Toeristisch Korfoe heeft nog tal van onbedorven plekjes Vakantie in de gevangenis: waarschuwingen helpen niet Overijssel eldorado voor kanoërs Kanoën in Zuid-Holland KANOVERHUUR Aidsfolder voor reizigers Alleen op vakantie Folders wijzen toeristen opgevaren en hindernissen ■CaidöeSouACWit' vissersboten aan, een andere strand is in bezit genomen door de toeristen - industrie. KERKYRA - Korfoe staat uitbun dig beschreven in reisgidsen en va kantiefolders. Het is het eiland met de mooiste en oudste olijfbomen van Griekenland, vier miljoen in totaal, met talloze hoog oprijzende cypressen en 2300 planten en bloe men, waaronder 32 soorten orchi deeën. Duizenden toeristen laten zich rondleiden, ook langs het klooster van Paleokastritsa, vlak bij het strand waar Odysseus eens aan land moet zijn gestapt. De afgelopen jaren heeft de toeristen industrie bezit genomen van het eiland. Van delen van het eiland is waarschijn lijk beter gezegd, want buiten de vaste toeristenplaatsen vind je schilderachtige dorpjes met vriendelijke bewoners, waar de tijd heeft stilgestaan. De straten zijn er alleen begaanbaar voor voetgangers en ezels. Elke familie maakt er nog zijn eigen wijn. Stap daar eens met een groepje van twaalf ergens een dorpscafé binnen en bestel koffie. Jammer, maar de kastelein bezit géén twaalf koffiekop jes. Hij in paniek. Dan maar om de beurt aan de koffie. Er is geen haast bij. Iedereen die Korfoe bezoekt, is verplicht het uitzicht van Kanoni te bewonderen. Het is dan ook één van de bekendste uit-" zichten van West-Europa: het witte klooster op een schiereiland met op de achtergrond het kleine Muizeneiland en de naar het zuiden weglopende oostkust van Korfoe. Het is een plaatje van inge togen schoonheid. Helaas, vlak om de hoek, langs de rand van de baai ligt het vliegveld. De enige landingsbaan loopt noord-zuid. In ver band met de bergtoppen aan de noord kant vinden alle vliegbewegingen via de zuidkant plaats. Dat betekent dat elk vliegtuig - en op sommige dagen zijn het er vele tientallen - pal langs het klooster scheert. Al die decibellen zijn nu niet bepaald bevorderlijk voor de sfeer van sereniteit die de kalenderfoto's van het klooster uitstralen. Steek je vlak bij het klooster de verbin- dingsdam naar de andere oever over, dan hoef je bijna maar een arm uit te steken en je hebt een landingsgestel te pakken. Aan de noordkant van de lan dingsbaan wordt het verkeer stilgezet wanneer er een vliegtuig landt. Want stel je voor dat het doorschiet. De weg van uit de stad naar het zuiden loopt op drie meter van de kop van de landingsbaan, daarvan slechts gescheiden door een laag hekje met wat prikkeldraad. Dagtaak Korfoe is een eiland met bergen en baai en. Soms rijzen de rotsen steil uit het water op. Meestal is er wel een zand strand, ook al is dat dan erg smal. Hier en daar liggen ze ook pal langs een weg met druk autoverkeer. Ondernemende Grieken vinden een dagtaak in de ver huur van ligbedden. Voor drie gulden kun je je een hele dag bruin laten ver branden. Waterskiën is ook mogelijk, net als surfen en parasailing. Voor vier tientjes mag je hoog in de lucht aan een parachute een rondje draaien. Het strartdtoerisme speelt zich groten deels af aan de oostkust, zowel ten noor den als ten zuiden van Kerkyra. Daar zijn heel wat hotels en appartementenge bouwen verrezen, al verpesten die het landschap niet zo als in Spanje. De be bouwing hebben de Grieken aardig in de hand gehouden, maar de voorzieningen zijn nog niet allemaal zoals het hoort. Brievenbus Alleen Kerkyra kent een paar banken. In deze stad vind je ook het enige postkan toor, al bezit Benitses de ongekende luxe van een