en Kinderen zwemmen leren is karaktervormend sNieuw stukje binnenstad in Pieterswijk ADEN OMGEVING EeidócGouocmt Verzamelbeurs Verkeersproject in Koudekerk afgesloten Vijfenzestigjarige trouw in Sassenheim A; VRIJDAG 15 MEI 1987 PAGINA 15 GREETJE VAN TILBURG TREKT ZICH TERUG NA 36 JAAR ZWEMONDERRICHT IV r>r> één rondje Ewout, je bént nog niet klaar. Laat die kurken maar op je rug zitten. Sluit en drijven hoor; Anne- mieke, draai maar op je rug kind. Arm, zij, arm naar vo- als je weer gaat huilen gwout, lukt het nooit hoor. Armen lang maken, been in trekken. Martijn, kom maar..." en Martijn plonst het water weer in. Voor de zoveelste keer die woensdag morgen in het zilveren zwembad van Hotel Zeerust der Drooghs in Noordwijk Iaan Zee. Annemieke drijft nog steeds op haar rug: „Kijk naar je buik, Annemieke, en niet naar achteren. Nou is Paulien weer aan het huilen. Beetje moe? Geen zin in rug- I zwemmen hè? Maar je moet ook wel dingen doen die niet leuk zijn. Nee Suus, we kunnen niet duiken onder water vandaag, er is een lek in de pijpleiding. Annemieke, blijf naar je buik, naar je kurken kijken. Wat is het nu Suus, moet je plassen of zo?" Onvermoeid blijft mevrouw Margaretha van Tilburg-van der Niet meelopen rond het bassin. Urenlang. Met steeds weer een kind als een vis aan de haak. Op het terras zitten de moeders (en een eenzame vader) de verrichtingen van Annemieke, Suus, Ewout, Martijn en al die andere kleuters gade te slaan, trots of meelevend. Ze kijken, hoe hun grut door Greetje van Tilburg tot waterratten wordt opgeleid. „Af en toe weten ze niet waar hun be nen of armen zitten", licht de instructrice toe, „maar dat geeft niet". Niet voor iedere kleuter is zo'n zwemles een groot feest, maar mevrouw Van Tilburg zorgt ervoor, dat ze ruggegraat krijgen. Dat is haar motivatie. Al 36 jaar lang. Dag in dag uit. Dan, met luider stem: „ik zou nou ook liever naar huis gaan, maar het kan niet. Ik ben ook weieens moe hoor, Suus!" Het is goed voor de kinderen te weten, dat oma Van Tilburg óók moe kan zijn. Half Noordwijk Greetje, met permissie, is nog even in het harnas: 36 jaar zwemonderwijs heeft ze ge geven aan half Noordwijk en jeugd van daarbuiten. Ze is nu aan een hoogtepunt tóe, drie jubilea: 25 jaar heeft ze instructie gegeven in het zwembad van Zeerust dat ook een kwart eeuw bestaat. „En mijn zoon Bert zit ook 25 jaar in het zwemonderwijs". Het zit er nu op, voor Greet je, die in november 67 wordt. Vandaag, vrijdag, heeft ze voor 't laatst les gegeven aan de jeugd. Ze gaat voorlopig nog even trouw dpor met de ouderen en gehandicapten die aan haar zorgen zijn toe vertrouwd. Greetje moet even slikken, en de eerste traantjes beginnen haar ogen te vullen. Tijd voor emoties bij het afscheid, ook al is ze een sterke vrouw. „Ik weet, dat er mensen hier tegen me zijn. Ze hebben wel tegen m'n kleinkinderen gezegd: je oma, wat kan dat mens schreeuwen zeg! Maar ik weet, dat ik het goed gedaan heb, dat ik het goed doe. De kinderen worden door mij gewoon gestimuleerd. Dat is alles. En dat weten de mees ten hier en ook elders. Neemt u me dat beetje huilen maar niet kwalijk. Dat is echt niet uit verdriet". „Kinderen zwemmen leren is karaktervormend. Tucht is Mevrouw Greetje van Tilburg-van der Niet: een gemotiveerd leven langs de waterkant. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 1,2 22 44 op toestel 10. een woord dat uit de tijd is, maar 't is nodig", heeft Greetje van Tilburg-van der Niet ervaren; „het is een mo tivatie die mij is ingegeven door de invalidengroep waar mee ik gewerkt heb". Een curiosum, die mevrouw Van Tilburg, alsof ze een struise meid van 25 was. „Hè, hè, het is druk geweest vanmor gen zeg", zei ze afgelopen woensdagmorgen, en ze nam een paar slokken van haar upje. Aan de lunch zou ze, vanwege die persbelangstel ling, niet meer toekomen, maar dat verdroot haar geenszins. Greetje droogde haar traantjes, maar haar stem had nog