Reagan dreigt Iran én Irak met terugschieten Grote steden willen 10.000 jongeren aan werk helpen Woordenboek Bon: jpamooGDEP^ lud-Westlander vast p verdenking van iorlogsmisdrijven 3 halen, 2 betalen, Albert'.' "Leuk van jeTaksi!' ALTERNATIEF VOOR OMSTREDEN PLAN SOCIALE ZAKEN Kabinet in grote problemen door inzakken economie Sterke toename van levensverzekeringen Boze patiënt steekt bed in brand Dinsdag 19 mei 1987 78e jaargang no. 23810 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buiiteweg. Abonnementen (ind. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262.35. Klachten bezorging: maandagt/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (-x 16% BTW)(. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 6 graden. Middagtempe- ratuur circa 11 graden. Vrij krachtige noordwestenwind, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe hard. Zon op: 5.39; onder 21.36. Scheveningen hoog water: 9.30 en 22.11; laag water: 4.46 en 17.24 uur. N\B*N5 iNGS RIJKSWEG BIJ NIEUW-VENNEP ode en zwaargewonde bij overval JUW-VENNEP Bij een gewa- le overval op een benzinestation de A-4 ter hoogte van Nieuw- Jinep zijn vannacht rond kwart ,r drie twee pompbedienden •rgeschoten. Eén van hen, de 51- ge J. van der Linden uit Buiten- ag, overleed een uur later in een inhuis in Leiden aan zijn ver- lingen. Een tweede pompbe- le is zwaar gewond in dat zie- iuis opgenomen. ens een woordvoerder van de politie oofddorp arriveerde rond kwart over drie een personenwagen met enkele inzit tenden, mogelijk vier, bij het benzinesta tion aan de rijksweg richting Den Haag- Rotterdam. De inzittenden bedreigden de twee aanwezige pompbedienden met vuur wapens en dwongen hen naar een kan toortje te gaan. Toen één van de pompbe dienden trachtte alarm te slaan, schoten de overvallers de twee mannen neer. Een even later aangekomen automobilist trof de twee zwaargewonde pompbedienden aan en waarschuwde de politie. Inmiddels is het recherche-bijstandsteam Noord-Holland met een uitgebreid onder zoek begonnen. Nog onbekend is of de overvallers geld hebben buitgemaakt. Het tankstation dat naast het restaurant over de rijksweg ligt, is altijd geopend. Ouders frauderende leerling dreigen met kort geding LEIDEN Staatssecretaris N. Ginjaar- Maas van onderwijs moet haar beslis sing terugdraaien om de mavo-examen kandidaten die hebben gefraudeerd het hele examenjaar over te laten doen. Dat eisen de ouders van één van de be trokken leerlingen van de Louise de Coligny Scholengemeenschap in Lei den. Enkele leerlingen van deze school hebben toegegeven dat zij de exame nopgaven voor het mavo C-examen vqprtijdig in handen hebben gekregen via een medewerker van de Staats drukkerij. Directeur A. de Zoete heeft hen daarom van het examen uitgeslo ten. De leerlingen mogen dit jaar geen herexamen doen. DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal nieuwe levensverzeke ringen toegenomen met 21,3 procent (2,8 miljard gulden) ten opzichte van het eerste kwartaal van 1986. Dit blijkt uit gisteren ge publiceerde gegevens van het CBS. Er wer den voor 16 miljard gulden aan nieuwe le vensverzekeringen afgesloten tegen 13,2 miljard gulden in dezelfde periode vorig jaar. Van deze totale produktie werd 13,5 miljard gulden gerealiseerd door de Neder landse levensverzekeraars. Dit betekent een stijging van 2,4 miljard gulden (21,1 pro cent). De levenverzekeraars schrijven de ongekende groei toe aan het effect van de zogeheten pensioencampagnes. Meer men sen kijken naar de hoogte van de pensioe nen en treffen aanvullende voorzieningen. DELFT Een 29-jarige patiënt uit Bergschenhoek heeft in het Reinier de Graaf-gasthuis in Delft zijn bed in brand gestoken. Hij was kwaad omdat hij op zijn kamer niet mocht roken. Door de brand ontstond zo'n grote rookontwikke ling dat de bovenste vier etages van het acht verdiepingen tellende gebouw voor de helft moesten worden ontruimd. Hon derd patiënten werden door het perso neel, de brandweer, politie en GGD naar andere afdelingen overgebracht. De schade bedraagt ongeveer 25.000 gulden. De brandstichter werd verpleegd voor brandwonden die hij twee weken gele den had opgelopen toen hij in het psy chiatrisch ziekenhuis St. Joris te Delft zichzelf in brand probeerde te steken. Kleine supermarkten klimmen uit het dal AMSTERDAM De zelfstandige le vensmiddelendetaillist heeft reden tot optimisme. De ondernemer die vroeger vooral kruidenier was maar tegenwoordig meer en meer een eigen bescheiden supermarkt heeft, draait weer naar behoren en heeft zich naast de beken de grootgrutters een eigen plaats ver overd in consumentenland. Zijn groot ste troeven: binding met het publiek en vooral: klaar staan voor de wensen van de individuele klant. Het Vak centrum, de branche-organisatie van deze winkelier bestaat vandaag tiea jaar en vierde dat in Amsterdam. Pag. 6 Kleine supers veroveren ei gen plaats op de markt «iiÊlPPi In het Amerikaanse ziekenhuis in het Westduitse Wiesbaden kwamen vanmorgen de twee zwaargewon den aan van de Iraakse aanval op het fregat Stark. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft een ver hoogde staat van paraat heid afgekondigd voor de Amerikaanse marine in de Perzische Golf. Dat bete kent dat Amerikaanse schepen onmiddellijk zul len vuren op Iraanse of Iraakse vliegtuigen „die in een formatie vliegen die wijst op vijandige bedoe lingen". De maatregel komt na de beschieting van het Amerikaanse fre gat Stark door Irak, waar bij gisteren 28 Amerika nen om het leven zijn ge komen. De Iraakse president Saddam Hoessein heeft inmiddels toe gegeven dat Iraakse vliegtui gen per abuis het Amerikaan se oorlogsschip hebben aange vallen. In een boodschap aan president Reagan zei hij te ho pen, dat dit „onopzettelijke in cident" niet de betrekkingen tussen beide landen zal aantas ten. De VS rekenen er op dat Irak smartegeld zal betalen aan de nabestaanden van de omgekomen mariniers, alsme de schadevergoeding voor het zwaar gehavende schip. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis, Fitzwater, zijn zowel Iran als Irak op de hoogte gebracht van de Ame rikaanse paraatheid. Boven dien onderstreepte president Reagan in een verklaring de noodzaak van een vrije door vaart voor de internationale scheepvaart door de Perzische Golf. Iran en Irak proberen de scheepvaart in het gebied zo veel mogelijk te hinderen, in pogingen eikaars economie maximale schade te berokke nen. Beide landen gebruiken de Perzische Golf met name voor de export van ruwe olie. Naar de mening van de Ame rikaanse regering heeft het in cident de noodzaak onder streept van een beëindiging van de Iraans-Iraakse oorlog. Pag. 5: Amerikaans fregat liet zich rustig afschieten. Een beeld van de totale ver woesting in de provincie Hei- longjiang in het noordoosten van China. De enorme (bos- )brand die hier al twee weken woedt, heeft aan 191 mensen het leven gekost en ruim een half miljoen hectare grond en dorpen en steden in de as ge legd. De brand wordt bestre den door zo'n 34.000 brand weerlieden. 1NSTER/DENEKAMP 2 De marechaussee in nekamp heeft gisteren inreis uit West-Duits- «nd de 68-jarige M.J. de aangehouden. De man, vermoedelijk op fami ly wilde gaan in nefc geboorteplaats Mon- D* t. wordt ervan ver- cht zich in het straf- imp Erica in Ommen in iat(! periode juli 1942 tot ei 1943 schuldig te heb- 11m gemaakt aan één of «r oorlogsmisdrijven, misdrijven tegen de jJ enselijkheid. R was in het kamp Kapo w Oberkapo, een functie van i gedetineerde die was be- i met het toezicht houden een groep medegevange- (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F.PRAMÖIEBS t ferhuur van lui* auto's en per- kal| «onepbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 nen. De man zou toentertijd meerdere medegevangenen hebben gedood. Bovendien zou hij anderen dusdanig hebben mishandeld dat zij later aan de gevolgen ervan zijn bezweken. De R. verdween na de oorlog. In 1946 en 1947 stelde de toen malige politieke opsporings dienst voor Den Haag en om streken een onderzoek naar de gedragingen van de verdwe nen oud-Westlander in. De R. kwam weer onder de aandacht van justitie toen hij in 1983 vanuit West-Duitsland om een visum voor Nederland vroeg. Daardoor werd zijn ver blijfplaats bekend. Nederland heeft volgens offi cier van justitie mr. De Wit destijds niet overwogen om uitlevering te vragen aan West-Duitsland, omdat de strafbare feiten volgens het Duits recht al waren verjaard. Naar Nederlands recht zijn die feiten echter nog niet verjaard. Volgens mr. De Wit is nog niet bekend of de verdachte nog steeds de Nederlandse nationa liteit bezit. Wel staat vast dat De R. niet is genaturaliseerd tot Westduitser. De oud-Westlander wordt waarschijnlijk eind deze week voorgeleid aan de rechter commissaris in Den Haag. Taksi heeft een verrassing voor de klanten van de 100-jarige Albert Heijn. U kunt kiezen uit de zuivel-vruchtendrank Taksi orange of tropical. 