Sprookjesachtig Ulster ;ent wrede geschiedenis De Amerikanen moeten zo snel mogelijk weg JITENLAND SieidóaQowuvnt )e paradoxen van de Ierse geschiedenis: Noord- en Zuid Korea over een ding eens: Vredeswapen ZATERDAG 16 MEI 1987 PAGINA 7 TER Zes van de ten graafschappen van [ster, tezamen Noord- nd vormend, behoren Fjiet Verenigd Konink- bezitten een ruige nergens beto- in de berg- van Antrim. De be- zijn helder, de bergen de bossen afschrik- De stem van de wordt overal gehoord. pieren zijn uitgestrekt en domeinen voor vissen allerlei soort; het land i6 door ontelbare schapen Er schuilt geen adder het gras. Dat kan ook Volgens de legende im- heeft St. Patrick, op be- van God, alle gifslangen in het meer van En sindsdien geen giftig dier op het nog een woonplaats, dus veilig naar Noord gaan en naar hartelust vissen en varen, eten En wie goed uit ;en kijkt, zal op onver- momenten de „Lepre- ontmoeten, de dwerg rerborgen schatten aan- en in de nevelen van de of de schemer van de de gestalten ontwaren „de goede lieden", zoals de hun elfen noemen. Ierland is klein, hooguit ikilometer lang en breed, wekt nochtans, in de rijke van zijn land- van een zeer en vrij- een immense, soms be- wijdheid. De haven van Portrush, beginpunt voor een tocht langs de adembenemend scho ne kust van het Graafschap Antrim. zou Ierland behan- moeten worden als een brokstuk van En- Ierland is één natie", stoutmoedige woorden van de Ier Charles Ste- Parnell. Hij sprak ze uit in zijn mai- meer dan hon- geleden, in 1875. was een groot voor van zèlfbestuur. Als ander heeft hij in de vo rige eeuw de Ieren uit hun apathie gewekt en gestalte we ten te geven aan een groeiend Iers nationaal zelfbewustzijn. Het lijkt misschien vreemd, maar Steward Parnell was protestant. Waarom verzette een zó bekwame telg uit een bevoorrecht geslacht zich met alle kracht tegen de Britse overheersing? Het eerste ver zet tegen de Engelse macht werd niet aangetekend door de overgrote meerderheid van de bevolking, de arme, uitge buite, van al hun politieke rechten en grond beroofde ka tholieken, maar door een klei ne, verlichte bovenlaag, de na zaten van de Engelse kolonis ten die zich aan het begin van de nieuwe tijd in Ierland had den gevestigd. Deze protestantse families hadden in enkele eeuwen in Ierland een geheel eigen, ver fijnde levenswijze en cultuur opgebouwd. Op basis van hun rijkdom en cultuur maakten zij, als Ieren, aanspraak op door de Engelsen als een ge lijkwaardige natie te worden behandeld. Zijn het de protestanten ge weest die het eerst en het luidst om Home Rule hebben geroepen, het was een Ier die zich de „Saksen", en daarmee de Engelse narigheid in huis en op de hals heeft gehaald. Op 1 mei 1170 landden Nor- mandiërs, die vanuit Wales de zee waren overgestoken, bij Baginbun in het zuid-westen van het eiland. Ze stonden in dienst van de Engelse Graaf van Pembroke, bijgenaamd Strongbow, op wie de Ierse heer van Leinster, die in on min leefde met zijn koning, een beroep om hulp had ge daan. Bemoeienis Pembroke maakte van de ge legenheid een goed gebruik. Hij veroverde een groot deel van het land en huwde de dochter van MacMurrough, die hem te hulp geroepen had. Dat alles zinde de Engelse ko ning Hendrik II niet. Hij kwam tussenbeide om zijn va zal tot de orde te roepen. Deze interventie is het begin ge weest van de Engelse bemoeie nis met Ierland. Een bemoeie nis die geleid heeft tot een sys tematische onderdrukking en uitbuiting van de oorspronke lijke bevolking. De infectie begon dus in het zuiden, maar het is Ulster waar de Ierse identiteit van daan komt. Het is een toeristi sche belevenis van de eerste orde om langs de kust van het graafschap Antrim, van Car- rickfergus naar Portrush te rijden, de meest spectaculaire en adembenemendschone kustlijn van de eilandengroep die, miljoenen jaren gelden, daar is ontstaan als een on neembare dam tussen