„Kabinet begonnen aan sloop politie" Libanongangers zeer gemotiveerd Studeren aan het l Luzac College geeft je een voorsprong! Luzac College Kamer akkoord met inning lesgeld door scholen JNENLAND EeidwOowutnt WOENSDAG 20 MEI 1987 PAGINA 3 EN BOSCH Het Helmondse bedrijf Far- BV mag doorgaan met de produktie van t haargroeimiddel Minoxidil. In het door Amerikaanse geneesmiddelenfabrikant john aangespannen kort geding bepaalde rechtbank gisteren dat Minoxidil niet bin- de wettelijke definitie van een genees- an< iddel valt, omdat natuurlijke kaalheid geen v°® fkte is. Upjohn ontdekte een aantal jaren end (eden bij toeval dat het bloeddrukverlagen- oijh (Minoxidil haargroei kan bevorderen. De 'ure die het bedrijf volgde om het haar- liddel als geneesmiddel te registreren doorkruist door Farzoo, dat de Minoxi- jlossing als kosmetisch produkt op de 5 doi jrkt bracht. Volgens een woordvoerder van lenpjohn gaat het bedrijf in hoger beroep tegen lar uitspraak, ien [aargroeimiddei Honecker had vals Beul van Ommen' zwarte schaap van familie lijft in produktie JNederlands paspoort L DEN HAAG De Oostduitse partijleider Honec ker had in de periode dat hij door de Duitse politie werd gezocht wegens illegale communistische ac tiviteit een vals Nederlands paspoort. Hij kreeg het in Zwitserland, met een in Parijs gemaakte foto. Volgens dit paspoort was hij de Nederlandse zeeman Martin Tjaden, die op 21 september 1911 in Amsterdam was geboren. Het is nu tentoonge steld in een verzetsmuseum in de DDR. Honecker schrijft in zijn memoires dat hij vaak „met dank baarheid" terugdenkt aan de hulp uit Nederland, „waar ik veel solidariteit heb bespeurd". De par tijleider, die van 3 tot 6 juni een officieel bezoek brengt aan Nederland, kreeg in 1934 de opdracht in Berlijn het communistische verzet tegen de Na zi's te organiseren. Twee jaar later werd hij door de Gestapo gearresteerd. Hij heeft tot het einde van de oorlog gevangen gezeten. MONSTER Enkele be woners van Monster kun nen zich de eergisteren aangehouden Marinus J. de R. (68) nog wel herin neren. De van oorlogsmis drijven verdachte oud- Westlander was fout in de oorlog, dat weet men, maar wat hij allemaal ge daan heeft weet eigenlijk niemand zeker. Ook de heer P. van der Laarse niet, de man naar wie het ge meentebestuur van Monster vragenstellers doorverwijst. Want er zijn in de gemeente archieven weinig gegevens over de ex-dorpsgenoot. Van der Laarse kwam bij toe val precies in 1940 in Monster werken en werd tevens mede commandant van de binnen landse strijdkrachten in die plaats. Van der Laarse, oud-di recteur van de Sociale Dienst in Monster, vertelt: „Marinus, of Rien zoals hij hier werd ge noemd, stond wel bekend als een beruchte jongen. Ik meen dat hij in de oorlog in het kamp in Ommen zat wegens zwarte handel en clandestien slachten. Van wat hij in het kamp heeft misdaan wisten wij hier weinig". Na de oorlog verdween de we gens het mishandelen en do den van kampgenoten gezoch te „Oberkapo" M. de R. „Soms hoorde je wel dat hij weer op bezoek was. 'Rien is weer op Monster', klonk het dan", ver telt Van der Laarse, „maar ze kregen hem nooit te pakken. Marinus heeft nu een tuin- dersbedrijf in Hamburg, maar hij komt oorspronkelijk van een boerderij. En uit een keu rig gezin". Riens zuster J. zijn andere zus en zijn broer zijn inmid dels overleden woonde een tijdje in Zuid-Amerika, maar zit nu weer in Monster. Aan haar was waarschijnlijk het bezoek gericht dat Rien maan dag dwong de Duits-Neder landse grens bij Denekamp over te gaan. Zorgeloos gewor den door eerdere, succesvolle tripjes naar Monster liep de man wiens Duitse verblijf plaats pas sinds 1983 bij justitie bekend is in de handen van de marechaussee. Hij komt nog