Dreigend verbod op uitheemse vogels schokt liefhebbers Spastische kinderen vaak slechtziend Braks ziet brood irl compromisBelgië i -ÜI Minister Smit-Kroes gunt reders goedkope buitenlandse zeelieden Nederland in beginsel bereid hulp Suriname te hervatten BINNENLAND CcidócSotucvnt Actie tegen links rijden slaat aan Prinses Anne opent zeemanshuis DINSDAG 19 MEI 1987 PAGINA Bovag-garantie pas vanaf 7500 gulden RIJSWIJK Met ingang van deze maand mogen garagebe drijven die lid zijn van de Bo- vag gebruikte auto's met ga rantie niet verkopen onder de 7500 gulden. Tot nu toe gold 5000 gulden als grens. Volgens de Bovag is gebleken dat ge bruikte auto's in de prijsklasse tot 7500 guldon kwalitatief vaak te slecht ziin om de ze kerheid gedurende drie maan den na aankoop te kunnen ga randeren. Een tweede reden voor het optrekken van de grens is dat veel handelaren auto's die eigenlijk meer dan 5000 gulden waard zijn, voor een prijs even daaronder ver kopen om geen garantie te hoeven geven. DEN HAAG Minder mensen per schip, meer (goedkopere) buitenlandse zeelieden, een spe ciale cao voor buitenlanders, uit besteden van scheepsonderhoud en een lagere belasting voor zee varenden. Met deze maatregelen wil minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de reders helpen om hun kosten te verlagen en hun concurrentiepositie te verbeteren. Zo wil de minister voorko men dat de reders schepen onder een goedkopere vlag laten varen. De minister wordt in haar beleid ge steund door CDA en VVD, een kamer meerderheid. Verleden week werd de investeringssteun voor reders (IPZ) al verhoogd van 20 naar 25 procent. In de Kamer zei de minister gisteren ove rigens dat de reders door het diepste dal heen zijn: de tarieven stijgen en er worden minder schepen opgelegd. Volgens de minister zijn onorthodoxe maatregelen nodig om de moeilijke pe riode waarin de reders nu nog zitten te overbruggen zodat zij de toekomst weer met vertrouwen tegemoet kun nen treden. Desondanks noemde de minister het „niet realistisch" indien de reders zich op alle markt-onderde- len blijven richten. Men zal zich moe ten specialiseren, aldus de minister. Smit-Kroes maakte duidelijk dat de overheid niet van plan is geld te ste ken in een regeling waardoor te veel schepen worden opgelegd. Zij noemde een dergelijke regeling een zaak van het bedrijfsleven. Wel liet de minister blijken zich in EG-verband sterk te willen maken voor een oplegregeling. DRIEBERGEN De actie van de Al gemene Verkeersdienst (AVD) van de rijkspolitie tegen het onnodig links rij den op de snelweg is zeer succesvol ge weest. De aandacht van de media voor de start van de actie, enkele maanden geleden, zorgde er direct voor dat het aantal rijders die op de midden- en lin- kerwegstrook te langzaam reden dras tisch afnam. Desondanks hebben de agenten in de surveillance-auto's vele duizenden fol ders van Veilig Verkeer Nederland uit gedeeld aan automobilisten die het ver keer op de een of andere manier stag neerden. De actie was niet bedoeld om de weg vrij te maken voor snelheidsfa naten. DEN HAAG „Verbijs terd" en „woedend", zo reageren de woordvoer ders van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers op de jongste plan nen van het ministerie van landbouw en visserij. Zij zijn kwaad op het voornemen van minister Braks het houden en fokken van de meeste uitheemse vogelsoorten te verbieden omdat die „niet of minder geschikt zijn om te houden". Drie bonden van vogellief hebbers (met in totaal 65.000 leden) hebben in een tele gram aan de minister laten weten met stomheid te zijn geslagen. „Doorvoeren van de plannen betekent de doodsteek voor de toekomst van de