Paus Pius XII zat in complot om Hitier af te zetten brieuen van lezers fieidócSou/tati: „Wij moeten vrij worden van den Staat" kerk wereld GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeidaeSomont Gebedsdienst met paus niet rechtstreeks op KRO-televisie PROF. REILING OVER KWESTIE MARIA DE GROOT: Afwijzing proefschrift staat los van feminisme Minder werk voor gereformeerde predikanten REDES SAVORNIN LOHMAN, 150 JAAR GELEDEN GEBOREN, WEER ACTUEEL Nogmaals Thatcher? c Koud en enkele buien DINSDAG 19 MEI 1987 PAGINJ Ruim 5000 kerkgangers tekenden voor ontwapeningsakkoord DEN HAAG Naar schatting ruim 5000 kerkgangers in veer tig gemeenten hebben het afgelopen weekeinde hun handteke ning gezet onder een brief aan regering en parlement waarin wordt gepleit voor een spoedig akkoord over tweezijdige ker nontwapening in Europa. Kernen van het IKV hebben het af gelopen weekeinde voor en na de eucharistievieringen en kerkdiensten de kerkgangers benaderd in verband met het de bat de?e week in de Tweede Kamer over de ontwapeningsbe sprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Het IKV is blij met het resultaat. Er is uit gebleken dat kernen op korte termijn erin slagen steun van het bestuur van de plaatse lijke kerken te verkrijgen voor een actie. Actie „Vrouw, kerk, samenleving" brengt 20.000 gulden op LEIDSCHENDAM Tot nu toe is er in het fonds voor de za ken van vrouw en kerk 20.000 gulden gestort. Het fonds werd in januari opgericht door de Rotterdamse werkgroep „Vrouw in kerk en samenleving" als reactie op het besluit van de grote kerken niet langer geld uit te trekken voor het studiesecretari aat van de sectie „Vrouw in kerk en samenleving" van de Raad van Kerken. De werkgroep riep vrouwen op een deel van hun bijdrage voor de actie Kerkbalans te storten in het fonds. Naar schatting 1500 mensen hebben aan deze oproep ge hoor gegeven. De „kleine" kerken hebben inmiddels het stu diesecretariaat voor een dag in de week gedurende de komen de drie jaar gegarandeerd. Het fonds zal een tweede dag moge lijk maken. Wie een twist begint, steekt een dijk door Spreuken 17 :14 HILVERSUM De KRO zendt het gebed om de vrede met de paus op 6 juni niet rechtstreeks uit. In plaats daarvan wordt de volgende ochtend, zondag 7 juni, een samenvatting uitgezonden van de gebedsdienst ter gele genheid van de opening van Mariajaar. KRO-woordvoerder Spek man zei dat hiertoe was be sloten omdat een dergelijke uitzending niet past in het zaterdagavond -program ma van de KRO en „we hebben ook te rekenen met niet-ka- tholieke kijkers". Hij bevestigde dat de pro- nuntius in ons land, mgr. Cassidy, de KRO schriftelijk heeft verzocht de gebeds dienst met de paus wel recht streeks uit te zenden. Het feit dat de KRO de dienst niet rechtstreeks wil uitzenden, is voor Piet Derk- sen mede aanleiding geweest met zijn plannen voor een al ternatieve katholieke omroep naar buiten te komen. Vol gens Derksen is het een „blunder" dat de KRO niet meedoet met de wereldwijde keten van stations, tot en met die van de staatstelevisie in communistische landen. Voor de uitzending op alle conti nenten wordt gebruik ge maakt van achttien satellie ten, dertien meer dan wer den gebruikt tijdens de Olympische Spelen. Het aan tal kijkers wordt geschat op twee miljard, meer dan ooit in de tv-geschiedenis. Piet Derksen van de Stich ting Getuigenis vcan