Somant I Leiden: foutparkeren veel harder aanpakken a STAD OMGEVING LEIDEN NOORD UIT DE STANK Uitgelezen opgeruimd Sr WEEK EINDE NZH wijzigt aantal buslijnen kroonde film n Rijksmuseum Provincie wil straten veiliger voor vrouwen Leunsteunen CcidócSou/iant ZATERDAG 16 MEI 1987 PAGINA 13 EIDEN De bekroonde film Tobelo Marria- wordt donderdagavond 21 mei vertoond in !t Rijksmuseum voor Volkenkunde. De ma- jfs, Dirk Nijland en Jos Platenkamp, beiden xbonden aan de subfaculteit Culturele An- mologie van de Leidse universiteit, kregen l voorjaar de Grand Prix tijdens de Franse anifestatie Bilan du Film Etnografique. To- ]o Marriage, een film over een huwelijksvol- ing op de Noord-Molukken, werd daar _»cteerd uit 200 films. De vertoning begint acht uur. De film wordt ook vertoond op .dag 31 mei om drie uur in het Rijksmu- [iim.ter gelegenheid van de iubileumtentoon- lling De Jaargetijden van de Mens. Schoolkorfbal afgelast LEIDEN Het schoolkorfbaltoer- nooi dat op 23 mei zou worden gehou den, is afgelast van wege een sterke te rugloop van het aan tal ingeschreven teams. De gemeente lijke schoolsportcom missie wil nu het korfbaltoernooi voor scholen houden op 30 september. Het basis onderwijs begint dan om 13.00 uur en het voortgezet onderwijs om 16.00 uur. LEIDEN De straten in de provincie Zuid-Holland moeten veiliger voor vrouwen worden. De provincie wil bovendien dat er meer werkgelegenheid voor vrou wen komt in de buurt van woningen en vindt dat ver afgelegen werkplekken goed bereikbaar moeten zijn via het openbaar vervoer. Om dit te bereiken heeft de provincie een brochure samengesteld over emancipatie en ruimtelijke ordening. Aan de hand van praktijk voorbeelden geeft de brochure aan hoe in bestemmings- en streekplannen via het ruimtelijk beleid het emanci patieproces van vrouwen positief kan worden beïn vloed. De provincie stuurt de brochure „Emancipatie, Bestemmingsplannen, Streekplannen" onder meer aan gemeenten, stedebouwkundige bureaus en vrouwen groepen die actief zijn in de ruimtelijke ordening. LEIDEN De omwonenden van de Haarlemmertrekvaart zullen nooit meer last hebben van stank van de rioolwater zuiveringsinstallatie bij de Groenoordhallen. Gisteren stelde burgemeester C. Goe- koop namelijk de vernieuwde en uitgebreide installatie in Leiden-Noord officieel in ge bruik. Vooral in de zomer stonk het water in de Haarlemmertrek vaart. Dat kwam omdat de ca paciteit van de zuiveringsin stallatie niet groot genoeg was toen ook de Leidse Merenwijk, Warmond en een gedeelte van Leiderdorp erop werden aan gesloten. Een deel van het slib kon niet meer bezinken in de installatie en kwam terecht in de Haarlemmertrekvaart, die daardoor steeds ondieper werd en een nare lucht verspreidde. Het Hoogheemraadschap Rijn land besloot daarom de zuive ringsinstallatie te verbeteren en te vergroten. Vorig jaar werd het slibver- werkingsbedrijf vernieuwd. Ook werd toen een nieuwe biologische zuiveringseenheid aangebracht met een capaciteit van 60.000 vervuilingseenhe den. De totale capaciteit van de inrichting kwam hiermee op 90.000 vervuilingseenhe den. Een vervuilingseenheid of inwonerequivalent is de hoeveelheid zuurstof die nodig is om de hoeveelheid afval stoffen in het afvalwater af te breken, die een persoon pro duceert per etmaal. De modernisering kostte in to taal 40 miljoen gulden. De mo gelijkheid bestaat dat in de toekomst het gedeelte van de installatie wordt