„God in Groenlo'': geloven is iets wat je hebt of niet VI kerk wereld Regering voert motie kerkelijke ledenadministratie niet uit brieven 'P 1 lezers £etdóc6omcMit weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE ficidócSoivtmxt B DR. C.A. VAN PEURSEN: Theologen werken te weinig samen en leveren niet altijd kwaliteit" EINDE AAN ONZEKERHEID OVER MOGELIJKHEDEN SILA Domper op feestvreugd ir R Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam DONDERDAG 14 MEI 1987 PAGINA: -1 w MP Samenwerking behoudende katholieken en neo-fascisten ROME De behoudende rooms-katholieke beweging „Co- munione e Liberazione" (gemeenschap en bevrijding) en de Italiaanse neofascistische partij MSI hebben contacten met elkaar gezocht omdat ze zowel op politiek als op religieus terrein „gelijke doelen" nastreven. Een vertegenwoordiger van de behoudende katholieke be weging zei, dat „het gemakkelijker is bevriend te zijn met leden van de MSI dan met christen-democratische politici". De bijeenkomst werd afgesloten met een verklaring van beide organisaties, waarin ze zeiden dat „enige nuttige werkafspraken voor de toekomst" zijn gemaakt. Amsterdammer gaat dwangsom van Goerees opeisen AMSTERDAM Fred van Zijl, eiser in kort geding, gaat de dwangsom van 5000 gulden per verspreid exemplaar van nummer 17 van het gospelblad Evan opeisen van het echt paar Lucas en Jenny Goeree. Exemplaren van het blad verspreid in Zwolle en Mijdrecht. De rechtbank in Zwolle bepaalde eerder dat het echtpaar het blad dat de titel heeft „Sodom is Nederland", niet lan ger mag verspreiden tegen een dwangsom van 5000 gulden per verspreid exemplaar van beide echtelieden afzonderlijk.' In het blad wordt volgens de rechtbank tegen beter weten in een misleidend en onjuist verband gelegd tussen homo seksualiteit en de dodelijke ziekte aids. God hoort zonder oren zoals Hij spreekt zonder mond HILVERSUM „Vroe ger heb ik veel gebeden, maar dat werd steeds minder overtuigend, het verwaterde. Je kreeg er opvattingen bij en de ba sis bleef. Dat botste nog wel eens", zegt Peter Terpstra uit Groenlo. „Van God heb ik geen konkrete voorstelling. Je kunt hem als vader zien maar dan projecteer je weer het onbekende in het bekende." Geloven houdt voor Peter het on derscheid kennen tussen goed en kwaad in. Een soort ethiek, zegt hij. „Je mag alles doen totdat je iemand benadeelt. Je hebt een onbeperkte vrij heid zolang de vrijheid van anderen niet in in het gedrang komt." Van oudsher is Groenlo, („Grolle" volgens de inwo ners), het stadje in de Gelder se Achterhoek een katholieke enclave in een overwegend protestantse streek. Aan het welig tierende uitgaansleven dankt het de bijnaam het Las Vegas van de Achterhoek, al is er in Groenlo nog nooit een cent vergokt. De ontkerkelijking is ook aan Groenlo niet voorbijgegaan. Van de 8800 inwoners is 84 procent katholiek. Een derde ervan gaat nog regelmatig naar de kerk. Hun leefwereld, hun toe komstverwachtingen en hun geloofsvoorstellingen zijn on derzocht door de Nijmeegse cultuur- en godsdienstpsycho loog Tom ter Bogt in opdracht van het Katholiek Service In stituut voor Levensvorming te Arnhem. Deze instelling ondersteunt vrijwilligers in de katholieke jeugdzorg. De KRO zag er een aanlei ding in er een televisiepro gramma aan te wijden. Op ba sis van Ter Bogt's onderzoek maakte KRO-regisseur Kees van Twist een 40 minuten du rende documentaire over „God in Groenlo", die mor genavond op Nederland 2 wordt uitgezonden. Van Twist