Provincie roept Leiden op matje a U STAD OMGEVING ,Als we op traat zingen, éveten we nooit waar het lied heen waait Een cadeau van formaat ieiden moet kleiner bouwen Protest tegen flat aan Sumatrastraat gravin Ada voor Hooglandse Kerk Verboden reclame TEKORT VAN 5,5 MILJOEN GULDEN OP BEGROTING VOOR '87 k EGER DES HEILS HONDERD AAR IN DIENST VAN MEDEMENS LEIDEN PLAATST MEER GLASBAKKEN College wijst VVI in Roomburg eensgezind af CcidócSomcwit VRIJDAG 15 MEI 1987 PAGINA 13 «DEN Tegenover de Hoogland- Kerk moet een beeld komen van 'avin Ada. Dat is althans de mening an de meerderheid van het Leidse allege. Het CDA verklaarde zich gis- iravond tijdens een vergadering van commissie cultuur bij monde van ,evrouw C. Hugens voorstander van en beeld van de weidse hoogleraren rminius en Gomarus. Deze theolo- en twistten in de zeventiende eeuw f\ ver de predestinatie, de voorbe- l rhikking. ^en van het college zien liever het jeld van de gravin voor de kerk mdat in Leiden nog geen enkel eeld van een vrouw staat. Gravin Ida werd geboren in 1188, vermoe- elijk stierf zij in 1223. In het jaar 1203 zat ze enige dagen gevangen in De Burcht in Leiden in verband met een erfstrijd met haar oom, Willem de Eerste, die van mening was dat een man de overleden vader van Ada (Dirk de Zevende) moest opvolgen. Verschillende commissieleden deden gisteravond de suggestie een prijs vraag uit te schrijven onder kunste naars. Volgens wethouder F. Kuiiers kunnen kunstenaars zich aanmelden. Zij moeten dan werken van de laatste jaren tonen, en naar aanleiding daar van wordt een kunstenaar verzocht een ontwerp te maken voor het beeld aan de Hooglandse Kerkgracht. „Dat is ook een soort prijsvraag", aldus Kuijers. Woningen in Aalmarktschool LEIDEN De gemeente wil dat er woningen voor ouderen in de Aalmarktschool komen. Dit deelde wethouder D. Tesse- laar (volkshuisvesting) gister avond mee. De woningen moe ten in de loop van 1988 worden gebouwd. Er moeten eerst ge- luidwerende voorzieningen worden getroffen. Aan de ach terzijde van het pand zorgen het Leids Vrijetijd Centrum en de Stadsgehoorzaal voor geluidso verlast. Op dit moment wordt de school gebruikt door muziek vereniging De Burcht Deze zou dit jaar al moeten vertrekken. Dat is echter uitgesteld tot 1988. LEIDEN Een groot aantal reclameborden, die in strijd met de voorwaarden van de plaatsingsvergunning, toch neergezet waren, zijn gisterochtend door de politie verwijderd. Bij de vlooienmarkt ging het om 23 wille keurige reclamebor den. In het geval van de Groennoordhallen ging het om een aantal borden met reclame voor de Motoropstap- dagen. Rhijnwijck houdt twee open dagen Schoenendief betaalt dne stuivers LEIDEN De Rhijnwiick-scholengemeenschap houdt vandaag en maandag een open dag. Doel van de twee dagen is het werven van nieuwe leer lingen voor de school en de organisatie van de twee dagen was voor de hoogste klassen een voor bereiding op het eindexamen. Het gaat om het deel van de opleiding dat officieel Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs (MBGO) heet. Leerlingen die de opleiding gevolgd hebben, krij gen vaak een baan in de psychiatrie of een ver pleeghuis, waar ze de bewoners met activiteiten als schilderen, sport of toneel bezighouden. De leerlingen van Rhijnwijck hebben zich in twee projectweken voorbereid op de open dagen. „De school wil met de projectweken bereiken dat de examenkandidaten in staat zijn een gesprek