CeidócSoiwcmt Vuilverbranding toch in Roomburg Fraaie reiswekker STAD OMGEVING WEEK EINDE m compleet Verzet tegen komst urinoir Zijloever voor bouwvak gesaneerd WIND TEISTERT STEVENSBLOEM SECRETARIS GEVULEI: LEIDEN BESTE LOKATIE Excursies van K&0 ZATERDAG 9 MEI 1987 PAGINA 17 IIDEN Ruim 30 bedrijven en bewoners van de Lange Mare en Stille Mare willen niet dat er in hun straat een urinoir wordt ge plaatst. De bezwaarmakers zijn bang voor ver vuiling, zij menen dat het urinoir ook regelma tig zal worden gebruikt voor het doen van een rote boodschap". Ook vreest men dat het inoir een ontmoetingsplaats zal worden voor ugsgebruikers en -dealers. De bewoners en bedrijven wijzen er tevens op dat de Lange en Stille Mare ernstig zijn vervuild door honde- 'N poep. Een urinoir, dat vroeger op de hoek Stil- I |e Mare/Stille Rijn stond, is destijds afgebro ken op verzoek van omwonenden. De 30 be zwaarmakers hebben een handtekeningenlijst naar de gemeente Leiden gestuurd. LEIDEN De vervuilde grond op de Zijloever zal voor het begin van de bouwvakantie op 10 juli zijn verwijderd. Dat antwoordt het college van B en W op schriftelijke vragen van het SP-raadslid C. Vergeer. Vergeer had zijn verontrusting geuit over de manier waarop momen teel de vervuilde grond op de Zijloever wordt opgeruimd. Hij wees er begin vorige maand in zijn vragen op, dat de grond van de voormalige scheepswerf Boot werd opgeslagen op de Zijloever. Volgens Vergeer was dat „een vreemde en alarmerende ontwikkeling", omdat de ge meente een stuk weiland vervuilt met gifgrond. In hun antwoord zeggen B en W dat de verontrusting van het SP- raadslid niet op zijn plaats is. Niet alleen het terrein van Boot maar de hele Zijloever moet worden gesaneerd en in soortgelijke gevallen zou het gebruikelijk zijn eerst alle vervuilde grond te verzamelen en pas in een later stadium alles tegelijk af te voeren. Volgens het college is de overlast voor de omwonenden door deze werkwijze ook veel min der. Anders zouden maanden vrachtwagen af en aan rijden en nu hoeft dat alleen in juni. Bovendien is deze manier van werken veel goedkoper, aldus het antwoord aan Vergeer. Meer optimisme over Meelfabriek LEIDEN Het gesprek tussen vak bonden en de directie van de Leidse meelfabriek De Sleutels over het so ciaal plan heeft gisteren niets con creets opgeleverd. „We zijn er nog niet, maar ik ben toch een stuk opti mistischer", aldus Jos Duynhoven van de Industriebond FNV. „We gaan de goede kant op". Volgens de bonden moet Meneba (eigenaar van De Sleutels) meer doen om de werk nemers van De Meelfabriek elders in het land aan de slag te helpen. Ook vindt men dat de fabriek een alternatieve bestemming moet krij gen. Zoals bekend gaat De Meelfa briek, waar 79 mensen werken, be gin volgend jaar dicht LEIDEN Behalve jubeltc nen over het nieuwe winkel centrum Stevensbloem in de Stevenshof, waren gisteren tii- dens de officiële opening ook kritische geluiden te horen. Die kwamen uit de mond van voorzitter M. Bakker van de winkeliersvereniging. Hij merkte op dat ondernemers en publiek veel hinder ondervin den van de westenwind. „De wind staat pal op de win kels", zegt hij. „In sommige za ken is daardoor zelfs een deel van het plafond naar beneden gekomen". Oplossingen heb ben de winkeliers nog niet voorhanden. „We zullen dit probleem als bestuur aan de gemeente voorleggen. Techni sche mensen moeten dan maar met oplossingen komen". Zor gen maken de winkeliers zich ook over de parkeergelegen heid. Bakker: „Nu al staan de