i Plotseling weersomslag aan zee is te voorzien Meningen over passief roken zeer verdeeld IEUWO „Wat te licht is komt wel bovendrijven' binnenland £etdóe@otumit Bouw cellen niet door particuliere bedrijven Kamer heeft kritiek op defensieplannen N VANDAAG C\ IN HET VJ Geen controle op uitrusting zeejacht KONINKLIJK /HUIS ALTERNATIEVE GENEESKUNDE OP WEG NAAR ERKENNING stoutenbeek OEKNOLLEN Pikante toneelavond A2 DINSDAG 12MEI I987PAGINA3 „Trein in het klein" leb Mr. P. van Vollenhoven even In dienst van de NS. J Met een trillerig fluitje en een spiegelei in de hand opende hij gisteren allJ in Utrecht in het pnj spoorwegmuseum 0 de tentoonstelling Trein in het klein". 'in: DEN HAAG Het kabinet zal geen particuliere bedrijven in schakelen bij de uitbreiding van het aantal gevangeniscellen. Minister Korthals Altes (justitie) heeft de Tweede Kamer schrif telijk meegedeeld dat uitsluitend de Rijksgebouwendienst belast blijft met de nieuwbouw en renovatie van gevangenissen. Het idee om particuliere bouwondernemingen in te schakelen bij de bouw van nieuwe cellen was onlangs door de VVD geop perd. De liberalen vreesden dat de Rijksgebouwendienst als ge volg van de financiële problemen waarin zij verkeert niet in staat zou zijn binnen enkele jaren de nodige nieuwe gevangenis cellen gereed te krijgen. Overleg met een projectontwikkelaar heeft echter tot de conclusie geleid dat particuliere cellenbouw niet sneller, beter en goedkoper zou zijn. De minister reageerde opnieuw afwijzend op de door CDA en VVD geopperde moge lijkheid om, in afwachting van de uitbreiding van de gevange niscapaciteit, twee gedetineerden in één cel te plaatsen. DEN HAAG De Tweede Kamer stemt onder voorbehoud in met de defensieplannen zoals mi nister Van Eekelen (defensie) die voor de komen de tien jaar heeft vastgesteld. De fracties in de Tweede Kamer hebben grote zorg over de betaal baarheid van de plannen, zo bleek gisteren in het mondeling overleg tussen de vaste kamercommis sie van defensie en minister Van Eekelen en zijn staatssecretaris Van Houwelingen. Minister Van Eekelen wees de kamerleden erop dat een voort durende bijstelling van de plannen noodzaak is. Hij erkende dat het voor Defensie moeilijk is onder de bezuinigingen toch dezelfde taken binnen het bondgenootschap te blijven uitvoeren, maar vol gens de bewindsman zit er voldoende flexibiliteit in de begroting. Verder blijft het beginsel van 2 procent reëele groei voor Defensie overeind, hoe wel dat in 1988 waarschijnlijk niet gehaald wordt. BUNNIK - Van de niet-rokers die samenwonen met rokers heeft - volgens dr. S.G. Thompson van het St Bartolemew Ziekenhuis in Londen - naar schatting 53 procent een verhoogde kans op longkanker vergeleken met niet-rokers in een rookloos huis. Maar volgens de voorzitter van de adviesraad Roken en Volksgezond heid, dr. T. Vossenaar, is het wetenschappelijk bewijs voor die stelling niet te le- IN DE ZOMER ONTSTAAN VAAK GEMENE BUIENLUNEN. ZOMAAR, VRIJWEL VANUIT HET NIETS BENNEKOM Aan het eind van een zonnige na- jaars- of winterdag doet zich soms een zeer drei gend weersverschijnsel voor. Boven land is het helder, maar boven zee vormen zich plotseling zware wolken. Wie naar de kust rijdt, ziet in de verte als het ware een muur van wolken. Niet zelden stormen die op een gegeven moment naar het land, waar dan zwaar noodweer ontstaat, soms zelfs met zware ha- gel- en sneeuwbuien en windstoten. Deze door weerkundigen vaak niet voorziene plaatse lijke weersveranderingen kunnen straks aanzienlijk se cuurder worden voorspeld. Daarvoor zorgt drs. W.D. van den Berg uit Bennekom, die morgen hoopt te promoveren tot doctor in de wis- en na tuurwetenschappen op een onderzoek naar het ontstaan van deze zeer verraderlijke kustfronten. Van