m Traditionele school bevalt leerlingen beter dan moderne 1 Rijkspolitie inzetten tegen criminelen Geneeskunde kampt met ongekende ethische problemen lEUWO Bij minder dan helft burgers interesse in plaatselijke politiek ^BINNENLAND jj,Zwart geld zoeken bij catering bedrijven Loenen 2000 jaar ouder dan gedacht HU IS JUSTITIE: N VANDAAG IN HET VJ Te hard PROF. VAN DER MEER BIJ AFSCHEID: BOERMOND De Roermondse advocaat ^ïnr. Baruch Moszkowicz moet ruim 35.000 gulden terugbetalen aan vier cliënten die hij dit bedrag ten onrechte in rekening heeft gebracht voor rechtsbijstand. Dat heeft de president van de Roermondse rechtbank {nr. Wind gisteren bepaald in een uitspraak l0D'fóver twee kort gedingen die de betrokken erti .tfiénten tegen de Roermondse advocaat oeg jjadden aangespannen. Hét verweer van mr. ie 5 Baruch Moszkowicz dat niet hij, maar de 1 jnaatschap van zijn vader mr. Max Moszko- 'vvicz die gelden moet terugbetalen, gaat vol- i '«gens de rechtbankpresident niet op. De be- "4 irftédeelden kwamen in aanmerking voor gratis rechtsbijstand en hadden afspraken gemaakt met mr. Baruch Moszkowicz per soonlijk en niet met de gelijknamige maat- 1 Sthap. dij. EaidócSouoant VRIJDAG 15 MEI 1987 PAGINA 3 Moszkowicz jr moet klanten 35.000 gulden terugbetalen In de cel Minister F. Korthals Altes van justitie in de cel. De minister wilde zelf even een cel proberen in het Huis van Bewaring in de Amsterdamse Havenstraat dat gis teren officieel door hem werd geopend. LOENEN Uit de vondst van stukjes pijpen en potscher ven door de Eerbeekse ama teur-archeoloog Coenraadts blijkt dat het Veluwse dorp Loenen reeds in 1300 v. Chr. bewoond was. Deskundigen hebben bepaald dat de gevon den potscherven behoren tot het z.g. Drakensteinaardewerk uit de bronstijd. De Eerbeke- naar deed de vondst bij de bouwput van nieuwe wonin gen. Omdat Coenraadts wist dat in deze streek reeds vuur steenbijlen waren gevonden, had hij een vermoeden dat hij bij de uitgraving wel meer ar cheologische voorwerpen kon vinden. Meeste wezen bij familie of in pleeggezin DEN HAAG De meeste wezen (63 pro cent) wonen bij fami lie of in een pleegge zin. De anderen wo nen zelfstandig of in een tehuis. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van sociale zaken is verricht. We zen tussen de 18 en 26 jaar wonen voor de helft (54 procent) zelf standig en maar en kelen van hen (3 pro cent) wonen in een tehuis. li», «4 DEN BOSCH Officier van justitie mr. G. Bos van de rechtbank in Den igosch vindt dat er alle re- "4 den toe is om cateringbe- 'drijven in Nederland door ite lichten op zwart geld. De officier zei dat gisteren ^tijdens de rechtszaak te- 011 gen één van de grootste cateringbedrijven in Ne derland. Het bedrijf zou vanaf 1982 een i Swarte kas hebben gehad waaruit losse werkkrachten 7* I werden betaald. Volgens Bos is c™ de fiscus op die manier bijna «IIƒ.400.000 aan loonbelasting mo .onthouden en 40.000 aan om en Netbelasting. De directeur gaf de fraude onomwonden toe. De officier eiste tegen het be drijf een boete van ruim 386.000 gulden en tegen de di- ojJ.recteur zes maanden voor- ïf I *n irdelijk en een geldboete van 100.000 gulden. Regeling tegen discriminatie si uitzendkrachten Bu il n [f DEN HAAG De Alge mene Bond van Uitzend en bureaus heeft een ge nu dragscode aanvaard die ha het uitzendbureaus ver- t oi biedt discriminerende imk wensen in te willigen. nieuwe regels zijn in over ijl lèg met het Landelijk Bureau Racismebestrijding opgesteld. De aantekening dat de uit zendkracht tot een etnische of enj|pilturele minderheid behoort 1^, mag alleen nog worden ge- S jiiaakt om via een voorkeurs- Jr1 behandeling ongelijkheden op ltnilte heffen. De uitzendbureaus ing gaan zelf op de naleving toe- u Zij gaan zich verder in- inen om mensen uit min- heidsgroepen in hun eigen oneelsbestand op te ne- irb 30 r p« Kleuters >rp - Koningin Beatrix onthult op de Singel in Amsterdam een standbeeld van Multatuli. Het standbeeld is ontworpen door