Sou/tont „Ik denk dat veel kinderen nu in hun piepzak zitten" Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Arbeidsbureaus richten schijnwerper op vrouw Ten toonstelling in oude politiebureau Twee-fasenstructuur (universiteiten voldoet niet RECTOR LOUISE DE COLIGNY OVER FRAUDERENDE LEERLINGEN: Jongen in schouder gestoken Bundel over discriminatie Bromfietser breekt been I Nol I CcicLcSouoont DONDERDAG 14 MEI 1987 PAGINA 13 JDEN De twee-fasenstructuur in het wetenschappelijk on- Jrwijs beantwoordt niet aan de verwachtingen. Wel is de ge middelde studieduur verkort van 7,2 tot 5,4 jaar, maar de andere doelstellingen van de in 1982 ingevoerde twee-fasenstructuur lijn niet of nauwelijks bereikt. Dit wordt geconcludeerd in een onderzoek dat in opdracht van minister Deetman (onderwiis) en de universiteiten van Twente en Amsterdam is uitgevoerd. Het onderzoek, gecoördineerd door prof. dr. F.A. van Vught [Twentse universiteit) en prof. dr. Van Wieringen (UvA), sluit jan bij eerdere berichten over de werking van de wet Volgens ehattingen is het studierendement niet met de beoogde tien irocent verhoogd. Ook is er volgens de onderzoekers na de vier- arige doctoraalopleiding vrijwel geen tweede fase. De doorstro- ning naar die fase blijft ver onder de destijds beoogde 40 pro cent. Verder wordt het percentage studenten dat ook werkelijk in vier jaar afstudeert opmerkelijk laag genoemd. Leerlingen Noorderwiek op t.v. in Ontbijtshow LEIDEN Dertig leerlingen van de opleiding Mode en kleding van de Noorderwiek school treden woensdag 20 mei op in de ontbijtshow van Vero nica. Dit live televisie-programma wordt uitgezonden tussen 7 en 10 uur 's ochtends. De leerlingen showen in het programma bad-, sport- en vrijetijds- kleding. Deze wordt gedeeltelijk tijdens het programma gemaakt, maar niet door de leerlingen zelf. Zij worden be geleid door Astrid van der Hoeven van de Noorderwiek school, die enkele maanden geleden een prijs kreeg van Veronica voor haar ontwerp van zo merkleding, die op verschillende ma nieren kan worden gedragen. Het pro gramma wordt gepresenteerd door Si- mone Wiegel en Harry Vermeegen. Leren kleding uit auto gestolen LEIDEN Leren kleding ter waarde van 2800 gulden is gisteren gestolen uit een auto die stond geparkeerd aan de Van der Werfstraat. Een 47-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn had de kleren, afkomstig uit een winkel aan de Haarlemmerstraat om vijf uur gistermiddag op de achterbank van haar auto gelegd. Volgens de politie had de vrouw het voertuig afgesloten en was weer weggegaan. Toen ze om tien over zes terugkwam, was de achterruit van haar auto ingeslagen en de kleren waren verdwe nen. Getuigen hebben drie mannen bij de auto zien rondscharrelen. Spoorbomen niet omhoog LEIDEN Wegens een storing konden de spoorbomen van de overgang in de buurt van NS-station De Vink tussen gistermiddag kwart voor vijf en gisteravond zeven uur niet meer omhoog. De politie heeft het verkeer omgeleid. Derde valse bankbiljet LEIDEN Bij het tellen van het geld heeft personeel van een autohandel aan de Hoge Rijndijk gisteren een vals biljet van honderd gulden aangetroffen. Het is het derde valse honderdje dat in Lei den is gevonden. Eergisteren werd bij de veemarkt en bij een pompstation aan de Rijksweg 4 ook een vals briefje van honderd aangetroffen. „Om erach ter te komen of een bankbijet vals is of niet, moet je het tegen het licht hou den", zegt politiewoordvoerder D. Gra- veland. „Dan zie je meteen of het biljet een watermerk heeft". Behalve aan het ontbreken van het watermerk, zijn de valse biljetten ook te herkennen aan de fletse kleuren en de mindere kwaliteit van het papier. Bovendien is de stip voor mensen die slecht zien wel zicht baar maar niet voelbaar. