Bluf Johan Cruijff slaagt Cadeautjes voor politie Triomf van de eenvoud Zo n beker in je handen is toch bijzonder 23e winnaar TORT Content dat 't Ajax moeilijk is gemaakt" Italiaanse pers: Afscheidsfeest Van Basten JOHN BOSMAN TOPSCORER TRAINER THOMALE VAN LOK: M ATHENE Hans Ulrich Thomale, de trainer van [x,komtive Leipzig, maak- -e na afloop nauwelijks gen teleurgestelde indruk. Ajax was de betere ploeg. Jet heeft verdiend ge wonnen". Thomale was in de eerste helft vooral onder de indruk van ,et spel van Rijkaard. „Ik had je tactiek aangepast. Een ex tra middenvelder opgesteld om Rijkaard af te stoppen. Dat had Edmond moeten doen. ATHENE Johan Cruijff durft zelfs op het hoogste ittej n»veau te bluffen- De Eu' 3oki ropa Cupfinale Ajax-Leip- e m tig was nota bene het to- de neel, waarop Frank Ver- J laat zijn internationale de- jjnit maakte. De negen- 'oiajtienjarige dienstplichtige n di hofmeester, die afgelopen m zondag in Utrecht zijn csa pömpetitiedebuut maakte, ^werd door Cruijff in de arena gestuurd toen ver- trij dediger Danny Blind voor xjii de finale geblesseerd iak", moest afhaken. Verlaat Tip» werd daarmee de jongste finalist ooit in het Europa Cup-voetbal. De vorige x 4 recordhouder was de 20- kl» jarige Nigel Spink van As- sta ton Villa. Het inzetten *van de 17-jarige Berg- imp zorgde overigens, it Verlaat een uur later Ecidoe Qowuvnt DONDERDAG 14 MEI 1987 PAGINA 11 Maar Rijkaard was veel te sterk voor hem. Edmond was er absoluut niet toe in staat. Daardoor kwamen wij moei lijk in ons spel. Ook al omdat Liebers, normaal onze spelma ker, op het middenveld zijn draai niet kon vinden. Ajax zette ons in die eerste fase goed klem, maar verzuimde net overwicht in doelpunten uit te drukken". Thomale was er in de rust nog van overtuigd dat ziin ploeg in het tweede bedrijf kon terug komen. „Ajax werd nerveus. Het ene doelpunt verhoogde de nervositeit bij die jongens. Als het 2-0 was geworden had den ze een prachtige show la ten zien. Dan, daarvan was ik overtuigd, waren we wegge speeld. Maar omdat dat doel punt uitbleef, kregen wij gele genheid in de wedstrijd te ko men. We hebben in de tweede helft twee mooie kansen ge had. Maar, als ploeg, als collec tief was Ajax ons de baas. Dat wisten we voor de wedstrijd ook al, maar we hebben het Ajax nog behoorlijk moeilijk gemaakt. Daar ben ik tevre den over". ROME Van Basten naar Milaan met de Cup. Een mooier afscheidsfeest had Marco van Bas ten Ajax niet kunnen geven. Zijn schitterende doelpunt, die een weinig spectaculaire wedstrijd besliste, bracht de Europacup na veertien jaar opnieuw naar Amsterdam. Ajax heeft meer dan verdiend gewonnen, concludeert de Italiaanse pers. „Na de wedstrijd steekt Van Basten de Cup omhoog. Een mooier saluut aan Aiax is niet denkbaar. Nu wacht Milaan", zo besluit de Corriere Dello Sport zijn verslag. Van Basten was voor de Italiaanse sportpers, samen met Frank Rijkaard, de beste speler van het veld. „Milan-president Berlusconi heeft met Van Basten werkelijk een aas getrokken", vindt Tuttosport. Van Basten speelde zeer in telligent, had nauwelijks missers en was bij de weinige kansen die hij kreeg steeds levensge vaarliik". De goal van de Ajax-spits omschrijft het blad als „subliem". Andere kranten hante ren termen als „schitterend", „fantastisch" en „spectaculair". De verslaggever van "de Corriere Delia Sera is enigszins verbaasd dat Van Basten met het hoofd scoorde. Veel trainers dachten dat dit wapen niet tot de technische bagage van de nieuwe Milanees behoorde", aldus het blad. „Het Ajax van Cruijff heeft weer aangeknoopt met het verleden". Dat was