H. Bayens. Prins Claus verricht te Leusden de officiële opening van de golfbaan „De Hoge Kleij" 1 Prins Bernhard woont de „fly- in" bij op het vliegveld Texel die wordt gehouden ter gele- genheid van het 50-jarig be- staan van het vliegveld. Tege lijkertijd wordt het eerste lu strum van de Dutch Dakota Association gevierd. AMSTERDAM - Minister Korthals Altes van justitie wil bezien of en hoe de Algemene Verkeersdienst (AVD) van de rijkspolitie kan worden ingezet tegen in ternationale criminelen. zei dit i ONDERZOEK DR. COMPERNOLLE: PRESTEREN VOORKOMT STRESS AMSTELVEEN Het moderne onderwijs, waarin veel aandacht is voor de individuele mo gelijkheden van het kind en de onderlinge compe titie is afgeschaft, veroor zaakt meer stress bij scholieren dan het tradi tionele, waarin de klas en de prestatie hoog in het vaandel staan ge schreven. Tot die opmerkelijke conclu sie is de kinderpsychiater dr. T. Compernolle gekomen in een onderzoek naar stress op de middelbare school. Com pernolle verdedigde zijn on derzoek vanmiddag op een studiemiddag in Amstelveen, nadat hij dat gisteren al met succes had gedaan ter gele genheid van zijn promotie aan de universiteit van Am sterdam. „Leerlingen houden van duidelijkheid", aldus Compernolle. „Ze verwach ten op school onderwezen te worden". Compernolle werkt in Ne derland als hoofd van de po likliniek en puberafdeling van het kinderpsychiatrisch centrum Tulpenburg in Am stelveen, maar komt uit Bel gië. Hij zat daar zelf op de schoolbanken van het stren ge Sint Lodewijks College in Brugge en deed voor zijn promotie onderzoek naar stress op 14 andere middelba re scholen in Vlaanderen. Erg leuk vond hij het vroe ger niet op school en het liefst had hij dan ook gezien dat het vernieuwde onder wijs, met meer vrijheid voor de leerling, als beste uit de bus zou komen. „Mijn school •veroorzaakte bij mij neel veel stress, dus mijn voorkeur ging uit naar een ander mo del", aldus Compernolle. „Maar de ervaring leert dat we zijn doorgeslagen naar te grote vrijheid en dat het tra ditionele onderwijs een aan tal voordelen heeft die we ten onrechte overboord heb ben gezet". In Nederland is een goede vergelijking tussen de twee soorten scholen niet meer mogelijk, omdat het oude model hier sinds de mam moetwet (begin jaren zeven tig) niet meer bestaat. In Bel gië functioneert het traditio nele onderwijs echter naast het vernieuwde, zodat Com pernolle de verschillen dui delijk kon beoordelen. Daar bij ging het hem overigens niet in de eerste plaats om de onderwijskundige waarde van de systemen, maar om het welbevinden van de leer ling. Doodgeschoten „Ik behoor tot de moderne kinderpsychiaters die probe ren zo weinig mogelijk zélf de kinderen te behandelen", vertelt Compernolle. „Ik zoek altijd in het natuurlijke milieu naar mensen die hulp kunnen bieden, meestal zijn dat de ouders. Uit die ziens wijze volgt dat ik graag wilde weten welke rol de school vervult in het veroorzaken van stress. Dat er verband bestaat tussen school en stress bleek wel heel duide lijk toen enkele jaren geleden een jongen in Vlaanderen zijn huisgenoten doodschoot nadat hij een slecht examen had afgelegd en toen een groep Nederlandse scholieren een leraar zo molesteerde dat hij om het leven kwam". Om er achter te komen wel ke •nderdelen van de school praktijk voor leerlingen „stresserend" zijn, legde Compernolle aan ruim dui zend scholieren een vragen lijst voor. Ze konden daarop aangeven of ze last krijgen van angst of spanning door zaken als te weinig inzet van de leraren, wanorde, slechte lessen, prestatiedruk en indi vidualisme. „Daaruit blijkt dat de rol van de leraar heel belangrijk is. Hij veroorzaakt stress als hij slecht lesgeeft dat vinden scholieren het ergst en als hij zich per soonlijk niet voor zijn leerlin gen inzet, ze belachelijk maakt of als minderwaardi gen behandelt". Naast de leraar speelt de on derlinge band tussen de leer lingen een grote rol bij stress op school. „Het is voor de ge zondheid