Broedseizoen in de Zwanenburgerpolder volledig verstoord Boek en tentoonstelling over Noordwijk rond eeuwwisseling Ét Bouwbedrijf De Raad van Noordwijk naar Katwijk Ouderen woningen Merelhof gereed Ilelft verlanglijstje Noordwijk voor 991 ingewilligd 15DEN OMGEVING CeidacSommit Jromfietser cht gewond Duur Haags drinkwater blijft noodzakelijk Subsidie voor muziekonderwijs 3 [ea ovincie wil hergebruik min wegenbouw stimuleren MAVOERS PRESENTEREN HISTORISCH ONDERZOEK DONDERDAG 14 MEI 1987 PAGINA 17 OORSCHOTEN Een 20- rige hoten is gistermiddag licht twond geraakt bij een aan- jding. Het ongeluk gebeur- e op de kruising van de ernnardlaan met de Mar- rietlaan en de Marijkelaan Voorschoten. Een 51-jari- Voorschotenso automobi- st die linksaf sloeg verleen- e geen voorrang aan de omfietser die de weg over- alc. Het slachtoffer moest ch met lichte verwondin- ,n aan rug en knie onder iktersbehandeling stellen. bromfietser uit Voor- Fietsster gewond NIEUWKOOP Een 6-jarige meisje uit Nieuwkoop is gister avond gewond geraakt bij een aanrijding met een automobilist. Het ongeluk gebeurde op de Lariksstraat in Nieuwkoop. Het meisje reed met haar fiets plotseling de rijbaan op. Een 20-jarige auto mobilist uit Nieuwkoop kon haar niet ontwij ken. Het meisje is met een hoofdwond opge nomen in het Rijnoord ziekenhuis in Alphen. Concert gaat niet door KATWIJK Het concert van de Chris telijke Oratoriumvere niging Excelcior en het schoolorkest van de Katwijkse Muziek school op vrijdag 15 mei gaat niet door. Wegens ziekte van de dirigent van het schoolorkest is het concert in de Dorps kerk van Katwijk ge annuleerd. Waar schijnlijk wordt het concert naar de maand september verzet. LEIDEN De Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) adviseert in de maanden mei, juni en juli extra attent en wijs met drinkwater om te gaan. Een sproeiverbod wordt echter niet verwacht. Ondanks dat de waterwin- capaciteit van de LDM in de Katwijkse duinen met 30 procent is uitgebreid, moet de maatschappij duur Haags drinkwater blijven kopen om aan de vraag van 25 miljoen kubieke meter te kunnen voldoen. De aanleg van twee putten is inmiddels voltooid en in augustus worden begon nen met de aanleg van nieuwe putten. Het is de bedoeling dat de LDM in de toekomst geen water meer hoeft te ko pen. Symposium over automaten NOORDWIJK „Automaat wordt maatwerk", dat is het thema van het symposium dat op 19 mei wordt gehouden in Grand Hotel Huis ter Duin, Koningin Astridboulevard in Noordwijk. Acht sprekers laten zich uit over de toekomstige ontwikkelingen binnen de automatiseringsbran che. Daarbij wordt aandacht besteed aan automa tisering op financieel-administratief gebied en op het terrein van de personeelsverzorging. Een van de sprekers Jesse Meyers, uitgever van het Amerikaanse vaktijdschrift Beverage Digest graat over de automatisering in de Verenigde taten. De Japanner Y. Nakajjma, president van het Institute of Automatic Merchandising, en de Duitser H. Dietrich, directeur van ARA Service Gmbh, belichten aspecten van de automatisering uit hun eigen landen. Het symposium wordt ge organiseerd door de Vereniging Inzake Distribu tie en Diensten door Automaten (VIDA). Aan vang 9.00 uur. Inschrijving voor mini-triathlon LISSE De inschrijving voor de mini-triathlon, die op 23 augustus in Lisse wordt gehou den, is geopend. Tot 1 juni kunnen individuele sporters en familieteams zich