Nieuw offensief tegen diefstal van fietsen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Organisatie Tour de Frats beschuldigd van malversaties eer otulisme oor warme omer Hoogbejaarde verft stoep Manifestatie Vrouw en Werk groot succes GELE HULS MOET DIEF AFSCHRIKKEN Nieuw protest tegen omstreden rokende cowboy Nieuwe brug over Trekvliet WOENSDAG20MEI 1987 PAGINA IS 1IDEN De provincie ud-Holland heeft vorig ruim- 4200 meldingen kregen van mogelijke tulismeslachtoffers. Dat een forse stijging ten iichte van voorgaande en. In 1985 werden DO meldingen ontvan- n, in 1984 ongeveer dui- nd. De warme zomer en t intensievere oprui- ingsbeleid van gemeen- B, recreatie- en water- happen zijn de oorzaak m de toename van het ttal meldingen. Dat aat in het verslag „Botu- ane in Zuid-Holland in 86" van de provincie. meeste meldingen kwa- binnen in de maanden en augustus; toen waren de temperaturen het egst. Vooral eenden waren t slachtoffer van deze be- iettelijke vorm van voed- Ivergiftiging waaraan wa- rvogels en vissen kunnen »rven. 1986 meldden 59 gemeen- vogelkadavers tegenover gemeenten in 1985. De ite dode dieren werden iden in de grote ge- inten: Den Haag (653), rdam (654) en Schiedam [j. In Leiden werden 169 ivers aangetroffen. onden kadavers moeten orden gemeld bij de pro- die deze verwijderd, adavers worden steek- oefgewijs opgestuurd voor ,j tderzoek naar het Centraal j iergeneeskundig Instituut Lelystad. Van de 142 ka lvers die vorig jaar werden iderzocht, bleken er 105 be- let met botulisme. provincie adviseert het ibliek (water)vogels niet te leren in de zomermaanden concentraties van dieren voorkomen. Waar veel atervogels tegelijk zijn, is kans op optreden of uit- eiding van botulisme na- elijk groter dan elders. ter de bestrijding van bo ne heeft de provincie folder uitgegeven die itis verkrijgbaar is bij de nten, bibliotheken en het Bureau Voorlichting de provincie, Konings- 1 in Den Haag, telefoon 116622. LEIDEN De trottoirband voor zijn woning geel ver ven. Dat was volgens een 85-jarige bewoner van de Korevaarstraat de enige manier om van de overlast van geparkeerde auto's af te komen. De man werd ech ter gistermiddag rond kwart voor een tijdens het schilderen gestoord door de politie die van omwonen den had gehoord dat de man de stoep aan het be schilderen was. De Leide- naar is op verzoek van agenten gestopt met verven. Onfortuinlijke vakantieganger LEIDEN De complete kampeeruitrusting van een 41-jarige inwoner van Delft is gistermiddag ge stolen in Leiden. De on fortuinlijke vakantiegan ger ging rond twee uur geld halen bij het postkan toor aan de Breestraat. Hij had zijn fiets voor de deur gezet en toen hij terug kwam waren de kampeer- spullen van zijn fiets ge stolen. Het gaat om een kampeertent, een matras, slaapzak, een benzinebran der, etenswaren en fiets tassen. LEIDEN/LISSE De manifestatie Vrouw en Werk, die gisteren in de arbeidsbureaus van Leiden en Lisse werd gehouden is een groot succes geworden. Het arbeidsbureau in Leiden werd door ruim 600 vrouwen bezocht en in Lis- se werden 400 vrouwen geteld. Vorig jaar trok de manifestatie, die toen twee dagen duurde, in Leiden 420 belangstellenden. De toename van de belangstelling werd volgens een woordvoer der van het arbeidsbureau onder meer veroor zaakt door het feit dat nu ook vacatures werden aangeboden, terwijl het vorig jaar alleen om mogelijkheden tot scholing ging. De arbeidsbu reaus zullen de komende dagen en weken ge bruiken om vrouwen en werkgevers behulp zaam te zijn bij het ook daadwerkelijk vervul len van de aangeboden vacatures. Man