Honderdjarig Leger des Heils vecht tegen verzorgingsstaat Aantal kleine scholen moet beperkt worden Andere opzet PC Hooftprijs Nijpels wil internationaal cadmiumverbo( BINNENLAND fokbeSoiMCMit MINISTER BRINKMAN: Boete voor verboden gebruik geboortekrik Onderzoek vrijwillige autokeuring Ongrijpbare zeehond Waarom ontbreken Mxxwimd' de oude duinen bij Katwijk? VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 4 j (Van onze parlemantaire redactie) DEN HAAG Minister Brinkman is voorstander van een andere opzet van de PC Hooftprijs, de literaire staatsprijs. De prijs stond vandaag op de agenda van de ministerrraad. Brinkman wil het liefst helemaal een punt zetten achter de voor het grootste deel al verdwe nen staatsprijzen. De voorkeur van Brinkman gaat uit naar het onderbrengen van de PC Hooftprijs in een aparte stich ting, waarbij de bemoeienis van de overheid nog slechts bestaat uit het doteren van het prijzenbe- drag van tienduizend gulden. De minister huldigt het standpunt dat ook op het terrein van kunst en cultuur het motto „de over heid op afstand" dient te gelden. Een andere mogelijkheid is een aangepaste procedure waarbij de minister het recht houdt de uit reiking van de prijs te blokkeren. Dit laatste gebeurde twee jaar gelden toen de jury de prijs aan schrijver/columnist Hugo Brandt Corstius had toegedacht. In de TweedeKamer is een meerderheid van CDA en PvdA vóór behoud van de PC Hooft prijs als staatsprijs, zij het dat de PvdA vindt dat de minister zich dient te houden aan de aanbeve lingen van de speciaal daarvoor ingestelde jury. VVD en D66 zijn voorstanders van het losmaken van de PC Hooftprijs van de re geringsverantwoordelijkheid. ALKMAAR Wegens het verboden ge bruik van een geboortekrik heeft de officier van justitie in Alkmaar een schikkingsaan bod van 200 gulden gestuurd aan het CDA- Tweede-Kamerlid L. Duyn uit Midden- Beemster en diens bedrijfsleider, het ka merlid heeft erkend dat hij in tv-opnamen rond zijn verkiezing een kalf op zijn boerde rij ter wereld heeft helpen brengen met be hulp van een geboortekrik. Op die uitzen ding volgden drie klachten van onder meer het Dierenbevrijdingsfront, waarin vervol ging wegens dierenmishandeling werd ge vraagd. Op 3 september 1986 werd een vee arts door de kantonrechter in Roermond voor een vergelijkbaar vergrijp veroordeeld tot 2500 gulden boete. AMSTERDAM Het Leger des Heils, dat van daag zijn honderdjarig bestaan in Nederland viert, voelt zich bedreigd door de overheid die de zorg voor mensen „aan de zelfkant van de sa menleving" steeds meer in eigen hand neemt. Het Leger is bang dat de ruimte voor hulpverle ning op levensbeschou welijke grondslag ver dwijnt. „Wij dreigen uit gerangeerd te worden", zegt luitenant-kolonel J. Ligtelijn, die binnen het Leger des Heils de scepter zwaait over het maatschappelijk werk. Maar A. Gijsbers, direc teur-generaal welzijn van het ministerie van WVC, zegt dat de over heid „het particulier ini tiatief goed laat functio neren". De hulpverlening is het Le ger des Heils op het lijf ge schreven. Vraag tien Neder landers waar ze het leger van kennen, en negen zullen de kroegentochten, de opvang van zwervers en de verkoop van tweehands-kleding voor goede doelen noemen. Heil sofficier Ligtelijn is daar niet helemaal gelukkig mee. „In derdaad wordt ons image be paald door de hulpverlening; als je nergens meer terecht kunt, staat het Leger altijd nog klaar. Maar zelf zie ik als onze belangrijkste doelstel ling: mensen in aanraking brengen met het evangelie van Jezus Christus". Dat wil niet zeggen dat Lig telijn het sociale werk van het Leger van minder waar de acht. „William