parkeervakken op vrijdag en zaterdag helemaal vol. Wij vragen ons af hoe dat moet als de wijk is volgebouwd". Onder hilariteit verrichtte wethouder J. Fase (economische zaken) de officiële opening. Het was de bedoeling dat zii soepel een laken zou wegtrekken zodat de naam „Stevensbloem" op het dak tevoorschijn zou ko men. Ze trok echter zo hard dat het touw brak. Het winkelcentrum biedt plaats aan 26 bedrijven, een winkelruimte is nog niet ver huurd. Boven de winkels zijn 96 woningen gebouwd. Vandaag werden verschillen de activiteiten gehouden om de opening voor het publiek een feestelijk tintje te geven. De zanger Gerard Joling trad op. Hij presenteerde ook de Stevensbloem Vliegshow, waarin veertig personen een rondvlucht boven Nederland konden winnen. abij nei- 1e en •ap, ak- idig LEIDEN De nieuve vuilverbranding komt in de loop van 1990 in Roomburg. Dat conclu deert secretaris M. Bek- ker van de Gevulei, de gemeenschappelijke vuil verwerking Leiden en omstreken, naar aanlei ding van een rapport van een werkgroep. Deze werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten en de provincie komt tot de con clusie dat drie locaties (Lei den, Zoetermeer en Leid- schendam) geschikt zijn voor de vestiging van een nieuwe vuilverwerkingsinstallatie (VVI). Volgens Bekker springt Leiden daar het gun stigste uit. Hij vindt zelfs dat Leiden zijn best moet doen om de nieuwe VVI naar Lei den te halen. Tot dusver heeft de gemeente Leiden zich steeds op het standpunt gesteld dat Leiden niet ge schikt is. Wethouder J. Pe ters (ruimtelijke ordening) zegt in een reactie dat hij de uitspraken van zijn ambte naar „niet verstandig" vindt: „Roomburg zou onvoldoende ruimte overhouden voor in dustrie en bovendien zou de VVI te dicht bij huizen ko men te liggen". Volgens de werkgroep zou de VVI in Leidschendam bij Ypenburg kunnen komen, maar Bekker meent dat Roomburg beter bereikbaar is. „Je zit vlak bij de snelweg en het water. Voor het ver voer van het vuil is dat ide aal". Het zou volgens de se cretaris ook in Leidens eigen belang zijn om de nieuwe VVI naar Roomburg te ha len. „Zoetermeer en Leid schendam liggen te ver weg van Leiden. Zeker als je je vuil naar Leidschendam moet brengen, moet je over slagstations bouwen en dat kost extra geld". In dat geval zou het Leidse vuil naar een plaats worden gebracht van waar het naar de nieuwe VVI wordt vervoerd. Leiden ligt ook gunstig ten opzichte van de Bollenstreek, dat haar vuil in de toekomst niet meer naar Drente brengt, zoals nu het geval is, maar in de nieu we VVI laat zal verwerken. Ook vindt Bekker dat je als gemeente veel meer invloed kunt uitoefenen op wat er in de vuilverbranding gebeurt, als die op je eigen grond staat". Hoewel de werkgroep slechts aanbevelingen heeft gedaan over de toekomst van vuil verbranding in Zuid-Hol land, staat het voor haar vast dat het vuil uit onder meer Leiden en omstreken niet naar de Afvalverwerking Rijnmond kan worden ge bracht, als de installaties in Leiden en Den Haag dicht zijn. Dat deze sluiten, staat al lange tijd vast omdat de in stallaties zijn verouderd en hun omgeving vervuilen. „Rijnmond wil niet uitbrei den", verklaarde wethouder Oskam van Zoetermeer giste ren. Hij had dit gehoord van gedeputeerde J. Hekkelman. Hij zei over de lokatie in Zoetmeer dat deze „milieu technisch perfect is" en dat de ligging ervan geen proble men oplevert. „Alleen ver keerstechnisch gezien is hij problematisch". Een nieuwe bestuurlijke werkgroep bekijkt volgende week de locatie