vogelliefhebberij in ons land", aldus de bonden. Zij zijn woedend dat op het ministerie blijkbaar geen en kele aandacht is besteed aan het onlangs (mede) door de vogelliefhebbers uitgebrachte advies in het rapport van de commisie Gezondheid en Welzijn Gezelschapsdieren. Als minister Braks het ont- werp-besluit ongewijzigd overneemt komen tal van uitheemse vogelsoorten op een lijst van verboden gezel schapsdieren te staan. Daar bij zijn onder andere pape gaaien, grote parkieten, ara's, kaketoes en alle vruchten en insectenetende vogels (Nederlandse vogels eten vooral zaden). Alleen vogel houders die langer dan een jaar lid zijn van een liefheb bersvereniging die al meer dan drie jaar bestaat, mogen de in principe verboden vo gels houden. Maar zij moeten wel eerst er „blijk van heb ben gegeven voldoende des kundigheid te bezitten" en een administratie bijhouden. Vrijheid Kees van Berkel is voorzitter van de Nederlandse Bond Voorzitter J. Kuiper van de Rijswijkse vereniging van vogel liefhebbers Aves Domestica, toont een gele mozaïek-agaat. Dit soort kanarie is de afgelopen vijf jaar in Nederland gefokt. van Vogelliefhebbers, met vijftigduizend leden (waar van negenduizend in Zuid- Holland) de grootste van het protesterende drietal. Van Berkel ziet het verplichte lid maatschap van een vereni ging als een aantasting van de persoonlijke vrijheid. Bo vendien kan een aanstaande kweker niet meteen begin nen met dö dieren van zijn keuze; hij of zij moet eerst een jaar genoegen nemen met gras- of valkparkieten. „Iemand die wil voetballen hoeft toch ook niet eerst hoc key te spelen?", zegt Van Berkel. Voorzitter J. Kuiper van de Rijswijkse afdeling, de vere niging Aves Domestica, is „verbijsterd" over de plan nen. „Op het ministerie is ons rapport niet gelezen. Geen enkele aanbeveling is terug te vinden in het ont- werp-besluit" Over het wel zijn van de vogels bij de bij zijn organisatie aangesloten houders hoeft de minister zich volgens hem geen zor- In principe alle dieren verboden DEN HAAG Volgens de nu voorgestelde lijst van het minis terie van landbouw is het houden van elk dier verboden, be halve de dieren die met naam en toenaam op een lijst voorko men. De uizonderingen betreffen de meest voorkomende huis dieren, zoals honden, katten, cavia's, konijnen, hamsters, mui zen en ratten. Van de vogels zijn de eend-, hoender- en dui- fachtigen uitgezonderd, evenals grasparkieten, valkparkieten en zaadeetende zangvogels. Daarentegen staan alle reptielen (slangen) en amfibieën (bijvoorbeeld schildpadden) op de nomi natie om te worden verboden. gen te maken. „Negentig pro cent van de tentoongestelde vogels is in Nederland ge fokt. Ze planten zich niet voort als ze niet goed zijn ge huisvest. Als alleen al het nestmateriaal of de vlie gruimte niet goed is, gebeurt er niets". In de afgelopen elf jaar zijn er in Nederland bij na 120 nieuwe soorten pape gaaien bijgekomen, aldus Kuiper. Hij heeft nog geen idee hoe de liefhebbersverenigingen de vereiste kennis bij aan staande leden moeten contro leren. De vakkennis doen de kwekers juist binnen de ver enigingen op. Vooral de men sen die voor de eerste keer met het fokken van uitheem se vogels beginnen lijken het dus moeilijk te krijgen. Tussenhandel Volgens het ontwerp-besluit verdwijnt de tussenhandel in Nederland. De importeurs mogen de vogels in de toe komst alleen op bestelling in kopen. Daar is Kuiper het wel mee eens. „Uit Senegal zijn de laatste vijftien jaar 140 miljoen vogels geëxpor teerd. Een zelfde aantal kwam al om vóór het op transport werd gesteld. Nog eens dertig procent stierf voor het de importeur be reikte, dus maar één op de vijf vogels was