De mens serieus nemen ondermijnt racisme Opruimen chaos bij overheid duurt generatie BINNENLAND EeidóaOowuwt „Steenhuis" uit 1300 gevonden in Groningen In '88 nieuwe ingreep in huursubsidies VVD: bijdrage patiënt is Evan inkomen ankelijk Friese editie van „Libelle" lEUWi Van Dijk terughoudend over „affaire-Bluf! Van Vollenhoven voelt zich gepasseerd door Smit-Kroes WOENSDAG 13 MO 1987 PAGINA 3 Rotterdamse ontwerper Een dertienjarig Rotterdammertje, Yao van den Heerik, is in het Deense Le- goland kampioen legobouwer 1987 geworden. Zijn werkstuk bestond uit een prima lopen de naaimachine. Een van de prijzen voor de trotse kam pioen bestond uit een beker - in le gostenen uiteraard - hem uitgereikt te gen het decor van een stukje Amster- dam-in-lego. Daar zat hij niet mee. Kamer: voorzichtig verder op spoor van „flitstrein" DEN HAAG Minister Smit-Kroes mag van de kamercommissie voor verkeer en waterstaat verder gaan met het ontwikkelen van plannen voor de aanleg van een hoge-snelheidsspoorlijn. Alle fracties in de commissie hebben zich giste ren in beginsel positief uitgelaten over een snelle treinverbinding Amsterdam-Brussel-Pa rijs. Maar over de tracékeuze bestond veel min der eenstemmigheid. De grote partijen lieten zich nog niet uit over het meest wenselijke tra cé. Minister Smit-Kroes zei nog geen keuze te hebben gemaakt maar sprak een voorkeur uit voor „een optimale vorm". Een snelle trein langs het bestaande traject behoort daar vol gens Smit-Kroes niet toe omdat ook na de nodi ge reconstructies hierop met snelheden van slechts ongeveer 160 kilometer per uur kan worden gereden. GRONINGEN Archeologen hebben in de stad Groningen de restanten blootgelegd van een uit het jaar 1300 of eerder daterend „steenhuis" aan de voet van de Martinito ren. Volgens de leider van de opgravingen, drs. J. Schoneveld van het Biologisch-Ar- cheologisch Instituut van de Rijks Universi teit Groningen, gaat het zeer waarschijnlijk om de restanten van het zogenoemde pre fectenhuis „Selwerder Hof". Volgens de ar cheoloog zijn historici hier „eeuwen naar op zoek geweest". Het Prefectenhuis was het stenen pand waar ongeveer een eeuw lang, tot 1251, de vertegenwoordigers van de bis schop van Utrecht, de prefecten, gehuisvest waren. Groningen viel destijds onder het gezag van de bisschop van Utrecht. In 1251 werd de prefect de stad uitgejaagd. DEN HAAG Er moet volgend jaar weer fors be zuinigd worden op de vol huursubsidies. Aan een nieuwe ingreep is volgens tod staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting niet te ontkomen. Verwacht wordt namelijk dat de kosten voor de huursubsi dies aanmerkelijk hoger zullen zijn dan de 1,4 mil jard gulden die daarvoor op de begroting is uitge trokken. Volgens ingewij den zal dat bedrag in de buurt van de 200 miljoen liggen. De stijgende uitgaven zijn vooral het gevolg van een toe name van het aantal aanvra gen. Maar de precieze oorza ken en de omvang van de overschrijding zullen pas later kunnen worden vastgesteld, waarna waarschijnlijk pas vol gend jaar juli maatregelen ge nomen kunnen worden. Daar bij wordt gedacht aan een aan passing van de schijven in de huursubsidietabellen. IAAG Het VVD-ka- Ad Nijhuis vindt dat insen met lage inkomens niet zwaar getroffen mogen worden door een eventuele in- iring van een eigen bijdrage hi van tien procent voor huisarts, bi (specialist en apotheker. Een ?elj dergelijke eigen bijdrage, die ir hij maandag voorstelde, moet et'volgens Nijhuis inkomensaf- Igrjhankelijk zijn. „Dit betekent dat mensen met een gering in komen maar tot een bepaald bedrag per jaar eigen bijdra- 'gen hoeven te betalen. De rest krijgen ze terug van het zie- vi kenfonds". Overigens is geen enkele fractie in de Kamer en thousiast over het voorstel van Nijhuis om het systeem van ei- ka -gen bijdragen al binnen enkele t t maanden in te voeren. Zij vin- cï den de VVD'er voorbarig en ito bovendien zetten zij vraagte kens bij de voorgestelde hoog te van de eigen bijdrage. LEEUWARDEN In een eenmalige oplage van 100.000 exemplaren is gisteren een ge heel Friese editie van het da mesweekblad Libelle versche nen. Het