Reagan wilde Contra's „hoe dan ook helpen" Waarom zegt Toon Leg neerdie bal"? Onderzoek „onmogelijke scheepsramp Barbie onbewogen op eerste dag proces %TNNENLAND/BUITENLA~ foidóeQowumt Aardbevingen treffen Japan Christen-democraten op Malta winnen roerige verkiezingen Diplomaten oneens met benoeming Schoo tot ambassadeur Konings koppelaarster met zilver bekroond 99 DINSDAG 12 MD 1967 PAGINA S 100.000 Ampère door supergeleider NEW YORK Onderzoekers bij IBM zijn er in geslaagd om een supergeleider een stroom te laten geleiden van 100.000 et^ ampère bij een temperatuur van minus :r 196,15 graden. Dat is 100 keer meer dan voorheen werd aangenomen als de 'tee maximale geleiding. De onderzoekers nial hebben een laag gewoon geleidend ma teriaal bestaande uit een enkelvoudig °tta jtnstal bovenop een ander kristal ge- legd. Deze film had een dikte van een micron, ongeveer eenhonderdste van de pla: wad ;nd PP? dikte van een mensenhaar. IBM voor- Zl( ziet toepassingen van het supergelei- 8 dend materiaal in computerchips, stroomkabels, elektromotoren en mag neten. TOKIO Het oosten van Japan is gisteren getroffen door een aan tal aardbevingen, die echter geen schade hebben aangericht. Vol gens het Japans meteorologisch centrum lag het epicentrum van de beving in de Stille Oceaan, voor de kust van het schiereiland Izu. De bevingen begonnen afge lopen woensdag; sindsdien zijn er meer dan duizend geregistreerd. De beving van gisteren had een kracht van 5,1 op de Schaal van Richter. De meeste treinen in het gebied rijden langzamer uit veilig heidsoverwegingen en er zijn twee treindiensten afgelast. Zuid-Afrika wijst journalist uit JOHANNESBURG Zuid- Afrika heeft een Britse redac teur, die was verbonden aan een gezaghebbend blad over de Zuidafrikaanse vakbonden, gelast het land binnen dertig dagen te verlaten. John Lewis kreeg van het ministerie van binnenlandse zaken te horen dat zijn verzoek om een per manente verblijfsvergunning was afgewezen. De Brit, ge trouwd met een Zuidafrikaan se, werkte sinds drie jaar bij het South Africa Labor Bulle tin. Waarom Lewis wordt uit gewezen is niet bekend ge maakt. Onbekende foto's Hitier afgedrukt YOUNGSTOWN Een Ameri- kaanse krant heeft een serie tot dusverre onbekende foto's gepu bliceerd van Adolf Hitler, Her mann Göring en andere voor aanstaande nazi's. De foto's wer den in 1933 gemaakt op de Ober- salzberg, in een rond Hitlers's huis Wachenfeld. De foto's zijn genomen van een film, die in 1945 door een Amerikaanse pantsercommandant, Paul Ro- mack, was gevonden in een ver laten huis in Kufstein. Op ande re foto's zijn Hitiers adjudant Wilhelm Bruckner, zijn secreta resse Johanna Wolff en chauf feur Julius Schreck te zien. India neemt gezag in Punjab over NEW DELHI De Indiase rege ring heeft gisteren het directe gezag over de deelstaat Punjab overgeno men. Speciale eenheden van de pa ramilitaire politie werden onmid dellijk naar de deelstaat gestuurd om een opstand te voorkomen. Een woordvoerder verklaarde: „De overname door de president is het gevolg van ontaarding van orde en gezag in de deelstaat." De deelstaat regering bestaande uit gematigde sikhs zou niet in staat zijn om gezag en orde te handhaven. Bij geweld dadigheden rond de Sikh-afschei dingsbeweging in en om Punjab zijn dit jaar al meer dan 330 mensen om gekomen. Leidster oppositie Nicaragua loopt over naar Contra's MIAMI De Nicaraguaanse opposi tieleidster Azucena Ferrey is in bal lingschap gegaan en heeft zich aange sloten bij de door de VS gesteunde Contra's. Ferrey, die vice-voorzitster was van de Sociale Christelijke partij in Nicaragua, zei dat zij de hoop heeft opgegeven dat de Sandinisten een plu ralistisch systeem in het land invoe ren. Mevrouw Ferrey was tot dusver een uitgesproken tegenstander van de gewapende strijd tegen de Nicara guaanse regering, maar zij verklaarde gedesillusioneerd te zijn geraakt over e ontwikkelingen