Tandartsen helpen bij opsporen aids BMW T0P-0CCASI0NSH0W IN LEIDEN. Medicijn tegen migraine laat nog jaren op zich wachten BMW 3-, OCCASIONS. BINNENLAND" FC Hooftpri js niet langer staatsprijs Vergoeding studenten bij sluiten faculteit Iets minder criminaliteit Beste jonge onderzoeker Groningse rebellie kost WD geen zetel fieidócSouwwit ZATERDAG 9 MEI 1987 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redactie) PÉN HAAG De Staatsprijs der Nederlandse Letteren, de pC Hooftprijs, gaat verdwij nen. Minister Brinkman (WVC) heeft van het kabinet toestemming gekregen om de pjjjs om te bouwen tot een tneer algemene literaire prijs, Waar het kabinet geen verant woordelijkheid meer voor Jieeft- De representatieve jcbrijversorganisaties hebben &h' bereid verklaard samen ëen stichting op te richten die éen jury benoemd en de prijs Uitreikt. De PC Hooftprijs is de laatste twee jaar niet meer toegekend, sfiids het grote conflict over de •Wéigering van minister Brink man de Staatsprijs toe te ken den aan de schrijver Hugo brandt Corstius. Het geldbe jag dat aan de prijs was ver- ónden was relatief laag 000 gulden), maar de eer dés te groter. Hoewel minister brinkman in zijn brief aan de Tweede Kamer, waarin hij de veranderingen toelicht, het be lang van een nationale prijs ïWiderkent, zal dé overheid er ;ift de toekomst geen enkele moeienis meer mee hebben. nieuwe prijs moet wel het ai-akter houden van een vrepriis, waarbij afwisse- id beschouwend proza, poë zie en literaire fictie bekroond jal worden. Om de belangrijk- •beid te onderstrepen wil het Kabinet het bijbehorend geld bedrag „bescheiden" verho gen. Nu de prijs het predikaat «^Staatsprijs" verliest, staat zij averigens ook open voor spon sering door het bedrijfsleven. jb «tq '"DEN HAAG Studenten ko men in aanmerking voor maximaal 1750 gulden als zij "iich bij een andere universiteit of voor een andere studie moe ien inschrijven als gevolg van <te operatie Groei en Krimp yan minister Deetman, inzake universiteiten en academische ziekenhuizen. Als gevolg Van die operatie verdwijnen som mige studie- en examenvoor zieningen. Deetman heeft gis teren van de ministerraad het vgrpene licht gekregen voor déze regeling. Meestal zullen by opheffing van faculteiten of examenvoorzieningen oude- 'rëjaarsstudenten hun studie nog wel kunnen afronden. Anderen dienen over te stap pen naar een andere universi teit of moeten kiezen voor een andere studie binnen hun ei gen universiteit. De vergoe ding is minimaal 250 gulden en loopt op naarmate de af stand tussen oude en nieuwe universiteit groter is. CNV sluit forse loon eisen niet uit (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De christelijke vakcentrale CNV vreest dat de lóoneisen fors kunnen uitval len als met kabinet en werk- Svers begin juni geen zaken n worden gedaan over de aanpak van de werkloosheid. Het CNV onderstreept nog steeds de noodzaak van loon matiging. Maar die is voor de vakcentrale slechts aanvaard baar als er ook afspraken kun- n'pn worden gemaakt over herverdeling van werk, onder andere via arbeidstijdverkor ting. Dit benadrukte CNV-voorzit- ter Henk Hofstede gisteren bij de presentatie van de CNV-in- Preng in het komende Voor jaarsoverleg met werkgevers en kabinet. Volgens de CNV- JCQprman zal het kabinet wel met extra geld over de brug moeten komen voor de aanpak van de werkloosheid en zullen de afspraken die de afgelopen jaren zijn gemaakt over scho ling moeten worden aange scherpt. Hofstede zei de kan sen op een dergelijk akkoord op „twaalf procent" te schat ten. Mocht het overleg misluk ken, dan zit volgens Hofstede het gevaar erin dat in bepaal de sectoren het voorbeeld van de Duitse metaalindustrie zal worden gevolgd. DEN HAAG De criminaliteit daalt. In 1986 werden vier miljoen Nederlanders van vijftien jaar en