4" Valsemunters laten geld rollen in Leiden Sloop huizen aan Morsweg IV weer een stapje dichterbij Handig 'miniburo' a „Ergens staat een huis dat nu al een beetje van ons is'. STAD OMGEVING Aantal vacatures sterk gestegen eiden heeft roject- ntwikkelaar eel te bieden „Staatssecretaris moet beslissing terugdraaien Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. DINSDAG 19 MEI 1997 PAGINA 9 rvuiling Zonneveld raat veel ernstiger IDEN De vervuiling van een grond onder vijf huizen aan de igebrug, achter het oude politiebu- j aan de Zonneveldstraat, is veel er dan verwacht. Volgens wethou- J. Peters zit er veel meer olie in grond dan de gemeente dacht. Zijn ega D. Tesselaar noemde onlangs i oliebedrijf en de politie als schul- en van de vervuiling. Het oprui- n van de vervuilde grond gaat on eer 500.000 gulden kosten. De ge- cnte wil daar ook vijf panden laten 3en. De sloop is voorlopig uitgesteld zal tegelijk plaats hebben met het uimen van de vervuilde grond. De meente gaat proberen bij de provin- geld los te krijgen om alvast te beginnen. TUNNEL NOCH BRUG BIJ CHURCHILLAAN LEIDEN Er komt noch een tunnel onder, noch een brug over de kruising van de 5 Meilaan met de Churchil- laan. Wel wordt de 5 Meilaan geasfal teerd en worden daarlangs vrijliggen- de fietspaden aangelegd. Op het kruis punt worden de verkeerslichten zo af gesteld dat er in de toekomst veiliger kan worden overgestoken dan nu het geval is. Dit zei wethouder J. Peters gisteravond. Het college was aanvan kelijk van plan een tunnel onder het kruispunt aan te leggen om het kruis punt daarmee veiliger te maken. Ook werd een brug overwogen. Die plan nen bleken echter te duur. Wat de nieuwe oplossing kost, kon Peters niet meedelen. „Het is in elk geval stukken goedkoper dan onze eerdere ideeën", verzekerde hij. Muilkorf voor bijtende bouvier LEIDEN Een agressieve bou vier, eigendom is van een bewo ner van de Anna van Burenhof, dient een muilkorf te dragen. Dit is gisteren door de politie besloten. Het loslopende dier had gistermiddag voor overlast gezorgd in het hofje, waar rond drie uur geen van de bewoners meer naar buiten durfde. Na tussenkomst van de politie werd het dier door de eigenaar mee genomen. Korte tijd later was hij weer losgebroken en viel een vrouw aan die in de J.P. Coenhof haar hond uitliet. De /rouw verweerde zich met een paraplu die geheel aan flarden werd gebeten. Meisje (13) aangerand in De Burcht LEIDEN Een 13-jarig meis je is gistermorgen om 11.15 uur aangerand in De Burcht. Het meisje fietste in de bin nenstad waar zij door een jon geman tot stilstand werd ge dwongen. De donkere jongen van onge veer 18 jaar oud zette haar fiets op slot en rende met het fietssleuteltje naar De Burcht. Het meisje achtervolgde hem. Toen ze eenmaal in De Burcht was beland sloot de jongen de deuren en probeerde haar te ontkleden. Het meisje ver weerde zich uit alle macht en wist -met fietssleutel- te ont snappen. Herintredende vrouwen zeer gemotiveerd LEIDEN „Herintredende vrouwen zijn over het algemeen zeer gemotiveerde werknemers. Ik spreek regelmatig werkgevers die zeer tevreden zijn over de vrouwen die weer opnieuw aan het werk zijn ge gaan". Dat zei wethouder J. Fase (economische za ken) vanmorgen bij de officiële opening van de infor matiedag voor vrouwen die vandaag in het Leidse ar beidsbureau werd gehouden. Ook in het arbeidsbu reau in Lisse werd een dergelijke informatiedag ge houden, die tot doel heeft meer vrouwen aan een baan te helpen. Speciaal voor deze dag werden 6000 werknemers