in Nicaragua. MCFARLANE TIJDENS IRANGATE-VERHOREN: H (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan was op de hoogte van het feit dat in de pe riode tussen 1984 en 1985 „derde landen" de Nicara- guaanse Contra's steunden met miljoenen dollars. Die ^teun werd op verzoek yan functionarissen van het Witte Huis verleend, nadat het Congres alle hulp aan de Contra's had verboden. nd! ^at vertelde Reagans voor malige adviseur voor Natio nale Veiligheid, Robert McFarlane, gisteren aan de commissies van het Ameri kaanse Congres die de Ira- n-affaire onderzoeken. Het gaat bij die landen vrijwel zeker om Saoedi-Arabië, maar ook om Taiwan, Brunei en Israël. Een gespannen en soms on zekere McFarlane zei zich te herinneren dat hij minstens twee keer korte notities aan de president doorspeelde over de hulp aan de Contra's. En de voormalige veilig heidsadviseur voegde daar aan toe dat, toen het Congres alle hulp aan de Contra's verbood, Reagan liet weten „de rebellen niet in de steek te laten". De president gaf functionarissen van de in het Witte Huis zetelende Natio nale Veiligheidsraad (NSC) de opdracht de Contra's hoe dan ook de steunen, al moes ten ze daarbij wel „binnen de grenzen van wat wettelijk is toegestaan blijven". Vriendelijk Opmerkelijk was dat ook na de eerste dag van het ver hoor van McFarlane dat wellicht nog tot vrijdag zal voortduren niet duidelijk werd of de president ook op de hoogte was van het door sluizen van de met de Iraan- se wapentransacties gemaak te winsten naar de Contra's. Wel liet McFarlane met gro te nadruk weten dat kolonel Oliver North hem herhaalde malen had verzekerd dat het doorsluizen van het geld was „goedgekeurd". McFarlane zei evenwel niet waar die goedkeuring vandaan kwam. De verhoren van Robert McFarlane vonden overigens in een vriendelijke sfeer plaats. Verschillende leden van de onderzoekscommis sies hadden tevoren laten weten dat ze bereid waren rekening te houden met „de fragiele geestelijke toestand" waarin McFarlane verkeert, sinds hij begin februari een zelfmoordpoging deed. De verhoren kregen daardoor een geheel ander karakter dan die van de vorige week, toen generaal-majoor Ri chard Secord aan de tand werd gevoeld. Secord bleek een gevatte, zeer humoristi sche, slagvaardige en soms Robert McFarlane tijdens zijn verhoor In het Congres. ook agressieve getuige, die grote bewondering afdwong. Snipper-feest McFarlane's getuigenissen weken hier en daar af van eerder door hem afgelegde verklaringen. Hii gaf een ge detailleerd verslag van de geheime reis die hij in mei van het vorig jaar naar Iran maakte. Onmiddellijk na zijn terugkeer in Israël hoorde hij voor het eerst dat kolonel North doende was met het sturen van geld naar de Con tra's, waarvoor hij de win sten gebruikte die met de Iraanse wapenleveringen werden gemaakt. McFarlane verklaarde ook dat North vorig jaar novem ber voorstelde een „snipper- feest" te organiseren, om be lastende documenten te ver nietigen toen de zaak in de openbaarheid was gekomen. Ook zou McFarlane op 18 november een bijeenkomst hebben bijgewoond van functionarissen van het Wit te Huis die een chronologie van „Irangate" probeerden op te stellen, welke moest voorkomen dat „de president schade zou ondervinden". LYON Gekleed in een donkergrijs kostuum, een biauw overhemd en een zwarte stropdas verscheen Klaus Barbie, „de slachter van Lyon", gisteren voor het Hof van Assisen in 2j, Lyon voor de eerste dag 3 van zijn proces. De 73 jaar oude ex-chef van de Ge stapo in Lyon wordt be- 5iT schuldigd van misdaden 39 tegen de mensheid, door honderden joden en ver zetsmensen naar de ver- j nietigingskampen Aus- i'jj witsch en Ravensbrtlck te 2ij hebben gestuurd. 