„Ga je eenmaal vogelkijkendan ben je verkocht VADER ZIET FATA MORGANA Vrouwen vaker naar huisarts Spaans en Russisch sluiten examens af I deÜIDENI uit de weekbladen binnenland £eidóc@ou*o/nt ;bi G Stanley H. wil dochtertje opvoeden in gevangenis Basisonderwijs bevestigt rolverdeling man-vrouw iSP Veertig procent van vaarwegen verwaarloosd DOE VVD als enige steun pilaar van AbvaKabo DE TIJD Hff DONDERDAG 14 MEI 1987 PAGINA 4 DEN HAAG Bij vrou wen komen bepaalde ziekten meer voor dan bij mannen en vrouwen ma ken meer gebruik van medische voorzieningen. Dit blijkt uit een analyse van de gezondheidsenquê te van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Het ministerie van economische zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Bij vrouwen komen ziekten als schildklierafwijkingen en blaasontstekingen ruim zes keer zoveel voor, spataderen drie keer zo vaak en galste nen, galblaas- en leveraiekten, stoornissen aan de dikke darm en migraine of ernstige hoofd pijn ruim twee keer zo vaak. Zwaarlijvigheid komt bij één op de tien vrouwen voor, bij mannen is in slechts één op de twintig gevallen sprake van overgewicht. Bij mannen daar entegen komen chronische ziekten als hartafwijkingen en ernstige gevolgen van beroer tes en ongevallen twee keer zovaak voor als bij vrouwen. Ook in het gebruik maken van medische voorzieningen is er een verschil. Veertig procent van de vrouwen bezoekt in een periode van twee maan den de huisarts, van de man nen is dat 27 procent. Volgens de analyse van de en- ouête is er sprake van bepaal de categorieën met een minder goede gezondheid, het gaat hierbij vooral om niet-werken- den. Bij oudere alleenstaande vrouwen komen reumatische klachten, hoge bloeddruk, hartafwijkingen en diabetes veel voor. Bij niet-werkende getrouwde mannen met een fezin is bij een groot deel spra- e van hartafwijkingen, rug klachten en reumatische klachten. SCHEVENINGEN De gedetineerde Stanley H. heeft verzocht één van zijn twee pasgeboren dochtertjes te mogen opvoeden in de cel. In de gevangenis van Sche- veningen moet hij nu nog veertien maanden straf uit zitten wegens bankovervallen. In eerste instantie staat gevangenisdirecteur J. de Goede niet af wijzend tegenover het verzoek. „Of het doorgaat, hangt af van het ministerie van justitie. Die zullen moeten bepalen of de situ atie thuis ernstig genoeg is". Volgens De Goede is er in ieder geval duidelijk sprake van problemen thuis. De vriendin van Stanley kan de opvoeding van de pasgeboren tweeling niet aan en heeft het ene dochtertje al bij familie ondergebracht. De Goe de: „Hoewel het in vrouwengevangenissen wel vaker voorkomt, is het natuurlijk een ongewoon verzoek. Dat het van een man komt, maakt het extra opzienbarend. Zelf zie ik niet in waarom het niet in een mannengevangenis zou kunnen". ALMERE Vogelkijken in Nederland is nog lang niet zo populair als het „birdwatching" Dij de Britten, maar er wordt in eigen land tegenwoordig hard aan gewerkt. Na het succesvolle Vogel- kijkjaar dat de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels in 1986 hielde zullen deze en volgende maand op nieuw de vogels onder ieders aandacht worden gebracht. Eerst is er van 18 t/m 24 mei de Europese Vogelkijkweek, vervolgens worden op de laatste zondag van mei recht streeks beelden van vogelge- bieden op TV gebracht. Op 30 mei begint vervolgens de grote Pieterpad Milieu Esta fette, waarin vele tientallen bekende Nederlanders van Zuid-Limburg naar Noord- Groningen zullen lopen. Volgens Nico de Haan van de Vogelbescherming is het tijd om dit jaar wat meer te doen aan het Stimuleren van vo gelkijken. „We willen daar mee meer dan ooit