en Ter Bogt zoch ten de Groenlose jongeren op, bij de dansclub op zondagmid dag, de jongerenmis op zater dagavond maar ook in de dis co. Toch komen niet alleen de jongeren in deze documentai re over jeugd en religie aan het woord, ook hun ouders vertellen er over hun eigen geloof, en hoe dat in de loop der jaren veranderd is. Voor de camera laat Van Twist de ouders in gesprek gaan met hun kinderen over de diepere waarden van het leven. Reggea Mark Kuipers is een fervent liefhebber van reggaemuziek en fan van Bob Marley. Hij heeft een soort van „rastafari- -geloof". Reggea is „de muziek waarin ik mijn geloof vindt" Mark: „Maar het is ook te gek swingend" In de kerk heeft hij niet het gevoel tot een ge meenschap te behoren. „Vol gens mij luisteren er heel veel mensen niet. Ze zitten daar half slapend". Over zijn voor stelling van God: „Als het echt niet meer kan op aarde, denk ik dat Hij of Het ingrijpt. Ge loof is voor mij een gevoel dat je hebt of niet hebt.". Zijn zus je Annemarie vindt dat Mark overdrijft. „Hij haalt overal God bij", zegt ze. Annemarie zelf zegt überhaupt niet in God te geloven. Hun moeder maakt zich vooral over Mark wel eens zorgen. Mark is er ei genlijk teveel mee bezig is, ze vindt ze hem serieus. „Ik denk dat hij later wel eens teleurge steld kan raken in het leven. Ik zeg wel eens: zie ook eens de mooie dingen in het leven." Haar kinderen dwingen naar de kerk te gaan doet ze niet. „Zinloos", vindt ze dat. De familie Penterman denkt er anders over. „Als je alles kan, kun je ook wel naar de kerk, hebben wij hier altijd gezegd. Als je tijd hebt om op zaterdagavond uit te gaan, waarom dan ook niet op zon dagmorgen naar de kerk" Dochter Carolien vindt ook steun aan het geloof. „De laat ste tijd denk ik waarom zou den zoveel mensen geloven als het allemaal onzin is", legt ze uit. „Mijn vader was ernstig ziek. Dan bidt ik wel dat als er een God is Hij alsjeblieft helpt dat vader er doorheen komt. Als een van mijn ouders zou sterven, zou ik wel gestrekt op mijn knieën in de kerk liggen in de hoop dat Hij er zou zijn." Ellen Klein Gunnewiek ge looft niet, al kan ze zich wel voorstellen dat mensen in God geloven. Ze „redt zich goed zonder de kerk". Haar vader heeft het daar zichtbaar moei lijk mee. „Al die veranderin gen. We hadden natuurlijk lie ver dat we er met elkaar een beetje over konden praten", verzucht hij op een gegeven moment in een onvervalst Gelders dialect. „En dat we het met elkaar eens zouden zijn." Het resultaat van deze gefilm de gesprekken zijn boeiende en verrassende „geloofsport- retten" van vier Groenlose fa milies. Openhartig en eerlijk vertellen de familie Penter man, Kuipers, Terpstra en Klein Gunnewiek over hun geloof in God, bidden, wel of niet naar de kerk gaan, en hun voorstelling van net hier namaals. Niet alledaagse on derwerpen om over te praten. Zo begint Penterman op de vraag naar de zin van het le ven wat te lachen. Waarop zijn vrouw reageert met: „Daar moet je niet om lachen, dat is een ernstig onderwerp." Volgens onderzoeker Tom ter Bogt, die ook voor de produk- tie van de documentaire te kende, kunnen deze geloofs- portretten ook model staan voor heel Nederland. „De ver schillen tussen de stad en het platteland in opinies en gedrag van de jeugd zijn allang afge sleten. Ik vond de jongeren in Groenlo verrassend modern. De familie Kuipers met elkaar in gesprek Dat is niet verwonderlijk. Jon geren in Groenlo hebben de zelfde scholing als elders. Ze zijn