aanmel den in de clubhuizen van de Spartaan, de ren- en toervere- niging De Bollenstreek en de Watervrienden. De mini- triathlon betekent dat men 1 kilometer moet zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilo meter lopen. De familieteams moeten bestaan uit drie leden die ieder een triathlononder- deel voor hun rekening mogen nemen. Het aantal deelnemers is beperkt. Illegale werknemers LEIDERDORP De politie van Lei derdorp heeft bij een controle twee illegale werkne mers uit Turkije in een confectieatelier aan de Splinterlaan in Leiderdorp aan gehouden. De con trole werd uitge voerd in samen werking met de Loontechnische dienst. De twee werknemers zullen het land uit wor den gezet. fARMOND De broe- ende vogels in de War- londse Zwanburgerpol- zijn hevig opgeschrikt ior het begin van de •rkzaamheden aan de nezemkade. Dit ondanks t feit dat de provincie uid-Holland als voor aarde had gesteld dat de ogels niet door de werk- jamheden verstoord zou- in mogen worden. Tal m weidevogels hebben pze plek uitgekozen om ibroeden en juist aan het °p| egin van het broedsei- Ds jen is er met groot mate- sch" ieel aan het werk begon- De boezemkade zal een gedeelte worden yj1 rlaagd, op verschillende aatsen zullen aanlegha- 3ij ntjes worden aangelegd en de achterliggende tochtsloot zal plaatselijk worden verbreed. Voor het werk wordt zowel door het rijk als door de provincie subsidie ver strekt. Afgelopen zondag werden ver schillende statenleden en vrij willige vogelwachters tijdens een werkbezoek aan de polder geconfronteerd met de gevol gen van de werkzaamheden, die op een bijzonder ongeluk kig tijdstip zijn begonnen. Ver schillende nesten zijn als ge volg van de activiteiten van draglines en tractoren onder een laag grond verdwenen en andere broedende vogels zijn door de onrust in het gebied van hun nest verdreven. Het gaat daarbij soms om zeer zeldzame vogelsoorten. De vrijwillige vogelwachters zijn al jaren in de verschillende polders actief om de nesten van de weidevogels te be schermen. Jaarlijks markeren zij in hun vrije tijd vrijwel alle nesten, brengen die in kaart en plaatsen waar nodig nestbe schermers. De kaarten waarop de nesten staan aangegeven worden aan de betrokken agrariërs verstrekt die bij het maaien en bemesten ernstig trachten trachten alle nesten te ontwijken. Dat betekent soms letterlijk slalom rijden met de maaimachine maar de boeren hebben dat er voor over om de weidevogelstand te verbeteren. Vooral in de Zwanburgerpolder is men zui nig op de weidevogels. Bij de zandwinning in 't Joppe en de aanleg van Kouden- hoorn werd Zwanburg als pol dergebied teruggebracht van 250 naar 80 hectare. De hoe veelheden weidevogels liepen toen sterk terug. Dankzij de zorg van de agrariërs en de vogelwachters komen de vo gels geleidelijk weer terug. Er worden weer broedparen van de tureluur, de grutto, de kie viet en zelfs van de bontbek- plevier waargenomen en in grotere aantallen dan voor heen. De statenleden konden op zondag zelfs twee lepelaars zien. Onder hen was het sta tenlid C. van der Zalm (PvdA). „Uit de statenstukken blijkt dat het de bedoeling was dat er tijdens het broedseizoen niet gewerkt zou worden. Als de fout inderdaad bij de pro vincie ligt is dat een grove na latigheid. Maar ook bij de ge meente Warmond had men kunnen bedenken dat het werk niet in het broedseizoen uitgevoerd kan worden. Over leg met de plaatselijke