Zweden een strikte neutraliteitspoli tiek. Het land is geen lid van de NAVO of van de EG. Wel komen de denkbeelden over ontwapening globaal overeen met die van Nederland. Zwe den kent een brede vredesbe weging. Houtprodukten Evenals in Nederland stamt het politieke partijensysteem in Zweden ongeveer van rond de eeuwwisseling. Het Zweed se parlement, de Riksdag kent maar éép kamer in plaats van twee zoals onze volksvertegen woordiging. Sinds 1933 zijn de sociaal-democraten vrijwel on afgebroken aan de macht. Ver doorgevoerde sociale opvattin gen over bij voorbeeld nivelle ring en goede gezondheidszorg voor iedereen hebben Zweden het imago van „heilstaat" be zorgd. Op de lijst van onze handels partners neemt Zweden de ze vende plaats in als export markt. De uitvoer schommelt al jaren rond de 3,5 miljard gulden per jaar. De verkochte produkten variëren van ge neesmiddelen tot elektronica. De import bedraagt ongeveer 4 miljard gulden. We voeren vooral houtprodukten, ver- voersonderdelen en machines in. Bedrijven als Volvo, Saab en Ericsson hebben een naam op te houden in Nederland. Het koninklijk paar zal de ko mende dagen onder meer een symposium over jeugdwerk loosheid bijwonen, terwijl ook een bezoek aan de universiteit van Lund is gepland. Verder staat een rondleiding langs re novatieprojecten in de oud- Stockholmse wijk Gamla Stan op het programma, evenals een buffet in de Blauwe Zaal waar jaarlijks de Nobelprijzen, behalve die voor vrede, wor den uitgereikt. Daar wordt te vens een Nederlandse bloe mententoonstelling ingericht. Het staatsbezoek is een tegen prestatie volgend op het be zoek dat de Zweedse koning Carl Gustaf met zijn echtgeno te koningin Silvia in 1976 aan ons land bracht. Met zijn 27 jaar was de Zweedse vorst bij zijn troonsbestijging in 1973 de jongste koning uit het huis van Bernadotte, dat vanaf begin vorige eeuw de Zweedse troon bezet. In 1976 trouwde hij met Silvia, waardoor deze dochter van een Westduitse zakenman automatisch koningin van Zweden werd. Carl Gustaf is een petekind van prinses Juli ana. Beiden zijn op 30 april ja rig- (Van onze irrespondent RinlOrost) BONN ft linkse ter rorisme bezqjt de gehei me dienst inie Bondsre publiek inmerkelijk meer werk eizorgen dan het rechtse. It verklaar de minister Znmermann (CSU, Binnerandse Za ken) gisteren ij de pre sentatie van h: jaarlijkse Li Oosteuropanen spioneren massaal in Bondsrepuliek BONN Ongev-r der tig tot zeventig rocent van het persond van Oosteuropese abassa- des, consulaten, hidels- vertegenwoordigiien en bedrijven in de Bidsre- publiek houdt zii met spionage bezig. Dï heeft de Duitse veilheids- dienst bekendgeaakt. In de vertegenvordi- gingen van de >vjet- Unie in Bonn is l pro cent spion. In de oolse ambassade in Bomis 70 procent agent van lich tingendiensten en i die van Tsjechoslowak: on geveer een derd< De DDR houdt zich h in tensiefst met poEeke, militaire en econoiische spionage bezig. rapport van de geheime dienst (Verfassungsschutz- bericht). Toch meent de minister dat alle activiteiten van links, rechts en van Oosteuropese spionnen hun doel hebben ge mist: de democratie in de Bondsrepubliek is niet in ge vaar gebracht. In 1986 is volgens Zimmer- mann het aantal gewelddaden van linkse kant aanzienlijk toegenomen (van 221 in '85 tot 318 vorig jaar, waaronder twee moordaanslagen met drie slachtoffers). In de nabije toe komst worden nieuwe moord aanslagen verwacht, evenals bomaanslagen op gebouwen en installaties van militairen en overheid. De geheime dienst waar van het kantoor in Keulen dit jaar bij een zware bomaanslag van de RAF ernstig werd be schadigd heeft weinig in zicht in ledentallen, leeftijds opbouw, beroepsgroepen en organisatie-opbouw van de links-extreme organisaties, in tegenstelling tot de rechts-ext- reme organisaties, van wie de meeste met naam en toenaam bekend zijn. Het aantal pagina's over het rechtse extremisme in de Bondsrepubliek is nog niet half zo dik als dat over het linkse extremisme. Eind 1986 waren er in de Bondsrepubliek 73 rechts-extremistische orga nisaties, vijf minder dan een jaar eerder. Het zijn vooral de neo-nazi's die niet terugdein zen voor geweld. Opvallend waren ook de activiteiten van organisaties Palestijnen, Koer den, Iraniërs en Turken. WENEN President Kurt Waldheim van Oostenrijk