opgepakt in koffiehuis LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een 24-jarige man uit Barneveld aangehou den, die illegaal in Ne derland verblijft. De man werd rond vijf uur aangetroffen in een koffiehuis aan de Hoge- woerd dat nog was geo pend. Daar waren ook drie inwoners van Lei den die geen geldige verblijfspapieren bij zich hadden. De man nen, 17, 25 en 36 jaar oud, zijn meegenomen naar het politiebureau. Jong K G naar Italië LEIDEN De muziekvereniging Kunst en Genoegen neemt op zondag 7 juni deel aan de Italiaanse festivi teiten van het „Fiesta dei fiori" in Locarno. Dit feest staat geheel in het teken van bloemen. De muziekvere niging zal zich daar dan ook presen teren in een groots opgezet bloemen corso. Op 23 mei neemt de muziek vereniging deel aan een taptoe in Arnhem en op 24 mei aan een inter nationale taptoe in Deinze (België). Bij het festival om de Drumcoldcup op 28 mei in Medemblik zal K&G ook van de partij zijn, evenals bij het dertig uur durende voetbaltoernooi Van de voetbalvereniging De Sleutels op 31 mei. Leiden wil band met stad in Oost-Europa LEIDEN De gemeente Leiden vindt dat moet wor den bekeken wat de moge lijkheden zijn voor een ste denband tussen Leiden en een stad in Oost-Europa. Ook moet worden nagedacht over de taken en mogelijkheden van het gemeentelijk voor lichtingsbeleid over vrede en veiligheid. Het college wil dat raadsleden en geïnteres seerde burgers over deze on derwerpen van gedachten wisselen tijdens een bijeen komst die wordt georgani seerd door het Leids Vredes- platform en door de gemeen te. Nijssen naar Leeuwenhoek LEIDEN Het koel- technisch bedrijf Nijssen Koeling uit Zoeterwoude faat zich vestigen in het üo Science Park in de Leeuwenhoek. Het be drijf telt ongeveer twin tig werknemers en houdt zich bezig met de ont wikkeling van koeltech- nische apparatuur voor allerlei doeleinden, on der meer behandeling van bloemen voor het verzenden over de gehe le wereld en klimaatre gelingen voor het kwe ken van planten onder extreme weersomstan digheden. LEIDEN De Leidse politie en de rijwielhan delaren zijn een offensief begonnen tegen de fiet sendieven. Het nieuwste wapen is een opvallende gele kunststof huls die op het frame van de fiets aangebracht dient te worden. De huls moet het effect van het grave ren van de postcode ver sterken. „De fietsendief zal door de gele kunst stof huls worden afge schrikt, omdat een fiets met zo'n huls landelijk is geregistreerd. Dat zal het verkopen van een gesto len fiets een stuk moeilij ker maken", zei J. van Zijp, de voorzitter van het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel (CBR) gistermiddag in het Leidse politiebureau waar de introductie van de Nationale Fiets Regis tratie (NFR) in Leiden plaats had. De voordelen van deze re gistratie zijn volgens de po litie en de rijwielhandela ren groot. De politie heeft door de registratie de moge lijkheid veel meer gestolen en weer gevonden fietsen bij de eigenaar terug te be zorgen. „Nu is vaak het probleem dat een gestolen fiets, die wordt gevonden niet meer naar de eigenaar terug kan omdat niet be kend is, wie de eigenaar is", aldus voorlichter D. Grave- land van de Leidse politie. Vanaf vandaag kan iedere fietsenbezitter zijn of haar fiets voor een bedrag van 10 gulden voor vijf jaar lan delijk laten registreren bij een rijwielhandel. De han delaar graveert de postcode en het huisnummer van de klant in de zitbuis van het fietsframe. Bovendien be vestigt hij de opvallend gele, sterke kunststof huls om een framebuis, met een logo en het opschrift: Natio nale