1 De Hema heeft deprijsgedwpt. Nieuwe functie voor Rijnsburgse commissie WAAR IS HET VOORDELIG WINKELEN? KIJK IN DE KRANT. Betere beloning lokt veel managers naar buitenland ECONOMIE II Handel loopt vast in instabiele wisselkoersen p»;'' Wereld kampioen heeft al excuses voor verlies KIJKGELD, LEESGELD, LUISTERGELD. KADO BIJ Q8. £cidóc2ouixmt DINSDAG 19 MEI 1987 PAGINA IJ - NEDERLANDSE DIRECTEUR HEEFT LAAG SALARIS AMSTERDAM Veel topmensen uit het Nederlandse bedrijfsleven dreigen naar het buitenland te vertrekken. Een manager heeft 55 procent te besteden van hetgeen hij in de Verenigde Staten zou verdienen. Ook vergeleken met zijn collega's in acht westerse landen heeft de Nederlandse directeur geen hoog inkomen. Zijn netto-salaris komt op de op twee na laagste plaats. Dit zei algemeen secretaris H.A.C. Kerkhoff van het Neder lands Centrum van Directeuren en Commissarissen (NCDC) gisteren bij de presentatie van een rapport over „de honore ring van directeuren en commissarissen in Nederland". Het relatief lage netto-salaris wordt enigszins gecompen seerd door het zogenaamde variabele inkomen. Dit is een beloning, die afhankelijk is van het succes van de directeur in zijn beleid. Zo kan hij bij versterking van de marktpostie of de werkgelegenheid binnen het bedrijf extra beloond worden. Een groot deel van de directeuren (veertig procent) vindt dat dit variabele deel van de beloning zwaarder moet gaan wegen. Dit staat haaks op de praktijk. Bij nog geen twintig procent van de directeuren wordt het salaris voor een groot deel bepaald door de resultaten van het bedrijf. Dat neemt niet weg dat de Nederlandse directeur redelijk tevreden is over zijn vaste inkomen. De directeuren die aan het onderzoek hebben deelgenomen, verdienen afhankelijk van de zwaarte van de. functie tussen 101.200 en 344.900 per jaar. Stock-options Drs H. Kerkhoff waarschuwde in dit verband tegen het voornemen van staatssecretaris Koning van financiën om een heffing van 7,5% op stock-options in te voeren. Stock- options zijn aandelen, die in aanvulling op het salaris aan de medewerkers van een bedrijf worden uitgekeerd. Zij bieden een goede mogelijkheid om de mensen meer aan het bedrijf te binden. Daarnaast pleitte Kerkhoff voor een verlaging van het toptarief in de belastingen van 72 De sociale positie van de directeuren is overigens verbeterd. De eigen bijdrage aan de pensioenpremie is gedaald en steeds meer directeuren hebben een regeling voor ver vroegd uittreden. Het aantal directeuren met een VUT-rege- ling nam toe van 38 procent in 1985 naar 53 procent in 1987. Daarentegen maakt een directeur werkweken van gemid deld 57 uur en komt hij niet toe aan het opmaken van zijn vakantiedagen. Ook zijn directeuren volgens het onderzoek meer ondernemend geworden. Zij zijn eerder dan enkele ja ren geleden geneigd iets nieuws op te zetten met het risico dat het niet aanslaat. Ten aanzien van de commissarissen merkt het rapport op dat hun invloed over de hele lijn toeneemt. Dit komt het sterkst tot uiting bij de ontwikkeling van de strategie en het beleid. De toegenomen invloed van de commissarissen heeft echter nog niet geresulteerd in concrete doelstellingen en actieplannen voor directeuren. Bij de vergelijking van de zwaarte van de functies werd de zogenaamde Hay-methode toegepast. Er namen 434 Nederlandse directeuren aan het onderzoek deel. FRANK DE KLERK Drs. A. Schuitemaker (I) voorzitter van het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering (NCH) helpt staatssecretaris Van Rooy van economische zaken uit haar jas. Dat was bij haar aankomst voor de viering van het veertigjarig bestaan van de instelling, gis termiddag in Utrecht. NCH-directeur G. Görtemöller keek tevre den toe. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Onzekerheid en instabiliteit in de wisselkoersen spelen de wereldhandel steeds meer parten. De schade die schommelingen in de valuta en de kosten van verzekeringen daartegen aan de handel aanricht, ligt in dezelfde orde van grootte als de invoerrechten. Dat stelde de topman van de ABN, professor Oort, gisteren bij het veertig jarig bestaan van het Ne derlandse Centrum voor Handelsbevordering (NCH). Bedrijven die het moeten hebben van de handel in het buiten land lopen steeds meer vast op de krachtige schommelingen in de wisselkoersen, die rond de Amerikaanse dollar voorop. Oort wees de sussende conclusie van het IMF, dat het nog wel mee