1 Omwegen SaidM<Bowvcmt der uuet ZOETERWOUDE TEGEN SW17 ISEMJÊM Dirk Draadje en de Duitsers verloren ten onrechte de match <k sh Begrip voor verhuurster vakantiehuisjes kó LEIDEN OMGEVING JOOP WARMENHOVEN VERTELT WEER OVER VOORHOUT EN INWONERS Plaquette onthuld DINSDAG 12 MEI 1987 PAGINA |Kj Een rechter heeft veel weg van een schoolmeester. Dat bleek gisteren weer duidelijk bij het kantongerecht in Lei den. Rechter De Haan leerde veel verdachten die voor zijn hekje verschenen figuurlijk en soms ook letterlijk een les- Zo was er een ambtenaar der PTT uit Maassluis. Op de pro vinciale secundaire weg in Katwijk had hij volgens het proces verbaal 80 kilometer per uur gereden, terwijl daar de maximum snelheid 50 kilo meter per uur is. „Ik kan het me niet heugen", zei de man. Dat zijn geheugen hem niet helemaal in de steek had gela ten, bleek toen hij zijn verhaal afmaakte. Hij moest collegae afzetten in Den Haag en daar na op tijd in Noorawijk zijn. „Ik heb dus gewoon te hard gereden", gaf hij toe. Maar de mensen in de zaal moesten niet twijfelen aan zijn goedheid: „Kennedy heeft een keer gezegd dat een fout pas echt een fout is als je hem niet erkent. Ik erken dat ik een fout heb gemaakt". Officier van justitie Van Ek achtte be wezen dat de man te hard had gereden en eiste een boete van 110 gulden, of drie dagen hechtenis. De verdachte kreeg het laatste woord. „Is hechtenis hetzelfde als gevangenisstraf" vroeg hij aan de kantonrechter. „Het komt op hetzelfde neer, ja", antwoordde deze. „Je gaat door dezelfde poort naar bin nen, maar hechtenis klinkt wat gezelliger dan gevange nisstraf'. „Ja, weet u", ging de man verder, „ik ben ambte naar en ze zeggen dat je niet in de gevangenis kan gaan zit ten als je ambtenaar bent". „Maar dat is voor u helemaal niet aan de orde", zei rechter De Haan. „U moet gewoon be talen. Als u niet betaalt, dan volgt eerst loonbeslag en pas als ze nergens geld bij u van daan kunnen halen, gaat u in hechtenis". „Nou ja'zei de man, „ik ben ook maar een leek". „U bent toch ambte naar", vroeg de rechter. „Ja, maar op dit terrein ben ik een leek", antwoordde de man voor het hekje. Terwijl rech ter De Haan zich hardop af vroeg of er geen cursussen recht beschikbaar zijn voor ambtenaren, zei de verdachte: „Maar nu weet ik het ant woord op mijn vraag nóg niet. Is er nu verschil tussen hech tenis en gevangenisstraf". De kantonrechter merkte nog maals op dat mensen die in hechtenis zitten wat aardiger worden behandeld dan men sen die gevangen zijn geno men. „Maar staat er voor een ambtenaar ontslag op", wilde de verdachte weten. „Wel nee", antwoordde de rechter. „Niemand hoeft toch te weten waar je bent. Je gaat gewoon in je vakantie in hechtenis of je neemt er atv-dagen voor op. Maar nogmaals: Dat doet voor u niet ter zake. U moet de boete betalen". Ook een jonge Leidenaar kreeg gisteren enige uitleg van de rechter. Hij had in een niet-verzekerde auto tegen het verkeer in gereden toen hij nog geen rijbewijs had. Dat dat niet mocht, begreep hij wel. Dat de officier van justi tie wilde weten hoe hoog zijn inkomen was, vond hij maar vreemd. „Ik werk zoals u ziet", zei de jongen, terwijl hij wees naar zijn spijkerbroek en gebreide trui. „Als opperman. Ik