„Wat is dat: zwart geld wit maken?" I Borst- en baarmoederhalskanker terug te dringen door preventie Ongerustheid in de Kamer over nieuwe paspoort groeit VVD: Onderhandelen over conventionele wapens £etdóc(2oivumt PvdA wil minder hoge officieren in leger PVDA: INVOERING „PUINHOOP^,, Rundvee ramp als ontwikkelingshulp BINNENLAND WOENSDAG 20 MEI 1987 PAGINAf (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De liberale woordvoer der stelde voor dat Nederland het initia tief zou nemen voor onderhandelingen tussen de NAVO en het Warschau Pact over wederzijdse beperkingen van con ventionele wapens. „Laat de NAVO eens een nuloptie voorstellen voor tanks, het meest zichtbare middel en symbool voor de Russische onderdrukking van Oost- Europa. Laten we eens zien of de heer Gorbatsjóv déér zo happig op is!". Uit de woorden van Bolkestein zou men kun nen opmaken dat de VVD bang is deze strijd te verliezen. CDA-woordvoerder De Boer zal die vrees gisteravond versterkt hebben. Op een vraag van de PvdA'er Ter Beek verklaarde hij dat het kabinet „al volop bezig is" in de NAVO te pleiten voor de „dubbele nul-optie" (afschaf fing van alle Euroraketten met een reikwijdte van 500 tot 5000 kilometer). De Boer verwees daarbij naar uitlatingen van premier Lubbers voor de NCRV-televisie. De minister-president omhelsde bij die gelegenheid de onmiddellijke afschaffing van de LRINF-wapens (1000 - 5000 km) en sprak zich uit voor een afschaffing bin nen een half jaar van de SRINF-wapens (500 - 1000 km). De Boer is het daar van harte mee eens. Vol gens hem dient de regering inderdaad al het mogelijke te doen om dat te bereiken en zono dig zal hij hierover vanavond een motie indie nen. Volgens de CDA'er houdt de NAVO in elk geval voldoende kernwapens over om de Sov jet-Unie af te schrikken van een aanval op West-Europa. Hij wees op onder meer de Ame rikaanse „nucleaire" bommenwerpers, die in Engeland zijn gestationeerd, en de Amerikaan se onderzeeboten in Westeuropese wateren, die zijn uitgerust zijn met atoomraketten voor de lange afstand. Een eventuele CDA-motie met betrekking tot de dubbele-nuloptie is bij voorbaat verzekerd van een kamermeerderheid. De PvdA denkt er namelijk precies zo over. „Er is nu een histori sche kans om een daadwerkeijk begin te maken met de beteugeling van de kernwapenwedloop. Die kan en mag niet verloren gaan. De dubbele nul-optie moet gerealiseerd worden," aldus PvdA-woordvoerder Ter Beek. DEN HAAG De PvdA vindt dat er in de Ne derlandse krijgsmacht veel te veel hoge, en dus ook dure officieren rondlopen. Tijdens een de bat in de Eerste Kamer over het defensiebeleid pleitte PvdA-senator Uijen, zelf oud-beroepsof ficier, voor een beteugeling van de „rangen-in flatie" in de legertop. Uijen wees erop dat het aantal generaals, luitenants-generaal, kolonels, luitenants-admiraal, schouten-bij-nacht, kapi teins ter zee, etc. de laatste vijfentwintig jaar „onrustbarend snel is gestegen", terwijl de tota le sterkte van de krijgsmacht juist geleidelijk is afgenomen. Het aantal officieren in de aller hoogste rangen bij landmacht, luchtmacht en marine (vlag- en opperofficieren) bedroeg in 1960 nog 76 en nu 121. Tot de rangen die direct daaronder liggen (kolonels e.d.) behoorden in 1960 nog 260 personen. Thans zijn het er 368. SLAVENBURG TIJDENS PROCES: ROTTERDAM De 63- jarige Ruud Slavenburg, ex-lid van de raad van bestuur van de voormali ge Slavenburg's Bank, kwam er pas via kranten achter wat „witten" van zwart geld is. „Ik heb toen een keer aan ie mand gevraagd aan wie weet ik niet meer wat is dat: zwart geld wit maken?", zei Slavenburg gisteren voor de recht bank in Rotterdam. Daar ging het strafproces van start tegen drie voorma lige topfunctionarissen van het bankconcern. Zij worden verdacht van het leiding geven aan zwart- geldpraktijken die in de periode 1977-1982 vol gens een rijksaccountant een omvang hadden van circa 187 miljoen gulden. De eerste procesdag werd in zijn geheel besteed aan het verhoren van Slavenburg, waarbij de vragen voorname lijk werden gesteld door rechtbankpresident mr. T. Fransen. Centraal in het verhoor stond de gang van zaken op de Amsterdam se