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „Een stom me beslissing", noemde rector A.H. de Zoete van de scholengemeenschap Louise de Coligny gister morgen het besluit van vier van zijn leerlingen om te frauderen bij het eindexamen mavo. „Maar", zegt hij later op de dag, „het ergste vind ik wel, dat zij daartoe in de verleiding zijn ge bracht. En dat is de schuld van de Staatsuit geverij. Die had ervoor moeten zorgen dat de op gaven niet naar buiten konden komen. Ze beter moeten bewaken". De Zoete weet van vier leer lingen zeker dat zij heb ben gefraudeerd, maar door de fouten bij de Staatsuitgeverij zouden naar verluidt wel 200 leerlingen op verschil lende scholen in onder meer Leiden en Alphen aan den Rijn voortijdig aan de examens zijn ge komen. „Het is toch wel vreemd", vindt De Zoete, „dat de Staatsuitgeverij vlak voor het begin van de examens luid verkondigt dat er nooit iets mis kan gaan en dat het dan toch gebeurt". Directie-secre taris E.P. Bakker van de Staatsuitgeverij, waar de exa menvragen worden gedrukt, verpakt en verzonden, spreekt dit laatste tegen. „Wij hebben nooit beweerd dat het niet mis kon gaan. Dat is nu ook wel gebleken. Wij hebben slechts gezegd: tot nog toe is het altijd goed ge gaan". Volgens Bakker is het mogelijk om examenopgaven voor korte of langere tijd mee te nemen uit de zoge naamde afdeling „Geheim". Een ruimte waar 40 man werken aan het drukken, in pakken en versturen van de opgaven. „Er liggen hier 8,5 miljoen opgaven. Dat is een hele stapel papier". Bakker sluit niet uit dat één exem-. plaar zoek raakt zonder dat dit gemerkt wordt: „Bij elke fase worden de aantallen ge controleerd. Daar kan een fout bij worden gemaakt". Hij acht die kans gering ge zien „de verregaande veilig heidsmaatregelen". Nu is aangetoond dat de procedure niet waterdicht is, zal de hele procedure grondig worden Rector A.H. de Zoete: „Kinderen van 16 overzien de gevolgen van hun handelen niet". doorgelicht en waar nodig verscherpt, aldus Bakker. Uitgelekt Dat neemt niet weg dat een werknemer van de Staatsuit geverij tenminste vier leer lingen, in een bijzonder lastig parket heeft kunnen bren gen. Leerlingen die De Zoete „heel aardig noemt", maar „niet in staat om de gevolgen van hun handelen te over zien". „Het was een domme beslissing van ze", zegt hij. „Zeker drie van hen hadden hun examen ook kunnen ha len zonder de opgaven van tevoren te kennen". Dat kin deren van 16 de verleiding echter niet kunnen weer staan, bleek vrijdagochtend toen De Zoete, als rector te vens voorzitter van de exa mencommissie op zijn school, werd opgebeld door de Leid- se onderwijsinspecteur De Lange. Deze was op zijn beurt geïnformeerd door de ouder van een leerlinge, die haar mond niet had kunnen houden. Zij kende een van de vier leerlingen die de fraude hadden begaan. Nadat dit was uitgelekt moesten zij 's middags op school komen „voor een gesprek". Over het telefoontje van de ouder naar de onderwijsin spectie zegt De Zoete dat „ik dat waarschijnlijk ook had gedaan als ik geen rector, maar ouder was geweest". Het telefoontje van De Lange kwam voor De Zoete „niet als een