informe ren over ontwikkelingen en problemen in de vogelwe reld. Het voorjaar is daarvoor een geschikte tijd, omdat toch al veel mensen er op uitgaan en de vogels in deze broedtijd extra in de belangstelling staan". In dat kader heeft de Europese Gemeenschap een goed jaargetijde uitgekozen voor de Europese Vogelkij kweek, van 18 t/m 24 mei. Overal in Europa worden vo gelexcursies gehouden en tal van evenementen georgani seerd. Het plezierige is vol gens De Haan, dat zelfs in de landen rond de Middellandse Zee die niet zo „vogel-min- ded" zijn voluit wordt mee gedaan. Zo laten de Italianen gerevalideerde roofvogels vrij om daardoor de aandacht te vestigen op misstanden die bij de jacht voorkomen. In Nederland organiseert de Vogelbescherming in het weekeinde van 23 en 24 mei Vogelkijkdagen. Met het oog op de vaak letterlijke drem pelvrees van mensen om naar buiten te gaan, heeft de organisatie een speciale vo- gelkijkkaart ontwikkeld, die voor één gulden bij alle vier honderd VVV's te koop is. Beginnende „birdwatchers" kunnen met de kaart, waarop 25 vogels staan afgebeeld, van de ene verbazing in de andere vallen over de grote verscheidenheid aan vogels die rond het huis te zien is. Nico de Haan weet het zeker: „Als je er eenmaal werk van hebt gemaakt, dan ben je verkocht. Onze actie zou wei eens een eye-opener kunnen Estafette Vanwege het grote succes van vorig jaar wordt ook dit jaar de inmiddels redelijk vermaarde Pieterpad-Esta fette gehouden. Vorig jaar gaven honderden bekende en minder bekende Nederlan ders het stokje door ten be hoeve van de Waddenzee en de Zeehondencrèche van Pieterburen, maar dit jaar is de Vogelbescherming aan de beurt. De gang van zaken is verder gelijk. Op 30 mei beginnen de eerste lopers op de Sint Pietersberg in Zuid-Limburg, waarna het Ead zich door het oosten van et land slingert tot het op 13 juni in het uiterste noorden van Nederland stopt. De deelnemers worden per kilo meter gesponsord door bedrijfsleven, familie of be kenden. Tijdens de tocht wordt door medewerkers van de Vogel bescherming informatie ge geven over het gebied, de vo gels en de actuele problemen van het moment. Bij elk deel van de route past een ver haal. Tussen Roermond en Venlo zijn de gevolgen van de ontgrindingen een pro bleem. „Zo komen we ook langs beken die gekanali seerd zijn en waar ijsvogels geen kans meer hebben, maar ook langs plaatsen waar nog wel veel vogels te zien zijn", zegt De Haan. In de etappeplaatsen wordt door milieugroepen en VVV's een educatief en cultureel pro gramma opgezet. Aan de tocht, die in Pieterburen be ëindigd wordt met een Vo- gelkijkweekend, doen onder meer mee: Maarten 't Hart, Tessa de Loo, Karei van 't Reve, Drs.P., Lori Spee, Wim Kok, Erwin Krol (KNMI), Greetje Lubbi, Bart Tromp en Wubbo Ockels. Ook lopen zes commissarissen van de koningin mee, alsmede de colleges van B W van ge meenten langs de ongeveer 460 km lange route. BBC en NOS De Haan is bijzonder in zijn sas met het initiatief van de BBC om op zondag 31 mei vanaf locaties in vogelkolo nies in natuurgebieden in sa menwerking met de NOS rechtstreeks beelden van vo gels op televisie te brengen. Een ploeg van in totaal niet minder dan veertig mensen brengt unieke beelden in drie live-uitzendingen op Ne- Het voorjaar is voor vogelkijken een geschikte tijd, omdat toch al veel mensen er op uitgaan en de vogels in deze broedtijd extra in de belangstelling s èis staan. derland 2: van 10.45-11.00 uur, van 12.55-13.10 uur en van 18.30-18.45 uur. Op 7 juni wordt een samenvatting op het scherm gebracht. Dat de beelden uniek zullen zijn staat bij voorbaat vast. Drie jaar voorbereiding heb ben de