Het einde van een tijdperk... Miasms k.AV'36 heren ehavend bij competitiestart TWEEDE PLAATS GAAT QUICK BOYS VERVELEN kJËi; tl )AMES ALKMANIA DOEN TWEE STAPPEN TERUG: ft i f IMPORT LEIDEN £eidóe (Sou/tont ZATERDAG 16 MEI 1987 PAGINA 11 £IDEN Ruim vijftien iar geleden startte de oetb3vereniging Alkma- lia als één van de eerste lubs uit de regio met da- jesvoetbal. De enthou- iaste aanpak van de da- nes en de begeleiders eidde al snel tot succes- en. Eerst op regionaal, la- er op landelijk niveau, jet natuurlijk als abso- uut hoogtepunt het Ne- erlands kampioenschap n het seizoen 78/79. Mo- ienteel zijn de meeste da les van dit glorierijke earn nog steeds actief in |e interregionale klasse, an het eind van dit sei- oen komt daarin veran- ering. Maar liefst acht ames van het huidige erste team hebben te ennen gegeven een punt chter hun loopbaan te uilen zetten. Alle speel- ters van het eens zo oemruchte dameselftal an Alkmania zijn dan ge topt. Vooruitlopend op it gegeven heeft het be tuur nu al, bij gebrek aan raardige opvolgsters, oor het standaardteam vrijwillige degradatie aan gevraagd. Alkmania komt volgend seizoen in de eer ste klasse uit. Het einde van een zeer succesvol tijdperk is een feit. Het gaat Alkmania-voorzitter Sjaak Hazebroek, volgens een ieder dé man achter het da mesvoetbal in Oude-Wetering, aan het hart dat de twee da mesteams van Alkmania ko mend seizoen op lager niveau zullen uitkomen: „Met onze oude garde hebben we alles meegemaakt. We zijn in Duits land geweest, hebben in de Kuip en het Olympisch sta dion gespeeld. De terugloop nu doet mij dan ook veel pijn. De jeugd is er nog wel maar wenst slechts door te gaan op het re creatieve vlak. Omdat de ver jonging nooit zo is gegaan als we eigenlijk hadden gewenst, is er nu noodgedwongen een andere fase aangebroken. We gaan het nu een jaartje rusti ger aan doen. We trekken geen betaalde trainer meer aan, maar hopen dat de trai ning van het nieuwe eerste team opgevangen zal worden door mensen van binnen de vereniging. Misschien dat het de komende jaren dan toch weer wat omhoog zal gaan". Ook voor Joke van Klink en Mary van den Heiligenberg is dit dus het laatste seizoen bij Alkmania. Vanaf het allereer ste begin zijn zij erbij geweest. „In het seizoen 72/73 zijn we begonnen bij Alkmania. We waren lid van een volleybal vereniging maar eigenlijk voetbalden we liever. Daarom speelden we altijd tegen de ta feltennisvereniging. Op een gegeven moment zijn onze vriendinnen ook mee gaan doen en zo hadden we opeens een heel team. Omdat er toen nog geen damesafdeling was, hebben we bij Alkmania onder leiding van Hans de Koning aan een wilde competitie mee gedaan", legt Van den Heili genberg uit. „In het begin werd er echt fanatiek getraind onder Hans de Koning. Hij heeft het damesvoetbal bij Alkmania binnengehaald en met hem hebben we onze eer ste kampioenschappen be haald. Dat kwam omdat we er alles voor over hadden. We trainden tweemaal in de week en als de wedstrijd op zondag niet doorging trainden we ook. We hebben lief en leed met el kaar gedeeld, vult Van Klink aan. „We hebben een ver schrikkelijk leuke tijd meege maakt en we hebben er altijd alles voor over gehad, maar als je ruim vijftien jaar bezig bent, wordt het op een gegeven mo ment allemaal wat minder", geven de dames volmondig toe. Toch stoppen beide dames niet geheel met hun voetbalac tiviteiten. Van Klink, die het oefenmeester III diploma op zak heeft, gaat de jeugd van KFC trainen en blijft derhalve op het hoogste niveau bezig. Van den Heiligenberg is de grote stimulator achter allerlei activiteiten. Zij heeft onder andere georganiseerd dat de dames ook in de zaal uit de voeten kunnen en sinds twee seizoen speelt zij met enkele ex-Alkmania speelsters weke lijks haar partijtje. En niet zonder