volslagen verrassing. Een leraar had mij al gemeld dat een leerling zijn examen opvallend goed had ge maakt". De leerlingen legden snel een bekentenis af, nadat zij eerst nog even hadden ontkend. „Ze vonden het na tuurlijk vervelend dat het was ontdekt, maar aan de an dere kant waren ze ook opge lucht dat ze er vanaf waren. Stel je eens voor dat je dat je hele leven voor je moet hou den. Dat is verschrikkelijk". Uit het gesprek, waarin de leerlingen volgens De Zoete heel menselijk werden on dervraagd, bleek dat ook examenkandidaten in Al phen over opgaven en ant woorden beschikten van de examens aardrijkskunde,' scheikunde, wiskunde en biologie. De Alphense scho- leiren hadden er geld voor moeten betalen, in Leiden was dat niet het geval. Ook met de ouders werd ge praat „Een enkeling had al iets opgevangen", vertelt De Zoete, „maar die dacht dat het indianenverhalen waren, juist omdat in de krant had gestaan dat fraude onmoge lijk was". Toen bleek dat de geruchten op waarheid be rustten, toonden de ouders zich des te meer teleurge steld. De rector heeft de kinderen en hun ouders op de moge lijkheid gewezen om bij de onderwijsinspectie in beroep te gaan tegen de uitsluiting van het examen. „Dat ben ik wettelijk verplicht volgens artikel 31 van het Examen besluit", licht De Zoete toe. Hetzelfde artikel dat door het viertal werd overtreden. Zij maakten zich schuldig aan wat het artikel omschrijft als „enig bedrog" voor of tijdens het examen. Bedrog dat meestal uit spieken bestaat, maar nu, voor het eerst in de geschiedenis van het landelij ke exairfen, uit het hebben van ongeoorloofde „voorken nis". De Zoete weet niet of zij ge bruik zullen maken van deze beroepsmogelijkheid, maar uit zijn verhaal blijkt, dat hij hen weinig kans op slagen geeft: „Ze hebben een regel overtreden die ik hen op de eerste dag duidelijk heb voorgelezen". Een leerling vertelde later dat hem de moed al in de schoenen was gezonken toen De Zoete in het openbaar de reglementen voorlas. Hij durfde op dat moment niet meer te beken nen, omdat het al te laat was. Het gevolg: hij en de drie an deren moeten het volgend jaar opnieuw proberen. Herkansing De rector vindt niet dat de overheid de hand over het hart moet halen en de kinde ren bijvoorbeeld een herkan sing geven in het herexamen. „Dit is een vorm van bedrog die ie nooit kunt goedkeuren. Zelfs al hebben anderen hen daartoe in de gelegenheid ge steld". Niet alleen de leerlinge die haar mond niet kon houden, heeft aan de ontdekking van de fraude bijgedragen. Ook een van de fraudeurs zelf Êakte het op het examen wis- unde niet bijster slim aan door al na een uur en drie minuten weg te gaan, terwijl hij twee uur de tijd had. „Dat toont ook al aan, dat ze niet goed stilstonden bij wat ze deden", zegt De Zoete. „We houden immers precies bij wanneer iedere leerling zijn werk inlevert". De leerling viel ook op doordat hij zijn werk bijna foutloos had ge maakt, terwijl hij voor het schoolonderzoek niet meer dan een 5 had gehaald. „Voor de open vragen zou hij onge veer een 8,5 hebben ge haald", aldus De Zoete. Het examen bestond ook uit meerkeuze vragen. Hoe hij dat gedeelte heeft gemaakt, is De Zoete niet bekend omdat die vragen alleen door het CITO worden nagekeken. De Zoete verwijt de Staats uitgeverij dat zij niet kritisch genoeg bekeken heeft welke werknemers met de opgaven om konden gaan. De maatre gel dat familieleden van exa menkandidaten dat werk niet mogen