heeft gis teren in een televisierede antisemitisme veroordeeld en toegege ven dat hij een fout heeft begaan door niet openlijk over dit Oostenrijks verleden te spreken. Waldheim benadrukte weder om dat hij persoonlijk geen oorlogsmisdaden heeft begaan, maar zei tevens „diep te betreuren" dat deze misdaden destijds hebben plaatsgevonden. Ten aanzien van zijn hardnekkige weigering openlijk over zijn verleden te praten zei Waldheim dat hij nu inziet dat hij op dit punt fouten heeft gemaakt. Hij zei nogmaals dat hij bij dergelii- ke wreedheden niet persoonlijk betrokken is geweest, maar al leen zijn „plicht" heeft gedaan. Wat hij met „plicht" bedoelde legde hij vervolgens uit: „Er was geen sprake van ideologische overtuiging, militair fanatisme of menselijke onverschilligheid. Je plicht doen betekende de machteloosheid van de dwang". Enkele uren voordat Waldheim zijn toespraak hield vertrok kanselier Franz Vranitzky voor een bezoek naar de Verenigde Staten, waar hij zal proberen het povere imago van zijn land op te vijzelen. Boeren steken vlaggetjes in brand, wanneer zij in een lange protestmars door de straten van Brussel trekken. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De twaalf Europese Landbouwmi nisters hebben gisteren maar weinig voortuitgang geboekt in hun overleg over een terughoudender prijsbeleid en productie beperkende maatregelen. Vooral de verlaging van prijzen voor granen (min 2,7 procent in het compro mis-voorstel van het voor zitterschap) stuit nog op fel verzet. Tegen de prijsverlaging of -be vriezing die de meeste EG- -producten bedreigt, demon streerden gisteren in Brussel 15- tot 20.000 boeren uit alle lidstaten. Hun leiders eisten na afloop van een vier uur duren de tocht door de stad, die ove rigens zeer rustig verliep, in een verzoekschrift aan de landbouw-ministers meer aan dacht voor de aantasting van de boeren-inkomens als gevolg van de prijsvoorstellen. In kringen rond het land- bouw-beraad viel gisteren ove rigens op te maken dat het compromis-voorstel dat de Belgische staatssecretaris De Keersmaeker maandag op ta fel legde, inderdaad basis kan zijn voor een akkoord op niet al te lange termijn. Het idee om de afschaffing van de ex portsubsidies, die met name de Westduitse landbouw gevoelig in de portemonnee raakt, zeer gefaseerd door te voeren, lijkt in gewijzigde vorm de instem ming te kunnen krijgen van minister Kiechle. K.tu<c ORT jt estta te tfli. CU«T stSeuwSkTï ovteuuis Rppoertseia f ^-re. <ec en.... (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Britse verkiezingscampagnes worden alle wapens inge zet, zelfs de popmuziek. Maar aan de platendraai- ers van het populaire sta tion BBC-Radio One is het ten strengste verboden het plaatje „Celebrate (The Day After You)" van de Blow Monkeys te draaien, omdat het een te politieke inhoud heeft. De inhoud van de song komt erop neer, dat „Wij feest zul len vieren de dag nadat wij je (Thatcher) het gat van de deur hebben gewezen. Iedereen zegt dat het land één puinhoop is en de dag van de afrekening nadert, maar zij maakt plan nen om nog langer aan te blij ven". BBC-Radio One durft deze politieke boodschap niet in de ether brengen, in tegen stelling overigens tot commer ciële radiostations, die de plaat volop draaien. Mede daardoor zal de Celebrate-single van de Blow Monkeys niet veel tijdig nodig hebben om in de Top 20 te komen, waar momenteel nog de smartlap van de groep staat genoteerd: „She Was Only A Grocer's Daughter" (Ze was maar de dochter van een kruidenier), waarmee ui teraard ook premier Thatcher wordt bedoeld. Intussen hebben zowel de Conservatieven als Labour gis teren hun verkiezingspro gramma's gepresenteerd. Daaruit blijkt onder meer dat Labour blijft vasthouden aan eenzijdige nucleaire ontwape ning. Bovendien wil men de werkloosheid (nu drie miljoen) binnen twee jaar met een mil joen terug dringen en de socia le ongelijkheid te verkleinen. De Conservatieven daarente gen willen een uitbreiding van het kernwapenarsenaal, belas tingverlagingen en verder gaande beperkingen voor de vakbonden, in een poging „de macht aan het volk" te bren gen. CANBERRA Australië heeft opdracht gege ven tot onmiddellijke sluiting van het Libische Volksbureau (ambassade) in Canberra en heeft alle Libische diplomaten tien dagen de tijd ge geven