den Berg is tevens direc teur-meteoroloog van het particuliere weerbureau Me- teo Consult en weet dus waar hij het over heeft. Heel vaak blijken weersverwachtingen voor de korte termijn niet te kloppen, of ze nu van zijn be drijf of van het KNMI ko men. Dat komt volgens hem niet doordat de grote „weer systemen" verkeerd worden ingeschat, maar omdat de meteorologen nog te weinig kennis hebben over het „lo kale weer". Zeer plaatselijke kustfronten kunnen het weer voor de watersporters, de scheepvaart en de burger luchtvaart soms danig in de war sturen. „Kustfront is een vrij nieuwe term in de meteorologie, die nog niet in het weerbericht voorkomt", zegt Van den Berg. „Onderzoek was voor heen vooral gericht op verbe tering van de weersvoorspel lingen op grote schaal. Nu die steeds beter worden, komt er belangstelling voor het regio nale weer, waarbij ook kust fronten een rol spelen". Sneeuwbuien Van den Berg roept een bij zondere dag in januari in herinnering, toen vooral op Ameland en Terschelling op merkelijke hoeveelheden sneeuw vielen. „Zulke sneeuwval hadden ze daar ook in 1985 en in 1956. Steeds situaties met een zeer koude wind boven de relatief war me Wadden- en Noordzee. In die lucht ontstonden zware sneeuwbuien. Door het ver schil tussen het koude Friese land en het warme water rond de eilanden werden die sneeuwbuien extra zwaar. Ze bleven maar doorgaan. Een typisch voorbeeld van een echt kustfront". Geoefende meteorologen we ten dat als het land in najaar en winter flink is afgekoeld, aan de kust soms behoorlijke buien kunnen ontstaan. Maar dat ze zich opvallend vaak in september en met een temperatuursverschil boven land en zee van tien graden volgens een zeker voor spelbaar patroon kunnen or ganiseren, dat is pas duidelijk geworden bij de studie van Van den Berg. „Dat er boven een relatief warme zee buien kunnen ontstaan, dat is ouwe koek. Maar soms stapelen ze zich op tot zeer hoge wolkén- Eartijen, die uren boven zee lijven hangen en door het temperatuursverschil met het land almaar dikker en vetter worden. Vooral 's nachts en in de vroege ochtend kunnen die buien boven zee heel veel energie opdoen, omdat ze door de kou boven land niet verder komen. Later komen ze alsnog tot ontlading". Voelsprieten Om de mensen die sterk af hankelijk zijn van goede weersomstandigheden wat beter te kunnen bedienen, maakte Van den Berg een computermodel waarmee plaatselijke verstoringen van de atmosfeer tijdig gesigna leerd kunnen worden. Dat het computermodel juist is, daarvan is Van den Berg overtuigd. Het probleem is echter dat er op dit moment geen net van meetpunten op zee bestaat dat zijn computer model van de nodige gege vens kan voorzien. Door het ontbreken van deze „voelsprieten" op zee blijft dus voorlopig de kans be staan dat meteorologen een plotselinge weersverandering niet zien aankomen. Hoog tijd, zegt Van den Berg, dat belanghebbenden (recreatie, rijkswaterstaat, scheepvaart, burgerluchtvaart, weten schap) de handen ineen slaan om zo'n net op te zetten. „Zo duur hoeft zo'n net nu ook weer niet te zijn. Spe ciaal uitgeruste boeien in het zeewater zijn prima geschikt, want deze kustfronten vor men zich meestal in de lagere luchtlagen. Als we op de Noordzee ongeveer twintig van die boeien zouden statio neren, heeft de wetenschap meteen de mogelijkheid om andere, nog vrij onbekende weersverschijnselen te bestu deren. Dan wordt het ook mogelijk om een zo desa streus, totaal onverwacht noodweer als dat van de be ruchte Hemelvaartsdag in 1983 aan te zien komen. We kunnen tijdig een waarschu wing laten uitgaan voor mist banken die uit zee het land instromen. In de zomer be ginnen bij Cadzand in Zee land heel vaak gemene bui- enlijnen. Zomaar, vrijwel vanuit het niets, want