27; 31 39^ De aanwezigheid van tiental- 45 len getuigen, veertig advoca- 1 ten en een kleine achthonderd 1 journalisten leek geen indruk te maken op Barbie. Hij wis- ielde enige woorden met de twee vrouwelijke tolken die naast hem zaten en wenkte zijn advocaat Jacques Vergès voor een laatste aanwijzing. De eerste van de naar ver wachting veertig zittingen diende hoofdzakelijk voor het afwikkelingen van formalitei ten. Rechter Andre Cerdini noteerde de namen van de ge tuigen en hun advocaten en verrichtte de loting voor het aanwijzen van de juryleden. Vijf mannen en vier vrouwen, met een gemiddelde leeftijd van nog geen veertig jaar, zul len aan het einde van het pro ces bepalen of Barbie al dan niet schuldig is. Gezien het overstelpende bewijsmateriaal moet het wel heel raar lopen, wil de oude SS'er zijn straf ontlopen. Een eerste incident deed zich voor toen de verdachte naar zijn identiteit werd gevraagd. Barbie zei Klaus Altmann te heten en sinds twintig jaar de Boliviaanse nationaliteit te be zitten. Hij wilde nog wel toe geven op 25 oktober 1913 in Bad Godesberg nabij Bonn te zijn geboren en de zoon te zijn van Nicolaus Barbie. Maar toen officier van justitie Pierre Truche daarop geërgerd vroeg of Barbie nu wel of niet de Duitse nationaliteit had, ant woordde de verdachte: „Op die vraag antwoord ik niet' Truche reageerde daarop met een koel: „In ieder geval ken nen we u onder de naam Bar bie. Tussen 1942 en 1944 was u in Lyon, dat is genoeg". Buiten het zeer zwaar bewaak te gerechtsgebouw werden bij- Aan het be gin van het proces wees Klaus Barbie een agent waar hij zijn stoel wilde hebben. Het proces in Lyon gaat ze ker enkele maanden du ren. eenkomsten gehouden ter na gedachtenis aan de slachtof fers van Barbie. (Van onze correspondent) Gerard kessels) ROME De christen-de mocraten hebben de ver kiezingen op het strate gisch belangrijke Middel landse Zee-eiland Malta nipt gewonnen. Na zestien jaar moeten de socialisten plaats maken voor een re gering onder leiding van de christen-democraat Fe- nech Adami. Na het be kend raken van de uitslag begaven honderden en thousiaste aanhangers van Adami's partij zich op straat. Daarbij deden zich enkele botsingen voor met kiezers van de Labourpar- tij van premier Karmenu Mifsud Bonnici. Na een roerige verkiezings campagne met tal van inciden ten heeft het tellen van de stemmen meer dan 48 uur ge duurd. In die tijd nam de spa ning op het eiland toe: winkels en scholen bleven gesloten. Het wantrouwen tussen beide partijen en het geringe ver schil in stemmen, maakten steeds weer nieuwe hertellin gen noodzakelijk. Uiteindelijk kwam echter vast te staan dat de christen-democratische na tionalistische partij van Adami ongeveer 2.500 stemmen meer behaald had dan de socialisten van premier Mifsud Bonnici. Dat kleine verschil betekent echter 51 procent van de stem men en één zetel meer in het parlement dan de socialisten. De christen-democraten zullen de contacten van Malta met het Westen de komende jaren zeker gaan versterken. Het eiland zal zich minder sterk dan tot nu toe op de Arabische wereld en het Oostblok con centreren. De christen-demo craten verwachten van de nauwere banden met het Wes ten vooral een grotere econo mische groei. SUSKE EN WISKE - -DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions DEN HAAG De „onnodige" benoeming van de oud- minister voor ontwikkelingssamenwerking E. Schoo tot ambassadeur in India is volgens de ambtenarenbon den van het ministerie van buitenlandse zaken „een vorm van verkeerd personeelsbeleid". Enkele uren na minister Van den Broek's aankondiging dat me vrouw Schoo binnenkort zal worden benoemd, publiceerden de bonden een gemeenschappelijke verklaring. Het is, aldus deze verklaring, „in het algemeen geen goede zaak wanneer oud-be windslieden min of meer als vervolg op hun politieke loopbaan worden benoemd in hoge diplomatieke functies". Wanneer vacatures op grond van vereiste ervaring of expertise niet kunnen worden vervuld vanuit het zittende personeelsbe stand, bestaat geen bezwaar tegen werving van buitenaf. Maar in het geval van