Irakvalt jjerongeluk Amerikaans fregat aan Bon: 0 SPINAZIE EN VARKENSLEVER Pond heroïne in postpakket FDP verovert sleutelposities Roos Verwarring over ituatie op Fiji 75 1001 Bernlef wint eerste ÜCO-literatuurprijs Portieren uit auto erukt i ZEKER DRIE DODEN EN DERTIG GEWONDEN BMm Negen doden bij botsing tussen vliegtuigjes PSVheeft titel bijna binnen Landelijke taxicentrale Ceidóc Qowuvnt Ëeiclóe Qowuvnt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar f 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00uurtel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0,64 per mm, kleintjes 0,45permm. Maandag 18 mei 1987 78e jaargang no. 23809 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ■sf. 1.10 HET WEER Van tiid tot tijd zon en een en kele bui. Minimumtempera tuur ongeveer 6, middagtem- peratuur omstreeks 13 graden. Matige wind. uit noordelijke richtingen. Na morgen hier en daar een bui, ook af en toe zon. Zon op: 05.40; onder 21.34. Scheveningen hoog water: 08.06 en 21.02; laag water: 03 50 en 16.11 uur. ^STERDAM De eerste AKO-literatuurprijs voor het este Nederlandstalige literaire werk is toegekend aan J. érnlef voor zijn boek „Publiek geheim". Aan de prijs is m bedrag van 50.000 gulden verbonden. Lt is het hoogste bedrag voor een literaire prijs in Ne tland. Sponsor van deze literatuurprijs is de AKO bv, n al meer dan honderd jaar oude onderneming van tijd- riftenkiosken en boek- en kantoorboekhandels. Het •onde boek gaat over een Hongaarse filmregisseur _»n tv-portret maakt over een oude, gerespecteerde rijver. In het juryrapport spreekt de jury onder leiding Hans van Mierlo waardering uit voor het „in meer [richten dubbelzinnige karaker van de roman", gina 7: De genade van AKO levert Bernlef vijftig 11e op J. Bernlef Zilveren Roos Montreux voor Mini en Maxi MONTREUX Karei de Rooy (links) en Peter de Jong, samen vor mend het duo „Mini en Maxi", be haalden op het Gouden Roos Festival in Montreux de tweede prijs, de Zil veren Roos voor hun show „Mini en Maxi in Concert". Hun bijdrage be trof de muzikale show, die zij samen met het Ned. Studenten Orkest o.l.v. Louis Stotijn hebben gemaakt in de regie van Nick v.d. Boezem. Zweden behaalde de Gouden Roos en Enge land de Bronzen. Pag.7: Mini en Maxi kwamen er voor terug uit Taiwan. nt op v bus. loupleider luitenant-kolonel S. Rabuka droeg op zijn erste persconferentie afgelopen zaterdag de tradi- onele Fiji-rok en sandalen. iUVA Tegenstrijdige Verklaringen van couplei- ter luitenant-kolonel S. Rabuka en de Britse gou- erneur-generaal P. Ganilau hebben verwarring ge- lacht over de situatie op de Fiji-eilanden. Ganilau ei vanmorgen dat de militaire staatsgreep beëin- ligd was en de macht officieel aan hem was overge- Iragen. Maar Rabuka verklaarde enkele uren later Jiet exacte tegendeel: Ganilau zou hem juist in zijn unctie als nieuwe machthebber beëdigd hebben. ianilau en Rabuka zijn sedert de machtsgreep vori- e week donderdag regelmatig met elkaar in be- eking geweest. Aangezien Fiji lid is van het Brit- Gemenebest is Ganilau titulair staatshoofd van iet eilandenrijk. Hij zou de militairen vanmorgen 2 Apdracht hebben gegeven naar de kazernes terug te eren en de democratie te herstellen, tan meet af aan noemde Ganiliau het militaire re- ie „onwettig" en hij voelde zich daarin gesteund oor koningin Elisabeth-II. Luitenant Rabuka kon- ligde echter een nieuwe grondwet aan en schafte tet ambt van gouverneur-generaal af. Pag.4: Militairen wilden invloed Indiërs terug* 3 pen. led» NOORDWIJK Een 67-ja- <leü Tige Noordwijker vond zon- iagochtend zijn auto in ®5!? Vreemde staat terug. Toen de man naar zijn wagen liep, lie in een garage aan de ïrent stond, zag hij tot zijn ITote verbazing dat er nog laar één portier in zat. De tfrie andere deuren waren :iiit de auto gerukt. WASHINGTON Het Amerikaanse fregat „Stark" is gisteravond in de Perzische Golf getrof fen door een Iraakse raketaanval. Daarbij vie len zeker drie, maar mo gelijk meer doden. Over het lot van dertig opva renden bestaat onzeker heid, eenzelfde aantal be manningsleden raakte ge-, wond. Het Amerikaanse ministerie van defensie verklaarde dat de aanval waarschijnlijk een vergis sing is geweest; Irak staat immers op goede voet met de VS. Volgens de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Shultz heeft een Iraakse F-l Mirage twee Excocet-raketten op het fregat afgevuurd. Der gelijke raketten werden inder