vernieuwd dat stamt uit 1938. Tijdens de opening benadrukte zowel dijkgraaf J. Noordam als burgemeester Goekoop de goe de samenwerking tussen het Hoogheemraadschap Rijnland en de gemeente Leiden. Een kritische noot plaatste de dijk graaf bij de afsluiting van de Breestraat voor auto's. „Het Hoogheemraadschap woont al sinds 1578 aan de Breestraat", aldus Noordam. „En daar wil len we graag blijven wonen. Maar dan moet de Breestraat wel bereikbaar zijn voor au to's". Vandaag is het tussen 10.00 en 16.00 uur open dag bij de af val waterzui veri ngsi installatie. LEIDEN De Leidse parkeerpolitie moet veel grotere bevoegdheden krijgen om het fout par keren in de binnenstad hard aan te pakken. Dat is nodig want er wordt nog teveel fout gepar keerd zonder dat de poli tie de auto's weg kan sle pen. Dat zei wethouder J. Peters gistermiddag bij de opening van het nieu we onderkomen van de parkeerpolitie aan de Zonneveldstraat, in het voormalige politiebu- N—i reau. Dat pand is voor 700.000 gulden ver bouwd. Peters reageerde op het voor stel van de overheid, dat ge meenten meer mogelijkhe den moeten krijgen om fout geparkeerde auto's weg te slepen. Nu mag dat alleen als de veiligheid van het verkeer in gevaar komt of de door stroming van het verkeer wordt belemmerd. Er zijn echter veel hardnekkige foutparkeerders die niet wor den afgeschrikt door bonnen, maar volgens de wet niet mo gen worden weggesleept. Om de overlast die zij veroorza ken aan te pakken moet de politie volgens Peters ook au to's kunnen wegslepen die bijvoorbeeld op brede stoe pen staan, pleintjes als bij de Hartebrugkerk en op laad- en loshavens. „Parkeerpolitie is er om de stad leefbaar te houden en te maken", vond Peters. Burgemeester C. Goekoop lanceerde het idee dat de parkeerpolitie ook het rijden de verkeer moet kunnen aanpakken. De „normale" politie heeft het al druk ge noeg met misdaadbestrijding en dienstverlening, verklaar de hij. Peters wil hier voorlo- De Leidse par keerwachters namen giste ren niet alleen hun nieuwe onderkomen aan de Zonne veldstraat offi cieel in ge bruik. Vol trots poseren zij hier op een gloednieuwe sleepwagen van een firma uit Oegst- geest. pig niets van weten: „Laten we er eerst voor zorgen dat de parkeerpolitie op voldoen de sterkte is. Dat is nu nog niet het geval". De parkeer politie telt op dit moment 20 controleurs, van wie de eer ste in dienst kwam in sep tember 1964. Over het idee van de overheid om gemeen ten voortaan de boetes admi nistratief te laten afhandelen zei de burgemeester dat dat Leiden niet veel geld zal op leveren. „Dan worden we wel op een andere manier gekort", verwachtte hij. Het parkeergeld gaat nu nog naar de overheid. De Leidse parkeerpolitie wordt binnenkort uitgebreid als het parkeerregime voor een groter gedeelte van de binnenstad gaat gelden. Nu is het ingevoerd in de Pieters- wijk en Pancras-Oost. In ok tober komen Pancras-West, de Camp en Maredorp daar bij. Eind 1989 moet het sy steem in het gehele gebied binnen de singels zijn inge voerd. Onbetaald parkeren kan dan nog alleen daarbui ten, uitgezonder een klein stukje binnenstad bij de He rengracht. De politie beschikt sinds kort over drie sleepwagens van firma Van de Ameele uit Oegstgeest. De wagens ko men op afroep in actie. Er zullen in de toekomst niet nog meer sleepwagens wor den ingezet Politie-commis- saris H. Mostert pleitte voor de invoering van een hand computer waarmee de par