Religieus pretpark voor welgestelden finale Thank you for visiting Heritage U<SA. God loves yóu, He really does. Medisch risico £eidöc6omant Hurry back. Love, ZATERDAG 9 MEI 1987 Links: Het (in opspraak zijnde) predikanten echtpaar Jim en Tammy Bakker verwelkomen via reclameborden de gasten van Heritage USA. Rechts: Het bord bij de uitgang van het park: „Dank voor uw bezoek aan Heritage USA. God houdt van u. Dat doet hij echt. Kom snel terug. Liefs, Jim en Tammy", luidt de tekst. Het Heritage Grand Hotel. Op de achtergrond de nieuwe, 21 verdiepingen tellende hoteltoren. FORT MILL - De portier van het Heritage Grand Hotel komt jui chend onze kant uit. „Heerlijk dat jullie er zijn. Weljcom. Dit wordt de leukste vakantie van jullie le ven". Wij reiken de in een oogver blindend wit uniform gestoken jon geman de hand, maar die weigert hij resoluut. „Handen geven doen wij hier niet. Wij omhelzen el kaar". Met enige tegenzin drukken wij de man aan onze borst. „Praise the Lord! Praise the Lord!", roept de portier. Wij gaan de monumen tale hal van het hotel binnen en melden ons bij de receptie. „Jesus Christ is the Lord" staat met reus achtige gouden letters boven de ba lie. Een overvriendelijke juffrouw zegt: „Wat fijn dat jullie er zijn. Praise the Lord". Om vervolgens haar aandacht geheel te richten op onze Italiaanse pullovers. „Wat prachtig. U ziet er heel, heel goed in uit1", zegt ze. Nog voor we onze kamer bereiken, maakt eep gevoel van verbijstering zich van ons meester. Een in goudbrokaat ge stoken dame speelt op een gouden vleu gel die op een verhoging in het midden van de hal is geplaatst. Het bedienend personeel holt af en aan, slechts voorge kookte vriendelijkheden debiterend. De jongeman die ons van een maaltijd voorziet, zegt: „Het is mij een groot ge noegen jullie vanavond te mogen bedie nen. Mijn naam is Brent. Fijn dat jullie er zijn. Praise the Lord. Er wacht jullie een heerlijke maaltijd". Aan de muren van het hotel hangen tientallen ouderwetse, devotionele schil derijen: de Goede Herder, Jezus Weent over Jeruzalem, Jezus Onderwijst Zijn Leerlingen, de Wonderbaarlijke Brood vermenigvuldiging; een sentimenteel-re- ligieus genre dat wij als volkomen afge daan beschouwden, maar dat hier, te midden van een bijna stuitende overda digheid, welig blijkt te tieren. Onze hotelkamer zou de afgunst van zulke hotelmagnaten als James Marriott en Conrad Hilton kunnen opwekken. We worden geacht te baden in een schelpvormig bad. We kunnen ons uit strekken op een quasi antiek bed van notenhout. Wij kunnen gebruik maken van een televisietoestel dat in een reus achtige kast is geplaatst. Niet bescheiden Het Heritage Grand Hotel ligt in het hart van Amerika's snelst groeiende reli gieuze pretpark dat in feite Heritage USA heet en dat zich op dit ogenblik m de eerste fase van zijn overigens storm achtige ontwikkeling bevindt. Het park, met de bouw en aanleg waarvan drie jaar geleden werd begonnen, is gesi tueerd op een ruim 1200 hectaren groot terrein in de glooiende heuvelen van South Carolina. Het geheel is een men- feling van religie, commercie en show. ezus Christus mag dan the Lord zijn, enige christelijke bescheidenheid is bij de opzet van dit volledig aan Zijn zaak gewijde project niet betracht. Integen deel. Tot nu toe heeft de overkoepelende organisatie PTL (wat staat voor Praise the Lord) 175 miljoen, voornamelijk door de gelovigen geschonken dollars in het park geïnvesteerd. Daarvoor is het al genoemde Heritage Grand Hotel met vijfhonderd luxe kamers, een pretpark met enorme waterglijbanen, een zeer protserige winkelgalerij, een auditorium, een tenniscomplex, een reeks huurcha- lets, een zwembad en een conferentie centrum annex televisiestudio-gehoor zaal-theater opgetrokken. Een nieuwe hoteltoren van 21 verdiepingen, met nog eens 513 kamers, nadert zijn voltooiing. Vier restaurants - waarvan twee zeer lu xueuze - draaien op volle toeren. Een nieuw