Examenfraude op Leidse mavo-scholen Klomp Mühren optimistisch over Europese finale Belg doodt zeven mensen en slaat hand aan zichzelf Overvallers geven voorkeur aan postagentschappen Vaker wielklem en wegslepen bij fout parkeren Mep van luipaard toch vergoed Annette Nijs nieuwe voorzitter JOVD Herald vertrokken uit Zeebrugge ficidócSouAOtit i Ceid^e 6oma/rit Woensdag 13 mei 1987 78e jaargang no. 23805 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoii Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien.Minimumtempera- tuur rond 3 graden met plaat selijk vorst aan de grond. Mid- dagtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige, zuidwes telijke wind. Zon op: 5.48; onder: 21.26. Scheveningen hoog water: 4.21 en 16.41; laag water: 12.38 en 0.49 uur. Haags Gemeentemuseum verkocht schilderijen DEN HAAG In de jaren zestig en zeventig heeft het Haags Gemeentemuseum voor ette lijke tonnen ruim honderd schilderijen aan particulieren verkocht. Met het geld werden nieuwe werken aangeschaft voor de collectie. Onder de verkochte werken waren schilde rijen van Steen, Jongkind, Terborgh. Maes en Weissenbruch. De verkopen geschiedden met machtiging van B en W van Den Haag. Het merendeel van de schilderijen was het mu seum geschonken door de Vereniging Vrien den van het Museum. De verkoop is met name opvallend, omdat ook het Gemeente museum zich fel verzet tegen de verkoop van het Mondriaan-werk „Compositie met twee lijnen" door de gemeente Hilversum, wat eveneens een geschenk was. Grootste ruwe diamant in Amsterdam Diamantliefhebbers kun nen vanaf deze week in Amsterdam bij Coster Di amonds de grootste ruwe diamant bezichtigen die ooit in de wereld is ten toongesteld. Het betreft de „Lucullan" die enkele jaren geleden in het Afri kaanse Zaïre werd gevon den. De diamant heeft een gewicht van ruim 181 ka raat (een karaat is 0,02 gram). Volgens het dia mantbedrijf is de waarde buitenzijde moeilijk In de een speciaal ontworpen van de steen moeilijk vast steen te kijken Is. Komend vitrine in de slijpzaal van te stellen, omdat er door zomerseizoen wordt de het bedrijf achter het de ruwe kristallen aan de steen tentoongesteld in Rijksmuseum. Hart van levende donor getransplanteerd BALTIMORE Chirurgen in een zie kenhuis in Baltimore (VS) hebben een zeer gecompliceerde harten- en longen- transplantatie verricht. Een 28-jarige longpatiënt kreeg hart en longen inge plant van iemand die bij een verkeers ongeluk om het leven was gekomen. Daartoe werden echter eerst zijn gezon de hart en de zieke longen verwijderd. Het gezonde hart werd later ingeplant bij een hartpatiënt. Om biologische re denen geven artsen de voorkeur aan een gezamenlijke hart-long transplan tatie. Voorzover bekend is het voor het eerst dat men een hart wegneemt bii een nog levende patiënt. De toestand van de twee patiënten is kritiek maar stabiel. Monroe-pakje Het zal wel een paar centen kosten, maar dan heb je ook een echt Marilyn Monroe-pakje 3 pakken. Het niemendalletje H werd door de actrice in 1956 gedragen in de film „Bus Stop" en wordt overmorgen geveild in Londen. De dame die hier de kooplust probeert te wekken is Vickie Starr, Ij een dubbelgangster van me- I vrouw Monroe. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Leerlingen van een aantal mavo- scholen in Leiden en Al phen hebben voortijdig examenopgaven in han den gekregen. Een mede werker van de Staats drukkerij heeft de opga ven van de vakken aard rijkskunde, biologie, wis kunde en scheikunde naar buiten gesmokkeld al* voor dat de opgaven naar de scholen werden ver zonden. Hoeveel leerlin gen bij de examenfraude betrokken zijn, is niet be kend. Naar verluid zou den zeker 200 gefotoco- pierde exemplaren door Leiden hebben gecircu leerd. Directeuren van alle mavo- scholen in Leiden en Alphen zijn vandaag een onderzoek begonnen. Zij vergelijken de examencijfers met de resulta ten van het eerder gehouden schoolonderzoek. Rector A.H. de Zoete van de Louise de Coligny scholenge meenschap in Leiden: „De op gaven schijnen gewoon te koop zijn aangeboden in cafés in Leiden en Alphen. Afgelo pen vrijdag kregen wij van de inspectie enkele namen door. We zijn gaan spitten en kwa men tot de conclusie dat waar schijnlijk een viertal leerlin gen van onze school bij de fraude is betrokken". De Zoete vertelt dat de namen zijn be kend geworden „via familiele den van de betrokken". De onderwijsinspectie werd gewaarschuwd door de rector van een van de scholen, die op zijn beurt door een