Bouw oefenhal WSB in oktober van start RMTuS krijgt bestelbus I Grote opknapbeurt voor Euro woningen Geen glastuinbouw in Yierambacht LEIDEN OMGEVING CcidócSoiwmit Zilver voor GJ.F. Montanus Studiebeurzen vallen in Lisse uit de lucht Tasjesrover steekt vrouw met priem 18- ZATERDAG 9 MEI 1987 PAGINA 19 <fmi a r\f All— "7O r.... 11 nnnipcn ir> Pnolnfronrlc. inolc WnninoKAiiwuDrenioina ALKEMADE Alle 78 Euro woningen van Woningbouw vereniging Alkemade zullen gen ware gedaanteverwisse ling ondergaan. De huizen krijgen namelijk een gemetsel de buitenkant in plaats van de huidige houten en golfplaten ivels. Aan de binnenzijde _jmt een houten binnen- ipouwblad met hardhouten kozijnen. De woningwet-Eurowoningen zijn te vinden in de Lijsterbes straat 21 tot en met 40 en nummer 42, P. van der Vel- denstraat 25 tot en met 48 en Van der Bijlstraat 1 tot en met 23 oneven in Roelofarends- veen en aan de even zijde van de Buitenweg 14 tot en met 52 in Rijpwetering. De eerste woningen die onder handen zullen worden geno men, zijn die aan de Buiten weg in Rijpwetering. Dit ge beurt in het laatste kwartaal van 1987. De bewoners van deze straat hadden een advo caat ingeschakeld. Zij vinden dat zij door de slecht sluitende ramen en deuren de stank van een achter hun woningen ge legen kleine rioolwaterzuive ringsinstallatie niet buiten de deur kunnen houden. De „groot-onderhoudsbeurt", zoals Woningbouwvereniging Alkemade de renovatie noemt, houdt overigens niet alleen het vervangen van de voor- en achtergevels in, maar ook het vervangen van de goten, het aanbrengen van ventilerende voorzieningen, zoals een kruipruimte onder de begane grond vloer, het aanbrengen van ventilatiekanalen in dou che en keuken, het vervangen van de douchevloeren door te gels, vernieuwing van de dak bedekking van de berging, het vervangen van de meterkas ten en nokvorsten en reparatie van de schoorstenen. OEGSTGEEST De heer G.J.F. Montanus uit Leiden kreeg gisteren de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit han den van directeur ir. L.J. Antonides, directeur van het Marine Electro- nisch- en Optisch Bedrijf aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. De heer Montanus heeft 40 jaar bij dat bedrijf gewerkt. Aanvankelijk werkte hij bij de vestiging in Wasse naar, bij de verificatie rijks-, zee- en luchtvaartinstrumenten, maar deze fuseerde later met Oegstgeest. De heer Montanus heeft het gebracht tot chef van de coating-afdeling. Hij maakt gebruik van de VUT-rege- ling. DEN HAAG/TER AAR Er mag geen nieuw tuinbouwgebied in de Vie- rambachtspolder in Ter Aar gevestigd worden. Dat heeft de Raad van State besloten naar aanleiding van tal van bezwaren die tegen de bestemming van een deel van de polder als kastuin- bouwgebied waren ingediend. Het gaat hierbij om een ongeveer 125 hectare groot gebied m de polder Vie- rambacht, dat wordt omsloten door de Smidskade, de Ringdijk, de Aardamse- weg en de Langeraarseweg. Het gebied is vooral bedoeld als uitbreidingsgebied voor de glastuinbouw. Dit in verband met de reconstructie van het oude glas tuinbouwgebied dat in voorbereiding is, waarbij het mogelijk zou zijn om bedrij ven naar de Vierambachtspolder te verplaatsen. De Raad van State is echter van me ning dat er voor een dergelijke beperk te uitbreiding van het kassenareaal vol doende alternatieve mogelijkheden voorhanden zijn op gronden die aan het bestaande glastuinbouwgebied grenzen. Zij wijst erop dat in de Venen nog andere mogelijke vestigingsplaat sen aanwezig zijn, zoals 70 hectare in Nieuw veen, 170 hectare in de Vrieze- koopsche Polder en in de Legmeerpol- der ten zuidwesten van Uithoorn. Daarbij komt dat de landschappelijke waarde van het open gebied tussen Ter Aar en Woubrugge waar ook de Vie rambachtspolder deel van uitmaakt door vestiging van glastuinbouw zal worden aangetast. De al gevestigde landbouwbedrijven zullen bovendien in hun ontwikkeling worden beperkt wanneer het gebied voor tuinbouw be stemd wordt. De Raad van State vindt de landschappelijke en agrarische be langen zwaarder wegen dan die van de glastuinbouw. NOORDWIJKERHOUT