opgegroeid met dezelfde media, hebben een tamelijk li berale opvoeding gehad. Uit mijn onderzoek blijkt dat een derde nog wel gelooft, een derde twijfelt en een derde niet geïnteresseerd is. In die zin is het onderzoek waarop deze documentaire ge baseerd is ook representatief voor heel Nederland." Regis seur Kees Van Twist tekent erbij aan dat, hoewel de Kerk zich steeds minder in de be langstelling van de jeugd mag verheugen, dat nog niet bete kent dat er „niets" zou zijn bij jongeren. „De notie dat er meer is op aarde troffen we bij alle vijf jongeren aan. Er leeft meer bij hen aan religiositeit dan doorgaans aangenomen wordt. Daar hoeft de Kerk zich in ieder geval geen zorgen over te maken." „Bij God en in Groenlo is alles mogelijk", luidt een bekend Grols gezegde. En na het zien van de documentaire kun je daar gerust aan toevoegen, „ook wat het katholieke geloof betreft". THEO KRABBE Dr. C.A. van Peursen: DEN HAAG Theologi sche faculteiten en hoge scholen moeten meer contact zoeken met ande re wetenschappelijke dis ciplines, zoals de sociale wetenschappen en de na tuurwetenschappen. Ook het contact tussen theolo gen onderling moet wor den verbeterd. Boven dien zou het niveau van wetenschappelijke publi caties door theologen zou hoger moeten. Tot deze conclusie komt dr. C.A. van Peursen, emeritus hoogleraar wijsbegeerte in Leiden, in een' verkennings nota van de faculteiten der godgeleerdheid en de theolo gische hogescholen die hij in opdracht van de Raad van ad vies voor het Wetenschapsbe leid heeft opgesteld. Een Ver kenningscommissie Theologie, die nog door minister Deet- man van Onderwijs en We tenschappen moet worden in gesteld, zal op basis van dit rapport bezien hoe er bij de theologische instellingen doel matig kan worden bezuinigd. Van Peursen komt tot de con clusie dat de dertien theologi sche opleidingen op het ge bied van de dissertaties een hoge produktiviteit kennen, die tevens een grote doorwer king heeft in het wetenschap pelijk onderwijs. Maar het ni veau van de publikaties is volgens Van Peursen niet al tijd even sterk. Hij bepleit dat er criteria wor den opgesteld voor wat wel en wat niet als een wetenschap pelijke publikatie kan worden aangemerkt. Sommige hoogle raren geven in achtereenvol gende jaren telkens vijf tot ze ven wetenschappelijke publi katies op, wat naar zijn me ning gezien de voorbereiding die zo'n publikatie kost, on mogelijk mag heten. Hij be pleit financiële steun voor vertalingen van sommige pu blikaties, zodat ook het theo logisch wetenschappelijk werk zich meer in internatio naal kader afspeelt. Ook meent hij dat de in Nederland gevestigde internationale theologische tijdschriften, zo als Journal of Religion in Af rica, Journal for the Study of Judaism en Exchange finan ciële steun van de overheid moeten krijgen. Zwakte en sterkte De zwakte van een theologi sche faculteit is volgens Van Peursen dat haar wetenschap pelijke bemoeienis met iets „bovennatuurlijks" te maken heeft. Maar dat is in zekere zin ook de aantrekkings kracht: gaan tot de grenzen van wetenschap en het weet- bare. Op twee manieren is dat volgens Van Peursen voor de samenleving van belang. In de eerste plaats heeft juist de theologische wetenschap in zicht in onderstromen van de moderne cultuur: religieuze ervaringen, drang naar gebor genheid, vragen naar de zin van het bestaan. In de tweede plaats kan theologie onder zoek doen naar mogelijkhe den en onmogelijkheden van wetenschappelijke terreinver