te voeren over hun toekomstige beroep en de be roepsuitoefening", legt Lydia Wisse, één van de leerlingen van de school uit. LEIDEN Een 23-jarige man heeft zichzelf gistermiddag om half twee op een vreemde manier voorzien van nieu we schoenen. De man paste een paar he renschoenen ter waarde van 240 gulden in een schoenenzaak in de Maarsman- steeg. Hij liep er even mee door de win kel en schreeuwde plotseling dat zijn fiets werd gestolen. Snel gaf hij de ver koopster zijn portemonnee en rende, op de nieuwe schoenen, naar buiten. De man is niet meer teruggezien. In zijn por temonnee bleken drie stuivers te zitten. Twee meisjes uit Leiden van 17 en 19 jaar oud en een Leidse jongen van 20, hebben vannacht om drie uur twee stof zuigers en een keukenmachine gestolen uit de etalage van V en D aan de Aal markt. Ze hebben daarvoor de etalage ruit ingeslagen. LEIDEN De provincie Zuid-Hol land heeft in de Leidse begroting voor 1987 een gat geconstateerd van 5,5 miljoen gulden en de gemeente gevraagd om een verklaring. Afge keurd is de begroting niet. Het tekort is volgens de provincie te wijten aan onzorgvuldigheid bij het opstellen van de begroting. De gemeente heeft geen rekening gehouden met een korting op de rijksbijdrage uit het ge meentefonds en de financiële gevol gen van de grenswisseling met War mond in 1984. Volgens wethouder D. Tesselaar is sprake van een opzettelij ke „misrekening", die „zo kan wor den opgelost". Wethouder P. Borde- wijk van Financiën noemt de „misre- kening" niet opzettelijk, maar geeft toe dat er bewust met de korting op de rijksbijdrage geen rekening is ge houden. Na herberekening van de sluitende begro ting die de gemeente bij de provincie heeft ingediend, is de provincie tot de conclusie gekomen dat er een gat van zeker 5,5 mil joen gulden in zit. Volgens een woordvoer der van de provincie heeft Leiden de kor tingen op de jaarlijkse uitkering van het rijk uit het gemeentefonds niet in de begro ting doorberekend. Deze korting was reeds in 1986 door de overheid aangekondigd in de zogenaamde „juni-circulaire". Ook heeft de gemeente de financiële gevol gen van de grenswisseling met Warmond niet verwerkt. Het rijk keert jaarlijks een bedrag uit ter bekostiging van woning bouw. De kwaliteit van de grond waarop wordt gebouwd, bepaalt de hoogte van deze uitkering. Door de grenswisseling met Warmond kreeg Leiden de beschikking over een stuk grond waarvan de kwaliteit hoger is dan gemiddeld in Leiden. Daar door daalde de uitkering met 7 ton. Naar aanleiding van het geconstateerde te kort heeft de provincie de gemeente mid dels een brief om opheldering gevraagd. Daarin wordt de gemeente gevraagd „hoe zij in de tekorten denkt te voorzien". Lei den is geen termijn gesteld waarin de pro vincie een antwoord moet krijgen. De woorvoerder verwacht dat dit uiterlijk in juni zal zijn. „Ik wil niet nu al zeggen dat ze slordig zijn geweest, maar er is duidelijk iets misge gaan", aldus de woordvoerder. Volgens hem komt het regelmatig voor dat gemeen ten een dergelijke brief krijgen, „maar Lei den heeft er nog nooit een gehad". Een be langrijke reden om Leiden op het matje te roepen is ook geweest dat Leiden een arti kel 12 gemeente is. Een gemeente die extra voorzichtig met haar geld moet omspringen en min of meer onder curatele van de over heid staat. De woordvoerder sluit niet uit dat het te kort zelfs nog hoger blijkt te zijn dan 5,5 miljoen. „Veel uitgaven