succes. Medio mei ver tegenwoordigt de ex-interna tional met haar team Jippi' s Tweesprong de afdeling Lei den in het nationaal kampi oenschap. Sceptisch De al eerder genoemde Hans de Koning was vanaf het al lereerste begin bij het dames voetbal betrokken. Omdat het Alkmania-bestuur in het begin nogal sceptisch tegenover het damesvoetbal stond, zag De Koning zich genoodzaakt door middel van acties in Oude- Wetering en Roelofarensveen aan geld te komen. Immers, zonder financiën kon hij niets aanvangen en hij wilde aan de halve wilde competitie die in maart 72 van start ging deelnemen. Toen later bleek dat de proef geslaagd was, draaide Alkmania bij werd het licht op groen gezet. „Ik be schouw Alkmania als een van de voorvechters van het da mesvoetbal. In het seizoen 72/73 speelden we voor het eerst een volledige competitie. We werden tweede achter Randstad Sport De volgende vier seizoenen zijn we Leids kampioen geworden. Er heer ste toen een ijzeren discipline. Wie niet wilde, viel af. We trainden twee keer in de week en op trainingsavonden was het drukker dan op welke an dere avond ook. Het was echt iets nieuws in die tijd. Op een avond had iemand zelfs een disco meegenomen en werd er na de training nog geswingd tot in de kleine uurtjes. Dat kon op een gegeven moment gewoon niet meer en daar is toen een einde aan gekomen. Ja, ik heb een plezierige tijd bij Alkmania heb gehad". Met de komst van Aad de Jong die de dames ook vijf sei zoenen begeleidde, werden ook de éerste bekers binnen gehaald. De ex-trainer heeft Slen maar positieve berichten over de club uit Oude-Wete ring. „Toen ik in 1978 kwam, had ik met KFC '71 al twee keer in de finale van het Ne derlands kampioenschap ge staan en ik was ervan over tuigd dat het met Alkmania ook zou gaan lukken. Ik wist dat de ploeg technisch zeer sterk was en dat ik me vooral moest richten op het conditio nele en het fysieke gedeelte. Daarbij zijn de positieve instel ling en de goede mentaliteit zijn van doorslagevende bete kenis geweest", verklaart De Jong. Zijn aanpak had in het eerste jaar al succes. In de fi nale werd AFC' 34 met 4-0 af gedroogd. Het tweede jaar werd Alkmania vierde in de strijd om de titel. Eenheid Ook de huidige trainer van het hooggeplaatste Ter Leede en UDO Albert van der Berg heeft Alkmania een jaar onder zijn hoede gehad. Hij denkt dat het voorlopig afgelopen is met de ploeg die in het verle den zulke aansprekende resul taten heeft behaald. „Het team waar ik mee werkte had een professionele instelling en was een hechte eenheid. Nu de meeste dames ermee ophou den, gaat Alkmania een moei lijke toekomst tegemoet. Er is in de regio Oude-Wetering- /Roelofarendsveen te weinig goede jeugd om weer bovenin mee te draaien.", voorspelt Van der Berg. In het seizoen 85/86 werd Ton Bloemberg coach van de da mes. Hij zag vijf dames ver trekken en had de taak om ge leidelijk enkele jeugdspeelsters in te passen. „Ik besef dat het gemakkelijk is öm dit achteraf te stellen maar als ik hetzelfde team had gehad als Aad de Jong, had ik er minstens even veel rendement uit gehaald. Helaas heb ik de mogelijkheid niet gehad om met het team van vijf jaar geleden te wer ken. Dat vind ik erg jammer. Ik heb er alles aan gedaan om enkele Jeugdspelers in te pas sen. Dat is niet gelukt. Ik kan alleen maar constateren dat de kwaliteit wel aanwezig is maar dat de wil er (op enkele uit zonderingen na) niet is. Er is sprake van een andere menta liteit. Men kiest kennelijk lie ver de weg van de minste weerstand". LOUIS HOOGENDOORN RCL vertoont „slijtageverschijnselen"... LEIDERDORP/KATWIJK Het mag dan wat merkwaardig klin ken, maar op een punt staat RCL er vandaag beter voor dan Quick Boys. Waar de voor de titel strij dende Katwijkers tijdens de laatste competitieronde afhankelijk zijn% van