familielid van een leerling was ingelicht. De medewerker van de Staats drukkerij die de examenopga ven voor het mavo C-examen naar buiten wist te smokkelen, is volgens directeur C.H.J. Pe ters van de Staatsdrukkerij onmiddellijk op non-actief ge steld. Pag 15: Docenten ontdekken niet veel gevallen van exa men-fraude ATHENE Terwiil vanaf Schiphol het ene na het andere vliegtuig vol supporters richting Athene vertrok, werkte Ajacied Arnold Mühren gisteren aan de voora vond van de finale van de Europa Cup II een redelijk succesvolle test af. De meest geroutineerde speler uit de ploeg van Jo- han Cruijff wordt gehinderd door een blessure aan de achillespees en kon daar om niet deelnemen aan de trainingen op het Griekse strand en op het veld van het olympisch stadion. Vooral Mühren zelf toonde zich na afloop optimistisch over de sus test, maar bij de beslissing over het wel of niet spelen tegen het Oostduitse Lokomo- Voetbal Op tv tive Leipzig zal vooral technisch-directeur Cruijff de risico's voor de toekomst in overweging nemen. „Ik hoef Mühren niet te stimuleren, maar zal hem eerder moe ten remmen", aldus de Vinkevener. Het supporterslegioen van Ajax is kenne lijk onder de indruk van de waarschu wing van de Griekse autoriteiten dat er genadeloos tegen relschoppers zal worden opgetreden. Hoewel het Atheense straat beeld gedomineerd werd door de rood witte brigade, hebben zich gisteren geen incidenten voorgedaan. Vandaag stegen de laatste zestien vlietuigen op richting Griekenland. Schiphol had weinig proble men met de goed gemutste massa en het laatste vliegtuig vertrok om 13.00 uur. Nederland, 19.33 uur. Studio Sport met om 20.15 uur finale Europa Cup II, Ajax - Lokomtive Leipzig. Vanmorgen reisden nog Amsterdamse fans vanaf Schiphol naar Athene voor het bijwo nen van de Europa-Cupfinale tussen Ajax en Lokomotive Leipzig. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De man, die gisteren in het Belgische Bogaarden, zeven perso nen doodschoot, heeft gis teravond om negen uur een einde aan zijn leven gemaakt; vlak voordat de politie hem wilde arreste ren. De man, van wie de politie niet uitsluit dat hij geestelijk gestoord is, drong rond het middaguur door tot een boer derij en opende onmiddellijk het vuur. Een man van 90 jaar, zijn vrouw van 84, hun doch ter (46) schoonzoon (54) en een kleinzoon van 20 jaar, waren op slag dood. Een andere kleinzoon van 24 jaar, die bo ven in het huis was en op het geluid van de schoten af kwam, raakte door een schot in de buik ernstig gewond. Hii sleepte zich naar een nabij gelegen boerderij om de politie te alarmeren en ontdekte daar dat de man de buurvrouw en haar drie-jarig kind had dood geschoten. De gewonde jongen verklaarde tegenover de poli tie, dat hij de dader niet ken de. De schutter sloeg ook toe in het dorp Denderwinkele op ongeveer tien kilometer van Bogaarden. Daarbij raakten twee personen gewond, nadat hij hen beschoten had taet een karabijn. De Belgische politie heeft geen idee over het mo tief van de man. Een overzicht van de woon kamer in de boerderij bij Bo gaarden, waar gisteren zeven mensen werden doodgescho ten. DEN HAAG De postagent schappen, hoofdzakelijk geves tigd in sigarenwinkels en der gelijke, zijn steeds vaker doel wit van overvallen. Dat is ten dele te wijten aan de goede be veiliging van de grote post kantoren, waar criminelen zich nauwelijks meer aan dur ven wagen. De 1200 agent schappen ziin veel kwetsbaar der. Hoewel ook in deze filia len de loketten voorzien zijn van kogelvrij glas en er nog meer veiligheidsmaatregelen zijn getroffen, zijn ze een dankbaar object voor overval len. Hoewel volgens De Voogd 99 procent van de overvallen mislukt, is de financiële scha de en de psychische last voor de beheerders groot genoeg voor de PTT om aan te drin gen op sluiting van de agent schappen in oude sigarenwin keltjes die moeilijk te beveili gen zijn. „Dan zoeken we naar een geschikte vestiging in de buurt, in een supermarkt bij voorbeeld", aldus De Voogd. GORREDÏJK Circus Busch-Roland gaat de schade volledig vergoeden die het zes jarige joch Ypie Vietmeijer uit Gorredijk vorig jaar heeft op gelopen door een uithaal van een luipaard. Dit is de uitkomst van juridi sche stappen, die de vader van Ypie Vietmeijer tegen het cir cus heeft ondernomen. Het kind raakte op 4 augustus vo rig ernstig gewond toen het na de voorstelling een van de lui paarden in zijn kooi wilde aai en en moest in het academisch ziekenhuis in Groningen wor den opgenomen. Vader