om hun biezen te pakken. Premier Bob Hawke zei op een persconferentie dat het kabi net het besluit na rijp beraad had genomen vanwege de „ontwrichtende rol" die Libië in het zuiden van het Stille-Oceaangebied speelt. Hoewel hij Fiji niet met name noemde, sugge reerde hij een Libische betrokkenheid. Hawke wees ook op de recente semi-militaire opleiding die Libië heeft gegeven aan dissidente groepe ringen in Frans Nieuw-Caledonië en in de In donesische provincies Irian Jaya en Oost-Ti- mor, alsmede op de Libische steun voor radica le autochtonen (Aborigines) in Australië. door Rink Drost „Vertrouwen is goed, controle is beter", zegt de mevrouw in het restaurant, wanneer ik een Eurocheque uitschrijf. We treffen elkaar daar geregeld, want ze serveren een heerlijke hap. Maar elke keer opnieuw controleert mevrouw pijnlijk nauwkeurig of de handtekening op de cheque dezelfde is als die op het pasje en of het tiencijferige nummer op de achterkant van de cheque exact overeenkomt met dat op het pasje. Het heeft geen zin voortaan naar een ander etablissement te gaan, want daar is de cheque-procedure eender, ook als je er dagelijks twee keer zou eten en dat maandenlang zou volhouden. Moet je maar met contant geld of met een creditcard betalen. „Ordnung muss sein", geldt in Duitsland en gewenning maakt op geen enkele manier inbreuk op die wetmatigheid. Wie als journalist het Bundespresseamt (wat in Nederland de Rijksvoorlichtingsdienst is) in het regeringsgebou wen complex binnen wil, moet zonder dat daarom wordt gevraagd zijn perskaart aan een portier in een glazen hok tonen. Ook al kan die man ie inmiddels wel uittekenen, als je de kaart niet toont, drukt-ie niet op het knopje dat de deur opent. De man heeft zijn machtspositie zelfs nog een beetje uitgebreid, want hij vraagt je ook wat je komt doen en wie je wilt spreken. In controleren zijn ze in de Bondsrepubliek heel goed. Iedere Duitse staatsburger die zestien jaar is geworden dient te allen tijde een identiteitskaart ofwel Personalausweis bij zich te hebben. Formeel geldt die plicht zelfs tijdens het zwemmen. Want Ordnung muss sein, nietwaar? Het eerste waar de politie naar vraagt als je om welke, reden dan ook staande wordt gehouden is je Personalausweis. Wie zijn Ausweis niet bij de eerste vordering kan tonen moet een boete betalen en later alsnog zijn Ausweis komen tonen. Als Nederlander heb ik die problemen niet. Zolang in ons land de identiteitskaart niet verplicht wordt, hoef ik zo'n ding hier niet te laten zien. Als Onkel Agent vraagt wie ik ben, wil ik dat best vertellen. En als-ie me niet gelooft heb ik natuurlijk identiteitspapieren voldoende op zak, inclusief een verblijfsvergunning. Waar de Friese nationalisten niet eens van durven dromen, is in Duitsland heel gewoon: paspoortencontrole voor reizen binnen de Bondsrepubliek. Dat geldt namelijk voor mensen die per vliegtuig vanuit de overige Bondsrepubliek naar West-Berlijn reizen en andersom. Dat „andersom is nog tot daar aan toe. Want West-Berlijn mag dan officieel een van de elf deelstaten van de Bondsrepubliek Duitsland zijn, de geallieerden hebben er vanwege de bijzondere status van Berlijn het laatste wobrd. En die hebben de Duitse overheid opgedragen het reizigersverkeer dat West-Berlijn in de richting van de Bondsrepubliek verlaat steekproefsgewijs te controleren, zoals dat geldt voor alle grenzen van de Bondsrepubliek. Het vliegverkeer is op een lijn gesteld met het verkeer per trein of per auto. Maar de Duitse ambtenaren interpreteren de geallieerde opdracht wel heel ruim. Op het Berlijnse vliegveld Tegel maakt het geen Buit uit of je naar een bestemming in de Bondsrepubliek wilt reizen of naar Timboektoe: je paspoort dan wel Ausweis wordt gecontroleerd en zelfs gefotografeerd. En niet steekproefsgewijs, nee, bij iedere passagier. Mijn verblijfsvergunning was laatst een extra foto waard. Datzelfde gebeurt op de luchthavens in de Bondsrepubliek met passagiers die hebben geboekt voor een vlucht naar Berlijn. Maar wie per vliegtuig van bijvoorbeeld Düsseldorf naar Stuttgart wil, krijgt geen paspoort- of Ausweiscontrole. En voor het verkeer néér Berlijn hebben de geallieerden geen eisen gesteld of verzoeken gedaan. Een tweeslachtige vorm van discriminatie dus.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5