ouder het slachtoffer van criminaliteit, 34,3 procent van alle personen in deze leef tijdscategorie. Twee jaar geleden was dat nog 36,2 procent. Wel nam in vergelijking met 1984 het aantal diefstallen van fietsen, bromfietsen en auto's toe. Uit het onderzoek van het CBS blijkt dat Amsterdam de gevaarlijkste stad is. In 1986 was 55,5 procent van alle Amsterdam mers het slachtoffer van criminaliteit. In Utrecht was dat percentage 46,4 procent, in Den Haag 44,7 procent en in Rotterdam 42,4 procent. Op het platteland was dat percentage niet hoger dan 21,1. Twee gijzelaars Valkenburg bekend VALKENBURG De identiteit van twee van de drie verdachten van de overval op de vestiging van de NMB in Valkenburg op 30 april, waarbij elf mensen werden gegij zeld, is bekend. Het zijn twee man nen die op 8 februari uit de Lantin- gevangenis in Luik ontsnapten: de 32-jarige R. van O. uit Vorst en de 25-jarige Fransman Ph. D. De iden titeit van de derde staat nog niet vast. De overvallers verbleven al sinds 14 april in Zuid-Limburg waar zij vakantiehuisjes hadden ge huurd. Volgens de politie was Van O. ook betrokken bij bij een niet geslaagde overval op het NMB- kantoor in Sluis, op 9 april. Kamer verdeeld over monumenten DEN HAAG De Tweede Kamer heeft verdeeld gereageerd op de veranderingen die minister Brinkman van WVC wil aanbrengen in de be staande, uit 1961 stammende Monumentenwet. Brinkman hoopt met een gewijzigde Monumen tenwet het schaarse beschikbare geld beter te kunnen verdelen en toch meer monumenten, waaronder bijvoorbeeld de jongere bouwkunst van na 1850, tegen de slopershamer in bescher ming te kunnen nemen. Hij meent dat het rijk on der alle omstandigheden de laatste verantwoorde lijkheid moet behouden en dus ook zal moeten aanwijzen welke gebouwen „monument" zullen kunnen worden. Provincies, die momenteel voor al financieel nauw bij de bescherming van het cul turele erfgoed betrokken zijn, kunnen naar de mening van de minister straks hooguit nog een adviserende rol spelen. De fracties vinden dat de rol van de provincie al te ver is teruggedrongen. Man bekent ombrengen echtgenote DORDRECHT De 42-jarige S.E.M. uit Amsterdam heeft be kend zijn 27-jarige echtgenote Asa Hamid met messteken om het le ven te hebben gebracht. Het li chaam van het slachtoffer, moeder van twee kinderen, werd 20 april gevonden in een vliet in de ge meente Nieuw en Hoog Blokland, waar het, zo bleek uit onderzoek, al minimaal een maand had gelegen. De man vertelde met zijn vrouw in de auto hooglopende ruzie te heb ben gekregen. Daarna heeft hij haar omgebracht en nog enige tijd met het lichaam rondgereden, om het vervolgens in de vliet in Blok land achter te laten. Meer vrijheid politie bij afhandelen boetes DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren be sloten de politie meer bevoegdheden te geven op het gebied van het afhandelen van bekeuringen. Het gaat voornamelijk om verkeersovertredin gen, maar ook om overtredingen van de wet pe riodieke autokeuring, de jachtwet, vogelwet, visserijwet en het reglement binnenvisserij. Ook wanneer de politie een schikking voorstelt blijft overigens beroep op de rechter mogelijk. Ook de opsporingsambtenaren van de Rijksdienst voor- het Wegverkeer hebben deze bevoegdheid ge kregen op het punt van de periodieke keuring van motorrijtuigen. Het ministerie van justitie wijst erop dat het besluit van de regering uit sluitend overtredingen betreft en geen misdrij ven. Rijden onder invloed van alcohol is een misdrijf en dan komt er altijd justitie aan te pas, ook bij een schikking. VERANDERINGEN IN MONDSLUMVLIES KUNNEN WUZEN OP VIRUS ROTTERDAM Vijf tienhonderd deelnemers aan een wetenschappe lijk symposium over Aids, gisteren in de Rot terdamse Doelen door de Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Tandheelkunde