ÊeidóeSou/ta/nt Universiteit begint Centrum Aziatische en Afrikaanse studies v. a STAD OMGEVING Bevoorrading Hema illegaal en gevaarlijk Leids college verdeeld over vuilverbranding ALLER LEI(DS) Uitgelezen opgeruimd )nderkomen voor muziek verenigingen Kritiek Patijn op rapport Dekker Leden minderheden bij gemeente en bedrijven CcicLcSomevnt DINSDAG 12 MEI 1987 PAGINA 11 IJ5IDEN Bij de Gooi meerlaan en de Hallen- ureg komt mogelijk een gebouw waar de Leidse Muziekverenigingen kun nen oefenen. De gemeente Vil een ontwerp voor een dergelijk gebouw laten maken, zodat bij het rijk om subsidie gevraagd kan R porden. De Leidse muziekverenigin gen kampen met ruimtege brek. De Burcht is tijdelijk ondergebracht in het voor malige schoolgebouw aan de Aalmarkt; K&G, Werkmans Wilskracht, Allegro Vivace Con Fuoco komen bin nenkort op straat te staan. De muziekverenigingen, met name De Burcht, hebben herhaaldelijk bij de gemeen te aangedrongen op een on- 3derkomen. Daarbij rees de gedachte om een onderko men aan de Gooimeerlaan en "Hallenweg neer te zetten. Of dat ook door kan gaan is nog onzeker, omdat de muziek verenigingen niet de enige njn die hun oog op de lokatie hebben laten vallen. {let gebouw zal tot stand moeten komen met behulp van geld uit de zogenaamde iloegregeling, een egel van het rijk die dient om langdurig werklo zen tijdelijk aan de slag te JP! helpen. Het college denkt dat t project een goede kans aakt op een dergelijke sub sidie. Volgens het college uilen de verenigingen bo vendien zelf ook de handen uit de mouwen moeten ste ken bij de bouw van het on derkomen. Niettemin blijft er dan nog een fors finan- lieel gat over, waarvoor de jemeente nog naar middelen al moeten zoeken. De ge- neente is wel bereid om 10.000 gulden uit te trekken voor de kosten van een ont werp. LEIDEN Commissaris van de Koningin mr. S. Patijn heeft gisteren ernstige kritiek geuit op zowel de minister als op de commissie-Dekker. „De provincie heeft zeer ernstige kritiek op de minister en de staatssecretaris als het gaat om de uitvoering van bouwprojecten in de gezondheidszorg", al dus Patijn. Hij vindt dat de staatssecretaris niet voldoende geld uittrekt voor de groeiende behoefte aan voorzieningen in Zuid-Holland. De commissaris van de Koningin was evenmin te spreken over een deel van de plannen van de' commissie-Dekker, die zich gebogen heeft over de structuur en financiering van de gezondheidszorg. Patijn zei moeite te hebben met het vertrouwen dat de commissie hecht aan concurrentie tussen verzekeraars en instellingen (marktwer king in de gezondheidszorg). „Mijns inziens kan deze mark twerking niet in de plaats treden van de democratisch ge controleerde beheersing van de gezondheidszorg door de overheden. Ik vrees dat anders de belangen van de minder weerbaren, waaronder ouderen, in het gedrang zullen ko men. De overheid heeft een taak dat te voorkomen", zei Pa tijn. Bewoners protesteren tegen plaats jeugdhonk LEIDEN Bewoners van de Wieren in de Merenwiik hebben krachtig geprotes teerd tegen het plan van het college van B en W om een onderkomen voor jonge-, ren aan het Dwergwier te bouwen. Zij vrezen aanzienlijke overlast en schade. De bewoners zijn verbaasd over deze lo katie, omdat het om een dichtbebouwde plaats gaat, waar zich binnen een straal van 200 meter drie scholen, een sporthal, tientallen woningen, flats en een speel veld bevinden. Niet ver van deze plaats hebben jongeren volgens hen „in het verleden aanzienlijke overlast en schade aangericht". Zij vrezen dat zich dat zal herhalen. De bewoners hebben ook kritiek op de gekozen lokatie, omdat die