deze week vlak bij zijn geboor teplaats. wanneer hij wordt voorgeleid voor de rechter commissaris van Den Haag. In een proces zal moeten blijken of De R. daadwerkelijk de be ruchte „beul van Ommen" is, die door de historicus dr. L. de Jong wordt beschreven als „nog gemener dan de slechtste Duitser". ichijndode snu is i rouw h! lsnog iverleden :Ti> PELDOORN De ge- le 5* eentelijke lijkschouwer ~c ie naar het Juliana Zie- an 1 wihuis in Apeldoorn was vri «roepen in verband met pelE e niet-natuurlijke dood ee 47-jarige vrouw lkitdekte een opzienba- 'f nde medische fout. De ok 1 rouw, die al geruime tijd j het koele mortuarium g opgebaard tussen an- ere stoffelijke overschot- bleek nog te leven, ingeschakelde inspec- fooiimr voor de volksgezond- >rsn|eid noemt het een ont- nde vergissing, waar- hij zich afvraagt hoe oertAt in hemelsnaam moge- ova jjk was. De vrouw is in- Idels overleden. xU evaj e vrouw werd op 26 februari de afdeling intensive-care Agenomen na het innemen an een overdosis medicijnen. 'anfé behandelende artsen ver- irden haar dood toen de raratuur waarop de vrouw seC(j ias aangesloten geen tekenen pjjjian leven meer registreerde. p mdat de Apeldoornse een °I* iet- natuurlijke dood was ge- Drven, werd de politie bij de ak betrokken. Eén van de inten meende haar in het rtuarium te horen ademen, arna een arts de gemeente- lijkschouwer waarschuw- Deze liet de vrouw op- n dJeuw op de afdeling intensi ef care opnemen. Ook de fa lie werd over de gemaakte rgissing ingelicht. Op 4 voc laart is Apeldoornse daad- opa erkelijk overleden, robli lisl! leetman overweegt i inanciële bonus ^Échnische docenten Bn HAAG Minister Deet- Bi an van onderwijs wil pas af- studeerde technische docen- jjgj n, die voor een kwart de verstap maken naar het iW ?rii' sle en, behouden voor [jJ tt onderwijs in de technische ikken aan lts en mts. Hij rerweegt de mogelijkheden to een financiële vergoeding geven in de vorm van ge- feitelijke overname van stu- esehuld of gedeeltelijke te- igbetahng van college- en/of rsusgeld. In eventueel uitstel n dienstplicht of verlenging »n uitstel van dienstplicht oor docenten in opleiding ziet minister niets. fe>g geen spoor 'an daders overval enzinestation OOFDDORP De politie in kt Kg ttrlemmermeer heeft nog 1(j en duidelijk beeld van de iders de gistermorgen roeg gepleegde overval op benzinestation aan de A-4 r hoogte van Nieuw-Vennep. el is er een vaag signale- tot bekend, le overval kwam de 51-j« pompbediende J. van d< joden uit Buitenkaag om het "en. Een tweede pompbe- ttde werd zwaar gewond in ziekenhuis opgenomen. Hij «keert buiten levensgevaar. politie vermoedt dat bij de ^erval gebruik is gemaakt vuistvuurwapens. De buit 'raagt niet meer dan enkele toderden guldens. De over- *crs zijn in een auto in de khting van Den Haag ge lucht. Het recherchebij- todsteam dat zich met het wrzoek bezig houdt bestaat 11 dertig personen. NPB-VOORZITTER VAN DER LINDEN: NPB-voorzitter Leen van der Linden vreest voor een politie „die vooral repressief werkt en in de eerste plaats weer de beschermer wordt van de gevestigde orde en zich terugtrekt in het isolement achter de muren van het politiebureau". VANDAAGi IN HET t lEUWi MAASTRICHT De aanslagen op de politie in ons land zijn nog lang niet ten einde. Van het ontzien van het politie apparaat zal geen sprake zijn, zo dat ooit al het ge val is geweest. „Het ka binet is aan de sloop van het unieke Nederlandse politie-apparaat begon nen", zei vanmorgen voorzitter Leen van der Linden van de Neder landse Politie Bond (NPB) op het driejaarlijk se congres van de bond in Maastricht. Vandaag en morgen buigen de le den van de bond zich over de houding die de politie moet innemen te gen de toekomstige be