Honderd duizenden Nederlanders met slaap problemen -5». Wm - 'W. Natte sokken Slaapmiddelen Overboord Astma en de rest ■foicUc (2owxa/nt ZATERDAG 16 MEI 1987 HENGELO - Wat is er een heerlij ker gevoel dan een gat in de dag te kunnen slapen? Of ongestoord de ogen gesloten te kunnen houden om in Morpheus armen weg te dromen. Een middagdutje, dat je de energie geeft om er de rest van de dag weer stevig tegenaan te gaan. Ruim achthonderdduizend Nederlanders benijden degenen die op elk gewenst moment moeiteloos onder zeil gaan. Zij hunkeren elke nacht weer naar het moment dat ze de slaap kunnen vatten, zijn blij met elk uurtje dromenland dat hun wordt gegund. Voor hen betekent het bed soms een ware hel omdat ze elke nacht verteerd worden door de angst de slaap niet te kunnen vatten. En dan lukt het ook prompt niet. Slaap is van essentieel belang voor de gezondheid. Slaapgebrek kan het hele leefritme verstoren. De gang naar de huisarts sorteert ook niet altijd effect. Met een gezonde boswandeling, een nachtelijk straatje om met de hond, een glas warme melk, een verfrissende dou che dan wel de onvermijdelijke slaapta bletten worden de problemen evenmin de wereld uitgeholpen. Anderen nemen hun toevlucht tot acupunctuur, tot na tuurgeneeswijzen of simpelweg tot een stevige borrel om de bedrust te bevorde ren. Ja, zelfs het aantrekken van natte sokken in bed wordt aangewend om 's nachts een tukje te kunnen doen. Waar een probleem van een dergelijke omvang wordt opgeworpen staan de schier onvermijdelijke hulpverleners klaar. En kennelijk met succes want de Twentse klinisch-psychologen Ton Bons, Johan Fekkes en Jan Mertens krijgen deze wakkere mensen via een speciale, ongeveer twee maanden durende thera pie aan het slapen. Menig cursist wil wel erkennen dat hij baat heeft gevonden bij de therapie die de „slaapprofessoren" hem hebben voorgehouden. Een haast verkwikkende ervaring voor mensen, die drie, vier en soms zelfs meer dan tien jaar nauwelijks een oog hebben dicht ge daan. Anton, 43 jaar oud, sliep al jaren erg slecht. Weliswaar stapte hij elke avond om elf uur in bed en ook viel hij direct in slaap, maar twee uur later was hij weer klaarwakker. En dat vrijwel elke nacht. Vier, vijf keer per maand deed hij zelfs de hele nacht geen oog dicht. Van alles had hij al geprobeerd om dat pro bleem op te lossen. Trimmen bijvoor beeld. Maar of hij nu een halfuur of twee uur lang de sokken uit zijn schoe nen liep, 's nachts was en bleef hij klaar wakker. Toch nam hij nimmer zijn toe vlucht tot slaaptabletten. „Mijn huisarts was daar bang voor. Hij wilde me wel tien tabletten geven, maar dan mocht ik een halfjaar niet meer terugkomen. Bo vendien had ik zelf ook bezwaren. Toch bleef ik zoeken naar een oplossing. Ik heb zelfs een keer de psychiater geraad pleegd. Maar dat was eens en nooit meer. Na een sessie van vijf uur was ik geen steek verder en had ik sterk het ge Sommige mensen kunnen te allen tijde en op elke plaats onder zeil gaan. Mensen met slaapproblemen zijn jaloers op hen. voel dat die man zelf een psychiater no dig had. Hij had alleen oog voor zijn ei gen problemen. Weggegooid geld dus. Maar als je zoals ik zes jaar lang in bed ligt te woelen, steeds maar piekerend over dingen die je niet van je af kunt zetten, grijp je elke mogelijkheid aan. Problemen die ik overdag had, werden 's nachts nog erger. Je beet je als het ware in het probleem vast. Soms was ik gewoon bang en dat gevoel werd in de loop der jaren steeds erger". Sylvia (32) getroostte zich zo mogelijk nog meer moeite om 's nachts in slaap te vallen. Net als Anton houdt ze van sport, maar hoe meer ze zich overdag li chamelijk inspande, hoe fitter ze 's nachts was. Ook zij ging ten einde raad naar de huisarts, die haar voor schreef wat rust te nemen. Ze nam vrij van haar werk, maar dat zette nauwe lijks zoden aan de dijk. Slapen of liever gezegd het wakker blijven werd een ob sessie, juist omdat ze het bed al instapte met het idee dat het toch niet zou luk ken. „Je denkt ook, 32 jaar jong en dan zulke problemen. Slecht slapen hoort toch meer bij oude mensen? Maar