Ilaket boorde zich exact In zenuwcentrum Stark Grote vrees voor aanslag op Thatcher AZI-ARTSEN IN CEL OOR „EUTHANASIE iupermachten meer betrokken bij Golfoorlog Kaper overmeesterd op Fiji-eilanden Natie van slaapwandelaars bang voor onafhankelijkheid IITENLAND fieidaeSowuvnt Verpleger blaast treinwagon op Pereld- evolking roeit „a xplosief Studentenprotest Z-Korea uiteen geslagen IRA WAARSCHUWT MEERDERE MALEN: (NA DINSDAG !9 MEI 1987 PAGINA 5 JJKFURT Een rechtbank in Frankfurt heeft gisteren twee Duitse artsen tot elk jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op ongenees- ueken in de nazi-tijd. In 1940 en 1941 kwamen onder hun leiding ruim 15.000 geeste- fn lichamelijk gehandicapte mensen aan hun eind in het kader van het door de nazi's stelde „euthanasie-programma". In totaal werden 70.000 gehandicapten omgebracht, ^-jarige vrouwenarts Aquilin Ullrich uit Stuttgart werd veroordeeld wegens mede- lUgheid aan moord op zeker 4500 gehandicapten. De 72-jarige dokter Heinrich Bunke felle werd schuldig bevonden aan de dood van zeker 11.000 mensen. Beiden hadden an de zogenaamde „Aktion T-4", een programma op last van Hitler, die wilde doen aan het grote aantal „nutteloze eters" in verpleeg- en verzor- itehuizen. Rechtbankvoorzitster Dierks stelde in haar vonnis dat beide verdachten iet euthanasieprogramma waren blijven meewerken, ook nadat zij het misdadige ka ler daarvan hadden onderkend. Bij een eerder proces in 1967 werden de twee artsen iproken, omdat zij niet in staat zouden zijn geweest het misdadige karakter van hun len in te zien. 3 „de- Politiestaking Peru beëindigd LIMA Aan een staking van enkele duizenden politie-agen- ten in Peru is een einde geko men, nu de regering in princi pe akkoord is gegaan met loonsverhoging. Over de hoog te ervan wordt de komende dagen verder onderhandeld. De politie-agenten waren zon dag in staking gegaan voor een loonsverhoging van 800 pro cent Zondagnacht hadden zij zich over de gehele hoofdstad Lima verspreid om schermut selingen te voorkomen met het leger, dat opdracht had ge kregen de staking zonodig met geweld te beëindigen. Turkse ex-politici mogen bijna praten ANKARA Turkse politici uit de periode van voor de militaire staatsgreep van september 1980, mogen over enige tijd weer deel nemen aan het openbare leven. President Kenan Evren heeft gis teren een grondwetswijziging goedgekeurd, waarmee dat moge lijk wordt. De kwestie moet nu nog in een referendum aan de be volking worden voorgelegd. In de grondwet die in 1982 door de mili tairen werd vastgesteld, hadden de oude politici nog een spreekverbod van tien jaar opgelegd gekregen. Westerse landen hebben veel druk uitgeoefend op Turkije om dit ver bod ongedaan te maken. PEKING Een Chinese zie kenverpleger heeft uit woede en frustratie over zijn ontslag en andere tegenslagen een treinwagon opgeblazen. Bij de explosie kwamen twaalf men sen om het leven, onder wie de verpleger zelf. De man had zijn baan in een psychiatrische inrichting ver loren omdat hij geestelijk ge stoorde patiënten mishandel de. Na het ontslag liet zijn vriendin hem in de steek en ging het eigen zaakje dat hij had opgezet, failliet. Waarom hij de wagon als doelwit koos, is niet bekend. Kinderarbeid blijft probleem in Italië MILAAN Meer dan een half miljoen Italiaanse kinderen on der de 14 jaar moeten, meest te gen een hongerloontje, arbeid verrichten. Ze worden gebruikt als hulp in de huishouding, als schaapsherder of als loopjongen in de bouw en in werkplaatsen. Dat staat in een zwartboek van de Italiaanse Arbeidersjeugd. Als de kinderen een ongeluk krijgen op het werk, verklaren ze meestal dat ze hun verwon dingen thuis hebben opgelopen omdat ze bang zijn hun baantje te verliezen. Studenten bezetten Notre Dame PARIJS Franse studenten hebben de nacht van zondag op maandag bij wijze van pro test doorgebracht in een klok kentoren van de Notre Dame en tot grote woede van omwo nenden herhaaldelijk de klok ken