verdien heel weinig". De officier kende echter geen medelijden en eiste een boete van in totaal 970 gulden en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. „Ja, ja", mompelde de jongeman steeds terwijl de of ficier aan het woord was. Maar bij de laatste opmerking L:: U7 riep hij uit: „Hoeveel? Wat?". „Ik zal het je uitleggen", zei rechter De Haan. „Maar dan moet je er niet steeds tussen door praten". De rechter legde uit dat de rijbevoegdheid niet werd ontzegd, behalve als de verdachte de eerste twee jaar nog een dergelijke overtre ding zou maken. „Wat? Ben ik nu zes maanden mijn rijbewijs kwijt", vroeg de Leidenaar verschrikt. „Het lijkt wel of ie last hebt van je oren", zei de rechter. Na nog een uitleg van de kantonrechter, begreep de jongen de eis van de officier. Wat hij niet begreep was hoe hij aan het geld moest komen om de boete te betalen. Dat vond de rechter ook een pro bleem. Hij was iets minder streng dan de officier, legde een totale boete op van 710 gulden die de jongeman in termijnen mag betalen en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. JANET VAN DIJK Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen -'"-J™ wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 flnHu (LWB - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pioter. helft waar is, is dat nog veel. Het is eigenlijk een schitte rende geschiedschrijving waaraan Joop zich heeft schuldig gemaakt. Een glans rijk voorbeeld daarvan zijn de herinneringen aan Dirk Die mei, die tegen '30 in de schoe- nenbranch zat maar zich ook met radio's bezighield; „van die dingen met horens en spoelen". Het kwam zover, dat Dirk een eigen „radiocen- trale" opzette, met een lijn verbinding naar de abonnees. Dirk spande draden en hij schreef in 1930 „aanbevelin gen" voor twee stopcontacten en een luidspreker onder het motto: „De wereld legt hare goede gaven aan uwe voe ten..!" Radio-genot onder het bereik van ieders beurs. Om de Radio aan te zetten steekt men nu een stop in een stop contact. Eenvoudiger is on denkbaar. Groter dan het grootste wonder uit de sprookjes van Duizend en Een Nacht is de practische uitvin ding die radio-genot heeft ge bracht. Uw huiselijk geluk hangt aan een draadje.., een draadje bij de Radio-Centrale, voor 60 cent per week of 10 cent per dag, de prijs van een sigaar!" Dirk Diemei heette toen voor het gemak Dirk Draadje, dankzij z'n rijk van snoeren en draden. En wie dat wilde, kon gewekt wor den door de Vara-haan. Prachtverhalen Het waren tijden, dat er nog een ooievaarsnest op een wa genwiel in een boom stond, rond 1900, bij de witte boerde rij van Jan Belt aan de Jacoba van Beierenweg. Het zijn alle maal prachtverhalen die Joop Warmenhoven naar boven heeft gehaald: de Spaanse Griep van '18, die steden en dorpen sloopte: „de dood ging huis noch deur voorbij". Rampspoed overal. Al eerder was het mis: in 1904 was er bij veel mensen in Voorhout geen geld voor pepernoten. Joop heeft gespit in dikke la gen publikaties die hij in de loop der jongere jaren via via in persorganen het licht heeft doen zien. Die komen nu weer boven water in de map, een plakboek dat nu op een uitgever wacht. „Een bloem kan je in 't hart kijken, een mens zelden", zei Opa Have