tijd ook gebruikt door Argenti- De „Stark" voordat het fregat door een Iraakse raket werd ge troffen. nië tijdens de Falklandoorlog. De raketten veroorzaakten ex plosies en brand op de „Stark". Shultz verklaarde dat de VS de aanval „zeer ernstig" ne men en krachtig bij Irak heb ben geprotesteerd tegen wat voxgens Washington overigens een fatale vergissing moet zijn geweest. Iraakse gevechts vliegtuigen schieten wel vaker 's nachts op schepen, zonder echter hun doelwit te kunnen onderscheiden. Het merendeel van de uit tweehonderd mariniers be staande bemanning van de „Stark" is van boord gegaan. Het brandblusvaartuig „Ran goon" van de Rotterdamse re derij Smit-Tak, dat in het be trokken gebied patrouilleerde, helpt zoeken naar vermisten. Op de slagzij makende „Stark" woeden vanmorgen nog felle branden. De „Stark" maakt deel uit van de uit vijf schepen bestaande Amerikaanse vloot Gisteren liep een Sovjet-tan ker in de Golf voor de kust van Koeweit op een mijn. De ontploffing sloeg een gat in de bodem van het schip, maar er vielen geen gewonden. De tan ker is voor reparatie op weg naar een haven. mm SINT-NIKLAAS Bij een botsing tus sen twee sportvliegtuigjes boven het Belgische Nieuwkerken-Waas zijn giste ren negen mensen om het leven geko men: vier Britten en vijf leden van een Belgische parachutistenclub. Zowel het Britse als het Belgische vliegtuigje wa ren opgestegen van het vliegveld Deur- ne bij Antwerpen. Zij vlogen op een hoogte van ongeveer 1.500 meter toen zij tegen elkaar botsten. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend: ooggetui gen vertelden de politie dat de piloten hadden geprobeerd elkaar te ontwiikep, maar dat de vleugels elkaar raakten, waarna de vliegtuigen neerstortten. Order Friese veerboot mogelijk naar buitenland WEST-TERSCHELLING De nieuwe auto-veerboot, voor Terschelling zal waar schijnlijk bij een buitenland se werf gebouwd worden. Directeur G. Rombout van rederij Doeksen. heeft dit la ten nadat het ministerie van financiën zich afwijzend heeft opgesteld tegenover een verzoek van de provin cie Friesland om de investe ringspremie te verhogen. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees In de aanbieding Spinazie, Varkenslever, 1 QQ 500 g ®a®®3551.370 Hands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEIDEN De douane heeft ongeveer 500 gram heroïne met een verkoopwaarde van 175.000 gulden aangetroffen in een postpakket dat be stemd was voor een 22-jarige inwoner van Leiden. De man is donderdagmorgen rond half twaalf aangehou den in het postkantoor aan de Breestraat, waar hij het pakje kwam afhalen. Het postpakket was afkom stig uit Pakistan en volgens de politie is het gebruikelijk dat de douane post uit het buitenland nakijkt. Het pak ket uit Pakistan bleek een bundel tijdschriften te bevat ten en daartussen zat de par tij heroïne. Het pakje is door gestuurd naar Leiden. De ge adresseerde kreeg bericht dat hij een pakje kon afhalen bij het postkantoor. Toen hij dat had gedaan, werd hij aange houden. De man is geen be kende van de politie en niet verslaafd. Volgens de politie is de man erg zwijgzaam, daardoor bestaat nog geen duidelijkheid over de uitein delijke bestemming van de drugs. Vanmorgen is de ver dachte voorgeleid aan de of ficier van justitie in Den Haag. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De kiezers in de Duitse deelstaten Ham burg en Riinland-Palts hebben de liberale FDP in een sleutelpositie gema noeuvreerd. Zonder de li beralen kunnen in Ham burg de socialisten (SPD) en in Rijnland-Palts de christen-democraten (CDU) geen regering vor men. In Hamburg is de verwachte ommekeer uitgebleven. Het socialistische bolwerk blijft grotendeels overeind: de SPD is weer de veruit grootste par tij, al heeft ze de absolute meerderheid niet terug kun nen winnen. In Rijnland-Palts kreeg de CDU, die zestien iaar de absolute meerderheid had in het deelstaatparlement, een geducht pak slaag. In de thuis- staat van bondskanselier Kohl haalde de partij 45,1 procent van de stemmen, het slechtste resultaat sinds 1951. Vooral op het platteland lieten de kiezers de CDU in de steek. Behalve opvallende winst voor de socialisten en de FDP, was er even voor de Groenen, komen de Groenen voor het eerst in de landdag van Rijn-1 land-Palts, met zes zetels, maar vergeleken met de Bondsdagverkiezing van janu ari leed de partii verlies (1,5 procent). In Hamburg was het Groene verlies