eerste exemplaar werd uitgereikt aan de com missaris der koningin in Fries land, H. Wiegel. De tekst werd, mede op grond van tips van de provinciale Friese VVV, geschreven door de ei gen redactie en daarna ver taald door vier Friese schrijf sters. De Friese Libelle bevat de normale wekelijkse rubrie ken, inclusief de van Friese tekst voorziene strip Jan, Jans en de kinderen, recepten van Friese gerechten, interviews met zoon Sjouke van ir. Jan Sipkema (voorzitter Vereni ging De Friesche Elf Steden) en een vrouw die hevig ver kikkerd raakte op haar zeilin- structeur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE ■BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VANDAAGi IN HET AMSTERDAM De schappen in de boekhan dels en bibliotheken be ginnen zo langzamer hand vol te raken met boeken over racisme. Het leed van de zwarte, het onrecht dat hem hier en in het buitenland wordt aangedaan, het komt in de meeste maat schappelijke en politieke analyses uitgebreid aan bod. Om het racisme van alledag, een soort sluip moordenaar die soms be wust en soms onbewust in het zadel wordt ge houden, lijken zich al leen actiegroepjes druk te maken. Over de manieren om een einde te maken aan het „alle daagse" wangedrag van de witte mens is vandaag van de hand van de Amsterdamse ombudsvrouw Lida van den Broek een boek verschenen, getiteld „Hoe zit het nou niet wit". Zij heeft vaak te maken mensen die hun gekleurde medemens anders benaderen dan zou moeten. Zelfs in onze redelijk vooruitstrevende sa menleving zijn er nog veel gekleurden die bij sollicita ties, promoties, in het zieken huis en op tal van andere plaatsen het slachtoffer wor den van racisme. Wie is die „witte" die zich aan dat racisme schuldig maakt en hoe breng ie die tot ander denken? Met die vraag als uitgangspunt schreef Lida van den Broek een soort handboek tegen racisme, met praktijkvoorbeelden van me thoden om mensen aan het denken te zetten. De Amster damse ombudsvrouw: „Onge lijke behandeling van zwarte vrouwen is aan de orde van de dag. Het lastige is dat het racisme vaak een onbewuste en ongewilde zaak is. Wil je de mensen bereiken die zich daaraan schuldig maken, dan moet je een boek schrijven waarin voor iedereen her kenbare situaties en voorval len voorkomen. Ik wilde m'n ervaringen van tien jaar werk tegen racisme voor an deren op een rijtje zetten". Zo'n boek is er dus nu. „Hoe zit het nou met wit" is een praktisch boek, dat openin gen geeft om zelf wat tegen racisme te doen. Het geeft welzijnswerkers en anderen die uit hoofde van hun func tie regelmatig met discrimi natie van buitenlanders te maken hebben een handvat om de witten als het ware op een positieve wijze te lijf te gaan. „Dat doe je niet door iemand die zich schuldig maakt aan racisme te wijzen op zijn slechtheid. De anti-ra- cismebeweging treedt racis ten helaas vooral beschuldi gend tegemoet. De mensen 'die het al weten' zullen het de 'onwetende' wel eens even leren. Als je iemand alleen vertelt hoe slecht of hoe dom hij is, dan maakt dat alleen maar kopschuw, zo is mijn ervaring". Schuldcomplex Van den Broek paste haar denkbeelden in het verleden toe op anti-racismegroepen van verschillend pluimage. „Dan stelde ik voor dat we allemaal maar toegaven dat we in ons hart racistisch zijn. De ene helft van de groep loopt dan weg en de andere helft krijgt een vreseliik schuldcomplex. Dat werkt dus ook niet". Daarom gaat zij er in haar boek van uit dat niemand be wust wil discrimineren, maar intussen wel volledig verant woordelijk blijft voor eigen doen en laten. „Ik ga ervan uit dat racisme één van de vormen van onderdrukking is die de economische orde vanaf de zestiende eeuw ge bruikt om haar belangen vei lig te stellen. Racisme wordt samen met andere vormen van maatschappelijke onder drukking een in elkaar grij pend netwerk dat mensen onderling verdeelt en hen doet geloven dat ze tegen strijdige belangen hebben. Het is een conditionering die we allemaal hebben meege kregen. Laten we daar wat aan doen". Veel mensen zoeken in tijden van tegenspoed een zondebok voor hun problemen. „In één van de vrouwengroepen die