Ypenburg. In deze werkgroep zijn verte genwoordigd de gemeenten Leiden, Leidschendam en Zoetermeer, 34 andere ge meenten uit het westelijk deel van Zuid Holland én de provincie. Tot nog toe luister de de provincie slechts mee, maar vanaf nu heeft deze een grote stem in het kapit tel. Mochten Leiden, Leid schendam en Zoetermeer de komst van een nieuwe vuil verbranding in hun gemeen te alle weigeren, „dan zal de provincie dit desnoods aan een van deze drie opleggen", verklaarde wethouder J. van Nievelt van Leidschendam gisteren bij de presentatie van het rapport van de werkgroep. De werkgroep is bijzonder optimistisch over de nieuwe VVI. Volgens werkgroep- voorzitter W. de Lange is het mogelijk een installatie te bouwen die „niet lelijker of smeriger is dan een gewone fabriek". „In Zweden hebben we zelfs gezien dat ales bin nenshuis kan gebeuren", ver telde hij. De bouw, die ander half jaar gaat duren, start volgens plan in augustus '88, uiterlijk begin '89. Dan moe ten de gemeenten echter wel hun medewerking verlenen, om over de burgers maar te zwijgen. De bedoeling is dat binnen twee maanden be kend is in welke plaats de nieuwe VVI komt Al een paar dagen zitten de wieken er aan, maar sinds gis termiddag is Molen de Put ook officieel compleet. Aan de vooravond van de Nationale Molendag, die vandaag wordt gehouden, hield wethouder J. Peters de molen officieel ten doop. Peters deed dat door een zak meel te malen al ging dat door de zachte wind niet best. Molen de Put is een stan daardmolen die aan het Galge water bij de Rembrandtbrug in Leiden staat. De molen kon de afgelopen maanden worden gebouwd dankzij een daarvoor speciaal opgerichte stichting. De wethouder noemde de her bouw van de in het verleden gesloopte molen „het onge daan maken van een histori sche vergissing". In dat kader merkte hij op dat het weer door de Breestraat laten rijden van de tram ook het herstel van een historische vergissing zou zijn. Peters zei verder dat de historische haven in het Galgewater gehandhaafd zal worden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Met bijdragen van Willem Buijteweg, Pieter Evelein en Marcel Gelauff. Foto: Wim van Noort. Stout (1) Het versturen van privépost via de postkamer van een be drijf of instelling, blijkt een vrijwel geaccepteerde vorm van diefstal te zijn. Net zoals het gebruik van de bedrijfs- balpen voor allerhande privé- notities en briefjes, kladblok ken van de werkgever enzo voorts. Weinigen zullen ech ter beseffen welke enorme af metingen deze bijna-legale diefstal heeft aangenomen. In het personeelsblad Cicero van het door bezuinigingen ge plaagde Academisch Zieken huis wordt een tipje van de sluier opgelicht. De postdienst van het zieken huis onderschept regelmatig privépost: poststukken die het personeel verzendt in een of ficiële ziekenhuis-enveloppe. Door voor deze post geen por to meer te betalen, bespaarde de postdienst in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 15.000 gulden. Dat is een zeer aanzienlijk bedrag, ook in vergelijking met de enorme legaal aangeboden hoeveelhe den die door de AZL-post- dienst worden verwerkt: zo'n 266.000 brieven per kwartaal en een maandelijks bedrag aan portokosten van 60 mille. Hoe ziet de AZL-postdienst het verschil tussen en bedrijl Paats i goed op hoe de post is inge pakt, wie de geadresseerden zijn, of het drukwerk is of niet en of er een afzender bij staat. Nagenoeg alles wat we openmaken om te zien of het privépost is, bleek inderdaad privépost te zijn". Stout (2) Al ging dat niet altijd goed blijkt uit zijn verhaal: „Een enkele keer hadden we het mis en dan plakten we de en veloppe weer keurig dicht en werd het alsnog verzonden. Maar je krijgt er oog voor. Vooral de proefschriften, die studenten via het AZL willen versturen, zijn gemakkelijk te herkennen. Laatst onder schepten we een hele stapel proefschriften. De portokos- ziei ae AZ,L.