geluid. Zij gaven hun be zetting gisteren op, toen de au toriteiten hadden beloofd dat hen geen straf te wachten stond. De studenten protes teerden tegen het voorstel van de regering om de indeling en het lesprogramma van derde jaarsstudenten te veranderen. i REG AT LIET ZICH RUSTIG AFSCHIETEN rvol wee king tvi, m rvolg van de voorpagina) ent ISHINGTON irik en woede over doden aan boord het fregat Stark in de Ameri- anse hoofdstad ishington vergezeld verbazing over feit, dat de met »rst moderne gelei- wapens uitgeruste I logsbodem niet K |ft gereageerd op Iraakse aanval. angi fregat werd zondagavond •mei een Iraakse Exocet-raket >ord iakt toen het zich op 130 verk meter van Bahrein be- r ee d De raket sloeg in aan mb irboordzijde, op de plaats roni r zich het elektronisch ze- inge centrum van de oorlogs- bevindt. President - eclfen heeft aangekondigd s K Vffl dat het incident tot op de bo dem zal worden uitgezocht. De vlucht van het Iraakse toe stel was hoogst ongewoon. Tot dusver hadden Iraakse ge vechtsvliegtuigen nog niet in het donker geopereerd. De Iraakse ambassadeur in de VS verklaarde dat de gevechts vliegtuigen hadden gemikt op een Iraans doel, dat in de buurt van de Stark zou hebben gevaren. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van defensie heeft het schip de twee Iraakse toestel len wel op zijn radarschermen zien naderen en tweemaal een waarschuwing gegeven. Voor dergelijke waarschuwingen bestaan internationaal beken de standaard voorschriften. In Washington wordt gespecu leerd op de mogelijkheid dat de Iraakse piloten deze waar schuwingen niet hebben ge hoord of begrepen. Volgens andersluidende be richten zou de aanval zijn uit gevoerd door één Iraaks toe stel, een Mirage F-l, dat twee Terwijl een blusvaartuig probeert de brand aan boord te blussen vaart het Amerikaanse fregat Stark, geëscorteerd door twee an dere oorlogsbodems, in de richting van Bahrein. Aan boord vie len 28 doden en 21 gewonden. raketten afvuurde die beide doel troffen. Het vliegtuig zou zijn geïdentificeerd door een in Saoedi-Arabië gestationeer de vliegend radarstation (AWACS), dat boven de Golf patrouilleert om de Ameri kaanse marineschepen in het gebied te beschermen. Maar in beide gevallen blijft de verbazing over het uitblij ven van een reactie van de Stark. Volgens woordvoerders in de VS werd op de Stark wel alarm geslagen en was er op dat moment nog voldoende tijd om tegenmaatregelen te nemen. Het fregat beschikt over door computers bestuurde vuurmonden die zich op een naderende raket richten en met meer dan 1.000 granaten per seconde een ondoordring baar gordijn van lood vormen. Onderzoek zal moeten uitwij zen waarom het wapen niet is gebruikt. Als het afweersysteem niet heeft gewerkt, betekent dat dat allerlei Amerikaanse sche pen opeens bijzonder kwets baar zijn geworden voor raket ten van het type Exocet. Was het systeem buiten werking, dan heeft de coördinatie aan boord van het schip niet ge klopt. Congresleden verklaarden gis teren dat vijf Amerikaanse schepen in een bijzonder ge vaarlijk gebied in de Perzische Golf varen en zonder moeite kunnen worden aangevallen. Zij pleitten voor luchtbescher ming voor de vloot. Het Ame rikaanse vliegdekschip Kitty Hawk, dat geruime tijd in de buurt van de Golf heeft ge kruist, is echter onlangs terug gekeerd naar de Middellandse Zee. anu »N- oi SHINGTON/BAH- In het Midden- is opgelucht gerea- op de bevestiging Irak per abuis het njerikaanse fregat heeft M ihoten, en dat de ra- (1gj en niet afkomstig wa- s ta van de kant van Iran. daf d lf ui ■[Arm sran had vorige week ge touwd voor aanvallen ierikaanse schepen. Als Iran verantwoordelijk was ge weest voor de apnval op de Stark, zou dat hebben kunnen leiden tot ingrijpen van de su permacht in de Golfoorlog. Iran en Irak trachten de we derzijdse economieën te ver zwakken door het belemme ren van de olie-export. De be schietingen van koopvaardij schepen begonnen in 1984. Sindsdien