ik begeleid, kwam eens een vrouw aan het woord die tot ontsteltenis van iedereen vertelde dat ze op de Cen trumpartij stemde. Wat was er aan de hand? Ze had het niet makkelijk, woonde in een slecht huis in een ver pauperde buurt, haar zoon kon geen huis krijgen, een hele litanie van klachten die lang doorging. Maar waarom ze via haar stem voor de CP de buitenlanders de schuld van dat alles gaf wist ze ook niet. Zo blijkt weer dat te rechte klachten van mensen waar niemand naar luistert, op een gegeven moment op een andere groep worden af gereageerd. Bij huisbezoeken Uda van den Broek die een praktijkboek over bestrij ding van racis me schreef zorgde dat de helft van de mensen alsnog geen racis tische stem uitbracht op de CP. Luisteren naar iemands verhaal en die mens serieus nemen is een basisgegeven om racisme te ondermijnen". Hoogstaand van politici vlak voor de ver kiezingen in Almere is ooit gebleken dat luisteren naar de problemen van de inwo ners van die plaats er al voor De conditionering waar me vrouw Van den Broek van spreekt heeft een historische achtergrond. In het boek haalt ze de theorieën naar voren van wetenschappers die zeggen dat racisme niet altijd heeft bestaan. „In Afri ka opgegraven resten van be schavingen waren geen over blijfselen van Romeinen of Grieken die daar op avon tuur waren, maar van eigen zwarte beschavingen. De eer ste mens, daar zijn archeolo gen het wel over eens, heeft in Afrika geleefd. Op het moment dat de witte mensen in de zestiende eeuw de ontstaanstijd van racisme collectief naar Afrika trok ken, bestond die hoogstaande beschaving nog steeds. Die cultuur is in twee eeuwen verdwenen door de enorme witte overmacht. Nu kan nie mand zich meer voorstellen dat er in Afrika ooit zo'n hoogstaande beschaving is geweest. Het enige dat wij nu nog kennen is het arme, on derontwikkelde Afrika, alsof het nooit anders is geweest. Als je de archeologen gelooft is de zaak op z'n kop gezet. We zijn doordrenkt van ver keerde informatie over de zwarte mens, hetgeen racis me nog steeds aanwakkert". Doordat in „Hoe zit het nou met wit" een groot aantal oe feningen is opgenomen die gebruikt worden in anti-ra- cismewerkgroepen, heeft het boek een grote gebruiks waarde voor allerlei groepen die zich actief bezig willen houden met de analyse en bestrijding van racisme. De Amsterdamse ombudsvrouw houdt in haar boek een dui delijk pleidooi voor een per soonlijk initiatief van alle witte mensen om „in zichzelf en in hun omgeving te age ren tegen racisme". ARJEN VAN DER SAR Actie bij Oranjeboom Tijdens de bezet ting van hun be drijf hielden de ongeveer 240 werknemers van de Oranjeboom bierfabriek in Rotterdam giste ren een actiever gadering. Met de bezetting protes teerde het perso neel tegen een eventuele sluiting van de Rotter damse brouwerij die deel uitmaakt van de Verenigde Brouwerijen Bre- da-Rotterdam (VBBR). De pro- duktie werd tij dens de actie ge woon voortgezet. V) DEN HAAG De Twee de Kamer is gisteren niets nieuws te weten gekomen over de kennis en de werkwijze van de Binnen landse Veiligheidsdienst. Minister Van Dijk van binnenlandse zaken wilde bij voorbeeld niet vertel len wanneer de FNV-bon- den ziin afgevoerd van de BVD-lijst met organisaties die in de gaten worden gehouden. Het PSP-ka- merlid Andrée van Es vroeg dit naar aanleiding van „vertrouwelijke" ge gevens die op Koningin nedag in het weekblad Bluf! zijn gepubliceerd. Op 29 april had justitie bij een inval in de drukkerij van Bluf! te Amsterdam nog de drukpla ten in beslag genomen. De BVD vermoedde dat het weekblad een kwartaalverslag van deze dienst uit 1981 zou afdrukken. Dit overzicht is een dag later toch in de openbaarheid gekomen. Onderzocht wordt nu hoe het BVD-verslag is uitgelekt Mi nister Van Dijk, die na zijn ziekte voor het eerst weer voor de voltallige Tweede Ka mer stond (waar hij met ap plaus was ontvangen), wilde hierover alleen zeggen dat al bekend is waar de stukken vandaan komen. Resultaten zal hij later doorgeven aan de commissie Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, waarvan alleen de leiders van de vier grootste