hulppostkantoor. Geld wisselen kun je verder bijna overal. Naar een brievenbus zul je hier tevergeefs zoeken. Heb je brieven of kaarten geschreven, dan overhandig je die aan een willekeu rige winkelier. Hoe de procedure dan verder gaat, is een raadsel. In elk geval is het een leuk spelletje om na thuiskomst uit te zoeken welke ondernemer je kaar ten het kortste heeft vastgehouden. Aangezien bijna iedere toerist op Korfoe per vliegtuig arriveert, bestaat er een frote markt voor de verhuur van auto's, rommers en scooters. Een brommer kost een paar tientjes per dag. Een helm is niet nodig en voor een scooter wordt geen rijbewijs gevraagd. Huur je voor honderdtwintig gulden per dag een ter reinwagen, dan is het wel zo prettig als de handrem het doet. Merk je pas onder weg dat het ding defect is, dan komt het aan op behendig voetenwerk van zowel de bestuurder als de passagier naast hem. Want onvermijdelijk moet er gere geld worden gestopt op een steile helling. Op Korfoe leer je dat soort dingen te ac cepteren. Je improvisatievermogen krijgt er ongekende nieuwe impulsen. Wie op het strand wordt benaderd door een Engelse man of zijn zuster, zij ge waarschuwd. Zij leuren met de wekelijk se barbecue annex folkloristische avond op zaterdag in een groot horecabedrijf vlak aan het water. Wie de uitnodiging Deze Griekse vrouw beziet vanuit haar woning het leven in de straat. accepteert, betaalt de helft vooruit. De zaal blijkt gevuld met een paar honderd Britten die aan lange schragen wachten op de bevelen van een landgenote, die haar indringende stem vreugdeloos los laat op de geluidsinstallatie. Eerst moet het voorste gedeelte van de zaal in de rij gaan staan voor voedsel, dan het achter ste gedeelte. Wie tot de laatsten behoort, moet genoegen nemen met koude stuk ken kip. Met een barbecue heeft dit in zoverre iets te maken, dat het opgedien de vlees ooit op een houtskoolvuur is ge grild. De Griekse groep speelt, zingt en danst de sirtaki alsof ze wekelijks niks anders doet. Inderdaad, dat doet het viertal ook niet. Tussen hun nummers door worden Engelse spelletjes gedaan. Neen. dan toch liever het binnenland in getrokken, op zoek naar slaperige dorp jes. Daar loop je de kans zomaar een flinke tros druiven te krijgen aangebo den of een glas vers druivensap. De mensen bieden het je zo vriendelijk aan, dat je niet kunt weigeren. En even ver geet je de Griek die net op zijn blote voeten tot aan zijn knieén toe in die manshoge betonnen bak druiven stond fijn te dansen. ZWOLLE - Kanoën wordt steeds popu lairder. Sommige streken van het land lenen zich heel speciaal voor deze wijze van vervoer, die leken vaak nog oneer biedig „roeien" noemen. Het eldorado op kano-gebied in Nederland vinden we in De Wieden en de Weerribben, twee prachtige natuurgebieden in het noorden van Overijssel. Een aspirant-peddelaar kan kiezen uit twee soorten kano's: een „Canadees' of een „kajak'. De Canadese kano is open, biedt ruimte aan meer personen, maar biedt de kanoer geen steun in de rug. De kajak oogt spectaculairder, met een ova le opening waar wat fors gebouwde men sen zich met moeite inwringen. en een stroomlijn die zowel voor als achter in een punt uitloopt. Het in- en uitstappen vereist een speciale techniek, zoals ook de manier waarop de peddels worden vastgehouden. Wie al te fanatiek begint krijgt al na een paar kilometer de reke ning gepresenteerd, want bij het kanoën moeten vooral de been-, schouder- en nekspieren het ontgelden. Een tijdje dob beren levert nieuwe energie. Wie in de kajak niet rechtop blijft zitten, krijgt ge garandeerd last van zijn rug. De belo ning voor dergelijke ontberingen: won derschone