naar eens. Voor dergelijke spreuken is Joop „in" en die tekende hij overal op. In '42 werd in Voorhout ook ontspanning geboden aan de Duitse bezetters. Met tegen zin, natuurlijk, en gebruik van foefjes. Er werd op het dorp zelfs gevoetbald tegen de schreeuwerige Rijnlanders, die het op wilden nemen te gen „der Voorhoutse Mann- schaft". Als de Voorhouters niet wilden spelen tegen de Duitsers, zouden ze helemaal niet meer mogen voetballen. Dus moest 't maar gebeuren. Interlandwedstrijd. P.v.d.Werf was de erkende scheidsrechter, en de steeds magerder wordend Voorhou ters stonden hun elftal aan te moedigen. „Herstellen man nen!", riep Voorhout-aanvoer der Piet van Kampen nu en dan; „rustig en kalm". De Duitsers (normaliter Moffen genoemd) liepen op gym schoenen. Aan de ene zijde 600 tierende Duitsers, aan de andere kant heel Voorhout achter Foreholte. „Zelden was een harder en fanatieker spel te zien: als je een bal raakte was 't goed, was. 't een gym schoen dan was het nog be ter". De inzet van de Voor houters werd beter genoemd dan die van de Moffen; het veld leek wel 't front. „Onge loofwaardige slidings van Ko- bus van Wouw lukten, dank zij z'n wat bijzonder gevorm de benen. En scheidsrechter Van der Werf behield de con trole over het geheel. Het werd een keer 2-1 voor de Voorhouters die uitzinnig van jjai vreugde waren en hun elftal aanvuurden met liedjes van Radio Oranje: „In de mine mine maneschijn gooiden ze A bommen op Berlijn..!", klonk het. Maar de Duitsers, Moffen zeg maar, maakten gelijk;2-2. Vc Scheidsrechter Piet v.d.Weri deed toen het onmogelijke er, keurde dit glaszuivere doel punt af. De Duitsers, gewend EJ en onderworpen aan gezag- hebbende uitspraken, legden zich erbij neer. „Voorhout had al voor 't einde van de oorlog een overwinning be- J haald en het „Und wir fahren gegen England, Engeland-" l klonk na die voetbalwedstrijd - lang zo overtuigend nietfc meer". Een zoon van de War- menhovens woont en werl nu in Duitsland; de schei kantjes zijn er voor de ni» were generatie allang af. Nog veel en veel meer zaken en gebeurtenissen (tot waagd" aan toe) staan in jongste verzameling van Ji Warmenhoven opgetekei Het is om van te smullen; oir rauw in te bijten. En niet al leen voor rasechte Voorhou ters. Onthullingen over room se en niet-roomse geiten en de „Arbeiders Koe". En de ko lenboer en de armenbode er, de geslachten Molenaar, er, het Engelsche Bos, waar geen boom meer van over is. „Nie mand zeggen pliesie Eggen een „song^ van de schoolkin- dertjes van weleer, die nu be zadigd aan de laatste ronde zijn begonnen. Als ik uitgever was, zou ik 't wel weten. Ik zou niet karig zijn met m'n Nihil Obstat en direct over gaan tot het verbreiden van de neerslag van het Voor houtse verdriet en vreugde in een afgelopen halve eeuw. DEN HAAG/ZOETER- WOUDE De aanleg van de nieuwe secundaire weg 17 door de Geer- en Kleine Blankaardpolder in Zoeterwoude zou een onaanvaardbare aantas ting van het landelijk ge bied betekenen. Burge meester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude maakt dat gisteren duidelijk bij de Raad van State, waar het zoveelste meningsver schil over de invulling van het grensgebied tus sen de beide gemeenten aan de orde kwam. Zoeterwoude