steeds geen versterker nodig. Reddingsbrigade In '51 begon Greetje les te ge ven in het Golfbad, dat in de oorlog door de Duitsers in de duinen was aangelegd. In dat bad had ze ook in '46 zelf le ren zwemmen, en allengs be kwaamde ze zich verder en verwierf de noodzakelijke di ploma's om gecertificeerd on derricht te mogen geven. „Dat ging uit van de Noord- wijkse Reddingsbrigade, daar kreeg ik m'n opleiding voor de instructie. Aan die Red dingsbrigade heb ik veel te danken; ik ben er nog steeds lid van, alleen niet meer ac tief. Vanuit die brigade kreeg ik de overtuiging, dat in dit waterrijke land zoveel moge lijk mensen moeten leren zwemmen. Er zijn genoeg rampen gebeurd om dit te veronachtzamen. Niet alleen kinderen, maar ook volwas senen en mensen met een li chamelijke handicap moeten kunnen zwemmen. Van het Golfbad ging ik 25 jaar gele den naar het nieuwe zwem bad van de heer Droogh sr. en zoon Joop, op Zeerust. M'n kinderen vonden, dat ik in het Golfbad had moeten blijven. Vinden ze nog steeds. Maar het Golfbad bestaat al niet eens meer. Ik heb hier gewerkt als volleerd instruc trice. Ik nam examens af, ook landelijk". Ik kan me dat zo goed voor stellen, als ik Greetje van Tilburg bezig hoor, als een goedmoedige maar besliste drill-majoor die er de wind onder heeft. „Ik ken mijn verantwoordelijkheid voor de kinderen die aan mijn zorgen zijn toevertrouwd. Ik deed dit werk elke dag, te genwoordig nog een paar ochtenden in de week, gespe cialiseerd op kindertjes tus sen de 4 en 6 jaar. Maar ook ouderen en mensen met een handicap, invaliden, op de woensdagen. Daaronder zijn, bijvoorbeeld, een blinde en een mevrouw met twee been protheses. De kinderen zien dat, zijn verwonderd en blik sems nieuwsgierig. Dan leg ik ze uit hoe dat allemaal kan komen. En daar zijn ze dan mee tevreden. Met die lessen, voor invaliden en ouderen, ga ik fijn door. Die kan ik niet in de steek laten. Mijn oudste zwemster is nu 84... Die mensen wil ik service blijven verlenen zolang ik nog kan. Ik ben gezond". Mevrouw Van Tilburg, Greetje, heeft haar hele ziel in dat zwemonderricht ge legd. „Het zwembad is voor mij zoiets als een soort twee de huwelijk. Al jaren heb ik geprobeerd de zaak „af te bouwen", maar dat is niet zo best gelukt na zo'n carrière. Op m'n 60ste heb ik nog ty pen geleerd. Toen was ik tweede voorzitter van de Vrouwen Adviescommissie in de woningbouw. Ik heb nog steeds bestuursfuncties in het ouderenwerk. Ja, ik ben verschrikkelijk actief, god dank wel. Mijn man heeft dat begrepen. Hij is twee jaar ge leden overleden. Hij was mijn thuisfront en liet me m'n gang gaan. Anders was ik op m'n 60ste wel gestopt. Als je geen medewerkers en een thuisfront (man en kin deren) hebt, kun je dit nooit presteren. Maar dan moet ik door Ton Piolors ook zeggen, dat ik gestimu leerd ben vanuit m'n christen zijn. Dat is geen verdienste. En dan je gezondheid. Een grote schat. Ik heb in deze tijd erg veel geleerd, door mezelf in te tomen, 't Leven heeft me genoeg klappen ge geven, maar ook geweldig veel voldoening en onschat bare warmte". Afscheid, en tijd weer voor emoties. Nog even exerceert Greetje langs de waterkant in Zeerust en bedenkt daar bij, dat ze de laatste tijd bezig was met de tweede generatie zwemcursisten. Tijden gele den, sinds '51, hield ze zich bezig met de vaders en moe ders van nu, en vandaag zijn het dan hun kinderen, als Ewout, Suus.... Hun aantal loopt in de tientallen duizen den. Uit Den Haag komen ze zelfs. Door die mond tot mond reclame, die haar on derricht befaamd heeft ge maakt. Omdat Greetjes klankrijk zwemonderricht gericht is geweest „op elk in dividueel kind, dat ik bij naam ken". Daar heeft me vrouw Van Tilburg een ge weldig geheugen voor, al gooit ze weieens de namen van moeder en kind door el kaar. Mag ze, na al die jaren? „De hele dag alert zijn, met al die kinderen waar je de verantwoording voor hebt". Haar opvolging is zo goed als