natuur, rust, en stilte. Stilte Kano-kenners ontraden liefhebbers van rust en stilte hun kanotocht in Giet hoorn te beginnen. Althans in het hoog seizoen. „Daar is het dan een gekken huis. Mensen worden vaak zonder enige instructie het water opgestuurd. De plaatselijke verhuurders hebben er een voudigweg geen tijd voor. Naast de „uur-verhuur' runnen ze vaak een café of restaurant. Het gaat die verhuurders puur om de centen. Ook in de Weerrib ben wordt geen instructie gegeven", al dus een verontruste kano-liefhebber, die vervolgens een aantal van de noodzake lijke voorwaarden en instructies opsomt. „Als je omslaat is het zaak zo snel moge lijk uit de kano te glijden. Dikke mensen raden wij daarom af in een kajak te gaan zitten. Iedereen moet een zwemvest dra gen. ook op de ondiepe wieden. Zeker bij kouder weer is de kans op onderkoe ling groot. Ga sowieso nooit alleen op stap, vaar niet direct de IJssel of een groot meer op, draag geen laarzen, neem een zonnebril aan een touwtje mee voor de schittering van het water, draag niks in bovenzakjes van je shirt en neem re servekleding mee". Rivieren Wie dergelijke wijze raadgevingen ter harte neemt, kan in Overijssel eindeloos kanoën. Van een rondtocht door de Zwolse stadsgrachten, langs oude patri ciërshuizen, vestingbolwerken en bin nenvaartschepen, tot tochten over de Regge, de Vecht en kanalen, met als hoogtepunt een bezoek aan de natuurge bieden. Voor het kanovaren op de grote rivier - zorg dat de vaarvoorschriften en waarschuwingsborden bekend zijn - is overigens meer conditie nodig dan voor de kleine wateren. Zelfs stroomaf waarts varen vraagt een behoorlijke in spanning. Wie met kano en tent over de IJssel trekt, kan terecht op de vele campings die bij de strandjes op de oevers van deze rivier te vinden zijn. Veel ervan zijn ontstaan rond stilgevallen steenfa brieken. De oude ovens en schuren zijn gemakkelijk te gebruiken als opslag plaats voor boten en caravans. Meestal ligt er een kleigat in de buurt, of biedt een dode rivierarm rustig zwem-, surf en vaarwater. Het streven van Overijssel is erop ge richt volgend jaar over vierhonderd kilo meter aan kanoroutes te beschikken, waarvan een deel in West-Duitsland. Zelfs veeldaagse tochten zijn dan geen enkel probleem meer. Den Haag Stichting Watersportaccommodatie Madestein, Madepolderweg/Boomaweg t/o 101, (open dag op 16 mei 1986). Den Hoorn Fa. Buijing, Dijkshoornseweg 59, tel.: 015-615692. Hoek van Holland Noordzee Surfing, Rechtestraat 24, tel.: 01747-5737. De Kaag Zeil-, ski- en surfschool De Kaag, Wilhelminalaan 12, tel.: 02524-4514. Leiden Huis de Bijlen, Morsstraat 60, tel. 071-125671. Sjaak Veringa, Galgewater t/o 44. Leiderdorp C.L.V. Egmond, Dwarswateringkade 1-2, tel.: 071-892898. Leidschendam Café de Meerenburger, Meerburgerlaan 7, tel.: 070-273848. Vlietland Recreatiecentrum BV, Oostvlietweg 60, tel.: 01717-2100/2200. Lisse: Minnee, Lisserdijk 580, tel.: 02521-14017. Nieuwkoop De Ziende, Zuideinde 2, tel.: 01725-1761. Jachthaven Plaszicht, Dorpsstraat 114-118, tel.: 01725-1786. Oude Wetering: Felix Kanosport, Kerkstraat 28-30, tel.: 01713-3256. Schipluiden: Vlietzicht, Vlaardingsekade 60-61, tel.: 01738-8886. Voor algemene informatie: Nederlandse Kano Bond, Postbus 434, 1380 AK Weesp. tel.: 02940 - 18331. Bij de bond is onder meer het boek „Kanotochten in Nederland" van Jan Eggens verkrijgbaar. Dit boek bevat zeventig beschrijvingen van kanotochten. Specialist op het gebied van kaarten en boeken voor kanovaarders is: Jacob van Wijngaarden, Overtoom 136, 1054 HN Amsterdam, tel. 020-121901. Er is een grote belangstelling voor de aidsfolder voor reizigers. De folder informeert