keerwachters overtredingen ter plekke kunnen registre ren. Dat zou kosten besparen. bijdragen van Willem ijteweg, Frans Broeken en eiïfrank Buurman. Foto Henk vd Ende. Spieken (1) Wie heeft er nooit gespiekt tijdens een schriftelijke over horing, een proefwerk of iets dergelijks? Iedereen toch. Laatst toonde een klasgenoot van Philips-bolleboos Wisse Dekker tijdens het televisie programma Klasgenoten, nog ïnkele ingenieuze vindingen met ellenlange strookjes pa pier die met een fijn pennetje volledig konden worden be- ichreven om vervolgens on zichtbaar te worden wegge werkt in stropdassen, man- chetten en dergelijke. Het sy steem van spieken schijnt de laatste jaren sterk gemoderni seerd te zijn. Zo doet onder scholieren het verhaal de ron de van de klas die de zoge naamde meerkeuze-vragen voorgelegd heeft gekregen. De knapste van de klas zou t een elektronisch systeem minieme lampjes als licht- Ibaken hebben gefungeerd. Het systeem van spiekbriefjes jl onuitroeibaar, het kan al pen nog maar met nieuwe technieken verbeterd worden. Het de maatschappelijk geac cepteerde spiekbriefjes in het achterhoofd is het verschrik kelijk sneu, wat een handvol mavo-leerlingen van Leidse -fttholen is overkomen. Spieken (2) Natuurlijk hebben ze fout ge handeld, toen hen de vragen en antwoorden van het eind examen voortijdig ter be- schikking werden gesteld. Na- hiurlijk hadden ze er geen ge bruik van moeten maken. Maar ook een mavo-leerling 'seen mens en feit is dat bijna ^iedere examenkandidaat van welke leeftijd dan ook de hem geboden kans zal aangegrij- pen. Het maakt dan een wat ■hypocriete indruk om de ge troffen leerlingen „dom ge- dfag" te verwijten. Ze waren „dom", toen ze gretig de °Pgaven en antwoorden tot -"fpch namen. Dat waren ze wel n ze er onverstandig mee rongen, zoals die jonge- die altijd al moeite met wiskunde had, maar nu ver voor de eindtijd de examen ruimte verliet omdat hij klaar was. Onverstandig waren de ionge- lui ook, toen ze bekenden de fraude te hebben gepleegd. Wat dat kan immers bijna niet bewezen worden. Dit laatste zal over enkele weken ongetwijfeld blijken als de re sultaten van het onderzoek, dat naar de fraude is inge steld, geopenbaard worden. Het zullen heus niet meer dan een tiental leerlingen zijn, die nog een jaartje langer op school moeten blijven. De an deren, en dat zijn er zeker veel meer dan honderd, gaan vrijuit. En of die dan „de rest van hun leven met een last blijven zitten", zoals een be trokken rector het opmerkte, valt te betwijfelen. Want zo'n enorme last zal het niet zijn. Bezemer (1) Wat is er toch aan de hand in Leiderdorp? Het besturen daar gaat be paald niet van een leien dak je. Men slaagt er de laatste maanden maar niet in een project van enige omvang, de woningbouw uitgezonderd, van de grond te krijgen. Voorstellen voor een recrea tief zwembad en een produk- tiebos werden door de ge meenteraad naar de prulle- mand verwezen. En het ver keerscirculatieplan, na veel gekrakeel moeizaam tot stand gekomen, lijkt nu een voortij dige dood te sterven wegens gebrek aan geld. Het terug draaien van raadsbesluiten lijkt een geregeld terugkerend verschijnsel te zijn geworden. Dat was in de glorietijd van wethouder Jaap Bezemer wel anders. Het financiële brein van de gemeente, volgens sommigen lange tijd absolute alleenheerser in Leiderdorp, wist achteloos het ene na het andere project te financieren. Alles wat „Midas" Bezemer aanraakte