benaderd met het verzoek hun vacatu res van welke aard dan ook bekend te maken. In de twee arbeidsbureaus werden niet alleen vacatures aangeboden, maar informatie verstrekt over allerlei mogelijkheden van scholing. Vorig jaar werd voor het eerst een dergelijke informatiedag voor vrouwen ge houden en dat bleek een groot succes. ;1DEN „Leiden biedt een ijectontwikkelaar veel mo- ïjkheden tot het verwezen- en van plannen met be kking tot de stadsvernieu- ug of renovatie. Meer dan lere steden zoals bijvoor- ild Den Haag". Dit zei di- teur F. Swaak van Erica leer gisteravond tijdens de smene ledenvergadering het KNOV in het ver luwde restaurant In den jdschen Salon. Leidse gemeente volgt ten zien van de stadsvernieu- ng snelle procedures. In i Haag duurt het soms ja- voor er daadwerkelijk ge- verbouwd gaat worden. In en gelooft men in de plan- en tracht deze zo goed ^ïlijk en binnen afzienbare 'te realiseren, aldus Swaak. ns een onderzoek dat B.V. enkele jaren gele uitvoerde in Leiden en Haag, had Leiden in ver ging met de residentie een ;rstand in de projektont- ;eling. „In Den Haag", zo ;lde Swaak, „is ook nu g de huurprijs per vierkante Ier van een winkelpand ho- dan in Leiden", zou volgens Swaak in Lei- allemaal wat opgekrikt en worden. „Den Haag nt „op goed niveau winke- aan het Noordeinde. Dat- fde zie ik gebeuren met de eestraat. Het moet er druk- worden maar niet zo dat zoals nu op zaterdag het ge- is in de Haarlemmerstraat, de schouders tegen elkaar ipt. Je zou in de Breestraat B stiger moeten kunnen win- W len. Mensen die een groot- lalig winkelpand aan de larlemmerstraat hebben, Juden moeten verhuizen naar Breestraat. De zogenaamde apstraat' blijft dan de Haar- nmerstraat met wat klein- laligere winkels". visie van Swaak op de ont- kkeling van het centrum n de stad kreeg van de idse ondernemers niet alle Maar ook Swaak zei et gelukkig te zijn met de uidige situatie in de Bree- aat. „Er moet meer gebeu- ii dan nu het geval is. Er oeten meer winkels komen al het verkeer moet eruit. :t openbaar vervoer blijft :hter het hete hangijzer", al- directeur Swaak. :a B.V. heeft nu tien pro- eten in Leiden in voorberei- ng. Drie projecten zijn er in itvoering. etonmortel- entrale mogelijk laar Mors IV EIDEN Het is zeker niet itgesloten dat de Leidse Be- nmortelcentrale zich gaat estigen op het industrieter- in Wernink aan de Morsweg Op dit moment onderzoekt bureau DHV uit Amers- >ort de effecten op het milieu Is de centrale naar de Mors- eg zou komen. Volgens wet- ouder J. Peters zijn de resul- iten over uiterlijk twee laanden bekend. Leidse Betonmortelcentra- is nu nog aan de Zoeter- 'oudse Weg gevestigd, maar teft veel overlast aan omwo nden. Volgens wethouder J. eters is het mogelijk dat de entrale naar de Mors ver nist, als de resultaten van het nderzoek goed uitvallen. Ze er is, dat het college dan over ie verhuizing wil gaan praten 'et het bedrijf. Vooral als de torgenomen sloop van 44 uizen aan dit gedeelte van de lorsweg door gaat, want in at geval wil de gemeente dit ebied tot bedrijventerrein erklaren. LEIDEN Tenminste twee personen zijn giste ren in Leiden actief ge weest om valse briefjes van honderd gulden te verzilveren. In een aan tal gevallen mislukte de verzilvering, in een on bekend aantal gevallen werd het valse geld wel geaccepteerd. In de afgelopen week doken in Leiden vier valse briefjes van honderd gulden op. Gis teren waren het er meer, zo dat thans op het Leidse poli tiebureau tien valse „snip pen" aanwezig zijn. Vermoed wordt echter dat