geregeld: „Gemotiveerde mensen nemen het van me over. Mevr.J.Koek-Caspers, die ik op les heb gehad als kind, blijft twee ochtenden in de week werken, ze zag in mij een ideaal. Het zwemge beuren komt nu in handen van mej.J.v.d.Heijden, plus nog een zweminstructeur die van het CIOS komt". Morgen, zaterdag 16 mei, neemt kordate, markante Greetje afscheid als zwemin- structrice. Als middelpunt van een receptie in Hotel Zeerust, van 16.00 tot 17.30 uur. Iedereen die haar kent (en dat zijn er nogal wat) wordt daar verwacht. ZEVENHOVEN Voor ver zamelaars van postzegels, - munten, ansichtenkaarten, si garenbandjes, suikerzakjes, lu- cifermerken, stickers, pennin gen en boeken wordt morgen een algemene ruil- en verza melbeurs gehouden in dorps huis 't Trefpunt in Zevenho ven. Nieuw op deze beurs zijn miniatuurauto's en modeltrei nen. Wie iets van deze hobby wil verkopen, ruilen of laten taxeren kan ook op deze beurs terecht. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 1 gulden per persoon, de jeugd tot en met 14 jaar heeft gratis toegang. Rommelmarkt voor nieuw clubhuis OUDE WETERING Jeugd- vereniging Ranonkel houdt zondag van elf tot vijf uur een rommelmarkt op het terrein van Ranonkel aan de Weterin glaan in Oude Wetering. Aan het einde van de dag zullen alle eventuele overgebleven waardevolle spullen per opbod worden verkocht. De op brengst van de rommelmarkt wordt gebruikt voor de bouw van een nieuw clubhuis op de fdaats van het huidige verval en gebouwtje. Wie thuis over bodige spullen heeft, die ge schikt zijn om op de rommel markt te worden verkocht, kan tussen zeven en acht uur bellen naar het clubhuis van Ranonkel, telefoon 4407. De jongens en meisjes van Ranon kel komen de spullen ophalen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In een goedgevulde Ridderhof heeft de basis- schooljeugd van Koudekerk gisterenmiddag zijn verkeer sproject afgesloten. Het pro ject, dat door een speciale werkgroep is opgezet om de verkeersproblemen in Koude kerk grondig aan te pakken, is tot nog toe een groot succes ge bleken. Voor iedere Koudekerker werden er diverse evenemen ten georganiseerd. Als afslui ting van het project op de ba sisscholen werd door Veilig verkeer Nederland een spel- middag georganiseerd in de Ridderhof. De jeugdige Kou- dekerkers van beide basisscho len De Rank en de Rijnschans speelden mee in een spel ge naamd Kijk Goed Uit, geba seerd op de bekende kinder quiz Ren Je Rot. Onder het toeziend oog een jury, bestaan de uit burgemeester L. V. El- fers, wethouder M. LeLarge- van Breukelen en postcom- mandant van de Rijkspolitie H. Hilgeman konden geselec teerde leerlingen uit de groe pen 5, 6, 7 èn 8 van de basis school hun opgedane kennis over verkeersregels demon streren. K LEIDEN De Pieterswijk "S 5 krijgt een andere aanblik. Tus- sen de Zonneveldstraat en de vofl Pieterskerk wordt een aantal des monumenten gerestaureerd en ra tot woning of maisonette ver- j di bouwd. Ook worden er tien a nieuwe woningen neergezet, ha Ze zijn voor het merendeel be- nan stemd voor ouderen, maar ook jongeren kunnen er terecht. ";t gehele project, dat resul- irt in een nieuw stukje bin- lenstad, moet eind 1989 klaar zijn. De totale kosten worden twel ?eraamd op meer dan 5 mil- j, joen gulden, exclusief de mo- n gelijke bouw van tien huizen iea aan de Langebrug. Aanleiding tot de nieuwbouw den renovatie is de verhuizing van de politie naar de Lange- gracht. Het oude bureau aan ïe Zonneveldstraat is groten deels gesloopt, waardoor ruim- e vrij kwam voor nieuwbouw. Het voorste en mooie gedeelte 'an het bureau bleef gehand haafd en werd verbouwd voor de parkeerpolitie, die daar nu een aparte behuizing heeft. De parkeerpoltie had behoefte a een apart onderkomen 'dat het aantal parkeer- 'achten sterk is toegenomen na invoering van het parkeer- w0! [egime. Daarmee was geen re- 'ning gehouden bij de bouw van het nieuwe bureau. De nieuwe behuizing van de