Britten eraan besteed om op die zondag onder meer de kraamkamer van de lepe laarkolonie in het Naarder- meer van zeer dichtbij via gecamoufleerde camera's te filmen. De camera's staan verder opgesteld in de Nieuwkoopse Plassen, op Texel en bij Den Helder. De opnamen zullen met de grootste voorzichtigheid wor den gemaakt om de vogels niet te storen. Behalve in Ne derland en Engeland worden 'de beelden ook uitgezonden in Frankrijk en Duitsland. De BBC maakt jaarlijks een dergelijke birdwatch. Eerde re programma's kwamen on der andere uit Florida en van de Shetland-eilanden, vol gend jaar is Australië of Ke nia aan de beurt. ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG In het ba- sisonderwijs wordt de tra ditionele rolverdeling tus sen mannen en vrouwen geregeld bevestigd. Dat gebeurt zowel door tek sten in leerboekjes als door leerkrachten. Zelfs leerkrachten die een gelij ke behandeling van man nen en vrouwen voorstaan maken zich daaraan schuldig. Dit is gebleken uit een onder zoek dat op verzoek van het ministerie van onderwijs is ga- daan. Om aan de bestaande si tuatie een einde te maken heeft de Stichting Leerplan Ontwikkeling inmiddels voor alle basisscholen een boekje gemaakt waarin de gang van zaken wordt beschreven en al ternatieven worden aangedra gen. Uit het onderzoek is onder meer naar voren gekomen dat initiatieven van jongens vaker door leerkrachten worden op gepakt dan van meisjes. Tegen meisjes blijken leerkrachten vaak anders te praten, met eenvoudiger woorden. Het schoonmaken van het bord of het planten water geven blijkt vrijwel uitsluitend aan meisjes te worden gevraagd. Jongens worden steevast ingeschakeld bij het versjouwen van dingen. Het mavo-examen Spaans, dat uit tien advertenties en drie (voor mavo-C zelfs vier) teksten bestond, was vrij pittig. Vooral de ad vertenties kostten de leer lingen veel tijd volgens mevrouw G. Pestana, do cente aan het Educatief Centrum in Den Haag. De tekst over een vrijgezel in een dorpje vlakbij Burgos kwam in beide examens voor en leverde niet veel moeilijk heden op. Dat was niet het ge val met de tekst over Middel eeuwse pelgrims; een typisch Spaanse tekst met veel gods dienstige terminologie waar volgens mevrouw Pestana de nodige leerlingen over gestrui keld zijn. Hoewel de laatste tekst van het havo-examen Spaans vrij lang was, vonden de leerlin gen het geheel best te doen. Van de vijf teksten hadden er twee een beschouwend onder werp: een reis om de wereld met en schoener en het leeg halen van graven van oude Peru-culturen. De andere tek sten waren actueel en gingen over een „kruistocht" tegen de nudistenstranden in noord- Spanje, een zondagmiddag in Madrid en films in Spanje. De vwo-leerlingen hadden al hun tijd nodig voor de zes tek sten. De laatste, over de rol die Spanje speelt bij de ontwikke lingen binnen de ruimtevaart, was erg ingewikkeld en vrij lang, aldus mevrouw Pestana. Ook de andere teksten waren vrij moeilijk. Drie van de zes teksten waren op literatuur gericht. Er was een tekst uit een boek van Juan Goytisolo, een passage uit een boek van Fernando Arrabal en een arti kel van Mario Vargas Llosa over Garcia Lorca. Actueel was de tekst „La voz a ti roba- da" die over het nasynchroni seren van films voor de televi sie ging. Tekst over Kasparov Het vwo-examen Russisch be stond uit vijf teksten en was niet moeilijker dan voorgaan de jaren volgens mevrouw L. Nuijens, docente aan het Edu catief Centrum in Den Haag. De onderwerpen van de tek sten waren zeer afwisselend. Het moeilijkst was volgens haar de tekst die over de in 1980 overleden dichter, zanger en toneelspeler Wysotskij ging. Verder was er een