-posiaiensi verschil tussen privépost ledriifspost. Hoofd D.G. 5 in Cicero: „We letten er ten voor die stapel zou zeker 4.000 gulden hebben bedra gen". Rest de vraag wat het AZL doet met de personen die op deze wijze misbruik maken van overheidsgeld. Antwoord: niets. Het hoofd van de post dienst meldt, dat onderschep te post veelal terug naar de afzender gaat. Is de afzender niet bekend, dan wordt het poststuk verzonden als privé post zonder frankering. De geadresseerde ontvangt het poststuk dan belast met straf port. Je kan je afvragen of er niet wat steviger opgetreden moet worden tegen deze vorm van diefstal. In het perso neelsblad wordt de misbruik truttig omschreven met het woordje „stout". Zeker bij het AZL zou men moeten besef fen, dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Spinazie (1) Het is een aangename manier om de dag door te komen en soms brengt het nog wat op ook. Dat moeten voor de ge middelde stadsmens de twee belangrijkste redenen zijn om een volkstuin te onderhou den. Of elke liefhebber sinds vorige week nog steeds zo rustig in zijn tuintje het on kruid wiedt, is echter de vraag. Toen publiceerde de Vereniging Milieudefensie namelijk een rapport waarin werd betoogd dat in twee der de van de volkstuinen in Ne derland lood en cadmium in de bodem zit. En dat zijn twee stoffen waar de doorsnee mens zich bij veelvuldig ge bruik niet echt veel prettiger van gaat voelen. Om daar achter te komen had de vereniging in 450 van de 170.000 volkstuinen in Neder land monsters genomen en die op hun samenstelling la ten onderzoeken. En daarmee is gelijk één van de argumen ten van de grote baas van de volkstuinen, J. Willems, tegen de uitkomsten van het onder zoek van de Milieudefensie aangegeven. Want wat be toogde deze voorzitter van het Algemeen Verbond van Volk stuinders Verenigingen on middellijk na het bekend worden van het onderzoek van de vereniging? Inderdaad ja, die 450 tuinen kunnen nooit een goed beeld geven van de werkelijke situatie in Nederland. Willems zal wel verstand heb ben van een krop sla met wormen en bos radijzen vol luis, maar van een statistisch verantwoord onderzoek heeft hij blijkbaar nog nooit ge hoord. Spinazie (2) Trouwens, al heeft Willems gelijk en is het onderzoek niet representatief dan blijft nog De toekomst van de Breestraat in Leiden is voorlopig In nevelen gehuld. De proef met het afslui ten van de Breestraat voor auto's, die deze week van start ging, betekende onder meer dat de zebra's met veel geweld werden verwijderd. Vooral jeugdige bromfietsers blijken daar van te profiteren. (Zie: Racebaan). de vraag waar de spinazie wel in gifgrond groeit en waar niet Dat moeten de tuinders aan de Leidse Marnixstraat om een geheel willekeurig ge kozen voorbeeld te noemen zich toch ook afvragen wan neer ze zich over het zelf ge kweekte bordje groenvoer buigen. „Mijn echte angst is dat er een paniek ontstaat", zei Willems verder, die erkende dat er wellicht enige reden voor be- zorgheid is, maar er doodleuk aan toevoegde dat er eigenlijk niets nieuws onder de zon is. Jaren geleden had men al de indruk dat er in