Verkiezingen Filipijnen bezegelen overgang naar democratie Twijfel bij NAVO over Sovjet-voorstellen Botha waarschuwt buiten parlementaire oppositie :r Ook zuid-Sri Lanka niet veilig voor Tamil-vluchtelingen g BUITENLAND £cidóe Sou/tont Politie doodt zeven IRA-Ieden n: Tamils massaal op de vlucht Nederland gevaarlijk vakantieland Honderd zetels winst voor Conservatieven Mestin Madrid ZATERDAG 9 MEI 1987 PAGINA 7 BELFAST Bij een hevig vuurgevecht tussen politie en leden van de terreurorganisatie IRA zijn gisteravond minstens acht personen om het leven gekomen. Zeven IRA-leden en een burger werden gedood. Twee politiemannen liepen hoofdwonden op. Het vuurgevecht ont bond nadat IRA-strijders een bomaanslag had den gepleegd op het politiebureau in het dorp Loughall, dat in de buurt van de grens met ïn- Ierland ligt. Kort na de bomexplosie opende de politie en veiligheidstroepen het vuur op de daders. Volgens onbevestigde berichten wist de politie dat er plannen voor een bomaanslag be stonden en zijn de IRA-strijders in de val ge lokt. Het gaat om eep van de bloedigste acties in Noord-Ierland van de afgelopen jaren. Papoea Nieuw-Guinea roept aangeschoten ambassadeur terug PORT MORESBY De Hoge Commissaris (ambassadeur) van Papoea Nieuw-Guinea in Canberra is gisteren naar huis teruggeroepen omdat hij, in kennelijke staat, een vertegen woordiger van het Australische ministerie van buitenlandse zaken verwond had. Naar de kranten schrijven deed zich tussen Hoge Com missaris James Winare en de Australiër John Wallace „een hoogst ongebruikelijk diploma tiek contact voor" waarna Wallace begon te bloeden. Drie maanden geleden riep Papoea Nieuw- Guinea zijn ambassadeur in de Verenigde Sta ten terug, nadat hij, onder invloed van alcohol, een verkeersongeluk had veroorzaakt. De drie mensen die daarbij gewond raakten, eisen een schadevergoeding van 14 miljoen gulden. NEW DELHI Duizenden Tamils vluch ten uit het district Jaffna in het noorden van Sri Lanka uit angst voor een aanval van het leger nu de regering in Colombo het belangrijkste ziekenhuis in het gebied heeft laten sluiten. Dit heeft de belang rijkste van naar autonomie strevende Ta- mil-guerrillagroepen gisteren verklaard. Een zegsman van de Tijgers voor de Be vrijding van Tamil-Eelam (LTTE) zei dat ettelijke duizenden burger-tamils op de vlucht zijn naar het zuiden van het land. „Onze strijders op het schiereiland Jaffna zijn op alles voorbereid", aldus Natshan in een telefonisch vraaggesprek vanuit Ma dras in de Indische deelstaat Tamil Nadu. Secord: restant winst aan Contra's WASHINGTON De gepensio- neerde luchtmachtgeneraal Ri chard Secord heeft de onderzoe kers naar de Iran-Contra's-affaire gisteren versteld doen staan door het plan te lanceren de overgeble ven winst uit de wapenverkoop aan Teheran aan de Nicaraguaanse rebellen te geven. Op de vierde dag van de hoorzittingen stelde hij voor de acht miljoen dollar die nog op Zwitserse bankrekeningen staat, te schenken aan het nieuwe William- Caseyfonds. Secord ontkende even als donderdag dat hij bij de illegale wapenverkoop aan Iran betrokken was om er zelf beter van de wor den. VS willen twaalf jagers verkopen aan Honduras WASHINGTON De Verenigde Staten willen twaalf gebruikte F-5- gevechtsvliegtuigen verkopen aan Honduras, dat om die toestellen ver legen zit omdat de luchtmacht van Nicaragua steeds sterker wordt. Het ziet er naar uit dat het Congres na de verwikkelingen rond het Iran- gate-schandaal zich sterk zal verzet ten tegen de verkoop van de F-5's. Een groep van 59 leden van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren in een brief president Reagan al ge vraagd voorlopig af te zien van de transactie omdat die de spanning in Midden-Amerika zou opvoeren. MANILA De parle mentsverkiezingen die maandag plaatsvinden, op de Filipijnen worden be schouwd als een vertrou- jwensvotum voor president Corazon Aquino. Ook I worden ze gezien als een belangrijke stap op weg naar het herstel van een democratie naar westers model, waarbij de militai ren ondergeschikt zijn aan het burgerlijk gezag. De verkiezingen van een naar 'Amerikaans voorbeeld gemo delleerd Congres, dat in juli voor het eerst bijeen zal ko men, betekent het einde van de overgangsperiode die in fe bruari 1986 begon met de val van president Ferdinand Mar cos en tijdens welke mevrouw Aquino