kerk wereld Bisschoppen verantwoordelijk voor katholiciteit scholen Zorgen over uitwerking nieuwe regels Procureur wil Goerees vier maanden in cel ÊëidóC >weer Hervormde zending geeft twee ton voor aidsbestrijding Secretaris-generaal Van Munster beraadslid IKV GEESTELITK LEVEN/OPINIE Klokken Dubbelganger paus levert avondvullend programma COMMISSIE VAN DER GRINTEN STELDE ADVIES SAMEN VOOR PREVENTIE EN ONDERZOEK IN AFRIKA EIS IN HOGER BEROEP Reagan wist méér a Enkele buien "r <fo is :al ZATERDAG 16 MEI 1987 PAGIN, door Marinus van der Berg „Een stad zonder klokken is een stad zonder ziel. Wat de klokken zeggen is altijd diep en ernstig". Gedachten van de Vlaamse filosoof Libert Vander Kerken. Niet iedereen is geneigd om een lofzang op de klokken te houden. Vooral niet op zondagmorgen. Klok kenluiders op zondagmorgen worden beschouwd als men sen die aangeklaagd moeten worden vanwege geluidso verlast. Ik woon zelf onder de kerktoren en moet soms een gesprek onderbreken vanwe ge de klokken. Ik stoor me er zelden aan. Ze doen me even aan een andere werkelijkheid denken: twee mensen die gaan trouwen, iemand die de kerk wordt uitgedragen naar zijn laatste rustplaats, een kind dat wordt gedoopt. Klokkengelui bij menselijke hoogte en dieptepunten. Dat ik me niet stoor, zal u wel niet verwonderen, maar ik hoor misschien wel tot een minderheid. Zeker op zon dagmorgen. „Voor wie luidt de klok?" vroeg iemand zich af. De kranten schreven hier over om dat de regering on langs gezegd heeft dat er niet getornd kon worden aan de „in de wet verankerde vrijheid om kerkklokken te luiden". Zo is het luiden van klokken een maatschappelij ke en politieke discussie ge worden. Op zondag luiden de klokken voor steeds minder mensen. Het is dan ook op zijn minst merkwaardig dat dezelfde re gering zo terughoudend is als het gaat om hen die de gelo vigen samen willen roepen met een heel ander geluid dan wij gewend zijn. Ik herin ner me nog dat voor mij vreemde geluid vanaf de to rens bij de moskee in Jerusa lem. Een dagelijks en niet weg te denken klokkenge- luid, maar dan met een eigen wijze. Ik zou ook dit geluid meer willen erkennen in onze samenleving. Tegelijk moeten we het klokgelui niet te gauw laten verdwijnen, ook al luidt ze voor (steeds) minder kerk gangers. De klok roept iets op van een andere werkelijk heid die tegelijk ook onze werkelijkheid is. Vreugde en verdriet. Stel je eens voor dat er geen klok-gelui meer zou zijn. Ik woon hier dichtbij het politiebureau en de brand weerkazerne en de garage van de ambulances. Dage lijks hoor ik ze uitrukken. Als alleen hun geluid ons zou overstemmen. Hoe anders klinkt dat geluid. Telkens doen ze me schrikken: een brand, een milieuramp, een verkeersongeluk, een hart aanval, geweld. Hun geluid doet me denken aan mensen in nood. Maar de klokken zeggen me ook iets van hoop. Ze hebben een heel ander geluid. Zelfs in de meest droevige momenten als we afscheid nemen van een dierbare. Klokken roe pen op en klokken roepen ook samen. Ik weet wel dat het dan om steeds minder mensen gaat, maar daar trekken de klokken zich niets van aan. Ze blijven samen- -roepen. Hoe kunnen we er dan aanwerken dat ze ook steeds meer mensen samen- -roepen? Veel mensen ma ken zich zorgen om de afwe zigheid van jongeren in de Kerk. De KRO - ik hoop dat u haar niet loslaat - zond hier over gisteren een documen taire uit. „God in Groenlo". Ik zelf denk dat er in jonge ren meer aan geloof is dan vaak gedacht wordt. Als je er maar oog voor hebt. Ik maak me veel meer zorgen over de kerk zelf. Als zij niet op een open wijze in deze samenle ving met al haar vragen wil gaan staan. Als zij niet laat merken dat zij een bood schap aan mensen heeft. Als mensen niet merken dat de Kerk echt bij hun vragen en zorgen en hun hoop en vreugde wil gaan staan, dan dreigen de kerken binnenkort te moeten luiden voor haar eigen uitvaart. Misschien is de tijd aangebroken dat er niet alleen kerkklokken moe ten luiden, maar dat er ook zoals in een van Mozarts opera's iemand moet komen met zo een fijn klokkespel dat zelfs de meest verstokte harten opengaan, dat zelfs de meest