De eerste paal voor de nieuwe oefenhal van de voetbalvereniging WSB gaat, als het aan voorzitter Cor Jak ligt, mogelijk al in oktober de grond in. „Maar ir. Jan Slingerland, onze bouwkundig advi- iseur, vindt die datum wat ambitieus", zwakt Jak zijn eigen prognose enigszins af. Is de eerste paal een maal geslagen, dan staat de hal al bijna overeind. VVSB denkt namelijk aan de bouw van een systeem hal, en kenmerk van sys teembouw is dat het zeer snel gaat. „En goedkoop vult Jak aan. Steeds meer voetbalverenigin gen zoeken naar oplossingen voor de problemen die door de mnter worden verooorzaakt. De afgelopen twee jaar bij voorbeeld kon door de vorst jaandenlang niet op de vel- VVSB-voorzitter Cor Jak: „Een systeemhal is goedkoop". den worden getraind en ge speeld. Sommige clubs (zoals Meerburg) kiezen voor een kunstgrasveld, andere vereni gingen bouwen een hal. Zo be schikt FC Lisse over een fraaie sporthal, gaat de voet balvereniging Noordwijk ook een echte sporthal bouwen, hebben Quick Boys en Rijns- burgse Boys plannen in die richting en traint SJC uit Noordwijk al sinds 1980 in een eigen oefenhal. Een oefenhal is kleiner dan een sporthal. VVSB heeft voor het „model SJC" gekozen. De Noordwij- kerhouters voeren dit model dus waarschijnlijk uit in sys teembouw. Een voorbeeld van een sys teemhal staat in Noordwijk, op de Casino-tennisbanen. In deze hal wordt getennist. Ken merk van systeemhallen is, dat het niet de meest fraaie bouwwerken zijn. Jak beaamt dat, maar zegt dat de hal op het VVSB-terrein met bomen en struiken zoveel mogelijk aan het oog zal worden ont trokken. De voorzitter van VVSB verwacht weinig be zwaren tegen de bouw van de oefenhal. „Hij ligt zo ver van de weg dat omwonenden geen last van lawaai kunnen heb ben", zo meent Jak. De oefenhal op sportpark De Boekhorst wordt er een van het sobere soort. Het bouw werk wordt kaal opgeleverd, waarna leden van de voetbal club het werk voltooien. De hal wordt tegen de bestaande accommodatie aangezet, zodat van de huidige kleedkamers gebruik kan worden gemaakt. De afmetingen zijn 39 bij 21 meter. „Onze wens is eigenlijk 42 bij 22'A meter", verklaart de voorzitter. De kosten van het project bedragen 500.000 gul den. „Wij willen ook niet bo ven dat bedrag uitkomen", zegt Jak. Hij legt uit dat VVSB een le ning van vijf ton wel kart dra gen. „Tegen een rente van zes firocent betekent dat een jaar- ijkse last van 30.000 gulden". De gemeente Noordwijkerhout heeft al aangekondigd dat VVSB niet op subsidie hoeft te rekenen. „We kunnen altijd nog vragen om een eenmalige financiële bijdrage", aldus Jak. Hij kondigt aan dat de jaarlijk se kerstveiling (al twee jaar goed voor telkens 50.000 gul den) dit jaar in het teken van de oefenhal zal staan. De raadscommissie welzijn verga dert overigens maandagavond over de hal van VVSB. Het idee voor de hal is afkom stig van de twee penningmees ters van VVSB, Leo Schrama en Dick Oostdam. Een Noord- wijkerhoutse delegatie heeft inmiddels zijn licht opgestoken bij de voetbalvereniging SJC in Noordwijk. Deze club bouwde in 1980 een eigen oe fenhal van 20 bij 30 meter. VVSB hoorde uitsluitend posi tieve geluiden in Noordwijk en daarop werd besloten ook in Noordwijkerhout een oefen hal neer te zetten. VVSB wil dat de hal voor de komende winterstop in ge bruik kan worden genomen. „We hebben twee nare winter seizoenen achter de rug", kijkt Jak terug. De hal is uitsluitend bestemd voor de leden van de voetbalvereniging en mag niet worden gebruikt voor com merciële activiteiten. Cultureel centrum De Schelft mag er geen concurrentie van onder vinden. Wel mag VVSB in de hal het jaarlijkse clubfeest vie ren. De voorzitter zegt dat er van een oefenhal een bindend element uitgaat. „Je kunt dan zeggen: bij VVSB is altijd wat te doen". KEES VAN HERPEN Vijf parachutisten hebben gis teren op De Keukenhof in Lis se voor de nodige consternatie gezorgd. Drie van hen landden keurig op de grote weide, maar een kwam in een boom terecht en de ander tussen het pu bliek. De para's waren onder deel van het feestprogramma rond de opening van de Ameri kaanse tuin. De