Werk in Warmondse polder gaat door atwijk kibbelt over kunstbeleid Valkenburg's Harmonie viert 50- jarig jubileum Gele kaart voor fout-parkeerders 'Kas veroorzaakt schade aan gewas' Aanrijding na inhaalmanoeuvre NA [PEN OMGEVING£gidóc(5ouiant Politie deelt 50 bonnen uit huideiser >ept De ndehoevé or rechter !els oholieren maken kaas Stichting Voorhout Tien Eeuwen Oud ziet levenslicht WOENSDAG 20 MEI 1987 PAGINA 17 kei je haalt chemisch al aan huis op 3 'Itaü De gemeente Lisse gaat gedu- ee'' ieen proefperiode van een half iaar jjHJ genaamde klein chemisch afval bij ensen thuis ophalen. De gemeente- moet zich nog buigen over het Prt) iel van het college van B en W. De kost 10.000 gulden. In Lisse kan het kleine afval (verf, batterijen, en dergelijke) op dit moment ook enbare werken aanbieden, maar de iirders hebben ervaren dat daarmee ,iiet al het chemisch vuil op de juis- jats komt. Het vermoeden bestaat 1 "Ljg een flink deel in de huisvuilzak- rerdwijnt. In 1986 werd 3000 kilo afval aangeboden, maar in een als Lisse moet zeker zo'n 27.000 kilo jar in te leveren zijn. 'Wethouder Van Dalen vrouwonvriendelijk' VOORSCHOTEN Wethouder J. van Dalen (WD) is gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën door mevrouw I. Mulder (D66) beticht van vrouwonvriendelijk gedrag. Mulder was boos dat het rapport van de Vrouwenadviescommissie (VAC) ter in zage was gelegd in de leeskamer en niet is toegezonden aan de raadsleden. Mulder kreeg steun van de mede commissieleden M. Breunesse (PvdA) en M. Van der Kloeg (VVD). Wethouder Van Dalen zei niet te begrijpen waarom dit keer het jaarrapport van de VAC niet toege zonden was, terwijl het gebruik is dat alle raadsleden dit soort rapporten wel thuis krijgt. De wethouder beloofde het rapport alsnog toe te laten zenden en de behandeling een maand uit te stellen. Overigens rolde deze week de aanbiedingsbrief van een groep dames uit de CDA-afde- ling Voorschoten binnen over de aankondiging van een rapportage over kinderopvang in Voorschoten. Ook dit keer is het rapport niet naar de raadsleden gestuurd en ligt het alleen ter lezing in een kamer van het gemeente huis. ARTOPA TOONT FOTO'S LISSE Jim Vos uit Haarlem is, in de categorie zwart-wit, winnaar gewor den van de foto-wedstrijd van Artopa. De tweede prijs ging naar Frans Prins uit Vlaardingen. De beste kleurenfoto werd gemaakt door W. de Jong uit Capel- le aan den IJssel, J. Eling uit Baflo werd tweede. De foto's die zijn ingestuurd voor de wedstrijd zijn za terdag 23 en zondag 24 mei te zien in Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lis se. Belangstellenden kun nen er van half twee tot half vijf terecht WASSENAAR Bij de eerste grote regionale verkeers controle in de regio Haaglanden zijn gisteren tussen 's ochtends tien en s middags vier uur ruim 600 voertui gen van de Rijksstraatweg en A44 geplukt en gecontro leerd. In totaal werden door de 35 politiefunctionarissen uit Den Haag, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk en Leid- schendam 50 processen verbaal opgemaakt. Met motor rijders uit Den Haag werden verdacht uitziende, vooral oudere personenwagens en vrachtwagens van de Rijks straatweg gehaald en de weg naar het parkeerteirrein van het voormalige Dierenpark Wassenaar gebracht. Hoofdinspecteur J.W. Koekoek, die de algehele leiding had, toonde zich tevreden over de actie: „In het kader van de verhoging van de verkeersveiligheid een uitste kend geslaagde dag. Het is zeker de bedoeling dit soort acties vaker te houden. Van de ruim 600 aangehouden voertuigen heeft pakweg 10 procent een proces verbaal gekregen. In feite valt dat erg mee. We hadden gedacht dat de cijfers aan het einde van de dag