verstrakte gezich ten een glimlach ontlokt wordt. Voor dat klokkespel is nog wel enige fijnzinnigheid vereist, maar misschien zijn er die de kunst verstaan. LOS ANGELES Een ge pensioneerde makelaar uit Los Angeles heeft onlangs ontdekt dat hij erg veel lijkt op paus Johannes Paulus II. Sindsdien verzorgt hij voor ruim driehonderd gulden een avondvullend program ma, waarin hij compleet met wit gewaad en mijter de ge baren van de paus imiteert en „lollige" toespraken houdt, zoals hij zelf zegt. De G 1-jarige Gene Grey tak, rooms-katholiek, heeft niet het idee dat hij zich „res pectloos" gedraagt tegenover de primaat van de RK Kerk. „Ik besteed het geld boven dien aan een goed doel". Greytak beweert toestem ming van het aartsbisdom te hebben voor zijn optredens. Een woordvoerder van het aartsbisdom verklaarde ech ter dat de kerk elke verant woordelijk voor de acties van de dubbelganger afwijst en Greytak heeft opgeroe pen zijn „talent" niet te ge bruiken. De meester in zijn wijsheid gist, de leerling in zijn waan beslist Prof. mr. W.C.L. van der Grin ten. (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Het nieu we reglement voor het katholiek onderwijs is op gesteld door een commis sie onder voorzitterschap van prof. mr. W.C.L. van der Grinten, die ooit is opgetreden als kabinets formateur. Dat gebeurde op verzoek van de Neder landse bisschoppen en de Nederlandse Katholieke Schoolraad (NKSR), de overkoepeling van katho lieke onderwijsorgansia- ties. Herziening van het reglement was onder meer noodzakelijk wegens het nieuwe, door de paus vastgestelde, katholieke wetboek (Codex Novus). Daarin wordt bepaald dat al leen de bisschoppen afzon derlijk of gezamenlijk kunnen vaststellen aan welke richtlijnen een school moet voldoen wil zij zich katholiek kunnen noemen. In 1966 heb ben de Nederlandse bisschop pen deze bevoegdheid gedele geerd aan de NKSR. Daarin moet dus nu verandering ko men. In het voorstel-Van der Grinten krijgen de bisschop pen deze verantwoordelijk heid terug; de NKSR wordt belast met de uitwerking er van. De commissie-Van der Grinten wijst overigens op het belang van één landelijke re geling voor het totale katho lieke onderwijs. Nieuw is het voorstel om het recht van interpretatie van het reglement bij de bisschop pen te leggen. In het huidige reglement stelt de NKSR vast wat de juiste uitleg is van de regels. Leer en leven In het nieuwe kerkelijk wet boek wordt onder meer be paald dat leerkrachten in een katholieke school „zich moe ten onderscheiden door recht zinnigheid in de leer en dege lijkheid van leven". In het nieuwe algemeen reglement voor het katholiek onderwijs in ons land is het volgende ar tikel opgenomen: „Aan katho lieke scholen worden slechts personen benoemd, van wie met hun gedrag en ordening van hun leven mag worden verwacht dat zij de katholici teit van de school naar ver mogen zullen steunen Zij zullen in hun functie niet ge handhaafd mogen worden, in dien zij in de naleving van het bovengestelde op ernstige en blijvende wijze te kort schieten". In overgrote meerderheid hebben de bestuursleden van de Nederlands Katholieke Schoolraad zich in grote lij nen achter het rapport-Van der Grinten geschaard. Het ligt in het voornemen van de bisschoppen het regle ment in juni vast te stellen. Het kan dan op 1 januari 1988 in werking treden. UTRECHT Vooral in progressieve r.-k. kringen bestaat bezorgdheid over het eventuele beleid van bisschop Gijsen. In het re cente verleden heeft de bisschop van Roermond te kennen gegeven dat in zijn ogen veel katholieke scholen die naam ten on rechte dragen. In zijn bisdomblad van maart schreef hij dat „het merendeel van de katholie ke scholen eerder een waar- heidsongetrouw beeld geeft van christendom en kerk dan een correct". Het is daarom volgens betrokke nen niet ondenkbaar dat bij voorbeeld homosexuelen, niet-gehuwd samenwonende leerkrachten in het katho liek onderwijs, maar ook le den van de Mariënburgvere- niging of sympathisanten van de Acht Mei Beweging die in katholieke scholen '.verkzaam zijn, na het in werking treden van het nieuwe reglement via de schoolbesturen met de