we hebben geen meetnet op zee. Die verplaatsen zich dan met een noodgang over de Zeeuwse naar de Hollandse wateren via het IJsselmeer naar de Friese wateren. Als we dat naderend onheil met een meetnet vroegtijdig sig naleren, kunnen we veel el lende voorkomen". ARJEN VAN DER SAR Schepen op Usselmeer in moeilijkheden LELYSTAD Diverse sche pen zijn gistermiddag tijdens de stormachtige zuidwesten wind op het IJsselmeer in moeilijkheden geraakt. Ber- gingsboten zijn de hele middag in touw geweest bij het helpen van in nood verkerende sche- Cen. Een zeilbotter, de Yerse- e 36 met aan boord 18 vakan tiegangers, kon door een red dingsboot ternauwernood de haven van Enkhuizen worden binnen gebracht. Een aantal opvarenden werd met onder- koelings'verschijnselen naar een jachthavengebouw ge bracht. DEN HAAG Uit onderzoek is gebleken dat 90 procent van de zeegaande plezierjachten geen reddingsvlotten aan boord heeft. Volgens minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat), die de uitkomst van het onderzoek „verontrus tend" noemt, is dit echter een zaak van de eigenaren zelf. In antwoord op vragen van het kamerlid Jorritsma (VVD) zegt zij geen maatregelen te zullen nemen. Normen zoals die gelden voor de beroeps vaart staan ook ter beschik king van de pleziervaart, aldus de bewindsvrouwe. Koninklijke agenda 13 mei Prinses Juliana verricht in Utrecht de opening van het gerenoveerde verzorgings huis Bartholomeus Gast huis. (ADVERTENTIE) De TizioHamp is een lichtend voorbeeld van het verlichtingsprogramma hij Stoutenbeek Deze lamp. uitgevoerd als staande of als bureaulamp, is ontworpen door Richard Sapper. Een gracieus staaltje van evenwicht met een moderne luchtige vormgeving. Tizio, een voorbeeld uit de exclusieve collectie halogeenlampen, bij Stoutenbeek. NET N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beveiwtjlc Parallelweg 10, tel: 02510 2 90 33. leiderdorp: Meubelplein 1. teL 071 -89 93 21 Donderdag koopavond. Maandagochtend gestolen. Ariifort Auplng Banr Bord Besouw Butthaup Castle furniture Cor de Sede Outlet Fischbacher Gelderland Hülsta Intertübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musiemng MJO. Parade Pasioe Ploeg Rone Rolt Beru Sapocltl APELDOORN Acht tot tien miljoen consulten per jaar bij twaalfdui zend alternatieve gene zers wat een nacht merrie zou dat geweest zijn voor Thorbecke. Ruim een eeuw geleden saneerde hij de Neder landse „genees-, heel- en verloskunde" met zijn befaamde wet op de uit oefening der genees kunst. Piskijkers en kruidendokters werden teruggestuurd naar de duistere hoeken, waaruit ze omstreeks de middeleeu wen tevoorschijn waren ge komen. Ze waren nu per de finitie wetsovertreders ge worden en de reguliere dok ter kreeg het alleen voor zeggen. Wettelijk is de situa tie vandaag de dag nog onge wijzigd, maar de alternatieve geneeskunst veranderde wél. Veel consulten vinden plaats bij goed opgeleide en serieuze vaklieden. Over hun positie ging het congres, dat de Stichting Gezondheidszorg '82 vandaag in Apeldoorn hield. Een van de sprekers was A. de Wit, inspecteur van de volksgezondheid voor de paramedische en assiste rende beroepen, alsmede de niet reguliere beoefenaren. De titel van ziin inleiding was veelzeggend: „Verken ning van erkenning". Verkenning Die verkenning heeft al lang uitgewezen, dat de wet ach terloopt bij de ontwikkeling en de feiten. De alternatieve geneeskunst heeft een positie verworven waarin ze in toe nemende mate erkenning ge niet van de steeds mondiger wordende patiënt. Er zijn ge degen opleidingen, er wordt op veel plaatsen serieus ge werkt. Vandaar dat nu de nieuwe wet BIG op stapel staat: de wet beroepen indivi duele gezondheidszorg, die mogelijk eind volgend jaar in werking treedt. De Wit vat de