worden te optimis tisch berekend. Dat doen alle gemeenten". Wethouder D. Tesselaar verklaarde gister avond dat Leiden de begroting met opzet verkeerd heeft samengesteld. „Wij wisten van tevoren dat er een gat van 5,5 miljoen gulden in zit. We hoopten echter dat de provincie dat niet zou ontdekken". Volgens Tesselaar kunnen de fouten eenvoudig recht worden gezet. „Ja zeker, zelfs nu we tien milioen willen gaan bezuinigen". De verantwoordelijke Leidse wethouder van financiën, P. Bordewijk, erkent dat de gemeente Leiden wist dat de begroting niet klopte: „We wisten dat er een tekort in zat. Maar dat was bewust. We hebben ons bij het opstellen van de begroting gebaseerd op de cijfers die ons ter beschikking stonden op het moment dat het college werd gefor meerd. Na de formatie kwamen er diverse circulaires waarin stond dat de uitkering uit het Gemeentefonds lager zou zijn dan waarop we hadden gerekend. Maar we hebben er bewust voor gekozen om de aan gepaste uitkering niet in de begroting te verwerken. Dan zouden we immers on zorgvuldig hebben moeten opereren. We hebben er voor gekozen om de begroting samen te stellen aan de hand van de oude gegevens met de bedoeling om aanpassin gen later in te voeren". t Rijnsburgse wint paas- vignettenpuzzel LEIDEN Mevrouw De Jong uit Rijnsburg heeft gistermorgen de eerste prijs in ontvangst geno men van de paasvignet- tenpuzzel van de Leidse Courant. De prijs, een compact-disc-speler, werd haar namens de krant aangeboden door commer cieel vertegenwoordiger H. van der Ven. De tweede prijs, een radio- cassetterecorder, was voor mevrouw M. Zandbergen uit Leiden. De derde prijs (platenbonnen) kwam te recht bij mevr. S. van der Poel uit Voorschoten. De eerste prijs werd in ontvangst genomen door de schoonzuster van me vrouw De Jong, die door een griepje verstek moest laten gaan. „Maar dat is geen probleem, want we hebben de puzzel samen opgelost, vertelde de schoonzuster. De paasvignettenpuzzel is een van de vele puzzels die in de Leidse Courant verschijnen. Deze keer gingen deelnemers er zelfs voor op pad om de oplos sing te vinden. Op de puz zelpagina stonden name lijk paaseieren met daarin vignetten van bedrijven die regelmatig in Leiden en omstreken met deze vignetten adverteren. De deelnemers moesten het juiste bedriif bij deze vig netten vinden. „Ik ben er met mijn man op uit ge gaan om erachter te ko men waar sommige vig netten bij hoorden. Ik heb op deze manier veel van Leiden gezien", vertelde prijswinnares De Jong. x L f!IDEN Het Leger des iils bestaat dit jaar hon- rd jaar. Het jubileum is rig weekeinde gevierd het Congresgebouw in Imsterdam. Ook in Lei- jen een van de 92 ste- fen in Nederland waar |en korps actief is )rordt feest gevierd. Mor genmiddag om 16.00 uur ■rijgt burgemeester C. foekoop het jubileum- wek uitgereikt en van 7.00 tot 19.00 uur is er pen huis in het gebouw an de 3e Groenesteeg 66. )an is een fototentoon stelling te zien en een di- klankbeeld. fe heer A. Remigius is koip- pficier in Leiden. Met zijn Irouw heeft hij de verant woordelijkheid voor het werk het Leger des Heils in Et stad. Vorig jaar kwam het tpaar naar Leiden. „Bii het ier wordt van bovenaf be- oten waar je gaat werken' ertelt de heer Remigius. Hij R zijn vrouw zijn nu 38 jaar i dienst van het Leger. Het chtpaar verhuisde 22 maal. We hebben ook zeven jaar in aïre gewerkt. Dat waren heel teiende jaren", vertelt me- f°uw Remigius. Het