3 pakken a 1 liter voorde prijs van 2. Bedankt, Taksi. Aanbieding is geldig t/m zaterdag 23 mei a s Franse reus (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De vier grote steden willen de ko mende drie jaar ongeveer 10.000 langdurig werkloze jongeren tot 25 jaar in dienst nemen. Ze bieden deze groep, die langer dan een jaar werkloos moeten zijn, een baan van mini maal 32 uur per week en een normale rechtspositie. Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht hebben daartoe vanmid dag een plan gepresen teerd, in samenwerking met de ambtenarenvak bond AbvaKabo. Volgens de vier grote steden en de AbvaKabo onderscheidt het plan zich van andere ba nenplannen voor jongeren. De grote steden willen gewone ar beidsplaatsen bieden en geen tijdelijk werk of studie- en leerplaatsen. Het plan is daar mee een alternatief voor het omstreden Jeugdwerkgaran tieplan (JWG) van Sociale Za ken, dat geen uitzicht biedt op blijvend werk. Op dat plan is vooral door de lagere overhe den nogal wat kritiek gele verd. Het gaat in het nieuwe plan om verruiming van de werk gelegenheid, dat wil zeggen dat er meer arbeidsplaatsen worden geschapen. Daarnaast zouden de betrokken jongeren een voorkeursbehandeling moeten krijgen en kan er via extra verloop van ouderen meer werk voor hen worden vrijgemaakt. De steden willen per gemeente de uitwerking en invulling van het plan in het overleg met de bonden aan de orde stellen. Er zijn echter ook af spraken met de landelijke overheid nodig om het plan tot een succes te maken. De ste den hebben zelf geen geld voor aanvulllende arbeids plaatsen. Ook voor het vrijma ken van banen door ouderen vrijwillig op wachtgeld te zet ten met behoud van een VUT- aanspraak voor 55 jaar en ou der, en herbezetting van die plaatsen met uitkeringsgeld, is steun van de centrale overheid nodig. V ♦TN*-.- Minder werkloosheid onder schoolverlaters DEN HAAG De daling van de werkloosheid onder school verlaters die in 1984 inzette, heeft zich vorig jaar versterkt voortgezet. In 1985 waren ge middeld nog ruim 100.000 schoolverlaters onder de 23 werkloos; vorig jaar was dat aantal gedaald tot 84.000. Ook begin dit jaar zette de daling door, tot 76.000 eind februari. Het aandeel van de werkloze schoolverlaters in de totale jeugdwerkloosheid liep in 1986 terug tot 39 procent. De ver wachting is dat de daling de komende jaren zal doorzetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net dreigt in grote proble men te komen, nu de nieuwste CPB-cijfers be vestigen dat de economi sche groei zal inzakken. Het voornemen de werk loosheid jaarlijks met vijf tigduizend terug te drin gen, het streven de koop kracht op peil te houden en de collectieve lasten druk te stabiliseren ko men daardoor in de knel. Door de tegenvallende cijfers dreigt het kabinet in aanva ring te komen met de rege ringsfracties, die tot nu toe de garantie hebben gevraagd, dat de koopkracht van iedereen volgend jaar op het huidige ni veau blijft. De jongste CPB-be- rekeningen bevestigen het nieuws dat onze krant al ruim een week geleden bracht: een nieuwe bezuinigingsronde om de economische tegenslagen op te vangen blijkt onvermijde lijk. Blijft die uit dan zal het overheidstekort boven de ze ven procent komen te liggen, die het kabinet overeenkoms tig het regeerakkoord in 1988 wil bereiken. Pag. 3: CPB-cijfers belang rijk bij opstellen begroting Diefstal uit muziekcentrum LEIDEN Uit het muziekcentrum van de stichting Onderwijs- winkel aan de Bernhardkade 1 is in het weekeinde voor 5500 gulden aan apparatuur gestolen. De diefstal werd gepleegd nadat de toegangsdeuren met grof geweld waren opengebroken. Ver sterkers, gitaren, een soundmixer en een key board werden meegenomen. Hoewel we ook in het nieuwe basiswoordenboek van Van Dale met geen mogelijkheid kunnen ach terhalen wat nu toch eigenlijk wel een „deetman" zou mogen wezen - behalve dan dat onze onder wijsminister daarnaar is genoemd - is het toch een nuttig boek voor kinderen van tien tot veertien jaar geworden met maar liefst 25.000 trefwoorden. Dat zei de minister zelf trouwens ook over deze vrucht van samenwerking tussen Nederland en België toen hij het boek gisteren in Sluis kreeg aangeboden. Het is niet alleen bedoeld voor kinderen, ook oude ren kunnen het goed gebruiken. Net zoals de Leid- se Courant immers niet alleen voor onderi n maar ook veel door kinderen wordt j krant t gelezen. Een r nooit i i woordenboek De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. SB Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1