oceaan en poolzee. Carrickfergus is de eerste plaats in Ulster waar, in de 17- de eeuw, Engels werd gespro ken; het Keltisch was toen nog de gewone taal van de bevol king. De stadhouder-koning Willem II van Oranje of „Dutch William" zoals de Ie ren hem noemen, landde daar in 1690, in zijn strijd tegen de katholieke Jacobus II. Op 12 juli 1691 versloeg hij de Ieren aan de Boyne. Hij was het die de confiscaties van grond en bezittingen doorvoerde, waar door vrijwel alle katholieke Ieren bezitloos werden en van al hun rechten beroofd. Ten noorden van Carrickfer gus bevindt zich een ver in zee Boven: In de bladeren van de eikenbomen huizen engelen, zo menen de leren. Rechts: De ruïne van de abdij van Fermanagh in Devonshire. uitspringende rotspunt, Fair Head. Vandaar kan men de kust van Schotland zien lig gen. En het is over deze zeeëngte dat, in de pre-histo- rie, ongeveer 8000 jaar gele den, de eerste bewoners Ier land binnenkwamen. Van Fair Head is het, over de Giant's Causeway, maar een vogel vlucht naar Malin Head, het meest noordelijke punt van het eiland. De Causeway is ge vormd tijdens het ontstaan van de aarde en is daarmee „een overblijfsel van de cha os", zoals de dichter Thakeray dat omschreef. Geweldige stralen van kokend lavavuur stolden tijdens die ontstaansgeschiedenis tot veel hoekige, soms meer dan twaalf meter hoge en 25 meter dikke kolommen van bazalt. Dicht op elkaar gepakt, hecht als een gesloten cordon van dode wachters, vormen ze, vanaf de voet van de rots, een grillig pad dat verdwijnt in de onbe kende gewelven van de oceaan. Modern wetenschappelijk on derzoek heeft het geheim van het ontstaan van de Giant's Causeway ontsluierd. Maar volgens de mythe en my then zijn hardnekkig in Ier land is de Causeway het werk van de legendarische reus Finn Mac Cool, de grote krijger van Ulster. Zo is Ulster en het Noordierse volk nog vol van droom en' melancholie, van geloof en bijgeloof. Er huizen nog steeds engelen in de bladeren van de eikebomen en er dwalen elfen door de da len! HEIN SCHEFFLER. iUNJOM „Pre- iteer geweer, sir", uwen een stel jonge iteristen zo hard als nen, terwijl een lui- it hun wachtpost pas- Vervolgens wordt ingewikkeld ballet (voerd met M-16's als ballerina's. De sol lijken wel cheerlea- zoals ze daar in per- harmonie hun wa- lens rondslingeren en op i neer bewegen, te meer ïar de hele vertoning be- ïleid wordt door een sal- onverstaanbare kreten. Dp de plaats. Rust" luidt het twoord uit de mond van in meerdere. Daarop worden K enkele handelingen ver- t en de rust daalt weer sr. De luitenant, een reus- hüge m n uit Weehauken, ew Jersey, vervolgt zijn weg. ij werd aangesteld als rond- izend inspecteur van de merikaanse troepen in de (publiek van Zuid-Korea »r een periode van twee ar. De luitenant loopt door DA n met prikkeldraad omwon- in ijzerèn hek, langs een se- bordjes met doodshoofden ihet woord „Mijnen!", en be eft zich zo op het best bevei- 8 |de stukje land ter aarde. Koreaanse DMZ (gedemili- riseerde zone) 243 kilome- lang en ongeveer vier kilo eter breed vormt een )Vi 'eidsveld tussen de twee eest onverzoenlijke en vijan- e regeringssystemen die de nsheid tot nu toe heeft ont- prpen. De noordelijke zijde at gebukt onder het mon- dijke en doctrinaire bar- arse bewind (dat is de visie de Zuidkoreanen en de ïrikanen) van Kim II lng en zijn Democratische ^republiek; aan de andere nt bevindt ziph het econo- ■sche wonder, de Republiek Zuid-Korea, dat overigens >t het politieke systeem be ft geen minder barbaarse Wis. hjn geen twee landen te tóen die elkaar, gescheiden or prikkeldraad en mijnen den, zo hartgrondig haten deze twee Korea's. Bij de «es tussen Oost- en West- id, Syrië en Israël, en m Vietnam valt nog •1 een element van logica oi Jstand te ontdekken, maar Me oneindige vete op en "1 Korea's 38ste parallel is 's volkomen afwezig. Via luidsprekers worden marsklanken over