er anders zouden hebben uitgezien". Verkeer in de Bollenstreek LISSE De Federatie Bollen streek van de PvdA houdt donderdagavond in de Marien- burcht aan de Nassaustraat 5 in Lisse een thema-avond over verkeer en vervoer in de Bol lenstreek. Jaap Wolff, lid van de PvdA-statenfractie, houdt een inleiding. Aandacht wordt onder meer besteed aan: een hernieuwd onderzoek naar de haalbaarheid van NS-stations in Hillegom, Voorhout en Sas- senheim, het opheffen van de knelpunten in de verkeersrou- te Katwijk-Leiden en de knel punten in de wegenaanleg rond De Zilk. De bijeenkomst begint om half negen. Hersenletsel na aanrijding VOORHOUT Een 12-jarige jongen uit Voorhout is gisteravond om acht uur ernstig gewond geraakt bij een aanrij ding op de Berg en Dal. Hij botste met zijn fiets door nog onbekende oorzaak te gen een auto op die met een lage snel heid reed. Daardoor viel de jongen met zijn hoofd op de grond. Hij is met een zware hersenschudding en een scheurtje in de schedel naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden gebracht Directie CNB op sterkte LISSE De directie van de bloembol lenveiling CNB bestaat per ingang van 1 Sni weer uit drie directeuren. De heren de Jong en J. Algra, die al bij de CNB werken, worden belast met respectieve lijk administatie en informatica en fi nanciële zaken. Directeur H.G.M. Barn- hoorn behartigt commerciële zaken. PRSCHOTEN Jon- lentrum De Linde- moet binnenkort i de Leidse kanton- |ter verschijnen. Het is gedagvaard een schuldeiser, die snel geld wil zien fuet gelooft in een fi- «1 betrouwbare toe- l voor dit jongeren- half jaar geleden is De >eve onder curatele ge- Tvan de gemeente Voor- ii met als toezichthouder jcteur Welzijn C. Ver- rbe raadscommissieleden welzijn zijn vorige week he lagavond op de hoogte ge- van de nieuwe prpble- maar hebben zwijgplicht, elfde geldt voor Verlooij ook het bestuur van De i ehoeve is nog niet bereid nieuwe tegenslag nader t lichten. grootste crediteur van De ïehoeve is de gemeente rschoten en de gemeente- heeft besloten te trachten schuld langzaam te innen voorrang voor de andere S deisers crediteur die het jon- centrum gedagvaard zal er waarschijnlijk wel >ereiken dat de gemeen- id extra geld gaat pompen it jongerencentrum, want tdat niet snel gaat ge wordt het jongerencen- an als gevolg van de dag- ling in staat van faillisse- gesteld. WARMOND Het egali seren van de boezemkade in de Zwanenburgerpol der wordt uitgesteld tot na het broedseizoen, maar de andere werkzaamhe den gaan gewoon door. Gedeputeerde Van Heemst heeft dit gisteren bepaald na een bezoek aan de polder. De boe zemkade wordt momen teel verlaagd en er wor den aanleghavens aange legd. Van Heest sprak wel even over stilleggen van deze werkzaamheden, maar dat heeft volgens de deskundige vogelwachters nu geen zin meer omdat het broedseizoen al te ver gevorderd is. Gisternochtend brachten zo wel provinciale als gemeente lijke bestuursleden een bezoek aan de bogzemkade van de Zwanburgerpolder waar de werkzaamheden voor recrea tieve voorzieningen in volle gang zijn. Gedeputeerde van Heemst stelde zich op de hoog te naar aanleiding van berich ten dat er in Warmond niet helemaal volgens de richtlij nen zou zijn gehandeld. Vo gelswachters zijn boos dat er in het broedseizoen met de werkzaamheden is begonnen. Veel vogels zijn hierdoor ge stoord en er zouden nesten zijn vernield. De inzichten van de provincie en de gemeente Warmond staan loodrecht tegenover el kaar. Gedeputeerde Van Heemst stelde na bestudering van de statenstukken vast dat er met Warmond is afgespro ken dat de werkzaamheden aan de boezemkade niet in het broedseizoen zouden plaats vinden. Door Warmond wordt