NAVO dwaalt af yan afspraken op Reijkjavik" Rechter in Barbie-proces beantwoordt eigen vragen SaidóaQowumt n ederland onderzoekt 1 van Filipijns erzet in Utrecht Hamburgers hebben genoeg van stembus VS houden omvangrijke proefexplosie Ariane na twee jaar weer de ruimte in 39 Iionecker schrijft premier Lubbers over ontwapening Kroonprins als keuterboer Sacharov: vrijlating politieke gevangenen gestopt Reagan: „Ik wist van hulp aan Contra's" At fÜTENLAND ZATERDAG 16 MEI 1987 PAGINA 5 neden wil al zijn ;rncentrales kwijt qCKHOLM De sociaal-demo- asche regering in Zweden heeft eerste tijdschema opgesteld voor sluiting van alle elf kerncentrales momenteel in bedrijf zijn. Uit een llie van minister van energie Bir- Dahl blijkt dat tussen 1993 en de eerste twee centrales moeten no. rden gesloten. Ook de overige cen- l ies zullen in de daarop volgende ja- 11JW successievelijk dichtgaan. Hoe het ver- r)ies aan energie moet worden op- be- vangen is nog niet bekend. Maar als de volg van de sluiting van de kern- van n'ra'es za^ n'et bunnen worden ont- n aan verhoging van de stroom- en met zo'n vijftig 50 procent, minister Dahl. Stier velt matador MADRID Een 697 kilo zwa- re stier heeft in de arena van Madrid een 18-jarige matador op de hoorns genomen. Stiere vechter Jose Miguel „Joselito" Arroyo tartte de stier kenne lijk zo, dat deze besloot de jon geman een lesje te leren. De jeugdige matador moest met een ernstige nekverwonding in het ziekenhuis worden op genomen. Verplichte aidstest gevangenen Beieren MUNCHEN Op enkele gevangenen in de Westduitse deelstaat Beieren is een aid- sproef uitgevoerd. Dit heeft de directeur- generaal van het gevangeniswezen be kendgemaakt. De proeven zijn begin april begonnen op gevangenen van wie men vond dat zij tot de risicogroepen behoor den homofielen, prostitué(e)s en ver slaafden aan verdovende middelen. Vol gens onbevestigde berichten werden men sen die weigerden deel te nemen, automa tisch geregistreerd als dragers van het vi rus. De Beierse CSU-regering van pre mier Franz Josef Strauss is van plan proe ven verplicht te stellen voor alle buiten landers in Beieren van buiten de EG en asielzoekenden, prostitué(e)s, gevangenen en drugsverslaafden. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft in de staat New Mexico de omvang rijkste non-nucleaire proefexplosie gehouden, die ooit in het Westen is opgewekt. Er rees een enorme stofwolk op en de luchtverplaatsing werd tot op tien kilometer afstand gevoeld. Voor de ontploffing wer den meer dan 4.600 ton springstoffen gebruikt, over wegend ammoniumnitraat, aldus het Pentagon, dat preciseerde dat de explosie plaatshad op het schiet- terrein van White Sands en dat de sterkte gelijk stond aan een kernproef van acht kiloton. Doel van de proef, „Misty Picture" genaamd, was het bestude ren van de gevolgen van een ontploffing van zeer grote kracht op militair materieel. Daarom waren in de buurt twee vliegtuigen van het type A-7, Corsair, een tank en een troepentransportvoertuig van Sov jetmakelij geplaatst. Britse jongeman opent vuur in bar HULL Een 17-jarige jongen in Hull in Engeland drong gis teren met een dubbelloopsge weer de bar van een hotel bin nen en opende het vuur op de gasten. Tien van hen werden gewond. De jongen richtte na zijn daad het wapen op zich zelf en schoot zich in het ge zicht. Hij werd levensgevaar lijk gewond. Het motief voor de daad is niet bekend. Vol gens de politie liep een barjuf frouw van schrik een hartaan val op, maar noch zij noch de tien gewonden verkeren in le vensgevaar. PARIJS De Europese draagraket Ariane zal in augustus weer naar de ruimte vertrekken om twee kunstmanen in een baan te brengen. Daarmee komt een einde aan een lange periode van techni sche problemen met het onstekingssysteem