bedoeling van die wet bondig samen: de overheid kan haar controlerende taak beter uitoefenen, door meer gerichte klachtenbehande ling, waarbij het belang van de patiënt centraal staat. Daarnaast krijgt dan de goe de alternatieve genezer zijn rechten. Het gaat vooral om zo'n zes duizend georganiseerde alter natieve genezers, die in de afgelopen jaren officieel in kaart zijn gebracht en dege lijk onderscheiden dienen te worden van de overige zes duizend, waarvan De Wit zegt dat ze opereren in een grijs gebied het kan goed zijn en slecht. De BIG geeft hen straks allemaal op be paalde voorwaarden vrijheid van handelen, maar uiter aard is het niet de bedoeling dat de patiënt nu de jungle wordt ingestuurd. Interessant is dan vooral de strafrechte lijke kant van de zaak. Er kan namelijk na aangifte strafvervolging worden Inspecteur volksgezondheid A. de Wit: „Alternatieve genees kunst is een zelfregulerend proces geworden". voegdheid, waar de justitie nu niet eens aan toe komt vanwege de discrepantie tus sen wet en praktijk. Overi gens blijft in de nieuwe wet geving eéft beperking zeker bestaan voor de alternatieve genezer, bij de toepassing van bepaalde handelingen: verbo den is „alles wat beschouwd wordt als verbreking van de samenhang in het weefsel". Geen alternatieve chirurg dus. Vrije keuze ingesteld wegens „kennelijk bedrog", dan wel toegebrach te schade c.q. nadeel. Com pleet uiteraard met de al be staande mogelijkheden tot ci vielrechtelijke schadeclaims. Dat is andere koek dan een proces-verbaal wegens onbe- Met waardering spreekt De Wit over het werk van de commissie Muntendam, des tijds ingesteld door de minis ter om aanbevelingen uit te brengen over het totale ge bied van de alternatieve be handelwijzen. De zes grote stromingen in de alternatieve geneeskunde waren in die commissie vertegenwoordigd: paranormale genezers, acu puncturisten, manuele gene zers, natuurgeneeskundigen, antroposofen en homeopa- then. In hun gezelschap ove rigens ook een aantal regulie re artsen, die de alternatieve geneeskunst additief of zelfs volledig uitoefenen. De com missie produceerde een bij- beldik rapport, op basis waarvan een permanente ad viescommissie aan de slag kon gaan. De BIG kan nu met de aanbevelingen van de commissie rekening houden. Om een weloverwogen ant woord te geven op de wensen van de patiënt die vrij wil zijn in zijn keuze en van de alternatieve genezer, die zijn positie eindelijk wel eens verduidelijkt wil zien. En zo moet het ook, zegt De Wit als objektief uitvoerder van 's lands wetten. De op komst van de serieuze alter natieve genezers in de afgelo pen dertig jaar valt te plaat sen in de maatschappelijke rubriek vraag en aanbod. Een overheid kan daar niet om heen en zal haar wetten moeten aanpassen bij de rea liteit, die zichzelf in feite al heeft gelegaliseerd. De ont wikkeling doet denken aan vorige fasen, waarin bijvoor beeld de paramedische beroe pen zich een weg moesten banen naar erkenning. En wie kan zich nu nog een me disch pakket voorstellen zon der, bijvoorbeeld, de acht tienduizend fysiotherapeu then in ons land Ook op rechtstreeks medisch gebied hebben nieuwe takken hun levensvatbaarheid moeten bewijzen: de echografie, de nucleaire geneeskunde. De Wit: „Wij moeten niet alleen maar met de duim omhoog of omlaag gaan staan. Vanuit een objektieve benadering zijn we in gesprek met de al ternatieve geneeskunde, die nu de kans krijgt om zich te firofileren en dat ook duide- ijk doet. Zo krijg je ook een zelfregulerend proces, waarin elementen die te licht zijn vanzelf komen bovendrij ven". In dat verband wijst hij met nadruk op de taak, die de provinciale inspecteurs van de volksgezondheid daarin hebben: „Ga als pa tiënt direct déérheen als er dingen gebeuren, waarvan