verhande ling over het verband tussen klimaat en gezondheid. De an dere teksten gingen over een journalist die een boekje met interviews samenstelt, een we tenschappelijk Poolstation ge vestigd op een stuk drijvend ijs en de lexicograaf Dal die een leven lang heeft gewerkt aan een verklarend woordenboek van het Russisch. Het Russisch voor havo be stond uit vijf teksten, oplopend in moeilijkheidsgraad. De eer ste tekst over de schaker Kas parov vonden de leerlingen een leesbare en goed te maken tekst. Andere teksten betrof fen het fietsverkeer in de Sov jet-Unie (waar bijna geen fiet sen rijden), vrouwenproblema tiek en het gebrek aan voor zieningen binnen Russische dorpen. Springsteen Over het muziekexamen wa ren de vwo-leerlingen erg en thousiast. Aan de orde was naast orgelwerk van J.S. Bach en een romantisch kunstlied ook een nummer van de pop musicus Bruce Springsteen. Lmo-C Reclametheorie l.d; 2.d; 3.b; 4.c; 5.a; 6.c; 7.b; 8.d; 9.a; lO.b; ll.d; 12.a; 13.c; 14.a; 15.b; 16.c; 17.d; 18.a; 19.c; 20.d; 21.b; 22.c; 23.d; 24.a; 25.a; 26.b; 27.a; 28.c; 29,d; 30.d; 31.c; 32.b; 33.c; 34.c; 35.c; 36.c; 37.c; 38.a; 39.b; 40.b; 41.c; 42.b; 43.c; 44.a; 45.d Lbo-C/ mavo-C Maatschappij leer l.c; 2.d; 3.b; 4.b; 5.c; 6.c; 7.d; 8.b; 9.e; lO.a; ll.c; 12.b; 13.c; 14.c; 15.b; 16.b; 17.d; 18.c; 19.c; 20.c; 2l.c; 22.b; 23.c; 24.c; 25 d; 26.b; 27.f; 28.b; 29.d; 30.a; 31.c; 32.c; 33.c; 34.e; 35.d Lbo-D/mavo-D Maatschappij leer l.b; 2.b; 3.d; 4.d; 5.b; 6.c; 7.c; 8.c; 9.b; lO.b; ll.d; 12.d; 13.c; 14.d; 15.c; 16.d; 17.c; 18.d; 19.f; 20.c; 21.d; 22.b; 23.e; 24.c; 25.d; 26.b; 27.d; 28.c; 29.a; 30.d; 31.b; 32.b; 33.f; 34.d; 35.d Milieuraad voor opheffing saneringsgebied Rijnmond DEN HAAG De Centrale Raad voor de Mi lieuhygiëne heeft gisteren ingestemd met de door minister Nijpels van Milieubeheer voorge nomen opheffing van de status van sanerings gebied voor Rijnmond begin volgend jaar. Er zal dan volgens het orgaan geen sprake meer zijn van ernstige luchtverontreiniging in Rijn mond. Het haven- en industriegebied werd op 21 januari 1972 door de toenmalige minister van volksgezondheid en milieuhygiëne aange wezen als saneringsgebied. Sindsdien zijn tal van maatregelen genomen om de ernstige luchtverontreiniging sterk terug te dringen. Dit heeft geleid tot een situatie, waarin voor Rijn mond geen sprake meer is van een uitzonde ringspositie, aldus de milieuraad. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER Kom. MM' Jijë. 't n dl ford Ik heb je Jt noord. ik ben wtt dool IJ (c) Standaard UitgeveriJ/Wavery Productions DEN HAAG Van de vaar wegen die door Rijkswater staat worden onderhouden is vijftien procent er slecht aan toe, terwijl 25 procent er maar matig bij ligt. De andere zestig procent verkeert in goede staat van onderhoud. Dit blijkt uit een rapport dat minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De minsiter had om een onder zoek gevraagd na klachten van binnenschippers. De slechte staat van onderhoud bestaat eruit dat een deel van de vaarwegen de laatste jaren te ondiep is geworden als ge volg van het achterwege blij ven van baggerwerk. Ook is er veel achterstallig onderhoud aan oevers, die daardoor weg zakken en afbrokkelen. De minister hoopt het achterstal lig onderhoud de komende ja ren langzaam in te halen. ADVERTENTIE En hij ziet nog veel meer. Zeeën van bloemen bij voorbeeld. En daar tussendoor, 'n woeste rivier. Hij ziet een draak. En een superachtbaaa En waar achtig een ezel Ju die geld poept. Vrij Nederland gaat in het openingsartikel in op de om mezwaai van de AbvaKabo. De ambtenarenbond liet on langs weten dat ambtenaren beter behandeld moeten worden dan mensen met een