„Tweederde rk vrouwen negeert voorschriften kerk over seksualiteit" Kerken en bevrijdingsbewegingen horen bij elkaar kerk wereld Samen op Weg-proces heeft krachtige stimulans nodig" £eidóc@omcmt weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE Derksen zet plannen RKO op laag pitje Nieuwe aanwas PTL voor 65 miljoen dollar in de schuld DS. HUTING BU TERUGKEER CONFERENTIE WERELDRAAD: Verkeersveiligheid De verkeersveiligheid wordt er niet door bevorderd, blijkt uit een in haar opdracht uitgevoerd onderzoek. I nuttig rendement van de maatregel beperkt zich tot „slech: vijftien doden en „niet meer dan" vijfhonderd gewonden, i die zijn in de visie van de minister blijkbaar al die moeitei vooral ook de kosten niet waard. Bovendien wordt op gr: schaal de hand gelicht met de keuringen. Mevrouw Sm Kroes spreekt in dat verband van frauderen en er is alle den haar wat dit aspect betreft gelijk te geven. Daarom zo zo meent Smit-Kroes, de verplichte autokeuring misschj beter maar weer op vrijwillige basis kunnen worden uitg voerd. DaT is een vreemde conclusie. Allereerst is het een men waardige gedachtengang over de „te geringe besparing" doden en gewonden te spreken. Daarnaast is het duidel dat het afschaffen van de keuringsverplichting onmiddell zal leiden tot een terugkeer naar de oude situatie. C«idóGSomaiit DINSDAG 12 MEI 1987 PAGINA? BI VU start nieuwe studies theologie AMSTERDAM De theologische faculteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat in september voor het eerst van start gaan met een zesjarige studie theologie, waarbij voor toelating geen kennis van de oude talen vereist is. Daarnaast begint er tegelijkertijd een nieuwe, vierjarige studie theologie, die ook in deeltijd gevolgd zal kunnen worden. Volgens prof. dr. A. Wessels van de VU is er een groeiende belangstelling voor de theologie-studie. „Het zou een groter misser zijn wanneer we daar niet op in sprin gen". Grieks en* Latijn, talen die onontbeerlijk zijn voor deze studie, zullen in de nieuwe theologie-studie worden in gebouwd. Kerken verscherpen campagne tegen Shell GENEVE De Wereldraad van Kerken verscherpt zijn cam pagne tegen Shell, die één van de belangrijkste olieleveranciers aan de Zuidafrikaanse oorlogsmachine wordt genoemd. Shell, overtreedt het internationale olie-embargo tegen Zuid-Afrika door ongeveer twintig procent van de olie te leveren die ge bruikt wordt door het leger en de politie van Zuid-Afrika. „Wegens zijn rol van steun aan en versterking van de apart heid is Shell uitgekozen als het doelwit van een internationale campagne voor een olie-embargo". Dit staat in een oproep van het wereldraadprogramma ter bestrijding van het racisme (PCR). Deze werd vorige week gedaan op de Wereldraadconfe rentie in Lusaka over Zuid-Afrika Geest is als een zwaard en ervaring is de slijpsteen. Arabisch spreekwoord EINDHOVEN Piet Derksen, oud-directeur van Sporthuis Centrum, heeft zijn plannen voor de oprichting van een nieuwe rooms-katholieke omroep op een laag pitje gezet. Hij wil de plannen nu enkele maanden laten rusten. Derksen verklaar de teleurgesteld te zijn over de reacties van de Nederlandse bisschoppen. Deze wilden vorige week niet gezamenlijk reageren op zijn initiatief omdat zij niet in de plannen waren gekend. Derksen had met name bij de bisschoppen Bomers en Bar een welwillend gehoor gevon den. De laatste had vorige week niettemin de KRO-lei- ding laten weten vertrouwen te hebben in deze