Gods Liefde heeft de mondiale tv- uitzending mee gesponsord. Loyaal Media-bisschop mgr. R. Ph. Bar van Rotterdam heeft in middels uitgesproken vol strekt niet te twijfelen aan de loyaliteit van de KRO jegens de r.k. kerk. „Het probleem is echter dat niet alle mensen die loyaliteit herkennen". De bisschop ontkende dat hij formeel met Piet Derksen heeft gesproken over de op richting van een alternatieve katholieke omroep. „De ge sprekken gingen over de ei gen zendtijd van de kerk, hoe we daar mee zouden moeten handelen", aldus de bisschop vanmorgen voor de KRO-radio. Vervreemding De emeritus hoogleraar wijs begeerte Bernard Delfgaauw heeft in zijn nieuwste boek geschreven over de „filosofie van de vervreemding". Hij gaat in op het gevoel van ve len dat „filosofie nergens meer over gaat". Delfgaauw analyseert hierbij de theo rieën van Descarts, Hume en Kant, die de instigators van de vervreemding genoemd kunnen worden. Prijs 39,50, uitgave Kok- Agora. Contourennota Het bisdom Rotterdam heeft een contourennota gepubli ceerd waarin het bisdombe stuur zijn pastorale doelstel lingen beschrijft en beleidslij nen schetst ter onderbouwing van de serviceverlening door het Diocesaan Pastoraal Cen trum in het pastorale veld. Een en ander deed het bis dombestuur op verzoek van de Diocesane Pastorale Raad en het DPC die bij de beoor deling van de jaarlijkse be grotingscijfers ook graag een „algemene beschouwing" wenste te zien. Besteladres: secretariaat van het bisdom. Koningin Emma- plein 3, 3016 AA Rotterdam, tel. 010 - 4362.888. ROME Aan de voort durende discussie over de rol van paus Pius XII in de Tweede Wereld oorlog is een nieuw ele ment toegevoegd: De paus zou in 1940 een be langrijke rol hebben ge speeld in een complot om Hitier de macht te ontnemen. Dat schrijft de Engelse hoogleraar Owen Chadwick in de tweede druk van zijn boek „Groot-Brittannië en het Vaticaan in de Tweede Wereldoorlog". Pius XII was van 1939 tot 1958 hoofd van de Rooms- Katholieke Kerk. Hij is er vaak van beschuldigd dat hij heeft gezwegen over de gru welen die het naziregime be- Paus Pius XII dreef. Chadwicks bewerin gen zijn bevestigd door de Amerikaanse historicus en jezuïet Robert Graham en de Italiaanse minister van bui tenlandse 'zaken Giulio An- dreotti. Paus Pius XII zou een groep hoge Duitse officieren in 1940 hebben geholpen bij hun poging Hitier af te zetten en met Groot-Brittannië te on derhandelen over een waar dige overgave van Duitsland. Chadwick baseert zijn bewe ringen op documenten van het ministerie van buiten landse zaken en op dagboe ken. Volgens de Engelse his toricus stemde de paus toe te bemiddelen tussen de Britse regering en de Duitse officie ren. Hij zou het plan vervol gens hebben besproken met de Engelse ambassadeur bij de Heilige Stoel, sir d'Arcy Godolphin Osborne, waarna het opzij werd gelegd. Pius Xfl is er door andere historici van beschuldigd te hebben gefaald omdat hij de gruwelijkheden van het nazi- regime niet openlijk veroor deelde en zijn pauselijke macht niet gebruikte om te gen Hitier op te treden. „Er zijn mensen die beweren dat de paus Hitiers halfbroer was. Belachelijk", aldus Gra ham. „De paus wijdde zich zelf aan het anti-Hitler-com- plot, hoewel hem dat in een uiterst hachelijke positie bracht". Volgens de jezuïet nam de paus in de lente van 1940 nogmaals een groot risi co door op basis