dreigingen. Volgens Van der Linden is er voor de leden van de NPB, de voortzetting van de hon derd jaar geleden opgerichte Algemene Nederlandse Poli tie Bond, weinig reden tot optimisme. Hij doelt daarbij op de afslankingsoperatie bij gemeente- en rijkspolitie, waarbij naar verwachting 780 arbeidsplaatsen verloren gaan. De NPB-voorzitter kraakt de aanbevelingen die de Werkgroep Politiebudget aan het kabinet heeft gedaan om op termijn nog eens onge veer 6500 arbeidsplaatsen te schrappen en de „wisseltruc" om 2000 politie-ambtenaren te vervangen door 2000 hul pagenten. „Een soort vere delde nachtwakers", noemt Van der Linden die laatste groep. Volgens hem willen de samenstellers van het Rapport Politiebudget voor de toekomst een politie „die volledig breekt met de aan pak om door preventie en probleemgericht werken te komen tot een betere beheer sing van de criminaliteit. In plaats daarvan komt een po litie die vooral repressief werkt en in de eerste plaats weer de beschermer wordt van de gevestigde orde en zich terugtrekt in het isole ment achter de muren van het politiebureau". Dat is een andere aanpak dan de NPB zeker in het laatste deel van de honderd iaar van haar bestaan heeft bepleit. Van der Linden geeft de regering en de Kamer, die zich nog moeten uitspreken over de ombuigingsaanbeve- .lingen, de volgende raad: „Vergeet dit rapport, dat voor wat betreft het grootste deel van de aanbevelingen van elke realiteit gespeend is. Accepteer dat een goed poli tie-apparaat zoals wij dat in Nederland hebben geld kost. Daarbij moet men zich reali seren dat afbreken van dit apparaat zodanig ten koste zal gaan van de kwaliteit van onze samenleving, dat de uit eindelijk te betalen rekening een veelvoud zal zijn van de thans door minister Ruding aan te zuiveren tekorten op de politiebegroting". Opnieuw conflict De NPB-voorzitter is niet ge rust op de toekomst van de toeslagregeling voor onregel matig en onaangenaam werk (inconveniëntenregeling). Er dreigt volgens hem op korte termijn opnieuw een conflict over de regeling waarvoor de commissie-Albeda de rege ring het uittrekken van een extra bedrag van twintig mil joen gulden adviseerde. De ministers van justitie en bin nenlandse zaken gingen wel iswaar akkoord met de extra uitgave, maar het is volgens Van der Linden zeer goed mogelijk dat de regeling de bezuinigingsronde bij de poli tie niet ongeschonden door komt. „Dat dit kabinet rui terlijk toe zal geven dat poli tie-ambtenaren gewoon recht hebben op dat stuk inkomen, lijkt ons een illusie". Hij erkent dat er nog al wat mankeert aan de organisatie, werkwijze en doelmatigheid van de Nederlandse politie. „En niemand moet schromen om dat ook met luide stem bekend te maken. Maar ik vind uitsluitend roepen dat het zo slecht gaat met de Ne derlandse politie een regel rechte miskenning van al die positieve kanten en een bij drage aan de veelgenoemde demotivering van de politie ambtenaren' aldus de NPB- voorzitter, die daarnaast de nodige kanttekeningen plaatst bij de in de verkie zingstijd breed gesteunde mo tie om zestig tot tachtig mil joen gulden extra voor de be strijding van criminaliteit uit te trekken. „Of het geld er komt, hoe het besteed gaat worden en of het om een structurele verhoging van de begroting gaat, is nog ondui delijk. Als het geld beschik baar komt, is het in finan cieel opzicht ongeveer een egalisatie van de effecten van de afslankingsoperatie die ook de politie treft. Vol trots vertellen de politieministers dat de politie toch maar ge spaard is in de bezuinigings ronde die afslanking heet. Het kan best zijn, het bete kent natuurlijk wel dat er de komende tijd 780 arbeids plaatsen verdwijnen, alleen al op grond van die maatre gel. Dat ziin 780 plaatsen