vestiging van Slavenburg's Bank aan de Herengracht met betrekking tot F S Properties BV, onroerend- goedhandelaren. Deze later failliet gegane BV mocht zich vanaf 1977 ver heugen in een bijzondere kredietservice van het Am sterdamse bijkantoor. Die be stond eruit dat F S kredie ten werden verleend waar in eerste instantie „rechtens" geen dekking was (overdis- positie). Begin 1978 was er sprake van een overdispositie van ruim vier miljoen gul den, terwijl er bij Slaven burg's Bank een maximum gold van ruim twee miljoen. Uit onderzoek kwam later naar voren dat ten minste een deel van het verleende krediet werd gedekt door Ruud Slavenburg zat gisteren, na vier jaar, dan toch eindelijk voor zijn rechters. Geheel links officier van justitie mr. Den Doelder. „zwarte waarden" die zich bevonden in de directiekluis. Geld onderweg Hier schoof Slavenburg de zwartepiet vooral door naar de ex-directeur M B. van het Amsterdamse bijkantoor, die op eigen houtje de overeen komsten met F S was aan gegaan. Hij zou ook Slaven burg als lid van de raad van bestuur de hoogst ver antwoordelijke voor de bin nenlandse kredietverle ning aan het lijntje heb ben gehouden met medede lingen als „Maak je geen zor gen, er is veel geld onder weg". B. kon zich, zo bleek op de zitting, veel veroorloven zon der dat dat gevolgen voor hem had. In een later stadi um ontzegde hij zelfs de in terne accountantsdienst van het bankconcern, die de in houd van de kluis wilde in specteren, de toegang. Op de vraag van mr. Fransen hoe dat toch mogelijk was en waarom er geen stappen wer den ondernomen tegen B., antwoordde Slavenburg: „Ik kan mij absoluut niet meer herinneren waarom wij hem hebben gehandhaafd". Slavenburg gaf min of meer toe dat hij in 1977 al op de hoogte was van de forse overdispositie bij de Amster damse vestiging, al wist hij ook dit niet met zekerheid, zoals hij op veel cruciale vra gen een concreet antwoord schuldig moest blijven: „Ik kan het mij niet meer precies herinneren" en „Ik ben slecht in data", liet hij zich meerdere malen ontvallen. Luchtje Vervolgens kwam de voor dit proces belangrijke vraag aan de orde wanneer Slaven burg ervan op de hoogte was geraakt dat een deel van die kredieten werden gedekt door „zwarte waarden". Voor de rechter-commissaris had hij verklaard dat hij medio 1978 op de hoogte was van „vertrouwelijke dekking" met betrekking tot de aan F S verleende kredieten of te wel „kredieten waar een luchtje aan zat". Slavenburg kwam gisteren op deze verklaring terug. „Er kan bij mij een zekere ver warring zijn geweest", zei hij, en introduceerde vervolgens de term „harde waarden", waarvan hij medio 1978 wist dat die zich in de kluis in Amsterdam bevonden maar niet dat hier aan „een luchtje zat". J01 ati' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ongerustheid in de Tweede Kan* over de verwikkelingen rond de invoering van hi nieuwe, fraudebestendige paspoort neemt toe. Aanle ding daartoe zijn scherpe meningsverschillen binm Kenmerk En Personificatie (KEP) BV in Barnevel die voor het deelnemende Kodak-concern aanleidii waren, er eind vorige week uit te stappen. Over de precieze oorzaak van de ruzies bij KEP bestaat g« helderheid. KEP zelf weigert hardnekkig mededelingen te dot en verwijst naar Buitenlandse Zaken, dat evenmin iets zeg# wil en op zijn beurt verwijst naar KEP „omdat het om inten aangelegenheden gaat". Verder is de Kamer ongerust over de inhoud van het gehein contract dat het ministerie van buitenlandse zaken met KI sloot. Staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaki heeft het contract afgelopen vrijdag vertrouwelijk aan de K mer ter inzage gegeven. Daarmee heeft de bewindsman die dt aanvankelijk niets voor voelde, een belangrijk verzoek vani Kamer ingewilligd. Volgens ingewijden laat het contract ai KEP, ondanks talloze voorbehouden en door het ministerie i» gelegde tussentijdse controles, toch te veel ruimte van de pa poortfabricage een melkkoe te maken. Zo is (in artikel twaalf) onder meer de omvang van de winst d KEP mag maken, slechts beperkt door het woord „redelijk zonder aan te geven wat daaronder procentueel verstaan m« worden. Buitenlandse