van ons allemaal heel belangrijk sociaal ge steund te worden, dat geldt ook voor scholieren". Al met al betekent dit volgens Com pernolle dat zijn onderzoek een pleidooi is voor de klas als vaste groep, met een ei gen klasseleraar en een vast lokaal. „Er zijn misschien on derwijskundige redenen ge weest om dat allemaal af te schaffen, maar als je het de leerlingen op school onmoge lijk maakt een band met el kaar te hebben, moet je niet vreemd opkijken als ze op straat bendes vormen". Prestatie In tegenstelling tot wat Com pernolle had verwacht, vin den de scholieren presteren niet problematisch. „We dachten dat prestatiedruk en onderlinge competitie een grote bron van stress zouden zijn, maar dat bleek niet zo te zijn. Leerlingen waarderen het juist dat er eisen aan hen gesteld worden. Op de tradi tionele scholen, waar de lera ren duidelijk leiding geven en de klas als groep behande len, ervaren de kinderen minder stress dan op de mo derne scholen waar veel meer aan de leerlingen zelf wordt overgelaten". Achteraf realiseert Comper nolle zich dat dat helemaal overeenstemt met zijn erva ringen in de hulpverlening. „In veel gezinnen hebben de ouders ook hun leidingge vende rol opgegeven, met al lerlei ellendige gevolgen. Ik kan prachtige voorbeelden geven van mirakeltjes bij de pressieve kinderen als hun ouders besluiten kordaat maar vriendelijk de touwtjes weer in handen te nemen. Gisteren nog kwamen ouders me vertellen hoe hun kind opbloeide toen ze dat deden. Heel wat oudefs zijn in de Kinder psychiater dr. Compernolle: „Leerlingen houden van duidelijkheid, ze verwachten op school onderwezen te worden", f 1 war geraakt door de anti-au toritaire opvoeding. Daardoor gaven ze hun kinderen niet meer de steun die ze zo nodig hebben". Compernolle concludeert uit zijn onderzoek en zijn erva ring als psychiater dat er ge zocht moet worden naar de gulden middenweg tussen de tirannieke opvoeding van vroeger en de vriendelijk heid die sinds de jaren zestig ideaal werd. „Leraren en ou ders moeten de genegenheid naar kinderen toe zeker niet overboord gooien en naar hen blijven luisteren. Dat moeten we niet opgeven. Maar het moet gecombineerd worden met de traditionele steun en leiding". De behoefte daaraan is groot, zo blijkt uit de antwoorden die scholieren gaven op de vragenlijst van Compernolle. „Daar zaten hartverscheu rende verhalen tussen, van kinderen die echt klem za ten. Maar de formulieren zijn anoniem ingeleverd, dus ik kan de namen niet meer ach terhalen. Dat geeft eigenlijk wel een bijsmaak aan het on derzoek, ja. Maar goed, indi rect is het toch bedoeld om iets aan de problemen van deze kinderen te doen". STEVO AKKERMAN Korthals Altes zei dit gisteren in Amsterdam in een toe spraak vol lovende woorden, ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de AVD. Ook de vermindering en mogelijke opheffing van de grenscontro le binnen de Europese Ge meenschap is volgens Korthals Altes een factor die de taak van de AVD kan veranderen. „Hoezeer de AVD ook verwe ven is met verkeerszorg. de dienst is een onderdeel van het politie-apparaat en in de uitvoering van de politietaak is de criminaliteitsbestrijding als strafrechtelijke handha ving van de rechtsorde essen tieel", aldus de minister. Korthals Altes wierp ook de vraag op „hoever de politie moet gaan in het verlenen van hulp aan hen die deze behoe ven". Een goede afstemming van taken en feitelijke werk zaamheden moeten voorko men dat de AVD hetzelfde werk doet als bijvoorbeeld de ANWB, ambulancevervoer en bergers. Kolonel Vogel van de rijkspo litie stelde vast dat de afstem ming van taken nog zeer be perkt is, waardoor dubbel werk ontstaat. Hij pleitte daar om voor de oprichting van de „Hoofdwegennet BV", een sa menwerkingsverband van alle organisaties die betrokken zijn bij de verkeerszorg op het hoofdwegennet. AMSTERDAM - Eeén op de vijf automobilisten vindt dat de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie te hard rijdt, zo wijst