Bus van de toekomst ;nel in Leidse regio Regionaal infocentrum voor gehandicapten Habijten passen Timdelerclub goed ■4EIDEN OMGEVING phen bovenaan Tfcij sportontmoeting Kantine Speedhogs oefenruimte bands ACHTTIENDE LAURA AVONDFIETSVIERDAAGSE [111 ÊcidócSotvuvnt ZATERDAG 16 MEI 1987 PAGINA 15 LPHEN De voetbalvereniging Alphen es a «ftivoorlopig de leiding genomen bij de Al- A itfDse sportontmoeting, die gisteren is begon- uten en- Het is de tiende keer dat deze ontmoeting -ordt gehouden. Burgemeester M. Paats ver- ?r jchtte de opening bij de korfbalwedstrijd tus- ten< en Hou-Vast en DAC door de bal uit te spe ler- en. Dat gebeurde op het terrein van korfbal- )/rnai éreniging Tempo aan de Olympiaweg. In to- aal doen 30 clubs mee; zij beoefenen allerlei hoti porten, met uitzondering van hun eigen sport. rdgt |et korfbal werd gisteren gewonnen door letjt |V0. gevolgd door Alphen en de Rijnstreek. aalij |jj het squashen won ARC voor DOS en Ami- Alphense Boys was het sterkste bij het ta- ennissen, gevolgd door Tean en Alphen. Braderie levert acht mille op LEIDERDORP De braderie van verpleeg huis Leythenro- de aan de Hoog- madeseweg in Leiderdorp heeft onlangs 8000 gulden op geleverd. Deze bevredigende opbrengst wordt gebruikt voor recreatie ve activiteiten van Leythenro- de. Backershagen in gebruik WASSENAAR Het landgoed Backershagen aan de gelijknamige laan in Wassenaar is giste ren door burgemeester P.H. Schoute officieel in gebruik genomen. In 1985 werd begonnen met het herstel van het uit 1730 daterende his torische landhuis Backershagen, dat in 1974 vrijwel volledig door brand werd verwoest Gelijktijdig met de wederopbouw van het mo nument werden twee zijgebouwen, apparte mentencomplexen, neergezet. De drie gebou wen, die gezamenlijk 35 appartementen bevat ten zijn in stijl op elkaar afgestemd en zo gesi tueerd dat een carré is ontstaan met in het midden een klassieke tuin. De appartementen ziin al aan de bewoners overgedragen. Nu is de officiële overdracht van het landgoed aan de Vereniging van Eigenaars een feit. Overigens moeten de gevels nog wel geschilderd worden en dient de oprijlaan te worden voorzien van een slijtlaag. Berkhouwer opent expositieruimte NIEUWKOOP Het voormalig lid het Europees Parlement, C. Berkhouwer, heeft gisteravond een expositie in de Schilderijen- boerderij in Nieuwkoop geopend. De nieuwe expositieruimte is ge vestigd in de voormalige boerde rij De Korenbloem aan de Nieuwveenseweg 59. De eige naar, de heer Rijlaarsdam, heeft de boerderij nu omgedoopt in Schilderijenboerderij. Op de ten toonstelling zijn kunstwerken te zien van onder meer Tency, Le- bret, Scheffer, Koekoek, Rol, Se- gaar en Rosemeier. De tentoon stelling is nog te zien tot volgen de week zondag. ALKEMADE De Stichting Alkemades Podium (SAP) is met de voormalige fiets- crossvereniging De Speedhogs in overleg over het gebruik van de kantine op het Speedhogsterrein aan de Sotaweg als oe fenruimte voor bands. Daarbij is ook de gemeente Alkemade en de Zuid-Holland se Popunie betrokken. Het SAP heeft mo menteel zeven bands onder haar hoede. Er wordt nog nader onderzocht welke ge luidsmaatregelen er nodig zijn om zo min mogelijk overlast voor de omwonenden te veroorzaken. Het is verder de bedoeling dat het terrein en de kantine één week per jaar ter beschikking staan van de Va- kantiespelen Alkemade (VAK). Restauratie van Koopmanswelvaren VOORSCHOTEN