veranderde in goud. Een goed voorbeeld daarvan is het kunstgrasveld voor hockeyvereniging Alec- to, dat in enkele maanden tijd uit de grond werd gestampt Bezemer (2) Jaap Bezemer, nog steeds wethouder, is Jaap Bezemer echter niet meer. „Kroon prins" Victor Molkenboer heeft hem bij de PvdA het po litieke roer uit handen ge rukt, op dezelfde manier waarop Keizer Wilhelm II in het Duitsland aan het begin van deze eeuw de ijzeren kan selier Otto Bismarck aan de kant zette. Keizer Wilhelm leidde zijn volk vervolgens de eerste wereldoorlog in. Dergelijke noodlottige gevol gen zijn voor de Leiderdorpse PvdA hopelijk niet wegge legd. Zeker is echter dat Beze mer dit jaar als wethouder plaats zal maken voor Gerard Keijzers en de afbouw is in middels in volle gang. In plaats van trendsetter is Jaap Bezemer trendvolger in de plaatselijke afdeling van de socialisten geworden en de gevolgen zijn niet uitgeble ven. Zijn ommezwaai werd noodlottig voor de vernieu wingsplannen van* het zwem bad. De wethouder had finan ciële bedenkingen. Het pro- duktiebos in de Bloemerd, een mooi idee van D66, dat zelfs een plaatsje in het collegepro gramma had gekregen, werd door toedoen van een plotse ling op de centen zittende Be zemer door de raad afge stemd. Bezemer (3) Het verkeersbeleid in Leider dorp is nu ook al aangetast door de „nieuwe krenterig heid" die zich van het ge meentebestuur heeft meester gemaakt. Het verkeerscircula tieplan mag van PvdA en VVD niet duurder worden dan de 350.000 gulden die er aanvankelijk voor werd uit getrokken. Deze partijen zijn met een nieuw goedkoop plan geko men: de voormalige aartsvij anden Victor Molkenboer en Jaap de Waard (VVD) zijn een monsterverbond aange gaan. Het nieuwe plan komt er in grote lijnen op neer dat alle verkeersremmende obsta kels weer uit de gemeente worden verwijderd. En ver der verwachten de twee raadsleden dat de automobi listen door middel van borden De gemeente Oegstgeest legt de busreizigers die de bus op de Leidsestraatweg pakken in de watten: daar zijn zogenaamde leunsteunen geplaatst, gekronkelde, gele bushaltepalen waartegen het goed leunen is en waar je trouwens ook best op kan gaan zitten. De gemeente wil daarmee ook tegemoetkomen aan het feit dat de nieuwe commerciële abri's met wat minder zitplaatsen zijn uitgerust dan de oude. Afgezien van het comfortabele effect was het uitgangspunt ook wat meer kleur en fleur in het straatbeeld te brengen. Mogelijk zullen de leunsteunen ook elders in de gemeente worden geplaatst. De frivole palen, zo is gebleken, zijn overigens berekend op volwassenen. Kinderen zullen meer moeite hebben een ontspannen houding tegen de paal aan te nemen of om er op te gaan zitten. Overigens een goede gedachte van Oegstgeest om een toepasselijke advertentie van een spaarbank op het bushaltebordje te plaatsen: de leunsteunen fungeren dus als de „De dicht bij Huisbank". tot beter weggedrag zullen worden verleid/ Kortom, een hoop kapitaals vernietiging en feitelijk terug naar de oude situatie. Met een wethouder Bezemer in goede doen was er mogelijk nooit sprake geweest van dit af wachtende, kneuterige beleid. De oude Bezemer had achte loos miljoenen op tafel kun nen toveren voor een briljant verkeerscirculatieplan, waar bij alle weggebruikers langs eigen afgescheiden banen en tunnels worden geleid en de auto's, want daar gaat. het toch om, keihard hadden kunnen blijven doorrijden. De vraag blijft