in het be stemmingsplan Merenwijk is aange merkt als openba'ar groen. Gezien de mededeling van de gemeente dat het de bedoeling is om het honk komende zo mer in gebruik te nemen, willen de be woners op korte termijn overleggen met de gemeentelijke inspraakcommissie. Volgens wethouder J. Peters is de plaats voor het nieuwe honk zo gekozen „om dat zo'n voorziening in een woonwijk thuishoort". Volgens hem weegt het be lang van de komst van het honk voor een grote groep jongeren „voor wie daar nauwelijks iets is" zwaarder dan de be zwaren van de bewoners. „Die zijn nooit tevreden over dit soort zaken", aldus Pe ters. Een plaats buiten een woonwijk zou volgens hem „oncontroleerbaar" zijn en „net zo goed tot excessen kunnen lei den". Vier kilo soft-drugs in koffieshop LEIDEN Een 27-jarige man is gis- teravond om negen uur aangehou den nadat bleek dat hij in het bezit was van vier kilo soft-drugs. Twee rechercheurs namen een kijkje in een koffieshop in de Haarlemmer straat en ontdekten daar de hasj en marihuana die de man aan het ver handelen was. Ook bij de man thuis werd soft-drugs aangetroffen. Radio Freewave LEIDEN Om twee uur gistermid dag is radio Freewave uit de lucht gehaald. De onbemande zender stond dit keer opgesteld in de machi nekamer van de lift in een flatge bouw in de Arendshorst. De appara tuur is in beslag genomen. Verwachtingen genenkaart overtrokken LEIDEN De verwachtingen ten aanzien van het gebruik van een zogenaamde genen- kaart zijn overtrokken. De genenkaart zal zo veel mutaties bevatten dat iedereen als abnor maal beschouwd kan worden. Bovendien zal het nog jaren duren voordat de codes opgesla gen in genenkaarten geïnterpreteerd kunnen worden. Dat zei prof.dr.ir. P.H.M. Lohman vanmiddag bij het aanvaarden van zijn ambt als hoogleraar in de stralengenetica en chemi sche mutagenese aan de medische faculteit van de Rijksuniversiteit Leiden. In zijn rede „De speld en de hooiberg" ging Lohman in op de huidige discussie over DNA-technologie. „Een probleem is dat de wetenschap eigenlijk steeds beter wordt in het vinden van „spelden", maar eigenlijk nog bijzonder slecht weet waaruit de „hooibergen ontstaan", aldus Lohman. LEIDEN De Leidse universiteit krijgt met in gang van het komende studiejaar een Centrum voor Aziatische en Afri kaanse Studies. Dit initi atief van de faculteiten Letteren en Sociale We tenschappen betreft een unieke combinatie van studierichtingen en vak gebieden die in verschil lende faculteiten vanuit diverse invalshoeken kunnen worden bestu deerd. De combinatie wordt nog verder versterkt door de aan wezigheid in Leiden van in teruniversitaire instituten en landelijke stichtingen zoals het Afrika Studiecentrum, het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkun de, het Rijksmuseum voor Volkenkunde en het Neder lands Instituut voor het Na bije Oosten. Tussen letteren en sociale wetenschappen bestaat al een goede samenwerking op het terrein van Indonesische stu dies en Afrikanistiek. Het centrum dat in september de deuren opent, gaat zich rich ten op Afrika bezuiden de Sahara, het Midden-Oosten, Zuid-Azië met het Indische subcontinent als kerngebied, Zuidoost Azië met in het bij zonder Indonesië, en China, Japan en Korea in Oost-Azië. Het centrum zal een rol ver vullen op post-doctoraal ge bied. Er is een bijzondere deskundigheid aanwezig voor de opleiding van promovendi en voor het verzorgen van allerlei soorten van na- en. bijscholing. In het verlengde hiervan is het de taak van het centrum om gezamenlijke onderwijs- en onderzoekspro gramma s tot stand te bren gen die de betrokken regio's bestuderen. Daarbij