in vloed van de bisschop ge confronteerd zullen worden. Desgevraagd zei ook de voorzitter van de Katholie ke Onderwijsvakorganisatie (KOV), Cees van Overbeek, zorgen te hebben over de gevolgen van een mogelijke verscherping van het beleid door bijvoorbeeld bisschop Gijsen. „Maar", voegde hij er aan toe, „ik heb er ver trouwen in dat de verstandi ge wijze waarop het episco paat en de organisaties tot nu toe met elkaar omgaan, blijft voortduren. Ik zou het in hoge mate betreuren als het nieuwe reglement in het ene bisdom anders uitwerkt dan in het andere; de een heid moet blijven bestaan". Op de vraag wat de KOV voor haar leden kan doen als de bisschoppen het regle ment verschillend gaan in terpreteren, antwoordt Overbeek: „De KOV erkent de verantwoordelijkheid van de bisschoppen ten aan zien van katholieke scholen op grond van het nieuwe wetboek. Maar we rekenen op blijvende constructieve samenwerking met het epis copaat". lütsen kooistra Bisschop Gijsen. Binnen tien jaar vijftig tot honderd miljoen Afrikanen besmet met het aids-virus... OEGSTGEEST - De Raad voor de Zending van de Her vormde Kerk heeft twee ton beschikbaar gesteld voor de pogingen die in Afrika wor den ondernomen om de aids- epidemie in te dammen. Het geld wordt gebruikt voor on der meer preventiemateriaal, steriele injectiespuiten en handschoenen en onderzoek naar mogelijkheden van bloed-test apparatuur op het platteland. De hulp gaat via de Christian Medical Commission van de Wereldraad van Kerken en via de locale netwerken waar mee de hervormde zending contacten heeft. De gevolgen van de epidemie in de Afrikaanse landen zijn rampzalig. Niet alleen voor de lijders aan aids, maar ook voor andere groepen mensen. Zo is er vrees voor het oplaai en van tbc: door de vermin derde weerstand van aids-pa- tieftten lopen deze een ver hoogde kans op tbc. De kans op nieuwe tbc-haarden is daardoor reëel. De Werelgezondheidsraad verwacht dat binnen tien jaar vijftig tot honderd miljoen mensen in Afrika dragers van het aids-virus zullen zijn. Der tig tot veertig procent - en wellicht meer - zal aan de ziekte overlijden. De aids-epidemie werkt in Afrika op verschillende ma nieren desastreus uit. Zo drei gen levensreddende bloed transfusies levensgevaarlijk te worden wegens besmet bloed. Vaccinatie-campagnes tegen andere ziekten kunnen door besmette injectiespuiten de verspreiding van de ziekte be vorderen. Ook de voorlichting over de voordelen van borst voeding in plaats van poeder- melk heeft z'n negatieve kan ten gekregen: geïnfecteerde moeders kunnen door borst voeding hun kinderen be smetten. De kosten en moeiten van de aids-campagne zullen ten kos te moeten gaan van andere projecten op het terrein van de gezondheidszorg; de toch al schaarse financiële middelen zijn volstrekt ontoereikend. Sociaal-economisch gezien be tekent de epidemie ook een aanslag op de Afrikaanse lan den. De aids-slachtoffers val len met name in de leeftijds- §roep tussen 18 en 50 jaar en an nog vooral in de middle- en upper class. Door grote sterfte in deze groepen gaat veel verloren aan leiderschap en opleiding. De door de kerken uitgezon den zendingswerkers hebben van het Medisch Coördinatie Secretariaat (MCS) van de zendingen en werelddiakona- ten voorlichting gekregen over de ziekte, de risico's en de wijze van preventie. Een medewerker van het MCS is speciaal belast met de aids- problematiek. Afrikaanse kerken hebben la ten merken met enige reserve kennis te nemen van de grote bezorgdheid van het westen over aids in Afrika. Ze wijze er op dat er in de derde we reld per dag veertigduizend kinderen van honger sterven en de malaria eist jaarlijks di verse miljoenen slachtoffers. Nu aids de wésterse wereld bedreigt, heeft het westen „plotseling" miljarden dollars beschikbaar voor het bestrij den van de ziekte op het ei gen continent. Al dat geld was er niet voor de bestrijding van van massale sterfte gedurende vele jaren in Afrika, aldus een wat bitter Afrikaans com mentaar op het westerse anti- aidsbeleid. ARNHEM De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. f. Boerwinkel, neeft in hoger beroep tegen