„De top zit er aan te komen" ■CeicUc Souwrit" Luchtbrug naar Athene niet te ver Ajax tiende Nederlandse finalist STEFAN KOVACS OVER AJAX: fetuige van het duel tussen Oranje en longarije, zal woensdag met meer dan gewone interesse de eindstrijd van Ajax in Athene volgen. „Ik maak me geen en kele zorg over de uitslag", voorspelt hij een goede afloop voor de Amsterdam mers. „Een aantal jaren geleden heb ik de ploeg gezien. Toen waren de meeste spelers nog zeer jong. In Rotterdam heb ik kunnen zien dat de meesten nu al be hoorlijk wat ervaring hebben. Ajax is op de goede weg, nog niet zo goed als in de jaren zeventig, maar het zit er wel weer aan te komen". ZATERDAG 9 MEI 1987 1 n nal Ie Stefan Kovacs (rechts) en Sjaak Swart zitten voorin en Piet Keizer en Johan Cruijff (rechts) achterin de auto die de voorhoede vormde van de triomftocht van Ajax door Amsterdam in 1972 nadat de tweede Europa Cup in de wacht was gesleept. AMSTERDAM - Ajax is woens dag in Athene tegen Lokomotive Leipzig de eerste Nederlandse voet balclub in de finale van de strijd om de Europa Cup voor bekerwin naars. Nederland leverde reeds ne gen keer een Europese bekerfinalist (5x EC I en 4x UEFA Cup). Het is trouwens zes jaar geleden dat Ne derland het laatst een vertegenwoordiger in een Europese eindstrijd had, in 1981, toen AZ'67 via een verlies van 3-0 en een winst van 4-2 de hoofdprijs aan het Ipswich Town van Frans Thijssen en Arnold Mühren moest laten. Nadien was Nederland met clubs of met nationale teams niet meer op een groot internatio naal eindtoernooi aanwezig. De weg te rug naar de top is lang. E>at heeft Ajax ondervonden, want het heeft de afgelo pen jaren steeds een mislukkend aan loopje genomen om zich uit het dal op te werken naar hogere Europese sferen. Dit seizoen mochten de Amsterdammer warm draaien tegen de Turkse staart- ploeg Bursaspor, Olympiakos Piraeus, Malmö FF en Real Zaragozza. Voordat de Amsterdamse club zijn eer ste echte Europese succes boekte, in 1971, moest men toezien dat Feyenoord de Nederlandse vertegenwoordiger was in het toernooi van de Europa Cup L En dat deed Feyenoord in 1969-1970, het eerste jaar van Ernst Happel als trainer in Rotterdam, uitstekend. Nederland was door het dolle heen om dat de eerste Europa Cup was binnenge haald. Uren wachtte een gigantische massa op de Coolsingel bij het stadhuis op de helden, aan wie een nadien nim mer geëvenaarde hulde werd gebracht. In 1971 werd de prestatie van Feye noord geïmiteerd door Ajax, dat in het Londense Wembley-stadion op 2 juni voor de eerste keer in het bezit kwam van de Europa Cup door de volslagen outsider Panathinaikos door doelpunten van Dick van Dijk en invaller Arie Haan met 2-0 te kloppen. Het bereiken van die mijlpaal betekende ook het be gin van het einde. Immers, pal na de triomf op Wembley kondigde Rinus Mi- chels zijn vertrek aan naar Barcelona. Cruuff-show De successenreeks van Ajax had toen zijn hoogtepunt nog niet bereikt. Het eerste jaar van Michels' opvolger, de ge moedelijke, pijprokende Roemeen Ste fan Kovacs, leverde behalve de Neder landse „doublé" andermaal de Europa Cup I op. Na een ware Johan Cruijff- show in de Kuip werd Inter Milaan met 2-0 geklopt. Cruijff nam de produktie ge heel voor zijn rekening. Na die 31e mei van 1972 werd het min der met het Nederlandse clubvoetbal. Weliswaar won Ajax een jaar later in Belgrado zijn derde Europa Cup I dank zij een doelpunt van Johnny Rep tegen Juventus en moest het Nederlands Elftal zij een doelpunt van Johnny Rep tej via de WK's van 1974 en 1978 nog aan de successenreeks beginnen, de aftake ling was in feite al in gang gezet. Feye noord won in 1974 nog wel de finale van de strijd om de UEFA Cup tegen Tottenham Hotspur (2-2 en 2-0), maar Nederland maakte tijdens de return in de Kuip kennis met een nieuw feno meen: het voetbalvandalisme door zich ernstig misdragende Engelse supporters. Na Feyenoord bereikten FC Twente (1975), PSV (1978) en AZ'67 (1981) de eindstrijd van de UEFA Cup. FC Twen te leek bij de eerste finalewedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach (0-0) een goed uitgangspunt te bezitten, maar leg de in het eigen kleine Diekman-stadion het loodje (1-5). PSV bereikte in 1978 het hoogtepunt in zijn bestaan door zich de UEFA Cup toe te eigenen ten koste van Bastia (met Johnny Rep). AZ'67 vierde het bereiken van de finale in 1981 ook als een hoog tepunt, hoewel het na de eerste ontmoe ting met Ipswich Town de finale al had verloren. Na de 3-0 in Ipswich