vanochtend de ope ning van de Franse sportkrant L'Equipe. Net als alle andere Franse kranten noemt L'Equipe de overwinning van de Amsterdammers lo gisch, al is men wat teleurgesteld over het ver toonde spel. „Ajax is nog niet de witte tornado van veertien jaar geleden", constateert het blad. Frank Verlaat (rechts) onpopte zich als de zoveelste Ajacied die als debutant speelde in de rol van routinier. weer zijn Europees record kwijt was. Blind, de oorzaak van een el lendig Ajax-ochtendje, had zondag last gekregen van de rechterknie, had die kwetsuur tot dinsdag redelijk weten te verbergen, maar kwam gister morgen uit bed met een ge zwollen gewricht. De conclusie was 's morgens dat de Zeeuw zijn eerste Europese finale kon vergeten. Eerder miste Blind door een schorsing ook al de halve finale tegen Zaragoza. De vorige zomer van Sparta overgekomen verdediger was zwaar aangeslagen door de pech. Hij kon geen woord uit brengen. Zijn vriendin liep huilend in de catacomben van het Olympisch Stadion rond. Cruijff had al besloten Verlaat in te brengen. De sterke kop per zou de rol van Spelbos moeten overnemen. Silooy en Blind zouden hun normale po sities behouden, waardoor Boeve op de reservebank zou beginnen. Dat concept werd teniet gedaan door de blessure van Blind. De voormalige Spartaan werd tijdens de war ming up definitief afgekeurd. Zijn knie zwol op door vocht en er kwam zelfs bloed uit. Door zijn absentie werd Cruijff alsnog genoodzaakt Si looy over te hevelen naar de rechter kant en Boeve op links te laten starten. Scholten hield hij achter de hand voor het ge val Mühren de negentig minu ten niet zou volmaken. De dag Dat alles bracht Frank Verlaat de dag van zijn leven. Terwijl de bijna fitte Ronald Spelbos uit de bestuurskamer werd ge roepen om alsnog het reser veshirt aan te trekken, deed Verlaat zijn warming-up. In de wedstrijd moest hij de be langrijke rol van laatste verde diger spelen, waarbij de steun van Rijkaard en vooral de cor rigerende Silooy belangrijk was. „Later in de wedstrijd ging het echter stukken beter. Al met al vind ik, dat ik lekker ge speeld heb. Bij corners ben ik naar voren geweest. Zo speel ik anders ook altijd. Ik heb me in de voorbereiding maar zo gewoon mogelijk gedragen. Ik waS zestiende man en kreeg plotseling te horen dat ik moest spelen. Je houdt het na tuurlijk niet voor mogelijk, maar het is gebeurd. Een paar dagen na mijn competitiede buut. En je moet niet gek op kijken als ik volgende week fewoon weer in dienst zit", 'rank Verlaat speelde voor heen voor de vierdeklasser TYBB uit Haarlem, doorliep alle vertegenwoordigende J'eugdelftallen en kwam in de ïalve finale tegen Zaragoza voor het eerst op de bank. Zondag tegen Utrecht was de linksbenige de 25e speler, die Cruijff in de competitie ge bruikte. Cruijff, die zelf met Ajax drie Europese bekers veroverde, stelde Frank Verlaat als voor beeld. „Zo n jongen, zijn twee de wedstrijd in net eerste, de buteren op Europees niveau in de finale en dan zo'n prestatie, dat is het toonbeeld van men taliteit". En van bluf. AJAXBUS 1 OP WEG NAAR HUIS ATHENE Hoe kun je nou na drie dagen rei zen Ajax de Europa Cup zien winnen en geen tijd krijgen om ter plaatse te juichen en te feesten? Het kon. Het moest. De bij de ingang ingeleverde toeters konden niet meer wor den opgehaald. Er was geen tijd om de rood witte verf van de ge zichten te wassen en uit de haren te kammen. Voor de autobussende Ajax-fans zat er gister avond niets anders op. Binnen een half uur na de wedstrijd moesten ze alweer in de diverse bussen zijn die terzijde bet Olympisch Stadion stonden geparkeerd. De