van informa tie uit Duitsland, Nederland en België te waarschuwen voor een Duitse invasie. Andreotti verwees in zijn re actie op Chadwicks bewerin gen naar een artikel in de Osservatore Romano van 11 februari 1946, waar wordt ge schreven over de rol van Pius XII in het complot te gen Hitier. Volgens de minis ter zou er meer bewiismate- raal zijn geweest als de paus uit voorzorg in de oorlogsja ren niet een groot deel van zijn persoonlijke documenta tie had verbrand. UTRECHT „Ik kan van binnen uit zeggen dat het niets met een ideologie te maken heeft". Zo reageert prof. dr. J. Reiling, nieuw-tes- tamenticus aan de Rijks universiteit te Utrecht op de geruchten als zou een proefschrift van drs. Ma ria de Groot zijn afgewe zen vanwege de feminis tische inslag. De Friese theologe drs. De Groot is onder meer bekend door haar feministisch-theo- logisch leerhuis. Ze heeft nu een fenministisch proef schrift geschreven over het evangelie van Johannes. Het werk is goedgekeurd door de promotor prof. dr. Th. C. de Kruijff en door de co-refe- rente dr. M. Bal. Volgens aca demisch gebruik is de studie vervolgens naar een leescom missie gestuurd, een groep van drie vakgenoten, die het werkstuk ook beoordelen. Volkomen onverwachts heeft deze commissie kritiek geuit op het niveau van het proef schrift. „Dat is vrij uniek", volgens dr. Bitter, studiecoör dinator van de universiteit, .juist omdat de promotor het werk al heeft goedgekeurd". Prof. Reiling zegt dat er nog geen definitief oordeel ge veld over het proefschrift, weet hij. „De mogelijkheid bestaat dat de studie nog wordt bijgesteld". De rijksuniversiteit staat po sitief ten opzichte van het fe minisme, aldus de hoogle raar. Dat blijkt uit de twee halve posten die zijn inge steld voor vrouwenstudies. Zowel drs. De Groot als prof. De Kruijff weigeren com mentaar. LEUSDEN Het aantal va catures voor predikanten in de Gereformeerde Kerken in Nederland is het afgelopen jaar opnieuw afgenomen: een daling van 17 ten opzichte van 1985. Er resteren nu nog 116 vacatures. Daarvan is volgens de deputaten perso nele zaken, financiën en or ganisatie van de gerefor meerde kerken bovendien een groot aantal niet werke lijk vervulbaar. Een en ander blijkt uit het nieuwe gerefor meerde jaarboek. Het aantal predikanten dat f;ebruik maakt van de rege- ing voor vervroegde uittre ding (VUT) steeg voorts van 39 naar 51. Voor het eerst is in het nieuwe jaarboek ook de afname van specialisten onder predikanten zichtbaar. Na de Tweede Wereldoorlog froeide dit aantal gestaag tot 42, dat is 27 procent van het aantal dienstdoende predi kanten, maar in deze ontwik keling lijkt nu definitief een kentering te zijn gekomen. Uit het jaarboek blijkt verder dat het aantal part-time pre dikanten is gegroeid tot ruim honderd. Ook blijken er steeds meer vrouwelijke pre dikanten te komen. De laat ste vijf jaar is hun aantal bij na verdrievoudigd: van 25 naar 69. Het Jaarboek 1987 van de Gereformeerde Kerken is uitgegeven bij Oosterbaan Le Cointre, Goes. Prijs 19,75. UTRECHT - „Laat ons niet leunen op den arm van den Staat. De kennis en de studie der Heilige Schrift zijn de onnmisba- re voorwaarden voor de juiste kennis van den weg der ontwikkeling van een volk. Den Staat, feitelijk het corps zijner ambtenaren, mist die kennis. Daarom wachten wij nooit iets goeds van den Staat. Wij moeten vrij worden