nog sterker. De partij valt daar terug van der tien naar acht zetels. Pag.4: Kiezers voorkomen „zwart" Duitsland. opmerkelijk verlies jroenen. Weliswaar Pinguinuit de koers Een beetje onwennig, waggelt deze pinguïn over het hete zand van Tenerife. Het dier werd een behoorlijk eind uit de koers door Spaanse vissers uit het warme zeewater opgehesen. Het ver dwaalde beest wordt nu verzorgd door leden van het plaatselijk oceanografische instituut, maar aangenomen mag worden dat het binnen niet al te lange tijd naar een kouder gebied wordt afgevoerd. DEN HAAG Voor Ajax is de verovering van de Euro pese beker voor bekerwin naars het hoogtepunt van het seizoen gebleken. In de „klassieker" tegen Feye- noord werd gisteren afstand gedaan van de kansen op het landskampioenschap. De Ajacieden bleken overver moeid van het zware pro gramma en de festiviteiten na Athene. Feyenoord won verdiend met 3-1. Drie wedstrijden voor het einde van de competitie in de eredivisie kwam PSV, dat Roda JC aftroefde, op een voorsprong van vier punten. Vier wedstrijden stonden in het teken van de degradatie. In de onderste regionen werd nog niets definitief al wekten SC Veendam en Go Ahead Eagles de indruk zich reeds met het afstapje naar de eerste divisie te verzoe nen. Excelsior blééf hele maal onderaan staan na de 2-2 tegen Haarlem. FC Den Haag bracht zich door de 2-2 in Alkmaar vrijwel zeker in veiligheid. Door een zesde, respectievelijk vijfde gele kaart op te lopen zijn Martin Jol en Joop Lankhaar zon dag voor de thuiswedstrijd tegen Excelsior geschorst. In totaal werden vóór en na de voetbalwedstrijd veertien mensen aangehouden we gens het roepen van racisti sche en discriminerende kreten, het mishandelen van een suppoost en het gooien van stenen. Tijdens de wed strijd raakten een 20-jarige en een 22-jarige vrouw ge wond aan het hoofd toen supporters van Feyenoord in het vak, waar de aanhang van Ajax stond, met ijzer en stenen bekogelden. Een weinig tactische hou ding van de autoriteiten van Alkmaar zorgde gisteren vlak voor de wedstrijd voor enige onrust voor de poort bij AZ-FC Den Haag. Een deel van de 250 Haagse sup porters die zich in de voor verkoop had verzekerd van een toegangsbewijs, werd aanvankelijk de toegang ontzegd. Bij aankoop van het entree-biljet hadden de Haagse fans zich al moeten legitimeren, maar gisteren bleek dat ook in Alkmaar een verplichting. Velen had den echter geen geldig be wijs op zak en derhalve ont stonden pittige discussies en bijna problemen. Doelman Stanley Menzo van Ajax is verslagen door Aron Winter (rechts), waardoor Feyenoord op 0-2 is gekomen. Links André Hoekstra, die Winter voldoende hinderde om de fout te maken. BERLICUM In Berlicum is de eerste landelijke taxi-centrale opgericht. De Nationale Taxicentrale BV zal bereikbaar zijn via een landelijk 06-nummer dat binnenkort wordt verleend. Op het ogenblik zijn bij de BV 30 taxibedrijven met in totaal 200 auto's aangesloten. De exploitanten van de centrale streven naar een maximum van 1000 aangesloten auto's, ruwweg een kwart van het totale taxi- park in Nederland. Omstreeks half juli hoopt het bedrijf op volle toeren te kunnen draaien. Initiatiefnemers zijn taxi-ondernemer Spierings (31) en bedrijfs- ondernemer Waegemakers (44), beiden uit Berlicum. „Het idee is eigenlijk ontstaan op aandrang van creditcard-organisaties", vertelt Spierings. „Die hadden behoefte aan een landelijke coör dinatie zodat nun leden ook taxivervoer met een creditcard kunnen afrekenen". De centrale heeft al contracten afgesloten met Eurocard, Visa en Diner's Club; met American Express zijn onderhandelingen gaande. Er zijn ook onderhandelingen gaande over pasjes van ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzekeraars. De virtuoze muzikale grappen en grollen van Mini en Maxi hebben er toch maar voor gezorgd, dat ook Nederland in de prijzen is gevallen tijdens het televisiefestival van Montreux. De Gouden Roos mocht dan naar Zweden zijn gegaan, wij gaan strij ken met de eer der Zilveren Roos. De jury was dan ook kennelijk onder indruk van de prestaties van de twee muzikale clowns. Leuk nieuws dus, tussen al die minder plezierige berichten over loongolven en door Irak al of niet per ongeluk afgeschoten ra ketten. En zo bewijst de Leidse Courant met deze roos tussen heel wat doornen - ook vandaag weer een veelzijdige krant te zijn. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1