restaurant, geheel opgetrokken in Walt-Disneystijl, is in aanbouw. Er moet bovendien nog een bijbels themapark komen, alsmede een naar oude kaarten nagebouwd Jeruzalem, compleet met een Hof van Olijven en een Calvarie berg: geen Jeruzalem op schaal, maar een echte kopie van de bijbelse stad zo als ze er aan het begin van onze jaartel ling uitzag. Eveneens in ontwikkeling zijn vijf op het terrein gelegen luxe wo ningbouwprojecten waarin de gelovigen hun goede geld kunnen investeren. In aanbouw is ook een zeven verdiepingen hoog appartementencomplex in „Schot se stijl", compleet met zwembad en an dere hoogst luxueuze aanhangels. En dan is er nog de camping met ongeveer vier honderd staanplaatsen die al op volle toeren draait. Bijbelse kermis Heritage USA is een overweldigend suc ces. Ondanks de overal zichtbare kitsch, ondanks de prijs van de hotelkamers (honderd dollar per nacht) en ondanks het feit dat de commercie genadeloos ge bruik maakt van de religieuze sentimen ten van de honderdduizenden Amerika nen die er voor hebben betaald, bezoch ten het vorig jaar al vier miljoen mensen het pretpark. Overigens is niet het tien jaar geleden in het leven geroepen PTL de aanstichter van deze merkwaardige bijbelse kermis, maar het onlangs zeer m opspraak geraakte predikantenechtpaar Jim en Tammy Bakker. Dit tweetal heeft zich onlangs uit de PTL en het pretpark moeten terugtrekken, omdat Tammy aan de drugs was en Jim - overigens al zes jaar geleden - een overspelige nacht doorbracht met een 21-jarige dame. Wie mocht denken dat deze schandalen de feestvreugde in Heritage USA enigerma te zou hebben getemperd, maakt een vergissing. De rechtgelovigen hebben Jim en Tammy allang vergeven, zoals ze het omstreden'echtpaar ook hebben ver geven dat er waarschijnlijk enigszins vreemd met de financiën is omgespron gen. Alleen de professionals van PTL leggen enige terughoudendheid aan de dag. Als wij de persafdeling van de organisa tie bezoeken, blijkt men daar buitenge woon op z'n hoede te zijn. Na ons hals over kop van een perspasje te hebben voorzien met de opmerking dat het is toegestaan iedereen te vragen wat wij willen, worden we snel van de persafde ling verwijderd. Later blijkt waarom: juist die dag wordt bekend dat Jim en Tammy Bakker vanaf 1984 ongeveer 4,8 miljoen dollar hebben getoucheerd van PTL, dat zelf zegt jaarlijks 129 miljoen van zijn aanhangers te ontvangen. Van die onthulling maakt de Amerikaanse pers zich nog dezelfde dag met gretig heid meester. Maar de gelovigen die in groten getale de wonderen van Heritage USA aanschouwen, blijven ongeschokt. Goedkoop sentiment Wie iets van het karakter van dit „Dis neyland der Vromen" (de uitdrukking is van Time) wil begrijpen, moet eerst we ten dat Jim en Tammy Bakker zich van een snel groeiend PTL-televisienetwerk (dat 15 miljoen gezinnen zegt te berei ken) hebben bediend teneinde hun faam over de gehele VS te verspreiden. Ze hebben dat gedaan in een stijl die de tv-serie Dallas waardig zou zijn. Zin gend, wenend, het voetvolk bij tijd-en wijle om vergiffenis en zeer regelmatig om geld, veel geld vragend, en voor het overige vrolijk lachend, hebben ze mil joenen Amerikaanse gelovigen aan hun devotionele soap-opera gebonden. In fei te behoort het predikende tweetal niet tot een officiële Kerk. Hun religieuze leerstellingen zijn beperkt. Men hoeft zijn hart slechts open te stellen voor Je zus en de rest gaat vanzelf. Het tweetal predikt bovendien dat het echte geloof in Jezus met onmiddellijke ingang wordt beloond met aardse rijkdommen en alge heel welbevinden. De Jezus van Jim en Tammy Bakker is kennelijk op aarde ge komen om het leven van fleur en franje en bovendien van ongeloo'flijke hoeveel heden kitsch en goedkoop sentiment te voorzien. Als men maar niet te veel zon digt en zich maar blijft openstellen voor de Heer, kan een mens eigenlijk niets meer gebeuren. Rijkdom is geen be zwaar. Integendeel. Tammy heeft in de jaren