Burgemeester P Cannegieter heeft gisteren het startsein gegeven voor de restauratie van het tweede gedeelte van het pand Koopmanswelvaren aan de Voorstraat 11 in Voorschoten. De restauratie wordt uitgevoerd onder supervisie van de Stichting Diogenes Voorschoten. In eerste instantie is al het stalgedeelte van Koopmanswel varen gerestaureerd. Nu is het voor huis aan de beurt. De restauratie is financieel mogelijk gemaakt door ge meente, provincie. Rijk en particu liere fondsen. Vermoedelijk zal de restauratie begin 1988 geheel vol tooid zijn. Het pand zal dan drie wo ningen omvatten. Eenakter door jeugd Utopia ZOETERWOUDE De jeugd van de Zoeterwoudse ama teurtoneel vereni ging Utopia voert, vanavond in club gebouw De Westen- der (Klaverhal) de éénakter „Help ik leef" op. Aanvang 22.00 uur, maar de zaal is reeds om' 20.30 uur open. De éénakter draait rond een misdaad verhaal dat tot le ven komt. DEN/NOORDWIJK Mt De bus voor het jaar «4! «0 za over een paar naanden al voor de NZH i Leiden rijden. Met min- det> jer herrie, minder trillin- lerS eni vandalisme-bestendi- oek» e stoelen en tal van an- min of meer futuris- ische kenmerken. Het Jehnj oertuig werd gisteren ge- "VJ iresenteerd in het Noord- Grand Hotel Huis ter Duin in aanwezigheid van tal van notabelen on der wie minister N. Smit- Kroes. Televisiepresentator Wim Bos boom noemde het nieuwe voertuig gisteren een „paus mobiel maar dan groter". De bus is voorzien van een nieu we DAF-motor waardoor hij sneller kan optrekken en wendbaarder is dan de oude modellen. De nieuwe bus houdt ook rekening met min der goed ter been zijnde passa giers. Zo is er een speciale zit plaats voor gehandicapten en heeft de bus een knielinstalla- tie waardoor de instaptrede 10 centimeter zakt om het instap pen te vergemakkelijken. De bus is verder uitgerust met een voertuigmanagementsysteem dat permanent de conditie van de bus controleert. De bus is ontwikkeld door DAF Trucks en de carrosserie- fabrieken Hainje B.V. en Den Oudsten en Zonen. Dit is ge beurd aan de hand van een ei senpakket, opgesteld door de Commissie Autobussen Open baar Vervoer (COAV), waarin behalve enkele ministeries ook de vervoersbedrijven zijn ver tegenwoordigd. Minister van Verkeer en Waterstaat N. Smit-Kroes waarschuwde tij dens de presentatie van de bus dat in de toekomst het aantal oudere passagiers zal groeien. Bovendien zei ze strengere mi lieuregels te verwachten. Zij kreeg tijdens de bijeenkomst een model van de nieuwe standaardbus overhandigd. De bus voor het jaar 2000 waarvan een exemplaar door de NZH is besteld. let "Bonaventura' is de Tim- I4jj lelerclub weer buiten het lijkte blijspel repertoire voor mateurtoneelverenigingen len. Het gezelschap heeft eerder blijk gegeven van >ez«fcn eigenzinnige repertoire- -20l|eus, wat bijzonder te waarde- is. Bovendien slaagde de .RAJoep in haar opzet een uit- i0€t( uitend vrijblijvende toneela- J te vermijden. 004 13.01 'Bonaventura strandt na en dijkdoorbraak een auto Jul net politiemensen en de we- ens moord ter dood veroor- praa eelde Sarat Cam bij een hos- 18.30 itaal met religieuze zieken- in9* erpleegsters. Zuster Mary Bo- j1®f aventura heeft onmiddellijk nisd e overtuiging dat Cam on- vo chuldig is, en combineert <«1 aar overtuiging en gedreven- k- °feid met een talent voor Deurwerk. Uiteraard weet zij 1394 e onschuldige vrouw te red- 12; en van de strop. 