een enquête van de ANWB uit. De enquête leert ook dat 75 procent voor stander is van een scherpere controle op verkeersovertre dingen. Rechts inhalen en over doorgetrokken strepen rijden vindt men kwalijker dan het overschrijden van de snelheidslimiet. De ANWB is voorstander van het rechts inhalen op brede autosnelwegen. Het advies van de AVD om na het inhalen steeds weer naar rechts te gaan, ^eidt tot vergaande on rust, vindt de ANWB. Het bij het ministerie circulerende plan om vluchtstroken als ex tra rijstrook te gaan gebrui ken, vindt de ANWB „levens gevaarlijk" voor kantonniérs, politiemensen en wegenwach ten. AMSTERDAM „Onge kende mogelijkheden staan ons te wachten, maar ook ongekende ethi sche problematiek". Prof. dr. C. van der Meer zei dit vanmiddag in de rede waarmee hij afscheid nam als hoogleraar inwendige geneeskunde aan het aca demisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Daar werd ter gelegenheid van zijn afscheid ook een symposi um over veranderende ethiek in de geneeskunde gehouden. Er is in 1985 bij een baby in Amerika al een bavianehart ingeplant. Daarover steeg een storm van protest op. Veel grotere problemen doemen volgens prof. Van der Meer op bij te verwachten experimen ten met gehele of gedeeltelijke hersentransplantatie. Een complicerende factor is dat de doodscriteria voor donors zijn gebaseerd op het vaststellen van de hersendood. En trans planteren vanuit een levende donor is alleen toegestaan als het om organen gaat waarvan men er twee heeft. Prof. Van der Meer meent dat niet de doodscriteria moeten worden gewijzigd, maar dat de situatie moet worden omgedraaid: „Niet de hersenen worden ge transplanteerd, maar het her senloze lichaam". Bezinning Ethische bezinning zal in de nabije toekomst ook hard no dig zijn omdat de nieuwe ont wikkelingen in de geneeskun de zo veel kosten dat niet ie dereen er meer voor in aan merking kan komen. In de nog verdere toekomst voorziet prof. Van der Meer vooral si tuaties die verband houden met de ruimtevaart: leven met supersnelle verplaatsingen, met gewichtloosheid en niet alleen mèt robots maar ook dóór robots die onderzoeken, een diagnose stellen en de be handeling programmeren. Het medisch wetenschappelijk onderzoek blijft doorgaan. De vraag of het werkelijk tot heil van de mens dient en dus ge oorloofd is, mag niet zomaar terzijde worden geschoven. Er is overeenstemming nodig over de moraal ervan. De „ze geningen" van de moderne techniek hebben ook tot ge volg dat mensen levend niet leven en ontluisterd in een mensonwaardige situatie ach terblijven, aldus prof. Van der Meer. Daarom moet vooraf over de toekomst van de medi sche ethiek worden nagedacht. Als een technische ontwikke ling er eenmaal is en wordt toegepast, is ze nauwelijks meer tegen te houden. Onder zoekingen moeten volgens prof. Van der Meer uit morele overwegingen gestopt kunnen worden voordat vaststaat of ze tot tastbare resultaten kunnen leiden, „hoewel de ambitieuze wetenschapper hier moeilijk toe te bewegen zal zijn". Onzekerheid De ethicus prof. dr. C.P. Spor- ken (rijksuniversiteit Lim burg) constateerde op het sym posium dat er sprake is van een soort ethisch vacuum dat onzekerheid veroorzaakt. Wie een behandelingsmethode wil tegenhouden omdat nog niet duidelijk is in hoeverre men selijke waarden erdoor wor den bevorderd en geschaad, loopt het risico te worden uit gemaakt voor een zedenmees ter of een tegenstander van de vooruitgang in de wetenschap. De gezondheidszorg kan geen antwoord geven op fundamen tele ethische vragen. De onze kerheid is groot en voor velen bedreigend. Sommigen vol staan met de vaststelling dat we nu eenmaal leven in een veelvormige samenleving, an deren zien heil in enquêtes: „Als de meerderheid vindt dat iets mag zal het wel goed zijn", aldus prof. Sporken. Weer an deren klampen zich bijna krampachtig vast aan de vroe gere ethiek die duidelijkheid en zekerheid leek te bieden. Mensen die het probleem niet ontkennen proberen