doen, gaat vol gens hem niet ver genoeg. Volgens hem kunnen .jonge werknemers de opgaven makkelijker doorspelen aan scholieren dan oudere" en zouden ook zij niet met de opgaven in aanraking moe ten komen. Bakker is dat niet met hem eens. „Met die factoren kunnen we geen re kening houden", vindt hij. „De veiligheidsmaatregelen zijn nu al heel scherp. De werknemers op de afdeling Geheim worden extra ge screend en moeten een spe ciale belofte afleggen dat zij de opgaven niet zullen ver spreiden. We zijn ook niet zo dom om een kopieermachine op de afdeling neer te zetten. Dan bind je de kat op het spek". Hoe de opgaven dan wel zijn verdwenen en of het om een kopie of een origineel gaat, weet hij ook niet. „We zoeken dat tot op de bodem uit". Rector De Zoete verwacht in middels dat „heel wat kinde ren nu in de piepzak zitten". Hij denkt dat er veel meer dan vier opgaven zijn ver spreid, onder meer in Al phen, zoals een leerling zelf al bekende. „Aanwijzingen dat er op het Louise ook an dere leerlingen hebben ge fraudeerd, heb ik op dit mo ment echter niet". De direc teuren van andere scholen verkeren in vertwijfeling, denkt De Zoete. Het onder zoek van de onderwijsinspec tie naar de werkelijke om vang van de fraude is im mers nog in volle gang. „Nie mand wil graag, dat zijn school in diskrediet wordt gebracht terwijl hii er zelf al lemaal niets aan kan doen". Maar dat zal ze er niet van weerhouden de onderwijsin spectie toch maar op te bellen als zij fraude op hun school ontdekken. „Al is dat inder daad niet leuk voor die kin deren. Helemaal niet". PIETER EVELEIN VFORMATIE-DAG OP 19MEI DEN/LISSE De ar- Isbureaus in Leiden en staan dinsdag 19 mei peel in het teken van vrouw. Overdag (van jen tot vijf uur) en 's ponds (van zeven tot ne- i uur) wordt een infor- Ktie-markt gehouden per arbeid en scholing •or vrouwen. Allerlei za ten die te maken hebben pet het „(weer) gaan wer den" worden op deze jrkt belicht. In Leiden P kinderopvang aanwezig. P'verse instanties hebben be- gelegd op een kraampje. 7? 's in Lisse de belasting- Henst aanwezig om antwoord P geven op vragen als: „Als ik 1 werken, gaat mijn man er op achteruit?" of „Hou ik er wel wat aan over?". Verder zijn uitzendbureaus, vormings centra, volwassenenonderwijs en potentiële werkgevers pre sent. Twee van de werkgevers die in Lisse zijn vertegenwoor digd zijn de stichting Maat schappelijke Dienstverlening en de stichting Duinstreek. Deze twee instellingen zitten, sinds de invoering van de tweeverdienersmaatregel, dringend verlegen om bejaar den- en gezinsverzorgersters. Het arbeidsbureau Leiden heeft 5000 werkgevers aange schreven die gezamenlijk 150 vacatures voor vrouwen blij ken te hebben. Er zijn banen beschikbaar voor vrouwen met veel en weinig opleiding. Ook kunnen vrouwen zich in schrijven bij de sollicitanten- bank en informatie krijgen over de 350 vacatures in de vacaturebank. Voorts wordt informatie gege ven over verschillende nieuwe cursussen voor vrouwen in Leiden. In september starten cursussen voor kaderfuncties bij de overheid, voor marke- ting-medewerker en voor se cretaresse. Ook wordt een ori ëntatiecursus techniek gege ven en een cursus typen en tekstverwerking. Vrouwen tussen de 25 en 45 jaar oud die staan ingeschreven bij het ar beidsbureau kunnen deze cur sussen kosteloos volgen. Ook andere opleidingen voor vrou wen presenteren zich op de in formatiemarkt, die 's morgens om 9.00 uur wordt geopend door