breding. Volgens Van Peur sen is dat misschien ook het geval in de parapsychologie, maar deze heeft in tegenstel ling tot de theologie nog geen grote wetenschappelijke tradi tie. DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken wil vasthouden aan de af spraken die met een aan tal kerken zijn gemaakt over de faciliteiten voor het opzetten van een ei gen ledenadministratie. Zij zal de motie-de Visser (PvdA), die eind februari met steun van de VyD werd aangenomen, niet uitvoeren. Hiermee is een einde geko men aan de onzekerheid die er bij kerken bestond over de mogelijkheid van het opzetten van een eigen ledenadmini stratie. Zou de motie-De Vis ser worden uitgevoerd, dan zou het de kerken financieel onmogelijk zijn een dergelijke administratie te starten en bij te houden. Met ingang van 1 januari 1989 registreren de gemeentes niet langer de kerkelijke gezindte of levensbeschouwing. Om in de lacune te voorzien heeft een aantal kerken vorig jaar de Stichting Interkerkelijke Ledenadministratie (SILA) opgericht. Voor de kerken die in de SILA deelnemen zal het in de toekomst mogelijk wor den in een zogenaamd kop pelstation tussen de kerkelijke en de gemeentelijke admini stratie hun ledenregister on der te brengen. Voor de op bouw van dit koppelstation heeft de regering maximaal 15,5 miljoen gulden ter be schikking gesteld. Voorts zeg de de regering de kerken en genootschappen op geestelijke grondslag toe dat zij het recht zouden krijgen op verstrek king door de gemeenten van de gegevens die relevant zijn voor het bijhouden van hun ledenadministraties. Daarbij gaat het om het administratie nummer, de naam, het adres, de gemeente van inschrijving, de geboortedatum en de da tum van overlijden. Het kamerlid De Visser stelde dat kerken dezelfde behande ling zouden moeten krijgen als andere niet-overheidsorga- nen. In de praktijk zou dat betekenen dat de kerken veel meer geld voor de gegevens uit de bevolkingsadministratie zouden moeten betalen en dat hun opzet om via een koppel centrum hun ledenbestand bij te houden onbetaalbaar zou worden. Volgens staatssecretaris De Graaff is De Visser ten on rechte van mening dat de toe zeggingen van de regering aan de kerken zou betekenen dat de overheid de ledenad ministratie van de kerken zou bijhouden. De verstrekking heeft alleen tot doel de ker ken en genootschappen op geestelijke grondslag op grond van hun plaats in de samenle ving die informatie te geven die zij nodig hebben voor het zelf bijhouden van hun lede nadministratie. De overheid zal niet weten, tot welk kerk genootschap de burger be hoort over wie gegevens aan het koppelcentrum worden verstrekt. Voorts zullen de kerken de kosten van ver strekking en verzending moe ten betalen. De staatssecreta ris wijst er bovendien op dat de kerken die in de SILA deelnemen, verplicht zijn hun leden vooraf in staat te stellen bezwaar te maken tegen op neming in het SILA-bestand. De Visser heeft de voorzitter van de Tweede Kamer ver zocht de brief van de staatsse cretaris op de agenda van de Kamer te plaatsen. De brief zal over twee weken in een plenair debat aan de orde ko men. 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor mgezon- Jen stukken te bekorten Omroep In het hoofdartikel 'KRO in het nauw' wordt het gemis be treurd aan voldoende brug genbouwers om een verdere scheiding der geesten in de r.