Nieuwe katholieke omroep kan volgend jaar al van start' IKV drukt uit eigenbelang kerken weer aan de borst SieidóeQowuvntt kerk wereld brieven /lezers Joods Wereldcongres in Boedapest hekelt beleid Sovjet-Unie GEESTELITK LEVEN/OPINIE beroepingen Monsterverbond een illusie EcidóeC VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 2 Zoon volgt vader op als hoogleraar SPAKENBURG De synode van de vrijgemaakt Gerefor- sP meerde Kerken die in Spakenburg vergadert, heeft drs. B. Kamphuis (36), predikant te Amersfoort, benoemd tot hoog leraar dogmatiek aan haar theologische hogeschool te Kam pen. Hij volgt hiermee zijn vader, prof. dr. J. Kamphuis, op, die sinds 1959 aan de hogeschool verbonden is, eerst als kerkhistoricus en nu als dogmaticus. De vrijgemaakt Gere formeerde Kerken zijn ontstaan na een scheuring met de Gereformeerde Kerken in 1944. Goeree verspreidt door rechter verboden folder ZWOLLE Lucas Goeree en twee van zijn medewerkers hebben in Kampen het gewraakte gospelbald Evan, getiteld „Sodom is Nederland" verspreid. Dit gebeurde enkele uren na dat de rechtbank in Zwolle het evangelistenpaar verdere ver spreiding van het nummer had verboden op straffe van een dwangsom van 5.000 gulden per blad en per persoon. Volgens de rechter heeft het blad een kwetsend en grievend karakter jegens homofielen en de ziekte AIDS. De politie van Kampen vroeg Goeree en zijn medewerkers met de verspreiding te stoppen, nadat zij diverse verbolgen telefoontjes van bewoners in de binnenstad over de verspreiding had ontvangen. Goeree volgde het verzoek op. Hij is zo bekrompen dat hij, als hij op een speld viel, aan allebei zijn ogen blind zou zijn. Poolse overheid in geweer tegen vredescongres WARSCHAU In een kerk in Warschau is de afgelopen dagen een vredescongres ge houden, dat is georganiseerd door de onafhankelijke Pool se v redes- en milieugroep Vrede en Vrijheid. De Ne derlandse vredesactivist Her- bert Ruitenberg, die het con gres wilde bijwonen, is op het vliegveld van Warschau te gengehouden en terug op het vliegtuig naar Nederland ge zet. Ook tegen andere deel nemers trad de Poolse over heid op. In een petitie sprak de confe rentie haar afkeuring uit over de arrestaties van ten minste 16 leden van Vrede en Vrijheid door de Poolse politie en protesteerde zij te gen de weigering van de Poolse autoriteiten visa te verstrekken aan de vele bui tenlanders die voor de confe rentie waren uitgenodigd, onder wie de IKV'ers M.J. Faber en J. ter Laak. Het congres wordt bijgewoond door ongeveer vijftig vredes activisten uit Polen, West- Europa en de VS. De deelnemers legden giste ren meerdere verklaringen af waarin werd gesteld dat vrede niet mogelijk is zonder naleving van de mensenrech ten. Feitse Boerwinkel (80) overleden DRIEBERGEN In een zie kenhuis in Nieuwegein is woensdagavond dr. F. Boer winkel op 80-jarige leeftijd overleden. Boerwinkel is vooral bekend geworden door publicaties als „Inclusief denken"(1966) en „Einde of nieuw begin" (1974) en „Meer dan het gewone" (1977), over de betekenis van de bergrede. Tevens was hij zeer betrok ken bij de bezinning op de identiteit van het christelijk onderwijs. Boerwinkel was geen theo loog hij promoveerde op de schrijver Marcellus Emants maar hij heeft in het kerkelijk en theologisch denken van veel mensen een grote rol gespeeld. Dr. Boerwinkel v was betrok ken bij de oprichting in 1946 van het hervormde vor mingscentrum Kerk en We reld in Driebergen. Tot 1965 was hij een van de directeu ren van het centrum. Van 1953 tot 1971 was hij boven dien directeur van de sociale academie De Horst, eveneens in Driebergen. Boerwinkel, die in de jaren dertig lid werd van de SDAP, was zeer alert op ver schuivingen in cultuur