ie denkt aat ze niet door de beugel kunnen". AAD SCHOUTEN Beiden spraken vandaag op een studiedag in Bunnik. De studiedag was georgani seerd door de Vereniging Lucht, samen met de Stichting Volksgezondheid en Roken en de organisaties van de tabaks en sigarettenindustrie. Die la gen vorig jaar in de clinch over een advertentie waarin de stichting passief roken on gezond noemde. De Reclame Code Commissie verklaarde een klacht van de industrie te len de stichting ongegrond. laar het College van Beroep de industrie in het gelijk omdat de stichting de ongezondheid van passief roken onvoldoende aanneme lijk had kunnen maken. Dr.ir. E. Lebret (Landbouwu niversiteit Wageningen) zei dat 60 a 70 procent van de Ne derlandse woningen één of meer rokers herbergt. In die huizen is de concentratie van kleine stofdeeltjes die tot in de lagere luchtwegen kunnen doordringen duidelijk hoger dan in de buitenlucht en in woningen waar niet wordt ge rookt. Ventilatie maakt hierop geen verschil. Dr. C.W. Kramers (RU Utrecht) stelde dat het ontbre ken van een wetenschappelijk aangetoond verband tussen passief roken en longkanker niet betekent dat passief roken dus niet ongezond is. Volgens Kramer is het gedwongen meeroken wel degelijk onge zond, omdat veel niet-rokers gebukt gaan onder klachten als brandende ogen, benauwd heid, hoesten, keelpijn, hoofd pijn en misselijkheid. Laidse Schouwburg: Tot lodort Go- noegen spoelt 'Viermaal verkocht'. Gezien op 11 mei. Getuige het altijd even harte lijke praatje van de voorzitter, voor het begin van de voor stelling, voor het doek, gaat het Tot Ieders Genoegen voor de wind. Daardoor kon de bij na zestigjarige vereniging uit pakken met een uit het Frans vertaald stuk in vier taferelen met een steeds wisselende be zetting. Centraal in 'Viermaal ver kocht' staat een aantrekkelijk Parijs appartement mét tuin. In het eerste tafereel is het bij na helemaal ontmanteld. Een architect en zijn (bijna ex- )vrouw (Wil van Leeuwen en Coby Karman) zien elkaar daar voor het laatst Ze kibbe len eerst over de boedelschei ding, maar vinden dan weer even terug wat hen vroeger bond. Bijna beginnen ze op nieuw, maar de praktische be zwaren zijn toch te groot. De nadrukkelijk joviale Bob (Jos Hopstaken) uit het tweede tafereel ligt ook in scheiding. Hij doet erg zijn best om jong te lijken en wil dan ook trou wen met de frisse Jessica (Odi- le de Koning). Maar haar ui termate ruimdenkende moe der (Alie Zeilstra) blijkt Bob lang geleden tijdens een wilde vakantie in St. Tropez te zijn tegengekomen. Zo wild, dat het huwelijk niet direkt door kan gaan. Een oudere dame met geld (Lies Beekman) en een gigolo (Kees Karman) spelen de hoofdrol in het derde deel. Het appartement moet gaan dienen als liefdesnestje. Dat wordt het voor haar ook, maar dan met de charmante schilder Martin Stapper. Tenslotte loopt alles niet naar wens voor Georgette en Mar cel (Marianne van der Knaap en John Donders), die nadat ze haar rijke echtgenoot hebben vermoord herenigd zijn. Schuldgevoelens en de jonge bezorger van de kalkoen (Pierre Bonnet) sturen het voorgenomen vrolijk kerst feest in de war. Kleine, 'dienstverlenende' rol letjes zorgden soms voor een extra humoristisch accent, zo als die van Gerrit Kautz als verhuizer. De pikanterieën, die soms net wat té schmie rend werden gebracht, oogst ten veel succes. Opvallend is altijd weer dat in een dergelijk stuk alle Franse namen uit het origineel gehandhaafd blijven. Dat bekt niet lekker voor een Leidse toneelgroep, waarom zou je ze dus niet veranderen? Maar desondanks leverde Tot Ieders Genoegen weer een ou derwetse avond toneel met in derdaad, zoals beloofd, vers bloed en dus hoop voor de toe komst DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3