bussen moesten in drie uur naar de boot in Pa tras rijden en daarbij was opnieuw politie-es- corte nodig om dat op tijd gedaan te krijgen. In de chaos direct rond het stadion in Athene bleken alle buschauffeurs toch ie dereen te hebben verzameld en daarna volgde een ware uitverkoop van blikken bier. De bemanning van de veerboot, die de heenreis 15 uur lang geen echte last had gehad van de Nederlandse reizigers, stond de troep om vier uur vannacht plaatse lijke tijd glimlachend op te wachten. Bij de douane riep een supporter: „Hé, jullie moeten Aiax gebruiken". „Yes, yes'riepen de be ambten. „Ajax is the cham pion De laadklep van de boot, die gistermiddag nog hon derden fans als mariniers had uitgespuugd, slokte het legertje community-singers ditmaal weer gulzig op. Van slapen kwam niets meer. Op het dek bracht een zwakke maan slechts een deel van het feestgedruis aan het licht. Iedereen deed mee, ook de man, die op de zonnige heenreis nog bijna van boord was gemept door een Amerikaanse jongeda me. Zij had hem betrapt toen hij haar vriendin lag te bespieden via de open on derkant van haar hutdeur. Gejonast Terug werd een jongeman het zwembad in gejonast, terwijl daar geen water in zat. Een net redde zijn le ven. Tegen de ochtend kroop iedereen weer in al dan niet gereserveerde hut ten. Dat had op de heenweg ook al voor wat consternatie gezorgd. Toen hadden twee bejaarde verstekelingen tot tweemaal toe een hut ge kraakt en pas later waren zij door een steward de gang op gezet. Eén van hen, gehuld in een zebra-pyjama, kwam daar kruipend op handen en voeten tientallen lachende passagiers tegen. Met veel plezier zullen de meeste supporters straks te rugdenken aan de vijfdaag se busreis, die mogelijk pas vrijdagnacht of zelfs zater dagochtend zal zijn voltooid. Vooral de meelevende Grieken sloten alles wat Ajax was in hun armen. Applaus De rit Athene-Patras woensdagavond kende per klein politiedistrict elkaar steeds afwisselende begelei dingwagens. Waarbij er uit de bus applaus was voor ie dere politieman die zijn wa gen weer omdraaide om te rug te keren. Op de heen reis hadden de laatste poli- tie-agenten, die de bus tot in Athene hadden begeleid, van de chauffeurs vrij kaar tjes en drinken voor de fi nale gekregen. Na afloop trof de bemanning van de op Patras afkoersende bus supporters dezelfde politie mannen aan, die hoopten op nog meer cadeautjes. Het mooiste cadeau hadden de meest fervente fans al veel eerder in ontvangst geno men: de Europa Cup van Ajax. Want daar was het 't merendeel van de passa giers, die op dit moment aan de lange thuisreis bezig zijn toch vooral om te doen. Want er is tenslotte niets frustrerender dan zoveel duizend kilometer in een autobus zitten met een ne derlaag van je favorieten in je maag. Dat is helemaal niet te verteren. HERMAN JANSEN fa £JHENE John Bosman moest in Athene in het burgerkos- 5,<. toezien bij het behalen van het grootste Ajax-succes van de w Ir151® veertien jaar. Toch behield de lange Amstelvener, ge- J70rst wegens de rode kaart in de halve finale in Zaragoza, zijn plaats in het topscorersklassement van het Europa Cup- ■^JJiooi voor bekerwinnaars. Bosman maakte dit seizoen acht fiers. Van Basten volgde met zes goals. De gedeelde derde !rats.Was wet vijf doelpunten voor de Pool Koniarek en de Rus rfqwvitsjev, met vier treffe Marco van Basten tuimelt al voorover nadat hij de bal heeft ingeschampt na de voorzet van Sonny Silooy. Ajax leidt met 1-0. ATHENE Het Neder landse voetbal heeft ein delijk weer een reden om wat te vieren. Met het binnenhalen van de Euro pa Cup voor bekerwin naars maakte