was de doeling dat het echtpaar tot pensionering van de heer ttnigius in 1989, in Leiden •u werken. De gezondheid in het echtpaar heeft daar xter een stokje voor gesto- „Het is op", zegt de korp sofficier. „Ik heb 38 jaar lang constant paraat gestaan, dag en nacht gewerkt. Dat gaat niet meer. De leeftijd gaat meespelen". Over een maand of wat trekt de opvolger van het echtpaar Remigius in de dienstwoning aan de Heren gracht. Bloemen De heer en mevrouw Remigi us vinden Leiden „een pretti ge plaats" om te werken. Bei den hebben hun hart verpand aan de stad: „Ik ben dol op Leiden", zegt mevrouw Remi gius. En haar echtgenoot noemt Leiden „boeiend" Hij zegt: „In zo'n oude stad ontdek je steeds iets nieuws". „Maar de nood van de mensen is overal hetzelfde", vervolgt Remigius. „Of je nou in Afrika kijkt of in Leiden, overal heb ben de mensen behoefte aan belangstelling en vriendelijk heid. Ik vergelijk de mensen meestal met bloemen. Als het koud is gaan de harten van de bloemen dicht, als de zon schijnt openen ze zich. Zo is het met de harten van de mensen ook. Veel harten zijn gesloten omdat er geen echte warmte wordt ontvangen. Door alles wat we tegenwoor dig hebben, lijkt het alsof het heel goed gaat met de mensen. Maar het Leger is steeds bezig om de mensen weer echt mens te laten zijn". „De mensen iets geven van wat je zelf bezit", omschrijft korpsofficier Remigius zijn werk. Werk dat hij op zondag doet in de grote zaal van het korpsgebouw. Twee maal wor- Het echtpaar Remigius in de grote zaal van het gebouw van het Leger des Heils aan de 3e Groenesteeg. den dan samenkomsten gehou den. Voorganger is Remigius of zijn vrouw. „Ja, de emancipatie van de vrouw draait al honderd jaar op volle toeren", zegt Remigius. „In 1934 had het Leger al een vrouwelijke generaal". Opvang Het Leger des Heils heeft zich altijd, in vergelijking met an dere kerken, betrokken ge voeld bij mensen die staan aan de zelfkant van het leven, vindt Remigius. „Het Leger des Heils zet zijn deuren open voor iedereen". Bij de diens twoning kloppen regelmatig mensen aan die problemen hebben. „Vaak belt iemand die in geestelijke nood zit. Daar telefoneer je dan wel een half uur of een uur mee", vertelt de heer Remigius. Psychologie heeft hij niet gestudeerd, maar daar tegenover staat veel erva ring. „Ik ben 38 jaar met men sen bezig geweest. Meestal heb ik gauw door waar het aan schort". Een verschil met vroeger is volgens het echt paar de drugsverslaving. „In het verleden waren er alleen alcoholverslaafden". In een aantal steden beschikt het Leger over een maatschap pelijk centrum waar deskundi ge hulpverleners werkzaam zijn. Leiden heeft niet zo'n centrum. Boven in het gebouw van het Leger staat wel een bed in een kamertje. „Dat is bedoeld voor crisisopvang. Om iemand voor een nacht onder dak te bieden", aldus de korp sofficier. Het kamertje werd de laatste tijd niet veel ge bruikt. „Wij hebben het een beetje af gehouden in verband met onze gezondheid", zegt mevrouw Remigius. Het echt paar ziet het ontbreken van een maatschappelijk centrum duidelijk als een gemis voor Leiden. „Maar het aanbod is hier te klein en bovendien moet zo'n centrum ook finan cieel haalbaar zijn", legt Remi gius uit. „We sturen nu de mensen door naar Den Haag", vertelt zijn vrouw. „Het is geen ideale situatie", geeft ze toe, „maar het kan wel. Het is tenslotte maar tien minuten hier vandaan. En wij brengen de mensen naar