vogel- wachters zou veel schade heb ben kunnen voorkomen", al dus het kersverse statenlid, die vragen zal stellen aan het col- De werkzaamheden in de polder hebben de woede van de vogelliefhebbers opgeroepen. lege van gedeputeerde staten over de zaak. Vogel wachter en molenaar Van den Berg heeft nog ge tracht erger te voorkomen. Terwijl het werk al in uitvoe ring was heeft hij de betrokke nen gewezen op de broedende vogels maar daar werd weinig aandacht aan besteed. „Als de aannemer aan de andere kant van de boezemkade met het werk was begonnen waren veel minder nesten vernield of verlaten", stelt hij. De direc teur gemeentewerken in War mond, de heer Kip ging deze week poolshoogte nemen. „De schade is naar mijn mening beperkt gebleven. Ik heb ten minste niet veel vernielde nes ten gezien", zegt hij. Gemeen tesecretaris Zoetemelk houdt het er op dat de fout bij de provincie moet worden ge zocht. „Wij waren niet op de hoogte van de afspraak dat er niet gewerkt mocht worden in het broedseizoen", stelt hij. Volgens Zoetemelk zijn er ook andere belangen in het geding. „Behalve het belang van de weidevogels is er ook het. be lang van de recreanten die nu al in de komende zomer op een aangeklede boezemkade kunnen vertoeven", aldus de gemeentesecretaris. De provincie kon vanmorgen nog geen commentaar geven op de ontwikkelingen in War mond. VOORSCHOTEN Wet houder L. Marselis zal op woensdag 27 mei de flat voor ouderen aan de Merelhof in Voorschoten in gebruik ne men. Dat gebeurt om 16.00 uur. In totaal gaat het om 56 woningen, waar zich 160 ou deren voor hadden aange meld. Het complex wordt ge bouwd in opdracht van de Christelijke Woningbouw vereniging Voorschoten. De woningbouwvereniging kwam onlangs in het nieuws, omdat deze de eigen leden zou hebben bevoordeeld bij de toewijzing van de wonin gen. Het gemeentebestuur heeft deze beschuldiging echter grotendeels weerlegd. De ouderenflat ligt in de nieuwbouwwijk Bijdorp, dicht bij het hart van het dorp Voorschoten, een wens van vele ouderen. De wonin gen, die allemaal per lift be reikbaar zijn omsluiten een grote gemeenschappelijke tuin. Verder is er een ge meenschappelijke ruimte. De flat voorziet in de behoefte om ouderen langer zelfstan dig te laten wonen. Het com plex is in dertien maanden gebouwd. SASSENHEIM Kinderen onder de 18 jaar oud die zich aanmelden bij de stichting Mu ziekschool Lisse en Omstreken kunnen van de gemeente Sas- senheim een subsidie krijgen. De hoogte van de subsidie is afhankelijk van het inkomen van de ouders. De raadscom missie welzijn is dinsdagavond akkoord gegaan met dit voor stel waardoor de nieuwe mu ziekschool leerlingen kan gaan werven voor net nieuwe schooljaar. irg ÜRDWIJK Noordwijk jaarlijks rond de vier mil- gulden investeren. Dat at te lezen in het Investe- igsplan 1988 - 1991 dat gis- avond in de commissie fi- nciën werd besproken. Dat it in dat in de komende jaar maar de helft van de sen, die de politieke partij en ambtelijke afdelingen sas een inventarisatie naar ren hebben gebracht, kun- n worden gerealiseerd. Als »rdwijk alle verlangens nnen 4 jaar zou inwilligen, 30 miljoen op tafel moeten ten. Het college van B en presenteerde gisteravond voorstel waarin per jaar «an investeringen zijn vastge- m (ld Tussen 1988 en 1992 kost :ort uitvoering van dit Investe- gsplan in totaal 15 miljoen, commissieleden konden in grote lijnen in het col li [evoorstel