Zaken heeft zich eerder op dit punt V( dedigd met te zeggen dat KEP „voor elke stap" die het ma doen eerst toestemming van het ministerie moet vragen. Proeven Nog niet ingewilligd is echter het eveneens dringende verza van de Kamer meer gegevens te verstrekken over de proevt die gedaan zijn met de fraudebestendigheid van het KEP-p poort en die ertoe leidden dat KEP de felbegeerde order kr« Daarmee is in het gunstigste geval zeshonderd miljoen guld gemoeid, als gevolg van buitenlandse belangstelling voor het j bruikte fotochemische procédé. Niettemin bestaat ook over de exclusiviteit van dit procédé i zekerheid omdat door Buitenlandse Zaken gesteld is dat Staats Drukkerij en -Uitgeverij (SDU) niet aan de eisen v fraudebestendigheid zou kunnen voldoen. De SDU heeft i herhaalde malen met klem tegengesproken en eigen paspoa modellen gepresenteerd, die minstens zo fraudebestendig zoudi zijn. De PvdA'er De Visser, die enige maanden geleden als eerstei kat de bel aan bond en om een nauwgezet onderzoek vro sprak eind vorige week desgevraagd van „een puinhoop". CDA'er Gualthérie van Weezei, die zich aanvankelijk scherp! gen de houding van De Visser afzette, gaf nu toe „dat deze u inderdaad niet goed zit en helemaal verkeerd gaat aflopen", Kohnstamm (D66) heeft inmiddels schriftelijke vragen gesKi aan Van der Linden. Hij wil weten of de datum van invoerii die „geprikt" is op 1 januari 1988, onder deze omstandighedi nog wel haalbaar zal zijn en wat de bewindsman denkt te dm om uitstel te voorkomen. Van der Linden heeft eerder deze week echter al laten weti dat wat hem betreft aan de datum van 1 januari 1988 niet tornd behoeft te worden. In kringen van CDA, PvdA en 1 wordt daar echter openlijk aan getwijfeld. Niettemin staat ra niet te trappelen om iets te gaan ondernemen, omdat de Twee Kamer kort geleden de Algemene Rekenkamer gevraagd h« een zogenaamd „doelmatigheidsonderzoek" naar het nieui paspoort te doen. In het onderzoek zal het voornamelijk gaan om de prijs die burger moet gaan betalen en waarover nog altijd geen duideli] heid bestaat. „Laten we nou eerst maar eens afwachten wat dl uitkomt en dan zien we wel verder. Ik geloof niet dat het vi standig is, daar nu doorheen te fietsen, tenzij het natuurlijk welke reden dan ook helemaal de spuigaten gaat uitlopen", De Visser. i (ADVERTENTIE) DEN HAAG Jaarlijks overlijden er in Neder land ruim drieduizend vrouwen aan borstkanker en driehonderd vrouwen aan baarmoederhalskan ker. De bevolkingsonder zoeken die de afgelopen tien jaar in Nijmegen en enkele andere regio's bij wijze van proef naar deze beide vormen van kanker zijn gehouden, hebben een zeer positief resultaat gehad. Het aantal vrouwen dat aan borstkanker stierf, nam met ongeveer vijftig procent af en het aantal vrouwen met baar moederhalskanker daalde van 18,6 naar 3,3 per 100.000. Volgend jaar zullen in ver schillende delen van Neder land bevolkingsonderzoeken van start gaan naar borstkan ker en baarmoederhalskanker. In voorbereiding hierop wordt er vandaag en morgen in Nij megen een symposium gehou den over de resultaten van de proef-bevol k i ngsonderzoeken naar deze beide vormen van kanker. Professor G. Vooys van het Instituut voor Patho logische Anatomie in Nijme gen staat enigszins sceptisch tegenover de te houden bevol kingsonderzoeken. „Voor de screeningsonderzoeken is het van doorslaggevend belang dat er een goede organisatie en re gistratie is en zeer hoogwaar dige apparatuur. Alleen een gerichte aanpak waarbij de op komst ook gecontroleerd wordt, kan succes hebben. Ik denk hierbij aan een strakkere organisatie dan die welke de overheid voor ogen staat". Voorkomen Vooys benadrukt verder het essentiële verschil tussen borstkanker en baarmoeder halskanker. „Borstkanker kan pas ontdekt worden als het er al is. In een bepaalde fase ver spreidt het zich door het hele lichaam. Tussen het moment dat het zichtbaar wordt en het moment dat het zich ver spreidt, zit een nauwe tijds- marge. Alleen door zeer regel matige controle kan deze vorm van kanker tijdig vastgesteld worden. Bij het proef-bevol- kingsonderzoek werden de vrouwen elke twee jaar opge roepen". Baarmoederhalskanker