uiteindelijk te koop". De vangmethoden in het land van herkomst zijn even min diervriendelijk. Kuiper zag hoe ze werden gevangen: van een vogel werden de vleugels half afgesneden, waarna het dier met ijzer- draad aan een paal werd vastgemaakt en wild over de grond ronddraaide. Andere vogels kwamen daar op af en werden met een net gevan gen. Kuipers visie op de toekomst van de vogelkweek is som ber. „Als deze regeling wordt ingevoerd komt Justitie naar de jaarlijkse tentoonstellin- fen om vogels weg te halen. >an ligt de vogelliefhebberij op zijn gat". PAUL VERSLUIS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel legerleider Desi Bouterse heel erkend dat hij persoonlijk medeschuldig is aan de „de cembermoorden", staat Nederland nog voorzichtig po sitief tegenover de ontwikkelingen in Suriname. Ali'D er, zoals beloofd door Bouterse, eind dit jaar werkelij) W vrije verkiezingen worden gehouden en als er vervol gens een parlement en een regering worden gevormt dan zal ons land de ontwikkelingshulp hervatten. Dat heeft minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) gisti ren gezegd in een vergadering met een commissie uit de Tw« de-Kamer. Minister Bukman (Ontwikkelingssamenwerkiu| vindt het echter nog te vroeg om, zoals bepleit door D66, nui een notitie te maken over een andere opzet van de hulp aan Sy riname. Die hulp is geregeld in een verdrag dat dateert va 1975, toen Suriname onafhankelijk werd. Op grond daarva heeft de oud-kolonie nog ruim anderhalf miljard gulden van oi land te goed. Het verdrag werd opgeschort in december 1982, omdat Ne< land geen geld meer wilde geven aan een regime dat zojuist vijl tien vooraanstaande Surinamers had vermoord. De reactie va Bouterse, die twee jaar daarvoor door middel van een staatjfn greep aan de macht was gekomen, was dat hij zich steeds verdi van Nederland verwijderde en elders steun zocht, tot aan de Libische dictator Khadaffy toe. Nog maar een paar maanden geleden werd de Nederlandse ambassadeur Van Houten „uit gewezen", nadat hij berichten naar Den Haag had gestuurd over het doodschieten van mensen die Bouterse verdacht van steun aan het in Oost-Su- riname oprerende Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. Maar diezelfde strijd met zijn ex-lijfwacht Brunswijk heeft Bouterse zozeer in het nauw gebracht dat hij uit een ander vaatje is gaan tappen. De banden met Nederland werden aangi fr haald (waarschijnlijk mag Van Houten binnenkort terugkomei e en in eigen land ging hij een gesprek aan met vertegenwoord gers van de oude politieke partijen en van werkgevers en wert me nemers. Daaruit resulteerde op 31 maart een ontwerp voor j grondwet. Bouterse heeft beloofd dat er daarover in septembi jb een referendum gehouden zal worden. Op basis van de gron r wet zouden er dan in november vrije en geheime verkiezmgj ce komen. jn Maar velen in Nederland geloven er niets van dat Bouterse ed [ar bereid is tot herstel van de democratie. Ook in de Tweede K mer bestaat die scepsis. Zowel de VVD'er Weisglas als de Pvdi 'er Knol stelden zich gisteren uiterst kritisch op jegens Boutera „Papier is geduldig". Beide kamerleden verwezen ook naar e< I interview van Bouterse met een krant in Brazilië, waarin de dl tator erkent dat hij persoonlijk betrokken is geweest bij i moorden in december 1982. g] Knol leidt daaruit dat Bouterse „dus een moordenaar" is. Wei glas denkt dat normale betrekkingen met Suriname „heel moe lijk, zo niet onmogelijk" zullen zijn, zolang Bouterse een voo aanstaande positie inneemt. Minister Van den Broek is het dat ra niet mee eens. Volgens hem moet het Surinaamse volk „zelf ui: I maken wie het (tot president) kiest