minder om de criminaliteit te bestrijden". Weinig goede woorden dus voor het huidige kabinet, dat volgens Van der Linden op de verkeerde plaatsen naar geld zoekt om begrotingsga ten te dichten. „Er is nog wel wat te vinden, gewoon stop pen met het project Intensi vering Samenwerking Poli tie. Weliswaar is er voor de korte termijn geld te verdie nen, maar over enkele jaren krijgen de korpsen de reke ning dubbel en dwars gepre senteerd van de opbouw van een derde soort politie, de re gionale politie. Natuurlijk moet bij de politie samenge werkt worden, dat werd ech ter ook al gedaan zonder dit overbodige project". ARJEN VAN DER SAR Protest De Molukse kunstenaar Willy Nanlohy booc* prins Claus gisteren geheel onverwacht een zwartboek aan in de Oosterkerk in Hoorn, waar officieel een boek over Jan Pie- tersz Coen ten doop werd gehouden ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van de stichter van het vroegere Batavia. Groepen Molukkers en Keiëzen lieten met kreten en pamflet ten hun ongenoegen blijken over de herdenking van Coen, die als gouverneur-generaal In 1621 de complete bevolking van Banda liet uitmoorden. DE KNOLLEN H'JM MM 2ffiT: Ch «R OÊ huisarts MET oie Ujjgwhibh (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Uit het onderzoek van de afdeling gedragswetenschappen van de landmacht, dat overigens zeer globaal van aard is geweest, blijkt dat de militairen die naar Li banon werden uitgezon den zeer gemotiveerd wa ren. De meest voorko mende redenen om te vertrekken waren idealis me, waardering, avontuur, geld, uitdaging en vlucht. De vele Nederlandse dienst plichtigen en beroepsmilitai ren maakten bij de VN-vre- desmacht in Libanon deel uit van het zogenoemde Dutch- batt, dat later Dutchcoy heette, toen de bijdrage was terugge bracht tot een compagnie. Dat onderdeel kreeg de opdracht het moeilijkste gebied in zuid- Libanon onder controle te houden. De taak van de mili tairen omvatte onder meer waarnemen, patrouilleren en controleren van personen, vooral op wapens en identi teitspapieren. Incidenteel kwamen ze in bedreigende si tuaties terecht. Confrontaties met strijdende groeperingen of infiltranten (met name de PLO en strijders van de inmiddels overleden majoor Haddad) leidden soms tot regelrechte intimidatie met wapens en in enkele gevallen tot schotenwisselingen. Er werden diverse militairen in gijzeling gehouden, sommigen voor 24 uur, en er vielen in to taal negen doden te betreuren, overigens veelal door ongeluk ken met eigen wapens en voertuigen. Het ministerie van defensie onderkende dat het verblijf in Libanon, ook al ging het dan niet om een rechtstreekse oor log, psychische schade bij de betrokkenen kon opleveren. Al direct na terugkeer kregen de soldaten voorlichting over de mogelijkheden van nazorg, maar achteraf blijkt die ontoe reikend of onduidelijk te zijn geweest. De meesten die na verloop van tijd klachten kre gen, wendden zich tot de huis arts. Die verwees meestal door naar het RIAGG en niet naar militaire nazorg-organisaties. Beroepsmilitairen, ongeveer eenderde van het totaal aantal mensen met klachten, zochten wel contact met een militaire arts. Conferentie De Stichting Maatschappij en Krijgsmacht organiseert mor gen in de Utrechtse Jaarbeurs een conferentie over de in vloed van oorlogsgeweld op het leven van ex-militairen. Daarbij gaat het zowel om de materiële als immateriële ge volgen. Leidraad is de proble matiek van de Indië-vetera- nen, maar ook die van Unifil- lers zal ter sprake komen. Voor deze laatste groep mili tairen is er overigens een reü nie op 17 oktober in Zuidlaren. De belangstelling daarvoor is overweldigend. DICK HOFLAND Nederlandse Unifillers in Libanon controleren of er geen wapens in deze