Ook spruitjes eten is niet zonder risico Hiilsta slaapkamers... (^Hulshoff Van Lede V (VNO) weerspreekt loonexplosie Oppositie tegen aanpassingen Lynx-helikopter lEUWO QeidóaQowumt Dunne Van Dale voor de jeugd PB-cijfers elangrijk ij opstellen al' egroting oor 1988 KONINKLIJK HUIS Vrouwelijke ambtenaar krijgt geen premie terug hülsta !2! Vrouwenbond: vakopleidingen zijn in gevaar Binnenland DINSDAG 19 MEI 1987 PAGINA 3 ,d minister Grave van derwijs van Igië de eerste emplaren van I Van Dale siswoorden- |ek in ont- S'stf ,gst. Moni- •i ,e Huijgen ?en tks) en Marja De 1 rburg hebben SLUIS De eerste nieuwe Van Dale Basiswoordenboeken voor de Nederlandse taal zijn gisteren in de J.H. van Dale basisschool in de Bel gische gemeente Sluis uitgereikt aan minister Deetman van onder wijs en aan de plaatsvervanger van de Belgische minister van onder wijs. Het boek is bestemd voor kin deren van tien tot veertien jaar en het bevat 25.000 trefwoorden. Het nieuwe Van Dale Basiswoorden boek is een samenwerkingsproject tussen de educatieve uitgeverij De Ruiter en de woordenboekenuitge verij Van Dale. Beide zijn dochter van de uitgeverij Kluwer. Zeker autosnelweg Bergen op Zoom naar Antwerpen DEN HAAG Minis- ter Smit (Verkeer) heeft definitief beslo ten een autosnelweg aan te leggen tussen Hoogerheide en de grens met België bij Putte. Daarmee ont staat een snelle verbin ding tussen Bergen op Zoom en Antwerpen. De minister had be richt gekregen van de Europese Commissie in Brussel dat er 9,5 mil joen gulden subsidie voor wordt uitgetrok ken. De aanleg gaat 25 miljoen kosten. Klassieke ontsnapping ARNHEM Uit het huis van bewaring „De Koepel" in Arnhem is gisteren een 33-jarige gevangene ontsnapt. De man, een inwoner van Tiel die een straf van acht jaar uitzat wegens poging tot doodslag, zaagde het traliewerk van zijn cel door en vluchtte vervolgens met behulp van een touw over de muur van „De Koepel". Het is de poli tie nog niet duidelijk hoe de gedetineerde aan het zaagje en het touw is gekomen. trvolg van de voorpagina) h« !N HAAG De CPB- vesi rekeningen zullen een eer langrijke rol spelen bij *aa' t opstellen van de be- eer; oting voor volgend jaar wrc i in het gesprek dat het m'lj binet over twee weken aup eft met werkgevers en an irknemers. Voor het lo- ie n nde jaar houdt het *arG anbureau al rekening et een sterk verminder- economische groei ind één procent tegen 2 12,5 in de eerdere bere- oor iningen van het kabi- mei b ver f [ijk '?ens het CPB kan de doel- J Hing van het regeerak- 1 3rd, dat de lastendruk niet 1013 j stij en, evenmin worden ge laald. Na een lastenstijging La| 1986-1987 zal ook in 1988 1 51 i toename van de lasten- |r ik onvermijdelijk zijn. Door totaal wegvallen van de aK' inomische groei neemt het tten centage dat belastingen en ma emies vormen van het natio- al inkomen automatisch toe. werkloosheid zal gaan stij- i, in plaats van met min- ns 50.000 per jaar te dalen ls het kabinet zich ten doel an ft gesteld. Verschillende 'e J iale premies zullen er door i lil hoog moeten en dat bete- i. it dat de koopkracht van de ere inkomens, de uitke- t gstrekkers en de ambtena- niet zal stijgen of zelfs 1161 iteruit zal gaan. ad het bedrijfsleven voorziet ogi Planbureau nog wel enige ging van inkomen, bij een dontwaarding die op een f procent zou uitkomen, gaande van een dollarkoers 1 11,90 zou er nog een mini- kul al overschot op onze beta- )e]( [sbalans overblijven. Het r jardensurplus van de afge- ten jaren zou daarmee in rsc' ee jaar tijd totaal zijn