Stichting Oud Alkemade tegen sloop gemeentehuis Toch nieuwe ramen voor De Regenboog Miljoenentekort Kerk en Zanen Overkapping voltooit renovatie Ridderhof dagpuzzel »n Centraal Nederland! dreigt Leimuiden met minder bussen LEIDEN OMGEVING Melk Veense veehouder valt in de prijzen Miljoenste reiziger Kaas en caravan gestolen Telefoonstoring in Alphen Clicks Sotnant aan tafel Macaroni met kaas sausen kropsla met appel - bananevla (vegetarisch) Nodig voor twee: 250 g ma caroni, zout, zachte marga rine, 20 g margarine, uitje, 20 g bloem, 2'/t dl water, half groentebouillontablet, 125 g grofgeraspte pittige kaas, O'/i dl koffieroom, pe per, nootmuskaat; 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 1 appel, sla, 1 lepel walnoten, 1 ei; 1 banaan, 1 lepel citroen sap, 1 theelepel basterdsui ker, Vt liter gele vla (Vs li ter melk, 25 g custard, 30 g suiker), citroenaroma, iets jam. Kook de macaroni gaar vol gens de gebruiksaanwijzing op het pak en leg de pasta in een met zachte margarine in gevette ovenschaal. Fruit de kleingesneden ui langzaam goudgeel in de margarine, roer er de bloem door en verdun het mengsel met scheutjes water. Laat daarbij de massa - terwijl u stevig roert - steeds aan de kook komen voordat er weer wa ter bij gaat. Voeg, als alle wa ter erdoor geroerd is, het bouillontablet toe en laat de saus vijf minuten zacht ko ken. Maak de saus van het vuur af met de kaas, koffie room, peper en nootmuskaat en schenk haar over de ma- Zet een warm gevulde schaal even onder een hete grill voor een korstje of zet een wat afgekoelde portie onge veer twintig minuten in een oven die op 6 of 225staat (om op te warmen èn een korstje te krijgen). Meng een slasausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie en schep er als eerste dunne schijfjes appel door. Voeg vervolgens de goed uit gelekte sla toe en strooi er de grofgehakte walnoten over. Garneer met hardgekookt ei. Meng plakjes banaan, ci troensap en basterdsuiker en leg dan een paar mooie plak jes banaan apart. Breng de vla op smaak met citroenaro ma, schep haar luchtig door de banaan en garneer het mengsel met de achtergehou den plakjes en met jam. JEANNE FIGUURPUZZEL MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende' betekenis verkregen kunnen worden: 1. edelmoedig; 2. reactie: 3. onder scheid; 4. min of meer groot aantal. OPLOSSING •pieMieeA iligDSJBA e :6etsjeeM z :sr»ejeue6 i Alkemade niet enthousiast over fusie waterbedrijven ALKEMADE De Alkemadese raadscommis sie bestuurszaken vond gisteravond dat over het algemeen veel te lichtvaardig wordt ge dacht over de mogelijke tariefsconsequenties, die een fusie van de Energie- en Watervoorzie- ningsbedrijven in Zuid-Holland-noord met zich mee zou kunnen brengen. Vooral met betrek king tot het EBR meenden de commissieleden dat men er qua tariefstelling alleen maar op. achteruit kan gaan als de voorgestelde fusie doorgaat. Burgemeester A. H. Meerburg waar schuwde dat een fusie nu op vrijwillige basis op zelfgekozen voorwaarden kan worden gereali seerd. „Over een aantal jaren zullen we onder meer met het Waterleidingbedrijf van over heidswege moeten onderhandelen over een fu sie en dan zal er ongetwijfeld veel minder spel ruimte zijn dan nu. ROELOFARENDSVEEN De veehouder H.S. van der Meer van de Aderweg 7 in Roelofarendsveen heeft een beker gewonnen voor eerste klas melk die hij een jaar lang heeft geleverd. Hij kreeg de prijs van de melkfa briek Nestlé in Rotterdam. De heer Van der Meer valt in de categorie 250.000 kilo gram melk per jaar. Eerder kreeg hij al een oorkonde wegens het tien jaar lang le veren van eerste klas melk. Nieuwe verlichting kerktoren WOUBRUGGE De verlichting van de N.H. kerk wordt vervangen. De commissie financiën stelde gisteravond ruim 16.000 gulden beschik baar. Op hoogtijdagen wordt de fraaie zeven tiende eeuwse kerk aan de Comriekade altijd verlicht aan de buitenkant. De huidige situatie is echter elektronisch gevaarlijk. Over het fraaie effect van de verlichting waren de com missieleden het wel eens. Raadslid