gesteld dat er in het overleg met de provincie niet is ge sproken over het mijden van het broedseizoen en dat die af spraak zeker niet als voor waarde is gesteld voor de pro vinciale subsidie. De onlangs afgetreden gedepu teerde Borgman zegt echter dat er met Warmond wel de gelijk is gesproken over het broedseizoen en dat zelfs meerdere malen. Hij toonde zich zeer teleurgesteld dat er zo met de weidevogels is om gesprongen. Zowel in het ge meentehuis van Warmond als in het Provinciehuis zal in de komende dagen precies wor den uitgezocht hoe de afspra ken waren ook voor wat be treft de ontgrondingsvergun ning voor de aanleghaventjes aan de boezemkade. Wellicht kan men dan op don derdag nauwgezet antwoorden op de vragen van oud-wethou der van der Zalm die hij in de vergadering van Prov. staten zal stellen. Hij blijft van me ning dat men ook zonder een papiertje in Warmond had kunnen bedenken dat het be gin van het broedseizoen niet de juiste tijd is om met zo'n werk te beginnen. Overigens acht hij ook fouten bij de pro vincie niet uitgesloten. NOORDWIJK Wie in het historische centrum van Noordwijk-Binnen zijn of haar auto fout parkeert, loopt kans een gele kaart onder de rui tenwisser vinden. Deze kaart is een blijk van ongenoegen van de bewoners aan het adres van de automobilisten, die er wat het parkeren betreft met de pet naar gooien. Het is dus deze keer niet de scheidsrech ter, maar de medeburger uit de dorpskern, die afkeurend optreedt tegen het fout parke ren. Het uitreiken van de gele kaart is één van de activiteiten van de werkgroep verkeer van de vereniging De Oude Dorpskern. Het oude centrum van Noordwijk-Binnen wordt de laatste tijd in toenemende mate ontsierd door „ongeorga niseerd" parkeren, zo meent de Oude Dorpskern. De werk groep verkeer heeft besloten hier iets aan te doen. Niet al leen omdat zowel de oudere als jonge bewoners zich nau welijks over de trottoirs kun nen bewegen, maar ook omdat de huidige manier van parke ren niet past bij de historische sfeer van het centrum. Vaak worden de voertuigen tot aan de voorgevel geparkeerd. Daarom is onder de bewoners een gele kaarten actie gestart. Deze gele kaarten zijn te krij gen bij Galerie Drieluik en bij hotel-restaurant Royal. De Oude Dorpskern dringt tevens aan op meer politietoezicht. Een incidentele bon wegens fout parkeren zal zeker pre ventief werken, zo meent de vereniging. Aan de gemeente Noordwijk is een aantal voor- er te i vijfde klas van de basisschool De Leerhoeve in Warmond in k akte gisteren echte boeren meikaas. Alle dertig leerlingen ienó den door vrijwilligers van de Kinderboerderij Kloosterhof :akei het werk gezet en het resultaat na twee uur werken wa- twee fraaie kilokazen. De zelfkazers waren zo enthousiast dat zij een vervolg willen. Dit verzoek wordt gehonoreerd, bin nen enkele weken zal er op school nog een keer kaas worden gemaakt maar dan maakt ieder z'n eigen kaasje in een boter- kuipje. Waarschijnlijk wordt het zelfs een hele zuiveldag op school en maken de kinderen ook boter en yoghurt. De nu gemaakte kaas is dan wel genoeg gerijpt dat die geproefd kan worden. stellen gedaan om de parkeer overlast in de kern te verhin deren. In haar bericht stelt de werkgroep, dat de uitbreiding van het raadhuis een flinke overbelasting van de parkeer gelegenheid veroorzaakt. Bij de bouw is onvoldoende reke ning gehouden met parkeerge legenheid, meent de werk groep. Nu parkeren ambtena ren tot in wijde omgeving van het raadhuis. Op de parkeer plaats bij het gemeentehuis is slechts een enkele plaats niet gereserveerd. Schoolgebouwen aangepast voor verenigingen VOORSCHOTEN Ruim 160.000 gulden is nodig om een gedeelte van de Fort- gensschool