van den Staat. Dus ook niet trach ten de Staatsexamens te verbeteren. Vrije exa mens! moet onze leus zijn en meer en meer wor den". Krachtige taal uit 1884 van jhr. mr. A.F. de Savornin Lohman, wiens honderdvijf- tigste geboortedag dezer da gen wordt herdacht. Lohman is vooral bekend ge worden als een van de op richters van de Christelijk Historische Unie. Maar het was het onderwijs dat hem in de politiek bracht. En zijn hele politieke carrière lang (tot zijn 84e jaar zat hij in de Kamer) heeft hij geijverd voor het bijzonder onderwijs, voor de kwestie van de „vrije school". De zogeheten pacifi catie, de gelijkberechtiging van openbaar en bijzonder onderwijs, is vooral ook mee dankzij zijn strijd tot stand gekomen. Lohman was ook de eerste voorzitter van de Unie „Een School met den Bijbel, nu ge heten: Unie „School en Evangelie" (de huidige voor- Drs. T.M. Gilhuis zitter is drs K. de Jong Ozn., die in onze krant de rubriek „Schoolwijzer" verzorgt). Om de eerste voorzitter te eren, heeft de Unie een ge denkboek laten verschijnen, samengesteld door drs. T.M. Gilhuis, oud-voorzitter. Het heet „De tien jaren" en han delt over de jaren 1879-1889, de eerste jaren van de Unie, die onder voorzitterschap stonden van Lohman. De oprichting van de Unie had alles te maken met de strijd voor het vrije onder wijs. In 1878 diende de libe raal Kappeyne van de Copel- lo een schoolwet in. Het on gesubsidieerde vrije onder wijs zou daarvan erge schade lijden. De wet werd aangeno men, waarop voorstanders van het bijzonder onderwijs zich verenigden in een breed initiatief: het Volkspetition nement. Zo'n 300.000 onder tekenaars vroegen aart ko ning Willem III zijn handte kening niet onder de wet te zetten. Dat gebeurde toch. Toen organiseerden de initia tiefnemers van het petition nement zich in een hechtere structuuren de Unie „Een School met den Bijbel" was een feit. Gilhuis heeft in zijn boek de redes van Lohman die hij hield op de jaarvergaderin gen van de Unie verzameld ingeleid en toegelicht. Hij be gint zijn boek met de mede deling dat wie zich in de ma terie verdiept, kostelijke uren krijgt. Bovenstaand citaat uit de rede van 1884 maakt die opmerking begrijpelijk. Maar Gilhuis laat ook zien hoe ac tueel de verhalen van Loh man zijn. Bijvoorbeeld die kwestie van de staatsbemoei enis met het onderwijs waar tegen Lohman zo protesteert, is springlevend. Klaas de Jong heeft op de laatste Unie-vergadering, in april, over hetzelfde gesproken. Het ging toen over de zoge heten basisvorming in het voortgezet onderwijs. De Jong sprak uit de overheid het onderwijs te veel voor schrijft. Het aantal eisen van deugdelijkheid moet worden verminderd. Examens De kwestie van de examens die Lohman aansnijdt, heeft volgens Gilhuis de Unie ja renlang bezig gehouden. En anno 1987 houdt de Unie er zich weer mee bezig. Op die zelfde werkvergadering van de Unie in april werd de vraag zo gesteld: moeten we in het christelijk onderwijs niet eens serieus nadenken over eigen examens? En prof. Jac. Schouten zei over de leerinhouden van de christe lijke scholen: „Al te lang zijn we de horigen van het neu trale leerplan van de over heid" en hij bepleitte de op richting van een eigen, chris telijk instituut voor leerplan ontwikkeling. Het boekje van Gilhuis laat levende geschiedenis zien en is inspirerend. Om te helpen te vinden op vragen van nu, maar