Noordam sprak echter over een: „Vreselijk hoog bedrag'*. Daarvoor krijgt Woubrugge wel zes lichteenhe- den rond de kerk. Ook de commissie welzijn had zich bezinnen over een flinke financiële aanvrage. Fanfare-korps De Harmonie wil de uniformen en een aantal instrumenten vervan gen. Totale kosten ruim 50.000 gulden. Het Woubrugse college van B en W wil tien procent van de kosten voor rekening van de gemeente Inbraken in Langeraar TER AAR Drie woningen in Langeraar zijn in de nacht van woensdag op donderdag bezocht door inbrekers. Het betrof huizen aan de Van der Hoevenstraat, de Van Wasse naarstraat en de Langeraar- seweg. De bewoners missen geld en cheques. De daders wisten zich een toegang tot de huizen te verschaffen door een gat in het kozijn van de achterdeur te maken zodat ze het slot open konden maken. De bewoners die al len thuis wafen, hebben niets gemerkt. Van de daders ont breekt elk spoor. Gemeentehuis in Alkemade mogelijk op maandagavond geopend ALKEMADE De raads- commissie bestuurszaken bleek gisteravond in meer derheid voorstander van openstelling van het Bu reau Bevolking van de Gemeente Alkemade op één avond in de week ge durende een proefperiode van een jaar. Of net ge meentehuis ook 's avonds opengaat is echter nog maar de vraag. Burge meester A. H. Meerburg zag niets in openstelling van het Bureau Bevolking gedurende de gehele dag. „Dan komen de mensen op die afdeling niet meer door het werk heen". Uit eindelijk nam hij avondo penstelling bij wijze van proef op maandagavond Sedurende het wethou- ersspreekuur in overwe ging. De commissie be sprak een uitvoerig colle gevoorstel, waarin avond openstelling van het ge meentehuis om organisato rische redenen werd afge raden. Het college meende dat er voldoende mogelijkheden zijn om na afspraak even tueel 's middags of 's avonds persoonlijke docu menten af te halen. CDA'er W. Klerks: „Zo lang je geen proef neemt, weet je niet hoe groot de belangstelling voor avond opening is". Omdat de ambtenaren niet graag op vrijdagavond werken, stel de het PvdA-commissielid F. Hoogenboom voor het Bureau Bevolking open te stellen tijdens het wethou dersspreekuur op maan dagavond. EERSTE RACE OM ZILVEREN KNAAK ZOETERWOUDE De eerste knakenrace voor wielrenners wordt morgen vanaf 18.45 uur verreden in Zoeterwoude Rijn dijk. De wedstrijd vindt plaats op het industrieterrein en gaat over één uur plus vijf ronden. Er worden dit seizoen vijf kna- kenraces gehouden met als eindprijs de zilveren knaak. Uitsluitend niet-licentiehouders mogen aan de start verschijnen. De knakenraces zijn een initia tief van jongerenvereniging Utopia. De formule is heel sim pel. De renners betalen een knaak inleg en de totale inleg wordt weer uitgekeerd als prij zengeld. De vijf snelsten verdie nen extra punten voor het alge meen klassement. Overigens tellen de knakenraces ook mee voor Super Prestige Klassement dat jaarlijks over alle wedstrij den die in Zoeterwoude worden verreden wordt bijgehouden. Vorig jaar won Kees Janmaat zowel de zilveren knaak als de Super Prestige. De knakenraces worden dit seizoen verreden op 16 mei, 30 mei, 13 juni, 15 au gustus en 22 augustus. ALKEMADE De Stich ting Oud Alkemade is te gen de sloop van het hui dige gemeentehuis. Dit blijkt uit een brief van de voorzitter van de stich ting, de heer G.N. van der Meer aan de fractievoor zitters in de gemeenteraad van Alkemade. De stichting bestrijdt de me ning van de ambtelijke werkgroep die stelt dat de gevels van de oude panden geen cultuurhistorische of karakteristieke waarde heb ben en derhalve niet behou den hoeven te blijven. Bo vendien vindt Oud Alkema de dat het huidige gemeente huis een beeldbepalend ge bouw voor de inwoners van Alkemade is. Dat geldt niet voor het voormalige post kantoor of de voormalige se cretariswoning, maar wel voor het oorspronkelijke ge meentehuis, aldus Van der Meer. Overigens is de stichting het wel eens met de conclusie van de werkgroep dat nieuwbouw noodzakelijk is, omdat het huidige gemeente huis te klein en te onover zichtelijk