par keerwachters is vandaag offi cieel geopend door burgemees ter C. Goekoop. De huizen worden gebouwd en gerenoveerd rond de vrijgeko men ruimte achter het oude bureau, waar een plantsoen wordt gemaakt. Twee monu menten langs het toekomstige plantsoen, de Bank van lening en het Van der Speckhofje, blijven behouden. Het Van der Speckhofje bestaat nu nog uit acht woningen. Dit aantal wordt gehalveerd; steeds wor den twee woningen bij elkaar getrokken. Ze zullen worden bewoond door ouderen. De kosten van de herbouw bedra gen 9 ton. De Bank van lening, een voor malig pakhuis waar vroeger beleende goederen werden op geslagen, bestaat uit twee vleugels van drie verdiepin gen. In de ene vleugel komen op de begane grond vier wo ningen voor ouderen. Op de eerste en tweede verdieping worden verbouwd tot vier maisonettes; woningen met de slaapkamer boven de woonka mer. De derde verdieping en de zolder zijn bestemd voor vier woningen voor jongeren. De kosten hiervan bedragen twee miljoen gulden. In de an dere vleugel, de Gekroonde Liefdepoort, komen tien por tiekwoningen voor ouderen, voornamelijk gestapeld in twee lagen met een kap. Op de begane grond worden in een blinde muur grote ramen aan gebracht, de woningen op de verdiepingen hebben een ter ras aan de kant van het plant soen. De bouw van deze wo ningen kost een miljoen gul den. De ontwerpen zijn van architectenbureau Veldman uit Leiden, de opdracht kwam van de Stichting tot exploitatie van bejaardencentra Leiden. Architectenbureau Schutte en partners heeft de restauratie plannen gemaakt voor de pan den Nieuwsteeg 4, 6 en 10. In het pand Nieuwsteeg 6, de voormalige woning van de di recteur van de Bank van le ning, komen drie nieuwe wo ningen. Op de begane grond komt een appartement van 2 a 3 kamers, daarboven worden twee maisonettes gebouwd. De twee andere panden worden gerestaureerd en gerenoveerd. Er komen 2- en 3-kamerwo- ningen en maisonettes. De bo venwoning van Nieuwsteeg 10 wordt grondig opgeknapt. De De werkzaamheden in de Pieterswijk zijn in volle gang. Op de achtergrond de Pieterskerk. werkzaamheden aan de drie panden kosten in totaal 1,3 miljoen gulden. Hoewel er vol gens M. Schutte „enkele te genvallers" zijn opgetreden de opknapbeurt van Nieuw steeg 10 bijvoorbeeld valt veel groter uit dan verwacht is het werk eind september klaar. Twee panden aan de Lange brug en een aan de Zonne veldstraat zijn voor een bedrag van 1 miljoen gulden al ver bouwd tot 5 woningwetwonin gen. Vijf panden van de ge meente aan de Langebrug zijn gesloopt toen bleek dat zij op vervuilde grond stonden. Op z'n vroegst in juni '88 worden daar zo'n tien huizen neerge zet. De plannen daarvoor zijn nog in de maak. Eerst moet de grond worden gesaneerd. Deze is volgens wethouder D. Tesse- laar in het verleden vervuild door een kolenbedrijf en de politie. Hij schat de kosten van de operatie op minstens een ton. De huizen kunnen eind '89 klaar zijn. Het pand op de hoek van de Zonneveldstraat en de Langebrug wordt waar schijnlijk dit jaar nog gerestau reerd. De huurprijzen van de ver schillende woningen varieert. Voor de woningen in de Bank van Lening en de Gekroonde Liefdepoort is dit ongeveer 400 .gulden, in het hofje betalen de bewoners maandelijks 25 gul den meer. Het echtpaar L. van der Giesen-van den Heuvel uit de Wester straat in Sassenheim viert zaterdag 16 mei zijn 65-jarig huwe lijksfeest. De 91-jarige Van der Giesen was ruim 23 jaar ouder ling en ook was hij zo'n 25 jaar lid van de Zendingscommissie van de plaatselijke Hervormde kerk. Het tweetal is nog redelijk gezond. Als hobby heeft de 86-jarige bruid handwerken en de bruidegom gaat vaak wandelen en fietsen in de omgeving. Ze hebben twee zoons, de èén is predikant te Hoofddorp, en de an der werd vorig jaar gepensioneerd als directeur van een Christe lijke MAVO in Beverwijk. Op zaterdag 16 mei wordt het grote feest in De Oude Tol gevierd, de receptie is van