katholieke omroep, maar uit perspublica ties bleek dat hij ook zijn en thousiasme voor de RKO niet onder stoelen of banken had gestoken. Daartoe onder druk gezet door de KRO liet mgr. Bar vrijdag na uitvoerig in tern beraad weten de KRO niet te willen laten vallen noch een blanco cheque te willen geven aan het initiatief van Piet Derksen. De laatste hoopt in het najaar aan zijn plannen voor een nieuwe rooms-katholieke omroep verder te werken. DEN BOSCH Bijna tweederde (64 procent) van de rooms-katholieke vrouwen in Nederland is van mening, dat zij zich niet hoeven te houden aan de voorschriften van hun kerk aangaande sek sualiteit. De normerende kracht van de kerkelijke voorschriften op dat ge bied wordt in meerder heid door de vrouwen ontkend. „Er zal bij zeer veel vrouwen uit ons on derzoek dan ook geen sprake meer zijn van schuldgevoelens als men zich in de praktijk niet aan het kerkelijk gebod houdt". Tot deze constatering komt het KASKI, instituut voor so ciaal-wetenschappelijk onder zoek, studie en advies in Den Haag, in zijn rapport „Vrouw en Kerk". Het rapport is de neerslag van een onderzoek naar de relatie van Neder landse katholieke vrouwen met de kerk. De Katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving (KRKS) was opdrachtge ver van het in 1984 gehouden onderzoek onder 1691 vrou wen in alle leeftijdscatego rieën. Het KASKI heeft met opzet vrouwen benaderd die zich bij de kerk betrokken voelen. Hun adressen zijn geselec teerd uit twaalf parochiekar- toteken in het land. Het insti tuut ontving ruim zeshonderd bruikbare antwoorden (36 procent). Niettemin gaf 13 procent van de vrouwen te kennen zich niet meer als rooms-katholiek te beschou wen. Het kerkelijk standpunt inza ke abortus wordt door 29 pro cent van de ondervraagden onderschreven en door 18 procent afgewezen, terwijl 53 procent zegt dat het van de si tuatie afhangt of zij het met hun kerk eens zijn. Slechts één op de tien vrouwen vindt' de kerkelijke afwijzing van homofilie terecht, terwijl 64 procent het nadrukkelijk on eens is met deze afwijzing. Concrete situatie De kerkelijke leer van de on ontbindbaarheid van het hu welijk wordt door 14 procent onderschreven en door 30 procent verworpen. 56 Pro cent is van mening dat steeds in de concrete situatie moet worden bekeken of eventueel tot echtscheiding moet wor den overgegaan. De periodieke onthouding als (kerkelijk geoorloofde) vorm van anticonceptie wordt door tien procent gepraktizeerd. Van de ondervraagde vrou wen gebruikt 42 procent de pil of andere middelen en is 46 pfocent voor sterilisatie van een van beide partners. De vrouwen voelen zich het meest betrokken bij de plaat selijke parochie, zo blijkt uit het onderzoek. Bijna een der de (32 procent) van de vrou wen gaf dat te kennen. Bij de rk kerk in Nederland voelt 28 procent zich betrokken en voor de kerk van Rome geldt in dat verband 14 procent. De helft van alle ondervraag de vrouwen stelt vast dat haar band met de kerk in de loop der jaren zwakker is gewor den. Wat betreft de pauselijke uitspraken over de vrouw zegt 20 procent deze als pijn lijk te ervaren en zich ertegen te verzetten, terwijl 47 pro cent zegt zich er niet aan te storen. Van alle vrouwen is 58 procent van mening dat in de rk kerk vrouwen priester moeten kunnen zijn. Het KASKI-rapport stelt een groot onderscheid vast tussen de leeftijdsgroep van vrouwen tot 30 jaar en de oudere leef tijden. Terwijl bijna de helft van de ouderen