Ajax een einde aan een lange perio de zonder absolute hoog tepunten. En herleefde er weer iets van de gouden jaren zeventig, waarin de Amsterdammers driemaal op rij het toernooi bij de landskampioenen naar hun hand zetten. De triomf van gisteren was er één van betrekkelijke een voud. Voor een behoorlijke wedstrijd ziin nu eenmaal twee goede ploegen nodig. Die kwalificatie gold gisteren ech ter slechts, zoals reeds mocht worden gevreesd, voor Ajax. Lokomotive Leipzig kon zich De Italiaanse arbiter Agno- lin heeft in het Olympisch Stadion geen gele of rode kaarten tevoorschijn hoeven te halen. Hij floot in het duel 48 keer voor een over treding. De spelers van Lok Leipzig maakten er 26, waarvan 15 in de eerste helft. Ajax werd in de eerste drie kwartier negen keer be straft en na de pauze dertien keer. Lok Leipzig won wel op hoekschoppen. De Oost duitsers kregen er acht, ge lijkelijk verdeeld over beide helften. Ajax kwam tot vijf corners, waarvan vier voor de rust geen moment manifesteren als een waardig deelnemer aan de eindstrijd, die slechts 35.000 toeschouwers trok. Zodat Ajax in feite maar zelden op de proef werd gesteld nadat Mar co van Basten in de 21e mi nuut voor de bevrijdende voorsprong had gezorgd. De naar AC Milan vertrekkende spits nam de bal op de kruin na een voorzet van de door John van 't Schip de vrije ruimte ingestuurde Sonny Si looy en gaf doelman René Muller geen enkele kans: 1-0. „Toen werden we nerveuzer", verklaarde Cruijff, „omdat we niet goed wisten wat we moes ten doen: de voorsprong ver dedigen of doorgaan met aan vallen. Voor een ionge ploeg is dat nog een probleem". Lok Leipzig zocht desondanks wanhopig naar een antwoord, maar vond het nooit omdat het door Ajax werd gedwongen zich negentig minuten lang aan de tegenstander aan te passen en ook nauwelijks an ders wilde. De schade beperkt houden leek voor de ploeg van Hans Ulrich Thomale belang rijker dan een poging om zelf de touwtjes in handen te ne men. Wellicht ook daarom wa ren enkele fraaie kansen voor de rust, meer een gevolg van Amsterdamse nervositeit waarvan met name Silooy nogal last had - dan eigen ver dienste, niet aan de Oostduit sers besteed. Handicaps Ondanks de handicaps niet te kunnen beschikken over Ro nald Spelbos, het kort voor het beginsignaal van Luigi Agno- lin wegvallen van Danny Blind en het niet op volle kracht spelen van Arnold Mühren hield Ajax mede daar door wel vast aan de opdracht van Cruijff zelf het initiatief te Staatssecretaris Dees van WVC heeft de spelers, tech nische staf en bestuur van Ajax gisteravond per tele gram van harte gefeliciteerd met het behalen van de Eu ropa Cup II, „een kleinood dat nog ontbreekt in de toch al zo omvangrijke prijzen- kast". houden. Toen het „voetbal" in de tweede helft twintig minu ten dreigde weg te vallen, greep de coach vanaf de kant in. Hij haalde Rob Witschge van het veld en zette de pas zeventienjarige Dennis Berg kamp in, waardoor John van 't Schip naar links verhuisde. Vanaf dat moment hervond Ajax vrij simpel de greep op een wedstrijd, die er eigenlijk veel te kort één was. Het zwakke verweer van Lok Leipzig, dat de finale tot een armetierig schouwspel maakte, voorkwam ook dat de prestatie van de Ajax op waarde kon worden geschat. Het gaat te ver de victorie van Ajax in het toernooi van de bekerwin naars een toevalstreffer te noemen, maar een echte maat staf voor de werkelijke kwali teit vormt ze evenmin. Dat neemt niet weg dat het succes van Ajax goed genoemd kan worden voor het Nederlandse voetbal. Dat is er immers al leen maar bij gebaat dat het niet meer slechts in beeld komt door