en sa menleving. Zo signaleerde hij vroegtijdig zorgwekkende ontwikkelingen op het ge bied van kernenergie en atoombewapening. Boerwin kel voerde een voortdurend pleidooi voor communicatie met mensen en groepen aan de rand van kerk en samen leving. Zo stamt van hem de uitdrukking, dat „sekten de kerken een onbetaalde reke ning presenteren". Nederland** Hervormde Kerk Beroepen: te Lunteren, J. van Ros- sem te Waarder; te streekgemeente Marne-Ambt: T. Buurma te Rheden. Bedankt voor Akkerwoude en Mur- merwoude toezegging, G.J. van Beusekom te Oostwold (Groningen). Gereformeerd* Kerken Vrijge- Beroepbaarstelling: Drs.R. van Wij nen. Groenestraat 33. 8261 VC Kampen. Beroepen te Leeuwarden- Huizum. J.J. Verwey te Blokzijl c.a Aangenomen naar Rotterdam-Delfs- haven, R. van Nus te Bruchterveld. PIET DERKSEN: EINDHOVEN Op initiatief van Piet Derksen, oud-direc teur van Sporthuis Centrum, wordt gewerkt aan een nieu we katholieke omroep als te genhanger voor de KRO. Zij zou de naam moeten gaan dragen van RKO (Rooms-Ka- tholieke Omroep). Derksen noemt de KRO anti-katho liek. Hij zegt KRO-voorzitter B. Schmitz al viif jaar geleden "gewaarschuwd te hebben „dat het met ziin omroep zo niet langer kan Volgens Derksen is het geen enkel probleem de benodigde zestigduizend leden te winnen die de omroepwet vereist voor de oprichting van een nieuwe omroep. „Er zitten er nu al leen al veertigduizend bij de Evangelische Omroep." Derksen verwacht dat de nieuwe omroep al volgend jaar maart van start kan gaan. Volgens Derksen zouden vier Nederlandse bisschoppen, te weten Bör, Bomers, Ter Schu- re en Gijsen, verheugd zijn over het nieuwe initiatief. Kardinaal Simonis heeft vol gens hem geen steun aan het nieuwe initiatief betuigd. „Maar hij heeft mij wel vaak gezegd verre van enthousiast te zijn over de manier waarop de KRO te werk gaat", aldus Derksen. De secretaris van mgr. Bom ers deze liet zich in Keve- laer zeer negatief uit over de KRO en met name over de verslaggeving van het pausbe zoek door deze omroep zegt dat er geen contact is geweest met Derksen over zijn initia tief. Wel vindt de bisschop dat de KRO moet veranderen, al dus zijn woordvoerder. De bisschoppenconferentie liet vanmorgen weten als zo danig niet gekend te zijn in het initiatief en er daarom geen reactie op te kunnen ge ven. Ter voorbereiding van de op richting van de nieuwe om roep is een bestuur gevormd waarin zitting hebben de za kenman P. Vorstman uit Ros malen en de raadsheer van het Bossche gerechtshof, mr. P. van der Velden. Over de financiering maakt Derksen zich geen zorgen. „Dit hoeft niet zoveel te kos ten." Bovendien is de stich ting Getuigenis van Gods Liefde in Eindhoven waaraan hij een groot deel van zijn be zit heeft overgedragen, vol gens hem driekwart miljard gulden waard. Het is volgens Derksen de be doeling dat de RKO ook via de satelliet zal uitzenden. Te vens is de Stichting van plan dit najaar een rooms-katho- liek familieblad, „Manna" ge heten, uit te geven. Dit zal eens per veertien dagen of maandelijks verschijnen. De redactie is reeds aangetrok ken. Reactie KRO Een woordvoerder van de KRO bevestigt dat de KRO al veel langer weet van het be staan van dit soort initiatie ven. De KRO meent over de zekerheid te beschikken, dat getwijfeld moet worden aan de informatie, dat enkele bis schoppen hun steun aan dit initiatief zouden hebben be tuigd. KRO-voorzitter Mr Ben Schmitz zei vanmorgen in de radiorubriek „Echo'dat hij verwacht, dat mediabisschop mgr. Bar eveneens zou ont kennen contacten met de inti- atiefnemers te hebben gehad. Hij meent dit te kunnen zeg gen op grond van een kortge leden gevoerd gesprek met deze bisschop. In dit contact had hij een heel andere in