en kleuterschool de Kleuterhof in Voorscho ten om te vormen tot een ac commodatie voor diverse in stellingen. Ongeveer 100.000 gulden kan direct worden gedekt. De gemeente moet de resterende 60.000 gulden dan nog investeren. Als gevolg van de integratie- verbouwingen van basisscho len komen er vijf lokalen en een hoofdenkamer vrij in de Ds. Fortgensschool aan de Prins Bernhardlaan. Ook de Kleuterhof aan de Prof. v.d. Waalslaan komt vrij. Diverse verenigingen hebben zich aangemeld voor de Fortgens school. Waarschijnlijk zullen „Op blote Voeten", de Gerefor meerd/Hervormde Jeugd raad, het Jongerenpastoraat, de Kringgang en De Wereld winkel zich in de school ves tigen. Deze organisaties wer den dakloos na de sloop van het schoolgebouw aan de Leidseweg 33. De Stichting Kinderspeelzaal, die wil star ten met halve-dagopvang, krijgt drie lokalen in de Fortgensschool. In de Kleu terhof, die in augustus vrij komt, willen burgemeester en wethouders de kinder speelzalen Pippeloen I en II gaan huisvesten, omdat het nouten noodgebouw aan de Einsteinlaan in slechte staat verkeert. b TWIJK Een poging is en i de raadscommissie is of ir vorming, recreatie en k qjnoeting (VRO) in Kat- om te komen tot een den Hatelijk kunstbe- b Isplan is gisteren voor- ïrüj g verzand in een afba- ingsprocedure tussen e commissie en de ie voor beeldende Nlïuien' voorstel van renij houder W. van der zal' 5 komt er nu een geza- nlijke vergadering met ""et commissie beeldende 're *$ten, waarin omschre- de I wordt wat kunstbe te b inhoudt en welke ad ding door welke raadscommissie gaat ge schieden. In eerste instantie wilde de wethouder het aankoop- en plaatsingbeleid van kunstvoor werpen uit zijn kunstbeleid houden. Met name de PvdA tekende daar bezwaar tegen aan en eiste vooraf een om schrijving van wethouder Van. der Plas wat dan in zijn ogen kunstbeleid is. Bij het totstand komen van het huidige college in Katwijk is op het lijstje van beleidvoorne mens van het college het zoge naamde kunstbeleid geplaatst. Nu de conkretisering van dit beleid gestalte moet gaan krij gen in een nota, is het niet duidelijk welke commissie en derhalve welke wethouder verantwoordelijk voor het Katwijkse kunstbeleid gesteld moet gaan worden. Volgens de wethouder van VRO, W. van der Plas (CDA) hoort de verantwoordelijkheid van het kunstbeleid thuis bij in die commissie. De taakstel ling voor de commissie beel dende kunsten is. aldus de wethouder, alleen zorg te dra gen voor de verfraaiing van het dorp. Andere zaken, zoals muziek, tentoonstellingen en dergelijke en de financiële consequenties en de toe te kennen subsidies zijn taken voor VRO. Volgens het SGP-raadslid C. Oskam hoort het kunstbeleid inderdaad thuis bij VRO, zij het dat hij graag een stukje deskundigheid van burgerle den op afroep wenst te heb ben. Conkreet houdt dat in, dat de commissie beeldende kunsten opgeheven kan wor den en min of meer opgaat in de commissie VRO. De heer H. van Duijn (CDA) zag de ach tergrond van de problemen iets anders. Wethouder Berg man (ook CDA en voorzitter van de commissie beeldende kunsten) is zich rot geschrok ken toen hij zag wat het kunstbeleid inhield, aldus de S' inge CDA'er. Vandaar dat hij et naar de commissie wil doorschuiven. Principiële bezwaren kwamen van de heer D. Graaff (PvdA), die het onmogelijk vindt uit het gehele kunstbeleid het aankoop- en plaatsingsbeleid van beeldende kunsten te ha len en toe te kennen aan een aparte commissie. „Dat bete kent dat wij hier het financië le kader aangeven en tegen de commissie beeldende kunsten zeggen, koop er maar iets fraais voor", aldus de socialist. Het RPF-raadslid E. J. Berg man was het met deze conclu sie