ook om je te laven aan de spiritualiteit en geestes kracht van mensen als Loh man en al die naamloze an deren die omwille van het vrije onderwijs tijd en ener gie gaven. Jhr. mr. A.F. de Savornin Lohman De Unie houdt morgen in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht van 16.00 tot 18.00 een herdenkingsbijeenkomst. Het Herdenkingscomité Stichting Herdenkingsfonds jhr. mr. A.F. de Savornin Lohman heeft diverse activi teiten georganiseerd: een ten toonstelling in de Nieuwe Kerk te Amsterdam (tot 24 mei). Die tentoonstelling komt in juli naar Den Haag (Haags Historisch Museum) Op 29 mei is er een plechtige herdenking in de Ridderzaal in Den Haag, tevens aanbie ding van een herdenkings bundel. Het boek: „De tien jaren, 1879-1889" is nr. 47 in de se rie Cahiers voor het Christe lijk Onderwijs, uitgave Kok, Kampen. Prijs ca. 16,50. LUTSEN KOOISTRA Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Vakantiegeld Kerncentrales „Omwille van de democratie geen nieuwe kerncentrales", zegt prof. dr. J. Blok en spreekt over: „het massaal verzet tegen kruisraketten". De tegenstanders waren blijk baar niet zo massaal als de professor ons wil doen gelo ven. Weet u nog de slagzin waarmee de PPR de verkie zingen in ging? „De kernwa pens de wereld uit, te begin nen in Nederland". Het resul taat was zielig, de partij ver loor meer dan de helft van haar kiezers. Verkiezingen zijn het meest betrouwbaar. En niet de kreten waar de pro fessor zich van bedient zoals „de meerderheid". Dat is niet meer dan een onbewijsbare, loze kreet. M. Bosch-Gans, VALKENBURG. Een dezer dagen genoot ik het „voorrecht" via de bank mijn AWO, plus hetgeen men eufe mistisch „vakantie"-geld noemt, binnen te krijgen. Dat laatste bedroeg 808,96, maar tot mijn schrik constateerde ik tevens, dat er liefst 153,93(!) loonbelasting geheven was. Ik ging dit eens vergelijken met de bankafschriften van het vo rig jaar. Toen was het vakan tiegeld zgn. minder, namelijk 701,36, maar er was slechts 27,30 loonbelasting geheven. In mei 1986 ontving ik in to taal 1870,40 en nu slechts 1761,24, een teruggang van f 109,16!! Is er dan werkelijk 'in Nederland geen partij of in stantie meer, die paal en perk stelt aan deze stiekem en ge ruisloos uitgevoerde woeker- praktijken? De paniekerige be zuinigingswoede van de asoci ale lieden, die ons zgn. „rege ren" wekt associaties op met struikrovers die opereren on der het motto: „Je geld of je vakantie!". Als je het ongeluk treft, alleen van je AOW te moeten leven (nog geen 1100,- netto maandelijks) dan kom je aan vakantie nooit toe. Je kunt dan het zgn „va kantiegeld" slechts benutten voor iets grotere uitgaven, waar je anders helemaal niet meer aan toekomt! J. Schilder, DEN HAAG. Grootvuil Maandagochtend de Haagse grootvuilophaaldienst gebeld, met verzoek langs te komen om in de Therèse Schwartze- straat enige kartonnen dozen mee te willen nemen. Ant woord: Wij komen woensdag langs, zet u maar buiten om kwart voor acht. Woensdaga vond regen en regen en kar tonnen dozen staan nog steeds buiten. Donderdagochtend grootvuilophaaldienst gebeld. Er wordt stevig ontkend dat ik gebeld zou hebben. Er wordt beloofd dat diezelfde dag ie mand langs zal komen om de dozen te verwijderen. Donder dagavond regen en regen en kartonnen dozen staan nog steeds buiten. Vrijdagochtend grootvuilophaaldienst gebeld. Er wordt stevig