meerdere biljetten nog in omloop zijn. Gistermiddag probeerde een jonge vrouw een biljet te wis selen bij een groenteboer in de Steenstraat. De midden stander had ogenblikkelijk in de gaten dat het om een vals biljet ging, waarop de vrouw hem het bankbiljet uit de handen griste en de benen nam richting binnenstad. De vrouw was gekleed in een bruin lederen jack en een spijkerbroek. Zij was onge veer 20 tot 25 jaar oud. Om half drie was de vrouw aanwezig in een horeca-gele- genheid aan de Stationsweg. Zij bestelde een frisdrank en betaalde met een vals biljet. Toen de serveerster haar hierop attent maakte, nam ze het biljet terug. De wisseltruc lukte wel bij een bloemen kiosk tegenover het station. Hier kocht zij een bosje rozen en betaalde met een valse snip. Ook de kiosk in het NS- station accepteerde een vals biljet toen de vrouw kort na drie uur een pakje sigaretten kocht. De kiosk zou van een andere persoon ook een vals biljet hebben geaccepteerd, want er waren twee falsificaties in det kas. Vermoed wordt, dat gis-' teren door de valsemunters is getracht op grotere schaal vals geld in Leiden te verzil veren. De biljetten zijn her kenbaar aan het ontbreken van een watermerk, een va lere kleur vooral waar het cijfer 100 is afgedrukt en het ontbreken van de oneffenhe den bij de bindenstip. Som mige bankjes zijn kleiner dan de echte. De Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) is inge schakeld bij het onderzoek naar de valsemunters die de laatste tijd honderden valse briefjes van honderd in om loop hebben gebracht. Ging het enkele weken geleden nog om tientallen biljetten die in de Randstad boven water kwamen, sinds kort blijkt het valse geld overal in ons land op te duiken. Vele winkeliers zijn de dupe ge worden van de valsemunters, omdat banken geen cent ge ven voor de honderdjes. Tot nu toe is komen vast te staan dat de biljetten allen uit één drukkerij komen. LEIDEN De sloop van de huizen aan de Morsweg IV is weer een stapje dich terbij gekomen. Met uit zondering van de VVD'ers M. van der Nat en G. Bak ker stemden de commis sies ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in met het voorstel van het college om 7,3 miljoen gulden te reserveren voor koop en sloop van de 44 huizen tussen de Dr. Lely- laan, de Rijn en het ter rein van Wernink. Het CDA maakte een voorbe houd; de christen-demo craten willen eerst weten of de gemeente de 7,3 mil joen gulden nog wel kan betalen als het geconsta teerde begrotingstekort van 5,5 miljoen gulden is weggewerkt. Met de instemming van 15 van de 17 commissieleden staat vast, dat ook de raad maandag zeer waarschijnlijk akkoord gaat met het voorstel van B en W om het benodigde geld vrij te maken voor uiteindelijk sloop van de 44 huizen aan de Morsweg IV. Om te begin nen kiezen de bewoners een onafhankelijke taxateur die de waarde van de huizen bepaalt, waarna de gemeente nog voor de zomervakantie met de indi viduele bewoners wil gaan overleggen over de verkoop prijs. Eerst moet de provincie het plan nog goedkeuren. Als e.en voorlopig koopcontract wordt afgesloten, wordt hierin een ontbindende voorwaarde opgenomen, voor het geval de gemeente met te weinig men sen tot overeenstemming komt over de prijs en de plannen niet doorgaan. Wethouder J. Peters wilde gis teravond niet zeggen wanneer dit het geval is. Bij de enquête moesten minstens 29 bewoners instemmen met het openen van de onderhandelingen. Het werden er 30. Het college heeft voor het vervolg van de procedure geen grens vastge steld. Peters zei