ver- ■s enen. eu' tanley H. wil baby snog in cel t!tf HAAG De bankrover tley H. legt zich niet neer ide weigering van staatse- pris Korte-Van Hemel op verzoek om zijn pasgebo- dochtertje in de gevange van Scheveningen te mo- opvoeden. In een brief die steren op het ministerie zon erd bezorgd, stelt de advo- usi iat van Stanley mr J.L. Hof- H k de staatsecretaris voor om erlijk morgenmiddag tot n oplossing van de kwestie komen. Volgens mr Hofdijk de afwijzing van het ver- ek van Stanley H. ten on- chte gebaseerd op artikel 31 l het gevangenisreglement, dit artikel staat dat een d dat bij verbijf in de ge- mgenis niet van de moeder in worden gescheiden mede ide ordt opgenomen. Hofdijk leent dat waar in dit artikel Ier staat ook vader gele- n0 n kan worden. -A 20 mei Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven wonen in de Martinikerk in Groningen de officiële her denking bij van het 150-ja- rig bestaan van de Gronin ger Maatschappij van Landbouw. Prins Bernard verricht de opening van het apparte mentenhotel „D'Amelan- der Kaap" in Hollum op Ameland. TOXICOLOGEN WAARSCHUWEN: N VANDAAG^ IN HET VJ LEIDEN Alleen maai voedsel eten uit de Re- förm-winkel is geen en kele garantie tegen enge ziekten. Toxicologen ko men er steeds meer ach ter dat niet alleen de chemie, maar juist ook de natuur allerlei stoffen produceert die ons voed sel letterlijk vergiftigen. Rode kool, spruitjes, mosterd, het lijkt zo gezond, maar er zit net zo goed troep in als in bierworstjes. Maar we hoe ven er weer niet per definitie ziek van te worden, want dat is het probleem met veel ver giften: de werking in het menselijk lichaam is lang niet altijd te voorspellen. Prof. dr. F.A. de Wolff, hoog leraar toxicologie (vergiften- leer) aan de Leidse Universi teit, zegt het zo: „Hoewel er in spruitjes schadelijke stof fen zitten, kun je niet zeggen: wie een jaar lang elke dag spruitjes eet, krijgt kanker. Twee soorten sla kunnen elk op zich giftig zijn, maar als je ze kruist, kun je een vol strekt onschadelijke sla krij gen. En het omgekeerde kan ook: twee onschadelijke stof fen kunnen in combinatie hoogst giftig worden". De Wolff zit dezer dagen in Leiden een congres voor van Nederlandse en Britse vakge noten die zich buigen over de almaar indringender vraag hoe giftig of veilig ons voed sel is. „De rol van de natuur is tot nu toe nogal onder schat", vindt De Wolff, „ter wijl die wellicht nog schade lijker is dan van alle chemi sche toevoegingen. Want alle kleur-, geur-, smaak- en weet ik wat voor stoffen nog meer gaan een heel lange weg langs ettelijke testprogram ma's. Daardoor weten we vrijwel exact wat ze voor ef fect hebben en hoe hoog de dosering maximaal mag zijn zonder dat die stof gevaar voor de gezondheid oplevert. De angst voor toevoegingen is dan ook lang niet altijd te recht. Maar over de vergiften die in de natuurprodukten zitten, weten we aanzienlijk minder". Afweersysteem Uit dierproeven en testen met geïsoleerde cellen en or ganen blijkt dat de natuurlij ke vergiften in voedsel voor namelijk reacties in het li chaam tot gevolg hebben die lijken op auto-immuunziek- ten. Daarbij reageert het li chaam op de eigen lichaam cellen waardoor diverse, vooral op reuma gelijkende ziekten ontstaan omdat het afweersysteem niet meer goed functioneert. De Wolff illustreert de soms desastreuze werking van de natuur aan de hand van de koningsvaren, een plant die in Nederland niet (meer) wordt gegeten, maar wel in sommige streken van Japan. „Als je die plant rauw eet, loop je