sommige volkstuinen niet alleen vita minen houdende groente in de grond zit, maar uit onder zoek zou toen zijn gebleken dat consumptie geen enkel ge vaar oplevert. Hij riep ook nog dat hij blij is met het on derzoek van Milieudefensie. Hoe zich dat rijmt met zijn be zorgdheid, blijf daarbij ondui delijk. Kortom: Willems houdt zijn leden voor dat ze vooral rustig moeten gaan sla pen zonder de indruk te wek ken er zelf erg wakker van te liggen. Hoe deze slapjanus ooit voor zitter van de club van volk stuinders is geworden, zal al tijd wel een raadsel blijven. Want als hij de belangen van zijn leden echt wil behartigen had hij natuurlijk de volgende dag al bij landbouwminister Gerrit Braks op de stoep moeten staan met de eis dat onmiddellijk iets gedaan zou moeten worden aan de gif grond in de volkstuinen. Al was het maar in de 450 tuinen waar wel degelijk rotzooi in de grond bleek te zitten. Racebaan (1) De Breestraat in Leiden is dicht. Nou ja, dicht. Auto's mogen er niet meer doorheen. Maar bussen, taxi's, bedie nend verkeer en fietsers zijn nog altijd welkom. Een hoe veelheid verkeer die nog al tijd goed is voor een wel heel erg drukke winkelpromena de. Een straat ook waar de ze bra's zijn verwijderd en het winkelende publiek overal moeiteloos moet kunnen oversteken. Helaas blijkt dat in de praktijk een minder eenvoudige zaak. En dat komt nog niet eens zozeer door de grote gele gevaarten van de NZH want vriendelijk kun je die bakbeesten toch onmo gelijk noemen die voortaan slechts „met fietssnelheid" mogen riiden. Een begrip dat de chauffeurs de eerste dagen nogal ruim opvatten; soms lijkt het zelfs alsof de Bree straat dagelijks het toneel is van een wielerwedstrijd. Wat toch echt zeven jaar geleden voor het laatst het geval was, toen Bert Oosterbosch met een snelheid van 45 kilometer per uur over het rode asfalt scheurde en daarvoor nog een bos bloemen ontving ook. Nee, dat zebra's in de Bree straat voorlopig nog geen overbodige luxe zijn, ligt aan de bromfietsers. Lang niet zo opvallend als die kolossen van bussen jagen zij met name lijf doordat zij met hoge snel heid heen en weer jakkeren. voetgangers de stuipen op het t hog jakkc Snelheden waaraan Bert Oos terbosch nog een puntje kan zuigen. Want nu de auto's verdwenen zijn, staat de brommers niets meer in de weg de maximale snelheid van hun voertuig met regel maat te testen. Een mooie ra cebaan, die Breestraat. Racebaan (2) De gemeente kijkt dan ook met angst en beven toe. Ver- k eersambtenaar Kuzee: „Vooral na dit weekeinde, als het werk af is en het bouw- verkeer verdwenen, kunnen ze zich naar. hartelust uitle ven". Voor alle duidelijkheid: de bedoeling is dat de brom mers hoe dan ook uit de Bree straat wegblijven. Maar dat lijkt een utopie. Om te begin nen blijft het mogelijk via al lerlei stegen de straat te berei ken. Er zijn volgens Kuzee liefst 26 borden nodig om alle toegangen formeel te blokke ren. Maar dan nog. Kuzee: „Brommers trekken zich ner gens iets van aan. Dat weten we allemaal. Je kunt ook geen hindernissen opwerpen als verkeersheuvels of zo. De enige oplossing is streng toe zicht, maar de politie heeft al laten weten dat ze niet bereid is om daar de hele dag bon nen te gaan staan schrijven. We moeten dus iets anders verzinnen". Als de schijn niet bedriegt is dat niet het enige probleem waar de begeleidingsgroep van de proef zich over moet buigen. Een ander punt be treft de bereikbaarheid van de achterzijde van het ge meentehuis. Tot dusver is er maar één route