zijn rond driehon derd schepen in de Golf, voor namelijk olie-tankers, aange vallen. Volgens gegevens van Lloyds in Londen heeft Irak de afge lopen acht maanden meer schepAt getroffen dan Iran. Olie-deskundigen wijzen erop dat de Ira"niërs groter belang hebben bij het openhouden van de Golf, aangezien de scheepvaart zijn enige weg is voor de export naar het bui tenland. Irak vervoert dage lijks ruwe olie via een pijplijn naar Turkije. Omdat de „tankeroorlog" ook andere landen langs de Golf treft, heeft Koeweit de hulp ingeroepen van de supermach ten. Het heeft drie Russische olietankers gehuurd en met de Amerikanen gepraat over de verhuur van elf tankers; de schepen zouden dan onder Amerikaanse vlag varen en zodoende door Amerikaanse oorlogsbodems beschermd worden. Hierdoor zitten de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ei genlijk in hetzelfde schuitje. Beide hebben nu aan den lijve ondervonden hoe onveilig die scheepvaart door het conflict tussen Iran en Irak is gewor den. Daags voor de beschieting van de Stark liep immers een Russische tanker voor de kust van Koeweit op een zeemijn. Iran zegt zich door de aanwe zigheid van Russische en Amerikaanse schepen niet te zullen laten weerhouden van aanvallen op schepen en noemde het incident „een god delijke zegening". Noch Ame rikaanse, noch Russische func tionarissen hebben verduide lijkt hoe zij op Iraanse aanval len zouden reageren. kb nil SW YORK Over 35 gek zal de wereldbevol- v ing zijn toegenomen tot va bt miljard mensen. Met c, Ke groei van de bevol- rlaa ng. zal ook de honger en oni dervoeding toenemen, opi Dg deze zomer wordt er- tell op de wereld de vijf- n vi iljardste wereldburger an boren. Dit staat in het bei igste rapport van het n k l-fonds voor bevol- >et ngsactiviteit (UNFPA). lat dere minuut komen er e ti 0 mensen bij. Net zoals 1 het geval is, zal ook in toekomst het meeste t geleden worden in nste landen. Wat dat ft staat Afrika wel in belangstelling, maar 'Kierde van de mensen .honger lijden, wonen Zuid-Azië, aldus het port. SUVA Bemanningsle den van een Nieuwzee- landse Boeing-747 op de luchthaven van Suva op de Fiji-eilanden, hebben vanmorgen de kaper overmeesterd, die dreigde het toestel op te blazen. De man had de onmiddel lijke vrijlating geëist van premier Timoci Bavadra en de 27 ministers die sinds een week door het nieuwe militaire bewind gevangen worden gehou den. Terwijl de passagiers uit het vliegtuig weg mochten en de onderhandelingen met de ka per gaande waren, verzamel den zich enkele duizenden in woners van Fiji van Indiase afstamming op het vliegveld, om hem morele steun te ge ven. De meeste gevangen ka binetsleden maken eveneens deel uit van de Indiase ge meenschap op Fiji. De betogers werden door de politie met de wapenstok verdreven. De gouverneur-generaal van de Fiji-eilanden, Ratu Sir Pe- naia Ganilau, heeft gezegd coupleider luitenant-kolonel Sitiveni Rabuka niet te heb ben beëedigd als hoofd van een interim-regering. Hij wei gerde dat omdat de militaire regering onwettig is. Rabuka verklaarde gisteren het tegen deel. Volgens de Fijische radio wil Ganilau, vertegenwoerdi- ger van de Britse koningin Elizabeth (Fiji is lid van het Britse Gemenebest), adviseurs aanwijzen om het land te rege ren totdat nieuwe verkiezin gen plaatsvinden. Deze advi seurs moeten grondwetswijzi gingen voorbereiden om de geschillen tussen de Indiase bevolking en de oorspronkelij ke Fijiërs te regelen. (c) Standaard Uitgeverlj/Wavary Productions Symbolische wandeling op hoog niveau Honderden mensen kijken ademloos toe, wanneer de Franse koorddanset Philippe Petit op zestig meter hoogte van het jood se deel van Jeruzalem naar de oude Arabische wijk loopt. Tij dens de driehonderd meter lange oversteek liet hij een witte vre desduif vrij. De 37-Jarige Petit kreeg in 1973 bekendheid toen hij op een hoogte van 400 meter een oversteek maakte tussen de twee torens van het World Trade Center in New