niet zonder pijn en moeite het land leidde. Met name binnen de strijdkrachten waren er lieden die zich moei lijk konden neerleggen bij het bewind van de vrouw-in-het- geel. Maar inmiddels richt hun verzet zich minder tegen de persoon van de president, wier bewind vaak onwettig werd genoemd, als wel tegen het sy steem dat 25 miljoen kiesge rechtigde Filipijnen zullen be krachtigen als alles volgens verwachting verloopt. De verkiezingen zijn eigenlijk het tweede vertrouwensvotum binnen körte tijd voor Aquino na het referendum van 2 fe bruari, waarbij het erom ging of de president tot 1992 aan de macht kon blijven en waarbij zij 77 procent van de stemmen kreeg. Maar ondanks die niet voor tweeërlei uitleg vatbare uitspraak van het volk voerde Aquino de afgelopen weken campagne alsof haar presiden tiële mandaat opnieuw op het spel staat. Ze is in alle uithoe ken van het land geweest om .steun te verlenen aan „haar" kandidaten voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, die respectievelijk 24 en 200 zetels zullen tellen. Om een senaatszetel wordt ge streden door 84 kandidaten, afkomstig uit alle politieke ge ledingen. Onder nen is oud minister van defensie Juan Ponce Enriie, die in november werd vervangen in verband met een vermoedelijke coup poging. Op de kandidatenlijst voor het Huis staan meer dan 1000 kandidaten. Volgens de schaarse opiniepeilingen kun nen de „kandidaten van Cory" met 14 tot 18 zetels rekenen op een comfortabele meerderheid in de Senaat. Over de toekom stige zetelverdeling in het Huis valt niet veel met zeker heid te zeggen. In tegenstel ling tot de Senaat wordt het Huis niet op landelijk maar op plaatselijk niveau gekozen. „Rambo" Enriie is Aquino's grootste te genstander. Hoewel hij tot voor kort nog bekend stond als „Rambo", presenteert hij zich nu als de „elder statesman" van de Filipijnse politiek. Hij heeft de leiding over de „Gro te Alliantie voor de Democra tie" (GAD), de voornaamste oppositiegroepering ter rech terzijde. Dank zij een goede campagne, waarbij Enriie aan geld geen gebrek had, hoopt de GAD dat het kan voorko men dat de Senaat zal volstro men met Aquino's aanhangers. In het Huis van Afgevaardig den zou de partij wel eens be slag kunnen leggen op een derde of een vierde van de ze tels. De vooruitzichten voor de aanhangers van Marcos zijn minder rooskleurig. Zij gaan volgens de verkiezingsonder- zoeken een smartelijke neder laag tegemoet. Hun „Beweging voor een Nieuwe Maatschap pij" (KBL), overblijfsel van de machtige politieke machinerie die dictator Marcos diende, zou geen enkele zetel winnen in de Senaat. Als deze voorspel ling uitkomt, zou dat wel eens de genadeklap kunnen zijn voor de laatste ambities van de balling van Hawaii. De legale linkse partijen heb ben zich verenigd in de „Alli antie voor een Nieuwe Poli tiek". Voor het eerst sinds meer dan 30 jaar doen zij mee aan verkiezingen. Maar de kans dat zij iets kunnen veran deren aan het traditionele po litieke monopolie van de grote families wordt niet groot ge acht. Links brengt zeven kan didaten voor de Senaat in stel ling en 70 voor het Huis. De zen vroegen de afgelopen maanden aandacht voor fun damentele problemen, zoals de nationale onafhankelijkheid en sociale rechtvaardigheid, in een verkiezingscampagne die President Co razon Aquino van de Filipij nen was giste ren op verkie zingscampag ne in Danao, waar machtige aanhangers van ex-dicta tor Ferdinand Marcos de dienst uitma ken. grotendeels werd beheerst door persoonlijke kwesties. De verkiezingsstrijd was le vendig. Slechts weinig bomen, auto's en gevels bleven vrij van affiches en zelfs liften en boten in de jachthaven van Manila werden gebruikt om de kwaliteiten van kandidaten aan te prijzen. Geweld was er eveneens volop. Meer dan veertig doden vielen er te be treuren, onder wie twee kan didaten. De enige troost was dat het bij vorige verkiezingen nog erger was. Niet iedereen doet aan de ver kiezingen mee. Het communis tische verzet mijdt de stembus, evenals de moslimrebellen. De door Aquino nagestreefde „na tionale verzoening" blijft dus, ondanks de verkiezingen, zeer problematisch. Zeker vier doden bij overstroming Joegoslavië BELGRADO Bij overstro mingen na twee dagen van zware regenval in Joegoslavië .zijn zeker vier doden en vijf gewonden gevallen. Meer dan 20 dorpen werden getroffen. In