ontkend dat ik gebeld zou hebben. Het ver haal wordt nu eentonig. Dozen staan doorweekt buiten en ik ben één ding wijzer geworden. De grootvuilophaaldienst heeft een vooruitziende blik. Komt er in de Therèse Schwartze- straat een zigeunerkamp, dan wordt het er zo'n grote rotzooi dat er niet meer valt te leven en daarom halen zij nu reeds het vuil niet meer op. N. Groenier, DEN HAAG MET de ontbinding van het Britse Lagerhuis zijn gist; officieel de campagnes gestart voor de verkiezingen, w ie" mee premier Margaret Thatcher zich op 11 juni van een iki de ambtstermijn als premier hoopt te verzekeren. De I irt dat zij in die opzet slaagt is vooralsnog erg groot. Volger. 1 opiniepeilingen ligt haar Conservatieve partij straatlen voor op de concurrentie: Labour en de Alliantie van soc democraten en liberalen. ZELFVERZEKERDHEID is een van de grote krachten de huidige Britse premier. Dat bleek onder meer in 1 toen zij er rotsvast van overtuigd was dat de kiezers 11£ houding tijdens de Falkland-oorlog zouden belonen. Dal beurde. En ook nu gaat de Conservatieve leidster ervan dat zij met stemmenwinst zal worden beloond. Zó zelfve )1 kerd is Margaret Thatcher, dat zij vorige week zelfs al n over een vierde ambtstermijn. Maar op aandrang van6 adviseurs zwijgt zij daar nu voorlopig over. ACHT jaar is Margaret Thatcher inmiddels al aan het wind, langer dan enige andere regeringsleider in de wes; rÊ wereld. Zij geniet gezag in West én Oost, en dat is meer |a menigeen bij haar aantreden in 1979 verwachtte. Maai genover haar succes op buitenlands terrein staat eei 0t schier onoplosbare problemen op binnenlands-econom j gebied. De Britse werkloosheid blijft boven de drie milj staatsbedrijven leidèn miljoenen-verliezen, de verpaup ej binnensteden zijn sociale tijdbommen, de kloof tussen an er rijk is vergroot, als ook de verschillen tussen het arme n n, den en het rijkere zuiden van Engeland. En toch is Marj ar Thatcher uiterst populair. De verklaring voor die blijvende populariteit moet voort belangrijk deel worden gezocht in die kloof tussen arma rijken, of beter gezegd, tussen werkenden en niet-werl den. De laatste groep is voor de Conservatieven eigenlijk meer van belang. Mede dank zij de uitverkoop van staat 'r' drijven zijn voorts vele Britse werknemers aandeelhou van kleine bedrijven en daarmee mini-kapitalistjes gen ha den, die geen enkele behoefte hebben aan de door Lal 1! bepleite nationaliseringen. Ook dat zal de socialisten sin. men kosten. Het zijn echter vooral de voor Labour I spreekwoordelijke verdeeldheid, de macht van de vaki n( den en enkele zeer radicale standpunten die veel Britte; c{ van weerhouden de socialisten te steunen, het charismaftm leider Neil Kinnock ten spijt. HET politieke midden dat is ontstaan door de polan ,ft van Conservatieven en Labour wordt al sinds enkele j ja opgevuld door de Alliantie van sociaal-democraten en lib h( len. Althans, dat blijkt uit de stemmenverhoudingen, als gevolg van het dwaze districtenstelsel levert een kier van het aantal stemmen de Alliantie slechts enkele zetel !s in het Lagerhuis, terwijl veertig procent van de stemmei (e een absolute meerderheid leidt. Afschaffing van dit ach h haalde stelsel staat dan ook hoog in het verkiezingsprogi F ma van de Alliantie. f HET kan voor de Britse politiek zuiverend werken, neer de Alliantie daadwerkelijk de