dat ze grote triomfen via de PTL-televisie vierde, naast de Blijde Boodschap ook nog een rijk assortiment cosmetica aan de man gebracht. In Heri tage USA kan men gouden en zilveren sieraden alsmede edelstenen van elke stijl, maat en prijs kopen. De schoon heidssalon van Tammy is nog steeds in vol bedrijf. Menig bezoekster laat er zich van wimpers en vingernagels voorzien van het buitensporig formaat dat Tam my tot voor kort met zoveel succes droeg. Andere winkels voorzien de gelovigen van luxe kleding, bevlogen boekwerken, devotionalia van elke soort en prijs, grammofoonplaten (goeddeels volgezon- gen door Tammy die ons in alle poses vanaf de hoezen toelacht), bonbons en gebak. Religieus coma Rijst de vraag hoe een volwassen Ameri kaan in Heritage USA zijn dag door brengt. Is hij donateur van PTL en over schrijdt zijn jaarlijkse bijdrage de dui zend dollar, dan heeft hij recht op een gratis verblijf van vier dagen in Heritage USA, inclusief het hotel. Heeft hij zich voor een lager bedrag lid van de PTL- organisatie laten maken, dan krijgt hij op alle attracties en alle artikelen tien procent korting. Van de gelovige wordt voorts verwacht dat hij zich op onbekommerde wijze vermaakt, dat hij een bezoek brengt aan een van de exquise restaurants van het project, dat hij zich op de waterglijbanen waagt, dat hij de nodige aankopen doet, maar ook dat hij deelneemt aan bijbelse workshops, conferenties, trainingen en diensten die er aan de lopende band worden gehouden. Er zijn trainingen voor echtparen die het moeilijk met el kaar hebben. Er zijn kinder- en tiener bijeenkomsten. Er zijn bijbeluitleggingen en vrome gespreksrondes. Er zijn nach telijke communiebijeenkomsten. En er is zelfs studiebijeenkomst over het onder werp: „De bijbelse principes van de fi nanciële vrijheid". In de grote tv-studio met 1350 zitplaat sen treden regelmatig artiesten op, alle maal vertolkers van het religieuze lied, dat dan wel in een eigentijds pakje is ge stoken. Avondkleding, smokings, rok- kostuums en glitterjurken behoren tot de standaarduitrusting van die artiesten. Tot voor kort was de dagelijkse tv-opna- me van de „Jim en Tammy Bakker Show" het absolute hoogtepunt van een Heritage-dag. De gelovigen verdrongen elkaar om dat gebeuren te kunnen bij wonen. En in het land stelden vele hon derdduizenden volgelingen hun toestel len elke dag op de PTL-zender af. Jim en Tammy verschenen dan welgekapt, zwaar opgemaakt en in de meest swin gende kleding op de buis. En tot de show behoorde niet alleen een goed gedoseer de hoeveelheid vrolijkheid, vermaan en vergeving, maar ook handopleggingen, gebedsgenezingen en het spreken in ton gen. Niet zelden geraakten de toeschou wers in een soort religieus coma. En de extase droeg een vrijwel algemeen karak ter. Zondeval Jim en Tammy hebben zich, na hun zondeval, schielijk teruggetrokken in hun zeer riante huis in Califomië, in het geruststellende vooruitzicht dat PTL voorlopig hun riante jaarinkomen blijft betalen. De geestelijke leiding van PTL is intussen in handen gelegd van Jerry Falwell, een uiterst conservatieve en weinig tot vrolijkheid geneigde predi kant die ook aan het hoofd staat van de zeer reactionaire politieke mantelorgani satie Moral Majority (vier miljoen le den). Falwell is eveneens „bekend van radio en tv". Hij zendt dagelijks het door 547.000 gezinnen bekeken pro gramma Old Time Gospel Hour uit. Of Falwell, die zichzelf ook nog adviseur van president Reagan noemt, zich in het religieuze Dallas van Jim en Tammy op de been kan houden blijft overigens de vraag. De gelovigen, die tot het vergeven van zelfs de ergste zonde bereid zijn, wensen de spoedige terugkeer van de Bakkers. Daartoe worden brieven ge schreven en handtekeningenacties ge voerd. Maar de concurrentie wil dat kos te wat het kost voorkomen. Vooral tv-predikant Jimmy Swaggart - die de escapades van de Bakkers zou hebben laten uitlekken aan de pers - is daar te