Fietsregistratie, Ge merkt, Geregistreerd. De klant ontvangt van de han delaar een aanmeldings- kaart die hij moet invullen met de gegevens van de fiets en van hemzelf. Deze kaart moet hij opsturen naar de NFR in Amster dam. Daar worden alle ge gevens in een computer op geslagen en de klant ont- De fiets van hoofdagent Driessen was gisteren de eerste die door Leidse rijwielhandelaren als Wa lenkamp, Huisman en Van Dam, onder handen werd genomen. vangt een registratiebewijs. Wanneer een gestolen fiets wordt teruggevonden kan de politie binnen enkele minuten achterhalen wie de eigenaar is. Jaarlijks worden in Neder land minstens 750.000 fiet sen gestolen. In Leiden werden in 1986 3.000 fietsen gestolen. Opleidingen september begint een aan- tal nieuwe opleidingen van De Stichting Kadercursussen Leiden. Na de eenjarige cur sus handvaardigheid kan men kiezen uit drie vervolg opleidingen: kreatieve hand vaardigheid, kreatieve bezig- )eidsbegeleiding en ontwer pen en vormgeven. De lessen worden gedurende een och tend of avond per week ge geven in het K&O-gebouw san de Oude Vest 45. Voor informatie: tel. 071-141141. Musical Voor ouderen vanaf 55 jaar treedt de groep Pommodoro vanavond op in Clubhuis Ma- tilo aan de Zaanstraat met de musical Trik Trak. De voor ttelling begint om 14.00 uur in Clubhuis Matilo (Zaan straat 126). De entree be draagt 1,50 gulden. Streekcommissie Oe Streekcommissie voor leiden en omgeving houdt vanavond vanaf 20.00 uur ten vergadering in de Vre- ieskerk aan de Van Vollen- hovenkade 22. De onderwer ken die de commissie zal be spreken zijn onder andere de sfval verwerkingsproblema- tiek naar aanleiding van de J^rgen rond de Leidse vuil- 3 e verbrandingsinstallatie en de [jti organisatie van de inspraak procedures. 10 Promotie De heer Gevers Leuven is vandaag gepromoveerd tot tot doctor in de geneeskunde ten de Leidse universiteit Hij promoveert op een proef - thrift over stofwisselings ziekten. Hij stelt dat het de kans op hart- en vaatziekten door erfelijke afwijkingen van de stofwisseling kan worden verhoogd. Door ex treme voorbeelden daarvan te bestuderen werd gepro- oeerd informatie te verkrij gen over hoe het risico bij de "teer „normale" mens wordt bepaald. A. Brouwer zal mor gen promoveren tot doctor in de geneeskunde aan de Leid se Universiteit. Het proef schrift waarop hij promo veert beschrijft zijn studie naar PCB's. Bomans Godfried Bomans als per soon. Dat is het onderwerp van de lezing die A. Brosens morgen om 20.15 uur houdt in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Actualiteitencollege Het Studium Generale van de Leidse Universiteit houdt op morgen in samenwerking met de Leidse afdeling van Amnesty International een actualiteitencollege. Het col lege wordt gegeven in het Centrale Voozieningenge- bouw, Cleveringaplaats 1, Leiden. Het begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Verder worden twee schrijfa- vonden gehouden: donderdag 21 mei in het gebouw Ekkle- sia (Rapenburg 100) en op dinsdag 26 mei in de Vredes- kerk (v. Vollenhovekade 21). Open-dag Het dienstencentrum De Kooi houdt morgen van 10.00 tot 15.30 uur een open-dag in het dienstencentrum aan de Driftstraat 49. Mensen van 55 jaar en ouder zijn welkom om de diverse activiteiten van het centrum zoals volks dansen en bloemschikken te komen bekijken. Voor inlich tingen tel: 221742. Forum De studentenvereniging SSR- Leiden houdt morgenavond op 21 mei een forum over ge netische manipulatie. Forum leden zijn prof. v.d. Kamp, dr. Jochemsen, mr. schreuder en E. Sistermans. Het forum begint om 20.00 uur in het