de trein en kopen een treinkaartje. Dat doen we bewust, want anders heb je kans dat de mensen het geld voor de trein in de kroeg verdrinken". Strijdkreten De Heilssoldaten zijn in Lei den heel actief, weet het echt paar Remigius. Volgens me vrouw Remigius worden 700 Strijdkreten per veertien da gen verkocht. Voorts wordt elke week een grote hoeveel heid kleding ingezameld en verkocht. Daarnaast is er een soos voor ouderen, een mu ziekkorps, een zangbrigade, een vrouwenbond en een Goed Nieuws Club voor kin deren. Mevrouw Remigius: „Een groepje dames vormt de B.V.U. Dat staat voor Bezoek Voor U. Zij zoeken mensen op die willen praten, die alleen zijn. Nu moet ik wel zeggen dat de mensen hier in Leiden niet slecht af zijn. Ik heb het idee dat behalve het Leger ook veel andere instellingen zoals* kerken zich met deze mensen bemoeien. Ze hebben het hier beter dan in Den Haag", weet mevrouw Remigius. Ook wordt elke zondagmiddag zon dagsschool gehouden. Daar ko men ongeveer twintig kinde ren „uit de buurt" op af. „Vroeger zaten de zalen vol", herinnert Remigius zich. „Maar toen gingen de mensen veel vaker de deur uit. Bij het Leger was het gezellig en lek ker warm. De omstandigheden zijn veranderd. De mensen hebben tegenwoordig een mooi huis, een radio, een tele visie, een caravan. Ze hoeven het huis niet zo nodig meer uit. Maar", vindt de korpsoffi cier, „al die welvaart brengt de mensen niet bij de diepere zaken. En het is juist ons doel om mensen met de geestelijke zaken te confronteren". „Geestelijk werk is nooit te peilen", merkt mevrouw Re migius op. „Nee", zegt haar man, „als wij op straat staan te zingen, dan weten we nooit waar het lied heen waait". JANET VAN DIJK ODEN De gemeente Lei en kan in de nabije toekomst minder eengezinswonin- "i gaan bouwen. Dit zei wet- ider D. Tesselaar (volkshuis- *'ng) gisteravond tijdens een missievergadering. Aanlei- 'g was het bezwaar van een ital toekomstige bewoners huizen bij de parkeergara- F op het Ir. Driessenplein, dat fvoor hun driekamerwoning huur moeten gaan betalen 1 bewoners van een eenge- '"'oning in de Stevenshof. ns Tesselaar moet een rinswoning minimale af- tongen hebben om niet „een poppenkast" te worden. De huurprijzen hiervan stijgen echter dusdanig, dat binnen af zienbare tijd bewoners het recht op huursubsidie verspe len. De interesse voor deze hui zen neemt dan af, omdat de huur „met tientjes tegelijk stijgt". „We moeten dus kleiner gaan bouwen, of minder", aldus de wethouder. De gemeente zal in dat geval gedwongen kiezen voor de kleinere driekamerwo ningen, „terwijl wii ze juist luxer willen bouwen Dat bewoners van een eenge zinswoning in de Stevenshof minder huur betalen dan (toe komstige) bewoners van een kleinere driekamerwoning aan het Ir. Driessenplein, is volgens Tesselaar onvermijdelijk. Dit komt omdat de gemeente graag wil dat mensen de gelegenheid krijgen om vanuit bijvoorbeeld hun flat in Zuid West naar de Stevenshof te verhuizen. Om dit te stimuleren voert de ge meente opzettelijk andere op pervlaktes van de huizen op, dan de werkelijke, waardoor het verschil in huur ontstaat. Tesselaar verdedigde deze ma noeuvre ook door zich te beroe pen op de goedkeuring van het ministerie. LEIDEN Er worden in Lei den negentig extra (kleine) glasbakken geplaatst. De com missie cultuur, volksgezond heid en groen ging gister avond akkoord met het colle gevoorstel het aantal glasbak ken te verhogen. Het