en hoe het wil omgaan m gr de misdaden uit het verleden". Voor de minister is echter w van belang dat de Surinamers zich „werkelijk in volle vrijheil over dit soort zaken kunnen uitspreken. Datzelfde geldt volgeiie hem voor de belangrijke rol die in de ontwerp-grondwet is to Vi bedacht aan de militairen. Van den Broek UTRECHT Spastische kinderen blijken vaak een stoornis in het gezichts vermogen te hebben zon der echter iets aan hun ogen te mankeren. Tot nu toe werd zo'n stoornis bij deze zwaar gehandicapte patiënten vaak niet of te laat ontdekt, aldus de Utrechtse kinderneuro- loog O. van Nieuwenhui- zen. Vandaag promoveert Van Nieuwenhuizen aan de Rijksuniversiteit van Utrecht op het onderzoek dat hij heeft gedaan bij 26 motorisch gehandicapten. Uit het onderzoek blijkt dat de stoornis in het gezichtsvermo gen veroorzaakt kan worden door beschadigingen in het hersengedeelte dat met het zien te maken heeft. Het blijkt heel goed mogelijk dat iemand volkomen gezonde ogen heeft en toch slechtziend is. Dat her senbeschadigingen tot een sto ring van de motoriek kunnen leiden was al lang bekend. Maar naar de gevolgen van hersenbeschadigingen voor het gezichtsvermogen is nog wei nig onderzoek gedaan, aldus Van Nieuwenhuizen. De patiënten die hij heeft on derzocht, varieerden in leeftijd van tien maanden tot 29 jaar. Het ging om 26 mensen die spastisch waren (ten gevolge van een omstreeks de geboorte opgelopen hersenbeschadiging) en slechtziend. Ontoegankelijk Volgens Van Nieuwenhuizen is de ontoegankelijkheid van deze patiënten de voornaamste reden dat er niet eerder zo'n onderzoek is gedaan. „Het is ontzettend moeilijk om deze li chamelijk zwaar gehandicap ten te onderzoeken. Dit grote struikelblok kon gelukkig worden opgeheven doordat het personeel van Bartimeus Hage, een centrum voor meer voudig gehandicapten in Doorn, zich bereid verklaarde aan het onderzoek mee te wer ken. Dank zij de ervaring van dit personeel dat gewend is om met deze kinderen om te gaan, werd het onderzoek mogelijk". Gebrek aan techniek en ken nis is volgens Van Nieuwen huizen de tweede reden voor het niet eerder plaatsvinden van een dergelijk onderzoek. „Pas sinds 1976 is het mogelijk de vorm van de hersenen af te beelden met behulp van de CT-scan. Hiervoor kon je al leen de beenderen van de her senen zien. Toen ik in 1981 met mijn onderzoek startte, heb ik de scan benut om afwij kingen in het visuele gedeelte van de hersenen zichtbaar te kunnen maken". Begeleiding Van Nieuwenhuizen: „Uit het onderzoek bleek dat bij 25 van de 26 patiënten sprake was van een afwijkende vorm van de hersenen. Nadat ik dit ge constateerd had, heb ik me op de verschillende functies van het gezichtsvermogen gericht. Door te bekijken of bepaalde signalen en lichtflitsen de her senen van de patiënten bereik ten, kon ik de stoornissen in de gezichtsfuncties aandui den". Aandacht voor de mogelijk heid dat spastische kinderen slechtziend zijn, maakt heel veel uit voor de begeleiding van die kinderen, aldus Van Nieuwenhuizen. „Het is niet onmogelijk dat ouders, die hun kind trachten te stimuleren via het gezichtsvermogen, te leurgesteld raken. Nu het mo gelijk blijkt bii deze kinderen stoornissen in het gezichtsver mogen op te sporen, kan je de ouders betere instructies ge ven. Ze kunnen hun kind aan op een andere manier probe ren te stimuleren, via gehoor of gevoel bijvoorbeeld". Van Nieuwenhuizen hoopt dat iuist de ouders van spastische kinderen kennis zullen nemen van het resultaat van het on derzoek zodat ze de begelei ding van hun kinderen kun nen bijbuigen. Voor die bege leiding kunnen de ouders ook altijd een beroep doen op de Ambulante