het op te lossen met afspraken over be slissingsprocedures en regels die dan ook liefst juridisch vastgelegd moeten worden, zei hij. Dat kan een goede zaak zijn, maar als ethisch verant woorde uitgangspunten ont breken ontstaat er een soort vprocedurele ethiek". Het ge vaar ontstaat dan dat „alles perfect in orde lijkt als men zich maar aan de voorgeschre ven regels houdt". Omvergetrokken grafstenen en vernielde vazen op het ge- ineentelijk kerkhof van het Noordhollandse Hoogwoud. Twee kinderen van 5 en 6 jaar richten daar „spelenderwijs" voor 100.000 gulden schade aan. De grafschennis leidde via .opmerkelijk kleine schoenspo ren in de richting van de kleu ters. DE KNOLLEN AUEMcm-|G! DiE MOET IK iNOeuKVSdSNPE" Mug!-. (VtfOCKJ IK VC U MN I«A lBSENC AAN VI6 IK in'jnzcüj des laiKjcHf. pw®*i!u alss*CUUS u>-_.r- - P(W£A i6iBB4? Bende rooft voor twee miljoen antiek uit kerken ZEIST Met de aanhou ding van twee inbrekers en zeven helers heeft de rijkspolitie in het district Utrecht een reeks dief stallen in Nederlands Hervormde kerken door het hele land opgelost. Omdat na de aanhouding van twee broers geen diefstallen in kerken meer zijn gepleegd, ver moedt de politie dat de bende verantwoordelijk is voor alle 26 inbraken met een totale buit van ruim twee miljoen gulden. Bij de diefstallen zijn onder meer 33 antieke massief ko peren kroonluchters ont vreemd. Enkele daarvan zijn honderden jaren oud en had den een waarde van ƒ80.000 per stuk. Slechts 14 kroonluch ters zijn teruggevonden. De politie vermoedt dat de nog ontbrekende kroonluchters zich „in het circuit van anti- Deze twee teruggevonden antieke kroonluchters zijn afkomstig uit de Hervormde Kerk in Beets. De kroonluchters dateren uit de zeventiende of achttiende eeuw en vertegenwoordigen een waar de van 80.000 per stuk. quairs" in Nederland bevin den. Nederlands Hervormde Ker ken staan niet alleen bekend om hun kostbare kroonluch ters, maar sinds het onderzoek ook als zeer slecht beveiligd. Vooral kerken in Friesland, Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land en Gelderland moesten het ontgelden. Behalve kroon luchters werden er ook bijbels (de oudste uit 1637), tinnen schalen, offervazen, zandlo pers, kandelaars, bekers en kleine geldbedragen meegeno men. Hiervan is maar een klein deel teruggevonden. Volgens de coördinator van het onderzoek, W. van Doorn, zijn er overigens boekjes te koop waarin de inventaris van kerken tot in detail staat ver meld. DEN HAAG De Nederlanders van 18 jaar en ouder zijn in het algemeen aanzienlijk meer geïnteresseerd in de landelijke dan in de plaatselijke politiek. Het doen en laten van de politici aan het Haagse Binnenhof heeft de interesse van 62 procent. Lokaal politiek be leid kan zich slechts in de belangstelling van 43 pro cent van de burgers verheugen. Bij gemeenteraadsverkiezingen bepaalt 51 procent van de kie zers zijn stem op grond van landelijke politieke gebeurtenissen. Slechts 18 procent laat zich bij de keuze leiden door het lokale beleid van de partijen. Dit blijkt uit een studie van het Sociaal Cultureel Planbureau over de relatie tussen burgers en gemeentebesturen. Het onder zoek is verricht ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Volgens het onderzoeksrapport meent maar 15 procent van de burgers dat beslissingen van het gemeentebestuur veel invloed hebben op hun dagelijks leven. Besluiten van regering en parle ment hebben volgens 25 procent veel invloed op het privé-le- ven. Overigens is gebleken dat het plaatselijke nieuws in de dag bladen door bijna driekwart van de burgers altijd of bijna altijd wordt gelezen. Binnenlands nieuws scoort veel lager: 48 pet. leest dat (bijna) altijd. Uit de steekproeven is tenslotte naar vo ren gekomen dat 20 procent van de burgers zich de laatste twee iaar samen met anderen actief heeft ingespannen voor een loka le kwestie en 16 procent voor een nationale of internationale kwestie.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3