bestuurlijke blun ders bij clubs en KNVB en ex cessen in het randgebeuren. Ajax imponeerde in ontmoe tingen met Olympiakos Pi raeus, Malmö en Zaragoza en toonde zich in het minst sterk bezette Europese bekertoer nooi het elftal met het meest verfrissende voetbal. Dat op zich is al een compliment waard in het hedendaagse voetbal, waarin verdedigen maar al te vaak tot kunst wordt verheven. Maar of het genoeg is om net als in de jaren zeventig Europa en de wereld te veroveren zal moeten blijken als tegenstan ders uit de huidige Europese top met Ajax in de slag gaan. Bovendien moet nog maar worden gewacht hoe Ajax het vertrek van scherpschutter Marco van Basten, ook giste ren weer het goudhaantje van de ploeg, naar AC Milan ver werkt. „Het is jammer voor ons en voor het Nederlandse voetbal, maar het zijn dingen die gebeuren en die je moet accepteren", wenst Johan. Cruijff dat soort problemen echter even voor zich uit te schuiven. En misschien wel terecht, want het heeft lang genoeg ge duurd voordat er in het Ne derlandse voetbal weer eens wat te vieren viel. WILLEM PFEIFFER Aiax - LokomoUv Leipzig 1-0 (1-0). 20. Van Basten 1-0. Scheidsrechter: Agnolin (Ita), toeschouwers: 37.500. Ajax: Menzo: Silooy, Rijkaard. Ver laat, Blind: Wouters. Winter. Mühren (83. Scholten); Van 't Schip, Van Bas ten en Witschge (66. Bergkamp). Lokomotiv: Muller; Zötzsche, Baum, Lindner, Kreer; Bredow, Liebers (75. Kühn), Seholz. Edmond (56. Leitzke); Marschall en Richter. 9? Marco van Basten torst de Europa Cup. VAN BASTEN OVER EUROPA CUP: ATHENE Als matchwinner van de Europa Cupfina le tegen Lokomotive Leipzig (1-0) kan Marco van Bas ten over enkele maanden met een gerust hart naar AC Milan afreizen, waar Silvio Berlusconi, eigenaar van de iclub hem met open armen zal ontvangen. De 22-jarige spits toonde zich in zijn eerste Europa Cupfinale voor het oog van televisiekijkend Europa inderdaad van aparte klasse. Niet alleen door zijn fraaie treffer, maar met name door zijn nimmer aflatende werklust en door de ontlasting, die hij met knappe acties voor de Ajax-defensie verzorgde. En die rust was zo nu en dan hard nodig, zoals ook Van Basten beaamde dat Ajax het in de tweede helft nog knap lastig had tegen de Oostduitsers, die de lokomotief toen enige tijd op stoom hadden. „Twintig minuten in de tweede helft waren zonder meer voor de Oostduitsers. We hebben de wedstrijd in de slotfa se toch weer naar ons toe weten te trekken, doordat we iets meer bijdehand gingen spelen. Maar ik heb hem het laatste kwartier nog flink geknepen", aldus de aspirant-Italiaan, die toegaf dat Ajax ditmaal niet zo dominant had gespeeld als recent regel was. „Tot nu toe hebben we vrijwel constant goed ge speeld, leuk voor het publiek, n?et veel spektakel. Deze wed strijd niet. Maar dat is een beetje logisch, omdat er vier of viif vaste spelers ontbraken, zodat de spelers zich toch anders op el kaar moesten instellen. Vooraf heerste er door die onzekerheid omtrent die blessures van Arnold Mühren en Danny Blind na tuurlijk nogal wat spanning. Afgesproken was dat Scholten zich paraat moest houden in het geval Mühren zou afhaken. Uitein delijk kon Blind niet spelen, ging Silooy naar rechts en kwam Boeve er in". Gewone zenuwen Daar kwamen volgens Van Basten de gewone zenuwen nog bij. „Veel spelers hadden toch wel last van nervositeit. Het resultaat stond dan ook voorop. Daarna konden we pas gaan denken aan het vermaken van het publiek. We hebben echter laten zien dat we het zó ook kunnen: winnen door hard werken". „We zouden proberen ons eigen, aanvallende spelletje te spelen en het achterin