van de derde trap van de draagraket. Het lanceringspro gramma kwam stil te liggen toen een Ariane-2 in mei 1986 een mislukte lancering maakte. Bij de ko mende lancering moeten de Europese ECS-4 satel liet voor telecommunicatie en een Australische te- lecommunicatiesatelliet, de Aussat K3, in een baan om de aarde worden gebracht. De orderportefeuille van Arianespace is goed gevuld met voor de ko mende drie jaar 46 satellietlanceringen in dertig vluchten. Minister Weinberger. ervolg van de voorpagina) )SKOU/STAV ANGER Het officiële Russische febureau Tass heeft ne- iciet lief gereageerd op de Jsii komst van het NAVO- erleg in het Noorse Sta- er over de toekomst de kernraketten in Mtropa. De plannen waar- sr de NAVO-ministers t eens werden noemde ss een „afwijking" van iesjafspraken die president en partijleider itsjov vorig jaar op top in Reijkjavik ;en. ral de oproep van de /O om de Amerikaanse en ische kernraketten voor iddellange afstand op we- mvattende schaal te ver- iren, is in Moskou slecht ingen. Op IJsland kwa de twee leiders nog over- dat beide supermachten arsenaal van honderd van raketten op eigen grond- DEN HAAG De partijleider en president van de DDR, Erich Honecker, heeft onlangs drie westerse leiders, onder wie pre mier Lubbers, een persoonlijke brief gestuurd over de ontwape- ningsproblematiek in Europa. De Rijksvoorlichtingsdienst bevestigde de ontvangst van het schrijven. Maar premier Lubbers, op reis in China, heeft nog geen kennis genomen van de inhoud van de brief. In de brief wordt volgens het Oostduitse persbureau ADN gewe zen op de „bijzondere verantwoordelijkheid" van Europa op dit moment. In zijn brief aan premier Lubbers, premier Thatcher van Groot-Brittannië en premier Martens van België wijst Ho necker opnieuw op het belang van een kernwapenvrije zone in Midden-Europa. Hij onderstreept dat de DDR en het Warschau Pact bereid zijn mee te werken aan een verregaande ontwape ning op het gebied van de conventionele wapens. De Oostduitse partijleider vraagt de drie westerse regeringsleiders het politieke gewicht van hun land in te zetten, opdat een akkoord over mid- dellange-afstandsraketten niet wordt vertraagd. gebied zouden mogen houden. Op aandrang van de Europese NAVO-landen hebben de VS die voorraad geschrapt. De ministers konden het niet eens worden over de toekomst van de atoomraketten voor de kortere dracht, de SRINF. Vooral de Bondsrepubliek wekt de indruk deze wapens niet graag kwijt te willen. Als dat toch gebeurt, eist Bonn het behoud van Pershing lA-ra- ketten, waarvan de atoomkop overigens in Amerikaanse handen is. Dit wapen zou een redelijke bescherming bieden tegen een eerste dreiging van uit het Oosten. Noch in de slotverklaring, noch in de geheime notulen van de vergadering wordt ove rigens verwezen naar het idee van de Westduitse minister van defensie Wörner, om bij een akkoord over de raketten voor de langere afstand een aantal van de Pershings IA in de buurlanden onder te bren gen, waaronder Nederland. Intussen zijn de Amerikanen dik tevreden uit Stavanger naar de VS teruggekeerd. Hun onderhandelaars in Genève kunnen over een paar weken weer verder. Ook de NAVO- -generaals wrijven zich in de handen. Weliswaar raken zij „hun" korte en middellange afstandsraketten kwijt, maar in die twee categorieën was er toch al een onmiskenbaar Sov- jet-overwicht. Daar staat echter tegenover dat de NAVO ondubbelzinnig het Montebello-besluit van 1983 (minder, maar betere kernwapens) heeft bevestigd. De Amerikaanse minister Weinberger heeft dat besluit zelf meteen al ingevuld: meer en verbeterde F-lll bommen werpers in Engeland, behoud van de F-16 en Orion in Ne derland, een verbeterde Lan- ce-raket (met een bereik van 250 in plaats van 110 kilome ter) en nieuwe SLCM's, de