eens en suggereerde een gemeenschappelijke vergade ring met de commissie beel dende kunsten te beleggen om te komen tot een goede aan pak en omschrijving van het kunstbeleid. Wethouder W. van der Plas wilde toch een principe-uit spraak hebben voordat een ge meenschappelijke vergadering belegd wordt. De essentie van het kunstbeleid mag niet uit de commissie weg, terwijl over de rest gesproken gaat wor den, vatte de wethouder de discussie enigszins cryptisch samen. Op het kantoor van notaris A. Dirven in Sassenheim is gisterochtend de acte getekend waarmee de Stichting Voorhout Tien Eeuwen Oud in leven werd geroepen. Deze stichting gaat de festiviteiten in 1988 coördineren. Voorzitter C. Tetteroo, secretaris J. Wiegman en penningmeester G. Beukhof maakten van de gelegenheid gebruik om de plannen voor het komende jaar te presenteren. De stichting, die bestaat tot 31 december 1988, wil onder andere een historische optocht organiseren. Verder staat een zeskamp, een nachtmarathon, een gezamenlijke maaltijd en een nieuwjaarsrecep tie op 2 januari op het programma. De financiën voor dit uitgebreide programma zijn nog niet fond. Voorzitter C. Tetteroo:„We hebben een startsubsidie aangevraagd bij de gemeente maar daar nog niets over gehoord. We hopen verder sponsors te vinden voor de grote evenementen. De vereni gingen uit Voorhout, die meewerken aan het feestjaar, dragen ook bij in de kosten. Definitieve afspraken moeten nog gemaakt worden". VALKENBURG Val- kenburg's Harmonie be staat op 26 juni precies 50 jaar. Op vrijdag 22 mei zal dit jubileum worden ge vierd met een concert on der leiding van dirigent Jan van Nerijnen. Het concert vindt plaats in het sport- en recreatiecen trum De Terp. Vijfentwintig jaar geleden zei de toenmalige burgemeester M.A. van der Have: „De Har monie is een hecht in onze ge meenschap verankerd korps dat zich mag verheugen in de volle belangstelling van de burgerij". Welnu, dat is 25 jaar later nog steeds staande geble ven. Valkenburg is trots op zijn bezit en de waarde van het uit 46 musicerende leden bestaande orkest. Vooral ook door de aanwezigheid van veel jeugdige leden is het een korps met toekomst. Vorig jaar behaalde Valken- burg's Harmonie tijdens een concours in Brielle onder au spiciën van de Koninklijke Nederlandse Federatie voor Harmonie, Fanfare en Brass band (Hafabra), promotie naar de Ere-afdeling. Een resultaat dat ondanks vele successen van het ensemble, nog nooit eerder werd behaald. In 1984 haalde het korps te Katwijk op het Tulip Timefestival de Zil veren Tulp binnen, terwijl in datzelfde jaar een langspeel plaat werd gemaakt. Naast de enorme inzet van de muzikanten zijn de klinkende successen ook te danken aan Jan van Nerijnen, een van Neerlands top-dirigenten. Hij was gedurende meer dan 30 jaar als trombonist verbonden aan het voormalige Utrechts Symphonie Orkest en was te vens docent voor koper aan de muziekscholen te Maarssen en Zaltbommel. Met verschillen de orkesten was hij met gewel dige successen reeds 6 keer vertegenwoordigd tijdens het K.N.F. topconcours te Arn hem. Als componist doet Jan van Nerijnen ook van zich spreken. Diverse van zijn wer ken komen voor op lp's van binnen- en buitenlandse or kesten. De Harmonie heeft 300 dona teurs hetgeen voor een dorp als Valkenburg niet slecht ge noemd kan worden. „Ook fi nancieel gezien mogen we niet klagen", zegt voorzitter Piet van der Meij. Dankzij de inzet van de leden is er de jaarlijkse opbrengst uit „De Biertrom" die tijdens de Valkenburgse feesten en paardenmarkt best rendeert. Deze activiteiten worden georganiseerd door een aparte stichting. „Uit de opbrengst van „De Biertrom" worden nieuwe instrumenten