georga niseerd, hebben op het hart gebonden gekregen dat tandartsen een be langrijke rol kunnen spelen bij het zeer vroeg tijdig onderkennen van de ziekte. „Een aantal verschijnselen in de mond blijkt in verband te kunnen staan met het feit dat een patiënt sero positief is", legde voorzit ter M. Groen van de sec tie Huistandartsen, na af loop uit. „We wisten dat niet, maar sinds de ziekte door zijn epi demisch karakter alle medi sche aandacht op zich gecon centreerd heeft, is een duide lijke samenhang gevonden tussen bepaalde symptomen in de mondholte en begin nende Aids. Dit dwingt de tandarts des te meer om bui tengewoon zorgvuldig te werk te gaan en extra te let ten op veranderingen in het mondslijm vlies. We zullen meer moeten gaan doen dan louter de halfjaarlijkse con trole van tanden en kiezen". Van belang is dat zestig pro cent van de Nederlandse be volking twee keer per jaar naar de tandarts gaat. Uit zonderingen daargelaten, krijgt geen enkele medicus zijn patiënten zo vaak en zo regelmatig te zien. Groen: „Het betekent dat voor ons een signalerende taak zal zijn weggelegd, want juist in de mondholte doen zich de eer- A. Heijboer: „We zullen ons als volk steeds grotere financiële offers moeten getroosten om aids te voorkomen en te bestrijden". ste symptomen van Aids in een buitengewoon vroeg sta dium voor; daar kun je al iets zien, terwijl de lijder voor de rest nog kerngezond lijkt. Het schept voor ons een ge heel nieuwe situatie. Overi gens zal de tandarts de pa tiënt nooit zelf van zijn ver moedens op de hoogte stellen; hii zal hem, zoals in alle twij felgevallen, doorverwijzen naar de geëigende specialist. We willen patiënten niet no deloos ongerust gaan maken, want dikwijls zal het achteraf gezien een loos alarm betref fen". Huiver Volgens vice-voorzitter dr. P. Crielaers van de Maat schappij tot Bevordering der Tandheelkunde is het aantal bezoeken aan de tandarts niet afgenomen sinds bekend is geworden dat het aids-vi rus bij een behandeling in de mond overgebracht kan wor den. „Maar van huiver bij onze patiënten hebben we wel degelijk iets gemerkt. Onze speciale infolijn staat roodgloeiend en het komt veelvuldig voor, dat mensen die een afspraak voor een consult willen maken, telefo nisch vragen: draagt u hand schoenen en een mondmas- ker?". „Verder krijgen we nogal wat positieve reacties. Het publiek is blij verrast over de snelheid waarmee tandartsen onze adviezen met betrek king tot de vereiste hygiëne hebben opgevolgd zonder dat daar onmiddellijk een ta riefsverhoging tegenover heeft gestaan. Ook wij als be stuur zijn daar verheugd over. We kunnen zeggen dat tandartsen en mondhygiënis ten in zeer groten getale de door ons aanbevolen veilig heidsmaatregelen getroffen hebben. De verkoop van la tex handschoenen is gewoon niet bij te houden geweest". De tariefsverhoging zelf kwam op de besloten studie dag in Rotterdam niet aan de orde. Zoals bekend willen de tandartsen hun vergoedingen met 25 procent opgeschroefd zien om de bescherming te gen aids in hun praktij kruimten te kunnen bekosti gen. Voorzitter A. Heyboer van de sectie Beroepsontwik keling daarover: „Wel is ge sproken over het feit dat wij ons met z'n allen als volk steeds grotere financiële of fers zullen moeten getroosten om aids te voorkomen en te bestrijden". Waarborgen „De overheid blijkt daarin C'tief mee te denken en dt ook een vinger aan de pols bij de onderhandelingen die wij voeren met de ziekte kostenverzekeraars. Daarbij iets nieuws in de medi sche sector wordt door de overheid de voorwaarde ge steld dat eventuele tariefs verhogingen, bedoeld om het hygiënisch niveau van de be handeling te verbeteren, metterdaad voor dat doel worden aangewend. Totnutoe bestonden er geen waarbor gen, maar nu gaat een en an der contractueel vastgelegd