vakterm voor van onderzeeërs af te schieten kruisraketten, in plaats van de op het land ge stationeerde kruisraketten. Tegelijk hebben alle ministers nu ook een „wapen" om politi ci in eigen land te overtuigen van het nut van een sterkere conventionele bewapening. Want het Sovjet-overwicht op dat punt telt zwaarder in een rakettenvrij Europa. Dan blijft het overigens de vraag of de NAVO-leden echt bereid zijn hiervoor meer geld op tafel te leggen. nrf lnal J». deiquini na WILA/DEN HAAG Minister Van den Broek 14 rft de Filipijnse president Aquino beloofd een onder- ek in te stellen naar de activiteiten van het interna- ile bureau van het Filipijnse communistische ver- (NDF) in Utrecht. Van den Broek, op bezoek op de lijnen, zei op een persconferentie dat president io hem hierom had gevraagd. internationale bureau van het Filipijnse Nationaal Demo- lisch Front (NDF) in Utrecht staat onder leiding van Luis Ja- >ni, een voormalige priester. Het bureau houdt zich onder bezig met voorlichtingsactiviteiten en het werven van ien voor het verzet. ïn' nister Van den Broek beklemtoonde evenwel dat het NDF in* gestoord in Nederland zijn gang kan gaan, tenzij het de wet ertreedt. Een woordvoerder van het ministerie van buiten lij xise zaken in Den Haag deelde mee dat het onderzoek zich der meer zal richten op de persoon van Jalandoni, die zegt de ■tö rapende strijd van de communisten tegen de regering-Aquino 101 steunen. Of het werven van fondsen illegaal is, kon de woord- erder niet zeggen. Dat hangt af van de besteding. Op het rnblik zijn er geen aanwijzingen van onwettige activiteit van "DF in Nederland, aldus het ministerie. reactie liet het Nationaal Democratisch Front weten dat [zich bij zijn activiteiten buiten de Filipijnen houdt aan de wiale en internationale wetten. Het FDN zegt echter het t te hebben „aan de Europese volkeren de rechtvaardige fe van de strijd van de Filipijnen voor nationale onafhanke- reid in een echte democratie uit te leggen". LYON Het Hof van Assisen in Lyon heeft de eis van één van de advocaten van de getuigen afgewezen, dat Klaus Barbie gedwongen moet worden zijn rechtzaak bij te wonen. „Het is essentieel dat hij tegenover de ge tuigen komt te staan, zodat het een echt proces van de waarheid wordt", aldus de advocaat. Barbie besloot eerder deze week de zittingen te boycotten. De procureur-generaal, Pierre Truche, erkende dat de afwezig heid van Barbie „een nieuwe klap is in het gezicht van de getui gen". Maar in Frankrijk kan de gedaagde moeilijk gedwongen worden aanwezig te zijn en niet verplicht worden te praten. Het laatste proces waarbij in Frankrijk een verdachte werd gedwon gen voor de rechter te verschijnen was het proces tegen Pierre Laval in 1946. Laval was premier tijdens de Vichy-regering. Aangezien Barbie niet aanwezig is, is de rechter genoodzaakt een bijzondere procedure toe te passen bij het „verhoor" van de verdachte. Hij zal zelf moeten antwoorden op zijn eigen vragen, door de antwoorden voor te lezen die Barbie tijdens het eerste verhoor, dinsdag en woensdag, heeft gegeven. Tijdens deze pro cedure, die naar wordt verwacht ook maandag zal worden ge hanteerd, is interventie van de verdediging niet geoorloofd. Vanaf volgende week dinsdag zullen getuigen worden opgeroe pen. Intussen krijgt Barbie elke avond in zijn cel de verslagen van de rechtszitting voorgelezen. Fotografen leggen „Dag in leven van Sovjet-Unie" vast MOSKOU Honderd van de bekendste fotografen ter we reld zijn gisteren over de elf tijdzones in de Sovjet-Unie uit gezwermd om een typische dag in het leven van dit land vast te leggen. Van de duizen den foto's die zijn genomen worden er uiteindelijk zo'n driehonderd geselecteerd vcor het boek „Een dag in het le ven van de Sovjet-Unie". Eer der verschenen