t Actiedag voor ambtenarenakkoord Gelukkig worden zonder angst in gezelschap Salarissen en uitkeringen ontkoppelen Woningtekort lage inkomens stijgt snel De Graaf is somber over terugdringen werkloosheid Reuzenpanda's in safaripark U BINNENLAND^ CcidóeSoirtant Vut voor ambtenaren moet ter discussie Half miljoen lijdt aan sociale angst WENS ABVAKABO: Prof. Oosting aanbevolen als Ombudsman Andere top structuur ANP *2 VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 3 ling bri- zijn ant> ZOETERMEER Top-kaderleden van de Abvakabo zijn bereid een 24-uursactie op gang te brengen uit protest tegen het uitblij ven van een akkoord over de arbeidsvoor waarden 1987 voor ambtenaren. De actie- vormen zullen variëren van 24-uursstakin- gen en werkonderbrekingen tot demonstra tieve bijeenkomsten, aldus de bond. Het bondsbestuur vindt dat de actiedag een begin moet vormen van een periode tot 1990 van permanent verzet tegen het kabinetsbe leid ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. De actiedag moet plaatsvinden in de periode tussen de uit spraak van de commissie-Albeda en het mo ment dat het kabinet het advies, zoals het al heeft aangekondigd, naast zich neer zal leg gen. Apartheid Personeelsleden van de Neder landse Spoorwe gen hebben gis teren In uniform voor de Zuidafri- kaanse ambassa de in Den Haag gedemonstreerd tegen de apart heid. De employ e's van de NS wilden met deze actie hun solida riteit betuigen met hun zwarte collega's in Zuid- Afrika. Verdachte aangevallen door familieleden slachtoffer DEN BOSCH Een 21-jarige man uit Amsterdam is gisteren in het paleis van justitie aangevallen door familieleden van de 26-jarige man die hij vorig jaar mei in een friteszaak in Bleric, gemeente Venlo, zou hebben doodgestoken. Een half uur voor zijn zaak diende werd hij door een parketpolitieman door de gangen van het paleis van justitie gevoerd. Volgens de po litie zou hij toen door een samenloop van omstandigheden oog in oog zijn komen te staan met de familieleden van het slacht offer, die zich als één man op de Amster dammer stortten. De politie kon de ver dachte snel ontzetten. De zaak tegen de Amsterdammer werd door het hof even la ter wel behandeld, maar moest worden aangehouden omdat men niet tevreden was over het psychiatrisch rapport. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In navol ig van delen van het irijfsleven komt ook hét voortbestaan van de vut-regeling voor ambte naren op korte termijn ter discussie. Het ABP en ambtenaren van Binnen landse zaken studeren op de mogelijkheid van flexi bele pensionering als al- M Wnatief. rlid oog De voorzitter van de Raad van en Toezicht vin het Algemeen ;erliik Pensioenfonds J. Reijnen, verklaarde iren: „De bestaande vut- idling is ook bij de overheid roi> steeds meer reden tot zorg. We hebben in het verleden de mate waarin er gebruik van wordt gemaakt schromelijk onderschat". ^an ïge- Op bet ministerie van binnen st landse zaken wordt druk ge- studeerd op mogelijkheden de vut beter betaalbaar te maken. ?en- De bestuursvoorzitter van het •ver ABP wilde zelf het woord „on- itaalbaar" nog niet in de vol- mond nemen, maar hij maakte Vel duidelijk dat de overheid liet kan achterblijven bij stu dies die in sommige bedrijven m bedrijfstakken al plaatsvin dt den naar het inpassen van de vut in een regeling voor flexi- belè pensionering. Op die ma- 'n' nier zijn de grote financiële 'f* consequenties van het om- ien- vangrijk gebruik van de vut- igeling beter op te vangen, fel moet dan de aow als