York. Politiemannen schieten te hulp, wanneer een van hen door een benzinebom in brand vliegt tijdens de rellen in Seoel. SEOUL Een 26-jarige man heeft zich in de Zuidkoreaanse provinciestad Pusan met kero sine overgoten en in brand ge stoken als protest tegen de re gering. De man ligt met ernsti- fe brandwonden in het zie- enhuis. Het vormde een van de acties van vele duizenden studenten die gisteren het af treden van de regering van president Chun Doo-hwan eis ten. De oproerpolitie sloeg met knuppels en joeg de studenten in de hoofdstad Seoel met traangas uitelkaar. Ook in Kwangju, ten zuiden van Seoul, kwam het gisteren tot gevechten tussen demonstran ten en politie. Op de begraaf plaats werd een speciale rouw- plechtigheid gehouden ter na gedachtenis aan de omstreeks tweehonderd slachtoffers die zeven jaar geleden bij een volksopstand in die plaats om het leven kwamen. De protesten zijn gericht tegen het besluit van president Chun Doo-hwan een einde te maken aan de debatten over een nieu we grondwet. Chun treedt vol gend jaar februari af, omdat zijn ambtstermijn dan verstre ken is. De oppositie wil dat een nieuwe president recht streeks wordt gekozen en niet met het huidige systeem van kiesmannen, die voor een groot deel door Chun zijn be noemd. SIYABUSWA Tussen twee en drie uur in de ochtend beginnen de bus sen te rijden in het thuis land KwaNdebele, opdat de bewoners van Kameel- rivier, Wolverkraal en Frisegewacht op tijd op hun werk zijn in Pretoria of Johannesburg. Op tijd om thee op bed te bren gen in Pretoria; op tijd op de fabrieken in Witwa- tersrand. 's Avonds tussen acht en negen zijn de bus sen weer terug tussen de eindeloze krottenneder- zettingen in het uitge strekte open veld ten noorden van Pretoria. Alleen in het weekend zien de pendelaars hun familieleden en buren bij daglicht. Een na tie van slaapwandelaars, is KwaNdebele wel genoemd. Want in de behoefte aan nachtrust is in dit schema nau welijks voorzien. Deze natie is nu voorbestemd om het vijfde „onafhankelijke thuisland" in Zuid-Afrika te worden. Vorige week koos de Wetgevende Vergadering van KwaNdebele voor onafhankelijkheid, nadat eerst honderden tegenstanders waren gearresteerd en uit de vergadering gezet, terwijl hun huizen met benzinebommen werden bestookt. De Wetgevende Vergadering bestaat voor een deel uit verte genwoordigers van de traditio nele chiefs, die tegen onafhan kelijkheid zijn. Maar nadat in 1984 „verkiezingen" waren ge houden, waarbij slechts 600 mannen (vrouwen hebben geen stemrecht) hun stem uit brachten, kwamen ook voor standers van onafhankelijk heid in het parlement. Het Zuidafrikaanse parlement moet nog instemmen met de geboorte van de „Republiek KwaNdebele", maar dat is een formaliteit. Wat dat betreft heeft Andries Treurnicht, lei der van de grootste oppositie partij, de Conservatieven, de regerende Nasionale Partij op zijn hand. Volgens hem hoort de zwarte meerderheid in de thuislanden, die in totaal der tien procent van Zuidafri kaanse bodem beslaan. Alleen daar kunnen zwarten politieke rechten uitoefenen en stem recht hebben, aldus de ideeën van Treurnichts partij. Pendelaars Dus zal in de loop van dit jaar alsnog de onafhankelijkheid plechtig gevierd worden in het stadion, dat voor dit doel is op getrokken in het lege open veld. In de buurt daarvan bou wen Zuidafrikaanse aanne mers inmiddels nijver aan de nieuwe hoofdstad KwaMah- langu. Behalve regeringsge bouwen verrijzen hier bunga lows voor ministers en ambte naren en hun Zuidafrikaanse adviseurs. Dat zijn ook vrijwel de enige huizen die in KwaN debele worden gebouwd. De bevolking woont in onafzien bare rijen van golfplaten krot ten en houten hutjes langs stoffige weggetjes. Voor zover ze werk hebben, werkt meer dan negentig pro cent van de bevolking in Zuid- Afrika. Deze pendelaars vre zen het verlies van hun Zuida frikaanse staatsburgerschap als het thuisland „onafhankelijk" wordt. Want dan worden ze tot „buitenlanders" in