zullen de bestaande internationale kontakten nauw worden be trokken, evenals de werk groep vor Europese Expansie, het Archeologisch Centrum en de vakgroep talen en cul turen van Latijns-Amerika. Ook het verlenen van maat schappelijke dienstverlening behoort tot het takenpakket van het centrum. Het cen trum gaat ook een rol ver vullen bij de afstemming van het eerste-fase-onderwijs. I De bevoorrading van de Hema aan de Haarlemmerstraat is volgens een aantal omwonenden illegaal en gevaarlijk. LEIDEN De bevoorrading van de Hema aan de Haarlem merstraat is illegaal en gevaar lijk. Dat schrijven de bewoners van Maredorp en De Camp in een brief aan de Leidse raad. De bevoorrading vormt een gevaar in geval van brand in de naast omgeving, zo menen tij De brandweer kan het smalle gedeelte van de Van der Werfstraat of de Oliesla gerspoort niet bereiken wan neer leveranciers hun vracht wagens in de Van der Werf straat parkeren. Volgens het nieuwbouwplan van de Hema blijft de bevoorrading echter op die plaats. Een aantal bewo ners en winkeliers uit de om geving van de Hema heeft in middels bij het college van B en W bezwaar aangetekend te gen de nieuwbouwplannen van het winkelconcern in Lei den. De bewoners klagen ook over de „gigantische stankoverlast"; die de bevoorrading veroor zaakt en de geluidsoverlast waarmee dit gepaard gaat. Verder menen zij dat de leve ranciers op dit moment tegen de verkeersrichting in rijden en zich niet houden aan de tijdstippen waarop zou mogen lossen, namelijk tussen 6 en 11 uur 's ochtends. Wethouder J. Peters erkent dat de bevoorrading aan de achterzijde van het warenhuis problematisch is, „maar een andere oplossing levert bouw technisch teveel problemen op". Hij verwacht dat het la den en lossen bij de nieuwe Hema minder tijd zal kosten omdat dan meer liften voor goederenvervoer beschikbaar zijn. Over het tegen de rich ting in rijden zei hij dat Lei den nu eenmaal veel smalle stegen en straten heeft, waar zoiets onvermijdelijk is. „We Êaan de Hema wel verzoeken et laden en lossen tot de och tend te beperken", kwam hij toe aan de bezwaren van de bewoners. Studenten willen Ajax-strijd op Stadhuisplein LEIDEN De studenten vereniging Quintus wil mor genavond de cupfinale Ajax- Leipzig op een groot formaat beeldscherm uitzenden op het Stadhuisplein. De ge meente zou inmiddels al toe stemming hebben gegeven om het scherm van zes bij acht meter op het plein op te stellen. De uitzending begint om half acht. De studenten vereniging wil met de ver koop van drank en het ver tonen van reclamefilms in de rust van de voetbalwedstrijd het evenement financieel mogelijk maken. WÈk I. J. Peters (PvdA):tegen..." F. Kuijers (WD):voor... LEIDEN Het college van B en W is verdeeld over de nieuwe vuilver branding (WI). De bouw van een nieuwe installatie in Roomburg wordt tot dusver niet door gehele college afgewezen. Dat liet wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) gis teren weten. Volgens Pe ters overlegt het college van B en W nog over eenv officieel standpunt over de nieuwe VVI. „Maar je kunt niet stellen, dat wij er unaniem tegen zijn", lichtte hij toe. De uit spraak van Peters (PvdA) sloeg met name op VVD- wethouder F. Kuijers, die voorzitter is van het be stuur van de Leidse vuil verbranding en nieuw bouw in Roomburg wel aanvaardbaar acht. Zijn eigen standpunt is duide lijk. Volgens Peters is de komst van een nieuwe vuil verbranding (VVI) naar Roomburg is niet logisch. De VVI zou veel teveel ruimte in beslag nemen en bedrijven af schrikken die zich in Room burg willen vestigen. Het rap port van een werkgroep