het evangelistenechtpaar Jenny en Lucas Goeree vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Het is volgens mr. Boerwinkel zonneklaar dat de opvattingen in de nummers 10 en 12 van het blad Evan kwetsend en grie vend zijn voor de joodse gemeenschap en daarmee het voortbe staan en de integriteit van het joodse volk op het spel hebben gezet. Verder heeft het echtpaar redelijkerwijs kunnen ver moeden dat er van belediging sprake was. Omdat hij geen an dere mogelijkheid zag, heeft mr. Boerwinkel de zwaarste straf opgelegd, namelijk een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf voor zowel Jenny als Lucas Goeree. Volgens de procureur-generaal is er geen sprake van vervol ging van evangelisten, maar van twee mensen die uitlatingen hebben gedaan waarvan ze redelijkerwijs konden vermoeden dat ze beledigend waren. Niet de inhoud van de boodschap, maar de wijze waarop deze wordt uitgedragen, staat hier te recht, aldus mr. Boerwinkel. Vorig jaar eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Zwolle, mr. S. van Gend, eveneens vier maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf tegen beide echtelieden. De rechtbank achtte het echtpaar weliswaar schuldig aan belediging van de joodse bevolkingsgroep, maar legde geen straf op. Tegen dit vonnis is mr. Van Gend in beroep gegaan. DEN HAAG De secretaris-generaal van het RK Kerkge nootschap in Nederland, dr. H.A. van Munster, en de Nijmeeg se theoloog drs. F. van Iersel zijn door de bisschoppen benoemd tot beraadsleden namens de Rooms-Katholieke Kerk in het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). De bisschoppen hebben de voordracht van de RK vredesbeweging Pax Christi Nederland gevolgd. Van Munster (61) is sinds 1 februari 1981 secretaris-generaal van de kerkprovincie. Daarvoor was hij ruim tien jaar vicaris- generaal van het aartsbisdom Utrecht. Hij is lid van de Raad van Kerken in Nederland. Van Iersel, theoloog en oud-bestuurslid van Pax Christi Neder land, is aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen werkzaam als theologisch onderzoeker aan het project „Vredeseducatie en conflicthantering binnen de kerken De secretaris van Pax Christi, drs. J.J. ter Laak, noemde de benoeming van Van Munster van groot belang voor het IKV. „Daarmee is een directe verbinding ontstaan tussen het vredes beraad en de Nederlandse kerkprovincie. Bovendien behoort de secretaris-generaal tot de Orde der Franciscanen en heeft hij getoond dat hij veel van de franciscaanse spiritualiteit in huis heeft. De franciscanen zijn in binnen- en buitenland heel actief in vredesbewegingen". De Rooms-Katholieke Kerk beschikt al over vijf vertegen woordigers in het beraad: drs. J.J. ter Laak, drs. B.J.Th, ter Veer, drs. V.V.M. van Valkenhoef, drs. m. Vijverberg en dr. ir. A. van Leeuwen. VLAK voordat de speciale commissies van het Amerika^ f! Congres begonnen de knoop van de Iran-Contra-affaire ontwarren, liet een woordvoerder van het Witte Huis wei dat president Reagan de verhoren niet voortdurend op r voet zou volgen. „We gaan gewoon door met de zaken Wj we mee bezig zijn", was het commentaar van woordvoer Marvin Fitzwater. Twee weken later heeft het Witte die luchthartigheid laten varen en sindsdien worden de horen met groeiende zorg gevolgd. VOORLOPIG is bij het onderzoek even de beurt aan papier minder prominente getuigen. Pas eind juni w( de echte hoofdrolspelers in het schandaal aan de tand voeld: luitenant-kolonel Oliver North en admiraal Poindexter. De komende weken zullen president Reagan zijn adviseurs hard nodig hebben om de schade te hei die met name de getuigenis van ex-veiligheidsadviseur bert McFarlane de afgelopen week heeft aangericht. agdfi - Tstei m eur I MCFARLANE deed zijn uiterste best president Reagan L veel mogelijk te beschermen en nam voortdurend alle vi - antwoordelijkheid op zich. Toch kon hij niet voorkomen j de beschuldigende vinger steeds meer naar Reagan is g wijzen. Zo bekende McFarlane dat hij de president op hoogte hield van pogingen bij andere landen geld los te kli *j pen voor steun aan de Contra's, op een moment dat het Co gres alle directe en