- k. kerk tegen te gaan. Dat ge mis wordt door mii en een aantal oudere collega s al sinds twintig jaar betreurd. Wel stel len wij ons iets anders voor bij het woord bruggenbouwers. Bisschoppen zijn bruggenbou wers tussen de mensen en God en slagen pas in hun pogingen als de mensen zich met God willen verzoenen en zich dus ook aan God willen normeren. Lukt dit, dan is er ook kans op verzoening tussen de mensen. De bisschoppen zitten thans met eenv hopeloos verdeelde gemeenschap. Het grootste deel van de katholieken gaat stilzwijgend mee met de secu lariserende en luidruchtige ba- siskerk. De laatste jaren wordt de roep van verontruste leken die orde op zaken willen stel len groter. Geen wonder. Sinds 1962 is de KRO anti- Rome en anti-christelijk: in shows, in filmvoorstellingen en voorlichting. Piet Derksen zal zeker wel iets van de grond krijgen. Strikt godsdien stige en en katholieke uitzen dingen kunnen het gemis van de laatste jaren goed maken, maar de grote uitdaging zal hierin liggen: kan men amuse ment en vertier inpassen in het christendom? De KRO is dat nooit gelukt. Of de bis schoppen deze strohalm aan grijpen die Derksen hen aan biedt, zullen we moeten be zien. Het kader waarmee ze moeten werken, is onwillig. Een wonder Gods zal nodig zijn. M. Meiman pr., VOORSCH' Omroep (2) i pr., OTEN. De heer Piet Derksen kan zijn enorme vermogen beter be schikbaar stellen door het Va- ticaan uit de rode cijfers te ha len. De bank van het Vati- caan: Instituut voor de reli gieuze werken (IOR) heeft door het beleid van haar direc teur, bisschop Paul Marcinkus, om wiens uitlevering door de Italiaanse justitie wordt ge vraagd, namelijk kapitalen verloren door beleggingen van Vaticaanse gelden bij de voor malige Banco Ambrosiana, een mafiabank met criminele ach tergronden en waarvan de topfiguur Calvi, zichzelf enige jaren geleden aan een brug in Londen heeft verhangen. Kan de heer Derksen zijn geld, energie en deskundigheid niet beter aan deze Vaticaanse pro blemen besteden, dan mee te werken aan een scheuring in het katholieke volksdeel door het stichten van een nieuwe omroep? n. Kroon, RIJSWIJK. Acht-meibeweging (3) Teruggekeerd van een gewel dige, door liefde en vrede ge dragen dag van de Acht-mei beweging in Zwolle hoorde ik via de televisie bisschop Bom ers een uitspraak doen over „enkele mensen van de Acht- meibeweging" die hij zoi te kennen, maar die hij „wel vriendelijk maar nogal warrig vond". Het zal wel zijn zoals de bisschop zegt, maar zou wat „warrig" is in zijn ogen wel licht niet van grotere wijsheid kunnen getuigen? Als bisschop Bomers zaterdag ook in Zwolle aanwezig zou zijn geweest, zou hij misschien ook iets ervaren hebben van die bijna tastbare eenheid en verbondenheid van mensen die geloven en la ten zien dat in een kerk, diè zich gemeenschap van Chris tus noemt, geen mens verloren mag lopen en niemand buiten gesloten kan worden. Ook bis schop Bomers en de andere bisschopen zouden daar in Zwolle stellig welkom zijn ge weest hij was tenslotte per soonlijk uitgenodigd en ook hij zou in de gelegenheid zijn geweest de twaalfduizend die daar bijeen waren, toe te spre ken zoals die emeritus-bis schop uit Zuid- Afrika die met een stormachtige ovatie werd begroet en enorme bijval oog stte om zijn simpele en tegelijk vriendelijke verschijning en vooral om zijn bevrijdende woorden. Samen kerk zijn is niets anders dan samen mens zijn, elkaar dragend en ver dragend. Jezus sloot niemand uit of buiten, geen vrouwen, geen homofielen, geen ge scheiden mensen, geen zon daars niemand. Alleen voor hoogmoedige en waanwijze