verenigingsgebouw aan de Hoge woerd 108. De toegang is gratis. Klaverjassen Wijkvereniging Aktief houdt als afsluiting van het klaver- jasseizoen morgenavond en klaverjas- en sjoelavond. Vanaf 19.30 uur is de grote zaal van het Clubgebouw aan de Berlagestraat 2 geopend. De deelnameprijs is 2,50 gul den. Een aantal Leidse huisartsen en artsen die zijn verbonden aan het AZL hebben gistermiddag op nieuw geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de omstreden reclamemast aan de Plesmanlaan. De mast waaraan een metershoge reclame voor een sigarettenmerk is bevestigd moet volgens de artsen verdwijnen. Toen de mast met daarop de afbeelding van een tevreden paffende cowboy vorig jaar verscheen, riep dat al onmiddellijk protesten op. In februari brachten de artsen voor het eerst protestborden bij de mast aan en gistermiddag werden spandoeken opgehangen met het opschrift „Roken bedreigt de volksgezondheid". Bij de actie waren onder meer longartsen van het AZL betrokken. Patiënten die op de longafdeling van het AZL liggen hebben de mast als uitzicht. De kans dat de gemeente op de eisen van de artsen zal ingang, lijkt klein. Leiden zegt zich niet te willen bemoeien met de inhoud van reclame en zit bovendien aan het contract met de exploitant van de mast vast. Wethouder Bordewijk: Streekmuziekschool kost teveel geld LEIDEN De Streekmuziek school is te elitair. Hij kost de gemeente teveel geld en mag daarom dicht. Dat zegt wet houder van financiën F. Bor dewijk in de Partijgenoot, het ledenblad van de afdeling Lei den van de PvdA. Bordewijk noemt de Streek muziekschool een vrij dure voorziening waar maar weinig mensen gebruik van maken. De gemeente legt per leerling meer geld bij dan zij van het rijk ontvangt. „Studenten die naar de streekmuziekschool gaan, krijgen ook al een hele boel bij hun gewone studie. Dat kost de gemeenschap ook al veel geld". Volgens Borde wijk zijn vooral studenten leerling van de school. Het col lege heeft in het kader van de bezuinigingsoperatie voorge steld dat de Streekmuziek school fuseert met K O. Dit moet een besparing opleveren van 600.000 gulden. Bordewijk, oud-leerling van een gymnasium, vindt overi gens wel dat de PvdA het on derwijs teveel voor iedereen wil openstellen. Het wegbezui- nigen van bestuursmedewer- kers van wethouders wordt door Bordewijk verdedigd met de opmerking dat men zich moet realiseren dat „versmal ling van de ambtelijke top" de beste manier is voor een wet houder om grip te houden op de ambtelijke organisatie". LEIDEN Wethouder J. Pe ters heeft gistermiddag een nieuwe brug voor fietsers en voetgangers over de Trekvliet in gebruik genomen. De brug ligt over de Trekvliet bij de Andries Schotkade tegen de Leuvenstraat en vlak naast de spoorbrug. De brug moet een einde maken aan het illegaal gebruik van de spoorbrug door voetgangers en fietsers. „Een levensgevaarlijke situatie", zei wethouder Peters gistermid dag. Bij de opening van de brug werd een treintje met kinderen ingezet, dat als eerste over de brug mocht rijden. Omstanders lieten zich zolang op een afstand houden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De nationale jeugdwielerronde Tour de Frats is beschuldigd van een onzorgvuldige financiële huis-, houding. Twee bestuursleden en een groot aantal medewer kers zijn daarom opgestapt en organiseren dit jaar naast de Tour de Frats een tweede wie lerronde voor de jeugd: Ome Joops Tour, genoemd naar de inmiddels overleden Joop Le gerstee, die in 1951 met Leide- naar Joop Vervoorn de Tour de Frats in het leven riep. Organisator en initiatiefnemer van