wist eerder een aanval van Zoetermeer op haar grondgebied met succes af te slaan. Zoetermeer had in dertijd de Zoeterwoudse Geer- polder betrokken bij de aanleg van een grootschalig water- sportgebiea. Zoeterwoude wil het juist rustig houden in de polder. Stille recreatie, voor wandelaars en fietsers, en het landelijk gebied zoveel moge lijk intact laten. Mede door de steun van het provinciaal be stuur werden de plannen van Zoetermeer van de hand ge wezen. Zoetermeer ontwikkel de zijn watersportgebied ver volgens in oostelijke richting. De gemeente bleef echter vast houden aan een betere ontslui ting richting Leiden, ook met het oog op de woningbouw in het nooraen van Zoetermeer LEIDEN Overladen: M. N. van Dijk, geb. 5 aug. 1909, man; J. G. van S©g- gelen. geb. 10 |an. 1969, zoon; F. J. M. van Hal. geb. 7 aug. 1940, man; A. Bavelaar. geb. 23 sept. 1928. man; D. M. Hulsman, geb. 16 nov. 1916, gehuwd geweest met D. P. Bontenbal; W. Mantel, geb. 30. Jan. 1928. man; C. Kroon. geb. 14 dec. 1944, man; L Hoek. geb. 10 maart 1920. man; L. B. van Dillen, geb. 4 aug. 1929. man; M. P. de Jong. geb. 7 okt. 1905, echtgenote van C. Ro denburg; A. Veerman, geb. 4 maart 1909. vrouw; M. C. Schouten, geb. 19 juli 1907, vrouw. G. de Neef. geb. 14 mei 1900. gehuwd geweest met P. Huge; L H. van Rijn, geb. 8 Juni 1936, in de wijk Noordhove. Die ontsluiting zou door middel van een nieuwe secundaire weg 17 over Zoeterwouds grondgebied gestalte moeten krijgen. De huidige SW 17, ook wel Zwaardslootweg ge noemd, is volgens Zoetermeer overbelast. Het gaat dan met name om het aansluitpunt Zwaardslootweg-Europaweg. Volgens Zoeterwoude is het verkeerd van Zoetermeer om verkeersproblemen op een an dere gemeente af te wentelen. De nieuwe SW 17, die in het verlengde van de Azieweg in Zoetermeer zou moeten wor den aangelegd, zou bovendien naast de Geerpolder ook nog eens het buurtschap Gelders- woude met autoverkeer belas ten. Wederom staat de provin cie achter de gemeente Zoeter woude. Het provinciaal be stuur ziet de noodzaak van de nieuwe wegverbinding niet in. Provincie en gemeente vinden dat Zoetermeer zelf zijn ver keersproblemen moet oplos sen. Het lijkt er op dat Zoeter meer, dat gisteren bij de Raad van State de laatste beroeps- mogelijkheid aangreep om het bestemmingplan „Droogge maakte Geer- en Kleine Blan kaardpolder" van de gemeente Zoeterwoude te ondergraven, wederom bakzeil zal moeten halen. De tendens om het „Groene Hart" van Zuid-Hol land, waarvan Zoeterwoude onderdeel uitmaakt, zoveel mogelijk onaangetast te laten is de laatste jaren overheer send. man; G. van Vliet, geb. 1 Jan. 1937, man; M. J. F. van Grieken, geb. 23 Juli 1962, vrouw; J. Overvoorde, geb. 21 Jan. 1912, man; M. de Belj, geb. 12 sept. 1903. gehuwd geweest met J. A. Kok; W. Nagtegaal. geb. 20 Juli 1907, man; E J. de Graaff, geb. 31 dec. 1900, gehuwd geweest met H, C. Montanus; G. C. Rooljakkera. geb. 14 Jan. 1912. echtgenote van A. L. van der Ploeg; L C. Melchers, geb. 22 maart 1913, gehuwd geweest met P. Sassen; N. GaJjaard. geb. 24 Juni 1915, man; J. Vaandering. geb. 9 april 1987, vrouw; J. van Steenwljk, geb. 10 mei 1911, man; M. van der Werf. geb. 4 maart 1909. gehuwd ge weest met B. L Luyten; H. Blansjaar. geb. 