18J lonaventura' is niet zomaar c en thriller, maar gaat ook se- ieus in op religieuze gevoe- igeei ens en twijfels. Het lukte het rsdi ezelschap uitmuntend het 'oud ieeld op te roepen van een ffome, dienstbare groep zus- ^Jlers. Bij sommigen prevaleerde n iet vrome iets te sterk. De 001 oofdrolspeelster (Magda de c* te» speelde een uitstekende lan irgpn 49* 13.0 Da Timdelerclub speelt 'Bonaventu ra' van Charlotte Hastings. Regie: Riet Krispijn-de Wolf. Gezien op 15 mei in de Leidse Schouwburg. rol, maar was soms bijna niet meer menselijk in haar ver standige goedheid. Agnes Ou- werkerk van der Blij zette haar veertigjarig jubileum als actrice luister bij met een zeer consistente rol als moeder overste. Inspecteur Nico van Leeuwen overhandigde haar de oorkonde. Het lange, tekstrijke stuk liep vloeiend dankzij de regie van Riet Krispijn-de Wolf. Alleen de plotseling uitbarstende zwa re emotionele conflicten luk ten niet altijd helemaal. Jean- nette Steiner als de vermeende moordenares groeide in haar moeilijke rol waarin veel ont wikkeling moest worden ge legd naar een overtuigend slot. De simpele Willy (Ernst Jan van Heijningen) was ontroe rend, maar bleef teveel steken in het spelen van een typetje. Maar wat je ook over details op kunt merken, over het al gemeen moet gezegd worden dat de Timdelerclub een ster ke avond had, en weer bewees verschillende genres aan te kunnen. DICK VAN TEYLINGEN Goud voor Zaalberg De heer M.J. Zaalberg (61) uit Oegstgeest kreeg gisteren de eremedaille in goud, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in het gemeentecentrum aan de Lijt- weg in Oegstgeest, waar wet houder mevrouw T.L. Blom-de Koek van Leeuwen de bijbeho rende versierselen opspeldde. De heer Zaalberg is van 1960 tot 1987 voorzitter van de wo ningbouwvereniging Buitenlust geweest, waarvan de laatste tien jaar voorzitter. Ook is hij 12 jaar lid geweest van de vrij willige brandweer in Oegst geest. ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder mevrouw G. Brus- sen-Leerdam heeft vanoch tend de officiële opening ver richt van het Regionaal Infor matie en Documentatiecen trum (RIDC) in Alphen. Het nieuwe centrum is opgericht door de Vereniging Regionaal Overlegorgaan Zwakzinnigen zorg Alphen (ROZAL) en is gevestigd aan de Briljantstraat 5 in Alphen. Iedereen die vragen heeft op het gebied van de gehandicap- ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de achttiende keer wordt volgende week (maandag tot en met donderdag) de Laura Avondfietsvierdaagse gereden. Vier avonden lang kunnen de deelnemers 30 tot 35 kilometer fietsen door het groene hart van de Randstad. Vanwege het grote deelne mersveld wordt er gestart in twee groepen. Groep I start tussen 17.30 en 19.00 uur en groep II tussen 18.30 en 19.30 uur. Deze groepen rijden ook in tegenovergestelde richtin gen om het fietsen zo veilig mogelijk te maken. Zoals ge woonlijk wordt er elke avond gestart op het Laura-plein. Daar is donderdagavond ook de feestelijke intocht die bege leid wordt door de swingende klanken van de Funny House Jazz Band. De eerste dag wordt gereden via Koudekerk, richting Hazerswoude, Zoeter- woude, Benthuizen en weer terug. De tweede avond voert de tocht in de richting Zwam- merdam, Bodegraven, Drie- bruggen, Reeuwijk en terug. De derde avond fietst men via Zwammerdam naar Papen veer en Ter Aar. De laatste avond is het natuurgebied Langeraar aan de beurt