het zuidelij ke deel uitgestort. De blauw met rode Noordkoraanse vlag die van de hoge toren wappert boven Propaganda Village weegt, zo is algemeen bekend, driehonderd kilo. „President Chun heeft ons een miljoen dollar beloofd", zegt een Ame rikaanse marineman, „als we erin slagen om dat ding voor hem naar beneden te halen. Dus, nu werken we een plan netje uit...". Bij noordelijke wind zweven ballonnen, afkomstig van Noord-Korea, de grens over en verspreiden duizenden kleine debat over constitutionele her vormingen vorig jaar wordt hun afkeer gedeeld door de studenten en de intellectuele gemeenschap van Korea. Zij zetten op hun beurt ook vraag tekens bij de Amerikaanse aanwezigheid in het land en zien het Pentagon blijkbaar eerder als een onoverkoomba re hinderpaal bij een mogelij ke hereniging van de twee rea's dan hu Korea's ring. hun eigen rege- kaartjes. Op sommige staan ta melijk oninteressante passages uit Kim's toespraken of uit- >4 eenzettingen over zijn „we reld veroverende" filosofie. Het laatste kaartje waarmee Zuid-Korea overspoeld werd, was een bontgekleurd plaatje van een zwaarlijvige Ameri kaanse soldaat; op zijn borst krioelen beestjes, gemerkt als „aids". Met een wellustige blik en vette grijnzende rode lip pen maakt hij zijn passie voor Koreaanse vrouwen kenbaar. „Vrouwen van Korea!", zo waarschuwt het onderschrift, „Er is maar één manier om te voorkomen dat jullie deze fa tale ziekte oplopen en dat is door de onmiddellijke terug trekking te eisen van alle Amerikaanse troepen uit Ko rea. Yankees go home!". Deze laatste boodschap is niet nieuw en de Noordkoreanen lopen dit al te verkondigen vanaf het moment dat de oor log werd beëindigd in 1953. De Amerikanen, zo beweren zij voortdurend, zijn verantwoor delijk vóór Korea's tragische Krobleem. De Amerikanen ebben het Koreaanse schier eiland indertijd alleen maar uitgekozen om lekker imperia listisch aan de gang te kunnen gaan. De Amerikanen hebben in weze niets te maken met Korea en daarom moeten ze zo snel mogelijk verdwijnen. Nu, na dertig jaar, lijkt het wel, tot grote» ontsteltenis van zowel Seoel en Washington, alsof de campagne vruchten begint af te werpen. Opleidingen Er zijn 41.000 Amerikaanse militairen gelegerd in Korea en hun aanwezigheid wordt steeds minder op prijs gesteld. Meer dan de helft van hen is soldaat. Zij zijn ondergebracht in strategisch gunstig gelegen kampen in het noorden van het land, vlakbii de DMZ. Bo vendien beschikken de Ameri- Zuidkoreaanse soldaten lopen wacht langs de kilometers lange de- militariserings zone. kanen nog over zes grote vliegbases, marinestations en inlichtingenbureaus die stuk voor stuk streng beveiligd zijn door middel van wachten, honden, prikkeldraad, mijnen en raketten. Afkeer van deze bases en de gebruikers daar van begint zich op diverse ter reinen duidelijk te manifeste ren. In het Zuidkoreaanse Silver Town, een onaantrekkelijke warboel van bars en bordelen, kunnen de GI's zich ontspan nen en de ellende van hun mi litaire bestaan zo ver van huis even vergeten. Met name hun gedrag in deze stad en hun houding tegenover de bevol king is iets wat de Zuidkorea nen zo langzamerhand de keel uithangt. Een Koreaanse man trekt een vies gezicht als hij een Amerikaanse piloot ziet lopen, die een badge op zijn schouder heeft bevestigd waarop staat te lezen: „II succesvolle aanvallen op Sil ver Town". „Het is nu dertig jaar later. Wij zijn geen arme, zielige mensen meer. Onze kinderen hebben goede opleidingen genoten en zijn uitstekend in staat om te werken. Zuid-Korea is geen Derde Wereldland. Die Ame rikanen denken maar dat ze hier kunnen komen en ons net zo kunnen behandelen als de Zuidvietnamezen. Nou, dan hebben ze het volkomen mis. Ze zijn gewaarschuwd: ze be handelen ons voortaan met gd respect, of anders werken ze [00 zich goed in de problemen." Het is natuurlijk niet verwon derlijk dat de