3 maart 1930, man; R. Varkevis ser, geb. 1 aug. 1927, man; M. B. A van der Unden, geb. 1 nov. 1986, dochter, A Koie, geb. 13 dec. 1693. man. Ondertrouw. P. van Dam en A M. De heren J. van der Meer en H Slobbe hebben gistermiddi K in Lisse een herdenkingspi fe quette onthuld. De plaquetteC geplaatst in de gevel van hu V nummer 90 aan de Mendfjj dreef in De Blinkers. De p,m quette herinnert aan het dat beide heren op 20 mei vi het vorige jaar de eerste pa»£ voor de bouw van dit compülic woningen van de woningbou w vereniging Het Gezinsbeia J sloegen. Het gehele plan is r< Ie genoeg volgebouwd en op? mi leverd en daarmee is voorio: ca een einde gekomen aan het grote schaal bouwen van nie He we huizen in Lisse. De y da meente hoopt dat binnen pl zienbare tijd gestart zal kw nen worden met het bouw M het plan Poelpolder Zuid II Kn dat ook andere bouwplan^ kunnen worden aangepakt, i-ge als bij de Beekbrug op het te he rein waar thans nog Huis uw Beek staat. m DE KAAG De raads commissie bezwaar- en beroepsschriften van de gemeente Alkemade toon de gisteravond veel begrip voor de financiële situatie van een zomerhuisjesver huurster op Kaageiland. Desondanks verklaarde de raadscommssie haar bezwaarschrift, gericht te gen de verplichte aanslui ting op het gemeentelijke rioleringsnet, ongegrond. Aan dit besluit w^rd echter een advies aan B en W gekop peld. Hierin stond dat de dame in kwestie met recht was ge sommeerd om binnen twee maanden zorg te dragen voor aansluiting op de riolering met dien verstande dat dit alleen zou moeten gelden voor haar eigen woning. Voor de vakan tiehuisjes zou «haar maximaal een jaar de tijd moeten worden gegund. Het is allang geen ro zengeur en maneschijn meer met de verhuur van zomer huisjes op Kaageiland. Dat bleek gisteravond toen de ver huurster van een vijftal va kantiehuisjes op De Kaag liet weten dat haar inkomsten uit de verhuur nauwelijks opwo gen tegen de kosten (tiendui- zend gulden) van de sinds Mn; ook op De Kaag verplicht dfe stelde aansluiting op het $UL meenteriool. m Zij maakte ernstig bezwaar*^ gen de manier waarop W/ bezwaar door de gemeentehj. kemade was behandeld. v Colenbrander; E. Zwart en AM. Hato; M. Akdenlz en E. van Gorkum; A. KUhn en A. S. M. Buikstra; C. M. B. van den Beid en E. C. Moeselaar; G. A. Beurse en H. S. Hetyey, C. W. MatthelJ en J. T. Bakker; T. N. J. de Lange en R. G. Tegelaar; R. D. Bak ker en A. A. M. Harteveld; R. van der Steen en J. H. Berkhulzen; R. Th. van Valderen en G. E. Springer, H. W. K. Mohabler en K. Nanhak, H. van der Goot en R. H. M. Sles, Th. G. H. de Leeuw en Y. E G. Schlpaanboord, H. A. L. de Jong en C. van Groningen. H. Oslnga en J. Laterveer, R. N. Huijssteden de Wit en Y. M. J. de Boer. E. Lont en E M. Wlllems, P. A. van Oosten en E A. Slomp. J. van Zwieten en H. Schild, N. Anes en W. Dorama. N. Kostelijk en I. Y. Otte. Geboren: Mohamed zoon van M. Bagha en F. Ahannay; Silvana Anto- nla dr. van T. G. Erades; Slmone Anna Margaretha dr. van H. Loef en M. J. A van der Slot; Hasnae dr. van M. Elwali en K. Badaoul; Anouk Nyn- ke dr. van W. J. Tebeest en M. W. Swagten; Chantal dr. van C. J. E Bosma; Richard, zn. van G. Bijster bosch en A. E Hoek; Roderik Adriaan zn. van R. F. van