elk weekein de naar de kerk gaat, doet van de jongeren nog slechts 19 procent dit. De jongeren trouwen bovendien minder vaak voor de kerk en laten hun kinderen minder vaak dopen. Ook op het gebied van kerke lijke betrokkenheid en activi teit zijn grote verschillen zichtbaar: ouderen 40 procent, 1'ongeren 10 procent. Opval- end is dat de meeste kritiek op de kerk komt van de vrou wen tot 30 jaar en van de oud sten vanaf 60 jaar. Aanbevelingen Aan het rapport, dat volgens KRKS-voorzitter prof. A. Weiier „een tamelijk somber beeld" geeft, heeft de KRKS een aantal pastorale beleid saanbevelingen toegevoegd. De raad pleit ervoor aat in de kerk vrouwen op alle niveaus een gelijke verantwoordelijk heid krijgen. Aan de gelijk waardigheid van man en vrouw zouden de bisschoppen bovendien een herderlijk schrijven moeten wijden. Het kerkelijk spreken zou boven dien moeten worden gezui verd van seksistisch taalge bruik. Emancipatie en femi nisme dienen volgens de KRKS te worden gestimu leerd. Het episcopaat zou op wereldniveau pogingen moe ten ondernemen „om de dia- konaatswijding voor vrou wen, zoals die in de vroege kerk bestond, te herstellen".. De KRKS vraagt vooral aan dacht voor het generatiepro bleem, omdat de gevolgen van geloofsonverschilligheid en kerkverlating grote invloed zullen hebben op de kerkelij ke betrokkenheid van de ko mende generatie. De Zwitserse garde, de persoonlijke lijfwacht van de paus, kreeg er het afgelopen weekeinde 33 leden bij. Ze werden plechtig ingezworen. De Zwitserse garde herdacht tevens de heldenmoed waarmee ze zich had verweerd tegen de plunde ring van Rome in 1527. ORT MILL Het Amerikaanse televisie-imperium Praise The Lord (PTL), dat door de onthullingen in de pers over de seksuele handel en wandel van zijn eertijds razend popu laire televisie-dominee Jim Bakker met grote problemen heeft te kampen, staat momenteel voor 65 miljoen dollar in de schuld. PTL zal 200 werknemers, onder wie ook domi- .nees, moeten ontslaan. Volgens de financiële adviseurs kan het imperium zo maandelijks ruim één miljoen dollar be sparen. PTL liet tevens weten dat in het directiekantoor van Heri tage USA, de moederorganisatie van het televisiebedrijf, te lefonische afluisterapparatuur is gevonden. Volgens Har- grave is de apparatuur nu onschadelijk gemaakt. Ds. H. Huting 1 SCHIPHOL De leiders van de bevrijdingsbewe gingen van Zuid-Afrika (ANC en PAC) en van Namibië (SWAPO) zijn nauw verbonden met de kerken. Dit gezichtspunt was een openbaring voor veel kerkelijke leiders op de conferentie over Zuid- Afrika, die de Wereld raad van Kerken vorige week in Lusaka (Zambia) heeft gehouden. Dit zei ds. H. Huting, praeses van de synode van de Neder landse Hervormde Kerk, gis teren na terugkeer op Schip hol. Eén van de belangrijkste onderdelen van de conferen tie was de kennismaking en de discussie met bovenge noemde bevrijdingsbewegin gen, die in grote mate verte genwoordigd waren. Zo heeft onder meer president Oliver Tambo van het ANC de con ferentie toegesproken. Ook drs. G. Boer, secretaris van het Hervormde Wereld- diakonaat en bestuurslid van het Wereldraad-programma tot Bestrijding van het Racis me (PCR) sprak van een „ge weldig grote nabijheid" tussen deze bevrijdingsbewegingen en de kerken. Naar zijn me ning staan de verzetsorganisa ties wat betreft hun doelstel ling dichter bij het evangelie dan de onderdrukkende rege ring van Zuid-Afrika. De deelnemers aan de confe rentie in Lusaka