auto zijn verborgen. Geen krant ontvangan Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags lussen 14.00 en 15 00 uur. tetefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Gescheiden vrouw moet meer kansen op baan krijgen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat gescheiden vrouwen meer mogelijkheden moeten krijgen om betaalde arbeid te verrichten, hetzij in een volledige baan, hetzij in een deeltijdbaan. Bovendien meent de Kamer dat er meer kinderopvangcentra moeten komen. Als aan deze twee voorwaarden wordt voldaan, zal de overheid minder bijstandsuitkeringen aan gescheiden vrouwen hoeven te betalen. Woordvoerders van PvdA, VVD, CDA, D66 en PPR betoogden dit gisteren tijdens een vergadering van de kamercommissie voor Sociale Zaken over de hoge overheidsuitgaven die verband houden met echtscheidingen. Met name de bijstandskosten voor gescheiden vrouwen zijn de laatste jaren flink gestegen. De overheid geeft daaraan ruim twee miljard per jaar uit. Dat is meer dan de helft van de totale bijstandsuitgaven. De fracties van CDA en VVD vinden dat de ex-echtgenoten van gescheiden vrouwen in ieder geval verplicht bij moeten sprin gen als het gaat om betaling van bepaalde kosten ten behoeve van kinderen, die na de echtscheiding bij de moeder zijn blijven wonen. Vrijwel unaniem verzet de Kamer zich tegen de advie zen van een (door het kabinet ingestelde) studiecommissie om de bijstand aan éénoudergezinnen te verminderen en de belasting aftrek voor kinderalimentatie af te schaffen. (ADVERTENTIE) Het Luzac College is een particuliere onder wijsinstelling waarde lesstof van de laatste twee jaar HAVO, Atheneum of Gymnasium in één jaar wordt gegeven De opleiding is ook zeergeschikt voor leerlingen met een MAVO- diploma, die nu met HAVO willen doorgaan. De ervaring heeft geleerd dat leerlingen met een "no-nonsense" mentaliteit, die bereid zijn een jaar hard te werken, een zeergrote kans van slagen hebben. De inschrijving voor het cursusjaar 1987/88 is nu geopend. Vraagt u daarvoor de brochure "Studeren aan het Luzac College" met alle informatie aan bij de rector van het Luzac College te Den Haag of Rotterdam, resp. de heer A.H.G. Verdoom (Den Haag), telefoon 070- 656143 of de hcer.M .H .A. Yerwei j (Rotterdam) telefoon 078-159614 of bij het Landelijk Secretariaat in Dcn Haa8. telefoon 070-469269. Alkmaar I Amsterdam I Arnhem I Breda I Enschede Groningen I Den Haag I Heemstede I Roermond I Rotterdam Utrecht I Z volle (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer gaat weliswaar ak koord met de invoering van lesgeld voor 16- en 17-jarigen, maar heeft moeite met het feit dat de scholen het komende schooljaar zelf moeten zorgen dat dit geld (een vast bedrag van 1030 gul den per leerling) wordt geïnd. De VVD-fractie had gisteren, e" enals de oppositie, kritiek op onderwijsminister Deetman, die onlangs liet weten dat de toegezegde centrale inning van het lesgeld door Groningen met een jaar moest worden uitgesteld. De fracties van CDA en VVD zullen niettemin akkoord moeten gaan met deze regeling, omdat volgens ir mister Deetman dit jaar de centrale inning gewoon prak tisch onuitvoerbaar is. Vanaf het schooljaar '87-'88 zal het lesgeld een vast bedrag van (dit iaar 1030 gulden) be dragen, dat in de plaats komt van de inkomensafhankelijke schoolgeldheffing. Voor de ho gere inkomens boven de 40.000 gilden betekent dit dat de ou ders een relatief hogere eigen bijdrage moeten betalen. Af hankelijk van het ouderlijk in komen kan via de regeling te gemoetkoming studiekosten een vergoeding worden ont vangen, als gedeeltelijke (en voor de laagste inkomens zelfs een gehele) teruggave van het Jesgeld.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3