Rossem en C. P. van der Post; Michel zn. van A. G. van der Melj en G. M. van Beelen; Dando Ja cob Valentijn zn. van G. C. Hlnne en L. E Pluimgraaf!; Jeffrey zn. van L M. van der Leest en M. J. M. van der Poel; Arjan zn. van D. van Klaveren en T. Heemskerk; Anouk dr. van A. J. M. Schaken bos en I. Houwaart; Johanna Wilhelmlna dr. van F. P. de la Rie en J. Hermsen; Johannes Marl- nus Petrus zn. van J. A M. van Beek en P. A M. Fijneman; Clalre Leonle dr. van P. G. Rodenburg en M. Vis ser; Robbert-Jan Nlcolaas zn. N. W. J. van der Steen en M. G. den Dopper; Laurentla Gerda Elisabeth dr. van W. Th. Jacobs en Ph. C. Th. M. Weizen; Casper zn. van O. R. Rensen en X. H. Rotteveel; Je roen zn. van O. R. Rensen en X. H. Rotteveel; Safla dr. van A. Boutahlri en N. Amine; Xander zn. van Ph. J. Landwaart en M. G. nagtegaal; Rob bert-Jan zn. van D. J. Lut en A. G. Enter; Arend zn. van A. van Dijk en G. D. van Duijn; Ronald zn. van D. L de Bock en G. van Polanen; Erica Do minique dr. van R. P. van Manen en J. A. Heijstek; Sebastian Jeroen zn. van G. B. M. Arrachart en M. M. Tu- dorache; Willemljn dr. van F. M. van Dok en L H. Kloosterman; Gerard Hendrik Ewout zn. van G. van Dljk en J. Versteeg; Dewi Valentine dr. van S. M. R. Fieker; Sanne Marije dr. van C. Guljt en A. H. de Wit; Gaitrie dr. van G. Mahadew en J. Samlal; Mar- tljn Yu-ren zn. van M. J. J. Gljbels en S. Y. Fung; Bart Jan Pteter zn. van J. P. J. Hoogervorst en M. Eikelen boom; Koen zn. van R. H. van Haas- teren en A. A. BIJnen; Jacky zn. van L van Duljvenbode en C. van der Plas; Anneloes Petronella dr. van J. de Geest en J. C. M. Krul; Glno Vittorio Antonio zn. van G. V. A. Simon en S. P. Lobato; Philippus Cornells zn. van J. P. Schouten en M. W. Jansen; Stacey Meghann dr. van S.. M. Foen A Foe en A. E. van der Plas; Vincent zn. van W. Hus en M. Kuisen; Daan zn. van F. Slager en J. Bonda; Melian dr. van M. Rietbergen en P. J. J. Ha maker; Armando Bastiaan Cornells Frederick Jacob Maria zn. van C. Jeekel; Housslne zn. van M. Amghar en M. flahaul; Petronella Jacoba dr. van M. Prins en W. van Duijn; Richard Olivier Henri zn. van J. W. M. Loeff en A. L. Brown; Ronald zn. van R. Ver- plancke en J. I. M. Deljn; Hendrik Wytse Jan zn. van H. W. de Jong en W. J. A. van der Zon; Matthljs zn. van L. Overduln en J. Snlppe; Plm zn. van J. van Ark en J. Becking; Eva Susan na Emerentiana dr. v. Markakis en A. C. H. Rijsdam; Maerle dr. van J. K. van den Kommer en E, Wierda; Qul- rlne dr. van E. J. M. Vervloet en J. Dorgelo; Kristel dr. van H. van Hoor- en en Th. van der Wilt; Brugt Eduard Christiaan zn. van H. B. E. E Kemmerllng; Wilhelmus -wi, nes Petrus zn. van E P. M. en P. M. H. Koomen; Corrine dr. van A. Houwaart en Blonk; Martin zn. van L. C. Plas en T. C. Ido zn. van J. R. M. B. Koopmans; dr. van C. M. Ouwehand Jong; Rachelle dr. van J. J. B. W. M. van Ploeg; Marleen H. M. Kapteln en I. Jacob zn. van M.J. van der van B. Patti en tan zn. van L. Frasse; Sander zn. van en J. de Visser; Sacha van G. M. Rietbergen en ben; Joris Carl Derk. I P. J. A. M. Scharpff en H. J. Boor; Cornelia Neeltje dr. van der Bent en G. van der Frederlk zn. van B. I. M. W. M. J. M. Verbeek. Joop T.M.Warmenhoven kan het niet laten. Hij leidt een