met Bilderdam, Leimuiden, Rijnsa- terwoude de Braassemermeer en Woubrugge. Meedoen aan de avond Laura kost zes gul den, alles inbegrepen. Mocht iemand een avond niet kun nen fietsen en is er voldoende animo dan is het mogelijk om vrijdagavond een inhaalroute te rijden. tenzorg kan voortaan bij het RIDC terecht. Er zijn inlich tingen verkrijgbaar over de gehandicaptenzorg in het alge meen en over die in de regio rond Alphen in het bijzonder. Verder kunnen ouders van ge handicapten en gehandicapten zichzelf door de op het cen trum aanwezige informatie en documentatie oriënteren op tal van praktische zaken die voor hen van belang zijn. De RIDC kan bijvoorbeeld informatie geven over verschillende soor ten handicaps en belangenver enigingen daarvoor, aangepas te voorzieningen en hulpmid delen, oppashulp, sociale voor zieningen, dagopvang en on derwijs. De openingstijden van het RIDC zijn op dinsdagochtend van half tien tot elf uur, woensdagavond van zeven tot negen uur en zaterdagochtend van tien tot twaalf uur. Een kwartier na de opening van het RIDC opende wethou der Brussen ook de speel-o- theek De Rode Draad die sinds kort eveneens in het pand aan de Briliantstraat gevestigd is. De Rode Draad stelt zich ten doel de ontplooiing van kinde ren te bevorderen die in hun ontwikkeling gehinderd zijn. Daartoe biedt de speel-o-theek hen een brede variëteit van speelmogelijkheden, waarbij deskundige begeleiding niet ontbreekt. Deze mogelijkheid is ook bedoeld voor langdurig zieke kinderen. De Rode Draad is vrij toegan kelijk voor iedereen. Tijdens de openingsuren kan het speelgoed zoals gezelschaps spelen, puzzels en cassette bandjes uitgeprobeerd worden. De uitlening daarvan is alleen bedoeld voor geestelijk, licha melijk of zintuiglijk gehandi capte kinderen of langdurig zieke kinderen en kinderen die in hun ontwikkeling ach tergebleven zijn. De openingstijden zijn woens dagavond van zeven tot negen uur, zaterdagochtend van tien tot twaalf en dinsdagochtend van half tien tot elf uur voor peuters van 0 tot 4 jaar die ex tra aandacht nodig hebben. Onder redactie van Ton Pieters. „Zij: „Willem, ik zeg je, zoo'n loud speaker is 'n onuitstaan baar ding!" Hij: „Kom, kom, Coba, je moet niet zoo jaloersch zijn". ting te geven aan innige devo tie en trouwe liefde. De schilder heeft heel mooi die taak der bloemen doen zien. De eigen sfeer van 't kloosterleven hangt over deze voorstelling maar nu niet het strenge, koel-ingetogene, dat het oord van afzondering en versterving kenmerkt, doch het lichte, rustig-blije, dat het geluk der Christusbruiden is. En wij voelen 't mee: als bloemen zijn ook deze vredige wezens, wier zieleleven alleen openbloeit voor den Bruide gom, Wiens woning ze sieren met eerbiedig gebaar". Eenzelfde geest ademt het ge dicht „Maria's Lentefeest": „Wees ons gegroet, Gij lelierei- ne Maagd, Wie, toen de dag der redding was gedaagd, Het Leven om het leven heeft ge vraagd, Tot heil der wereld! Bij 't ruischen van het lieflijkst tempeldicht, Bij geur en glans van 't Godgewijde licht, Zij U weer de eêlste bloementroon gesticht, Met dauw bepereld! Kom, heiige Bruid, het barre wintertij Met regenvlaag en stormen is voorbij. Maria, kroon het lentefeest, zoo blij Begroet van verre! Het tee- derst groen, in milder lucht gedijd, De fraaiste tuil der eer ste bloemen wijd ik U, die 't eerst de wereld heeft verblijd, O Morgensterre!" En laat niemand