uitkering. VN concludeert dat de enige steunpilaar voor de bond van Jaap van de Scheur de VVD is. De li beralen roepen al enige tijd dat ambtenaren niet de gij zelaars van de uitkeringsge rechtigden mogen zijn. Soci ale overwegingen zijn leuk en aardig, maar de economi sche wetten zijn hard: amb tenaren werken, mensen met een uitkering niet. En de overheid moet op de ar beidsmarkt concurrerende salarissen betalen. Dat is de taal die de AbvaKabo aan spreekt, aldus VN. Het weekblad maakt verder een rondgang langs oud-be windslieden uit het kabinet Lubbers I. „Er waren reisjes, soms naar het buitenland, de glamour en er wordt naar je opgekeken. Maar ineens is er het zwarte gat, is alles weg. Net als al die honderd duizenden onder modaal ben je werkloos, zonder nut voor de maatschappij. Je reali seert je: „Ik hoor er niet meer bij". Ook dichter Levi Weemoedt is zijn baan kwijt, maar wel vrijwillig. Hij nam ontslag als leraar „ik werd er gek van" en koos voor een minder benauwend full time schrijverschap, dat als keer zijde heeft dat het te weinig oplevert om riant van te le- vén. Zijn koopwoning moet worden verruild tegen een betaalbare huurwoning. De herkomst van zijn weemoed staat voor de dichter vast. „Mijn ouders warenrare mensen, er gebeurden rare dingen bij ons thuis, het hu welijk was slecht. Mijn moe der was een dermate vreem de vrouw dat het uitgesloten was om vriendjes mee naar huis te nemen". In de kleurenbijlage het ver haal van drie generaties stu denten, bewoners van een Amsterdame flat. BUI ring die ex-presidentskandidaat had d'ct het al eerder met de media P aan de stok. „Vindt u hei die soms leuk als er een lijst wor wordt aangelegd van alles '"er wat je ooit in je leven tegen tatu iemand hebt gezegd", zei °Psl Hart onlangs na te zijn ge- tege confronteert) met een vijf. «c tien jaar oude uitspraak wor nooit te laten zien wie hij werkelijk is. „Mijn pro bleem", aldus de Hart uit '87, ,is dat ik te veel van mezel heb laten zien". De Tijd komt terug op de ongekende wraaklust van het laatste jaar binnen de VVD. M. den Ouden-Dek kers, VVD-kamerlid van '82 tot '86, is wel bereid een boekje open te doen. Ze maakte op de verkiezings lijst een „doodsmak". „Er is in de fractie op een vreselijk onzorgvuldige manier met mensen omgesprongen. Ze werden als baaltjes meel be handeld". Over haar eigen lot: „De specifieke kritiek op mij was dat ik te weinig in de publiciteit kwam. En ik was niet de enige die zulke kritiek kreeg". Verder in De Tijd een Span- je-special. Op 10 juni zijn er in Spanje Europese, regiona le en gemeenteraadsverkie zingen. Dat kon voor de so cialisten in de dorpen en ste den wel eens slikken wor den: tussen basis en bonzen gaapt inmiddels een brede kloof, aldus De Tijd. „De aardige jongens van weleer vormen de politiek jetset van vandaag". Aandacht ook voor het aanhoudende ge weld in Baskenland, de ach terlijkheid van Andalusië, het nieuwe regiem bij de staatstelevisie en de schoon heid van het stieregevecht. „Een stieregevecht verlaat je een beetje triest n\aar opge lucht en je denkt dan toch niet: nu ga ik eens fijn een dier pesten. Die agressiteit die vaak optreedt bij het voetbalpubliek is de liefheb bers van stierengevechten totaal vreemd" De Haagse Post rakelt de ruzie binnen de familie Moszkowicz nog eens op Zoon Baruch probeert zijn gelijk via de media te halen. „Als het om geld gaat is mijn vader rücksichtlos. Mijn va der is meedogenloos geweest tegenover mij". En Verder: „Hij wil dat ik me voeg in het patriarchaat dat hij heeft opgebouwd. Hij zou het liefst zien dat ik onderuit ga. Hij wil dat ik op mijn bek val, harder dan wie ook. En dat ik