dat Leiden als mogelijke lokatie voor de nieuwe VVI noemt, houdt helemaal geen rekening met de politieke gevolgen van die keuze. Het rapport noemt naast Lei den ook Leidschendam en Zoetermeer als mogelijke loka- ties voor de nieuwe VVI, die het huisvuil van een aantal ge meenten in Zuid-Holland west moet gaan verwerken. In te genstelling tot wat M. Bekker van de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei) eerder betoogde, vindt Peters dat Lei den absoluut niet een geschik te plaats is voor de nieuwe VVI. Volgens hem is de komst van de installatie naar Room burg „onlogisch, nu de ge meente eerder vergelijkbare bedrijven als Gijzenij en de be- tonmortelcentrale uit Room burg heeft geweerd". Wel geeft hij toe, dat Leiden puur wat de ligging betreft „voorde len heeft'„Maar dat is een veel te beperkte manier om het probleem te benaderen". Er is veel te weinig ruimte in Roomburg voor een VVI, die verhoudingsgewijs een groot gedeelte in beslag zou nemen van het bedrijventerrein dat daar komt, aldus Peters. „Lei den beschikt toch al over te weinig ruimte waar bedrijven zich kunnen vestigen. Er zou bijna niets meer overblijven. Andere bedrijven zouden bo vendien worden afgeschrikt door zo'n vuilverbranding. Wie wil daar nu naast met z'n bedrijf?stelt hij. Peters zal de Leidse bezwaren kenbaar maken aan de nieuwe werkgroep, die gaat uitzoeken waar de nieuwe VVI het beste kan komen. Hij verwacht dat de gemeenteraad zich zal uit spreken tegen de vestiging van de installatie in Room burg. „Twee commissies heb ben zich er al unaniem tegen verzet", riep hij in herinne ring. Dat gegeven ontbrak naar zijn mening in het rap port, al had hij daar wel een verklaring voor: „We hebben afgesproken ons niet per defi nitie buiten spel te zetten. Maar het moet de werkgroep toch bekend zijn geweest dat Leiden zeer grote bezwaren zijn". In tegenstelling tot zijn collega J. van Nievelt uit Leidschen dam gelooft hij niet dat de provincie Leiden eventueel zal opleggen om de nieuwe VVI te bouwen. „Dat is zo extreem, dat komt nooit voor". LEIDEN De gemeente Lei den gaat proberen vertegen woordigers van ethnische min derheden meer te laten werken voor bedrijven met wie zij za ken doet. Ook binnen de ge meente wordt bekeken op wel ke manier deze mensen meer ingeschakeld kunnen worden dan nu het geval is. Dit besloot de gemeenteraad gisteravond naar aanleiding van een discus sie over de nota Eerlijke kans op Werk, die als uitgangspunt heeft dat meer leden van ethni sche minderheden aan werk geholpen moeten worden. De raad verklaarde zich ak koord met het plan van P. Lan- genberg (D66) om niet alleen bij de gemeente, maar ook bij be drijven te onderzoeken of daar vertegenwoordigers van ethni sche minderheden aan werk kunnen worden geholpen. Vooralsnog echter alleen bij projecten of in de vorm van sta geplaatsen en niet in vaste dienst. „Daarvoor is het nog te vroeg", aldus wethouder H. van Dongen. Ook wordt bekeken of bedrijven hen kunnen omscho len of cursussen geven. R. van Lint (Links Leiden) vond dat alleen overleg met bedrijven niet ver genoeg ging. „Ik geloof niet zo in de vrijwillige mede werking van bedrijven", ver klaarde hij. De kans bestaat volgens hem dat er op die ma nier verwachtingen worden ge wekt bij leden van ethnische minderheden, die niet kunnen worden waargemaakt. De ge meente zou bedrijven moeten dreigen met een korting op sub sidies, als zij geen medewerking zouden verlenen aan de wensen van de gemeente. Wethouder Van Dongen meende dat de ge meente reeds probeert leden van ethnische minderheden bij bedrijven onder te brengen, maar dat dat