Ome Joops Tour is M. Le- Serstee, de jongste zoon van oop Legerstee. M. Legerstee is nog altijd secretaris van het bestuur van de Tour de Frats. Hij stapte onlangs op omdat het bestuur van de Tour de Frats hem geen financieel overzicht kon overhandigen. Hoewel hij zegt de vuile was niet buiten te willen hangen, laat hij doorschemeren dat het financiële beleid van het be stuur van de Tour de Frats hem bepaald niet zinde. „En ik wil aan mijn sponsors kunnen verantwoorden wat er met hun geld is gebeurd", zegt Le gerstee bijvoorbeeld. De man die er van wordt be schuldigd slordig met de ver antwoording van de kas te zijn omgesprongen is tour-direc teur Chris Lindenhoff. Hij wil Legerstee „best inzicht geven in ons financieel overzicht, maar dat is pas eind mei klaar. Voorzien van een rapport van de register-accountant, zoals elk jaar". Volgens Lindenhoff heeft juist Leverstee geld ver duisterd: „Leverstee heeft, zonder dat wij dat wisten, het saldo van de Tour de Frats op genomen van een bank in Gel derland. Volgens mij gebruikt hij dat nu voor Ome Joops Tour. Hij heeft zich daar in elk geval niet voor verantwoord". Legerstee komt met een ander verhaal: „Dat geld heb er van af gehaald om de belasting voor twee motoren te betalen, die wij in de Tour de Frats hebben gebruikt, en voor ei gen onkosten. Ik heb de bon nen daarvan ingeleverd". Joop Vervoorn, mede-oprich ter van de Tour de Frats en nog adviseur, beschuldigt Le gerstee er van dat hij sponsors van de Tour de Frats weghaalt en verwijt hem dat hij nog al tijd secretaris is van die stich ting. Een geëmotioneerde Le gerstee („Ik vind dit allemaal verschrikkelijk. Het liefst zou Tour de Frats De Tour de Frats is een re creatieve jeugdwielerronde voor jongens en meisjes van 10 tot en met 14 jaar door Midden- en Zuid-Ne derland. Hij duurt van 26 juli tot tot 5 augustus. De start is in Zaltbommel, de rit eindigt in Hilversum. Er wordt overnacht in sporthallen, het inschrijf geld bedraagt 160 gulden. Dagelijks wordt 60 tot 80 kilometer gefietst. De kin deren kunnen punten ver dienen voor een klasse ment door het tonen van kameraadschap en door hulpvaardig en sportief te zijn. Voor opgave en infor matie kan men zich wen den tot tourdirecteur C. Lindenhoff, telefoon 02230- 42903 of 43967. ik gewoon weer willen samen werken, maar de problemen zijn te hoog opgelopen") zegt over dit laatste dat hij zeker niet wil blijven meekijken in de keuken, zoals Vervoorn vermoedt. „Ik wil mijn werk al secretaris afmaken. Zodra ik de sponsors kan verant woorden wat er met hun geld is gebeurd, ga ik weg". R. Hendriks, sponsor en mede organisator van Ome Joops Tour, zegt dat er zeker geen sponsors van de Tour de Frats worden benaderd. „Integen deel. Er zijn echter sponsors die niet meer met de Tour de Frats willen samenwerken en wel met ons". Volgens Hen driks krijgt iedere sponsor pre cies te horen hoe Ome Joops Tour is ontstaan. „Wij geven openheid van zaken aan ieder een. En dan zijn wij ook nog zo beleefd om inschrijvingen voor de Tour de Frats, die bij ons terecht komen, door te sturen". Legerstee tenslotte ontkent het verwijt van Vervoorn dat er teveel een wedstrijd-ele ment in Ome Joops Tour zou zitten. „Er wordt helemaal niet geraced. Wij willen alleen maar kinderen een fijne fiets vakantie bieden, omdat zij geen geld hebben voor een an dere vakantie". deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telejoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voorletters: Adres: Posicode/plai Stuur deze bon ingevuld aan <Je Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15