vinden. zal in 1988 drie ton worden ian(^"fed aa de inrichting van Hoofdstraat tot winkelerf. Van Panhuysstraat zal gereconstrueerd. Dit 5 610.000 gulden. Verder ^Ht de Voorstraat opnieuw richt voor 300.000 gulden het wegdek van de Nieuwe (Jeweg vervangen voor TO.OOO gulden. Nieuwe vuil- auto's kosten Noordwijk in 290.000 gulden. t commissie financiën had Jen. el enige kritiek op het Inves- "ngsplan. Zo was de meer heid van de commissie het et eens met het pas na 1991 opvoeren van geld voor infor- matica-onderwijs. Wethouder Warmerdam wees op de ruime post van 50.000 gulden voor al gemene onderwijsvernieuwin gen. De helft daarvan wordt nu op verzoek van de commis sie specifiek bestemd voor in- formatica-onderwijs. Verder wilde PvdA. VVD en PAN dat 130.000 gulden voor kleedka mers op de sportvelden aan de Lageweg voor 1991 zou wor den genoteerd. L. Kramer- Crama (PvdA): „In het verle den hebben we hierover toe zeggingen gedaan. We moeten het krediet voor nieuwe ruim ten niet te ver weg schuiven". Ook de voor 1990 geplande aanleg van het fietspad langs de Duinwetering kreeg van de commissie hogere prioriteit. De commissie was verdeeld over de asfaltering van de Grent in 1988. Dit kost 250.000 gulden. Bij monde van L. Kra- mer-Crama liet de PvdA we ten geen behoefe te hebben aan een geasfalteerde Grent. „Dat wordt een racebaan", waarschuwde Kramer, ge steund door W. Schelvis (PAN). Haar angst werd enigs zins gedeeld door het CDA en de VVD. Deze twee partijen meenden dat de asfaltering toch door moest gaan. J. Smit (VVD): „De Grent is het laat ste stukje hoofdroute door Noordwijk met een klinkerbe strating. We moeten dit ook asfalteren". W. Wijnands (CDA) meende dat tegen even tuele snelheidsovertredingen maatregelen zouden moeten worden genomen. JlDEN Puinfunderingen voor wegen kunnen kos- J nbesparend werken. Ze leveren minder gebruik op o schaarser wordende oppervlaktedelfstoffen en spa- n energie. Bovendien is er minder ruimte nodig voor n k ftplaatsen voor bouw- en sloopafval. Om deze rede- ,ord n wil de provincie het gebruik van puin als funde- Bgsmateriaal voor wegen stimuleren. gebruik van puin in de wegenbouw is technisch gezien mogelijk. De toepassing ervan moet echter wel worden temd op de eigenschappen die de verschillende soorten hebben. Dit blijkt uit het onderzoeksrapport „Puingra- 't als funderingsmateriaal; wegbouwkundig onderzoek (2oi ^vakken Schipluiden". De provincie Zuid-Holland heeft *rïn onderzocht of er meer mogelijkheden zijn om puin toe Passen in de wegenbouw. net! 1 ?roe* ziJn in 1984 omleiding om Schipluiden van astf ?v'nc'a^e weg T59 (Delft-Maassluis) zes proefvakken aan nam met een verschillend soort puin of puinmengsel. ,n 11 het onderzoek blijkt dat het gebruik van alleen metsel- roe! itkpuin is af te raden. Betonpuinkorrels en mengsels van plafl ton" en metselwerkpuin leveren goede resultaten. Door ;°bh toeging aan de puinmengsels kan het draagvermogen van hindering nog worden vergroot. NOORDWIJK Leer lingen van de Willibrord Mavo zijn al maanden be zig met het project „Noordwijk rond de eeuwwisseling". De resul taten van hun grondige onderzoek zijn nu snel te zien. Er is een fraai boek verschenen en morgen avond om acht uur gaat in de sociëteit van bejaar dencentrum Sint Jeroen een tentoonstelling van start. De expositie wordt geopend door VVV-direc teur -W. Rovers. Zowel boek als expositie zijn ge titeld: Noordwijk