mensen die alleen zichzelf goed vonden, had hij weinig goede woorden over. Welk an dere en weinig door deze lief de geïnspireerd gedrag laten bisschop Bomers en enige van zijn collega's vaak zien, die al les dat niet in hun schoon ge veegd straatje past, afwijzen en van de kerk het liefst een naar roomse maatstaven gemeten groepering van 'rechtvaardi gen' willen maken. Of Chris tus ooit zo'n kerk voor ogen heeft gehad, valt ernstig te be twijfelen. A.C. van Mil, BREDA. Songfestival De voorbeschouwing van het Eurovisie Songfestival bevatte drie verifieerbare onjuisthe den. Israël is niet het enige land dat twee keer achter el kaar won. Eerder lukte Lu xemburg dat ook, nl. in 1972 en 1973. Engeland heeft wel degelijk ooit het Songfestival gewonnen, zelfs reeds vier keer, nl. in 1967 (Sandy Shaw), in 1969 (Lulu), in 1976 (Bro therhood of Man) en in 1981 (Bucks Fizz). Johnny Logan is niet de eerste winnaar die la ter nog eens meedeed. Hij werd nl. voorgegaan door de winnaars (m/v) van 1962 (Isa- belle Aubret) en 1964 (Gigliola Cinquetti), die later nog eens hoge ogen gooiden met resp. „La Source (in 1968 of daar omtrent) en „Si" (in 1974). De onzorgvuldigheid in de krant viel me nogal tegen. F.J.M. Jansen, RIJSWIJK. WAT een uitgelaten feest had moeten worden is vannac! in het Amsterdamse stadscentrum ontaard in een schande! ke rel, waarbij groepen brooddronken jongelui steneng end, plunderend en brandstichtend de omgeving van Leidseplein terroriseerden. De schade zal uiteindelijk wel, de honderdduizenden guldens lopen en zowel onder polities genten als burgers zijn gewonden gevallen. Wat echter voo al frustreert is de aanvankelijke machteloosheid van de pol tie. Al snel na het ontstaan van de gewelddadigheden moé de politie de aftocht blazen en zag daardoor geen kans b« gers te hulp te snellen, die alarm sloegen omdat hun bet zonder enige aanleiding werd vernield en verbrand. ACHTERAF kan de Amsterdamse politie natuurlijk kt verwijt worden gemaakt dat veel méér agenten achter i hand gehouden hadden moeten worden, maar wie had aldi geweld in deze omvang kunnen voorzien? In Amsterdams Rotterdam gingen alle Europacup-overwinningen tot nu ti vergezeld van ware volksfeesten, zonder dat zich een ernst ge wanklank voordeed. Bovendien had de hoofdstedelij politie voor vandaag al alle verloven moeten intrekken q de feestelijkheden rond het teruggekeerde Ajax-team in got de banen te leiden. Vannacht moesten dan ook noodmaatregelen words genomen: de rijkspolitie uit de kop van Noord-Holland wei ter assistentie opgeroepen en uit agenten, voor wie de dien er op zat, moest inderhaast een ME-peloton worden gefo meerd. Wat kan een stad als Amsterdam nog meer doen i de plaatselijke voetbalclub op duizenden kilometers afstaj een winnend doelpunt maakt? de stei een dui vat lijk stei nie hei ten de din nie bée bet kw Bij supportersrellen gingen de discussies tot nu toe nog J eens over de vraag of de oorzaak gezocht moest worden I het geweld binnen of buiten de lijnen van het voetbalve Dat is eigenlijk het enige dat bij de terreur van vannai volledig duidelijk was. Binnen een grote, feestvierende nigte ver verwijderd van het stadion zijn een stuk of h« derd relschoppers die een auto in brand steken en de stra openbreken, voldoende om de vlam in de pan te doen slat en een hele binnenstad in de ellende te dompelen. PASJESREGELINGEN zijn in zo'n geval niet aan de oró de en een uit voorzorg op de been gebrachte grote politiemad Op