gesloten houden. Als er ruimte lag, zouden we de aanval kiezen. Ik was degene, die steeds voorin moest blij ven". Na zijn treffer kon Van Basten niet meer stuk, zoals hij het zelf noemde. Over zijn doelpunt: „Silooy brak door op rechts en gaf de bal strak voor bij de eerste paal. Ik kwam naast het doel uit en moest 'm gewoon zien te raken. Ik raakte 'm precies genoeg. Had ik de bal voller op m'n hoofd gekregen dan was ik waar schijnlijk bewusteloos geweest, want het was echt een hele strakke voorzet. Na zo'n doelpunt zit je natuurlijk lekker in de wedstrijd. Vlak daarna kreeg ik nog een fraaie kans, nadat ik twee man had uitgekapt, maar ik kreeg 'm net niet goed voor mijn voet Ja, dan kom je net weer wat tekort Het gaat natuur lijk niet altijd goed". Het spijt Van Basten wel enigszins dat hij Ajax aan het eind van het seizoen gaat verruilen voor het Italiaanse voetbal. „Deze ploeg kan alleen maar beter worden. Vanavond is er opnieuw een speler van nog geen twintig jaar bijgekomen, Verlaat. Hij heeft het goed gedaan". „Johan Cruijff is voor mij de beste trainer van Europa en een aardige vent. Hij weet echt alles van taktiek; hij heeft zoveel op ons ingepraat, dat iedereen in de selectie zijn taak kende. Bij een blessure, zoals vandaag, weet de vervanger automatisch wat zijn taak is". Van Basten neemt op waardige wijze afscheid van de club waar hij zijn opleiding genoot. „Een fraai afscheidscadeau. Als je die beker in je handen houdt, raak je helemaal in de war. Ik kende het alleen van de televisie. Maar het is toch iets bijzonders". „Ik hoop in elk geval dat AC Milan zich volgend seizoen ook voor Europees voetbal weet te plaatsen. Daarom wens ik ze veel succes tegen Udinese". ISTVAN KÖVI ATHENE Als 23e club uit Europa is Ajax erin geslaagd de Europese beker voor bekerwinnaars te veroveren, de Amster dammers rondden het 27e toernooi af als winnaar door in Athe ne Leipzig te verslaan. AC Milan, Dynamo Kiev, Anderlecht en Barcelona wonnen de trofee elk twee keer. winnaars van de Europa Cup 2 ziet er als volgt uit 1961'Fiorenüna (Ita). 1962 Atletico Madrid (Spa), 1963 Tottenham Hotspur Ham De lijst (Eng). 1964 Sporting Lissabon (Por), 1965 West Ham United (Eng). 1966 Borus- sia Dortmund (Wdl), 1967 Bayern München (Wdl), 1968 AC Milan (Ita). 1969 Slovan Bratislava (Tsj), 1970 Manchester City (Eng), 1971 Chelsea (Eng), 1972 Glasgow Rangers (Sch). 1973 AC Milan, 1974 Magdeburg (OD1), 1975 Dinamo Kiev (Sov), 1976 Anderlecht (Bel). 1977 Hamburger SV (Wdl), 1978 Ander lecht (Bel). 1979 Barcelona (Spa). 1980 Valencia (Spa). 1981 Dinamo Tblisi (Sov), 1982 Barcelona. 1983 Aberdeen (Schot). 1984 Juventus (Ita). 1985 Ever- ton (Eng). 1986 Dinamo Kiev, 1987 Ajax (Ned). De weg naar Europa Cup Ajax leed in de negen wedstrijden, die tot het succes in de Euro pa Cup voor bekerwinnaars leidden, slechts één nederlaag en speelde één keer gelijk. De zeven overwinningen zorgden voor een fraaie zegetocht, met de imponerende doelcijfers van 22-5. De weg van Ajax naar de Europa Cup zag er als volgt uit Eerste ronde: Bursaspor (Tur)-Ajax 0-2 (doelpunten Bosman Van Basten), Ajax-Bursaspor 5-0 (Bosman 4. Van Basten). Tweede ronde: Ajax-Olympiakos Piraeus (Gri) 4-0 (Bosman. Rijkaard, Van •asten en Mühren), Olympiakos-Ajax 1-1 (Wouters). Kwartfinales: Malmö FF (7 Winter). Halve finales: Real Zaragoza (Spa)-Ajax 2-3 (Witschge, Bosman 2 en rode (Van 't Schip, Witschge en Rijkaard). 1 (Zwe)-Ajax 1-0, Ajax-Malmö 3-1 (Van Basten 2, kaart). Ajax-Zaragoza 3-0 't Schip. Witschgt Finale: Ajax-Lokomtiv Leipzig (Odl) 1-0 (Van B,

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11