rond de eeuwwisseling. De leerlingen (derdeklassers) 'zijn er uitstekend in geslaagd een beeld te geven van het le ven van hun voorouders. Een grote groep, vooral oudere dorpsgenoten, zal de laatste maanden ervaren hebben, dat de iongelui met dit historisch onderzoek bezig waren. Vele mensen zijn geïnterviewd, ge vraagd naar hun verhaal of dat van hun ouders. In het ge meentehuis was het vaak een drukte van belang door de aanwezigheid van jeugdige snuffelaars, op zoek naar alles wat oud was. En thuis kwamen moeders en andere huisgenoten tot wan hoop. Kasten en laden wer den omgek'eerd in de hoop iets te vinden uit lang vervlo gen dagen, dat voor het pro ject van belang zou kunnen zijn. Zo'n 120 leerlingen, ver deeld over een dertigtal Het instituut Schreuder (Jongeherenschool) op de hoek van de Voorstraat en het Lindenplein. werkgroepen, is het tenslotte gelukt zich een beeld te vor men van een groot aantal as pecten van de Noordwijkse samenleving uit de jaren rond 1900. Boek Dit beeld hebben de leerlin gen uitgeschreven, gedocu menteerd, en geïllustreerd met tekeningen, oude foto's en kopieën van akten, krante nartikelen, advertenties, en andere wetenswaardigheden uit die tijd. De werkstukken zijn gebundeld in een uitste kend verzorgd boek van bijna 200 pagina's. Iedere Noordwij- ker, en alle geïnteresseerden in geschiedenis, zullen het in één adem uitlezen. Zo worden bestuur, armenzorg, politie en brandweer, volkshuisvesting, reddingen en strandingen, volksgezondheid, en verkeer en vervoer beschreven. Verder worden een reeks bronnen van bestaan onder de loep genomen, zoals kruiden en bollen, land- en tuinbouw, de visserij en de visverwer king, en uiteraard ook het toerisme. In andere hoofd stukken is aandacht besteed aan het onderwijs, de kerken, het culturele leven en de huiselijke gang van zaken in het Noordwijk van zo om streeks het begin van deze eeuw. Het boek is voor tien gulden te koop tijdens de ten toonstelling. Het gehele studie-project heeft enige maanden in beslag genomen en het zal worden besloten met een tentoonstel ling van onder meer van boe- De slangen van de brandweer worden te drogen gehangen aan de toren van de Grote Kerk. Op de voorgrond de Kerkstraat. ken, prenten, foto's, gebruiks artikelen en huishoudelijke voorwerpen van de bet-over grootouders van de leerlin gen. Deze expositie is inge richt in de sociëteit van het bejaardencentrum Sint Jeroen in Noordwijk-Binnen. Op een enorme maquette worden de omvang van het dorp en de karakteristieke gebouwen uit gebeeld. Zaterdag, zondag en maandag, is de expositie voor iedereen toegankelijk, dagelijks van half tien tot vijf uur. Op de laatste dag behoren de hoog ste klassen van de basisscho len tot de gasten. Overigens is het een uitstekend idee om de tentoonstelling juist in het be jaardencentrum Sint Jeroen te houden. Beter dan wat ook symboliseert dit de goede con tacten van jeugd en ouderen rondom dit prpiect. Mavo-di recteur J.G.B. Oostmeijer at tendeert daarop in een woord vooraf in het door velen sa mengesteld boek. „Voor de jongere generaties, die in hun „hedendaagse tijd" leven moge dit projectboek „Noordwijk rond de eeuwwis seling" een document zijn, waaruit waardering en res pect spreekt voor onze voor vaderen. Zij hebben het mede mogelijk gemaakt dat wij in deze over het algemeen wel varende tijd leven. Het en thousiasme, waarmee de leer lingen onder leiding