worden". Vice-voorzitter Crielaers van de KNMT bestreed de sug gestie dat de tandartsen be reid zouden zijn tot een com promis en uiteindelijk genoe gen zouden willen nemen met een tariefsverhoging van 10 tot 12 procent. „Ons voor stel is gebaseerd op reële kos ten die we moeten maken. Er is, dat moet me echt van het hart, ten onrechte de kwalij ke indruk gewekt, dat de tandartsen een financieel slaatje willen slaan uit de aids-problematiek. Wel- zal samen met het ministerie van WVC bekeken worden of de verhoging geleidelijk kan worden doorgevoerd. We zouden kunnen beginnen met een bepaald percentage en dat omhoog brengen naar mate de epidemie om zich heen grijpt. Want daar waren alle deskundigen op ons sym posium het over eens: de stroomversnelling moet nog komen". PIET SNOEREN Drs. H. Oevering bekijkt eens goed de oorkonde die behoort bij de jaarlijkse DSM-prijs voor jonge onderzoekers. De 27-jarige winnaar uit Lelystad kreeg de onderscheiding voor zijn promotie-onder zoek aan de Universiteit van Amsterdam naar het mechanisme van het overbrengen van elektronen op lange afstand. De prijs, vergezeld van 10.000 gulden, werd in kasteel Vaalsbroek uitgereikt door ir. D.J. Venderbos (rechts), directeur DSM Research BV en tevens voorzitter van de jury. DE KNOLLEN Leven iets duurder DEN HAAG Het leven is tussen medio maart en medio april 0,2 procent duurder ge worden. Oorzaak daarvan zijn prijsstijgingen voor kleding, schoenen, eieren en benzine. Koffie werd goedkoper. On danks de prijsstijging in ge noemde periode wordt voor het hele jaar nog steeds op een prijsdaling gerekend van ruim 0,5 procent. GRONINGEN De VVD-statenfractie in Groningen heeft naar het hoofdbestuur van de partij een boze brief gezonden met zware kritiek op het keuzesysteem binnen de partij voor het vaststellen van de kandidaten van de Eerste Kamer. Reden voor de boosheid is het feit dat mevrouw L. Vonhoff-Luyendijk en de andere kandidaat uit Groningen, oud-partijvoorzitter J. Kam- minga, op een onverkiesbare plaats zijn gezet. De Groninger VVD-statenfractie overweegt bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer op 9 juni zijn stem uit te brengen op mevrouw Vonhoff. Fractievoorzitter Joris Voorhoeve kwam gisteren tot de conclu sie dat de rebellie de VVD geen senaatszetel noch de regerings coalitie de meerderheid in de Eerste Kamer zou kunnen kosten. Men kwam aanvankelijk tot die conclusie op basis van de inge wikkelde rekenmethoden en lijstverbindingen. DEN HAAG Ongeveer anderhalf miljoen mensen in Nederland lijden aan migraine. Hoewel het een veel voorkomende ziekte is, bestaat er nog geen goed geneesmiddel voor. Wel zijn er onderzoeken naar de oorzaak en ge neeswijzen over de hele wereld aan de gang en verwacht men over enke le jaren een nieuw medi cijn dat mogelijk een mi- graine-aanval verhindert. Op de bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten die vandaag in Utrecht wordt gehouden, gaat de Leidse neuroloog M. Ferrari in op die nieuwe ontwikke lingen. Ferrari maakt een onder scheid tussen gewone migraine (85 procent van alle gevallen) en klassieke migraine. „De normale verschijnselen bij mi graine zijn hoofdpijnaanvallen, die gemiddeld eens per maand voorkomen en tussen de vier en achtenveertig uur kunnen duren. Ze gaan gepaard met misselijkheid en overgevoelig heid voor licht. Kenmerkend voor klassieke migraine is dat er, meestal vóór de aanval, tij delijke verlamming kan optre den of dat het gezichtsvermo gen tijdelijk wegvalt. Vooral dat laatste is zeer beangstigend voor de patiënt. Migraine zón der hoofdpijn komt ook voor, maar is zeer zeldzaam, minder dan een half procent Die pa tiënten hebben trouwens wel last van tijdelijke verlammin gen". Het gebeurt nog vaak dat de ernst van migraine als ziekte wordt onderschat. „Dat komt doordat migraine