is. In de brief waarschuwt Van der Meer ervoor „een histo rische vergissing" te maken door het gebouw te slopen. Als voorbeelden van eerdere van dergelijke vergissingen noemt hij onder meer de sloop van de Veense rooms- katholieke kerk en de ver vanging van de karakteris tieke ophaalbruggen door „platte, nietszeggende, hou ten bruggen". Hij vraagt zich bovendien af „waarom er eerst een stichting in het le ven moet worden geroepen om de laatste van de vier sluizen te behouden". Tenslotte vraagt de stichting de gemeenteraad om Oud Alkemade in de toekomst op de hoogte te houden van de gang van zaken ten aanzien van het gemeentehuis. Mevrouw S. Blom was gisteren de miljoenste reiziger bij de Alphense stadsdienst. Samen met haar zoontje Jacko was zij vanuit Gouda met de trein naar Alphen gekomen om daar haar jarige zwager te bezoeken. Vanaf het station wilde zij een van de stadsbussen nemen om naar Ridderveld te reizen. Tot haar grote verrassing werd zij toen op de schouder geklopt met de mededeling dat zij de miljoenste busreiziger in Alphen was. Omdat zij de miljoenste reiziger was werd ze in de bloe men gezet, mocht wethouder De Jong haar taart en bloemen overhandigen alsmede een ets en een abonnement voor drie maanden Kunstuitleen. Van busmaatschappij West Nederland kreeg zij een busjaarkaart. Na de overhandiging van de geschenken aan mevrouw Blom werd haar gevraagd waar zij heen moest en reed de bus speciaal voor haar de gevraagde route. SCHOONMAAK VAN NIEUWKOOPSE PLASSEN NIEUWKOOP Op initiatief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat worden de Nieuwkoopse Plassen schoongemaakt. Ook de Geerplas (op de grens van Noord- en Zuid-Holland) komt in aanmerking voor een grootscheepse schoonmaak. De bedoeling is vooral de vervuiling van de bodem aan te pakken, de fosfaten uit geloosd water te verwijderen en oevers te herstellen. Behalve en kele kleinere projecten zoals Nieuwkoop wil het ministerie aan de slag gaan in de Veluwerandmeren, de Maas in Zuid Limburg en de Overijselse Vecht ZOETERWOUDE Uit een kaasmakerij aan de Weipoortse- weg in Zoeterwoude zijn woensdagnacht zeven kazen en een ra dio gestolen. Er is geen braakschade aangetroffen. Een bewoner van de Klaverweidestraat in Zoeterwoude miste donderdagoch tend zijn caravan die op de oprit van zijn huis stond. De caravan had een waarde van 17.000 gulden. Vernielingen aan weekend-kruiser ALPHEN AAN DEN RIJN Vernielingen en het stelen van enkele onderdelen van een boot, gelegen aan de Kromme Aar (bij de Zeger- plas) van in totaal zo'n 5000 gulden zijn gisteren ontdekt. De 48-jarige Alphense eige naar van deze weekend kruiser alarmeerde gisteren de politie toen hij constateer de dat onder andere de voor ruit en het interieur waren vernield. Bovendien was de buitenboordmoter en enig gereedschap verdwenen. De Juwelenbuurt en de Sterrenbuurt moesten het anderhal» dag doen zonder telefoon. Bij graafwerkzaamheden van de gs meente in de Saffierstraat werd een zware PTT-kabel zodartj beschadigd dat de twee buurten geen telefoonverbinding» meer hadden. Onmiddellijk werd woensdagmiddag de PTT ge waarschuwd die dezelfde dag nog de storing trachtte op te spe ren en te verhelpen. Ondanks het feit dat de PTT-mensen d nacht tot een uur doorwerkten was er woensdag nog geen vs binding mogelijk. Donderdagochtend was wel bekend waar o» geveer de kabel beschadigd was. Dat bleek een stuk van ongf veer 20 meter te zijn. Besloten werd dat stuk te verwijderen een nieuwe kabel tussen te lassen. Gisteravond zou alle weer» orde zijn, beloofde de PPT de bewoners. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense winkelcentrum de Ridderhof wordt met be hulp van een grote tentcon structie overkapt. Gistermid dag is men met het groot scheepse karwei begonnen. Het aanbrengen van de over kapping wordt in gedeeltes ge daan. Maandag moet het ge heel klaar zijn. Het is voor het eerst in Neder land dat de overkapping van een winkelcentrum op een dergelijke wijze gebeurt. De klus is al vanaf begin deze week uitgesteld wegens het stormachtige weer van de af gelopen dagen. In de Ridderhof is men op het ogenblik bezig met een ingrij pende renovatie en modernise ring van het winkelbestand. Behalve het aanpakken van de vloeren in het centrum, het vernieuwen van winkels en winkelpuien en het bijbouwen van een aantal kiosken, wordt het winkelcentrum helemaal overdekt en tochtvrij gemaakt door schuifdeuren. Hierdoor kan het winkelende publit comfortabel de boodschapj doen in de Ridderhof. Men al een paar maanden bezig au het werk dat eind mei kla moet zijn. Burgemeester Paats zal I winkelcentrum op donderd 4 juni officieel openen. Op terdag 6 juni wordt het ce trum vervolgens officieel gebruik genomen. Voor doel is songfestivalzanget Marga Bult naar Alphen j haald, evenals de clowns Ap pie en Flappie. TER AAR De Protestant Christelijke basisschool De Regenboog krijgt 60.000 gul den voor het vervangen van de raamkozijnen. Dit besloot de gemeenteraad gisteravond nadat in de vorige raadsver gadering het voorstel hiertoe met zes stemmen vóór en zes stemmen tegen was aange houden. In die vergadering verweten VVD, GB en het PAK het schoolbestuur slecht onderhoud en hecht ten toen weinig waarde aan de zogenaamde constructie fouten waaraan de houtrot te wijten zou zijn. De nog te realiseren sporthal op het voormalige NAL-ter- rein waarvoor al 1.500.000 gulden beschikbaar is gesteld kan niet voor dit bedrag ge realiseerd worden. Burge meester Verhoef heeft hier aan nog eens 450.000 gulden toegevoegd. De opzet is de sporthal een multifunctio neel karakter (evenementen hal) te geven waardoor er onder andere ook in geten nist kan worden. De hal zal daardoor groter worden dan aanvankelijk de bedoeling was. Het CDA en GB konden zich na beraadslagingen in het voorstel vinden. Kritiek kwam er vooral van de VVD en het PAK op het beperkte aantal parkeergelegenheden (dertien) bij de sporthal. H. van der Meulen (PAK) vreesde voor overbelasting van de nabije woonwijken bij onvoldoende parkeerplaat sen. Tevens twijfelt het PAK aan de bezetting van de tri bune gericht op 100 personen als voor dit aantal geen par keergelegenheid is. Doordat ook 3e buurtgemeenten vi te bieden hebben, zette di— heer H. Ruygrok (VVD) zij vraagtekens bij de inkomst» van een dergelijke sporthal Ruigrok schatte het tekort o 50.000 gulden per jaar e: vroeg het college hoe dit gt financieerd wordt. Hij h|le zich „voor de inwoners schamen wanneer een gtjseri meente zo vreselijk veel voot Pie een hal overheeft" en desmo tijds een ander besluit zö tot hebben genomen als hij 4 bot had geweten. Verhoef ajjle nog niet te weten hoe de ha de komende iaren finausle cieerd zal worden maar bt|jn sloot voor 1987 het bedrag ui "e het Welzijnsfonds te putte ne] tji Het voorstel werd met twi stemmen tegen (VVD) en el gel stemmen vóór aangenomen. -ar ALPHEN AAN DEN RIJN De bebouwing van de polder Kerk en Zanen dreigt ernstige ver traging op te lopen. Al leen als de rijksoverheid bijspringt om het miljoe nentekort te dekken, kun nen grote problemen wor den voorkomen. Per wo ning gaat het om een be drag van 12.000 gulden. Kerk en Zanen is het polder gebied dat ligt ten zuiden van de bebouwde kom van Al phen. Alle grond in deze pol der is inmiddels eigendom van de gemeente. Eigendom dat is verworven met het doel wo ningen te bouwen voor de ver dere groei van Alphen. In de structuurschets Kerk en Za nen die in 1984 werd uitge bracht en goedgekeurd door de gemeenteraad werden plan nen gemaakt om in Kerk en Zanen in totaal 7600 woningen te bouwen. Daarmee zou men bezig zijn tot het jaar 2010. De Provinciale Planologische Dienst echter noemde de schets wat betreft bouwtempo en loptijd „uiterst prematuur en veel te optimistisch," in het licht van de voorgenomen her ziening streekplan Zuid-Hol land Oost. In een herziening werd daarop uitgegaan van de bouw van 4000 woningen die in een tem po van tien jaar gebouwd moe ten worden. Dat houdt in dat er in de periode 1889-2000 400 woningen per jaar gebouwd zullen worden. Later kan wor den afgewogen of en op welke