heer J.E. Mon- tei, landbouwkundig adviseur van de Amerikaanse ambassa de in Nederland, opende deze modeltuin. Hij deed dat door de vlag van zijn vaderland te hijsen. De Keukenhof heeft al een Nederlandse, Franse, Duit se en Engelse tuin. De land bouwkundig adviseur gaf de heer P.K. Schenk, directeur van het landbouwonderwijs van het ministerie van land bouw en visserij twee studie beurzen. De beurzen, die door de parachutisten naar beneden werden gebracht, zijn bestemd voor twee leerlingen van de 75-jarige rijksmiddelbare tuin bouwschool in Lisse. Wie de beurzen krijgen en in de Vere nigde Staten gaan studeren, is nog niet bekend. Na het offi ciële gedeelte deed het gezel schap zich tegoed aan een barbecue. De heer P. Schenk (rechts) en oud-leerling W. Veldhuyzen van Zanten onthullen de bestelbus, van de presentjes voor de 75-jarige school in Lisse. LISSE De 75-jarige Rijks Middelbare Tuin bouwschool Lisse (RMTuS) heeft gisteren ter gelegenheid van het jubileum een bestelbus ca deau gekregen. De beige bestelbus kan als een symbool van de betrok kenheid van de bloembol lensector met de RMTuS worden gezien, want het cadeau werd betaald uit giften van bedrijven uit de bloembollensector en daarmee verwant zijnde sectoren. Gisteren werd het jubileum van de school gevierd. De bus wordt gebruikt voor het vervoer van leerlingen bij de praktijklessen. Het verhul lende blauwe doek werd ver wijderd door de 88-jarige W. Veldhuyzen van Zanten, die in 1916 aan de school afgstudeer- de. Hii werd geholpen door P. Schenk, directeur landbou wonderwijs van het ministerie van landbouw en visserij. Be halve de bestelbus heeft de school voor 10.000 gulden nieuwe leermiddelen kunnen aanschaffen en een nieuwe computer en videoapparatuur gekregen. Verder heeft de RMTuS, gesponsord door het bedrijfsleven, een jubileum boekje gemaakt en meegedaan •an het bloemencorso. „Ze zeggen weieens dat bloe- menbollenkwekers niet erg royaal zijn", sprak een tevre den J. Oostdam, voorzitter van de jubileumcommissie, gister middag tijdens de drukbezoch te bijeenkomst in het Labora torium voor Bloembollenon- derzoek. „Of dat terecht is moet iedereen maar zelf be oordelen. Bij ons jubileum zijn ze in ieder geval flink uit hun slof geschoten. Wij zijn heel erg blij met deze cadeau's". De sprekers tijdens de jubi leumbijeenkomst wezen op het belang van de school voor de tuinbouw. „Praktijk zonder theorie is blind", waarschuwde P. Schenk, „maar theorie zon der praktijk is doods. De school moet daar rekening mee houden bij het opleiden van de vakmensen van de toe komst". Namens het bedrijfs leven hield C. Moolenaar een korte toespraak. Hij beklem toonde het belang van klant gericht onderwijs en waar schuwde tegen het te makke lijk overnemen van vernieu wingen in de bollensector. „Die moeten we niet tegen houden, maar wel kritisch be kijken. Er moet een afzetmo gelijkheid zijn voor nieuwe produkten, anders zitten we straks met een bollenberg". NOORDWIJKERHOUT Een 55-jarige vrouw uit Noordwijkerhout is gistermid dag ter hoogte van de Sint Bavo met een priem in haar rug gestoken. De dader, een 19-jarige Noordwijker, kon worden overmeesterd door omstanders en werd overge dragen aan de politie. De vrouw is met onbekend letsel naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Zij verkeert volgens de politie niet in levensgevaar. De jon gen wilde de vrouw van haar handtas beroven. GEZELLIG THUIS: „Een les voor kniezers en uithuizigen!" Onder redactie van Ton Pieters. tl Uithuizigheid moet ook zestig jaar geleden al een probleem zijn geweest. Men ging vaak de hort op, in de tijd dat er nog geen teevee was en de ra dio nog niet helemaal op dreef, laat staan dat er disco s floreerden. Het „Geïllustreerd Zondagsblad" maakte zich torgen over de lejegte in veler bestaan en op zaterdag 9 mei 1925 schreef het Zondagsblad een hartverscheurende ver handeling over wat er schort te aan de sociale activiteiten van leeglopers in onze mense lijke samenleving. Het Zon dagsblad kon daar werkelijk zeer bedroefd over zijn. Ter illustratie was er de plaat over «Gezellig thuis". «Wat is er aantrekkelijker dan een gezellig thuis!?", vroeg het blad zich in gemoe- de af. „Als ge op een avond door de straten der stad gaat en een blik door de ruiten der café's werpt, dan ziet ge daar binnen verschillende men- schen zitten, oude en ionge, niet vaak geen andere bezig heid dan het langzaam leeg drinken van hun glas. Aan een enkel tafeltje zijn de' ge sprekken levendig, aan de meeste kwijnen ze echter en verveling teekent de gezich ten. 