Booth, onze Engelse oprichter, heeft al heel vroeg begrepen dat ie eerst iets moet doen aan de verbetering van de sociale omstandigheden van mensen, voordat je aan verkondiging begint. Daarom zette hij soepkeukens op en organi seerde hij ploegen om de ar moedige arbeidershuisjes schoon te maken". Ligtelijn Het Leger des Heils zoals veel mensen het kennen: mu-: ziek makend op straat. noemt dit werk een „uit vloeisel van het geloof"; het is geen stiekeme methode om met het evangelie binnen te komen. „Wij willen eerst de nood van de mensen ledigen en wijzen hen een hogere weg, als ze verder willen ko men. Maar daar zijn ze na tuurlijk volkomen vrij in, we dringen onze overtuiging aan niemand op". Staat Na de tweede wereldoorlog is het werk van het Leger des Heils drastisch veranderd. Was het Leger voor die tijd, samen met andere particulie re organisaties, de enige in stantie waar mensen voor hulp terecht kohden, na de oorlog nam de overheid een groot deel van dat werk over. Maar ook indirect kreeg de staat een dikke vinger in de verzorgingspap; door eisen te stellen aan instellingen bij de verstrekking van subsidies, kreeg de staat invloed op het beleid van het Leger en an dere organisaties. Ligtelijn: „Een groot deel van ons werk wordt gesubsidieerd. Daardoor zijn we veel profes sioneler geworden. In ruil voor subsidie eiste de over heid kwaliteit en dus hebben al onze medewerkers de ver eiste diploma's". Ligtelijn vindt het niet meer dan redelijk dat de overheid deze eis stelt, maar is bang dat het daarmee niet op houdt. „Door de decentralisa tie is de subsidiëring in han den gekomen van de plaatse lijk overheid. Daardoor wordt de financiering steeds meer politiek bepaald. Hier en daar kun je gemeente raadsleden al horen vragen of hulpverlening met een le vensbeschouwelijke identiteit nog wel gesubsidieerd kan worden. Ik zou me dat nog wel kunnen voorstellen als wij alleen maar hulp zouden bieden aan heilsoldaten, maar zo is het niet, wij zijn er voor iedereen. De overheid wil een zo neutraal mogelijke hulpverlening, elke levens beschouwelijke kleur of het nou christelijk is, islamis- tisch of wat dan ook moet er uit verdwijnen. De verzor gingsstaat grijpt steeds verder om zich heen en het particu lier initiatief wordt terugge drongen. Ik vind dat een slechte zaak. De staat moet zijn burgers het recht geven om vanuit een bepaalde le vensbeschouwing hulp te verlenen, dat mag niet gedis crimineerd worden. Daar protesteren wij fel tegen". Zelfkant Drie jaar geleden dreigde het Leger des Heils al het eigen werk in de reclassering op te moeten geven. Dat is na een actie nog enigzins rechtge trokken, maar Ligtelijn waarschuwt dat een al te gro te greep van de overheid er uiteindelijk toe zou kunnen leiden dat het Leger zijn werk moet afstoten. Direc teur-generaal Gijsbers van WVC zou dat betreuren: „Het Leger houdt steeds vol men sen aan de zelfkant op te zoe- A. Gijsbers, directeur-gene raal welzijn van WVC: „Over heid laat particulier initiatief goed functioneren" ken; de junk, de zwerver. We moeten daar ontzag voor hebben". De verzorgingsstaat hoeft daar geen belemmering voor te zijn, vindt hij. „De verzorgingsstaat betekent niet dat de staat alles moet doen. De bedoeling is dat de overheid voor sociale verze keringen en dergelijke zorg draagt voor mensen die geen inkomsten meer hebben, door werkloosheid, ziekte of ouderdom, zodat die niet meer tot de bedelstaf hoeven te vervallen. Er is geen spra ke van dat het Leger des Heils niet in een verzorgings staat zou passen". Volgens Gijsbers zal een „zorgzame samenleving", zo als minister Brinkman (WVC) die bepleit, voor het Leger