geen bedrei gende ziekte is, zoals bijvoor beeld aids. Hoewel het niet ge vaarlijk is, zijn de gevolgen toch vaak zeer ernstig. Denk maar aan het verlies van werk. Mensen die zo'n zes a acht aanvallen per maand hebben, moeten wel heel wat vrije dagen hebben om toch hun baan aan te kunnen hou den", aldus Ferrari. Geneesmiddelen Het idee dat migraine veroor zaakt zou worden door een beurtelingse verwijding en vernauwing van de bloedva ten, is allang achterhaald. Fer rari: „Het is evenmin waar dat „verkeerd" voedsel of te veel drank de oorzaak zijn van mi graine. Natuurlijk zijn dat wél factoren die de aanval kunnen uitlokken of verergeren. We hebben inmiddels ontdekt dat er tijdens een migraine-aanval een bepaalde stof vrijkomt in het bloed. Deze stof prikkelt de zenuwen die rondom de bloedvaten in de hersenen lo pen. Op het moment zijn we bezig met het ontwikkelen van een stof die een blokke rende werking heeft op die ze nuwen. Doordat het bloed die blokkerende stof opneemt, wordt de migraine-aanval ver hinderd". Volgens Ferrari duurt het nóg wel twee a drie jaar voor dje stof als erkend geneesmiddel op de markt komt. „We zitten nu in de eerste fase van hèt onderzoek en het gaat alléén nog maar om de vraag: werfct het of werkt het niet?. Op dit moment kan ik daar alleen maar van zeggen dat ik de in druk heb dat het misschien werkt". Aan het onderzoe;k werken 130 patiënten mee. Ferrari benadrukt dat er géén nieuwe patiënten meer bij kunnen komen. Pijnstillers Van alle geneesmiddelen die er in omloop zijn, zijn er vol gens Ferrari maar vier waar van daadwerkelijk is aange toond dat ze in staat zijn de migraine-aanvallen te vermin deren. „Dat zijn de stoffen propranolol, pizotifeen, fluna- rizine en methysergide. Deze stoffen komen respectievelijk voor in de geneesmiddelen In deral, Sandomigran, Sibelium en Deseril. De werkzaamheid van deze middelen is ongeveer even groot, maar de bijwer kingen per middel verschillen nogal". Gewone pijnstillers helpen niet tegen migraine. „De reden hiervoor is", aldus Ferrari, „dat ze tijdens een aanval niet opgenomen worden in het bloed. Op zo'n moment werkt het maag- en darmstelsel na melijk niet goed. Wat wél zóu helpen is inspuiten, maar daar zijn natuurlijk weer allerlei praktische bezwaren tegen. Tijdens een aanval zou je dan naar een ziekenhuis moetén gaan om je te laten inspuiten. Voor zover ik weet, komt dat alleen in Amerika voor". Ook alternatieve therapiëen biedén volgens Ferrari geen uitkomst. „Vaak treedt er wel een tijde lijke verbetering op, maar dat is dan meer te danken aan het psychische effect van zo'n the rapie". JEANNETTE VOORBIJ ADVERTENTIE Als u reeds in mei de deal van het jaar wilt maken, noteert u dan de BMW top-occasionshow in uw agenda Want BMW organiseert, in samenwerking met een aantal dealers, een occasionshow in het Holiday Inn te Leiden. Een 60-tal exclusieve automobielen, u moet denken aan occasions vanaf f50.000,-, biedt een royale keuze in BMW's uit de 5- en 7-serie en een klein aantal uit de 3-serie. Naast deze BMW's treft u ook nog enkele andere ex clusieve merken aan. Gezien de bouwjaren van deze auto's, vanaf 1984, en de gegarandeerde en veelal lage kilometerstanden, mogen we hier gerust van jonge occasions spreken. Bovendien verleent de dichtst bij u gevestigde BMWdealer een half jaar volledige garantie op de door u gekozen auto. Gedurende deze show is tevens het complete BMW M Style assortiment in zowel kleding als accessoires te zién Wilt u zich eens oriënteren in het topsegment van occasions, dan bent u 9 of 10 mei van harte welkom De show is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Het Holiday Inn ligt direct aan de A44 tussen Wassenaar en Amsterdam. EEN NIEUWE ERVARING VOOR EEN INGEREDEN PRUS.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3