zeggen, dat dit niet prachtig „getoonzet" is. Ook al zoekt men vandaag op eigen wijs naar een plaatsver vangende waarde in de eigen tijd. Maar in 1925 had het Zon dagsblad ook materiaal, als anti-serum, voorhanden om weer met beide benen op de grond te komen staan. Een paar welkome „wenken". Wel nu: „Hard geworden gummi voorwerpen maakt men zacht, door ze een oogenblik te laten weken (pardon, weeken) in verdunde salmiak, twee dee- len water op een deel salmiak. IJzeren voorwerpen be schermt men 't best tegen roest indien men ze, geduren de een kwartier, laat liggen in een oplossing van potasch of soda met water". Een stukje boosaardigheid tot slot: „Vrouw: „Dus morgen komt advocaat Knerpstra hier eten? Dan zal ik zelf koken". Heer des huizes: „Groot gelijk, lieve. De kerel verdient ook niet beter!" „Nietwaar, Greta, zoo'n volle baard staat me goed ja?" „Dat vind ik ook, Leopold; men ziet nu veel minder van je gezicht!" Vandaag in het „Geïllustreerd Zondagsblad" van zaterdag 16 mei 1925 een bespiegelende tekst waarvan in onze dagen de aanhangers van de Acht Mei beweging, inclusief mevr- ■prof.Halkes, beslist geen pap zullen lusten. Ze zouden onge twijfeld driewerf bah! roepen als ze het lazen, hoewel er bij zijn die vrbeger ook nog de Mei-maand orthodox gevierd hebben. Maar het Zondagsblad ademt de sfeer van een ver dwijnend tijdperk vol vroom heid. De ouderen zullen er veel in herkennen. Proef er nog maar eens even van; on derwijl kijkend naar de plaat, naar „de schilderij" van Emile Adam, „een Fransche schilder van den lateren tijd". Als de „zusterkens" liepen, bewogen hun kappen, sieraden van een roomse folklore, in de cadans van wiekende meeuwen. ■.In de stille kloosterkapel, waar heel den dag een zachte wijding zweeft, bewegen zich de lichte figuren der nonnetjes bijna geruischloos bij hun lieve taak: het versieren van het al taar. We kunnen 't ons leven dig voorstellen, wat er omgaat in die toegewijde harten, als de Zusterkens de schatten van hun tuin mogen brengen aan hun Meester, Die hun teedere SCHIOPPA (links): „Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Laurentius Schioppa, aartsbisschop van Justianopolis, de nieuwe Pauselijke Internuntius bij onze regeering". DE ZUSTERKENS (rechts): „Bloemen voor den Bruidegom". Bruidegom is. Geen mooier versiering voor de offertafel, waar Jezus Zijn verborgen ko ningstroon heeft, dan levende bloemen, Zijn meest beschei den en meest bekoorlijke schepselen. Als op het altaar de slanke kaarsen hoog hun ouden vlamtongen heffen en e witte bloemen, leliën, ro zen, hortensia's, rondom haar zachten geur als fijne wierook wolken uitademen, wordt daar een vertrouwelijke sfeer ge schapen, die het biddende menschenhart nog nader tot het Tabernakel trekt. De Ko ning heeft er recht op, dat de reine kinderen der natuur Hem gebracht worden als een stille offerande, die, in serene zuiverheid, de schoonste hulde en de innigste bede van het menschelijk gemoed vertolkt. In deze maand, als de lente tot rijpen bloei is gekomen en in alle tuinen, eerst schuchter, en dan, na zonnedagen, met over stelpende weelde van kleuren een bloemenschat het oog ver rukt, is het vooral de Moeder des Heeren, de Vlekkelooze Maagd, die met bloemoffers gehuldigd wordt. En straks in de schoone zomermaand geu ren en kleuren ze voor het beeld van het H.Hart, om ui-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15