gen. De terugkeer van Jim en Tammy zou Swaggart tot nieuwe en nog schok kender onthullingen over het predikan- tenpaar kunnen aanzetten, zo wordt in Heritage USA gevreesd. Wat de nog steeds groeiende schare van gelovigen naar Heritage USA voert, is niet geheel duidelijk. Een uit Pittsburg afkomstige ingenieur probeert ons klein- gelovigen uit te leggen wat er met hem is gebeurd, waarbij hij meteen de kantteke ning maakt dat, als wij niet bereid zijn ons hart volledig te openen, een goede uitleg nagenoeg onbegonnen werk is. Hij zegt: „Mijn vrouw en ik hebben alle ker ken gehad. We hebben op religieus ge bied alles doorgemaakt. Dan sta je opeens voor een geweldige rots, je hebt het gevoel door het leven verpletterd te worden. Je weet niet meer waarheen. Op dat moment vroegen Jim en Tammy Bakker ons ons hart geheel open te stel len voor Jezus, de Heer. Dat deden wij. Het was alsof er een wonder met ons ge beurde. Hallujah! Hallelujah!". Uitverkorenen De ingenieur springt op van zijn stoel, richt de blik hemelwaarts en spreidt zijn armen uit. Zijn echtgenote glimlacht in vervoering. Nadat de ingenieur weer is gaan zitten, zegt hij: „We werden op nieuw geboren. Wij behoorden opeens tot de uitverkorenen die zich „de nieuw geboren christenen" mogen noemen. Met de officiële kerken hebben we niks meer te maken. We staan in rechtstreeks contact met Jezus, we zijn in hem, met hem. We hebben daarom gewild dat Heritage USA er kwam. We storten nu al drie jaar achtereen duizend dollar. Drie jaar geleden was hier nog niets. Nu is er dit, dit wonder, dit bewijs dat het geloof in Jezus tot alles in staat is". Maar, zo vragen wij de man en diens echtgenote, gaat dit vreemde mengsel van commercie, show en religie hen dan niet tegenstaan? De echtelieden veinzen ons in het geheel niet te begrijpen. De man zegt: „U hebt nog een heel lange weg te gaan". Na anderhalve dag verlaten wij, moege- beukt door een teveel aan vriendelijk heid, uitgekeken op het overdadig ver toon van kitsch, wansmaak en commer cie de terreinen van Heritage USA. Ei genlijk bestaan daar, zo hebben wij ont dekt, slechts twee taboes: tabak en alco hol. Voor het overige mag er alles: Of nee, er heerst in feite nog een taboe in de wondere wereld van PTL en Jim en Tammy Bakker: armoede. Wie geen geld heeft, wie niet welvarend is, heeft in Heritage USA niets te zoeken. Rijkdom is in Amerika's grootste religieuze pret park een schone deugd. Met enige behendigheid ontlopen we de portier en diens afscheidsomhelzing. De jongeman ziet ons trouwens niet. Hij ligt in de armen van een dame die zojuist uit een limousine is gestapt. „Praise the Lord! Praise the Lord!", roept de portier in vervoering. De hem toegestoken fooi stopt hij onbezwaard in de borstzak van zijn smetteloos witte uniform. JO WIJNEN Er is iets raars met medische fou ten. Iedereen vindt dat dokters geen fouten mogen maken, maar iedereen kan op zijn vingers natel len dat in het ingewikkelde medi sche bedrijf onherroepelijk fouten worden gemaakt. In weekblad De Tijd kwam de hemato- loog prof dr. C. A. M. Haanen daar kort geleden rond voor uit. Het opmerkelijke was dat hij niet de beschuldigende vin ger uitstak naar blunderende collega's, maar royaal een hand in eigen boezem stak. Zo had hij eens bij een patiënt een tumor „vergeten", hoewel de röntgeno loog hem daarop had gewezen. Toen de patiënt zich een jaar later weer meldde was het te laat. „Dat was natuurlijk een uiterst pijnlijke ervaring. Eerlijk gezegd heb ik het de patiënt niet durven vertel len. Hij is later helaas aan die tumor overleden. Natuurlijk heb ik onmiddel lijk maatregelen genomen om zoiets in de toekomst te voorkomen". Haanen heeft dit verhaal ook verteld op een con gres, dat de Nijmeegse Faculteits Vereni ging - dat is een club van medische stu denten - vorige week hield. Ook werd er gesproken over de vraag hoe dit soort fouten te voorkomen zijn. Nu is het rare dat zelfs vermijdbare fouten