dat de ge meente met „een Tuime meer heid" overeenstemming moet bereiken over de koopprijs, om Binnen afzienbare tijd kan de gemeente met de bewoners gaan onderhandelen over de sloop van de 44 huizen aan de Morsweg IV. de procedure voort te zetten. Hij weigerde hardnekkig dit in cijfers te vertalen. „Het lijkt me niet verstandig om me daaraan te binden voordat de onderhandelingen zijn begon nen", lichtte hij toe. Wellicht dat de raad maandag meer concrete uitspraken verlangt, voordat zij definitief haar goedkeuring hecht aan het krediet van ruim 7 miljoen gulden. Als de sloop doorgaat, gaat de gemeente proberen geld los te krijgen van de NS. De spoor- i gaan het spoor langs Mors IV verdubbelen en dat was mede aanleiding voor B en W om met het voorstel tot sloop op de proppen te komen. Als die doorgaat, bespaart de NS zich veel kosten ter be scherming van de huizen en mogelijke schadeclaims als ge volg van de verdubbeling van het spoor. De gemeente wil daarvoor geld van de NS. Wet houder D. Tesselaar gaf de ge meente weinig kans op slagen. Hij verwees naar een verge lijkbare situatie waarbij huizen aan De Vink werden gesloopt. De NS trok aan het langste eind in een gerechtelijke pro cedure en hoefde geen cent te betalen aan Leiden. Het plan van een bewoner om alleen de huizen aan de spoor wegzijde te slopen, wees Peters resoluut van de hand: „Dat is geen alternatief". De geluid dempende werking van de huizen langs de spoorlijn is dan verdwenen, vond PvdA- fractievoorzitter M. van der Molen. Bovendien zouden de huizen nog meer afgesloten komen te liggen, temidden van de bedrijven die zich daar in de toekomst moeten gaan vestigen. VVD'er G. Bakker vond dat de gemeente eerst nog maar eens moest nagaan of er geen andere oplossingen zijn voor de onleefbare situatie waarin de bewoners van Mors IV nu verkeren. „Het gaat om een ri goureuze maatregel, waarbij de gemeente wordt gedwon gen huizen te slopen die in re delijke staat verkeren", stelde hij vast. Hij vond alleen steun bij fractie-genoot M. van der Nat. Volgens mevrouw L. Driessen zal de halve VVD- fractie maandag tegen het voorstel van het college stem men. Het is waarschijnlijk dat zich nog meer dan deze vier tegen stemmers melden. M. van der Molen liet weten dat haar fractie ook verdeeld is over de plannen van het college. Na mens het CDA zei W. Hettinga eerst meer zekerheid te willen hebben over de financiering van de operatie. Hij vond dat de gemeente bij het rijk 44 ex tra woningen moet claimen, als ze aan de Morsweg worden gesloopt. De gemeente heeft de bewoners toegezegd dat zij in elk geval terecht kunnen in de Stevenshof. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Tegen dit be sluit van de staatssecreta ris van onderwijs zijn de ouders in beroep gedaan bij de Inspecteur voor het voortgezet onderwijs. De beroepstermijn liep vol gens de advocaat van de ouders, mr. W. Kalkman, af op 15 mei. Een dag daarvoor maakte de staatssecretaris bekend dat de leerlingen het exa menjaar over moeten doen. Namens de ouders van een van de leerlingen eist advocaat Kalkman dat Ginjaar deze be slissing publiekelijk terug draait. Als dat niet binnen twee dagen gebeurt dan over wegen de ouders een kort ge ding aan te spannen tegen de staatssecretaris. De ouders zijn van mening dat Ginjaar-Maas zich „onbehoor lijk" heeft gedragen omdat zij zich bemoeit met de zaken van de Inspecteur en diens onaf hankelijkheid ondergraaft. Voorts vinden de ouders dat hun belangen zijn geschaad omdat de staatssecretaris heeft geprobeerd