of er nog wel toe komst is voor Leiderdorp zon der Jaap Bezemer. De Raat (1) Ze waren echt een beetje trots, de studenten van Quin- tus, die afgelopen woensdag op een supergroot beeld scherm de werdstrijd van Ajax op het Stadhuisplein hadden willen vertonen. Trots omdat ze meenden een unieke manifestatie op touw te hebben gezet. Maar er waren wat kleine probleempjes. Zo was er on voldoende geld om de happe ning te financieren. Er waren te weinig sponsors en op de verkoop van bier zou wel veel, maar naar verwachting niet voldoende winst worden gemaakt. Toch maar doorzet ten, was het parool, later zul len we wel zien hoe het uit pakt. Inmiddels hadden de studenten wel een vergun ning gekregen. „De gemeen teraad heeft ons plan goedge keurd", vertelden de studen ten met grote stelligheid. Op de mededeling dat dat onmo gelijk correct kon zijn, omdat de gemeenteraad er niets mee te maken heeft, vertelden ze, dat burgemeester Cees Goe koop was gebeld. „Hij zei, dat hij het aan de raad zou voor leggen. Een paar dagen later vernamen we, dat het in orde was". Fout dus; hét ging niet om de raad, maar om De Raat. Het was de ambtenaar Pieter de Raat aan wie Goekoop het verzoek had voorgelegd om vervolgens in het college het licht op groen te zetten. De Raat (2) De Quintus-studenten maak ten nog meer vergissingen. Bijvoorbeeld om geen contact op te nemen met de uitbater van het reguliere terrasje op het Stadhuisplein. Men had immers zijn steun nodig, bij voorbeeld om een stroomaan- sluiting te krijgen. Maar de slordigheid van de {'ongelui werd pas echt duide- ijk, toen ook het weer niet meewerkte. Dinsdagavond besloot men de happening af te blazen, 's Morgens had men nog een briefje gestuurd naar de lokale kranten met een verzoek om uitbundige aandacht in de redactionele kolommen. Met als resultaat dat in de krant van dinsdag avond de burgerij werd opge roepen om woensdagavond het eigen televisiescherm maar te verruilen voor het grootbeeld op het Stadshuis plein. En wat deden de studerenden nadat de happening was afge blazen? Niets, helemaal niets. Niemand kreeg tijdig bericht van de afgelasting. Waar maar uit blijkt dat de jongens en meisjes van Quintus nog veel moeten leren. Onder meer goede manieren. LEIDEN De NZH hanteert met ingang van zondag 31 mei een nieuwe dienstregeling. Het nieuwe NZH-dienstregelingen- boekje is vanaf heden te koop voor 4 gulden bij NZH-kantoren, chauffeurs, postkantoren en boekwinkels. Lijn 30 geeft voortaan 's avonds in Katwijk aan de Sandtlaan aansluiting op lijn 31 naar Katwijk aan Zee. Lijn 31 en 41 gaan in Rijnsburg en Katwijk 's avonds en op zondag een gecombi- •de route rijden. Door de combinatie krijgen Katwijk Hoor- nes en Rijnsburg Frederiksoord ook 's avonds en op zondag een doorgaande verbinding met het centrum van Leiden en Leiden Zuid-West. Lijn 43 van Leiden Merenwijk naar Den Haag C S. rijdt vanaf 31 mei 's avonds tussen Leiden en Wassenaar een keer in het uur. 's Avonds zijn de vertrektijden van lijn 45, Den Haag C.S. naar de Merenwijk, gewijzigd. De aansluitingen van lijn 45 op de trein in Leiden N.S. en Leiden Lammenschans worden daardoor verbeterd. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook i hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: Saam:Voorletters: A dres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). -15g! ,0^1 JAi&L* ner I JNZj

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13