on danks alle goede raadgevingen en tips lukte het niet in slaap te komen. Zelfs heb ik het een tijdlang geprobeerd met natte sokken en daar overheen een paar dikke droge. Had ik eens in een tijd schrift in België gelezen. Het gekke was dat als ik eenmaal sliep, ik vaak ook door sliep. Bij mij was het een kwestie van het niet kunnen afreageren van spanningen. Ten langen leste vroeg en kreeg ik van de dokter slaaptabletten. Ik sliep daar 's nachts even op maar lag spoedig weer klaarwakker. Ik kreeg echt het idee dat ik stapelgek werd". Wil (48) piekerde 's nachts vooral over haar opgroeiende kinderen. Ze maakte zoals ze het zelf omschreef van elke mug een olifant. „Kinderen willen niet altijd lopen zoals jij het wilt. Daar zijn het per slot van rekening punkers voor. Maar ik kan er hele nachten van wakker liggen. Een van mijn dochters wil binnenkort naar het concert van David Bowie. Als die engerd straks optreedt, dan zie ik haar al helemaal vertrapt in dat grote Feyenoord-stadion liggen. Dat gebeurt natuurlijk niet want ze is lang en sterk genoeg om iedereen de baas te kunnen, maar toch ben je bang voor enge manne tjes die haar zouden kunnen bedreigen". Agnes (55) kan televisieprogramma's maar niet van zich afzetten. Al is er geen sprake van een bloedstollend drama, maar van een sprankelende komedie, de film, zoals zij het zelf omschrijft, draait 's nachts in bed gewoon door. „Ik ben wel eens jaloers op die mensen die de dagelijkse spanningen in hun luie stoel 's avonds bij de buis kunnen afreageren. Ik wind me er echter mateloos over op. En dat al dertig jaar lang. Ik wil 's a- vonds wel lezen, maar dat kreng leidt me af. Televisie is een enorme dwinge land". Hoe komt het dat de ene mens bij wijze van spreken een gat in de dag slaapt en de ander zijn rust in de nachtelijke uren maar niet kan vinden? Veel factoren kunnen daarbij een rol spelen. Sommige mensen hebben het overdag zo druk dat ze zich niet goed op het slapen kunnen voorbereiden. Anderen kunnen de slaap niet vatten omdat ze vrezen dat een be paalde affaire voor hen slecht afloopt. Menigeen grijpt naar slaapmiddelen maar die lossen de problemen niet op. Integendeel, bij veelvuldig gebruik slaap je er volgens psycholoog Fekkes alleen maar slechter door. En een slaap van goede kwaliteit, of die nu vier of acht uur duurt, is onontbeerlijk voor de ge zondheid. De initiatiefnemers van de slaapcursus beogen in de eerste plaats de deelnemers te verlossen van het verslavende gebruik van slaapmiddelen, maar dan moet er wel een verbetering van de slaap zelf te genover staan, zoals cursusleider Fekkes het nauwkeurig formuleert. Vorig jaar werd in Hengelo de eerste cursus gegeven. De twintig deelnemers hadden gemeen dat ze met de nodige schroom aan het karwei begonnen. De saamhorigheid bleek van meet af aan groot. De cursisten, die over het alge meen in hun naaste omgeving weinig be grip vonden voor hun probleem, vonden ditmaal bij hun lotgenoten een willig oor. Bovendien wezen door henzelf bij gehouden tabellen uit dat ze bij het vor deren van de cursus steeds meer van hun nachtrust gingen genieten. De cursus kent drie pijlers. De cursist moet leren zich goed te ontspannen. Hij moet nagaan welke verkeerde denkpro cessen er in de loop der jaren zijn inge slopen en tenslotte moet hij nagaan of zijn dagelijks leefpatroon niet kan wor den aangepast omdat dit vrijwel altijd van invloed is op de nachtrust. De ont- spannings- en ademhalingsoefeningen, die thuis ook nog eens te beluisteren zijn op cassettebandjes, blijken effect te sor teren. Bovendien wijzen Fekkes, Mer tens en Bons erop dat leefwijze, slaap- voorbereiding, het afleren en het onder kennen van de oorzaken van het pieke ren veel te maken hebben met de slaap probleem. De cursisten zijn vrijwel zon der uitzondering opgetogen. En dat mag dan ook wel want zo'n cursus kost drie honderd gulden. En natuurlijk is het de vraag of ze na verloop van tijd niet weer in hun oude leefgewoonten vervallen. Anton, die in november de cursus beëin digde, geeft grif toe dat hij het lesmateri aal na afloop van de laatste