valt met de schade die hierdoor wordt aangericht, van de hand. Volgfens hem belemmeren de wisselkoersschommelingen en de kosten van risicoverzekeringen daartegen de handel in steeds sterkere mate. De ABN-topman gelooft echter niet dat er veel tegen te doen is. Een wereldwijde afspraak zoals in Europa geldt via het EMS, acht hij nauwelijks reëel, omdat dit veel discipline vraagt die landen als Japan en de VS toch niet kunnen opbren gen. Oort verwees in dit verband naar de poging om in februari van dit jaar tot een wisselkoersafspraak te komen (het zoge naamde Louvre-akkoord), dat ook nauwelijks effect heeft gehad op de koersontwikkelingen van dollar en yen. Promille Kritische geluiden aan het adres van de Verenigde Staten en Japan kwamen ook van staatssecretaris Van Rooy (Buitenlandse Handel). Ze herhaalde dat de Japanners met nog meer protectio nisme geconfronteerd zullen worden als ze niet veranderen van exporteur naar consument en de toegang van de binnenlandse markt voor buitenlandse (lees: Europese) produkten vergroten. Volgens Van Rooy klemt de noodzaak om vast te houden aan bestaande afspraken in het kader van de GATT (de overeen komst voor tarieven en handel) en zullen die met het oog op de escalerende handelsproblemen moeten worden verdiept. Van Rooy maakte gisteren verder duidelijk dat het kabinet wat haar betreft niet verder op de exportbevordering mag bezuini gen, omdat Nederland toch al gaat achterlopen bij zijn concur renten. Volgens directeur Gortemoller van het jubilerende NCH besteedt Nederland slechts een promille van z'n totale export aan de bevordering van de handel. Een speciale werkgroep is niettemin bezig de uitgaven voor dit doel kritisch te bekijken om te zien of zij voorwerp van bezuiniging kunnen worden. RIJNSBURG De Rijns burgse commissie voor in ternationale contacten moet in de toekomst een belangrijke adviserende functie krijgen. Dat schrij ven B W van het bloe- mendorp in een voorstel aan de commissie voor welzijnszaken. B enW me nen dat het tijd is voor een herbezinning over de functie en de plaats van de commissie, die al bijna 20 jaar bestaat. De commissie internationale contacten werd in 1968 in het leven geroepen. Het doel van de commissie is het coördine ren en stimuleren van de con tacten tussen Rijnsburg en haar partnergemeente Siegen (voorheen Geisweid). Sinds maart 1963 is er sprake van een band tussen het bloemen- dorp en de West-Duitse ge meente Siegen. Doel van deze band is ondermeer het bevor deren van nauwe persoonlijke contacten tussen de inwoners van beide gemeenten. De commissie die in 1968 met de coördinatie en het stimule ren van de internationale con tacten werd belast bestond in haar eerste samenstelling uit 4 leden. Dit waren burgemeester Koomans, C. Leeuwenburg, N.H. Hemmes en M. J. Gou- driaan. De laatste trad op als vertegenwoordiger van de plaatselijke verenigingen. In de loop der jaren is de samen stelling van de commissie ver anderd. Bovendien is het aan tal leden toegenomen. Gisteravond boog de commis sie voor welzijnszaken van het bloemendorp zich over deze ideeën. De adviesfunctie voor de commissie heeft onder meer betrekking op de beste ding van het jaarlijkse budget dat voor de contacten tussen beide gemeenten beschikbaar is. Het is de bedoeling dat de commissie hierbij een beleids lijn ontwikkeld. „Deze beleids lijn kan dan in de raad ter dis cussie worden gesteld, zodat over dit onderwerp dan ook openheid naar de burgerij toe wordt geboden", aldus het col lege in een brief aan de com missie voor welzijnszaken. Tot op heden werden door het col lege alleen ad hoe beslissingen genomen over de besteding van de beschikbare gelden. Verder stellen B en W van het bloemendorp voor dat de com missie jaarlijks vesslag moet uitbrengen van activiteiten die in het kader van de uitwisse ling plaatsvinden. Ook vinden B en W dat de commissie ver slag moet uitbrengen van de jaarlijkse bijeenkomst van de commissie met een soortgelijke commissie in Siegen. Daarnaast willen B W dat de leden van de commissie al len opnieuw worden benoemd, waarbij tevens een rooster van aftreden dient te worden opge steld. Tenslotte stellen B W voor de commissie uit te brei den met een lid van de sport raad en een lid uit het bestuur van het open jongerencentrum 't Kraaienëst. Zij vertegen woordigen dan repectievelijk de sportverenigingen en de jongeren in Rijnsburg. Wethouder Glasbergen (CDA) liet gisteravond