mevrouw Schoo „is deze uitzondering niet van toepassing", aldus de bonden. De BZ-ambtenaren maken vooral bezwaar tegen Schoo's voor genomen benoeming, in verband met de afslanking van de rijks overheid. Voor iedere extra aangetrokken buitenstaander zal er gens anders een ambtenaar extra moeten afvloeien of minder worden aangenomen. Het is officieel niet bekend hoe lang mevrouw Schoo in New Delhi zal verblijven, maar waarschijnlijk gaat het om een perio de van drie jaar. 99 ROTTERDAM Een commissie van zes deskundigen gaat in opdracht van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat de veiligheid van veerboten die Nederlandse havens aandoen extra onderzoeken. Volgens drs. J.K. Vreeswijk, hoofd scheepvaartinspectie van het ministerie van verkeer en waterstaat, heeft de commissie vooral als taak gekregen om scenario's op te stellen van gebeurtenissen die zich bijna nooit voordoen. Hij noemde als voorbeeld dat een veerboot met meerdere schepen tegelijk in aanvaring komt. Na de ramp met de Herald of Free Enterprise voor Zeebrugge is namelijk de indruk ontstaan dat ongelukken zich ook kunnen voordoen als gevolg van een samenloop van omstandigheden. Het is mogelijk dat de bevindingen van de commissie aanleiding zullen geven de veiligheidsvoorschriften bij te stellen. Het is overigens wel gebruikelijk dat dat dan in internationaal ver band gebeurt, aldus het hoofd scheepvaartinspectie. De commis sie zal zich eerst verdiepen in het probleem van de zeevarende veerboten. Daarna zullen de veerboten die de Westerschelde en de Waddenzee bevaren aan de orde komen. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Wijlen koningin Frederica van Griekenland kan tevre den zijn. Als een oude koppelaarster organiseer de zij in de moeilijke jaren na de Tweede Wereldoor log luxueuze contact- "-feestjes voor huwbare Europese prinsen en prin sessen, om te voorkomen dat de Europese vorsten huizen zouden uitsterven. Niet alle vorstenhuizen wa ren de oorlogsjaren immers ongeschonden doorgekomen. Sommige dynastieën met name die van Denemarken, Engeland en Nederland hadden door hun kordate op treden tijdens de oorlog hun prestige bij hun onderdanen aanzienlijk versterkt. Maar de vorstenhuizen van Bulga rije, Roemenië en Albanië waren volledig van het blauwbloedige toneel ver dwenen. Koningin Frederica van Griekenland was ervan overtuigd dat het voortbe staan van de resterende Eu ropese dynastieën zo spoedig mogelijk moest worden gega randeerd. In de zomer van 1954 organiseerde zij daarom op het jacht Agamemnon haar allereerste huwelijks markt voor huwbaar blauw bloed. „De reis was een groot succes", zo schreef zij later in haar memoires. „Yfe waren met 110 personen van 20 verschillende nationaliteiten en 15 verschillende talen. Maar desondanks was er geen enkel probleem". Het meest opvallende resul taat van de koppelingspogin gen was het huwelijk tussen Juan Carlos de Bourbon en Frederica's dochter Sofia, sa men het Spaanse vorsten paar, dat deze week een kwart eeuw is getrouwd. Aanvankelijk leek de koppe lingspoging overigens weinig succes te hebben, want vol gens de officiële geschied schrijving van het Spaanse en Griekse koningshuis be gon de romance pas tijdens het huwelijksbal van de her tog en hertogin van Kent, in Londen op 8 juni 1961. In september van dat jaar werd de verloving bekend gemaakt en op 14 mei 1962 traden de 24-jarige Juan Car los en de 23-jarige Sofia in Athene in het huwelijk. Maar voor het zover was, moesten eerst nog enkele ob stakels worden opgeruimd. Juan Carlos is katholiek en Sofia was Grieks-orthodox. Sofia koos er echter voor ka tholiek te worden en een te lefoontje naar het Vaticaan deed de rest. GRONINGEN Vraag van Seth Gaaikema aan de zaal: „Is Ramses Shaf- fy een cabaretier?" Ie mand uit het publiek: „Ook". Gaaikema: „Ja, dat is zo'n leuk antwoord op de vraag: was u goed in de oorlog? - Ook". De zaal lacht. Seth