Viet meijer ziet in de vergoeding een erkenning dat het circus tekort geschoten is in de be veiliging van de luipaarden. De kooien waren slechts afge schermd door een stang met het opschrift verboden bij de dieren te komen. DEN HAAG Gemeen ten moeten in ruimere mate de mogelijkheid krijgen auto's die fout ge parkeerd staan weg te slepen. Ook moet vaker de wielklem toegepast kunnen worden. Dit schrijven ambtenaren van de ministeries van verkeer, justitie en binnenlandse zaken alsmede vertegenwoordigers van de politie, de vereniging van gemeenten VNG, Den Haag en andere grote ge meenten, in een rapport dat vanmorgen aan de drie ver antwoordelijke mnisters is aangeboden. Gemeenten kunnen nu alleen besluiten fout geparkeerde auto's weg te slepen als de veiligheid in gevaar komt of de doorstroming van het ver keer erdoor wordt belem merd. Volgens de rapporteurs moet wegslepen ook mogelijk zijn als parkeerregels op grote schaal worden overtreden, met name in de stadscentra. Daartoe is nodig dat het weg slepen niet langer wordt ge volgd door een strafrechtelij ke afdoening. De burger moet wel de mogelijkheid hebben om tegen het wegslepen en de daaraan verbonden kosten in beroep te gaan. Het toepassen van de wiel klem moet beperkt blijven tot auto's die vrij geparkeerd staan op plaatsen voor betaald parkeren of op plaatsen die voor anderen bestemd zijn. DELFT Het hoofdbestuur van de onafhankelijke libe rale jongerenorganisatie JOVD heeft Annette Nijs (25) uit Delft kandidaat ge steld voor het voorzitter schap van de JOVD. Zij heeft deze functie met direc te ingang op zich genomen wegens het vrij plotselinge «treden van Eric Balemans. Annette Nijs, studente econo me, is de eerste vrouwelijke voorzitter van de JOVD. Tot voor kort was zij de secreta ris economische zaken in het hoofdbestuur. In juni zal het JOVD-congres haar naar alle waarschijnlijkheid officieel benoemen. Eric Balemans trad vorige week af na een rakelijk verschil van mening over de kandidatuur voor f J het vice-voorzitterschap poli- I «ek. Balemans was vanaf Nni vorig jaar voorzitter. Patiënten Bastiaans langer in dependance OEGSTGEEST De nieuwe eigenaar van de dependance waarin tien patiënten van prof. dr. J. Bastiaans ziin on dergebracht, heeft zich bereid verklaard om het gebouw nog enkele maanden na de over dracht aan het Centrum '45 te verhuren. Het ziet ernaar uit dat de patiënten in deze villa op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest kunnen blijven tot de vertraagde bouw van de lijk leek het er op dat voor de patiënten tijdelijk een ander onderdak gezocht moest wor den, omdat de dependance op 1 januari moet worden opgele verd en de nieuwbouw pas vooriaar 1988 in gebruik kan woraen genomen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00. uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ZEEBRUGGE De Britse veerboot Herald of Free Enterprise is in de namiddag aangemeerd aan kade E in de Sloehaven in Vlissingen-Oost. Het transport vanuit de haven Zeebrugge van morgen was met grote veiligheidsmaatregelen omgeven. De Scheldeport-werf, waar het schip gelsoopt zal worden, wordt op verzoek van Townsend Thoresen, de rederij, hermetisch afgeslo ten voor nieuwsgierigen. Kritiek op huis Mandela Haar nieuwe huls in een relatief deftige buurt van Soweto, heeft ANC-leidster Winnie Mandela hier en daar kritiek opgeleverd. Bewoners van de krottenwijken in Soweto mer ken afgunstig op dat „een ver tegenwoordigster van de ar men, niet als koningin moet le ven". Mandela betaalt het huis van het geld dat zij verdiende met haar boek „Een stuk van mijn ziel". Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vaak vooruit. Dat geldt zeker ook voor het vijfde eeuw feest van de klomp, dat de klompenfabrikanten op 2 oktober gaan vieren. En ook wie nooit klompen heeft gedragen verbaast zich er niet over, dat dit op „passende wijze" gebeurt De verjaardag van de klomp heeft men kunnen vaststellen aan de hand van historische documenten. Vijfhonderd jaar gele den hoorde men dus voor het eerst zeggen: „nu breekt mijn klomp". De tijd dat de klomp „op het heilig oog" werd gemaakt is overigens wel voorbij. Net als bij de krant wordt er tegenwoordig gewerkt met allerlei geavanceerde technieken. Wie is gea bonneerd op de Leidse Courant voelt dat al lang op zijn klompen aan. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. S B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan. een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1