reizigers naar de landen in Afrika ten zuiden van de Sahara en het Caribisch gebied over het verhoogde aidsrisico al daar en geeft tips om besmetting te voorkomen. De publikatie is tot stand gekomen na overleg tussen het Bureau Landelijke Beleids coördinatie Aids en de Algemene Nederlandse Vereniging van Reis bureaus (ANVR). Reizigers naar landen met een erkend risico krij gen de folder automatisch bij hun reispapieren. Mensen die alleen op vakantie willen, worden door de reiswereld vaak stiefmoederlijk behandeld. Zo moeten ze zelf zoeken welke schaarse reisorganisaties reizen voor alleenstaanden verzorgen en bovendien zijn de meeste hotels, restaurants en toeristische en re creatieve voorzieningen toegesne den op paren of gezinnen. Dat is waarschijnlijk een van de redenen voor de grote belangstelling voor de informatiefolder „Alleen uit, vakanties voor alleengaanden" van de Stichting Recreatie (SR). Van de folder vol tips voor alleen reizigers zijn inmiddels enige tien duizenden exemplaren de deur uit gegaan. Jaarlijks gaan circa drie honderdduizend Nederlanders al leen op vakantie. De folder is aan te vragen bij de Stichting Recrea tie, Postbus 80547, 2508 GM in Den Haag (070-500111). DEN HAAG - Al jarenlang waar schuwt het ministerie van buiten landse zaken reizigers zich in het buitenland niet met drugs in te la ten, maar het lijkt niet te helpen. Momenteel zitten 531 Nederlan ders in buitenlandse gevangenissen vast. Van hen zijn 409 gedetineerd wegens drugsdelicten. Een woord voerder van buitenlandse zaken heeft dit gezegd bij de presentatie van de brochure „Wijs op reis; ad viezen en tips voor reizigers naar het buitenland". Een ander probleem vormen de verzeke ringen. Evenals de ANWB en het Bureau Voorlichting Verzekeren waarschuwt Buitenlandse Zaken elk jaar opnieuw te gen het zonder reisverzekering op reis gaan. Het gebeurt vaak dat Nederlanders in het buitenland in een acute noodsitu atie terechtkomen, geen verzekering heb ben afgesloten en bij de ambassade om geld komen aankloppen. De ambassade geeft echter geen geld. Eerst moeten de families of vrienden van de gedupeerden geld naar de ambassade overmaken die het dan aan de reizigers overhandigt. In de folder van BZ (verkrijgbaar via het ministerie in Den Haag) wordt verder ingegaan op vakantievoorbereiding, ver zekeringen, geldzaken, de regels die in de diverse landen gelden, drugs, invoerbe- palingen, overlijdensgevallen, ongevallen en ziekten, verlies en diefstal van goede ren en consulaire hulp. Anwb Ook de ANWB heeft het jaarlijks inlich tingenblad voor het vakantieverkeer „Vakantie Informatie '87" gepubliceerd. Daarin wijst de toeristenbond er op dat er nog te weinig informatie over de zwemwaterkwaliteit in de landen rond de Middellandse Zee wordt verstrekt. Bijna 1,5 miljoen Nederlandse vakantie gangers lopen deze zomer in die landen weer het risico in vervuild water te zwemmen of tijdens hun vakantie met een zwem verbod te worden geconfron teerd. De EG-landen zijn verplicht om aan de hand van EG-normen onderzoek te doen naar het eigen zwemwater en de re sultaten te publiceren. Maar voor zover bekend geeft alleen Frankrijk van over heidswege uitgebreide voorlichting over zwemwaterkwaliteit per lokatie. Vorig jaar heeft de ANWB bij wijze van steekproef de zwemwaterkwaliteit aan de drukke toeristenstranden in Spanje en Italië gemeten. Ook dit jaar zal de ANWB metingen in Italië verrichten. Spanje heeft al toegezegd spoedig met gegevens over de brug te komen, aldus de ANWB. video'! Nederlandse toeristen die met de video camera op pad gaan stuiten bij de diver se grenzen op verschillende invoerregels. In de meeste landen is