Servië en in het noorden van Bosnië is meer dan 4000 hectare oogst vernield en door --omvangrijke bodemverschui- j vingen is een aantal wegen niet meer begaanbaar. (Vervolg van de voorpagina) (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Binnen de NAVO wordt ernstig betwij feld of de Sovjet-Unie daad werkelijk bereid is ook haar middellange afstandsraketten met een korte dracht geheel op te ruimen. De Sovjet-onder handelaar in Genève is op dat voorstel van partijleider Gor- batsjov in feite teruggekomen. Dat zei een hoge NAVO-offici- al gisteren in Brussel, waar hij een toelichting gaf op de bij eenkomst van de NAVO-mi- nisters van defensie eind vol gende week in het Noorse Sta- vanger. Volgens de NAVO- -zegsman zou het nu de bedoe ling van de Sovjets zijn de SS 23's (met een bereik van 1000 kilometer) alleen uit het Euro pese deel van de Sovjet-Unie terug te trekken. „Maar echt duidelijk is hun positie nog steeds niet. De Amerikaanse onderhandelaars in Genève proberen nog steeds daar meer zicht op te krijgen". De komende vergadering van de Nuclear Planning Group van de NAVO zal volgens NA- VO-kringen tot geen enkel be sluit leiden, maar wordt op het NAVO-hoofdkwartier in Eve- re niettemin als uiterst belang rijk beschouwd. De defensie- -ministers kunnen er een be gin maken met de formulering van een gezamenlijk antwoord op de voorstellen van Gorbats- jov om in elk geval alle SS-20's, Pershings en kruisra ketten op te ruimen, en daar naast wellicht nog een aantal middellange afstandsraketten met een korter bereik. Wanneer het nu nog tamelijk verdeelde Westen in staat is tot een eenduidige reactie te komen is ook volgens NA- VO-officials nog lang niet dui delijk. „Dat kan begin juni zijn, maar ook later". Waar mee ze aanduiden, dat vooral de Noordatlantische Raad van de NAVO-ministers van bui tenlandse zaken, half juni in Reykjavik, beslissend kan zijn. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Nederland is een bijzonder gevaarlijk vakantie land. In een lijst van 29 druk bezochte Europese, Afrikaan se, Aziatische en Amerikaanse toeristische oorden die gisteren werd gepubliceerd door „Holi day Which?", het vakantieblad van de 30-jarige Britse consu mentenorganisatie „Which?", komt Nederland inzake het ri sico van diefstallen op de elfde plaats, na Spanje en net vóór" Frankrijk. Spanje, Nederland en Frank rijk zijn trouwens de voor naamste Europese vakan tieoorden waar buitenlandse toeristen volgens Holiday Which? hun spullen geen ogenblik uit het oog mogen verliezen omdat daar zoveel mensen worden bestolen. De gevaarlijkste dieven zitten op eilanden zoals Jamaica, die door de Britten veel worden bezocht. Er wordt ook driftig gestolen in Gambia, Kenia, de Sovjet-Unie, Zuidoost-Azië^ Egypte, India en Nepal, Ma-" rokko en Israël. Hierna volgen Spanje, Nederland en Frank rijk. België daarentegen is vol gens Holiday Which? het veili gste toeristische land van de wereld. Maar Nederland krijgt wel een troostprijs: na België is het het vakantieoord waarin buitenlandse bezoekers nog het minste gevaar lopen on prettige vakantiekwalen als diarree op te doen. LONDEN De Conservatie ve Partij van de Britse pre mier Margaret Thatcher is bij de gemeenteraadsverkiezingen van donderdag definitief het sterkst uit de bus gekomen. Volgens waarnemers is het met dit gunstige resultaat voor de Tories vrijwel zeker dat Thatcher parlementsverkie zingen zal uitschrijven in juni. Labour, de grootste oppositie partij, moest een gevoelig ver lies incasseren, terwijl de Alli antie van de Liberale Partij en de Sociaal-Democratische Par tij winst boekte. Toen de stem men in alle 369 plaatsen waren geteld, bleek dat de Conserva tieve Partij de meerderheid had in 127 steden, een winst van drie. Labour moest genoe gen nemen met een meerder heid in 104 districten; zeven districten gingen voor de soci alisten verloren. De Alliantie won twee districten en haalde er tien binnen. In de overige districten behaalden onafhan kelijke kandidaten de meer derheid of hielden de partijen elkaar in evenwicht. Het Britse persbureau Press Association schatte dat Labour in totaal ongeveer 200 zetels heeft verloren, terwijl de Con servatieven er 100 wonnen en de Alliantie ongeveer 400. JOHANNESBURG Na zijn grote verkiezingsoverwinning heeft de Zuidafrikaanse presi dent Botha de buitenparle mentaire