Koreaanse be woners in het grensgebied een antipathie koesteren jegens de Amerikanen. Maar recentelijk vermoedelijk nadat begon nen werd met het vruchteloze Anti-propaganda „Het wordt me steeds duidelij ker", zegt Kim Kyung-soon, een derdejaars student aan de confucianistische universiteit Sung Kyuit Kwan, vlakbij Se oel, „dat de Amerikanen hier zijn voor hun eigen politieke voordeel en niet voor dat van ons". „De meeste Amerikanen inte resseren zich totaal niet voor Korea en het Koreaanse volk. Het enige waar ze op uit zijn is het handhaven van het regio nale gezag. Ze zien de Russen bij Carn Ranh Bay; ze zien de Russen in Wladiwostock; ze zien de Russische marine in Wonsan overal waar ze kij ken zien ze Russen. Verder denken ze nog dat de Filipij- nen marxistisch worden en ze krijgen het helemaal op hun zenuwen omdat hun strategi sche kansen in de Stille Zuid zee aan het keren zijn. Van daar dat de Amerikanen zich zo vastklampen aan Korea". „Ze beseffen heel goed dat wij wel volgzaam en gezeglijk blij ven als zij hun anti-propagan- da voor Noord-Korea maar volhouden. Ze weten ook dat als zij onze generaals helpen, onze generaals hen weer steu nen. En zo krabt iedereen el- kaars rug maar er gebeurt niets wat zou kunnen bijdra- fen aan een hereniging van et land, terwijl daar toch écht aan gewerkt moet Worden". „Al dertig jaar bestaat nauwe lijks contact tussen Noord en Zuid. Families werden uiteen gescheurd. Moeders weten niet of hun zoons nog wel in leven zijn; broers horen nooit meer iets van hun zusters. Elk con tact werd volledig verbroken. En wie zijn daar verantwoor delijk voor? Wie zorgt ervoor dat de twee staten nog steeds op de voet van oorlog zijn? De Amerikanen, natuurlijk. Want daar doen zij hun voordeel mee", zo luidt het commentaar van de student. Deze opvatting komt mis schien wat extreem over, maar soortgelijke argumenten wor den in toenemende mate ge hoord op en rond de Koreaan se universiteiten. En wat hele maal toonaangevend is in dit verband is de toelichting op het geheel door een man, die grote bekendheid heeft ver worven door zijn onfeilbare kennis van diplomatieke za- 4cen. Wantrouwen Helaas is het niet mogelijk de naam van deze diplomaat te onthullen; het enige dat nog van hem gezegd kan worden is dat hij Europeaan is en dat hij bij hoge uitzondering toegang heeft tot zowel Noord- als Zuid-Korea. Op de dag dat ik hem interviewde, had hij reeds een ontbijt met een Chi nese generaal in Noord-Korea achter de kiezen, was hij net terug van een zakenlunch met een Amerikaanse legerbevel hebber in Zuid-Korea en 'sa- vonds zou hij te gast zijn op een cocktailparty van de Noordkoreaanse minister van buitenlandse zaken in de noor delijke hoofdstad Pyongyang. „Het wederzijdse wantrouwen zit diepgeworteld, dat is be kend. Het versterken van de militaire troepen gaat door en de spanningen lopen op, dat ls ons ook bekend. Maar wat mij verbaast en me werkelijk zor gen baart is dat die halsstarrig heid, die onverzettelijkheid en die kortzichtigheid de wer kelijke obstakels voor vooruit- tang bijna allemaal aan uidkoreaanse zijde te vinden zijn. „Daarmee wil ik niet zeggen dat de Noordkoreanen zulke engeltjes zijn, verre van dat Maar juist de Zuidkoreanen, van wie we juist bereidheid tot overleg en enig verstand ver wachten, tonen niets van dat alles en hun reactie stelt danig teleur. Elk idee, elk voorstel dat geopperd wordt en toch niet onredelijk klinkt, wordt uiteindelijk verworpen door Seoel. De generaals in Seoel tonen zich uitermate onbuig zaam en dit geschiedt met me deweten, toestemming en mis schien zelfs wel steun van de Amerikanen. Zolang de Ame rikanen de dienst uitmaken in Zuid-Korea, zit er geen bewe ging in de politieke situatie. En deze zal alleen nog maar verslechteren. Het enige wat er gebeurt, is dat het leger, de oorlogsvloot en de luchtmacht aan beide zijden steeds groter, sterker