het overleggen van een aankoopnota voldoende, zoals in Frankrijk, Denemarken, West-Duits land, Griekenland, Groot-Brittanniè en Ierland (verplicht). Belgié kent geen vas te regels, er kan een borgsom worden Uitrusten op een, muurtje van een van de fonteinen aan de Parijse Place de la Concorde is toegestaan. Maar toeristen die echt de regels overtreden hoeven in Parijs of andere grote steden op weinig clementie van de politie te rekenen. Samen met landgenoten die beroofd worden of die een ongeluk overkomt, bezorgen zij de Nederlandse diplomaten in het zomerseizoen handenvol werk. verlangd van maximaal 33 procent van de waarde. Ook in Italië moet de appa ratuur verplicht worden aangegeven bij de douane. Bovendien wordt daar een borgstelling van vijftig procent van de waarde geëist. In Luxemburg is een „Identiteitsbewijs" vereist. Zo'n bewijs krijgt de reiziger bij de Nederlandse dou ane op vertoon van de aankoopnota. In Luxemburg moet een borgsom worden gestort van ongeveer achttien procent. Voor Spanje geldt dat voor video-appa- ratuur ouder dan twee jaar geen borg som hoeft te worden gedeponeerd. In de overige gevallen moet veertig procent van het Nederlandse factuurbedrag op tafel worden gelegd. De wegpiraat op de Duitse snelwegen kan volgens de ANWB op forse boetes rekenen. Vooral op de Autobahn, waar met flinke snelheden wordt gereden, ma ken vele haastige weggebruikers zich schuldig aan het zogenoemde „kleven", het vlak achter een langzamer rijdende auto hangen, al dan niet knipperend met de koplampen. Het komt voor dat de „klever" na zijn slachtoffer naar rechts te hebben gedwongen, zijn agressie afre ageert door vlak voor hem te gaan rijden en vervolgens kort maar krachtig te rem men. Deze rijstijl wordt in Duitsland „Nötigung" genoemd. Indien een strafrechter de ten laste geleg de „Nötigung" bewezen acht, kan de overtreder op een boete rekenen die in veel gevallen overeenkomt met een net to maandsalaris en bij herhaling ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Turkije Nu Turkije een populair vakantieland aan het worden is zullen deze zomer ve len met eigen vervoer naar dit land af reizen. Die reizigers, adviseert de ANWB een vakantie-cascoverzekering af te slui ten. Dat betekent dat de (aanrijdings- )schade verhaald kan worden op de Ne derlandse verzekeraar, ongeacht de schuldvraag. Want als de WA of WA- plus verzekerde in Turkije door de schuld van een ander een aanrijding krijgt, zal hij zelf zijn schade moeten verhalen. Een dan stuit hij op veel pro blemen: Het maximum bedrag waarvoor Turkse WA-verzekeraars dekking verle nen bedraagt ongeveer negenhonderd gulden voor materiële schade en 7500 gulden voor letselschade (in Nederland is dat in beide gevallen een miljoen gul den). Dat de Turkse bedragen in de meeste ge vallen niet toereikend zullen zijn is dui delijk, aldus de ANWB. Het zelf verha len van de schade kan bovendien een proceduretijd van drie tot vijf jaar ver gen. Slechts zelden zal men zijn werke lijk geleden schade vergoed krijgen. De schuld van de tegenpartij is dikwijls moeilijk aan te tonen en de taalbarrière kan problemen opleveren. Ook kan het voorkomen dat de dader in het geheel niet verzekerd is, aldus de ANWB. De toeristenbond geeft het inlichtingen blad voor het vakantieverkeer jaarlijks uit. In het blad wordt verder aangegeven welke nieuwe stukken autosnelwegen van belang zijn voor Nederlandse va kantiegangers. Verder een opsomming van de fïlegevoelige trajecten en grens overgangen tijdens het komend zomer seizoen alsmede de piekuren, uitwijkrou- tes en alternatieve routes. Het blad is verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 28