Zuid- Afrika, waardoor de kans op werk nog veel kleiner wordt en het verlies van hun pensi oenrechten dreigt. De aanvoerder van de traditio nele oppositie, prins James Mahlangu, werd begin dit jaar opgepakt op weg naar huis van het gerechtshof in Preto ria. Het gerechtshof had zojuist op zijn verzoek de sluiting van het kantoor van de „Tribal Authority" (de traditionele chiefs) door de regering van KwaNdebele onwettig ver klaard. De aanklacht tegen prins James luidde: het hou den van een illegale bijeen komst. Prins James' vader, Chief Da vid Mapoch, is het hoofd van de koninklijke familie van de Ndzundzu, veruit de grootste bevolkingsgroep van KwaN debele. Hij heeft de regering uitgedaagd een referendum te houden over de onafhankelijk heid. Leden van de koninklij ke familie vrezen dat de rege ring in plaats daarvan zal pro beren een andere chief naar voren te schuiven. Prins Andries Mahlangu, eveneens lid van de koninklij ke familie, voorspelde in een gesprek in maart al dat een nieuwe poging zou worden ge daan om de onafhankelijkheid door te drukken, "maar ons volk blijft daartegen". Hij voorzag een nieuwe golf van geweld als de regering "onver zoenlijk" blijft. „Vorig jaar kreeg KwaNdebele bekend heid als een internationale ramp, met meer dan 200 do den. Dat zal zich herhalen, als de regering zo dooreaar" (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Met de ver kiezingen in aantocht wordt de dreiging van een moordaanslag door de IRA op premier Thatcher groter. Dat wordt onder meer afgeleid uit diverse waarschuwingen die in Noord-Ierland zijn geuit, sinds in het dorpje Lough- gall, acht republikeinse activisten terroristen in de ogen van de Britten bij een hinderlaag van Britse SAS-soldaten het leven kwamen. om IRA verslagen was, geven toe dat de hergroepering van het ierse ondergrondse ver- Danny Morrison, woordvoer der van Sinn Fein, de politie ke vleugel van het IRA, zei na de begrafenis van deze Noord- ierse „verzetshelden" dat pre mier Margaret Thatcher voor hun dood verantwoordelijk wordt gesteld. Sinn Fein-lei- der Gerry Adams, een Lager huisafgevaardigde die nooit naar Londen komt, verklaarde onheilspellend dat Thatcher moet boeten voor het bloedbad van Loughgall. De Britse autoriteiten, die zo vaak hebben gezegd dat de Noordierse zet een feit is en dat de IRA opnieuw over grote voorraden wapens en munitie beschikt, waarmee het een uitgebreide campagne zou kunnen begin nen op Engels grondgebied. Het illegale Iers-Republikeinse Leger zou daarin sterk worden geholpen door Libië. De Ierse activisten vinden het nog altijd vreselijk jammer dat hun bomaanslag van 12 okto ber 1984 op Thatchers hotel in de congres-stad Brighton niet geresulteerd is in de dood van de Britse premier. In Londen doet momenteel het gerucht de ronde, dat ene Kevin Barry Artt (28), aan het hoofd staat van twee kleine moordbriga des, die op de loer liggen om Maggie Thatcher naar de an dere wereld te helpen. Zijn ac tie zou door Libië worden gefi nancierd met een een miljoen pond sterling dat door het Li bische Volksbureau (ambassa de) in Bonn. Krijgt hij That cher niet in het vizier, dan zou Kevin Artt een spectaculaire moordaanslag kunnen plegen op een lid van de Britse ko ninklijke familie. De terreurbrigade van Scot land Yard verkeert al enkele weken in volledige staat van paraatheid. Thatcher ver plaatst zich in een geblindeer de personenwagen, vol met zwaargewapende SAS-man- nen in burger. Dezen omrin gen haar ook wanneer ze tij dens haar campagne ergens op stap gaat tussen aspirant-kie zers. Tijdens wandelingen stel len de beste scherpschutters van de SAS zich zoveel moge lijk strategisch maar toch goed zichtbaar op. Dat is tegelijk een beschermings- en een af schrikmiddel. Intussen worden ook alle Britse zee- en vliegha- vens uitgebreid in de gaten ge houden om te verhinderen dat nog meer IRA-activisten En geland binnenglippen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5