kan echter gemakkelijker voorko men worden. Vooys: „Via een uitstrijkje is het mogelijk het voorstadium te ontdekken van baarmoederhalskanker. Zo'n vroegtijdige diagnose en een hierop volgende behandeling operatie kunnen voorkomen dat een vrouw deze vorm van kanker krijgt. Omdat het hier om voorstadia gaat die enkele jaren kunnen duren, is de tijdsfactor hier van minder be lang dan bij borstkanker". Europese kankercode Terwijl vroeger de nadruk lag op het genezen van kanker, gaat men nu de laatste jaren steeds meer aandacht besteden aan het voorkomen. In het ka der van de Europese campag ne tegen kanker die gisteren van start is gegaan, hebben deskundigen uit de lidstaten een kankercode opgesteld. Deze Europese code voor kan kerpreventie, bestemd voor alle inwoners van de Europese Gemeenschap, geeft richtlij nen voor wat men zélf kan doen om kanker tegen te gaan. Belangrijkste doelstelling van deze actie is dat het aantal sterftegevallen dat wordt ver oorzaakt door kanker, in het jaar 2000 met vijftien procent moet zijn teruggedrongen. Voor veel mensen geldt dat kanker voorkomen kan wor den als ze hun levensgewoon ten wijzigen. Roken, te veel al cohol, te veel zonlicht en onge zond eten zijn factoren die het risico op kanker vergroten. Nederland is het eerste land in de EG dat inhaakt op de Euro pese campagne die tot 1989 zal duren. In Nederland wordt de actie voor een groot deel geor ganiseerd door het Koningin Wilhelmina Fonds, dat ook een folder over de kankercode heeft uitgegeven. JEANNETTE VOORBIJ Het 100ste Van Haren filiaal is open. En dat wordt voor u voordelig lopfl Kijk maar naar deze feestelijke aanbiedingen. Da's geen geld. Maar O Q 9 wel een kwestie van snel zijn. Want op is op. Leer of suède: slechts i Vërder dan Van Haren hoeft u voor schoenen niet te lopfl VAN HAREN SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER ■s st. (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Production* Oranje Museum in Baarn geopend Onder een overweldigende belangstelling van genodigden is gisteren het Oranje Museum In Baarn officieel geopend. Prins Bernhard verrichtte de opening van het museum dat door particulier initia tief tot stand is gekomen. In het museum is onder meer een twintig meter lange kroningsstoet in miniatuur te zien met meer dan tweehonderd militairen. Verder is er een speciale expositie van schilden die sinds prinses Sophie door het Koninklijk Huis beschikbaar zijn gesteld aan leveran ciers die het predikaat „hofleverancier" mogen dragen. DEN HAAG De inschakeling van de rundveehouderij h ontwikkelingshulp is een ramp. Tussen 1978 en 1984 is op manier 140 miljoen gulden over de balk gegooid. Dit blijkt een onderzoek dat de Inspectie Ontwikkelingshulp heeft geda naar deze vorm van hulp. Er bestaan geen beleidslijnen voor' rundveehouderij als vorm van ontwikkelingshulp. Zo werd! aan een aantal landen Nederlandse in totaal 14.500 melkkoe!' geleverd, die echter ter plaatse ongeschikt bleken. Klimaat, ding en verzorging bleken niet geschikt voor de Nederland koeien. Bovendien waren ze niet als trekdier te gebruiken opzetten van grootschalige melkbedrijven werd ook een mislu' king, door gebrek aan goed management in de betrokken 1» den, het niveau van mechanisatie en het feit dat het materii weinig afgestemd was op de lokale behoefte. Radio-piraterij loopt verder uit de hand DEN HAAG Ondanks dringende verzoeken aan het kabifl öok vanuit de Tweede Kamer, om scherper jacht te maken illegale omroep-praktijken, is de ether-piraterij een even vangrijk verschijnsel gebleven als voorheen. Op vele plaatsen de situatie zo uit de hand gelopen, dat zelfs lokale overhed een zekere status verlenen aan illegale omroepen. „Overal het land lijden dagbladen schade door radiopiraten die corn®! ciële boodschappen uitzenden en daardoor de advertentie-' komsten van kranten nadelig beïnvloeden". Dit schrijft de or? nisatie van dagbladuitgevers NDP in een brief aan premier U bers. Daarin wordt hem gevraagd met een aanwijzing aan de: ficiers van justitie meer vaart te zetten achter de vervolging de lokale omroeppiraten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4