een zeer grote kans op slokdarmkanker", zegt De Wolff. „De taak van toxicologen is te zoeken naar voedingsmid delen die deze schadelijke potentie niet hebben. We we ten inmiddels wel dat pitten van abrikozen en perziken heel gevaarlijk zijn, omdat er stoffen in zitten die verwant zijn aan blauwzuur. En dat aardappelen die lang opgesla gen zijn ook beter niet meer gegeten kunnen worden, dat weten we inmiddels ook wel. Maar alle verhalen over schadelijke pitten van toma ten en dergelijke, daar durf ik me echt nog niet over uit te laten". De Wolff wil voor alles voor komen dat er paniek ontstaat over de kwaliteit van ons eten en drinken. Hij staat een rationele benadering voor en zegt in dat kader ook dat het pure onzin is om te stellen dat we langzaam maar zeker Het ziet er mooi uit, en er zijn ook geen kunstmatige stoffen toegevoegd in deze koolsoort. Nietttemin zit er wel degelijk riskante stof in, al is die dan geproduceerd door de natuur. worden vergiftigd door ons voedsel. „De kwaliteit van ons voedsel is over het alge meen ontzettend goed. Ik denk dat we ons meer zorgen moeten maken over de eetge woonten, want die gaan steeds meer op die van de Amerikanen lijken. En dan kun je nog zulk gifloos voed sel hebben, als je elke dag hamburgers eet, doe je je ge zondheid allesbehalve goed. Tijdens ons congres wordt ook een studie van de Ge zondheidsraad gepresenteerd, waaruit opnieuw blijkt dat gevarieerd en niet te vet eten veruit het gezondst is". Het gevaar dat mensen ziek worden van eten, heeft altijd al bestaan, en het enige dat toxicologen kunnen doen is het bestaan zo plezierig mo gelijk te maken. Dat kan door de zware vergiften te ontdekken en voor minder giftige stoffen normen te stel len die de overheid zou moeten overnemen. Het toxi cologisch onderzoek staat echter nog in de kinder schoenen. Giftig drinkwater Een tweede belangrijk aspect op het congres is volgens De Wolff de toenemende vervui ling c.q. vergiftiging van ons drinkwater. „Hoewel er in vast voedsel potentieel meer gevaarlijke stoffen voorko men, vind ik dat er in geval van het drinkwater sprake is van een zeer onrustbarende firoblematiek", zegt de hoog- eraar. „Gelukkig hebben we in Nederland veel beveiligin gen, maar dat betekent niet dat we alles in de hand heb ben. Het probleem is des te ernstiger, omdat Nederland voor zijn drinkwater zo af hankelijk is van het buiten land". De Wolff wil zich nog niet te veel uitlaten over de directe gevolgen voor de gezondheid; wel vindt hij dat juist daar naar de komende jaren veel onderzoek moet worden ge stimuleerd. Hij vreest in de eerste plaats een verstoring van het milieu en daardoor gevolgen die we niet meer in de hand hebben; De Wolff noemt dat het tovenaarsleer ling-effect. Kunnen toxicolo gen voorkomen dat straks de bezems en de emmers een ei gen leven gaan leiden en de boel onder water zetten? De Wolff: „Je onderzoekt eten en drinken altijd op stoffen waarvan je denkt dat ze erin zitten. Maar er zijn natuurlijk stoffen die we niet kennen. Met een trapsgewijs onder zoek kun je dan heel ver ko men, maar het gevaar bestaat natuurlijk altijd dat je iets over het hoofd ziet. We moeten er dus rekening mee houden dat we altijd wel ge vaarlijke stoffen binnen kun nen krijgen zonder dat we het weten. En daar hoeven we niet altijd ziek van te worden, maar het is beslist ook niet waar dat het mense lijk lichaam immuun wordt voor bepaalde vergiften; dat is echt een sprookje". DICK HOFLAND DEN HAAG De staat hoeft geen achterstallige pre mie terug