druk gekregen van de opvat tingen van mgr. Bar dan thans in publicaties wordt ge suggereerd. De KRO blijft loyaal ten op zichte van het officiële leerge zag en blijft als haar taak zien weer te geven wat er in de katholieke geloofsgemeen schap leeft. Schmitz voegde hier aan toe, dat als de bisschoppen een tweede katholieke omroep zouden willen bevorderen, de tweespalt in katholieke Ne derland ook in de media ge stalte zal krijgen. Dat een schisma zich dan zal voortzet ten, is een zwaar woord, maar het zou kunnen betekenen, dat een of twee generaties ka tholieken hun eenheid of hoop op eenheid kunnen ver geten, aldus Schmitz. Deelnemers aan het Wereldcongres waren aanwezig bij een herdenking van de Zweedse diplo maat Raoul Wallenberg, de man die in de Tweede Wereldoorlog zoveel joden wist te redden van de dood door Duitsers. Na de oorlog werd hij door Russen opgepakt en sindsdien is niets meer van hem vernomen. BOEDAPEST De eerste bijeenkomst van het Joods Wereldcongres (JWC) in een communistisch land is geëin digd met een scherpe aanval op de behandeling van de jo den in de Sovjet-Unie. De tafelrede van Morris Abram, de leider van de Amerikaanse georganiseerde joden, bracht vertegenwoordi gers uit Oost en West duide lijk in verlegenheid. De ver gadering van het uitvoerend comité van het JWC in Boe dapest was juist begroet als een belangrijke stap vooruit in de betrekkingen tussen de Éden en de Oostbloklanden, eiders van de joodse ge meenschap in Hongarije hoor den aan hoe Abram het zio- DEN HAAG „Je moet de moed hebben terug te keren tot de kerkelijke denkwereld. Als kerken en IKV uit elkaar groeien, moet je wel een stap terug." Dat zegt Mient-Jan Faber, secretaris van het In terkerkelijk Vredesberaad als toelichting op de vredeskrant van dit jaar. Geheel anders dan voorgaande jaren draagt die een sterk binnenkerkelijk karakter, staan er geen poli tieke artikelen in en schrijft Faber over de „verbonden heid in Christus" die kerken moet bezielen om de contac ten tussen oost en west aan te halen. Formeel is het IKV nog steeds het instituut van de kerken zelf waarmee deze vredesactiviteiten willen ont wikkelen, in de praktijk is het IKV echter een zelfstandig functionerend sterk politiek orgaan dat tot vorig iaar steeds verder van de kerken dreigde weg te groeien. De specifiek kerkelijke be langstelling van de IKV-top hoeft niet te verbazen. Vorig jaar leerde een eigen onder zoek dat plaatselijke kerken weinig boodschap hadden aan het IKV. Plaatselijke IKV- groepen enerzijds en paro chies en gemeenten anderzijds bleken weinig of ronduit slechte contacten met elkaar te hebben, vooral als gevolg van de kruisrakettendiscussie die ook binnen de kerken voor flinke polarisatie had ge zorgd. In die relatie moest een verandering ten goede ko men. Weliswaar stond de er kenning door de kerken van het IKV niet op het spel. Toch, zo beamen Faber en Ter Laak, als de verhoudin gen zo koel zijn dan verliest het IKV een breed draagvlak, ook wel het midden van de samenleving genoemd, „waar", aldus Faber (IKV) en Ter Laak (Pax Christi) „im mers de beslissingen vallen". Een kloof met die brede mid denmoot waarin de kerken opereren, vinden Faber en Ter Laak ronduit rampzalig. Het gevaar zou levensgroot worden dat het IKV het lot zou gaan delen van zovele an dere vredesorganisaties die links of uiterst links in de marge van de samenleving opereren. Met het bekende, dienovereenkomstig resultaat. Dat wil de IKV-top koste wat kost verhinderen. Het is dan ook niet overdreven te stellen dat de „kerkelijke" bekering van het IKV sterk ingegeven is door politieke mojieven. Faber en Ter Laak draaien daar ook niet omheen. Bovendien telt het feit dat het IKV financieel (mede) afhan kelijk is van de kerken. Vorig iaar na de „bekering" van het IKV ging de opbrengst van de kerkcollecte voor het eerst weer omhoog. Het resul taat was ruim twee ton, onge veer gelijkelijk te verdelen over IKV en Pax Christi sa men. Randverschijnsel Het instrument van het IKV bij uitstek om de kerken bij de vredesactiviteiten te be trekken, is de vredesweek. Deze dreigde in de woorden van Ter Laak de laatste jaren steeds meer te vervallen tot een „randverschijnsel". Het ging langs de kerken zelf heen. Om de plaatselijke ker ken de gelegenheid te geven goed in te spelen op de the matiek verschijnt die krant nu al. Thema is (opnieuw) het leggen van contacten van kerken hier met kerken in Oost-Europa, met name Hon garije. Daarin was het IKV vorig jaar al succesvol. Faber meent dat het leggen van die contacten bij uitstek de kerken ter harte moet aan gaan. „Ze hebben een speciale taak om die gescheidenheid van Europa te overbruggen," aldus Faber. Om de vredesproblematiek op succesvolle wijze te introduce ren, met name bij de rooms katholieken, is er voor het eerst een liturgiekrant ge maakt. „Vaak wisten kerken niet hoe ze op de thema's van de vredesweek moesten in spelen. Voor de rooms-katho- lieke kerk is het goed dat je ze inzake de liturgie een handvat geeft", aldus Ter Laak. In de krant worden verder preeksuggesties uitgewerkt en wordt stil gestaan bij de pro blematiek van het vredescon- cilie-initiatief van de West- duitse atoomfysicus Von Weizsacker. De „kerkelijke" bekering van het IKV betekent niet dat het IKV een andere koers vaart en haar activiteiten in die zin bijstelt. Voor dat deel van de achterban van het IKV dat zich niet tot een kerk rekent, heeft het IKV nog steeds al dus Faber, „een massa activi teiten in huis". De oude the ma's, te beginnen met de ver wijdering van de kernraket ten uit Nederland, spreken voor zich zelf. De plakkaten met die leuzen sieren de pers conferentietafel op het hoofd kwartier van het IKV aan het Haagse Anna Paulownaplein, maar daarvoor klopt men niet langer bij de kerken aan. PAUL VAN VELTHOVEN nisme verheerlijkte en de Russische joden beklaagde als „diepongelukkig en neer slachtig". Alleen het bestaan van Israel heeft naar zijn me ning voorkomen dat de drie miljoen Russische joden gaan deweg de geschiedenis wor den vergeten. De rabbijn van Moskou, Adolf Shajevisj, zei dat Abram wel wat objectie ver had mogen zijn en dat zijn uitlatingen gedateerd waren. De Hongaarse autoriteiten ga ven het JWC niet alleen toe stemming voor de bijeen komst in de hoofdstad, maar bereidden Bronfman een ont vangst zoals alleen staatshoof den ten deel valt. Het Congres nam een korte resolutie aan waarin de Ame rikaanse minister van justitie werd geprezen om zijn beslis sing Waldheim tot persona non grata te verklaren. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gezegd over be wijzen te beschikken die aan tonen dat Waldheim tijdens zijn diensttijd als Wehrmach- tofficier op de Balkan betrok ken is geweest bij misdaden tegen Griekse joden en Joego slavische partizanen. C.M. Wigmans directeur Zondagsschool vereniging ALPHEN a/d RIJN Het bestuur van de Nederland- sche Zondagsschool Vereeni- ging heeft dr. C.M. Wigmans te Alphen a/d Rijn benoemd tot directeur van deze vere niging. Hij volgt de heer J.J. Sinnema op. Wigmans (37), die 1 november met zijn werk bij de vereniging be gint, werd in 1977 werd be noemd tot wetenschappelijk medewerker bij de subfacul teit pedagogische en andrago gische wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Hij promoveerde in 1984 in Leiden tot doctor in de theologie op het proef schrift „Onderwijs en bevrij ding, ontwikkelingstheorie vanuit een messiaans voor oordeel". Promotor was prof.dr. G.H. ter Schegget. Wigmans heeft vele lezingen gehouden en artikelen ge schreven waarin vragen naar de relatie tussen kerk en school, pedagogiek en theolo gie, geloven en leren centraal staan. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het reeht voor mgezon- den stukken te bekorten Pausbezoek (2) Bisschop Bomers heeft met zijn ongenuanceerde uitspra ken in Kevelaer over de KRO de tegenstellingen binnen de rooms-katholieke kerk weer verder aangewakkerd. Al veel vaker heeft deze bisschop er blijk van gegeven dat hij van de ontwikkelingen binnen de rooms-katholieke kerk weinig tot niets heeft begrepen. Dat is ook niet verwonderlijk, want hij was meer dan twintig jaar missionaris in Ethiopië. In die Eriode is er onder leiding van rdinaal Alfrink geprobeerd ruimte te scheppen voor kerk vernieuwing en pluriformiteit. Dat gebeurde in het besef dat de roomse kerk in het verle den niet altijd zo zegenrijk heeft gehandeld en dat nie mand nog langer geloofwaar dig is als hij beweert de hele waarheid in pacht te hebben. Als elk instituut is ook de rooms-katholieke kerk er vooral op uit haar eigen belan gen veilig te stellen. Daartoe beschikt zij sinds kort in Ne derland weer over een aantal compromisloze prelaten die geen enkele voeling hebben met de kerkgemeenschap die ze moeten leiden. Bij gebrek aan bruggenbouwers bis- en zouden dat toch bij schoppen uitstek moeten ziin vervult de, huidige KRO momenteel zo'n taak. Tijdens het pausbe zoek in 1975 liet zij een panel aan het woord van mensen waarvan het opvallende was de deelnemers een brug pro beerden te slaan naar de erva ringen van zovele gelovigen die daartoe ooit geïnspireerd werden door hun eigen bis schoppen. G. van Hulsbergen, DEN HAAG. Lasten (2) De overheid is armer dan het bedrijfsleven, zegt minister- Eresident Lubbers. Daar heeft ij gelijk in, maar wat hij niet zegt is dat de overheid het daar ook naar heeft gemaakt. Er zijn de laatste jaren veel te veel ambtenaren bijgekomen om al die ingewikkelde regels uit te voeren. Dat kost alleen maar geld. Het wordt hoog tijd dat Lubbers daar maar eens wat aan doet. Dan kan hij de belasting voor de burger straks ook verlichten. P. van Soest, DEN HAAG. Maria Magdalena Voor dat de apostelen gemeen schappelijk tot een standpunt gegroeid waren, dat zich kris talliseerde in de vier evange- lieën, zijn er verschillende fa sen geweest. Maar hun leven was te kort om zelf mythen uit te denken. Dat ook buiten hen om veel gefantaseerd werd heeft hen eveneens niet beïn vloed omdat zij als oor- en ooggetuigen alleen de waar heid van Christus moesten verkondigen. Om nu oude apocrieve verhalen naar voren te halen om de evangeliën te verwijten dat hun verhalen, onjuist zijn, en om dat met verhalen te doen zoals over Maria van Magdalena die on geveer honderd jaar later ont stonden is ongeloofwaardig, en des te ongeloofwaardiger om dat ze nu zo samengesteld voorgeschoteld zijn dat ze pre cies passen bij de huidige mo dieuze denkbeelden. Dat is te doorzichtig om waar te zijn. Het is aardig bedoeld door Su san Huskins van de Guardian. Maar wetenschappelijk is het niet H. Rutges, DEN HAAG. Drogisten Beledigde apothekers slepen hoogleraar voor tuchtcollege, omdat hij heeft verklaard dat drogisten vaak veel beter op de hoogte zijn van de werking en bijwerking van geneesmid delen dan apothekers. De „be kwaamheid der drogisten is echter niet het probleem. Bij de drogist is de patiënt zelf verantwoordelijk, want de drogist licht schriftelijk de pa tiënt correct in door middel van de bijsluiter bij het ge neesmiddel. Oud-staatssecreta ris Hendriks wilde destijds alle allopathische geneesmiddelen der drogisten overhevelen naar de apotheken met het