andere clubs (Marken en" NSW), heeft de Leiderdorpse de gradatiekandidaat de zaken wel in eigen hand. Een overwinning op RKAVIC „staat" voor minimaal nog een jaar eerste klasse voetbal in Leiderdorp. Terwijl een zege in en op Heerjansdam pas echt waar devol wordt als Marken op het ei gen schiereiland inderdaad mini maal stand heeft gehouden tegen het met een punt voorsprong lei dende NSW... Vijftig procent Katwijker Kees van Rooyen moet er niet aan denken dat NSW aan het eind van de rit dat punt nog al tijd in handen heeft. „Ik geloof dat ik nu al vijf keer tweede ben ge weest. Dat gaat beslist vervelen". Na de zege op Rijnsburgse Boys was de stemming in de kleedkamer van Quick Boys afgelopen zaterdag uitgesproken optimistisch. Alsof het innen van de titel nog slechts een kwestie van tijd zou zijn. Van Rooyen legt uit: „Zo ligt het na tuurlijk niet. Maar er is voor ons nog wel alle reden om ons kansrijk te voelen. Bij Marken win je niet zo maar". Zoals Van Rooyen en de zij nen ook dit seizoen nog ondervon den. Op Marken werd verloren, in Katwijk werd „slechts" gelijk ge speeld. Het zijn verliespunten die nu duur doortellen, weet ook Van Rooyen. Die echter weigert te stel len dat Quick Boys daar wellicht de titel heeft laten liggen. „Als we vandaag van Heerjansdam winnen, hebben we 41 van de 52 mogelijke punten gepakt. Een absoluut record wat ons betreft. Mocht NSW nu ook van Marken hebben gewon nen, dan kun je niet zeggen dat je in die en die wedstrijd het kampi oenschap hebt verspeeld. Dan kun je alleen maar zeggen dat je een wereldseizoen hebt gedraaid, maar dat er helaas een ploeg was die net iets sterker was". Ook als de voetbaljaargang '86-'87 Quick Boys weer een tweede plaats mocht opleveren, gelooft Van Rooyen dat het kampioenschap binnen afzienbare tijd in Katwijk zal belanden. „Met deze groep kun nen we kampioen worden. Dat hebben we dit seizoen wel bewe zen. Goed, het voetbal mag dan wat minder zijn geworden, de resulta ten zijn gewoon goed". Om vervol gens onmiddellijk terug te keren in het heden. „Want het seizoen is nog altijd niet gespeeld. Winst in Heerjansdam betekent naar mijn vaste overtuiging dat Quick Boys nog vijftig procent kans heeft op het -kampioenschap. Of direct. Of na een beslissingswedstrijd..." „Afronden" RCL-routinier Dick van der Bijl wenst de kans op behoud voor zijn ploeg nog wat hoger in te schatten dan de door Van Rooyen genoemde vijftig procent. Wat Van der Bijl betreft zal RCL de competitie „vandaag afronden". Met andere woorden: de Leiderdorpse Racing verwijst opponent RKAVIC van daag via een nederlaag naar een nacompetitie waarin drie ploegen zullen gaan strijden om slechts een plaats in de eerste klasse. Een de gradatiestrijd die het huidige RCL volgens Van der Bijl waarschijnlijk niet meer aan zou kunnen. „De ploeg vertoont slijtageverschijnse len. Dinsdag waren er vijf man echt aan het trainen. De rest werd verzorgd. Noem het de nadelen van een relatief oude ploeg". Een wat hogere gemiddelde leeftijd die ook voordelen kent, natuurlijk. Met er varen oudgedienden als doelverde- diger Bram Brandt, Daaf Brandt, Pierre van Gemerden, Ben Heems kerk en de al in november terugge haalde Van der Bijl heeft RCL er immers een sterke eindsprint uitge perst „De laatste drie wedstrijden leverden ons vijf punten op. Dat is ook een reden waarom ik geloof in een voorspoedige afloop van het seizoen. De ploeg is in de winning- mood". Dick van der Bijl behoort tot die RCLers die de plaats in de eerste klasse tot bijna alle prijs wil len behouden. „Ik geloof er niet in dat RCL na een jaartje tweede klasse sterker in de eerste zou te rugkeren. Degradatie zou een ramp zijn voor de club. RCL zou z'n aan trekkingskracht op spelers van an dere clubs compleet kwijtraken. En dat terwijl de ploeg het voorlopig toch vooral van spelers van buiten af moet hebben". GERT-JAN ONVLEE ees van Rooyen (links) en Dick van der Bijl samen duellerend. Van Rooy- i geeft Quick Boys nog vijftig procent kans op het kampioenschap. Van sr Bijl ziet RCL het degradatiespook vandaag definitief afschudden. Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Bijdragen Erik Huisman Buitenshuis De gemeentes in de Bollen streek weten van aanpakken, dat is duidelijk. Of het voet balseizoen nu voorbij is, of niet, het maakt allemaal niet uit. Een voetbalveld is er om gerenoveerd te worden, dat voetballen doen ze dan maar ergens anders... Nou ja, zo erg is het natuurlijk ook weer niet, daar in Kat wijk en Noordwijk. Wij van Hutspo(r)t zijn er zelfs van overtuigd dat de sportieve ge meentelijke giganten in beide plaatsen terecht hebben beslo ten tot een zeer uitgebreide renovatie van de hoofdterrei nen van Quick Boys en Noordwijk. Maar ja, terecht of niet, zoiets valt de redactie van deze ru briek natuurlijk wel op. Zeker als zoals in Katwijk zelfs moet worden besloten om be langrijke duels tegen streek genoten op „verplaatsing" te spelen, omdat het tweede speelveld niet deugt voor voetbal op niveau. In Noordwijk gaat het er alle maal veel geruislozer aan toe. Het veld mag dan compleet op z'n kop staan, veel publici teit levert dat beslist niet op. Dat komt natuurlijk ook om dat Quick Boys wel tot de laatste competitiedag in de ti telstrijd meedoet en Noord wijk niet... Wat dat betreft (meent de re dactie van deze rubriek zeker te weten) had Noordwijk de laatste thuiswedstrijden onge twijfeld ook liever buitens huis gespeeld. Al was het bij de w Kat wijk... Niet alle voetballers willen voetballen. Natuurlijk, voor een dreumes van zeven jaar, die van vader op voetbal móet, maar eigenlijk veel lie ver met zijn vriendjes gaat knikkeren, zal deze uitspraak opgaan. Maar toch niet voor een voet baller in de eerste klasse KNVB? Helaas, hoe onthut send het voor menig voetbal speler en -liefhebber ook mag zijn, voor voetballers die in die klasse uitkomen gaat bo venstaande bewering even eens op. ÜIDEN Geplaagd oor blessures en onenig- eid, lijkt het voor de he- van het Alphense iAV'36 dit jaar erg moei- jk te worden zich in de erste klasse van de lan- elijke competitie te andhaven. Holland en )e Spartaan hoeven zich iar niets van aan te trek en, zij redden het toch fel ondanks het vertrek 'an Menno Swier bij Hol- and. De Bataven zal de :>rong naar de eerste lasse ook na dit jaar niet aan maken, omdat de lub, ondanks behoorlijke anwinsten, nog steeds te enzijdig ontwikkeld is. lij de dames gaat de aan- kcht uit naar de zuster- trijd in de tweede klasse Bsen het net gepromo- eerde De Spartaan en De ataven, dat vorig jaar net ^iet degradeerde. Holland blij dat het, zij het mid- lels een enorme inspan- i7#ng> Eshter Schouten 'oor de club heeft weten behouden. W^lphen is een beetje in mi- herenploeg van 'ie tj. De herenplc„ö AV'36 heeft problemen. Kon oorheen vertrouwd worden een aantal toppers, dit iaar ft dat niet op te gaan. Aart igter is ziek, nij meldde zich rtfLV00r ^et 10.000 meter, tóanks een maandenlange tjü itensieve voorbereiding. Ed i/tf to Gemeren wil liever zijn au toningsopbouw niet onder ken en heeft afgezegd en werpersschool ligt groten- eels in de lappenmand. Dat AR aakt het voor trainer Jan Cj in Leeuwen niet makkeliik, aar de eeuwig optimistische elkboer uit Waddinxveen tt AAV het komend jaar wel oi i oer netaan redden. Bij de da- irtjes heeft Van Leeuwen min- problemen, door met name enorme inzetbaarheid van atjan Goedhart en het aan wend jeugdig geweld. e tegenstanders van de Al- J "«naren bij de heren. Hol land en De Spartaan, kennen nauwelijks probelemen, al is voor Holland de overgang van Menno Swier naar V&LTC wel een flinke aderlating. Bei