Begeleidingsdien sten die vooral gericht zijn op slechtzienden. „Leren" zien „Het was zeer opvallend dat tijdens het onderzoek zeven van de 26 onderzochte kinde ren beter gingen zien. Waarom het bij de een wel lukt en bij de ander niet, is nog onduide lijk", aldus Van Nieuwenhui zen. Per 1 april is hii aan een ver volgonderzoek begonnen dat gesteund wordt door het Pre ventiefonds van de overheid. Doel van dit onderzoek is na te gaan of een in zeer vroeg stadium geconstateerde vor mafwijking in de hersenen per definitie zal leiden tot een stoornis van het gezichtsver mogen. „Naast het weten schappelijke onderdeel bevat dit onderzoek ook een experi mentele „kijkcursus". Als het mogelijk blijkt een vormafwij king in de hersenen vroeg op te sporen, willen we de kinde ren niet alleen beter proberen te begeleiden maar ook „le ren" zien. Het is namelijk niet ongewoon om de hersenen van buitenaf te stimuleren. Het is mogelijk om van buitenaf iets aan het gedrag van de herse nen te veranderen. Misschien kun je de hersenen „leren" kijken". Het onderzoek is tot stand ge komen dankzij de samenwer king tussen drie universitei ten. Behalve de Rijksuniversi teit van Utrecht hebben pro fessor Spekreyse van het Interuniversitair Oogheelkun dig Instituut van de Universi teit van Amsterdam en me vrouw Hof-van Duin van de Erasmusuniversiteit in Rotter dam aan het onderzoek mee gewerkt. JEANNETTE VOORBIJ FLIP -- DlEjflVJ mm IK Jé. ÏWWe fcEKi VteEtmot Mosec *>ma! Kankervirus onder drugsverslaafden ATLANTA Onder drugs verslaafden verspreidt zich een kankervirus, dat in de verte verwant is aan het aids- virus. Hoewel de verspreiding van het virus in sommige op zichten lijkt op de overdracht van aids is het niet zo gevaar lijk. Het virus komt veelvuldig voor onder verslaafden in New Jersey en New Orleans. (Van onze correspondent) BRUSSEL Minister Braks (Landbouw en Vis serij) ziet „hoopvolle ele menten" in het compro mis-voorstel, dat de Belgi sche staatssecretaris De Keersmaeker gisteren in Brussel op tafel heeft ge legd om het vastgelopen EG-overleg over de land bouwprijzen weer op gang te krijgen. De ministers praten deze week, maar misschien zelfs een deel van volgende week, om de prijzen voor het land- bouwseizoen '87/88 vast te stellen én om een aantal her vormingen in het EG-land- bouwbeleid door te voeren. Drie problemen staan momen teel centraal in het overleg; de afschaffing van de mone tair compenserende bedragen, een stelsel van exportheffin gen en -subsidies waarmee het inkomensverlies van boeren in landen met een sterke munt wordt opgevangen; de invoering van de omstre den heffing op oliën en vetten; de maatregelen die noodza kelijk zijn om de overprodu tie van granen aan te pakki De vergadering van de mini EV ters werd vandaag begele ir door een demonstratie vi ing minstens 10.000 boeren, voo ht namelijk uit Frankrijk, Ke Bondsrepubliek en Nederlac ng Minister Braks over de on: ide vreden boeren: „Je kunt opi og moment geen voorstelli tns doen, die op korte termijn vo üja doen aan de wensen van i bo boeren. Wij zijn immers bei ng; met de hervorming van b N-; landbouwbeleid en dat doet mg tijd pijn. Maar ik hoop dat iei inzien, dat het op langere tl 01 mijn in* hun belang is u h Prinses Anne opende gisteren het nieuwe zeemanshuis van „Missions to Seamen" in Vlissingefc! onthulde daarbij een plaquette in het nieuwe gebouw van de Flying Angel Club. De Britse prinses president van „Missions to Seamen", een onderdeel van de Anglicaanse kerk. Deze club is n menteel in 340 havens over de hele wereld betrokken bij de opvang en verzorging van zeelied*

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4