nooit hele maal te vermijden zijn. Haanen trof maatregelen tegen zijn black out, maar toch kan hij, evenmin als wie dan ook, garanderen dat hij in de toekomst niet een andere onbegrijpelijke blunder maakt. Er is zelfs een natuurkundige wet die zo'n garantie onmogelijk maakt. Dat is de beroemde „tweede hoofdwet van de thermodynamica". Ik zal u de onestheti sche formule besparen, maar de wet komt er op neer dat bij elke overdracht van informatie de ruis, de chaos en de misverstanden toenemen. Een bekend gezelschapsspelletje is op dit principe ge baseerd. Iemand schrijft een boodschap op een papiertje, geeft die fluisterend aan zijn buurman door, die vertelt het weer aan zijn buurman enzovoort, en de laatste in de rij maakt het doorvertelde bericht bekend. Dat is bijna altijd la chen, gieren en brullen, want de bood schap is meestal lachwekkend verminkt. De hoofdwet van de thermodynamica heeft dan met ruis, wanorde en misver stand, toegeslagen. Nu wordt in het ziekenhuis ontzettend veel doorverteld. De patiënt vertelt zijn verhaal, de dokter vertaalt dat verhaal in medische termen, schrijft het een en an der op in het medische dossier, leest die gegevens bij gelegenheid weer terug, er komen andere dokters aan te pas die ook weer papiertjes invullen, de verple ging schrijft ook de nodige paperassen vol, er is voortdurend overleg, en elke keer kan de ruis toeslaan. De som van misverstanden kun je beperken wat je maar wilt, maar tot nul reduceren kun je die som nooit. We willen het vaak niet voor waar hebben, maar de conclusie is onvermijdelijk: als je je overgeeft aan de zorgen van het medisch bedrijf dan loop je altijd een bepaald risico. Dat risico kan klein zijn, maar het is er wel. Het congres in Nijmegen ging daarover. Dokters praatten over de fouten in het medische bedrijf, zelfs onverbloemd over hun eigen blunders. Dat is uniek, want de medische stand is altijd tamelijk lichtschuw geweest als het over eigen fa len ging. Bovendien is het een enorme vooruitgang. Alleen door openhartigheid kun je wat aan dit probleem doen. Maar of het publiek door al die openhartigheid zich ook veiliger gaat voelen, dat waag ik te betwijfelen. Ik denk dat eerder het omgekeerde gebeurt: het onverbloemd noemen van de risico's van het medi sche bedrijf, zal de angst voor dat risico doen toenemen. Ga maar na. We leven langer en gezon der dan welke eerdere generatie ook, en nooit eerder voelden we ons zo be dreigd. Vroeger wisten we van niks en konden we nog onbekommerd zondigen, maar nu kennen we de risico's. Van zon licht, barbecuen en koffiedrinken krijg je kanker, van vrijen krijg je aids of andere kwalen, te veel stress is niet goed, te wei nig stress is ook al niet goed, de kans op een gehandicapt kind is twee op hon derd, kortom, je kunt het zo gek niet verzinnen of het is met risico's besmet. Het vervelende is dat bijna niemand die risico's koelbloedig kan inschatten. Gro te rampen of spectaculaire missers ma ken een vervaarlijker indruk dan een op telsom van kleine rampen. Zo is een kwart van de bevolking er van overtuigd dat vliegen gevaarlijker is dan autorij den. Dat is niet het geval: autorijden is twintig keer gevaarlijker. Maar zelfs als je dat weet, dan voel je je in het vlieg tuig toch niet helemaal op je gemak. An der voorbeeld. Roken veroorzaakt ze ventienduizend doden per jaar. Een ramp. Maar omdat deze catastrofe zich in een reeks van weinig spectaculaire minirampjes voltrekt, maakt dit minder indruk dan pakweg de ramp met die veerboot. Welnu, medische missers („Vrouw overlijdt door vergissing chi rurg", „Boete arts wegens grove fouten bij zwangerschap") zijn spectaculair en uiterst mediageniek, want geen lekkerder schandaal dan een medisch schandaal. Die komen dus in de krant, en zo hoort het ook. Maar omdat ze zo spectaculair zijn, ga je bijna vergeten dat het medi sche bedrijf ook wel eens iets goed doet. J. Paalman

Leidse Courant | 1987 | | pagina 28