te betalen aan vrouwelijke ambtenaren die met een collega zijn getrouwd. De regeling, waardoor verschil ontstond tussen het brutoloon van mannen en vrouwen, was ten tijde dat hij werd toegepast (1973- 1985) volledig rechtsgeldig. Teruggave van premie of een schadevergoeding is geen plicht maar een be voegdheid van de overheid. De rechter kan de staat daar niet toe dwingen. Dat oordeelde het Ambtenarengerecht in Den Haag gisteren in een proefproces dat tegen de staat was aangespannen door een vrouwelijke ambtenaar die zich gediscrimineerd voelde door de regeling. Omdat haar echtgenoot eveneens ambtenaar wa, werd voor haar door de overheid geen sociale premies aow/aww afge dragen. Voor het netto salaris maakte dat niets int, maar wel bij de belastingteruggave. Ongeveer 70.000 vrouwen zijn hiervan de dupe geworden. De vrouw beriep zich gisteren op een uitspraak van het Europe se hof van justitie, dat eerder al tot de conclusie was gekomen dat de regeling in strijd was met het Europese recht. Ook de centrale raad van beroep stelde de vrouwelijke ambtenaren in het gelijk. IE KNOLLEN BUSSUM Voorzitter Van Lede van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft de leden van de grootste werkgeversorganisatie van ons land gevraagd zich niet van de wijs te laten brengen door verhalen over een aanstaande loongolf. Er is geen enkele reden om deze voorspellingen te geloven, laat staan om er aan mee te werken dat ze werkelijkheid worden, aldus Van Lede in Bussum op het VNO-congres „flexibili teit". Van Lede reageerde met zijn oproep op de uitlatingen van onder anderen CDA-leider De Vries, die de werkgevers „knikkende knieën" verweet waar het gaat om toegeven aan looneisen. Ook de vakbeweging zegt een loonexplosie te bespeuren. Van Lede zei allerminst gelukkig te zijn met de paniekverhalen die hierover de laatste tijd worden afgestoken, met of zonder ex pliciete pleidooien voor een looningreep. Zulke verhalen zijn on zin nu over een kleine veertig cao's die voor dit jaar zijn afgeslo ten en die van toepassing op ruim een miljoen werknemers, de gemiddelde totale loonstijging 0,7 procent bedraagt. Dat is een lagere stijging dan in 1986 (1,1 procent) en, met uitzondering van 1984, het laagste cijfer in vijf jaar. Verhalen als zouden de lonen weer harder aan het stijgen zijn, zijn dus niet in overeenstem ming met de feiten, aldus Van Lede. Wel erkende hij dat er en kele sectoren en gebieden zijn op de arbeidsmarkt, waar de schaarste aan vakbekwaam personeel de beloning van groepen medewerkers omhoog stuwt. DEN HAAG De oppositiepartijen PvdA en D66 heb ben zich gisteren uitgesproken tegen de plannen van staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) om de 22 Lynx-helikopters van de Koninklijke Marine te stan daardiseren en te moderniseren. De regeringspartijen CDA en VVD (na de nodige aarzelingen) gaven de be windsman in een uitgebreide commissievergadering voor de rijksuitgaven en defensie wel het groene licht. De kamercommissie besprak het vernietigende rapport van de Algemene Rekenkamer over de inzetbaarheid en aanschaffing van de Lynx-helikopter en de plannen van de staatssecretaris om die problemen op te lossen. Aanvankelijk zouden de Lynx helikopters vanaf 1990 worden vervangen door een nieuwe heli kopter voor de maritieme oorlogvoering. Tot de eeuwwisseling zal zo'n helikopter echter niet beschikbaar zijn. Volgens Van Houwelingen is het daarom nodig de Lynx tot die tijd in dienst te houden. In de jaren '70 werden 24 Lynx-helikopters aange