op vragen uit de commissie voor welzijnsza ken weten dat het instellen van een rooster van aftreden niets met het functioneren van de huidige commissie te ma ken heeft. „Deze heeft op en thousiaste wijze goed werk verricht", aldus de wethouder. Volgens Glasbergen kan het echter geen kwaad om een ze kere doorstroming te bewerk stellingen. „Nieuwe mensen hebben ook vaak weer nieuwe ideeën, zo lichtte hij toe. Mevrouw E. Bubbers-Reime- ring (CDA) deed de wethouder de suggestie aan de hand om ook iemand namens de Rijns burgse muziekverenigingen in de commissie te laten plaatsne men. „Meer muziek en minder bloemen", aldus Bubbers, daarbij doelend op de vrij gro te vertegenwoordiging van de bloemenwereld in de huidige commissie. Zij werd hierin bij gevallen door W. van Egmond (GPV), die bovendien vraagte kens zette achter de noodzaak wederom om iemand namens de kerken in de commissie te laten plaatsnemen. „Als de commissie een afspiegeling vormt van de burgerij is dat voldoende", aldus Van Eg- mond. De commissie voor wel zijnszaken kon zich overigens unaniem vinden in de ideeën van het college, die begin vol gende maand aan de gemeen teraad zullen worden voorge legd. SANREMO Moreno Ar- gentin blijkt toch niet de geweldige wereldkam pioen waarvoor hij na zijn machtsvertoon in Colora do Springs werd aange zien. Zijn derde overwin ning in Luik-Bastenaken- Luik behaalde hij op zijn leugenachtige tong, het zweet van Robert Millar en Yvon Madiot en de blindheid van Claude Cri- quielion en Stephen Ro che. Voor het showen van de regenboogtrui in de Ronde van Spanje moest de Italiaan 60.000 gulden hebben. Hij ped delde vijftien dagen anoniem in de schoot van het peloton en werd prompt gelost als de weg bergop leidde. De laatste week startte hij maar helemaal niet meer, omdat hij last had van buikloop. Toch beklaagde hij zich toen de organisatoren van de Vuelta lieten weten van zijn startgeld de helft in te houden. Waar was wel dat Argentin niet met grootste plannen naar de Spaanse ronde was afge reisd. „Ik reed de Vuelta om de Giro d'Italia voor te berei den. Bovendien had ik een persoonlijke test nodig in het rondenwerk. Door allerlei om standigheden heb ik sinds 1984 geen enkele langdurige etap pekoers meer gereden. Ik moest mijn lichaam laten wen nen aan een dagelijkse portie zware arbeid". Drie dagen voor de start in Sanremo kwam Moreno Ar gentin al met excuses aandra gen voor een nederlaag in de Ronde van Italië. „In Spanje is mij gebleken dat ik geen man ben voor de etappekoersen. Die permanente druk is mii te zwaar. Ik kan die dagelijkse concentratie niet opbrengen. Ik ben maar een klein ma chientje. In de bergen zit ik te sterven op de fiets". sp ko d< nde nee 56: n be toni re aad er ge Tanken bij Q8 heeft zo z'n voordelen. Niet alleen vanwege de voortreffelijke produkten en de uitmunten de service, maar óók vanwege een bijzonder interessant spaarsysteem. Want tanken bij Q8 levert u gratis waardebiljetten op, waarmee u in het bezit kunt komen van aantrekkelijke aanbiedingen op het gebied van kijken, lezen en luisteren. Videocassettes, abonnementen en Compact Discs bijvoorbeeld. Maar óók toegangskaartjes, boeken en koptelefoons. En 't sparen gaat snel. In korte tijd verzamelt u een rijkdom aan gratis waardebiljetten. En zo verdient u kijkgeld, leesgeld en luistergeld. O Goed voor steeds weer nieuwe ideeën. Daarom is 't de moeite waard om even dit gratis telefoonnummer te draaien VlCO (06-022 2085). Dan kunt u informeren welk station het dichtst in uw buurt is. Of vraag meteen de aanbiedingen- folder, waar de deelnemende Q8 stations in staan. VOOR NIEUWE IDEEËN^ )R kei ■k e on: V6 ler lev e* de 1 ra; ke ing im: rpl tii de Drop, drop en nog 'ns drop. Kies uit boerderijdrop, dubbelzoute drop, mintdrop, gekleurde drop staafjes, sterrebeelddrop, yoghurtgums, dropwolkjes, geveldrop, colagumflesjes, winegums, fabeltjesdrop, kokindjes, salmiak-rondo's, cherry-colagums, vruchtendrop- staafjes, dropgezichten, menthol-kruisdrop, salmiakmunten, Hema-drop, Engelse drop, gekleurde dropvoetjes, salmiakruiten, jVerkeersdrop, griotten, muntdrop, honing- drop. Naar keuze 250 gram. Volleybal Kirsten Gleis speelt volgend seizoen voor eredivisionist Dynamo uit Apeldoorn. De Enschedese buitenaanvalstec, die met de Nederlandse damesselectie in Italië verblijft, kwam afgelo pen seizoen uit voor Orion in Doetinchem.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12