ba- sispensioen worden aangepast. Aan de vooravond van de ope- __ning van een nieuw bestuurs gebouw van het ABP in Den Haag stelde Reijnen zich te- weer tegen onderdelen van de ^■nieuwe bestuursstructuur van ■•het ABP die het parlement binnenkort in een nieuwe wet vastleggen. De nieuwe slnictuur moet een herhaling van de huidige ABP-affaires voorkomen, maar volgens Reijnen zijn de garanties daar voor bepaald niet optimaal. De belèggingscommissie zal door de ;overheid benoemd blijven o worden, wat volgens Reijnen o betékent dat zij onvoldoende ter verantwoording kan wor den geroepen en dat het ingrij pen in het beleggingsbeleid, 0 dat in de recente affaires een 01 zwakke plek in het ABP is ge il bleken, onvoldoende is gere geld. Reijnen wil dat de beleg gingscommissie door de Raad van Bestuur wordt benoemd en ontslagen en dat er een ve- o torecht komt op het beleg gingsbeleid. Er zijn heel wat mensen die uitgeleen de dingen nooit durven terug te vra gen. Anderen kijken hun gesprekspart ner bijna niet aan. Weer anderen om zeilen als het kan de situatie dat ze een ambtenaar aan een loket iets moet vra gen. Wie deze verschijnselen bij zich zelf herkent, kén een probleem heb ben. Geeft niet, want er lopen in ons land naar schatting een half miljoen mensen rond met een zekere vorm van deze wat men noemt sociale angst. De meesten ervaren hun houding als iets ongemakkelijks, zonder er in het dagelijks leven veel nadeel van te ondervinden. Voor de vier procent van de Nederlandse bevolking die echter zwaar onder sociale angst lijdt, is er volgens gedragstherapeute Van Dam- Baggen hoop. UTRECHT De ge dragstherapeute R. van Dam-Baggen, verbonden aan de vakgroep Volwas senen Psychiatrie van de Rijksuniversiteit Utrecht, heeft een methode ont wikkeld om mensen van hun sociale angst af te helpen. Zij is vandaag gepromoveerd op een onderzoek, waarin kwam vast te staan dat het met een gerichte methode mogelijk is mensen wat gelukkiger te maken met hun eigen gedrag. „In een maatschappij waarin communicatie belangrij ker is dan ooit, waarin er steeds meer gelegenheid is om mee te doen en mee te praten, moet je over sociale vaardighe den beschikken. Onder verslechterende sociale omstandigheden is ie mand die sociale angst heeft slechter af dan een ander", aldus mevrouw Van Dam. Wat er gebeurt bij mensen die erg „sociaal bang" zijn is volgens haar te vergelijken met bijvoorbeeld toneelvrees. Een mens kan zich zó ner veus maken, dat hij tot niets meer in staat is. Sommigen zijn in hun jeugd door hun ouders zo gemaakt, doordat hen voortdurend de mond is gesnoerd: „Als volwassenen praten moeten kinderen hun mond houden" is een uit spraak die velen bekend voor zal komen van vroeger. Sociale angst kan ook ont staan doordat men er waan beelden op na houdt. „Als ik wat aan m'n baas vraag, dan wordt hij vast vreselijk boos. Laat ik maar niets zeggen", kan een houding zijn die ge heel misplaatst is en waaruit ook een zekere sociale angst spreekt. Zoiets kan volgens drs. Van Dam soms heel ver gaan. „Er zijn mensen die nooit in het openbaar iets durven te vragen en die zo bang zijn zichzelf te zijn, dat ze het huis niet meer uitkomen. Vroeger noemde men deze mensen al snel non-assertief, maar dat zegt alleen iets over hoe deze mensen zich gedra gen. De diepere angst die ze hebben, zorgt ervoor dat ze niemand iets durven vragen of complimentjes durven te geven. Er zijn heel wat men sen die hun gezichtsuitdruk king niet aanpassen aan wat ze zeggen. Die zeggen dat ze heel boos zijn, terwijl