Den Haag volgens Leo Wisselink EaidócSouttMit1 Pummel De Passage in Den Haag. Leo Wisselink wil beroemd worden. Want rijk. Zodat hij lekker kan gaan rei zen. Maar inkomenstechnisch bezien had-ie dan toch beter in de weg- en wa terbouw kunnen blijven? ..Misschien, misschien. Maar dat technisch tekenen, dat ik heb gedaan, is zó droog. Geen va riatie, geen dramatiek - allemaal recht toe reent aan. Om dat nou ie leven lang te blijven doenIn de tija dat er aller lei bedrijven over de kop gingen, ging dat architectenbureau waarvoor ik werkte ook kapot. Toen heb ik er gelijk maar een definitieve streep onder gezet. En ben dus gaan schilderen. Tien jaar heb ik er intussen in geïnvesteerd, en vooral de laatste jaren gaat mijn inkomen lekker omhoog. Ik zit nu bijna op het niveau dat ik kan leven van mijn werk. Als dat zo doorgaatNee, het gaat bést met mij". Eigenlijk gaat het met Leo Wisselink (mulo, HTS, Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost) vooral goed sinds hij twee en een half jaar geleden vanuit Dor drecht verhuisde naar het Zeehelden kwartier hier ter stede. Aan de Piet Hein- straat 61 betrok hij een winkeltje annex atelier annex woonruimte en ging aan de slag met de vervaardiging van stadsge zichten. Haagse stadsgezichten. Station Hollands Spoor, Plein 1813, Hotel des Indes, De Gevangenpoort, Het Kurhaus - al die typisch Haagse plekjes legde hij vast met fototoestel en schetsboek om ze thuis uit te werken tot aquarellen die op timale herkenbaarheid paren aan schil dertechnisch vakmanschap. Plus nog eens aan eigen stijl en visie. En dat ver koopt. Van de zestig aquarellen waarin hij zijn kijk op de Residentie tot uitdruk king bracht, hangen er inmiddels veertig aan andermans muur. Wat haal je nou precies in huis met zo'n Haagse Wisselink? Een weergave van het stedelijk milieu die op het eerste gezicht een heel realistische indruk maakt. Maar waaraan bij nader inzien van alles man keert. Verkeer bijvoorbeeld. Neem het Plein 1813, van waaruit een tram de Alexanders! raat komt binnenrijden. Geen auto's, geen brommers, geen fiet sers, zelfs geen voetgangers. Waar is ie dereen? Nog op één oor? Weggevlucht? Maar de tram rijdt. Geenkip Ook op de Kneuterdijk, gezien vanuit restaurant Garoeda, is geen kip te beken nen. Evenmin als lantaarnpalen trou wens. In het restaurant zijn ook geen gasten, wat de ober met zijn Indonesi sche toppi niet belet door te werken. De aquarellen van Wisselink zijn kortom le ger dan de „echte" werkelijkheid. Maar in een bepaald opzicht ook weer voller. Bekijk Wisselinks weergave van het Kurhaus, gemaakt vanaf de Pier. Op de voorgrond een flinke lap donkere zee. Dan het Kurhaus zelf, waar alle licht op valt. Daarboven een heel hoge, dreigende wolkenpartij. Zoveel zie ie nooit tegelij kertijd, als je je hoofd tenminste stil houat; het zichtveld is veel groter dan de mens in werkelijkheid heeft. Nog een andere afwijking van de werke lijkheid is dat op veel aquarellen de hoe veelheid licht te groot is in verhouding tot de, vrijwel steeds aanwezige, massale wolkenpartijen. Mede daardoor ontstaat een subtiel surreëel sfeertje. In hoofdzaak blijft het nochtans realistisch wat Wisse link maakt. Zullen we het realistisch noemen met hier en daar impressionisti sche en abstracte invloeden? De schilder, in een royale bui: „Akkoord". Betaalbaar Wanneer Leo Wisselink straks beroemd is (en rijk, en op reis), dan hebben wij hem ontdekt - zoveel is duidelijk. Dat tijdvak zal echter nog enkele jaren op zich laten wachten en in de aanloop daarheen houdt hij zijn werkstukken be taalbaar. Achthonderd gulden voor een kleintje en vijftienhonderd voor een grote. Wie dat te veel geld vindt, kan ook een litho kopen. Van het formaat zestig bij veertig centimeter en tegen een prijs van tweehonderdvijfenzeventig gulden het stuk. Een derde manier om zijn werk voor het publiek beschikbaar te stellen, De Hofvijver. heeft Leo Wisselink juist vorig maand gecreëerd. Met acht van zijn mooiste stadsgezichten is hij naar een drukker ge togen, die ze vervolgens (tegen een zacht prijsje plus een originele aquarel) heeft weergegeven op ansichtkaarten. Zestien duizend setjes van acht stadsgezichten op ansicht heeft Leo nu in huis. Ze zijn de gelijk uitgevoerd en kosten een tientje per set, inclusief enveloppen. Wij vonden ze zo bijzonder dat we besloten voor zes er van deze pagina te reserveren. Leuk? Leo zelf vond het zó leuk dat hij Plein 1813 gezien vanuit de f™"™"™"™""™ Alexanderstraat. ZATERDAG 9 MEI 1987 door Piet Snoeren Waarom knijpen mensen een schijfje citroen uit over hun gebakken visje? Omdat ze denken dat dit de smaak ten goede komt. In feite echter doen ze het niet daarom. Ze doen het omdat hun voorouders dachten dat citroensap visgraten oploste. Menig adellijk persoon uit de historie is op onwaardige wijze aan zijn eind gekomen door te stikken in een visgraat. Menige gewone sterveling waarschijnlijk ook, al staat dat niet in de boeken. Om de dood uit tè stellen totdat zich een