sessie in een hoek heeft gegooid om er vervolgens geen blik meer op te slaan. „Het gekke van de cursus was wel dat ik 'm bijzon der intensief beleefd heb. Later heb ik al I Pillen om <L I slape- f losheid te verdrijven. Met een nieuwe therapie ">ordt f geprobeerd de mensen weer aan een gezonde slaap te helpen. die aangeleerde technieken overboord gegooid. Ik heb 't niet meer nodig. Wel is het zo dat ik af en toe nog wel eens een cassettebandje gebruik als er weer eens een periode aanbreekt waarin ik minder goed de slaap kan vatten". Sylvia heeft net als Anton ontdekt waar het aan schortte. „Die problemen veran deren niet van de ene op de andere dag, maar je leert er wel beter mee om te gaan. Bijvoorbeeld door het aanleren van oefeningen, maar ook doordat je ge leerd hebt niet meer in paniek te raken als je 's nachts begint te woelen. Blijf dan niet liggen, maar ga er drie minuten uit en loop gewoon in het donker door het huis. Dan wordt je aandacht afgeleid en bovendien kielt je lichaam af. Als je dan weer het warme bed induikt, geeft dat een gevoel van ontspanning. Ik kreeg steeds meer zicht op die problemen door intensief te oefenen. Je moet de gedach- tenstroom waardoor je niet in slaap kunt komen, zien stop te zetten door aan prettige dingen te denken. Natuurlijk slaap ik tegenwoordig ook nog wel eens slecht, maar het houdt me niet meer zo bezig als voorheen het geval was. Je weet namelijk dat je het zelf in de hand hebt en dus kan ik, mits ik ontspannen ben, zeven uur achter elkaar slapen". Zelfs Wil, voor wie een blik in haar por temonnee voldoende was om telkens het moment uit te stellen om zich voor de cursus op te geven, geeft grif toe dat de door de klinisch-psychologen geïntrodu ceerde slaapmethode ook haar meer ont spanning en dus meer slaap heeft gebo den. „Ik heb nog niet eens al het huiswerk be studeerd, maar ik heb sinds ik anderhal ve maand geleden begon geen nachten achtereen meer wakker gelegen. Het klinkt misschien eenvoudig, maar ik heb geleerd de zaken te accepteren zoals ze zijn. Je kunt bepaalde dingen niet veran deren. En daar hoort die vreselijke Da vid Bowie ook bij. Ik wind me niet meer op als de kinderen niet om half twaalf maar om half vier 's nachts thuis ko men. Ze hebben bij mij thuis de plicht om bij thuiskomst hun das aan de knop van de deur te bincien zodat ik met één blik kan zien dat iedereen thuis is. Op een gegeven moment had ik zes sjalen om de knop hangen. Achteraf heb ik ge merkt dat er sjalen bij waren van kinde ren, die nog steeds niet thuis waren HES LAGRAND Deze week heeft het Nederlands Astma Fonds u een collectebus onder de neus gehouden. Een beetje vreemde zaak, want de bus rammelde niet alleen voor de astmatische medemens, maar ook voor mensen met bronchitis al dan niet chronisch, met astmatische bronchitis en met emfyseem. Nog vreemder is dat al deze ziekten verouderde termen zijn van verschillende vormen van cara, wat weer chronische aspecifieke respiratoire aan doeningen betekent. Maar het aller, al lervreemdste is dat cara alleen in Neder land bestaat. Als u nog bij de les bent, zoudt u zich kunnen afvragen voor wie de bus nu eigenlijk rammelde. In Nederland is bij tien procent van de bevolking, dus bij 1.300.000 mensen, voortdurend iets mis met de ademha lingswegen. Van hen hebben weer 300.000 mensen erg veel last van adem nood, piepen, hoesten of het opgeven van slijm. Die ziekte is vaak weinig spectaculair - „een zwijgende ziekte", zegt het Astma Fonds; een beetje rare benaming bij al dat gepiep, gehoest en gehijg - maar drukt terdege zijn stempel op de volksgezondheid van Nederland. Een derde van het schoolverzuim is er aan te wijten, twintig procent van het werkverzuim, dertien procent van de in validiteit en de ziekte is doodsoorzaak nummer drie. De verschijnselen laten zich misschien nog het beste uitleggen met de welbeken de, maar in medische kringen verouder de trits astma, chronische bronchitis en emfyseem. Mensen met astma kunnen plotseling overvallen worden door be nauwdheid. Uitademen gaat dan moei lijk en piepend, de patiënt hijst zijn