indirecte hulp aan de opstandelingen vi/^ boden had. Na aanvankelijke ontkenningen heeft het V* Huis toegegeven dat hulp aan de Contra's onderwerp van sprek is geweest bij een ontmoeting tussen president Rej en de Saoedische koning Fahd. En president Reagan ha persoonlijk van de president van Honduras gedaan gekreg dat wapens voor de Contra's die in Honduras werden or houden alsnog naar de rebellen werden doorgestuurd. De voorzitter van de onderzoekscommissie van h^t van Afgevaardigden, de Democraat Lee Hamilton, leg deze week de vinger op de zere plek, toen hij zei dat pri dent Reagan de schuld op zich moet nemen voor een polk y die onder meer berustte op misleiding van het Congres Lj zit het Amerikaanse politieke systeem immers in elkaar, de ministeriële verantwoordelijkheid zoals onze pariemei re democratie die kent, is in de Amerikaanse staatsinrich geen sprake. Regeringsmedewerkers en ministers (offici r „secretarissen" genoemd) zijn uitsluitend verantwoord! verschuldigd aan de president, die vervolgens zijn bel| moet verdedigen tegenover het Congres. ,j?a tp ac' JliEN interessant aspect van het gebeuren in het Congres ia- dat ook de Amerikaanse bevolking de verhoren in hun ae heel via radio en televisie kan volgen, al is het maar ag vraag hoevelen dat inderdaad doen. Duidelijk is echter1 dat voor zover er na Watergate nog mensen waren met onwankelbaar vertrouwen in hun leiders, de meesten hen op z'n minst aan het twijfelen moeten zijn gebracht i wat tot nu toe in dit schandaal naar buiten is gekomen. Ts de commissie-Tower eerder dit jaar haar rapport uitbi was de conclusie dat president Reagan nauwelijks greep op de dingen die in zijn eigen Witte Huis gebeurden. De tuigenissen van de afgelopen twee weken hebben die cont sie omver gekegeld. Predident Reagan, zo blijkt inmidd 0 heeft veel méér geweten, dan de Tower-commissie ooit he kunnen bevroeden. eu tot 20 in het zuiden. DE BILT (KNMI) -- Een de pressie die net ten oosten van ons land ligt is bepalend voor het weer in onze omgeving. Met een noordwestelijke stro ming wordt koude lucht vanaf de Noordzee aangevoerd. In deze lucht komen regelmatig buien tot ontwikkeling. Deze worden afgewisseld door en kele opklaringen. Met èen middagtemperatuur van onge veer 11 graden blijft het nog steeds te koud voor de tijd van het jaar. De wind is in de och tend noordwest, windkracht 4, aan de kust eerst nog af en toe 6. Later op de dag draait de wind naar het westen en neemt geleidelijk af. Zondag kan er nog een enkele bui val len, maar de zon krijgt steeds meer de overhand, en deze zorgt er voor dat het iets min der koud wordt. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien. Middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Denemarken, Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur 12 tot 15 graden. Britse eilanden en Ierland: Af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperatuur van 10 graden in Schotland tot 14 plaatselijk in zuid-Enge- land. Frankrijk: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur !N van 12 graden in het noon I 1 ich len Spanje, Portugal: In het aÉye< meen droog en perioden i pe zon, maar in het zuidoos mi kans op regen. Middagtera de ratuur van 16 graden in I noorden tot 25 in het zuidi ale Italië, Joegoslavische kust het noorden enkele buif.br Overigens af en toe zon droog. Middagtemperal van 17 graden in het n< tot 22 in het zuiden. Jtro\ kt gebied: Half tot z>t|R0ï bewolkt en buien, boven 1300 meter kans op sn« Middagtemperatuur rond graden. Nul-graden-ni rond 1500 meter. mei (d liten iele C ig< t.oo gen en t. U u rvu ffirr Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klager.furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv zw.bew. regenbui regen zw.bew. regen zw.bew. regenbui onbew. niet ontv. zw.bew. onbew. regen regenbui regen lbew onbew. be niet ontv. onbew. Epilepsie: je laat je medemens toch niet vallen...? fijW nationaal epilepsie fonds SWi DE MACHT van het kleine '•"v" Achterweg 5, 21D3 SW Heemstede ÏSN tb la eNe mg issen oord k vi 125 ngev i'er i BEI ach. Bat

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2