oppositie in het land in scherpe bewoordingen de wacht aangezet. ,n dagbladin. terviews zei hij dat de regering scherp zal optreden tegen „buitenparlementaire actie" en tegen geldelijke steun uit het buitenland voor anti-apart heidsorganisaties. De zwarten moeten bègrijpen dat er geen andere weg naar politieke her vormingen is dan via onder handelingen met de regering. „Verstandige zwarte leiders zullen een stap naar voren doen en onderhandelingen be ginnen met de (blanke) lei ders, die zich blijkens de ver kiezingsuitslag mogen verheu gen in massale steun", aldus Botha. Waarnemers vrezen dat de re gering nu nieuwe maatregelen zal nemen tegen het Verenigd Democratisch Front (UDF), de grootste legale anti-apartheids- beweging in Zuid-Afrika en tegen de zwarte vakbonden. „Er komt een massale actie te gen de democratische opposi tiegroepen in dit land", zei Pe ter Harris, advocaat in vak bondszaken. „Nu Botha zijn verkiezingsmandaat heeft is het duidelijk dat hij ook denkt een mandaat te hebben om de onderdrukking van vakbonds activiteit en legitieme opposi tie tegen zijn regering te ver hevigen". New Nation, een weekblad dat vooral door zwarten wordt ge lezen, waarschuwde gisteren ook voor een „massaal optre den" tegen oppositiegroepen. Volgens de krant vrezen vak bonden, werkgevers en politie ke kringen dat de staat heeft besloten de buitenparlementai re oppositie met kracht de kop in te drukken. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER Spaanse aardbeientelers gooiden gisteren mest tegen de muren en hekken van de Franse ambas sade in Madrid uit protest tegen acties van Franse boeren aan de Spaans-Franse grens. De Franse boeren storen zich aan de lage prijzen van de Spaanse aardbeien. DEN HAAG Zuid-Sri Lan ka was al vóór de recente nieuwe uitbarsting van geweld niet veilig voor Tamil-vluchte- lingen en is dat nu zeker niet. Bij gedwongen terugkeer naar hun moederland lopen Tamils groot risico opgepakt te wor den om zonder vorm van pro ces anderhalf jaar achter de tralies te belanden. Kans op werk en huisvesting is er nau welijks en de hulpinstellingen organiseren uit angst voor re presailles geen opvang. Het is dan ook niet verantwoord de 1200 Tamils in Nederland uit te wijzen. Tot deze conclusie is een mis sie onder leiding van de voor malige praeses van de her vormde synode ds. C. Roos ge komen na een reis door Sri Lanka. Enkele dagen nadat Roos in Nederland was terug gekeerd vielen bij een aanslag in Colombo ruim honderd do den, waarna het geweld tussen de Singalese- en Tamil-bevol- kingsgroepen opnieuw is opge laaid. De leden van de missie, die verder bestond uit advocaat vreemdelingenzaken mr. A. van Driel en journalist H. Hielkema, hebben de reis als privépersonen gemaakt, finan cieel gesponsord door de Stich ting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen. De asielverzoeken van de 1200 Tamil-vluchtelingen in Neder land zijn afgewezen en worden eind dit jaar beoordeeld door de Raad van State. De hoge commissaris voor vluchtelin genzaken heeft in afwachting van die uitspraak de uitwijzing van Tamils voorlopig opge schort Staatssecretaris van justitie Korte-van Hemel gaat er op grond van het in april 1985 op gestelde rapport van de com missie Wijnaendts van uit dat de Tamils zonder risico naar het zuiden van Sri Lanka kunnen terugkeren. Advocaat Van Driel: „We heb ben stellig de indruk dat se dert het bezoek van de com missie Wijnaendts het klimaat in Sri Lanka alleen maar vij andiger is geworden. De strij dende partijen raken nu ook onderling slaags". De missie-Roos heeft in Sri Lanka Colombo bezocht, het gebied van de theeplantages rond de stad Kandy en het zuidelijk deel van het eiland. Er werden totaal 26 gesprek ken gevoerd met regerings functionarissen,' vertegen woordigers van de advocatuur, rechterlijke macht en politie, kerkelijke en religieuze lei ders, leden van mensenrech tenorganisaties en hulpverle nende instanties, journalisten en Nederlandse ambassadeper soneel. De meeste gesprek spartners van de missie zou den uit angst om vertrouwe lijkheid en anonimiteit hebben gevraagd. „Dat geeft al aan hoe precair de situatie er is", aldus ds. Roos. Het rapport van de missie Roos wordt eind deze maand besproken in de sectie interna tionale zaken van de Raad van Kerken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7