volgde een boeiende ontmoeting in het Olym pisch Stadion, waarbij AZ met 4-2 aan het langste eind trok. FRANS LEERMAKERS MONACO - Stefan Kovacs (66), tegenwoordig bij het AS Monaco van Sören Lerby, is nog altijd de beminnelijkheid zelve. Laat tegen over de Roemeen het woord Ajax vallen en hij zit op het puntje van zijn stoel. Nadat Rinus Michels Ajax in 1971 voor het eerst de Europa Cup voor landskam pioenen had bezorgd, volgde de toenma lige trainer van Steaua Boekarest hem op. Een ogenschijnlijk onmogelijke mis sie. Gaan werken bij de beste club van Europa betekent immers dat je niet nóg hoger kunt. Maar Kovacs ging de uitda ging aan. En na twee jaar Amsterdam kon hij wijzen op twee kampioenschap pen van Nederland, twee Europa Cups, een nationale beker en de wereldcup. Kovacs bewaart beste herinneringen aan Ajax, waar hij verzeild raakte nadat In- ter Milan vergeefse pogingen had onder nomen hem uit Roemenië te halen. „Het waren echte profs, de laatste Mohi kanen met een amateurhart. Het beste team ook dat ik ooit heb mogen coa chen. Toen ik kwam heb ik nog een grapje gemaakt. „We hebben.alles ge wonnen", zeiden ze tegen me. Ik zei: wat alles gewonnen? Feyenoord is landskam pioen. Maar inderdaad, het was natuur lijk vreselijk moeilijk en ik heb een groot risico genomen door naar Ajax te gaan. Dat ik het gered heb dank ik ook voor een groot deel aan Jaap van Praag. De samenwerking met hem was zeer goed. Er was niet zoveel heisa als tegen woordig. Zo'n vijfde colonne, daar heb ik me nooit wat van aangetrokken. Ik was op de fiets binnen vijf minuten bij het stadion, na de training even snel weer huis en alleen op mijn vrije woens dag ging ik Amsterdam wel eens in". Teugels Na Rinus Michels betekende de entree van Stefan Kovacs in De Meer een we reld van verschil voor de Ajacieden. De Roemeen liet de teugels fors vieren. „Maar de spelers dachten alleen maar dat ze veel meer vrijheid kregen, terwijl dat in werkelijkheid helemaal niet waar was. Ik was inderdaad geen Feldwebel op de training, maar dat wil niet zeggen dat we discipline en punctualiteit volle dig vergaten. We hebben vaak gelachen, maar ondertussen ging het werk wel de gelijk door. Vraag het maar aan Piet Keizer. Die heeft altijd beweerd dat ik de spelers om de tuin heb geleid en dat er door een goede atmosfeer zelfs harder werd getraind dan onder Michels". Omdat iedereen zijn eigen aanpak heeft sleutelde Kovacs ondanks het succes wel aan het team. „Alles wat goed was en door Michels en het bestuur reeds was opgebouwd, heb ik bij het oude gelaten. In het veld heb ik Johan Cruijff echter wat meer vrijheid gegeven. Ik heb met hem gesproken en hij wilde het liefst niet puur in de spits blijven spelen. Hij was het een beetje zat steeds twee man bij zich te hebben. Arie Haan, die onder Michels nog reserve was, heb ik erin ge zet, zodat hij tweede center kon spelen op de plaats van Johan. Als ik langer was gebleven had ik zelf trouwens ook Ruud Krol libero gemaakt na het vertrek van Horst Blankenburg en zou ik Gerrie Mühren linksback hebben gezet. Met vóór hem zijn broer Arnold, die toen nog geen basisplaats had. Dan hadden we een goede ploeg gehad... En ik heb nog de moed gehad om uit de junioren Johnny Rep naar het eerste te halen. Dat was heel belangrijk. Sjakie Swart was een prima speler en een echte prof, hij was er altijd als hij er zijn moest, maar hij kreeg last van blessures". Stempel Ook toen al drukte Johan Cruijff na- drukkeljk zijn stempel op het spel van Ajax, al wenst Stefan Kovacs in dat op zicht ook Piet Keizer en Johan Neeskens een eervolle vermelding te geven. „Je hebt altijd een rolverdeling tussen water dragers en vedetten. Ik heb die waterdra- Stefan Kovacs gers toen duidelijk gemaakt dat ze in hun soort de besten ter wereld waren en dat ze vanzelf ook sterren zouden wor den. Maar dat ze niet konden voetballen zonder Cruijff en Keizer en die twee niet zonder hen. De balans was toen goed en daar gaat het om. Maar inderdaad, bij de tactische besprekingen kon je het heel goed waarnemen. Dan kijk ik altijd naar de ogen van de spelers. Cruijff had die van een diamant, is een zeer intelligente man in het voetbal, een genie zelfs. Als ik in een mengelmoesje van Duits en Nederlands dingen aan het uitleggen was, begreep hij ook altijd meteen wat ik van plan was. Dan legde hij het in het Nederlands aan de andere spelers uit". In 1973, na twee zeer succesvolle seizoe nen bij Ajax, vertrok Stefan Kovacs. „Een half jaar eerder hadden