dan ook geen verande ring betekenen. „Ook in een zorgzame samenleving kan een particuliere organisatie hulp bieden, dat verandert niet. Het pleidooi voor een zorgzame samenleving is een appèl aan de samenleving om de solidariteit tussen indivi duele burgers nieuw leven in te blazen. Want hoe je het ook wendt of keert, we zijn van elkaar afhankelijk. Als we ons eikaars lot niet meer aantrekken, zijn we geen sa menleving meer. Het Legér geeft wat dat betreft een goed voorbeeld. Dat zoekt mensen op waar anderen zich niet mee willen bemoei en. En ook de mensen die door de professionele hulp verlening niet bereikt wor den omdat die afwacht tot de mensen zichzelf op het spreekuur melden worden op die manier bereikt. Het Leger des Heils zegt daar zit ten mensen in de puree, dus daar ga ik heen". STEVO AKKERMAN DEN HAAG Minister Smit- Kroes (Verkeer) wil een on derzoek laten uitvoeren naar vrijwillige autokeuring. Deze zou in de plaats moeten komen van de eind 1985 ingevoerde verplichte keuring voor auto's ouder dan drie jaar. De ver plichte autokeuring blijkt wei nig effect te hebben op de ver keersveiligheid. Dat er sinds de invoering van de autokeuring 150.000 auto's extra voor de sloop zijn aange boden, is gewoon een eenmali- fe zaak, aldus het onderzoe- ende DHV. Volgens DHV heeft de autokeuring tot nu toe aan particulieren 390 mil joen gulden gekost. Liefst 95 procent van de mensen wil dat de keuringen doorgaan, het liefst bij de eigen garage (90 procent). Bij de eigen garage worden ook de meeste repara ties na een keuring uitgevoerd (70 procent). INSTITUUT VOOR ONDERZOEK OVERHEIDSUITGAVEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Omdat het kabinet vindt dat een school pas moet worden opgeheven als er minder dan dertig leerlingen per jaar zijn en het totale aan tal leerlingen almaar daalt, zullen te veel scho len in het voortgezet on derwijs klein worden of klein blijven. Daardoor dreigen de kosten per leerling steeds hoger te worden. Een mogelijkheid om dit tegen te gaan zon der de opheffingsnorm te verhogen, is het aantal kleine scholen per voe- dingsgebied (regio) en be voegd gezag (gemeente, schoolvereniging of -stich ting) te beperken. Deze aanbeveling doet het In stituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven (IOO) in een rapport aan onderwijsmi nister Deetman. Het rapport gaat over de gevolgen van de financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs, zoals wij die sinds 1917 in Nederland kennen. Om het aantal kleine scholen beperkt te houden, ziet het rapport ook nog een andere mogelijkheid: relatief lagere vergoedingen voor kleine scholen en wat ho gere vergoedingen voor grote re scholen. Het IOO komt in zijn onder zoek verder tot de conclusie dat de regelgeving in het voortgezet onderwijs heel wat. eenvoudiger kan, zónder de fi nanciële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs geweld aan te doen. De scholenbouw, die onder ver antwoordelijkheid van het rijk valt, zou bijvoorbeeld in zijn geheel kunnen worden over gedragen aan een samenwer kingsverband van lagere over heden, verenigingen en stich tingen voor bijzonder onder wijs. Ook de voorbereiding van de scholenplannen (de landelijke en regionale verde ling van scholen) zou aan deze samenwerkingsverbanden kunnen worden overgelaten. FLIP De zeehond die al enige weken in de Oude Maas rondzwemt laat zich niet gemakkelijk pakken. De verwoede pogingen van men sen van Smit Tak, de brandweer, rivierpolitie, havendienst, die renambulance en Aluchemie om het dier te vangen zijn tot dus verre zonder resultaat gebleven. De mavo-kandidaten kre gen gisteren bij aardrijks kunde - zoals eerder ook bij geschiedenis het geval was - voor het eerst te maken met meerkeuze vragen, 32 in totaal naast een serie open vragen. De nieuwe opzet vergde meer leeswerk en toch ook heel wat taalgevoel om moei lijk geformuleerde vra gen, zoals die over de de mografische begrippen (D-niveau), te kunnen op lossen, aldus leraar Van Eisen van het Bonaventu- racollege in Leiden. Als geheel noemde hij het een van de betere examens van de laatste jaren met een goede verdeling van de stof en een pittig ni veau. Behalve een aantal demografische opgaven kwamen de Waddenzee (dijken en zeehonden), de verstedelijking van de Randstad, en een goed op gezet onderdeel Duits land. Daarbij een origine le opgave om vier kaart- fragmenten op een grote kaart in te passen. Jam mer was dat de problema tiek van de buitenlanders, die wel bij het havo-exa men even aan bod kwam, hier werd overgeslagen - kennelijk is dit onderdeel niet goed onder te bren gen in meerkeuzevragen. Bij havo-aardrijkskunde viel het aantal verrassingen in de tevoren bekende thema's mee. Het examen was niet te moei lijk, ook niet te makkelijk, al dus leraar Moerings van het Bonaventuracollege. Slechts bij de vragen over het Lau wersmeer kwamen te vee) de tails aan de orde. Doorgaans waren de opgaven goed ge spreid. Ook de vragen over het Ruhrgebied waren veelzij dig aangepakt: fysisch, demo grafisch en economisch. Pater Wernink (Aloysiuscolle- ge Den Haag) noemde het vwo-examen aardrijkskunde van goed niveau. Er werd zo wel op memorie als op inzicht een beroep gedaan met vragen over de huwelijksvruchtbaar heid, de woningvoorraad, het Waddengebied, regionale on gelijkheid het Nederlandse landschap, Amerika en - vrij makkelijk - Indonesië als ont wikkelingsland. Het Neder landse landschap vormde een nieuw onderdeel. Het opgege ven thema was het quartair. De verwachte algemene vra gen ontbraken, wel werden twee types landschappen aan de orde gesteld: het lössland- schap bij Gulpen en het duin landschap tussen Den Haag en Katwijk (waarom ontbreken oude duinen tussen Katwijk en Leiden, wat is zijn de oor zaken dat de duinenrij bezui den Den Haag smaller is ge worden?). Wiskunde Veel verbeterd qua opzet, luid de het oordeel van mevr. Pau wels, lerares aan het St. Maar- tenscollege te Voorburg, over het mavo-examen wiskunde van 's ochtends. Het C-exa- men werd door de leerlingen als ronduit makkelijk ervaren, het D-examen was zeer orde lijk met meer mogelijkheden tot berekenen dan in vooral- gaande jaren. Ook de open vragen waren goed te maken De tijd was voldoende. Wiskunde B voor vwo (voor een klein groepje niet-geslaag den van vorig jaar was er voor het laatst wiskunde I) maakt* volgens een leerling aanvan kelijk zo'n morsige indruk da- I het veel moeilijker leek dat de schoolonderzoeken. Achter af gezien viel het toch wel m« was zijn slotconclusie. Over het algemeen werd opgave over ruimtemeetkunde als hd moeilijkst ervaren, de rest wa standaardwerk. Volgens eet docent opgave 3 over eer, rechthoekig assenstelsel wal lastig. De eerste twee opgaven had men letterlijk zo in de klas gehad en ook opgave I c was, volgens hem, gemakke lijk op te lossen. Ook Dij wiskunde voor havo werden met de vragen bij de opgaven 2 en 3 (over eer rechthoekig assenstelsel) als moeilijk ervaren. Een docenl vond de a-onderdelen van de vragen direct herkenbaar, de b-vragen gingen wel, maar de c-vragen waren lastig. Hij vond het examen niet moeilij ker dan in voorgaande jaren. Etaleren Bij het beroepsgericht lbo-( had het lmo gisteren etaleren Het was een erg aardig exa men, waaraan de leerlinge! veel plezier hebben beleefd Het examen bestond uit twaali foto's vah etalages, allerle branches betreffend. Aan hand daarvan moesten leerlingen aan het werk me kleurstellingen en lichteffec ten. Examen-uitslagen woensdag mei Lto C Natuurkunde l.b; 2.b 3.c; 4.c; 5.c; 6.d; 7.c; 8.b; 9.e lO.c; ll.a; 12.c; 13.c; 14.a; I5.b; 16.a, 17.b; 18.b; 19.c; 20.b Lto D Natuurkunde l.a; 2.e; 3.a; 4.d; 5.a; 6.d; 7.b; 8.b; 9.C lO.a; ll.a; 12.a; 13.b; 14.b; 15.C 16.a; 17.d; 18.a; 19.e; 20.c Leao/lhno-C Kantoorpraktij] l.c; 2.c; 3.b; 4.b; 5.b; 6.c; 7.1 8.b; 9.b; lO.a; ll.b; 12.b; 13.