sleutelpositie zou kul vervullen die haar op grond van haar aanhang toei 6S' Maar daartegen bestaat groot verzet van zowel Labour i Conservatieven. Voor 11 juni heeft die houding waarsc Ee lijk tot gevolg dat de Alliantie gefrustreerde kiezers 1 er raakt, de positie van de eens zo machtige Labour-partii - verder wordt ondergraven en premier Thatcher opnieu [g sleutel krijgt overhandigd voor Downingstreet 10. DE BILT (KNMI) Een zwak front passeert vannacht ons land. Dit gaat gepaard met bewolking, maar veel regen wordt niet verwacht. De mini mum temperatuur ligt rond 6 graden. Morgen overdag stroomt er met een stevige noordwesterwind koude lucht uit noordelijke streken via de noordzee naar West-Europa. Deze lucht is onstabiel, zodat zich gemakkelijk buien kun nen ontwikkelen. De tempera tuur komt niet hoger dan circa 11 graden. De koude luchtstro ming wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukge- bied ten westen van Schotland en een depressie die via zuid- Scandinavië naar Duitsland trekt. Donderdag komt er daardoor nog weinig verande ring in het weer. Daarna breidt het hogedrukgebied zich verder naar Scandinavië uit, waardoor het bij ons droog en geleidelijk warmer weer wordt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: half tot zwaar be wolkt en af en toe regen, in Noorwegen grotendeels droog. Middagtemperatuur van 10 tot 14 graden. Duitsland: half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur van 10 tot 14 graden. Benelux: af en toe zon, maar ook een enkele bui. Middag- temperatuur rond 12 graden. Britse Eilanden en Ierland: af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperatuur van 11 graden in Schotland tot 16 plaatselijk in zuid-Enge- land. Frankrijk: half tot zwaar be wolkt, maar bijna overal droog. Middagtemperatuur van 12 graden in het noo n tot 22 in het zuiden. ite Spanje en Portugal: zot ere perioden, aan de oostkust at Spanje nog een enkele I jk bui. Middagtemperatuur ter 18 graden in het noorde in 26 in het zuiden, in het kt nenland daar plaatselijk d< iets hoger. ek Italië en Joegoslavische ch veel bewolking en af et in regen. Middagtempen van 18 graden in het new nd tot 23 in het zuiden. Alpengebied: veel be wc. in en regen of buien, dondc ort beneden 1200 meter eei sneeuw. Middagtempera oe rond 15 graden aan de no n zijde tot 20 in de zuid-AJ Nulgradenniveau dondafi snel dalend van 3000 naarM meter. 20 Pri Pk wo Gri dei "fl gei lai Pn op m« dei An WEERRAPPORT HEDENMORGEf Weer Max Min Amsterdam 13 5 De Bilt 13 7 Eelde 14 4 Eindhoven 4 0 Den Helder 14 8 Rotterdam 13 li Twente 15 6 Vlissingen zw.bew. 12 9 Zd. Limburg Aberdeen zw bew. 13 13 8 Athene onbew. 25 16 Barcelona regen 18 11 Berlijn zw.bew. 17 8 Bordeaux 15 Brussel mist 12 71 Dublin regen 12 5 Frankfort 1 bew. 13 6 Genève 13 Helsinki h.bew 11 4 Innsbruck 18 5 Klagenfurt l.bew. 17 5 Kopenhagen zw.bew. 14 il 7 Lissabon onbew. 22 regen 11 zw.bew. 13 Luxemburg 12 6 Madrid onbew. 22 6 13 Malaga onbew. 23 Mallorca h.bew. 22 10 Malta 21 14 Moskou h.bew. 21 7 München h.bew. 18 6 Nice zw.bew. 16 11 Oslo zw.bew. 12 5 Parijs regen 14 6 Rome mist 25 10 Split 23 12 Stockholm zw.bew. 13 U Warschau regen 17 Wenen l.bew 19 10 Zürich regen 15 8 Casablanca niet ontv. Cyprus onbew. 33 20 Istanbul l.bew. 24 14 Las Pal mas 18 Beiroet onbew. 19 Tel-Aviv onbew 18

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2