schaft, waarvan er inmiddels twee verloren gingen. Voor de aanpassingen heeft Van Houwelingen 153 miljoen gulden gere serveerd. De oppositiepartijen toonden weinig vertrouwen in de plannen van de staatssecretaris. Volgens D66-woordvoerder Engwirda moet er eerst een totaal-overzicht komen over de problematiek rond de Lynx, waarin onder meer de exploitatieiekosten voor de komende jaren zijn opgenomen. Het rapport van de Rekenka mer wijst volgens hen ook op de noodzaak van zo'n totaal-over zicht. D66 en PvdA vragen zich ook af of de exploitatiekosten na 1990 wel zullen dalen zoals de staatssecretaris stelt. Weer eis twee jaar tegen Heer Olivier AMSTERDAM Procureur-generaal mr. A. Korvinus heeft gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam twee jaar gevange nisstraf geëist tegen de 47-jarige A. O., beter bekend als Heer Olivier, wegens oplichting, verduistering, diefstal en heling, ver valsing en bedriegelijke bankbreuk. De eis komt overeen met wat de officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem vorig jaar eiste. De rechtbank veroordeelde Heer Olivier echter tot een half jaar cel, omdat slechts een v"an de ten laste gelegde fei ten bewezen werd geacht. Heer Olivier zou een vrouw hebben opgelicht door haar een blanco vel te laten ondertekenen, waar na de „meesteroplichter" er een schuldbekentenis van 35.000 gulden van maakte. Het gerechtshof doet 1 juni uitspraak. (ADVERTENTIE) Als u denkt ólles over slapen te weten, zal Hulshoff Wonen u snel de ogen openen. De kwaliteits-slaapkamer- programma's 'SILHOUETTE', 'TRENDSTYLE 2000' en 'LA FLEUR' staan vanaf vandaag in het middelpunt van de belang stelling, èn terecht! Zó uitgebreid, zo veel moge lijkheden... u zult uw ogen ver baasd uitwrijven. En na uw vrijblij vende bezoek gaat u zeker niet met lege handen naar huis, want een rijk gevuld dokumentatiepak- ket ligt ook voor u klaar. N.B. Het spreekt vanzelf dat wij u tevens graag adviseren op het gebied van matrassen en latten- bodems in diverse prijsklassen. Niouwo Rijn. tel. 071 -1331OO. I anders denken over wonen Win^rT ln d,?, Bo9a®rcLLa'd®n: Nieuw Rijn. Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat Leldechendam: Winkelcentrum Leidschenhage. Eindhoven: Winkelcentrum Woensel. Hilversum: Groest Zwolle: Dr.epistolengang, Voorschoten: produktie-en distributiecentrum ARNHEM Het voortbestaan van de zes vrouwenvakscho len (met 720 cursisten) van de Vrouwenbond FNV is in ge vaar nu de bijdrage uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF) met drie miljoen gulden is ge kort. Onderhandelingen met het ministerie van sociale za ken over het voortzetten van de subsidie hebben vooralsnog geen resultaat gehad. „We komen binnenkort in ac tie als niet snel duidelijkheid wordt geboden over de finan ciering van de vrouwenvak scholen", aldus de voorzitter van de Vrouwenbond FNV, M. van Veen, vanmorgen op het bondscongres in Arnhem. Vol gens Van Veen vindt 70 tot 80 procent van de cursisten ne gen maanden na de opleiding een baan of begint een eigen bedrijf. Kritiek op havo examen Nederlands LOCHEM/DENHAAG De Rijksscholengemeenschap in Lochem heeft bij de hoofdin spectie onderwijs geprotes teerd tegen de havo-eindexa- menopgaven voor het onder deel tekstverklaring Neder lands. Verwacht wordt dat tus sen de zestig en zeventig pro cent van de leerlingen een on voldoende heeft behaald. De school in Lochem staat niet al leen. Ook elders in het land hebben scholen verontrust ge reageerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3