aanvaardden met algemene stemmen een slotverklaring, waarin de er kenning wordt uitgesproken dat het geweld van de Zuida frikaanse regering de bevrij dingsbewegingen tot tegenge weld dwingt om samen met andere middelen op deze ma nier een einde te maken aan de onderdrukking. De deelne mers gaan er op basis van deze slotverklaring onder meer voor pleiten dat kerken zich inzetten voor diplomatie ke erkenning van de bevrij dingsbewegingen. Verder wordt in de verkla ring schuld beleden voor het feit dat de kerken te weinig hebben gedaan met de aanbe velingen van een soortgelijke conferentie in Harare (Zim babwe) in december 1985. De Wereldraad gaat nu een con trolemechanisme opstellen om erop toe te zien dat de kerken met de nieuwe aanbevelingen wel wat doen. Via de Raad van Kerken in Nederland worden de aange sloten lidkerken gevraagd zich te scharen achter de slot verklaring van de conferentie in Lusaka. Daarin wordt de Zuidafrikaanse regering on wettig genoemd en wordt ver der opgeroepen tot economi sche sancties tegen de blanke minderheidsregering van Zuid-Afrika en voor meer steun aan de frontlijnstaten. COZA-reis Ds. Huting maakte zich kwaad over een oriëntatiereis van acht hervormde en veer tien gereformeerde predikan ten aan Zuid-Afrika. „Wij kunnen het geen druk uitoe fenen, maar anders zouden we zeggen: Dit mag niet". De reis wordt georganiseerd en grotendeels gefinancierd door het Comité Overleg Zuid-Afrika (COZA), dat van mening is dat Nederland een zijdig over Zuidafrika wordt geïnformeerd. De predikan ten, van wie het COZA de na men niet wil bekendmaken, weigerden vorige week vrij dag bij hun vertrek van Schiphol zich te laten fotogra feren. Drs. G. Boer van het Her vormd Werelddiakonaat noemde het onverenigbaar met het ambt van predikant als predikanten zich beschik baar stellen voor de propa gandamachine van de Zuida frikaanse regering. Hij doelde onder meer op een uitspraak van de gereformeerde predi kant L.H. Kwast uit Kollum, die na terugkeer van een vo rige COZA-reis in het Friesch Dagblad schreef dat de apart heid dood is. Ds. E. Overeem nieuwe praeses geref. synode ALMERE Ds. E. Overeem (38) uit Haren is vanmorgen in Almere gekozen tot praeses van de synode van de Gere formeerde Kerken in Neder land. Hij volgt hiermee dr. H.J. Kouwenhoven op. Overeem behaalde bij de der de stemming een meerderheid van stemmen. Van de 73 stemmen werden er 45 op hem uitgebracht. De synode- praeses, geboren in Slie- drecht, is afkomstig uit een predikantengezin. Zijn vader was predikant in de gerefor meerde kerken vrijgemaakt. Na zijn studie aan de theologi sche hogeschool in Kampen werd hij in 1973 predikant in Luttelgeest en Kuinre. In maart 1984 behoorde Over eem tot de indieners van het voorstel waarin de synode zich verklaarde tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Die uitspraak werd afgekeurd. OPROEP BU OPENING GEREFORMEERDE SYNODE: 9? ALMERE Met een op roep tot krachtige stimu lering van het Samen op Weg-proces van de her vormde kerk en de gere formeerde kerken heeft ds. H. Hasper uit Almere vanmorgen in diezelfde stad de nieuwe gerefor meerde synode geopend. Vandaag wordt een nieuw bestuur (modera- men) gekozen; in het na- iaar beginnen de bespre kingen van de synode in Lun teren. In grote delen van Flevoland is Samen op Weg zo vanzelf sprekend dat het ons wel eens 'moeite kost begrip te hebben voor de problemen die in an dere plaatsen in het Samen op Weg-proces