aangeschaft", aldus de voorzit ter. Meer dan 25 instrumenten konden op deze manier ge kocht worden en als men weet dat het goedkoopste instru ment al 2.000 gulden kost, kan men zich indenken dat de zelf werkzaamheid der leden wel beloond wordt Het bestuur gaat in september actie voeren bij de twee basis scholen in het Rijndorp. De leerlingen zullen worden uit genodigd om een repetitiea vond bij te wonen. „De bedoe ling is om met een speciale op leiding voor koperblazers het aantal leden uit te breiden", zegt Van der Meij. Momenteel staan er 12 leerlingen inge schreven. „Dat mag ook wel", gaat hij verder, „want willen we op een concours met succes in de Ere-afdeling uitkomen, zal de bezetting van het orkest meer uitgebreid moeten wor den". Valkenburg's harmonie kan met een gerust hart uit zien naar zijn Eeuwfeest. „Een kleinere gemeente", zegt be schermheer burgemeester C. Sinke, „kan in veel groot zijn". De Harmonie is daarvan het levende (en spelende) bewijs. JOH. IMTHORN VALKENBURG De heer Th. van den Berg is gekant tegen de bouw van een kas, een bedrijfsruim te en een bedrijfswoning aan de Duifraklaan door Van der Meij B.V. Vol gens Van den Berg is hij door de gemeente Val kenburg te laat op de hoogte gesteld van deze plannen. Een woordvoer der van Van den Berg zei dit gisteren in een verga dering van de raadscom missie AROB. Hij eiste dat de bouwvergunning wordt ingetrokken. De woordvoerder van Kweke rij «n Handelsonderneming Van Den Berg, de heer L. C. Blok, hekelde het rapport door het Consulentschap voor Tuin bouw Midden-Holland dat in opdracht van de gemeente Valkenburg is opgesteld over de eventuele schade aan de ge wassen, speciaal tijdens het herfst- en winterseizoen. Vol gens het rapport hoeft men niet bang te jijn voor schade. Uit rapporten van twee andere deskundigen blijkt dat er wel degelijk van aanzienlijke scha de sprake zal zijn, zo voerde Blok aan. Het dempen van een sloot die vervangen werd door het leggen van duikers werd ondanks de verleende vergun ning van het Hoogheemraad schap van Rijnland, door Blok als achteruitgang van de wa terkwaliteit gezien. Een der directeuren van Van der Meij B.V., J. van der Meij, wees op zijn beurt dat het gebied waar op gebouwd gaat worden, be stemd is voor agrarische be drijven. „Wij hebben ons bouwplan ingediend binnen het bestemmingsplan voor kassenbouw". V.d. Meij wees op andere tuin ders in Valkenburg, die zoals in het Westland, dichter op el kaar als in Valkenburg hun bedrijven goed laten functio neren. Het Hoogheemraad schap zag geen reden om een vergunning te weigeren n.aJ. van eventuele onderneming van waterkwaliteit. „Trou wens, ook onze belangen lig gen in schoon helder water aldus van der Meij, die duide lijk stelde dat het bedrijf Van der Meij zich voor de bouw plannen aan de Duijfraklaan strikt aan de regels en wetten gehouden had. RIJNSBURG Twee vracht wagenchauffeurs zijn gisteren gewond geraakt toen hun au-, to's elkaar schampten op de Noordwijkerweg, ter hoogte van de Voorhouterweg. Een van de chauffeurs, een 58-jari- ge man uit Rijnsburg, haalde volgens de politie een perso nenauto in en raakte vervol gens de vrachtwagen die hem tegemoet reed. Deze auto werd bestuurd door een 40-jarige in woner van Katwijk. Beide voertuigen raakten zwaar be schadigd. De Katwijker is met een hoofdwond overgebracht naar het Diaconessenhuis en de Rijnsburger met een been wond. De chauffeurs konden het ziekenhuis na behandeling verlaten. Omdat er nog ondui delijkheid bestaat over de toe dracht van het ongeval, zou de politie van Rijnsburg graag in contact komen met getuigen. Het telefoonnnummer is 01718-22634.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17