't Zijn meestal menschen, die de gezelligheid van een ei gen thuis niet leerden ken nen, of, als hun die geschon ken was, ze niet vermochten te waardeeren. En wat ze hier vinden, te midden van vreemden, is een slecht surro gaat van huiselijke gezellig heid. Langs de straten ziet ge ze trekken, jongelui, die ver strooiing zoeken in vrijen tijd, niet in een opwekkende wan deling, maar in lichaam en geest vermoeiend geslenter, dat dikwijls op gevaarlijke vermaken en buitensporighe den uitloopt. Bioscopen, cabarets en andere plaatsen van oppervlakkig heid en kunst-imitatie, nemen er in de avonduren velen op, die met zichzelf geen raad weten en in lichte sensatie hun innerlijke leegheid trach ten te vergeten. En als de nacht komt, gaan die velen vermoeid en onvoldaan ter rust ze hebben noch zich zelf, noch anderen blij ge maakt door het nuttig beste den van hun vrijen tijd. Wat staat daar de huiselijke gezelligheid frisch en rijk te genover! Niet ieder kan ze be zitten, maar wie ze vindt en waardeert, geniet onnoeme lijk veel. En wat is er toch weinig noodig om het huise lijk leven gezellig te maken, als slechts een warme gene genheid de leden van het ge zin aan elkander bindt. Dan vindt men vanzelf de midde len om de stemming te ver- hoogen. In ieder mensch schuilen talenten, die kunnen dienen om aan anderen vreugde te geven. Een der meest geschikte mid delen om de klemmende zorg en de drukkende stilte uit huis te verdrijven, is muziek en zang. Daarvoor is niet noodig, dat men een kostbaar instrument bezit, dat slechts bemiddelden kunnen betalen en talentvollen kunnen be spelen er is ook eenvoudige muziek, waarmee men in den huiselijken kring evenveel bereikt en.... kun je nog zin gen, zing dan mee! Het vroolijke tafereeltje, op deze bladzijde afgebeeld, met het allesbehalve weelderige interieur, maar met vele ver genoegde gezichten, is een les voor kniezers en uithuizigen. En al durven wij het, met het oog op de dansende kinderen, niet in zijn geheel als voor beeld ter navolging stellen u kunt wel op 'n bovenhuis wonen met uw huisbaas bene den u! het kan toch dienen als een stukje propaganda voor het gezellig thuis". Een vreemde doktersuit spraak: „Dokter, is het waar dat u uw vriend behandeld hebt als lijdend aan een maag kwaal en dat hij toen gestor ven is aan een leveraandoe ning?" „Dat zijn onbeschaam de leugens! Wanneer ik ie mand behandel als lijdend aan een maagkwaal, dan sterft hij daar ook aan, begre pen!?" „Neem mij niet kwalijk, mijn heer Pluigers, dat ik altijd la chen moet als ik de een of an dere dwaasheid gezegd heb!" „Weineen, volstrekt niet, me vrouw Zwalkjes, dat is juist de reden, dat u den heelen dag in het vroolijkste humeur zijt". „Advocaat: „Hier wordt niets gegeven! Wend je tot de ver- eeniging tot ondersteuning van verarmde stadgenooten". Bedelaar (verarmd, fatsoen lijk man): „Dank u wel. Wat ben ik u schuldig voor uw ad vies?" Praktische wenk tot slot. „Mooi strijkgoed verkrijgt men alleen met strijkijzers die flink glad zijn. Na 't gebruik moeten ze daarom steeds zorgvuldig worden afgewre ven en bewaard op een droog, uiterst zindelijk plaatsje. Om plakken van het ijzer aan 'C strijkgoed te voorkomen, roe- re men een stukje boter door de gekookte stijfsel". NATIONALE TROTS: „Generaal- veldmaar- schalk Paul von Hindenburg, gekozen tot rijkspresident fSÊM der Duitse he kj?®* republiek. De soldaat tot staatsman gemaakt een bewijs dat het Duitsche volk nog niet ontgroeid is aan den ouden geest, die vóór en tijends den wereldoorlog in de militaristische verdwazing den nationalen trots op de spits dreef".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19