de beslissing van de Inspecteur te beïnvloeden. Dat noemen de ouders „uiterst onzorgvuldig". „De Inspecteur is helemaal niet onafhankelijk", zegt een woordvoerster van het minis terie van onderwijs in een re actie. „Hij is in dienst van het ministerie van onderwijs en de minister en de staatssecretaris zijn dus verantwoordelijk voor zijn beslissingen". Of de staatssecretaris gevolg geeft aan de oproep van de ou ders, is nog niet bekend. Rector A. de Zoete geeft de ouders niet veel kans. „Ik ben geen jurist", zegt hij, maar ik denk dat het voor de staatsse cretaris moeilijk is om deze be slissing terug te draaien. Dit is een uniek fenomeen", zegt hij. „De bron van alle ellende ligt immers bij een overheidsin stelling. Ik vraag me af hoe de overheid daarmee wil om gaan". De Zoete is met dè ou ders van mening dat de staats secretaris de beslissing van de Inspecteur heeft beïnvloed. LEIDEN Het aantal bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) geregistreerde vacatures is binnen een jaar gestegen van 458 in april 1986 naar 993 eind april 1987. Dat de doorstroming op de arbeidsmarkt de laatste maanden is verbeterd blijkt ook uit het aantal vacatures dat vorige maand bij het arbeidsbureau werd aangemeld: 544. Volgens directeur C. Tibbe is sprake van een stijging van de vraag naar werkzoekenden in alle sectoren van het bedrijfsleven. Tibbe verwacht dat schoolverlaters dit jaar makkelijker een baan zullen vinden dan in 1986. Eind vorige maand waren er in het gebied van het GAB (waar behalve de regio Leiden ook Lisse toe behoort) 6473 mannen en 3484 vrouwen werkloos. Een maand eerder waren dat er respec tievelijk 6799 en 3498. Ten opzichte van vorig jaar is er sprake van een gestaag dalende werkloosheid. Ongeveer 70 procent van het aantal werklozen in het rayon Leiden woont in de stad Lei den. Uit de cijfers komt volgens het arbeidsbureau ook nu weer naar voren dat de daling van het aantal werklozen vrouwen dat een baan in de kantorensector zoekt relatief weinig daalt. Daar staat tegenover dat de daling in de detailhandel wel relatief snel gaat De werkloosheid ontwikkelde zich de afgelopen maand als volgt: Mannen Vrouwen Mrt. '87 Apr. '87 Mrt. '87 Apr. '87 Alkemade 130 125 63 65 Katwijk 585 501 177 161 Leiden 3884 3763 1953 1893 Leiderdorp 329 303 171 172 Oegstgeest 227 222 138 135 Rijnsburg 92 87 35 34 Valkenburg 27 26 12 12 Voorschoten 268 257 168 163 Warmond 57 57 23 25 Zoeterwoude 76 70 51 47 Hillegom 195 209 133 167 Lisse 213 218 135 181 Noordwijk 346 305 193 176 Noordwijkerhout 147 139 88 89 Sassenheim 142 123 116 115 Voorhout 80 67 41 48 Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in (touder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Miniburo1 aan: Naam: Adres:. Voorletters Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). CcidócSotwawt ADVERTENTIE De eerste steen is al gauw gelegd met het Amro Eigen Huis Spaarplan. Want dat is er speciaal voor bedoeld om het „eigen geld" voor de aanschaf van een huis bij elkaar te sparen. E? QO/ Tegen een hoge rente van /O En vaak met een korting van nog eens een op de afsluitprovisie als voor de koop gebruik wordt gemaakt van een Amro Woninghypotheek. Dat kan een flink voordeel betekenen. Want bij een koopprijs van bij voorbeeld f 150.000,- scheelt die korting u f750,-. Voorwaarde is alleen dat u minimaal één jaar met het Eigen Huis Spaarplan hebt gespaard. Wilt u er meer van weten? Ga dan 'ns even langs bij de Amro Bank in uw buurt.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9