Gaaikema gaf gisteren zijn eerste van drie optredens als gastdocent op de letteren faculteit van de Gronin ger universiteit. Ter inlei ding merkte professor Dorleijn op dat het een misverstand was dat er die middag gelachen zou worden. „Dit is geen gra tis cabaretvoorstelling, maar een serieus college". Gelachen werd er toch. Gaai kema bedrijft dan ook al een kwart eeuw het vak van ca baretier, en dan is het moei lijk je beroepsmatige dwang te onderdrukken als zich spon taan een woordspeling aan dient. Vooral voor een volle zaal, natuurlijk. Gaaikema be trok het publiek veelvuldig actief bij zijn college. Ruim honderd belangstellenden wa ren er, merendeels jongeren, maar ook 65- plussers. Want dit college was ook voor niet- -studenten toegankelijk, even als trouwens de volgende twee op maandag 18 en 25 mei. Ondanks zijn speelse terzijdes wist Gaaikema duidelijk te maken dat het hem ernst is met zijn wetenschappelijke bedoelingen. Waarom zegt Toon Hermans in zijn be roemde conference juist „Leg neer, die bal" in plaats van „Leg die bal neer", terwijl die laatste formulering normaler Nederlands is?, zo vroeg Gaai kema zijn publiek. „Daar hebt u, denk ik, nog nooit over na gedacht. Maar ik wil de reden daarvan weten. Ik ben nieuwsgierig: waarom wordt op bepaalde punten wèl gela chen en op andere juist niet, waarom valt hier een stilte? Ik bedrijf dit vak 25 jaar. Al die tijd ga ik met taal om. Ik weet dat in een zaal bepaalde dingen zus werken en andere dingen zo. Die wetmatigheden wil ik in kaart brengen. Ik wil nu weten: waarom werkt dat zus of zo?" De in Uithuizen geboren Seth Gaaikema is geen onbekende aan de rijksuniversiteit van Groningen. In 1964 studeerde hij hier af als doctorandus Ne derlands. Al als student ver diende hij zelf zijn brood in het cabaretvak, zo vertelt hij met enige trots in een gesprek na afloop van het college. Hii vertaalde de bekende musical 'My fair lady' in het Neder lands en schreef teksten voor Wim Kan. Bij het televisieprogramma 'Klasgenoten' van Koos Poste- ma Kwam Gaaikema e$n vroegere medescholier tegen, die nu hoogleraar kunstge schiedenis in Groningen is. Uit dat contact rijpte het plan bij Gaaikema om een proef schrift te schrijven over caba ret als literatuur. Hij hoopt daar over een jaar of drie mee klaar te zijn. Tussen het ma ken van nieuwe theaterpro gramma's door, want Gaaike ma gaat gewoon door met zijn jaarlijkse toernees. „Zo'n onderwerp moet je niet als kamergeleerde behande len, in je eentje vanachter een schrijftafel. Je moet je bevin dingen toetsen aan de reacties van anderen". Vandaar de op zet: eerste drie colleges, waar in Gaaikema samen met het publiek de ruwe schetsen wil omlijnen van wat cabaret is (en wat het niet is), welke vormen er zijn, of cabaret al tijd geëngageerd moet zijn, en vooral: de werking van caba ret. Vanaf het komende leer jaar wil Gaaikema om de veertien dagen werkcolleges houden met een groep geïnte resseerde studenten. „Dit is een heel nieuwe tak van de li teratuurwetenschap. Niets kan volgens de geldende nor men behandeld worden". Daarom wordt er, al vanaf het college aanstaande maan dag, veel met video gewerkt. Zodat de band kan worden stilgezet bij elke lachexplosie in onder meer Toon Hermans' „Leg neer die bal". „Als je cabaret als literatuur bestudeert, kunnen we ons niet op boeken met teksten verlaten", hield Gaaikema de zaal voor. „Want als je alleen de tekst leest, weet je absoluut niet wat er écht gebeurt. Het gaat erom wat ermee op het toneel gebeurt, en hoe het pu bliek reageert, en wat de ca baretier daar weer mee doet. Je hebt dus eerst degene die de tekst bedenkt. Dan degene die het geschikt maakt voor het toneel: dan worden delen van de tekst veranderd, er komt soms muziek bij. Ver volgens degene die de tekst op het toneel brengt. En tenslotte het publiek". LILIAN VI NTH ER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5