fracties lid zijn. Woordvoerders van PvdA, D66, PPR en PSP hadden for se kritiek op de inval bij Bluf!. Van Es, die het debat had aan gevraagd, sprak van een „poli tieke intimidatiepoging". Mi nister Korthals Altes van Jus titie vond het optreden te recht, hoewel de gegevens uit eindelijk toch in de publiciteit zijn gekomen. „Een dronken automobilist moet worden aangehouden, ook als ie weet dat hij later hetzelfde zal doen". CDA, VVD en SGP prezen de inval. De makers van Bluf! zijn bij justitie nog niet bekend. Een gerechtelijk vooronderzoek is gaande. PSP-woordvoerster Van Es meende dat er hele maal geen strafbaar feit ge pleegd is. Zij stelde in een mo tie voor om voortaan alle kwartaalverslagen van de BVD openbaar te maken. EX-TOPMAN FINANCIËN: DEN HAAG Er zal meer dan één generatie nodig zijn om de huidige financiële chaos bij de rijksoverheid op te ruimen. Dat is de mening van dr. L. Le Blanc, ex- directeur-generaal van de Rijksbegroting van het mi nisterie van financiën en tegenwoordig vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van het bankiershuis Van Lanschot. Volgens Le Blanc wordt het financiële beleid van de overheid absoluut onvoldoende gecontroleerd, ontbreekt het aan voldoen de kwaliteit op de departementen en deugt er nauwelijks of niets van de informatie- en rapportagesystemen. „Het is abso luut ondenkbaar dat het er bij een bedrijf van enige grootte zo zou toegaan. Geen enkele onderneming zou dit overleven", al dus Le Blanc. De ex-directeur generaal van de Rijksbegroting lucht zijn hart in het boekje „Wie let er op het geld", een bundel commentaren op het financieel management bij de overheid. Het boekwerkje, geschreven op initiatief van het management- en accountants- antoor Arthur Andersen en Co, werd gisteren aangeboden aan drs. Maarten Engwirda, voorzitter van de Tweede-Kamercom missie voor de Rijksuitgaven. Deze noemde het geschrift „ver plichte lectuur voor iedereen die met het financiële manage ment van de overheid te maken heeft". Engwirda benadrukte bij de presentatie dat dit financieel mana gement „zwaar tekort schiet". Hij wees erop dat voor geen enkel departement, met uitzondering van het ministerie van Defensie, over 1985 een goedkeurende accountantsverklaring is afgege ven. De eindafrekening over het jaar 1980 moet nog steeds bij de Tweede Kamer worden ingediend. Engwirda onder schreef de boude beweringen van dr. Le Blanc dat het fi nanciële management bij de overheid volstrekt onder de maat is: „Op een enkele gun stige uitzondering na is er sprake van een volstrekte cha os". Wind van voren Engwirda kreeg de wind van voren van de verzamelde fi nanciële topambtenaren van de verschillende Haagse mi nisteries die zich onder zijn ge hoor bevonden. De directeu ren financiën van de departe menten van sociale zaken, VROM en onderwijs kaatsten Qr. i_e Blanc de bal terug en wezen vooral beschuldigend in de richting van de politiek. „Dat 150 accoun tants per jaar de rijksdienst verlaten heeft niet alleen te maken met het feit dat ze zo slecht betaald worden en in het bedrijfs leven vaak het dubbele kunnen verdienen. Het wordt ook ver oorzaakt door het functioneren van de overheid, en in het bij zonder van de wetgever (regering en parlement). De ontduiking zit tegenwoordig gewoon in de wetten ingebakken", aldus een van de topmanagers van de ministeries. De politiek is volgens de accountants ook verantwoordelijk voor de schromelijke onderbetaling van de financiële controleurs op de verschillende departementen. Dat werkt een goede controle ook niet in de hand. Voorzitter Clarijns van de vereniging van overeidsaccountants: „Accountants komen nauwelijks in leiding gevende posities voor, met als gevolg dat de accountantscontrole een ondergeschoven kind is. Hogere functies blijven veelal voor behouden aan niet-deskundigen. De controle heeft een lage sta tus en geen of weinig invloed bij het bepalen van het beleid. Uit recent onderzoek blijkt dat accountants minimaal een salaris schaal lager worden gewaardeerd dan andere financieel deskun digen", aldus Clarijns. de manier waarop het kabinet probeert de constante