dergelijke boe ken al over Australië, Japan, Canada en de VS. „De nadruk ligt op het menselijk gezicht van de Sovjet-Unie'aldus de uitgever van het boek, die van de Russische autoriteiten alle medewerking heeft gekregen. CANNES Prins Charles en prinses Diana van Wales hebben gisteren hun opwach ting gemaakt op het filmfes tival van Cannes. Hun op dracht was de Britse filmin dustrie te steunen en Charles zei in het Frans en in het En gels dat hij hoopte dat zijn land de nodige prijzen in de wacht zou slepen. Het bezoek aan het festival kon genade vinden in de ogen van de Britse kranten, die zich echter openlijk af vragen of Engelands toekom stige koning niet wat al te excentriek wordt. Het hof bevestigde dat de prins van Wales onlangs drie dagen heeft gewerkt als „crofter", keuterboer, op het Schotse Hebrideneiland Ber- nerary. Charles, grootgrond bezitter in onder meer Wales, plantte er aardappelen, viste er en stak turf in het moeras voor brandstof. Prinses Dia na woonde in die tijd onder meer een liefdadigheidsgala in Londen bij. De hofverslaggever van de Een enthou siast onthaal voor prins Charles en de zeer mo dieus gekle de prinses Diana bij aan komst in Can nes. Sun, Harry Arnold, schreef dat Charles' vrienden zich steeds meer bezorgd maakten over zijn gedrag. Wordt de prins een kluizenaar of, nog erger, raakt hij uit zijn even wicht?" vroeg Arnold, wij zende op de „steeds groter wordende behoefte" die de prins lijkt te hebben om zich „in de wildernis terug te trekken Eerder in het jaar bracht Charles vier dagen zonder Diana door in de woestijn van Kalahari in het zuiden van Afrika. Zijn metgezel was zijn mentor, de Zuidafri- kaanse auteur en wereldrei ziger Laurens van der Post. (c) Standaard Uitgeverij/Wavory Productions DERDE VERKIEZINGEN IN ZES MAANDEN TIJD (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Voor de derde keer binnen een goed half jaar moeten de stemgerechtigden van de Duitse stadstaat Ham burg morgen naar de stembus. De verwachting is dat het op komstpercentage aan de erg lage kant zal blijven: veel Hamburgers geloven het wel. En toch wordt het spannend. Het rode bolwerk Hamburg, dat toch al wankelt, dreigt te vallen. Na de ommekeer in Hessen, zou dat voor de SPD een bitte re pil zijn. Alleen Bremen, Noordrijn-Westfalen en het Saarland (samen „het armen huis van de Bondsrepubliek") zouden als socialistisch be stuurde deelstaten overblijven. Heel anders ligt de situatie in Rijnland-Palts, waar morgen ook al verkiezingen worden gehouden. Sinds de Tweede Wereldoorlog zwaait de CDU hier de scepter en niemand ge looft in ernst dat deze partij de komende vier jaren in de op- positiebanken zal zitten. Maar spanning is er wel degelijk. Behouden de christen-demo craten onder minister-presi dent Bernhard Vogel (de broer van SPD-gfractieleider in de Bondsdag Hans-Jochen Vogel) hun absolute meerderheid van 51,9 procent? Vrije kiezers De meeste spanning moet ko men van het optreden van de nieuwe partij FWG (Freie Wahler Gemeinschaft), be doeld voor de „vrije kiezers". Dat zijn de ontevredenen die zich bij geen van de gevestigde partijen thuis voelen. Ontevre denen zijn er in Rijnland-Palts genoeg, vooral onder de boe ren en wijnboeren in de Eifel en langs de Moezel. Dat waren tot voor kort trouwe aanhan gers van de CDU en de FDP. In het socialistische kamp is het sinds eind maart, toen de top „vechtend over de straat rolde" en voorzitter Willy Brandt boos zijn voortijdige af treden bekend maakte, opval lend stil gebleven. De straf voor het gekrakeel kwam in Hessen: in april viel dit rode bolwerk in handen van de coalitie van christen-democra ten en liberalen. De vraag is, of de SPD intussen iets heeft teruggewonnen van het ge schonden imago. Volgens de CDU-aanhang niet: die vierde