van de docenten geschiedenis en handenarbeid, de dames Sas- kia Mulder en Michèle Nij- boer, aan de slag gingen, was hartverwarmend", schrijft de Mavo-directeur. Een speciaal woord van dank richt hij tot „onze gastdocent" de heer G. Slats, die zijn ken nis van de historie en dat van de bevolking ter beschikking had gesteld, tot mevrouw W. Vink-Noordermeer, die de verhalen had getypt, tot de gemeente Noordwijk en in het bijzonder de leerlingen uit het derde leerjaar. KATWIJK Bouwbe drijf De Raad verhuist van Noordwijk naar Kat wijk. Het zal zich vestigen in het Bedrijvencentrum 't Ambacht. Het bedrijf zit al meer dan zestig jaar in Noordwijk. De centrale ligging en uitstekende in frastructuur rondom 't Ambacht en, aldus direc teur P. Brandjes van De Raad, het ontbreken van een geschikte alternatieve ruimte in Noordwijk be palen de keuze voor het Bedrijvencentrum 't Am bacht. Doordat het bedrijf verhuist naar Katwijk komt in het be drijvencentrum Flora, waar een gedeelte van De Raad ge vestigd was, extra ruimte vrij. Ruimte waar nu reclameschil der Paul Voshol in terecht komt. Op de voormalige terreinen van de Katwijkse Kalkzand steen Fabrieken verrijst mo menteel de eerste fase van het Bedrijvencentrum 't Ambacht P. Brandjes spreekt over een uniek project in de Bollen streek. Op een oppervlakte van ruim 2,2 hectare wordt in middels gewerkt aan de tot standkoming van de eerste fase. Er komt een "uiterst re presentatief gebouw voor ver schillende bedrijven, die een bedrijfshal of een kantoor ruimte, of een combinatie van beide, wensen. De activiteiten van de Raad Beheer op 't Ambacht stam men vanaf 1984. Tot dusver is er sprake geweest van een Eroces van sloop en ontwikke- ng. De wens om in Katwijk een bedrijvencentrum te ont wikkelen is mede een vervolg op de ontwikkelingen rondom het Bedrijvencentrum Flora in Rijnsburg, dat ook onder be heer valt van De Raad. Brand jes meent dat het Bedrijven centrum 't Ambacht gezien moet worden als een aanvul ling op de ontwikkelingen in Rijnsburg. In principe zijn in het bedrij vencentrum 't Ambacht twee fases gepland. Met de bouw van de eerste fase is begin van dit iaar begonnen. Het gaat daarbij om de bouw van hallen en kantoren plus een service- ruimte, met daarin onder an dere de receptie. In welke vorm de tweede fase gestalte gaat krijgen is op dit moment nog niet geheel zeker, aldus de heer Brandjes. De aanpalende groenteveiling heeft een deel van dat terrein gekocht en is in onderhandeling voor nog een gedeelte. Een aanvraag van een jubile rende grootgrutter voor het stichten van een distributie centrum ter plekke van 10.000 vierkante meter houdt Brand jes in beraad. Dit laatste geldt niet voor de reeds gelegde contacten met Phillips voor een kleiner distributiecentrum (2.000 vierkante meter). Ande re geïnteresseerden zijn onder meer een computersoftware bedrijf, accountant, installatie bedrijf met kantoor, een be drijf voor verpakkingsmateri alen, schildersbedrijf plus kan toor, bloemenbedrijf. Eigenaar van het Bedrijvenencentrum 't Ambacht is De raad Beheer. Het verwezenlijken van de eerste fase, exclusief de grond, komt mede door de hoge eisen die aan de bouw gesteld wor den, op ongeveer vijf miljoen gulden. Naar verwachting worden in de maand juli van dit jaar de hallen opgeleverd en zijn de andere bouwactivi teiten in september gereed.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17