uitstroom bij de overheid te beperken. „Er is een bruto- van accountants t De voorzitter van de rijksaccountants is weinig te spreken over kab" ;perl salarisstijging in dé publiciteit gebracht van 20.000 gulden per man per jaar. Inmiddels is gebleken dat de rijkscontroleurs slechts een paar duizend gulden extra zal krijgen. Het aanbod is dus een dooie mus". Zijn remedie is simpel: de falende over heidscontrole kan zeer snel, goedkoop en doeltreffend worden opgelost door de rijksaccountants meer te betalen óf door een verzelfstandiging van de overheidscontrole. Veel duurder Met die verzelfstandiging heeft menige overheidsaccountant in middels op eigen houtje een begin gemaakt. Zolang de overheid de accountantsdienst niet privatiseert of beter betaalt, blijft zij daarvan de wrange vruchten plukken. Het uitbesteden aan ex terne bureaus, dat meer en meer wordt toegepast om de enorme achterstand in de controle weg te werken, is immers vele malen duurder dan het beter betalen van het eigen personeel, de enige manier om te voorkomen dat dit ontslag neemt en naar het bedrijfsleven vertrekt. „Ik kan u zo tien voorbeelden geven van accountants die het bij de overheid om puur financiële redenen voor gezien hielden, vervolgens voor zich zelf begonnen en zich weer door diezelfde overheid lieten inhuren. Alleen tegen een tarief dat twee tot drie keer hoger was dan hun oude salaris. Over janboel gesproken", zegt een van de directeuren financiën van een Haags departement Volgens de financieel directeur van het ministerie van defensie kan echter zelfs een betere beloning niet veel meer verbeteren. „Daar is het al te laat voor. De beste mensen zijn al lang bij de overheid vertrokken. Als we nü miljoenen zouden krijgen om onze mensen beter te betalen, kun je je zelfs afvragen of dat geld wel verantwoord besteed is". ARJEN BROEKHUIZEN Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en t9.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Garantiefonds wil voorschouw bij koopwoningen AMERSFOORT Voordat een nieuwbouw koopwoning officieel wordt opgeleverd, moet de aannemer met de koper en eventueel een onaf hankelijke deskundige de woning inspecteren op ge breken. Een dergelijke „voorschouw" moet een ver plichting worden voor de aannemer, geen vrijblijvende zaak. Dat heeft voorzitter ing. B. de Wit van de stich ting Waarborgfonds Woning garantie Nederland gisteren betoogd op de jaarvergade ring van zijn organisatie. De stichting zal de voorschouw eisen, mogelijk met dreiging van het onthouden van het garantiecertificaat. De vere niging Eigen Huis meldde vorige week dat nieuwbouw woningen gemiddeld twintig tekortkomingen hebben. DEN HAAG - Als „een donderslag bij heldere he mel" heeft mr. P. van Vollenhoven het bericht ervaren dat minister Smit- Kroes (verkeer) niet de Raad voor de Verkeers veiligheid, maar Veilig Verkeer Nederland en de stichting Veiligheidsin specties om advies heeft gevraagd over de APK, de verplichte autokeuring. Van Vollenhoven is voor zitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, het belangrijkste adviesor gaan op dit gebied. Van Vollenhoven, die dat in de krant heeft moeten lezen, is verbaasd dat Smit-Kroes „par tijdige" instanties om advies heeft gevraagd. Persoonlijk is hij voorstander van een ver plichte autokeuring als die de veiligheid van het verkeer verhoogt. Hij meent dat de huidige APK daarvoor moet worden veranderd. De onaf hankelijke Raad voor de Ver keersveiligheid zou daarover goed kunnen adviseren, meent hij- Hij wees er overigens op dat de minister de Raad voor de Verkeersveiligheid wil af schaffen. Volgens hem past dat binnen de reorganisatie- cultuur van het ministerie van verkeer en waterstaat. „Er wordt daar gereorganiseerd om het reorganiseren", aldus Van Vollenhoven. De woordvoerster van de mi nister liet in een reactie weten dat mevrouw Smit verbaasd is dat mr. Van Vollenhoven zich niet rechtstreeks tot haar heeft gewend met zijn kritiek. „Hij is een van mijn adviseurs, als hij kritiek heeft kan hij zich tot mij wenden. Maar dan wel rechtstreeks". I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3