huren van deze bakken kost per jaar 40.000 gulden maar er wordt minder vuil verbrand en dat levert 40.000 gulden op, aldus de gemeente. Het aantal pa pierbakken wordt voorlopig nog niet uitgebreid, zei wet houder F. Kuijers gisteravond. Dit omdat er nog geen papier bak is uitgevonden die „on brandbaar" is. De huidige bakken worden regelmatig in de brand gestoken. De papier bakken zijn gratis geplaatst door een papierinzamelaar, maar omdat oud papier mo menteel slechts ongeveer een cent per kilo oplevert, is dit bedrijf niet in staat nog meer papierbakken gratis te plaat sen. Wethouder Kuijers deelde gis teren mee dat de Reinigings dienst „vanwege een andere opzet" meer veegt „als eerste aanzet tot een schonere stad". De veegwagens komen op hun route ook langs de nieuwe glasbakken en zullen het glas bij deze bakken opvegen, al dus de wethouder. D66-raads- lid J. Hoekema deed de sug gestie de glasbakken minder lelijk te maken door aan de buitenkant graffity of „frisse, vrolijke tekeningen" aan te brengen. „Het probleem is dat de bakken eigendom zijn van een firma, maar we zullen kij ken wat de mogelijkheden zijn", zo zei Kuijers. LEIDEN De geplande bouw van een flat aan de Sumatra straat leidt tot een aanzienlijke vermindering van het woonge not van bewoners van de Corantijnstraat. Dat vinden bewoners van de Corantijnstraat, die bij de gemeente bezwaar hebben ge maakt tegen het bouwplan. Het bouwplan voorziet in de bouw van een flat van vier verdie pingen met 35 woningen. De flat bestaat uit twee vleugels met een hoek van 60 graden en ligt dertig meter verwijderd van de huizen aan de Corantijnstraat. De bewoners willen in plaats van een flat speelwerktuigen voor kinderen en groenvoorzieningen. Zij zijn ook bang voor een nog grotere verkeersdrukte. Om de flat te kunnen bouwen, moet het bestemmingsplan worden ge wijzigd. Wethouder D. Tesselaar merkte gisteravond tijdens een commis sievergadering op, dat de flat waarschijnlijk niet lager zal wor den. „Dan brengt de grond ons minder op. Dat geld is ook be doeld voor volwasseneneducatie". De commissieleden gaven de architect toestemming zijn plannen verder uit te werken. De be woners kunnen daartegen in beroep gaan. LEIDEN Als het aan het college van B en W ligt, komt de nieu we vuilverbranding (VVI) in Zuid Holland West niet in Room burg. Na kennisname van het rapport dat Roomburg als een van drie mogelijke lokaties noemt, heeft het college dinsdag unaniem besloten dat deze plaats onbespreekbaar is. „De provincie zal ons moeten dwingen", aldus wethouder D. Tesselaar gisteravond. Eer der had wethouder F. Kuijers opgemerkt dat Leiden uit tactische overwegingen Roomburg in het overleg over de lokatie van de nieuwe VVI niet uit moest sluiten. Tesselaar deelde mee dat B en W inmiddels een andere mening zijn toegedaan. Het rapport noemt Zoetermeer en Leidschendam als andere plaatsen waar de VVI wellicht kan worden gebouwd. Het college heeft woensdag een brief gestuurd aan de werkgroep, die met de gemeenten over legt over de plaats van de nieuwe VVI. Daarin zegt het college dat Roomburg, wat Leiden betreft, niet bespreekbaar is. Mocht de werkgroep daarentegen tot de conclusie komen dat de nieuwe VVI wel degelijk het beste in Roomburg past, dan heeft de provincie de bevoegdheid de bouw aan Leiden op te leggen. 0 en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not J Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13