< 14.a; 15.c; 16.c; 17.b; 18.d; 19; 20.b; 2l.c; 22.a; 23.c; 24.d; 25i 26.a; 27.b; 28.a; 29.a; 30.d; 31.1 32.a; 33.d; 34.c; 35.e Mavo/leao/lhno/llo-D Natuur kunde l.b; 2.f; 3.d; 4.b; 5* 6.a; 7.c; 8.c; 9.c; lO.d; ll.b; 12* 13.b; 14.b; 15.f; 16.a; 17.c; 18J 19.b; 20.c; 2l.b; 22.c; 23.c; 24* 25 c; 26.b; 27.c; 28.b; 29.a; 30.c Mavo-C Natuurkunde l.« 2.d; 3.b; 4.b; 5.c; 6.a; 7.a; 8.c; 9.a 10.b; ll.b; 12.c; 13.c; 14.b; 15.C 16.b; 17.c; 18.b; 19.b; 20.e; 21.1 22.a; 23.c; 24.e; 25.c; 26.b; 27 a 28.a; 29.a; 30.d Havo/vhbo Frans l.d; 2.d; 3.? 4.b; 5.a; 6.d; 7.d; 8.a; 9.c; 10.1* 11.b; 12.d; 13.a; 14.a; 15.a; 16? 17.c; 18.d; 19.c; 20.d; 21.b; 22.d 23.b; 24.c; 25.c; 26.a; 27.d; 28.1* 29.d; 30.b; 31.b; 32.c; 33.c; 34? 35 d; 36.a; 37.b; 38.d; 39.a; 40. 41.b; 42.c; 43.c; 44.a; 45.b; 46. 47.b; 48.a; 49.b; 50.d Vwo Frans l.d; 2.c; 3.a; 4.k 5.b; 6.d; 7.b; 8.b; 9.a; lO.d; ll.d 12.c; 13.d; 14.c; 15.a; 16.b; 17.a J8.c; 19.b; 20.d; 21.a; 22.b; 23.c 24.c; 25 c; 26.c; 27.b; 28.a; 29 c 30.b; 31.a; 32.b; 33.d; 34.d; 35.d 36.b; 37.b; 38.b; 39.a; 40.c; 41.1* 42.c; 43.c; 44.a; 45.a; 46.a; 47. 48.a; 49.a; 50.d Nieuwe vice-president Internationale Hof DEN HAAG De Senegalese rechter Kéba Mbaye is be noemd tot vice-president van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Het In ternationaal Gerechtshof, on derdeel van de Verenigde Na ties, is de hoogste rechterlijke instantie ter wereld. De Sene- §alees volgt als vice-president e Fransman Guy Ladreit de Lacharrière op, die in maart is overleden. Mbaye blijft als vice-president in functie tot 1988, terwijl zijn mandaat als rechter in het vnftien leden tellende Hof van Justitie loopt tot 1991. Mbaye (62) is sinds 1982 rechter in het Internatio nale Hof, dat is gevestigd in het Vredespaleis. Van 1964 tot 1982 was hij president van het Hooggerechtshof van Senegal. DEN HAAG Minister Nijpels (milieu) ziet wei nig heil in een cadmium- verbod dat alleen voor Nederland geldt. Nijpels hoopt dat er in EG-ver- band een regeling tot stand kan komen, waar door het gebruik van deze milieuschadelijke stof wordt beperkt De minister zei gisteren tegen over de kamercommissie mi lieuzaken dat een eenzijdige regeling eigenlijk niets oplost. „Het is volstrekt onmogelijk onze grenzen te sluiten voor cadmiumhoudende produkten. Een internationale aanpak is vereist". „Een nationale regeling is leuk voor de tribune, maar bij mi lieubeleid moet je buitenge woon voorzichtig zijn met ge- tuigenissenpolitiek", aldus Nij pels. Hij benadrukte dat de verspreiding van cadmium in produkten tegengegaan moet worden. De minister sprak zijn verontrusting uit over. het hui dige niveau van het zware me taal cadmium in het milieu. Dat niveau moet volgens Nij pels omlaag worden gebracht Volgens VVD-woord voerder Braams gaat Nijpels met zi besluit te ver. Volgens Braai moet een verstandige toepas sing van cadmium niet wor den verboden. In kunstglas keramiek en glazuur verwerk! cadmium zal volgens het libe rale kamerlid niet gauw in het milieu terecht komen. Datzelf de geldt voor kunstschilder» verf en bierkratjes, aldus. Braams.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4