waarlangs dat lukt, namelijk via de Hooi gracht, Nieuwstraat, Burg- steeg en Koornbeursbrug. Een route waarover wethouder Jit Peters tijdens een commissie vergadering eens lachend op merkte „dat niemand die durft te nemen omdat je vast zit voordat je het door hebt". Het tegendeel is gebleken. Zelfs twee paaltjes op de Koornbeursbrug verhinderen niet dat automobilisten van deze sluiproute gebruik ma ken. Het risico van een kras je) op de zijkant voor lief ne mend. Racebaan (3) Vrachtwagens hebben zich er nog niet vertoond. Die mogen, net als auto's, voortaan via de Apothekersdijk en de Kip- penbrug linksaf de Aalmarkt op. Daar kunnen ze hun spul len afleveren, waarna ze moeten omdraaien en weer terugrijden. Een manoeuvre die voor de proef verboden was maar oogluikend werd toegestaan tijdens de markt op woensdag. „Dat ging altijd prima", weet Kuzee. „Ging", dat is het juiste woord. Want wat moet dat worden als die auto's tijdens de dagen dat de markt niet in de weg staat het verkeer tegenkomt dat net de sluipweg via de Burgsteeg en de Koornbeursbrug heeft vol tooid. Precies: een puinhoop. Nu al worden de mensen die aan de Apothekersdijk wer ken regelmatig over schreeuwd door de scheld- en toeterpartijen van ongedul- digde automobilisten. Slechts één man moet zich bij dit alles wel voelen: onderne mer Niek Blonk. Hij heeft water en spons al tevoorschijn gehaald, om zijn stokoude verroeste benzinepompen bij de Hooglandse Kerk aan de Nieuwstraat eens goed op te poetsen. Want dat het daar steeds drukker zal worden, dat staat vast. LEIDEN De Leidse Volksuniversiteit K&O heeft diverse ex cursies op het programma staan. Het dierenpark Artis wordt za terdag 16 mei bezocht. Het hoofd van de educatieve dienst, Han Rensebrink, geeft een rondleiding. Een dagtocht naar de Delta werken staat op het programma voor zaterdag 23 mei. Van vrij dag 31 juli tot en met zondag 2 augustus kunnen kunstliefheb bers Documenta 1987 in hei Duitse Kassei bezoeken. Deze acht ste Documenta belicht de hedendaagse kunst. Voorts kan de Hooglandsekerk zaterdagmiddag 30 mei worden bezocht onder leiding van drs. H. Brons. Tijdens dit bezoek wordt bijzondere aandacht besteed aan het orgel uit 1565. Zondagmiddag 14 juni kan Leiden per boot worden bekeken. Voor alle excursies moe ten belangstellenden zich zo spoedig mogelijk laten inschrijven bij K&O, Oude Vest 45, tel. 071-141141. Staatssecretaris opent brandweerkazerne LEIDSCHENDAM Door het onthullen van een beeld voor het gebouw heeft staats secretaris D.Y.W. De Graaff- Nauta (Binnenlandse Zaken) gisteren aan de Veurse Ach terweg in Leidschendam de nieuwe brandweerkazerne an nex Rode-Kruispost in gebruik gesteld. In de daaropvolgende bijeenkomst in de grote garage van de kazerne had de staats secretaris lof voor het onder brengen van beide instellingen in één gebouw, vooral ook om dat in de nieuwe landelijke rampenbestrijdingsorganisatie samenwerking geboden is. ADVERTENTIE computer boekhouding loonadministratie automatiserings adviezen A S G bv •dmanitlratM MnicM gouds bv zwolleweg 10 (ind.terr. "goudse poort" 2803 ps gouda telefoon 01820-39579 telex 62008 nl 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi I Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telejoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar NaamVoorletters: Adres:. Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ter I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). CcidócSomatvt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17