het ge zicht op mooi weer staat". „De ander" Veel mensen weten dat van zichzelf, maar er zijn er ook heel wat die dat niet weten of het aan „de ander" wijten. Ze beseffen in elk geval niet waarom ze vastlopen in het contact met anderen. Om die reden heeft mevrouw Van Dam een test ontwikkeld, de Inventarisatielijst Omgaan met Anderen. Daarop wor den aan de betrokkene vra gen gesteld, zoals over wat deze zou doen als een gezag hebbend persoon hem een (al dan niet redelijk) verzoek doet, of over de neiging om zich te mengen in een ge sprek van een groepje men sen. Als uit deze vragenlijst dui delijk wordt waar iemands problemen liggen is het tijd voor een vier maanden du rende gedragstherapie vol gens de door mevrouw Van Dam ontwikkelde methode. „Dat betekent niet dat we een vrijblijvend praatclubje beginnen. Vier maanden lang wordt hard gewerkt, vooral door de patiënt zelf. Hij leert in groepsverband vaardighe den als luisteren, observeren en een gesprekspartner aan kijken. Het kan gaan om het aanslaan van de juiste toon in een gesprek. Sommige men sen hebben er geen idee van hoe je 'nee' tegen iemand kunt zeggen zonder ruzie te krijgen. Want aangezien agressief gedrag agressie uit lokt, leidt dit vaak tot een af wijzing van de persoon in kwestie door z'n omgeving". Zelfstandig verder In de therapiegroep worden de lijders aan sociale angst vervolgens getraind in de normale omgang met men sen, waartoe onder meer ook behoort het beginnen en op gang houden van gesprek ken. Belangrijkste fase van de therapie is het op zichzelf toepassen van wat hierbij ge leerd wordt. „Op dat moment moeten ze leren zelfstandig verder te gaan. De patiënt die z'n eigen therapeut wordt, kan verder komen dan-ie zelf denkt. Het kan enige tijd duren, maar dat is logisch. Autorijden leer je ook niet in een week". Mevrouw Van Dam toont in haar onderzoek wetenschap pelijk aan dat de methode goede resultaten heeft. Dat bleek bij toepassing op in to taal 130 mensen, die in groe pen van zeven acht in the rapie gingen. Deze mensen gaven enkele maanden na het begin van de therapie bij het invullen van de Inventa risatielijst vrijwel zonder uit zondering aan zeer tevreden te zijn met hun nieuwe ma nier van leven. De methode wordt op sommi ge plaatsen in ons land al in de praktijk gebracht bij de behandeling van psychiatri sche patiënten. Een groot deel van de klachten bij pa tiënten in inrichtingen blijkt volgens de gedragstherapeute teruggevoerd te kunnen wor den op het begrip sociale angst. „Vaak belanden men sen om een heel andere re den in een inrichting en blijkt de sociale angst de be langrijkste oorzaak te zijn van hun gestoord gedrag". ARJEN VAN DER SAR Norminkomen specialisten 35.000 omlaag DEN HAAG Het norminkomen van medisch specialisten gaat binnenkort met 35.000 gulden omlaag tot 144.500 gulden. Minis ter De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid kondigde dit voorlopige besluit gisteren aan in een gesprek met de Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV). De specialisten hadden een norminkomen van twee ton gevraagd. In het bedrag van 144.500 gulden zit 40.000 gulden „aankleding", oftewel vergoedingen voor kosten die vergelijkbare ambtenaren niet hebben en spe cialisten wel, zoals sociale- en pensioenpremies. (Van onze parlementaire redactie) DÉN HAAG Garanties dat de hoofddoelstelling van het kabinetsbeleid, 200.000 minder werklozen iifc 1990, zal worden be reikt zijn niet te geven. [enj Dat zei een pessimistische ,rd-staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren in een overleg met de Tweede Kamer over de «vervuiling" van de werkloosheidscijfers. >nd' Dit tal van onderzoeken is de afgelopen maanden gebleken dat nogal wat mensen ten on rechte als werkloos staat in ge schreven. Dat wil volgens De Graaf, daarin bijgevallen door de Kamer, niet zeggen dat de werkloosheid daardoor enkele honderduizenden lager is dan het huidige cijfer van 695.000. Er staan namelijk ook nogal wat mensen die wèl werk zoe ken niet geregistreerd. Het PvdA-kamerlid Leijnse reken de de staatssecretaris voor dat de „echte" werkloosheid mo menteel op zo'n 640.000 ligt. Volgens Leijnse betekent dit aantal dat de doelstelling, ge zien de tegenvallende econo mische ontwikkelingen, niet haalbaar zal zijn. De Graaf wilde zo ver niet gaan: „Wij nemen de werkloosheidsbe strijding bloedserieus. Het is verantwoor- t en soci- de gezamenlijke veran delijkheid van kabinet c ale partners die 200.000 min der werklozen in 1990 te reali seren". Premier Lubbers heeft vorig jaar bij het aantreden van het huidige kabinet gezegd dat hij zich politiek gebonden acht aan ae realisering van deze doelstelling. Hoewel De Graaf sprak van een gezamenlijke verantwoordelijkheid van zo wel sociale partners als de po litiek gaf hij toe dat het kabi net de eindverantwoordelijk heid draagt voor het werkge legenheidsbeleid Op 1 januari 1988 zal het Cen traal Bureau voor de Statistiek de maandelijkse werkloos heidscijfers gaan publiceren. Tot dan werden de statistieken altijd door de arbeidsbureaus bijgehouden. DEKNOLLEN DEN HAAG De FNV-ambtenarenbond AbvaKabo wil af van de koppeling tussen ambtenarensalarissen en uitkeringen. Door die koppeling kunnen de ambte narenbonden in het overleg met de minister van bin nenlandse zaken geen enkel resultaat boeken, zegt se cretaris Sonneveld van de AbvaKabo in het bondsblad „Aanéén" van deze week. Hij spreekt van een onhoud bare situatie. De koppeling tussen ambtenarensalarissen en uitkeringen bete kent volgens Sonneveld dat je als onderhandelaar niet alleen voor 1,5 miljoen ambtenaren en trendvolgers moet onderhande len, maar ook nog eens voor 3,5 miljoen mensen met een uitke ring. „We zouden dus voor zo'n vijf miljoen mensen moeten on derhandelen". zo zegt hij. Alle partijen die deze koppeling voorstaan beletten de ambtena renbonden de mogelijkheid om in het overleg met de minister nog enig resultaat te boeken op het terrein van de arbeidsvoor waarden. „Want alles wat je daar doet zou dan moeten doorwer ken naar de uitkeringen", aldus Sonneveld. Volgens de AbvaKabo is dat ook de achtergrond van het „ver dwijnen" yan het (volgens de bonden overigens nog te lage) bod van minister De Koning ter grootte van 800 miljoen gulden, waarna het ambtenarenoverleg definitief vastliep. Wat Sonneveld betreft mogen de uitkeringen best omhoog en hoeft dat geen gevolgen te hebben voor de ambtenaren. „Wij kunnen in ons overleg voor ambtenaren best overleggen, maar dan moet de politiek ons niet die verknipte koppelingen opleg gen," meent hij. De vakcentrale FNV heeft haar instemming be tuigd met het pleidooi van de AbvaKabo, althans in die zin dat de onderhandelingen over de hoogte van de wettelijke uitkerin gen volgens de FNV niet per sector moeten worden gevoerd. DEN HAAG In de grote steden zijn de wachttijden voor huurwoningen voor mensen met een laag inko men aanzienlijk langer geworden. Veel woningzoeken den hebben een inkomen beneden het minimum. Vooral de groep woningzoekenden met een inkomen van minder dan 