kruipend op m'n knieën terug zou komen", aldus het zwarte schaap van de fami lie. Hij benadrukt te spreken Het omslagartikel van viers Magazine is ge wij aan het literaire leven van Simon Carmiggelt en Peter van Straaten. Samen teken den zij onlangs voor een boek over dit onderwerp. Carmiggelt schreef een aan tal anekdotische verhalen over schrijvers en theater mensen. „Er zijn heel wat mensen lid van de Vereni ging van Letterkundigen, en die willen allemaal van hun pen leven. Als dat niet mo: gelijk blijkt, krijg je van die hele tobberige mannetjes. Van Straaten portretteerde het zorgelijk bestaan van de schrijver. Hij wil beoordeeld Hf worden op zijn werk. „In de gewone conversatie ben ik nooit een lolbroek, en daar- om val ik mensen ook altijd I tegen als ze mij voor hel den eerst ontmoeten". Sha EM blikt verder terug op de /er loopbaan van de historicus |acj Ger Harmsen die deze week aan de Groningse rijksuni versiteit zijn afscheidsrede houdt. Dat hij niet bekend staat als een objectieve be schrijver van de geschiede- nir nis deert hem niet. „Zelf heb ik gekozen voor een geënga- geerde politiek geschied-' f" schrijving van de Nedei landse werkende bevolking Ik schrijf de geschiedeni vanuit m'n milieu. Daar heb ik toegang toe". Hij laat het aan anderen over daar een tegenwicht voor te bieden, De Groene laat correspon dent Jan van der Putten aan het woord. Hij vestigt zich binnenkort in Rome na een verblijf van bijna zeventien jaar in Zuid-Amerika. Na IS. zijn ervaringen met de*3 Mexicaanse televisie wil hij geen kwaad woord horen over het NOS-journaal. „Zo als in veel andere landen zijn ook in Mexico de media en speciaal de elektronische, er niet voor het onthullen maar voor het toedekken van de werkelijkheid". Ver der kan hij er na al die jaren nog steeds niet aan wennen, dat Latijns-Amerikanen, van hoog tot laag, iets zeg gen en daar niets of iets heel anders mee bedoelen. Belof tes, toezeggingen en afspra ken gaan dan met het groot ste gemak de mist in, aldus Van der Putten. Var lost int- d iva rir Jff tai ore it mi ge iete len. Le vei ah leef op persoonlijke titel, dus niet als advocaat en pro Hij kent zijn familie. Verder een portret van Gary Hart: wat gaan de Verenigde Staten en de wereld missen, nu deze presidentskandidaat struikelde na vorige week nog hoog in de polls te heb ben gestaan. Hart daagde de media uit zijn gangen na te gaan. Een verhouding met een actrice brak hem op. De Allan Boesak: „De hemel zou oni wel eens bevuild kunnen zijnet door de gebeden van de schijnvromen die opdracht geven tot het laten doden van vrouwen en kinderen en daarna rustig naar de kerk gaan". (Hervormd Neder land) In Hervormd Nederland een interview met de fen# F nistische theologe Elisabeth 'Un Moltmann-Wendel. Zij is n overtuigd van het belang van het feminisme in de toe komst. „Er moet zich een nieuwe menselijke cultuur p' ontwikkelen, die ons een an ,5tl dere omgang met de natuur on en met elkaar bijbrengt. Hei r™ feminisme is daarbij onont- ,e£ beerlijk. Als mannen samén "f met vrouwen de zorg voor p de kinderen op zich nemen, dan zullen deze mannen 'In een andere relatie met de natuur en het leven komen £e te staan". Op een andere omgang met elkaar wordt in Zuid-Afrika ri al vele jaren gewacht. Domi-™k nee Allan Boesak verklaart naar aanleiding van diens laatste boek „Troost en pro test" dat er behalve een nieuwe aarde ook een nieu we hemel moet komen. „De hemel zou wel eens bevuild kunnen zijn door de gebeden van de schijnvromen die op dracht geven tot het laten doden van vrouwen en kin deren en daarna rustig naar de kerk gaan".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4