kan juist wel eens averechts werken en het op rellen belust .j® tuig „provoceren" tot gewelddadigheden. In Amsterdanmi ken burgerij en overheid nauwelijks meer opgewassen tegi de zinloze geweldsdrift van een groep onruststokers. De sti op is niet langer uitsluitend lastig, maar dreigt onleefbaar! de worden. In elk geval is de hoofdstad, die graag prat gaat de volkse humor van zijn bewoners, op deze manier nii meer in staat feest te vieren. De vraag is overigens of al dei bedenkingen alleen voor Amsterdam opgaan. Met zijn stadswapen presenteert de hoofdstad zich niet! leen als heldhaftig en vastberaden, maar ook als barmhartj Er zijn vannacht enkele relschoppers gearresteerd, verdad van openlijke geweldpleging. Menigeen zal zich afvragen het die arrestanten verder zal vergaan. Koud en nu en dan regen. DE BILT (KNMI) Morgen ligt de kern van een depressie, die thans Engeland passeert, boven ons land. Bij een derge lijke toestand is de kans op mooi weer gering. Voor mor gen wordt dan ook veel bewol king verwacht met nu en dan regen. De temperatuur blijft laag, ongeveer 11 graden. Dat is ongeveer 7 graden beneden de voor de tijd van het jaar ge middelde middagtemperatuur. De wind is morgen overwe gend matig en draait naar het noordwesten. In de nacht is er eerst weinig wind, aan de kust neemt de wind morgen toe tot krachtig. Ook zaterdag vallen er nog buien. Vanaf zondag is er beter weer op komst en wordt het geleidelijk minder koud. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken, Benelux, Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien. Middagtemperatuur rond 12 graden, in zuid-Duits- land en de DDR enkele gra den hoger. Britse eilanden en Ierland. Morgen in het oosten enkele buien, verder af en toe zon en droog. Middagtemperatuur van 9 graden in noord-Schot land tot 14 plaatselijk in zuid- Ierland en zuidoost-Engeland. Frankrijk: Morgen op veel plaatsen regen, zaterdag perio den met zon en op de meeste plaatsen droog. Alleen in de Vogezen en de Alpen nog wat regen. Middagtemperatuur van 11 graden in het noordf tot 20 in het .zuiden. Spanje, Portugal: In het alp meen droog en zonnige per: den. Middagtemperatuur v; re 15 graden in het noorden 1 25 in het zuiden. va Ai Italië, Joegoslavische kust va het noorden buien, in het zu jj* den af en toe zon en mees tijd droog. Middagtemperatu: nl van 16 graden in het noordf P* tot 24 in het zuiden. Alpengebied: Half tot zws bewolkt en regen of buifl maar morgen in de oostel$ helft van Oostenrijk droog. Middagtemperab rond 16 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Mm Min Amsterdam xw.bew. 11 5 De Bilt regen 12 4 Eelde zw.bew. 11 2 Eindhoven regen 11 3 Den Helder regenbui 11 6 Rotterdam iw bew 11 6 Twente regen 10 3 Vlissingen regen 11 7 Zd. Limburg regenbui 2 Aberdeen regen "11 4 Athene onbew 20 13 Barcelona zw bew. Berlijn l.bew 12 4 Bordeaux h.bew. 16 4 Brussel regeft 11 4 Dublin regen 12 7 Frankfort h bew 13 1 Genève niet ontv. Helsinki 1 bew 0 Innsbruck zw.bew 8 2 Klagenfurt regen 13 1 Kopenhagen niet ontv. Lissabon niet ontv. Locarno niet ontv. Londen regen 14 3 Luxemburg niet ontv. Madrid zw.bew 8 Malaga onbew. Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm zw.bew. Warschau regen Wenen regen Zurich niet ontv. Casablanca zw bew. Cyprus onbew. Istanbul onbew. Las Palmas niet ontv Beiroet niet ontv. Tel-Aviv h.bew. zw.bew. onbew. onbew. regen zw.bew onbew. 13 24 16 1» v: u ri

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2