waardiger einde aandiende, deed men aus citroensap over de vis en die gewoonte is gebleven, hoewel de betekenis ervan met de uitvinding van de kabeljauwfilet verloren is gegaan. Er wordt gehandeld zonder te weten. Op dezelfde manier wordt er beweerd zonder te weten. We leven in het ik- tijdperk, wordt er beweerd. De solidariteit stikt in de visgraat van het ego; daar is geen citroen tegen gewassen. Wat blijft er over van het elan der jaren zestig, nu zelfs gewezen Provo-kopstukken de Majesteit een handje komen geven en prevelen dat het ze spijt, van die rookbom indertijd? De maatschappij is vergeven van de yuppies die ae geest terugduwen in de fles, wordt er beweerd. Wie echter het artikel „Politiek protest in Nederland" heeft gelezen dat onlangs werd afgedrukt door het Wetenschappelijk tijdschrift „Acta Politica", weet beter. Tachtig procent van de jongeren is bereid tot activisme voor politieke doeleinden, bleek uit dat onderzoek. Evenveel als vijftien jaar geleden. Sterker: toen ging er slechts één op de zes ook echt tot een daad van protest over; in 1985 was dat één op de vier. Ruim veertig procent van de bevolking, aldus de onderzoekers, is vandaag bereid ten baté van het milieu de straat op te gaan; een even groot percentage wil dat ook doen ten bate van de werkgelegenheid of de uitkeringen. „Hoor het rollen van de donder; 't is het Volk dat opmarcheert". Deze regels van Troelstra kunnen kennelijk nog steeds gezongen worden (door wie de melodie van „zwart zijn de meisjes van Batavia" beheerst tenminste, want op die wijs moest het van Troelstra; het protest in Nederland kent bizarre trekjes). En zo geviel het dat dit volgende rollen van donder de ruiten van de redactieburelen deed rinkelen: „Politiek manifest. Het harnas uit. Een definitieve stap naar buiten". Was getekend: de MannenbewegingWaar dit Mannenvolk dan wel op wilde marcheren? Naar welke wind de strijdbare huik werd gezet? Ongelogen: dit is wat er staat in de politiek manifest. Wii pleiten voor nieuwe vormen van aktie; voor strijdbaarheid met een glimlach, voor liefdevolle kritiek". En: „Door atv krijgen mannen de gelegenheid om gewoon eens lekker lui te zijn of voor hun persoonlijke verzorging. Daardoor zal onder meer het beeld van vrouwen die in de kledingrekken van de mannenafdeling snuffelen, spoedig tol het verleden benoren. Kleren maken de man, zegt men wel. Wii pleiten ervoor dat mannen zelf hun kleren kiezen Hier, nog een gave. „Naast een meer individuele benadering van de leerlingen lijkt het ons belangrijk dat jongens op school behalve typisch mannelijke vakken zoals figuurzagen en kleien ook typisch vrouwelijke vakken leren zoals verplegen, aandacht geven aan de verzorging van hun lichaam, aan dieren, aan planten". Enzovoort. De uitgave van het politiek manifest werd financieel mogelijk gemaakt door het ministerie van WVC, staat er ook. Zou Brinkman, het haantje van het Binnenhof, wel geweten nebben wat er in kwam? En zou hij de mogelijke mistificatie hebben doorzien die hier gepleegd wordt? De grap die er achter zit? De Duitse hoogleraar Jürgen von Kempski heeft kortgeleden de Odyssee van Homerus eens door de computer gehaald, het epos waarin de lotgevallen van de gelijknamige Griekse held bezongen worden. Zijn conclusie: „Gezien de manier waarop de mannelijke figuren in de Odyssee worden neergezet, kan het werk niet anders geschreven zijn dan door een vrouw. Immers: alle schrijfsters uit de literatuur tonen bij het schetsen van hun mannelijke personages een soortgelijke trotse neerbuigendheid die op slecht verholen minachting wijst. Ik kan niet één door een vrouw- beschreven mannenfiguur herinneren die goedbeschouwd geen pummel is". Stel dat deze professor Von Kempski in een verloren uurtje het politiek manifest van de Mannenbeweging door de computer zou halen. Hoe zou zijn conclusie luiden? Nou? Precies. Het strand in Scheveningen. De Kneuterdijk gezien vanuit restaurant Garoeda. spontaan even op zijn hoofd ging staan. Begrijpelijk als men zich realiseert hoe moeilijk en kostbaar het voor een aanko mend kunstenaar is om enige bekend heid te verwerven. De buitenstaander staat daar zo direct niet bij stil, maar om je werk geëxpo seerd te krijgen in een omgeving die eni ge allure heeft, is niet eenvoudig. Heb je zo'n expositie uiteindelijk geregeld, dan mag je, voordat er ook maar één werk stuk is verkocht, onmiddellijk duizend, tweeduizend of meer guldens afrekenen. De kosten van de feestelijke receptie waarmee zo'n happening geopend wordt, zijn namelijk voor rekening van de kun stenaar. Vorig jaar rond deze tijd expo seerde Leo Wisselink in hotel Des Indes. Al zijn vrienden en familieleden heeft hij toen op het hart moeten drukken toch vooral Spa te drinken, en niet elk half uur om een nieuw flesje te zeuren. Maar let op mijn woorden: die tijd is voorbij. Leo Wisselink gaat beroemd worden. En rijk. En veel reizen. WILLEM SCHEER Het Kurhaus in Scheveningen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 27