wiize de verdere planontwik keling van de polder kan wor den voortgezet. Dat hangt af van de plaatselijke en regiona le woningbehoefte en het be leid van rijk en provincie op het gebied van de ruimtelijke ordening. Daar is pas in de twee helft van de negentiger ëren wat over te zeggen, e herziening heeft de nodige financiële consequenties voor de exploitatie van de polder. Aan investeringen is al een bedrag van 136 miljoen gulden nodig. Daar komen nog rente en andere kosten bij. Dat be drag kan nooit alleen door de gemeente opgebracht worden zodat rijksbijdrage nodig is. Naar aanleiding van het ge schatte tekort op de exploitatie kwam men op een bedrag van 12.000 gulden per wooneen- heid. Dat is in vergelijking met projecten in andere steden een laag bedrag. Alphen wil in de polder 45 procent woning wetwoningen bouwen, verder zullen en in de toekomst onge veer 7 tot 8 scholen moeten komen en twee tot drie win kelsteunpunten. De scholen zou men graag gehuisvest zien in de zogenaamde „Hotelscho len," gebouwen waarin ver schillende scholen hun onder komen hebben en waar ook een gezamenlijke sportvoorzie- ning is. Aan een groot winkel centrum wordt vooralsnog niet gedacht. Kerk en Zanen sluit aan op het centrum van Al phen. De polder ligt verder vlak naast het NS-station en het industrieterrein Molenwe tering zodat men spreekt van een ideale ligging in de ge meente. Met de bouw van de 4000 woningen in Kerk en Za nen zal Alphen in het jaar 2000 ongeveer 65.000 tot 70.000 inwoners hebben. Genie De 16e Genie-roeiwed- strijd werd gisteren ge houden onder zeer slechte weersomstan digheden. De kou en de regen maakten de race tot een zware prestatie waarbij de bemannin gen van de aanvalsbo- ten van de Genie, em mertjes mee kregen om het water te kunnen ho zen. Maar ondanks deze handicap was het weer een prima wed strijd voor de 35 teams van elk acht personen. Vanaf 18.30 uur werd gestart. Burgemeester Paats gaf hiervoor het startsein met behulp van twee kanonnen die speciaal voor deze ge legenheid waren over gebracht van het leger museum te Delft. Twee keer weigerden de twee kanonnen hun kogel af te geven. De derde keer was het raak en daver den de kanonschoten over het Genie-terrein. De race werd uiteinde lijk gewonnen door het team van café den Heul in 25.39 minuten; twee de was het ziekenhuis Rijnoord met 26.06 mi nuten; drie Scheffe- kamp uit de Lier in 26.50; vier het team van Openbare Werken in Alphen met 27.08 en vijf was Avifauna in 27.35 minuten. De teams zijn samenge steld uit personeelsle den van bedrijven en instellingen in Alphen en de omgeving. pa LEIMUIDEN Centraal Nederland blijft op ha|cJ! standpunt staan, dat voor de ringroute ingrijpende dus kostbare voorzieningen'aangebracht moeten wo den. Dit bleek uit het gesprek dat dinsdag gehouden1 tussen CN en het college van B en W. Als stok achtt de deur voegde CN er aan toe dat de mogelijkheid 1* staat dat als gevolg van een teruglopend passagic bod, als de ringleiding niet doorgaat, de frequentie vl bijvoorbeeld de dienst naar Leiden, omlaag gaat D bus kan dan in plaats van bijvoorbeeld elk half slechts 1 maal per uur gaan. Het college deelde de gemeenteraad gisteravond mee dat I geen geld is voor deze voorzieningen. Er is een bedrag tussen de 75.000 a 100.000 gulden mee gemoeid. Op een vf van Thijsselink (CDA) of Centraal Nederland kan garai ren dat deze maatregel niet nodig zal zijn als de ringleidi er wel komt, antwoordde wethouder J. H. van Dam dat 4 gevaar „altijd boven ons hoofd blijft hangen". Bewoners van het woonwagenkamp bij de Raadhu hebben de gemeente aansprakelijk gesteld voor even' schade veroorzaakt door vallende takken van de hoge popi lieren op de scheiding tussen hun terrein en de Provincii* weg. Het Leids Advocaten Collectief heeft de gemeente n» mens de bewoners hierover een brief geschreven. De sn<* kosten zullen doordat er een hoogwerker gehuurd moet w# den 9000 bedragen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen K en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14