borstkast op en zit met hoge schouders naar lucht te happen. Dit alles komt doordat de kleine luchtwegen, de bron- chiën, minder doorgankelijk zijn gewor den door overmatige produktie van slijm, zwelling van het slijmvlies en sa mentrekking van de spiertjes rond de bronchiën. Tussen de aanvallen door is de patiënt vrij van klachten. Bij chroni sche bronchitis is het slijmvlies van de bronchiën voortdurend ontstoken met als gevolg chronisch hoesten en het op geven van veel slijm. Doordat nu allerlei ziektekiemen gemakkelijk kunnen toe slaan verloopt een chronische bronchitis niet zelden van kwaad tot erger. Bij em fyseem tenslotte, vaak het eindstadium van astma en vooral van chronische bronchitis, is er iets definitief mis met de longen. De rek is er uit, waardoor uit ademen moeilijk wordt, met als gevolg een voortdurende kortademigheid zelfs bij de kleinste inspanning. Helaas hebben patiënten met boven staande ziekten de onwetenschappelijke neiging niet keurig in dit schema te pas sen. Dat bleek heel amusant toen Engel se en Amerikaanse geleerden een zelfde groep patiënten onderzochten. De Ame rikanen stelden vrijwel steeds de diag nose emfyseem terwijl de Engelsen het in meerderheid op astmatische bronchi tis hielden. Hoe kan dat nou? Astma, chronische bronchitis en emfyseem ko men tamelijk zelden in hun zuivere vorm voor. Vaak heeft een astmapatiënt een beetje bronchitis, bronchitispatiën- ten iets astmatisch, en emfyseempatiën- ten zowel iets astmatisch als bronchities. Kortom, ze lijden aan een kluwen ver schijnselen en ziektegrenzen zijn moei lijk te trekken. Daar is internationaal het volgende op gevonden. Men stak de geleerde koppen bij elkaar om al die luchtwegziekten on der een noemer te brengen. Dat ging mis. Engelssprekende dokters brachten al die verschijnselen onder de noemer cold, copd, of cao, maar beschouwen astma als een aparte ziekte. Nederland koos voor cara. Iedereen die zonder aan wijsbare andere ziekteoorzaak vaak hoest, piept, slijm opgeeft en benauwd is, dus ook de astmapatiënt, valt in Ne derland onder die noemer. Daar zit de volgende gedachte achter. Nederlandse (en steeds meer buitenlandse) deskundi gen denken dat al die warrige cara-ver- schijnselen een oorzaak gemeen hebben; een erfelijke aanleg die geprovoceerd kan worden door allerlei prikkelende za ken. Cara-patiënten zijn vaak allergisch voor stoffen waar de meeste mensen geen last van hebben zoals huisstof, ha ren, veren, pollen en huidschilfers. Vaak zijn ze extra gevoelig voor zaken waar iedereen gevoelig voor is, bijvoorbeeld mist, tabaksrook, verflucht, vocht enzo voort. Cara-luchtwegen reageren anders. Hoe dat precies in zijn werk gaat begint men nu aardig te ontrafelen. Het prakti sche gevolg daarvan is, dat dokters cara steeds gerichter kunnen bestrijden. Dat begint met het zoveel mogelijk uitscha kelen van oorzaken die de luchtwegen op stelten kunnen zetten, door het vrij maken van huis en haard van prikke lend huisstof, mijt, huisdieren en roken de huisgenoten. Aanvallen van cara kun nen tegenwoordig met een hele reeks ge neesmiddelen in de kiem gesmoord wor den. Dat heeft iets weg van de Franse keuken: een beetje van dit, een beetje van dat, een beetje van alles wat, zodat cara-patiënten vaak een boel medicijnen tegelijk te slikken krijgen. Een moeilijke zaak, want al dat geslik staat haaks op de modieuze (en meestal juiste) opvat ting dat je zo min mogelijk medicijnen moet slikken. Het vervelende is dat men steeds meer tot het inzicht komt dat re gelmatig medicijngebruik, ook als er van klachten geen sprake is, het moment kan uitstellen waarbij cara van kwaad tot er ger wordt. Om het raadsel cara te ontrafelen, stopt het Nederlandse Astma Fonds een boel geld in allerhande onderzoek. Verder, ik citeer hun folder, geeft het Fonds „infor matie over astma, astmatische en chro nische bronchitis en emfyseem. Wijst u de weg, bemiddelt zonodig, adviseert u, als u vragen heeft". Nederlands Astma Fonds, Postbus 5, Larikslaan 1 (Princenhof), 3830 AA Leusden, Tel: 033-941814.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 26