vier uur tot half Rommelmarkt (1 noei n WOf -Ue jaarlijkse rommelmarkt in en rond gebouw Ons Huis aan _,Aef Kosterspad in Zoeterwou- 14J °e-Jorp wordt zaterdag gehou- ^den. Tevens vinden activiteiten Plaats als het eerste Zoeter- Goudse kampioenschap koeien melken, een demonstratie pot tenbakken en geitenkaas ma ken en een demonstratie tram poline springen. Op het par keerterrein kunnen de liefheb bers van „lelijke eenden" hun hart ophalen, want er zijn en kele exemplaren van vóór 1960 te bewonderen. Voor de jeugd treedt om half twaalf de clown Rusto op. Rommelmarkt (2) Gemeenschapscentrum De Poel in Lisse houdt zaterdag een rommelmarkt voor de jeugd. Kinderen die iets willen verko pen, kunnen vanaf half tien hun waren uitstallen. De markt begint om tien uur en is rond vier uur afgelopen. Voetbal Vanavond om 19.00 uur vindt het traditionele voetbaltreffen plaats tussen het gemeente-elf- tal en een team van de v.v. Woubrugge. Plaats van hande ling is het gemeentelijk sport park aan de Ba te weg. Gerani ummarkt In winkelcentrum Leidsenhage in Leidschendam wordt zater dag de traditionele gerani um markt gehouden. Twee keur meesters van Groei en Bloei zijn aanwezig voor advies. Ver der is er een demonstratie van de bloemschikclub en kan men meedoen aan een loterij met kans op een plant of een bloemstukje. Jazz De Kulturele Raad van Wou brugge houdt zaterdagavond een jazz-café in verenigingsge bouw De Wijk. Het kwartet van Ton Roos treedt op. De aanvang van het evenement is kwart over acht. De entree is vijf gulden. Voetbal Het eerste elftal van de Veense voetbalvereniging DOSR speelt zaterdagavond vanaf zeven uur tegen het personeel van het bloemenexportbedrijf Zwet- Ruiten. Deze wedstrijd was één van de meest 'gewilde kavels tijdens de in november vorig jaar gehouden herfstveiling ten bate van onder meer alarme- ringsapparatuur voor alleenwo nende bejaarden. De voetbal wedstrijd vindt plaats op het tweede veld van DOSR aan de Alkemadelaan. Kerkeveiling De kerkeveiling van de Sint Pancratiuskerk in Sassenheim heeft een bedrag van 100.765 gulden opgebracht. De veiling werd maandag en dinsdag ge houden. In de Leidse Courant van woensdag was abusievelijk een ander bedrag vermeld. Expositie In koffiehuis De Twee Wezen aan de Hoofdstraat in Sassen heim is tot eind juni een ten toonstelling van foto's van Marjan Schavemaker uit War mond te zien. De zwart-wit fo to's zijn gemaakt in Andalusië. Marjan Schavemaker volgde cursussen aan de Vrije Acade mie in Den Haag en aan de New Yorkschool of Photograp hy in Verenigde Staten. De toe gang is gratis. Postzegels De Vereniging van Postzegel verzamelaars Noordwijk houdt maandagavond in De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk een voorjaarsvei ling. De veiling, die wordt ge volgd door een verloting, be gint om kwart over acht. De toegangsprijs bedraagt één gul den, leden mogen gratis naar binnen. FNV Michel Negenman, bestuurder van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), houdt maandagavond een spreek beurt in Roelofarendsveen. Er kan met hem gediscussieerd worden over actuele zaken zo als „de FNV in de veranderen de samenleving" en ..arbeid in het jaar 2000". De bijeenkomst wordt vanaf acht uur gehouden in zaal Heemskerk aan de Lan- geweg 2 in Roelofarendsveen. Zaalvoetbal Het maandag-zaalvoetbal in Sassenheim viert' maandag in de Wasbeekhal het tienjarig be staan. Dat wordt gevierd met het team van Bax. Deze ploeg speelt vanaf acht uur drie wed strijden van elk vijfentwintig minuten tegen een selectie van het maandag-zaalvoetbal. Lezing In het Alpheuse gemeen schapscentrum De Bron aan de Troubadourweg 2 wordt maan dagavond een lezing met dia's en video gehouden over „de ge hele mens volgens de leringen van de Ascended Masters (Op gevaren of Ten Hemel gevaren Meesters)". Aanvang acht uur. De entree bedraagt zeven gul den vijftig.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15