ze me ver teld dat ik terug moest naar Roemenië. Maar toen kwamen de Fransen en die hebben op het hoogste niveau geregeld dat ik daar bondscoach werd. Ik moest proberen daar het topvoetbal terug te brengen. Ik heb er goed gewerkt met de trainers, het waren ook allemaal vrien den van me. In die tijd heb ik ook Mi chel Hidalgo erbij gehaald en die is ten slotte ook jaren op mijn plaats geble ven". In de kuip Stefan Kovacs, vorige week in De Kuip WILLEM PFEIFFER AMSTERDAM - Een trouwe sup porter volgt zijn club overal. En een populaire club als Ajax kan wat dat betreft uit heel het land op duizenden volgelingen rekenen. De luchtbrug die nu voor bijna 5000 Nederlanders (3000 anderen gaan over land en over zee) mogelijk wordt gemaakt tussen Amsterdam en Athene, waar de finale Ajax-Lo- komotive Leipzig wordt gehouden, lijkt een wat solider constructie te hebben dan de luchtbrug naar Lon den op 2 juni 1971, de dag waarop Ajax de eerste Europa Cup voor landskampioenen won. Toen had den 20.000 Nederlanders bezit ge nomen van het Wembley-stadion. Bijna elk vervoermiddel dat maar enigs zins de indruk wekte in de lucht te kun nen blijven, was door de reisorganisato ren gecharterd en ingezet voor suppor ters die niet wilden varen. Met alle risi co's vandien. Vanaf Schiphol en Zestien hoven stegen tientallen maatschappij toestellen en privé-vliegtuigjes op om op één van de vliegvelden bij Londen te landen. Een Dakota met een lang verle den als bommenwerper bleek op de te rugweg naar Schiphol twee man te veel aan boord te hebben (34 in plaats van 32), kreeg motorpech en moest terug naar het vliegveld Southend. Daar kwam het ver voorbij de landingsbaan met de neus in een dijk terecht. Een pas sagier van die vlucht weet nu nog te ver tellen: „Niemand durfde daarna meer te vliegen. Maar toen we te horen kregen hoe lang de terugreis per veerboot zou duren, zijn we toch allemaal weer in een volgend vliegtuig gestapt". Voor de Europa-Cupfinale in Athene hebben de reisorganisatoren allerlei arangementen moeten aanbieden - van een dagretour Athene tot een 8-daagse vakantiereis Kreta/Athene - om de bij eengeschraapte vliegcapaciteit volledig te benutten. Kaartjes voor het 80.000 plaatsen tellende voetbalstadion in Athe ne zijn in voldoende mate beschikbaar en ook het aantal hotelbedden laat niets te wensen over. Men komt alleen vlieg- tuigstoelen tekort. Een woordvoerster het officiële Ajax- reisbureau Roever vindt het jammer dat niet alle supporters - al dan niet lid van de grote supportersclub „De Ajacied" of de kleine „Ajax fanclub" naar Athene kunnen vliegen. „Er is een flinke wacht lijst", meldt ze. Wat haar betreft had de finale weer in Londen mogen zijn, ook al zorgen de 4500 bij Roever geboekte vliegreizen naar Athene voor veel om zet. „Tijdens de finale Ajax-Panathinaikos was ik nog stewardess en vloog ik wel vier keer heen en weer naar Londen", geeft ze aan dat een vliegtuig bij een kor tere luchtbrug veel vaker kan worden in gezet. Via „Sigarenmagazijn Ajax" in Amster dam kan men ook terecht voor suppor- tersreizen of losse stadionkaartjes (voor degenen die met eigen vervoer of per trein de afstand van bijna 3000 kilome ter willen overbruggen). Het sigarenma gazijn regelt in samenwerking met een passagebureau ook bus/bootreizen naar Athene, iets wat overigens ook andere organisaties in den lande doen. Van aan staande maandag tot en met vrijdag zijn de bus/boot-reizigers onderweg voor an derhalf uur voetbal. Eerst wordt naar Italië gereden, waar ruim een etmaal la ter Brindisi wordt bereikt. Vandaar is het ruim een halve dag varen naar Grie kenland, waar na nog eens een bustocht van een paar uur Athene wordt bereikt. Direct na de finale begint de lange tocht terug. Zowel in Amsterdam als in Athene zul len de autoriteiten extra maatregelen ne men om feestende dan wel treurende massa's mensen van overmatige versto ring van de openbare orde af te houden. Bij de Nederlandse ambassade en het ANWB-steunpunt in Athene heeft men fenoeg ervaring met toeristen om ook de 000 Nederlandse supporters te kunnen helpen waar dat nodig is. En het zal no dig zijn. Want als er zelfs na een cupfi nale niemand is die plotseling zonder geld of paspoort blijkt te zitten, wanneer dan wel? HERMAN JANSEN Het jongetje in het midden kan model staan voor het enthousiasme waarmee Ajax volgende week in Athene zal worden begeleid bij de poging om de vierde Europa Cup in de wacht te slepen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 25