wethouder J. Fase van economische zaken. In Lisse worden 500 vacatures aangeboden. Vrouwen kunnen dus op de markt direct een baan vinden, maar volgens de heer C.A.J. van der Zwet. di recteur van het arbeidsbureau, is dat toch niet het voornaam ste doel. „Het is belangrijk dat vrouwen zich die dag komen oriënteren". Hij zegt te hopen dat veel vrouwen hun schroom overwinnen en op de 19e mei een kijkje komen ne men. „Op de banenmarkt, vo rig jaar, kwamen 200 vrouwen, met dat aantal ben ik al tevre den", aldus de directeur van het arbeidsbureau in Lisse. Van die 200 vrouwen hebben zich toen 90 direct laten in schrijven. Velen van hen heb ben inmiddels een baan ge vonden. Volgens Van der Zwet zal de situatie op de arbeidsmarkt in de toekomst drastisch veran deren, er zijn al bedrijfstakken (gezondheidszorg en admini stratief werk) waar een schreeuwend tekort aan perso neel is. De bevolking vergrijst, in 1986 waren er 2.506.000 jon geren in de leeftijd van 15 tot 20 jaar, in het jaar 2000 is dat aantal teruggelopen tot 1.782.000. Een en ander bete kent dat het bedrijfsleven zich meer zal moeten gaan richten op andere groepen. Op oudere werknemers en vrouwen. Pro bleem hierbij is dat steeds meer kennis nodig is om aan het arbeidsproces deel te kun nen nemen. „Voor vrouwen wordt het daarom moeilijker om terug te komen", legt Van der Zwet uit „De noodzaak van her- en bijscholing is daarom groter dan ooit". Het arbeidsbureau Lisse is ge vestigd aan de Heereweg 306, het hoofdkantoor van het Ge westelijk Arbeidsbureau Lei den staat aan de Oosterkerkstraat 1. LEIDEN Een 14-jarige jon gen uit Leiden is gisterochtend door een 15-jarige plaatsgenoot met een mes in ziin schouder gestoken. Het slachtoffer liep een diepe vleeswond op en is voor behandeling overge bracht naar het AZL. De da der is ingesloten wegens zware mishandeling. Het tweetal kreeg omstreeks half elf ruzie in de fietsenstal ling van een school aan de Haagweg. Volgens de politie was daar een groepje jongens aan het stoeien. De twee jon gens kregen op een gegeven moment écht ruzie, omdat een van hen vond dat hij te hard was geslagen. Beiden haalden een zakmes tevoorschijn en de 14-jarige stak de 15-jarige in de schouder. LEIDEN In het vormalige politiebureau aan de Zonne veldstraat is van 16 tot 31 mei een foto-tentoonstelling te zien over de geschiedenis van de Leidse politie. De tentoon stelling is ingericht ter gelegenheid van de officiële inge bruikname van het gebouw door de parkeerpolitie. Er zijn onder andere foto's te zien van de Leidse Klepperman uit 1822 en het oude politieonderkomen in het stadhuis in 1927. De tentoonstelling is elke dag van 9.00 tot 17.00 uur geo pend. Burgemeester C. Goekoop en wethouder J. Peters openen vrijdag 15 mei om vier uur het „nieuwe bureau". Het bureau aan de Zonneveldstraat bestaat echter al zestig jaar en ook dit jubileum zal niet ongemerkt voorbij gaan. De bloemstukken voor de opening van het bureau, zijn afkom stig van de Leidse kampioenschappen bloemschikken die op 15 mei worden gehouden in het nieuwe politiebureau aan de Langegracht. De Leidse Bond van Amateurtuinders houdt dit kampioenschap in samenwerking met de Leidse Ama teur bloemen, planten en fruitteelt Club Mater-Sprenger. De prijsuitreiking is vrijdag om 22.30 uur. Man verdacht van diefstal auto en motor LEIDEN De Leidse poilitie heeft gisteren een 23-jarige Hagenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht een auto, een motor en een helm te hebben gestolen. De voertuigen en de helm werd gisternacht aangetroffen in de Paramaribostraat. Getui gen hadden de politie gewaar schuwd omdat ze twee man nen bij de auto zagen. Toen de politie arriveerde was er nie mand meer. Omdat ook later niemand kwam opdagen, be sloten de agenten de auto en de motor mee te nemen naar het politiebureau. In de auto lag volgens de politie een breekijzer. De motorfiets en de helm bleken het eigendom te zijn van een 25-jarige Leide- naar. De goederen waren gis ternacht gestolen uit zijn kel derbox aan de Corantijnstraat Omstreeks vijf uur gistermid dag kwam de Hagenaar aan het bureau. Hij vertelde dat hij gisternacht en café in Leiden had bezocht. Omdat hij dron ken was had hij de auto aan de Parimaribostraat laten staan. De politie zette vraagtekens bij het verhaal van de man en heeft hem aangehouden. LEIDEN Prof. dr. D. van Arkel heeft vanmiddag zijn afscheid als gewoon hoogle raar in de sociale geschiede nis aan de Leidse Universi teit een bundel gekregen over discriminatie en voor oordeel. De bundel, getiteld „Onderscheid en minder heid" bevat vijftien sociaal historische opstellen die zijn geschreven door oud-studen ten, promovendi en naaste collegae van de scheidende hoogleraar. Zij schreven on der andere over de discrimi natie van Joden en homosek suelen in de achttiende eeuw, over discriminatie van Belgische arbeiders en zwar te musici in Amerika in de negentiende eeuw. Prof. Van Arkel hield zich tijdens zijn wetenschappelijke carrière bezig met het probleem van de rassendiscriminatie. LEIDEN Met een gebroken bovenbeen is een 17-jarige brom fietser gistermiddag overgebracht naar het AZL. De Leidenaar was de macht over het stuur verloren, toen hij rechtsaf sloeg bij de kruising van de Uilenhorst met de Sperwerhorst Hij botste tegen een lichtmast aan de Sperwerhorst. Theater Het Frans mini-theater Bal lade Theatre" geeft morgen om 21.30 uur een voorstelling in Le Bambou aan de Heren straat. Vergezeld van een mini-orgeltje, een zingende zaag en vele andere vrolijke instrumenten en verscholen achter kleurrijke maskers houden Isa belle Mirova en Didier Tissot het publiek an derhalf uur bezig. De entree bedraagt een rijksdaalder. Tuinders De Leidse Bond van Ama teurtuinders houdt zaterdag 16 mei een congres in het verenigingsgebouw van de turnvereniging Oostvliet aan de Vlietweg. Wethouder D. Tesselaar houdt om 10.00 uur een openingstoespraak. Ruilbeurs De ruilclub Koningskerk houdt morgenavond een ruil- avond voor verzamelaars van postzegels, munten, prent briefkaarten, lucifermerken en sigarenbandjes. De ruila- vond wordt tussen 19.00 en 22.00 uur gehouden in de aula van de Dr. v. Voort- huysschool, Marnixstraat 104 in Leiden, (entree 1,50 gul den, jeugd tot en met 15 jaar 1,00 gulden). Kindervoorstelling De buurtgroep Haaswijk en de SJJO presenteren zater dag in de Pedagogische Aca demie het kinderprogramma 'Ben je helemaal bekofferd'. De voorstelling waarbij ook ouders welkom zijn draait om de mimespelers Conny Sanders en Hans Langeree, bekend van Sesamstraat De voorstelling begint om 15.00 uur en de toegang is 3 gulden (leden gratis). 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I iïoc Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres Voorletters: Postcode/plaats: Tele)oon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). JNZj

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13