en beter uitgerust wordt Jammer voor de diplo maat, maar zo willen de mili taire leiders het nu eenmaal. SIMON WINCHESTER Copyright The Guardian door Bert van Velzen Uri Geiler. Dat is de man die lepels kan buigen met laserstralen uit zijn brein. De lepels neigen als paaskaarsen voor de vlammende poorten van de hel, of, als dat beeld u niet bevalt, buigen als Engelse butlers bij het aanvaarden van hun ontslag. De lepels van Geiler buigen als de halzen van grazende zwanen. Alsof een onzichtbare loodgieter met een onzichtbare bunsenbrander met een onzichtbare blauwe vlam aan het werk is. Ik heb het Gellerisme van horen zeggen; ik heb de grote artiest nooit aan het werk gezien. Ik reageer op dit soort fenomenen met een onverschrokken, koppig ongeloof. Dat zit in mijn aard. Ik geloof niet veel en ik geloof bijna niets dat ik niet kan zien. En aangezien ik visueel ook al niet erg sterk in mijn schoenen sta, geloof ik dus maar bar weinig. Jammer, maar waar. Hoongelach weerklinkt dan ook in de holle zalen van mijn ziel bij het lezen (in Newsweek) dat de Amerikaanse senator Clayborne Peil de illusie koestert dat Uri Gellers speciale kwaliteiten wellicht in dienst kunnen worden gesteld van het streven naar vrede en veiligheid in de wereld. Clayborne Peil is een veteraan in de Amerikaanse Senaat; hij werkt daar aan zijn vijfde termijn van zes jaar. Hij heeft Uri Gelier vorig jaar in Londen ontmoet, op voorspraak van prinses Michael van Kent, die op een breed front iets van haar leven probeert te maken. Peil is tot schreiens toe bezorgd over de kernwapenarsenalen in de wereld en een dreigend Armageddon, waardoor alles op aarde niet alleen kromtrekt, maar ook uit elkaar valt. Clayborne Peil vond dat Uri Geiler iets meer met zijn speciale krachten moest doen en hij introduceerde hem bij de Amerikaanse wapenonderhandelaar Max Kampeiman. Volgens Geiler was er tijdens die ontmoeting een geanimeerd gesprek over de vraag, hoe de Sovjets er toe gebracht zouden kunnen worden de kernwapens in Europa tot nul te reduceren. Geiler stond daar met zijn psychische pokerface bij en dacht er het zijne van. In februari van dit jaar werd Geiler uitgenodigd op het Amerikaanse onderhandelingsbureau in Genève, waar ook Yuli Vorontsov, de chef van het Sovjet-onderhandelingsteam, verscheen. Na het buigen van enig tafelzilver begon Gelier, op eigen houtje, de Sovjet-onderhandelaar te bombarderen met psychische krachten. Doel was het nul-idee in de kop van de Rus te plaatsen. En zie: de volgende dag kwam het opmerkelijke ontwapeningsvoorstel van Gorbatsjov. Volgens Gelier was er in het hoofd van Vorontsov iets fenomenaals gebeurd. Uri belde onverwijld en in staat van grote opgewondenheid Kampeiman op: „Max", zo vroeg hij, „denk je echt dat ik dat gedaan heb?" Kampeiman: „Absoluut niet". Niemand, ook Clayborn Peil niet, had Uri Gelier opdracht gegeven voor deze psychische „Mission Impossible". Moet hij nu naar Margaret Thatcher gezonden worden om het bewapeningsijzer van deze lady te buigen? Mijn advies is Uri op afstand te houden. Er van afgezien dat hij zeer wel voor de Israëlische geheime dienst zou kunnen werken zie ik psychische specialisten, die opdoemen uit Het Zwarte Gat van Veronica, straks op de stoep zitten bij minister Van den Broek. Door angst en nood gedreven gaat Neil Kinnock straks zijn verkiezingsstrategie halen bij mijn oude Londense vriendin Kim Tracy, die in een vroeger bestaan als dochter van een Pharao levend werd begraven en, als hoogtepunt van een andere incarnatie, in de middeleeuwen in Frankrijk als heks werd verbrand. Voor psychische kinese, levitatie van kernwapens en dansende tafels is in de hogere diplomatie geen plaats. Geiler buigt lepels. Als hij met zijn geestelijke laserstralen een knoop aan mijn jas naait, of mijn paard beslaat, dan begin ik wat in hem te zien.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7