de ploegen kunnen zich even wel bijna probleemloos kwali ficeren voor de promotiewed strijd. Dankzij kordaat optreden, na tot het uiterste gedreven te zijn, heeft het Holland-bestuur Esther Schouten voor de grootste Leidse atletiekclub weten te behouden. Daardoor hoeft niet alleen Yvonne van Dorp de dameskar richting hoofdklasse te trekken. De meerkampster is momenteel in een meer dan uitstekende vorm en kan, net als Marjan Goedhart, op alle nummers in gezet worden. Mede door het doorstoten van enig jong talent lijkt daarmee het voormalige euvel (geen mensen van rede lijk eerste klasseniveau op alle nummers) enigzins uit de we reld. De strijd in de tweede klasse bij de dames zal hoe dan ook gaan tussen De Spartaan en De Bataven Leiden. De ge zonde rivaliteit tussen beide clubs staat er borg voor dat zij elkaar naar de finaleronde werken. De Spartaan-dames willen daarmee heel duidelijk maken dat de degradatie twee jaar geleden een volslagen vergissing is geweest. De Ba taafse dames willen niet an ders dan het schandelijke „op het nippertje van degradatie gered zijn" van vorig jaar uit wissen. In de herenploeg van Bataven loopt Han Kulker zijn eerste wedstrijd van dit sei zoen. Met een 400-meter moet het seizoen voor de Europese indoor-kampioen het seizoen van het Wereldkampioenschap in Rome al direkt de nodige snelheid krijgen. Mede dankzij de nieuwe hoogspringaanwinst Arjen Kroes zal het voor de ploeg van De Bataven dit jaar misschien zelfs mogelijk zijn de promotieronde te halen. Het enige wat dat in de weg zou staan, en dat is een chro nisch probleem, is het pols stokhoogspringen, waar naast good old Theo Brusche geen tweede springer van enig ni veau te vinden is. Iets waar in de nabije toekomst geen ver andering in lijkt te komen. GERT VELTHUIZEN - K. -v jfyg j u-: lijk, Sli J&Z V rt. S Buitenshuis... Na de 0-0 puntendeling van ARC en RKAVIC afgelopen zaterdag namelijk, deelde ARC-trainer Jan Kroese mede: „Ik had best spelers willen wisselen". En met be rusting in de stem en tot onze verbijstering vervolgend: „Maar dat was wat moeilijk". Zowel Jelle Koolstra als ju nior Rob Kramer, die beiden op de wisselbank hadden plaatsgenomen, bleven bij na der inzien liever met de billen op de wisselbank zitten dan op de groene mat met de bil len bloot te moeten. „Bang om een beslissende fout te ma ken". Wij van Hutspo(r)t achten een dergelijke wisselhouding spe lers aie pretenderen eerste klasse voetballers te zijn on waardig. En geven Kroese dan ook de raad zijn wissel spelers voortaan meedogeloos het veld in te jagen. Met als enig mogelijke tege moetkoming in de nervositeit eventueel een niet doorlek kende Billies om de billen.... Ros Vierduizend man kwamen bij de vv Katwijk om de derby Quick Boys - Rijnsburgse Boys te omzomen. Een derge lijke toeloop leek op voorhand mogeliik en het uitwijken naar de accommodatie van de „vv" bleek een goede oplos sing voor de blauwwitten die niet op het eigen hoofdveld terecht konden. Maar eerlijk gezegd moeten wij van Hutspo(r)t er toch niet aan denken dat de eigenaren van deze fietsen, in verband met bijvoorbeeld winterse kou, of een daglange Holland se bui, hun stalen ros thuis hadden gelaten en lekker met de warme waterdichte heilige koe waren gekomen- De penningmeester van Quick Boys moet afgelopen zaterdag wel hebben gedacht dat zijn „kluppie" toch thuis speelde. Zijn probleempjes la gen immers op de accommo datie van vv Katwijk exact op hetzelfde vlak als op het eigen „Nieuw Zuid". Vormen daar de alom aanwe zige duinen een voortdurende bron van verdwijnende in komsten, op sportpark „De Krom" is het de oude vuilnis belt achter het verre doel die voor „entree-ontduikers" een welkome gratis tribune vormt... Buitenshuis...

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11