1500 bruto per maand is het afgelo pen jaar sterk toegenomen, zo stelt de Landelijke Orga nisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH) in het onderzoek „Woningnood 87". De nieuwe bezuinigingsvoorstellen van minister Ruding (Finan ciën) om de nieuwbouw in de sociale huursector met 5000 wo ningen per jaar te verlagen, zijn in de ogen van de LOBH dan ook onaanvaardbaar. Zij denkt dat het door een verdere verla ging van het aantal nieuw te bouwen woningen voor mensen met een laag inkomen nog moeilijker wordt een woning te krij gen. De afgelopen drie jaar is de nieuwbouw in de sociale huur sector al fors verlaagd. Als de plannen van Ruding doorgaan worden per jaar nog slechts 4000 woningen in deze sector ge bouwd. De LOBH onderzocht de geregistreerde woningvraag in 79 ge meenten met in totaal zeven miljoen inwoners. Alleen gemeen ten met meer dan 30.000 inwoners werden in het onderzoek be trokken. Op basis van deze gegevens berekende zij dat er 1,6 miljoen Nederlanders op zoek zijn naar passende woonruimte. Deze zoekenden zijn voor 75% één-en tweepersoonshuishoudens. Vaak beschikken zij niet over zelfstandige woonruimte. Het aantal jongeren dat ingeschreven staat is beperkt. Het me rendeel van de woningzoekenden is ouder dan 25 jaar en heeft een inkomen beneden 2000 bruto per jaar. De LOBH spreekt van een tweedeling in de maatschappij voor wat betreft de volkshuisvesting, omdat de mensen met een inkomen boven het minimum gemakkelijker een passende woning kunnen krijgen. HILVARENBEEK Na een probleemloze reis van' meer dan een etmaal zijn de twee Chinese reu- zenpanda's Rong Rong (8) Chuan Chuan (11) gister middag in goede gezondheid vanuit Peking in het safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek afgele verd. Het publiek kan vanaf 21 mei kennismaken met de panda's, die tot eind september in het safa ripark zullen blijven. Chinese reuzenpanda's zijn zeer zeldzame dieren die met uitsterven worden bedreigd. Nog slechts 800 tot 1000 exemplaren le ven in de Chinese bergen. Rong Rong en Chuan Chuan fungeren in hun speciaal gebouwde panda huis als ambassadeur van de Chinese Volks Repu bliek en tevens als fondsenwerver van het Wereld Natuur Fonds. De reuzen- panda's Rong Bong („de grappige") en Chuan Chuan (..de waggelende") worden na een probleemloze reis vanuit Peking afgeleverd in het safaripark de Beekse Bergen. DEN HAAG Professor Mar tin Oosting (43), hoogleraar be stuursrecht en bestuurskunde aan de Rijksuniversiteit Gro ningen, moet de nieuwe Natio nale Ombudsman worden. Hij moet in die functie professor Rang opvolgen die om gezond heidsredenen op 1 april ver trok. Tot deze aanbeveling zijn de vice-president van de Raad van State, Scholten, de presi dent van de Hoge Raad, Moons, en de president van de Algemene Rekenkamer, Kor- des gekomen. Zij hebben hun besluit kenbaar gemaakt in een brief aan de Kamer. Tweede op hun lijst van aan beveling is mr. A. Herstel, hoofdofficier van justitie in het arrondissement Utrecht DEN HAAG De Raad van; Beheer van het Algemeen Ne derlands Persbureau (ANP) heeft tegen het advies in van de ondernemingsraad en re dactieraad van het persbureau besloten de directiestructuur te wijzigen. De hoogste leiding van het ANP komt in handen van een directeur die eindver antwoordelijk is voor het tota le bedrijfsbeleid. Onderge schikt aan de directeur is de hoofdredacteur die een eigen verantwoordelijkheid heeft voor de inhoud van de journa listieke diensten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3