niet altijd moge lijk is. Het Stedelijk Gymnasi um heeft de raad in een brief laten weten niet meer vrouwen dan mannen in dienst te willen hebben, zoals de emancipatie nota voorstelt, maar evenveel. Gerichte werving van homo- sexuelen wijst de school af. On derwijskundige argumenten moeten zwaarder wegen dan „ideële", aldus het Stedelijk. Vrouwencentrum Het Vrouwencentrum Leiden aan de Doezastraat 34 houdt 'n samenwerking met Turk se, Marokkaanse en Suri naamse vrouwengroepen op de woensdagen 13 en 27 mei discussie-avonden over de positie van deze vrouwen in Nederland. Morgen is het thema: de geschiedenis en huidige activiteiten van Ma rokkaanse, Surinaamse en Turkse vrouwenbewegingen. Woensdag 27 mei gaat het over de positie van de Suri naamse, Turkse en Marok kaanse vrouwengroepen in Nederland. Op beide avon den is er video en muziek aanwezig. De aanvang is 20.00 uur. Het Vrouwencen trum zoekt verder vrijwillig sters. Aanmeldingen op dins dag- of donderdagochtend,' tel: 071-123538. Orgelconcert Organist An toon Durheim, onlangs afgestudeerd aan het Rotterdams conservatorium, opent morgenmiddag de serie lunchpauzeconcerten, die tot en met 16 september iedere woensdagmiddag tussen half een en kwart over een ge houden worden in de Hoog landse kerk. De toegang kost 1,50. Kuifje De tekenfilm Kuifje en de Zonnetempel is morgenmid dag te zien bij K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Toe gangskaarten voor de film- matinee, die om half drie be gint, zijn verkrijgbaar bij K&O, tel. 071-141141. Hutspotten De lente tour van carnavals vereniging De Leidse Hut spotten wordt gehouden op zondag 17 mei. De start is vanaf 11.00 uur bij het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Deelname aan de autopuzzeltocht kost 12,50. 's Avonds om 21.00 uur is er in het Antonius Clubhuis een dansavond, die voor iedereen toegankelijk is. Inschrijven voor de lentetour kan mor genavond tussen 20.00 en 21.00 uur. 't Spoortje In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt mor gen om half tien 's avonds de film „De wereld volgens Garp" gedraaid. De ander half uur durende film gaat over een jongen die opgroeid naast een moeder die, zonder dat ze zich daar echt van be wust is, gezien wordt als het symbool van het feminisme. De toegang kost2.50. Certificatenuitreiking Ter afsluiting van de- cursus bestuursoriën ta tie en over heidsadministratie heeft op vrijdag 15 mei om 14.00 uur in een der zalen van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 de certificatenuitrei king plaats. Deze cursus is een onderdeel van een pro ject, mogelijk gemaakt door subsidie van het Arbeidsbu reau Leiden, voor bijscholing van vrouwen op MBO-ni- veau die opnieuw aan het ar beidsbureau willen deelne- Van deze eerste cursus kan volgens het arbeidsbu reau 60 procent van de deel neemsters uitzien naar een vaste baan. Vredesmonument bij sociale dienst LEIDEN Bij de nieuwbouw van de gemeentelijke Sociale Dienst aan de Langebrug komt een vredesmonument. De gemeente plaatst binnenkort advertentie waarop kunste naars met hun ideeën voor monument kunnen reageren. Het college komt daarmee tegemoet aan de wensen van de Werkgroep Leids Vredesmonument, die eind vorig jaar bij de gemeente een verzoek indiende om ergens in de stad een vredesmonument te laten verrijzen. Voor het kunstwerk is een bedrag beschikbaar van 55.000 gulden. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Noi J Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats Telejoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). I JNZj

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11