boeiend bestaan in de wereld der architectuur als bouw kundig adviseur, verdrinkt bijna in zijn ontelbare hobbyS (een paar: schilderen, fotogra feren, spitwerk in de archeo logische sector, veel praten ook vooral). Warmenhoven is bovendien al een jaar of 33 „kleurloos" lid van de Voor houtse gemeenteraad, waarin hij nu fractievoorzitter is van de partij Gemeentebelangen (trots: „De op één na grootste partij in onze gemeente"). Joop, met gespikkeld blauw vlinderdasje, is nu 60, maar voelt er geen snars voor om eens met de Vut in zee te gaan. „Als ik dat zou doen, zou de fut er al gauw uit zijn vrees ik". Maar hij kan het gewoon niet laten. Sinds een jaar of zeven stelt hij boeken samen, laat hij oude verhalen herleven. Omdat hij overdag wel wat anders te doen heeft als rondreizend adviseur, schrijft hij 's nachts. Dan is zijn inspiratie 't grootst. Voor slapen heeft hij geen tijd, en als hij nu en dan een oog dicht doet praat hij nog door. Drie boeken heeft hij inmid dels aan het nageslacht door gegeven. Eerst een „vrij aar dig boek": „Kent u ze nog, de oude Voorhouters" (in '80), gevolgd door „Zwerven door de Randstad", over flora, fau na en folklore dat was in de afsluitingsperiode als voor zitter van de plaatselijke Jeugdnatuurwacht, waarvan hij 25 jaar voorzitter was ge weest. Een jaar geleden ver scheen „Uit grootmoeders tijd". Ook over het dorp. Nu ligt er op tafel in de museale huiskamer een vierde, dikke bundel, in een ringband, over Voorhout tussen twee wereld oorlogen. „En nu maar wach ten op een uitgever". Waarom schrijft Joop Warmenhoven? „Omdat ik van m'n dorp hou". Daarmee basta. Het voorwoord, ten geleide, schreef Joop al in '85. Praten over vroeger, toen de gezellig heid groter was, maar de wel stand minder. Hij haalde oude verhalen op over knechten die forensen geworden zijn, over paarden beslaan voor 2 gulden en 40 cent, over Zwar tjes die iepenhouten kruiwa gens met de hand maakte, met een houten wiel in ijze ren band. Over Jan Angevare ook, die barbier was mèt ro- Joop Warmenhoven, minnaar van Voorhout en alles wat daarbij hoort, raakt niet uitgeschreven. zenkransen en liturgische ar tikelen: scheren voor 5 cent. Daar staan nu fietsen en bromfietsen. Cees Bakker de schoenmaker repareerde le ren ballen voor niets. Er was eens een wijkzuster die tussen schooltijd tientallen kinderen „behandelde" aan Kletskop pen en krenten (ontstoken hoofdzweren en zweren rond de mond. Ze kregen allemaal een lik witte zalf uit één en dezelfde pot. Processies in het Overbos bij de Heren van het Seminarie. Allemaal weg. Dirk Draadje Maar bij Joop Warmenhoven thuis hangt nog de PTT-pet, model 20er jaren, van Dirk Draadje, en de sabel van Eg gen naast het slagersmes van Nic.Meeuwenoord. Aan al die vergankelijkheid heeft de goede Joop maar liefst 45 hoofdstukken gewijd, in het vaste vertrouwen dat ooit een uitgever er zich meester van zal maken. Tientallen bladzij den met foto-reprodukties heeft Joop Warmenhoven in petto. Misschien ook van vele vrouwelijke billen tikkende „deftige" Ome Dorus Lange- veld, van wie de dolste verha len de ronde deden en die zelf ook de dolste verhalen kon vertellen, en als daarvan de

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14