de afgelopen dagen reeds de overwinning. Onzeker Blijft in Rijnland-Palts politiek gezien vermoedelijk alles in grote lijnen bij het oude, in Hamburg zit de wisseling van de wacht in het vat. Dertig jaar is de SPD onafgebroken aan de macht geweest, maar verkiezingen in november vo rig jaar brachten onregeerbare politieke verhoudingen met zich mee. De SPD verloor haar meerderheid en de Groe nen en CDU oogstte stemmen van ontevreden SPD-aanhan- gers. Nog voor serieuze rood- -groene coalitie-onderhande lingen op gang waren geko men, braken ze al weer af. De politieke ideeën lagen te ver uiteen. Ook een coalitie tussen SPD en CDU bleek onhaal baar en het is maar de vraag of de stembusstrijd van mor gen met de Bondsdagver kiezingen meegeteld de derde in een half jaar wèl een uit slag zal brengen, die een nor maal bestuur van de stadstaat mogelijk maakt. Vermogen voor parel GENEVE Een Ameri kaanse verzamelaar heeft een op een veiling vên Christie's in Genève een recordbedrag van 682.000 Zwitserse franks betaald voor de historische „Pele- grinaparel. De verzame laar wil anoniem blijven. De eerste eigenaresse van de 6,6 gram wegende parel was prinses Tatiana Joes- soepov, de nicht van de 18e-eeuwse Russische staatsman prins G rigori Potemkin. Verwacht werd dat de parel hoogstens 250.000 franks zou opbren gen. MOSKOU De vorig jaar de cember vrijgelaten dissidente Russische geleerde Andrei Sa charov heeft tijdens een infor mele bespreking met de Fran se premier Jacques Chirac ge zegd, dat de vrijlating van po litieke gevangenen in de Sov jet-Unie is gestopt. Chirac, op bezoek in de Sovjet-Unie, werd door Sacharov gevraagd druk uit te oefenen op het Kremlin over zaken met be trekking tot de mensenrech ten. Sacharov vroeg aan Chi rac zich in het bijzonder in te spannen voor het lot van poli tieke gevangenen die in kam pen zitten en voor mensen die een extra straf toegemeten hebben gekregen voor „poli tieke overtredingen". Eerder dit jaar werden naar schatting 150 gevangenen vrijgelaten die vastzaten wegens anti-Sovje tactiviteiten. Volgens berich ten zouden nog 1.350 anderen achter de tralies zitten. Rode Kruis stuurt weer missie naar Suriname GENEVE Het Internatio naal Comité van het Rode Kruis heeft opnieuw twee ver tegenwoordigers naar Surina me gestuurd om indien nodig hulp te verlenen aan de bur gerbevolking in Oost-Surina- me. De delegatie stelt een on derzoek in naar de toestand in Oost-Suriname, verleent in dien nodig hulp en bezoekt ge vangenen die in verband met de onrust vastzitten, zo maakte het Rode Kruis in Geneve be kend. Sinds november vorig jaar hebben Rode Kruis-mis- sies herhaaldelijk bezoeken aan Suriname gebracht. WASHINGTON President Reagan heeft toegegeven dat hij nauw betrokken is geweest bij plannen om de Nicara guaanse opstandelingen te steunen. „Het was mijn idee om daarmee te beginnen", zei hij gisteren tegen correspon denten uit de provincie. Hij zei er niets verkeerds in te zien dat particuliere Amerikanen of buitenlandse mogendheden de „vrijheidsstrijders" tegen het sandinistische bewind in Managua steunen. Het door het Congres afgekondigde ver bod op hulp aan de Contra's had geen betrekking op ande re landen of op particulieren, aldus Reagan. Reagan wil Saoedi's wapens leveren WASHINGTON De Ameri- kaanse regering is van plan Saoedi-Arabië moderne ge vechtsvliegtuigen van het type F-15 en helikopters te leveren. Waarnemers houden er reke ning mee dat het voorstel op frote tegenstand zal stuiten. aoedi-Arabië is een van de landen die zijn opgetreden als geheime financiers van de Contra's in Nicaragua. Ook zijn er leden van het Congres die vinden dat wapenleveran ties aan Arabische landen de veiligheid van Israël in gevaar brengen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5