worden onder vonden, aldus Hasper. De sa menwerking van beide ker ken is in Almere zo vanzelf sprekend dat pas van oecume ne wordt gesproken als ook de RK Kerk bij de samenwer king wordt betrokken. Hasper, die lid is geweest van drie synodes, riep de nieuwe synode op stimulansen te ge ven voor een intensieve dis cussie over de voor kerk en samenleving „levensbelangrij ke" vraag, hoe de kerken in deze tijd nog de boodschap en het geloof van de Heer aan anderen kunnen overdragen. Hij verwees naar de dalende kerkelijke betrokkenheid in Nederland, waarmee de ker ken in Almere „wellicht nog meer dan elders" worden ge confronteerd. De bescheiden plaats van de kerk in Almere is bekend en kan aan sommi- fen de uitroep ontlokken dat et bij hen veel beter is. Maar Hasper waarschuwde dat de veranderingen die in de afge lopen decennia hebben plaats gehad laten zien, hoe razend snel ontwikkelingen kunnen verlopen. Ds. H. Hasper hel MINISTER Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft merkwaardige ommezwaai gemaakt in haar standpunt in de veiligheidskeuring voor auto's die ouder zijn dan drie jaj Jarenlang hebben politici en belangenorganisaties binnen buiten het parlement hevig gediscussieerd over de noodzaj die keuring verplicht te stellen. De voorstanders, waarond de VVD, de partij van de minister zelf, zagen daarbij de vordering van de verkeersveiligheid als meest zwaarweges J argument om hun pleidooi kracht bij te zetten. TERECHT kregen zij daarom voor hun plannen niet alle» „kamerbrede" politieke steun maar ook een (toenemend sympathie van het publiek. Nu iedereen gaandeweg aanc verplichte keuringen gewend is geraakt komt de bewimj vrouw opeens met een totaal gewijzigd standpunt. DaT betekent een (te) geringe deelname aan de dan w< vrijwillige autokeuring, een toenemend aantal wrakken de weg en een daardoor weer groeiende verkeersonveü heid. Waarna waarschijnlijk de discussie weer zal oplaai, om de keuring toch maar weer verplicht te stellen. MINISTER Smit-Kroes zou er daarom goed aan doen org nisatorische maatregelen te nemen om de fraude te beteuj len en verder de situatie te laten zoals zij is. De weggebn kers blijken maar al te vaak tegen automobilisten zond verantwoordelijkheidsbesef in bescherming te moeten wc den genomen. Het zou onverstandig zijn van de ministère in dit geval de teugels weer te laten vieren. Mr. I voiu dien Met iuttj spiei oper in Ui Spa de ti ,Tre IN Buien DE BILT (KNMI) Een sto ring die veel regen bracht trok vandaag over het land. Achter deze storing wordt morgen met een noordwestelijke wind koude en onstabiele lucht aan gevoerd afkomstig van IJs land. In deze luent ontstaan gemakkelijk buien, mogelijk met hagel en onweer. TuSsen de buien door komen wat op klaringen voor. De tempera tuur blijft laag. In de middag wordt een waarde van rond 10 graden verwacht. Er staat een matige tot vrij krachtige, aan de kust af en toe harde, noord westen wind. Dit koude weer houdt tot het weekeinde aan. Daarna vertonen de tempera turen een neiging tot een lich te steiging. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Half tot zwaar be wolkt en af en toe buien. Mid dagtempera tuur rond 11 gra den. Benelux en noord-Frankrijk: Wisselend bewolkt en af en toe buien. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Midden- en zuid-Frankrijk: Perioden met zon en overwe gend droog. Middagtempera tuur van 15 graden in midden- Frankrijk tot 21 in het zuiden. Britse Eilanden en Ierland: Af en toe zon en van het noord westen uit regen. Middagtem peratuur ongeveer 13 graden. Alpengebied: Half tot zwaar bewolkt en eerst af en toe re gen of een bui, vooral in de Alpennoordzijde, donderdag bijna overal droog. Middag- temperatuur 14 graden aan de noordzijde tot 18 graden de zuidkant. Nulgradengrei dalend tot 2000 meter. Duitsland: Wolkenvelden af en toe buien, donderdag zuid-Duitsland nageno droog. Middagtemperatui van 11 graden in het noordi tot 15 in het zuiden. Spanje en Portugal: Wisselen c bewolkt en hier en daar i bui. Middagtemperatuur 18 graden in het noorden 25 in het zuiden. Italië en Joegoslavische iru-S( Half tot zwaar bewolkt plaatselijk een regen- of weersbui. Middagtemperatu rond 21 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min R Amsterdam regen 13 9 1 Dc Bilt regen 13 9 II Eelde regen 11 9 11 Eindhoven regen 14 10 1 Den Helder regen 11 9 Rotterdam regen 13 10 Twente regen 12 9 11 Vlissingen regen 13 10 Zd. Limburg Aberdeen regen h.bew M 10 9 0 Athene xw.bew. 14 Barcelona onbew. 20 11 11 Berlijn zw.bew. 12 9 Bordeaux zw.bew. 21 11 Brussel regen zw.bew. 12 9 1 Dublin 14 7 Frankfort regen IS 9 Genève zw.bew. 20 8 Helsinki zw.bew 1 Innsbruck regenbui 16 7 1 Klagenfurt regen 16 10 li Kopenhagen zw bew. 11 6 1! onbew. 22 14 zw.bew. 22 12 Londen regen 15 11 1 Luxemburg Madrid 35. 12 24 7 7 i Malaga onbew. 29 17 i Mallorca zw.bew. 23 9 i Malta zw bew. 20 14 Moskou l.bew. 18 8 1 München zw.bew. 15 7 1 Nice l.bew. 19 12 Oslo •cw.bew. 13 2 Panjs regen 17 10 Rome l.bew. 21 13 Split zw bew. 19 14 Stockholm h.bew. 9 0 i Warschau h.bew 12 4 1 Wenen regen 17 8 1 Zürich zw.bew. 16 9 Casablanca zw bew. 21 15 t Cyprus l.bew. 20 12 t Istanbul 16 0 1 Las Palmas l.bew 23 18 1 Beiroet niet ontv Tel-Aviv onbew. 21 13 Eerste communie zoon van prinses Christina WASSENAAR Nicolas, de tweede zoon van prinses Christina en de heer Jorge Guilllermo, heeft met een groep andere kinderen on langs zijn eerste communie ge daan in de kerk van de Goede Herder in Wassenaar. De plechtigheid, die het in deze parochie gebuikelijke stijlvolle karakter had, kreeg een bij zonder accent doordat prinses Christina tijdens de mis twee liederen zong: het Ave Maria en „Jezus had een hofke", dat bij een eerste communie wel meer wordt gezongen. Onder de familieleden van de eerste communicantjes bevon den zich ook prinses Juliana en prinses Margriet. Niet al leen de vader van de zevenja rige Nicolas, de heer Jorge Guillermo, ging tijdens de mis te communie maar ook groot- in moeder prinses Juliana moeder prinses Christia Hoewel beide prinsessen ni katholiek zijn is het in dek tholieke kerk bij bijzonde febeurtenissen niet ongebr elijk dat ook niet-katholit christenen te communie ga» De heer Guillermo, die katholiek is, en prin* Christina geven hun drie k" deren een katholieke opv» ding. De oudste zoon van b echtpaar, de negenjarige Be nardo, heeft indertijd zijn ef ste communie gedaan in Wf York, waar het gezin Guilk mo toen woonde. Voor pastoor L.J. Fr. Grijpt was het de laatste kefer dat k in de Goede Herder een P opdroeg waaronder jeugd'? parochiaantjes voor het een te communie gingen. Hij deze maand met emeriti Veel ouders hebben hem lat* weten de wijze waarop do bijzondere plechtigheid is p vierd bijzonder op prijs te h» ben gesteld. Hij is ervan ove' tuigd dat de prachtige sto van prinses Christina daar w heeft bijgedragen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2