doel dat de apothekers ook die risicodragende geneesmidde len eveneens anoniem en dus zonder bijsluiters zouden gaan verkopen. Maar tegen dit fata le Thorbecke-systeem in de apotheken heeft uiteraard de CHU toen ernstig bezwaar ge maakt omdat geneesmiddel èn bijsluiter redelijkerwijze altijd bij elkaar behoren: een een heid zijn ten behoeve van de patiënt. Het eigenlijke pro bleem is in dit geval dus niet de „deskundigheid" van de drogist of van de apotheker, ook niet welke percentages der medicijnen over de toon banken gaan, maar door wie en hoe de niet-deskundige pa tiënt tijdig tevoren correct en volledig schriftelijk wordt ge ïnformeerd teneinde narighe den, ongelukken, fouten en schade enz. bij de patiënt te voorkomen. Dat betreft name lijk de werkelijke Volksge zondheid. 4 K. R. Oosterhuis. Centrale Patiënten Unie, DEN HAAG. HET oude thema van een PvdA/VVD-kabinet is weer vol. op in discussie geraakt na de wat desperate uitlating van VVD-fractievoorzitter Joris Voorhoeve aan de vooravond van de in maart gehouden verkiezingen, dat de liberalen er verstandig aan zouden doen wat naar links op te schuivea De behoefte van beide partijen zich door polarisatie duidelij. ker te manifesteren tegenover de eigen achterban heeft lan- ge tijd een politieke samenwerking tussen socialisten en libe ralen feitelijk onmogelijk gemaakt. Sinds kort leken de kaar ten echter wezenlijke anders te liggen. Na de wisseling van de wacht bij de PvdA doen de socialis ten ferme pogingen de vensters wijd open te zetten. Dat ge beurt niet in de laatste plaats door fractieleider Wim Kok, die onlangs liet weten ernstig over zijn positie te zullen gaan nadenken, indien de PvdA bij de volgende verkiezingen voor de Tweede Kamer weer een regeerbeurt voorbij zou moeten laten gaan. De uitlating van VVD-fractievoorzitter Voorhoeve is in het socialistische kamp met enthousiasme begroet, al heeft ook de PvdA daarbij natuurlijk niet over het hoofd gezien dat de wenselijkheid van het liberale op schuiven naar links tijdens de verkiezingscampagne werd gepropageerd en dus met een korreltje zout genomen dient te worden. In elk geval hebben de socialisten geen kans voorbij willen laten gaan om het vuurtje gaande te houden. PvdA-vice- voorzitter Wim Meijer verklaarde onlangs onomwonden dal hij de mogelijkheid van een PvdA/VVD-coalitie nu wel eens reëel onder ogen wil zien. En de felheid waarmee Wim Kok op de eerste mei het kabinet attaqueerde over de jongste be zuinigingsronde was niet alleen te verklaren vanuit de socia listische feeststemming ter gelegenheid van de dag van de arbeid. Kok speelde de tegenstribbelende VVD overduidelijk in de kaart en voelde haarfijn aan, dat ook binnen het kabi net een duidelijke bezuinigingsmoeheid was ontstaan. DEZE week heeft zich echter bij de PvdA een ontwikkeling voorgedaan die de voorzichtige vrijage met de VVD stevig jj ondergraaft. Dat gebeurde toen het socialistische kamerlid Ter Beek, buitenland-deskundige van de PvdA, met het oog op het mogelijk verdwijnen van de kernwapens in Oost en West de gedachte had geopperd de conventionele bewape ning van Nederland te versterken door een tweede legerbri- gade in de Duitse Bondsrepubliek te stationeren. Daarover ii binnen de PvdA-fractie een fikse ruzie uitgebroken waarbij; jj in afwezigheid van de in de VS verblijvende Ter Beek, zijn optreden scherp is afgekeurd. VOORAL de twee defensiedeskundigen van de fractie, Van den Bergh en oud-minister Stemerdink, nemen het eigenge* C reide optreden van Ter Beek hoog op. Zij zijn namelijk net druk bezig een nota op te stellen over de conventionele be wapening en daar fietst hun partijgenoot dwars doorheen, Binnen de fractie is ook nog een uitlating van Wim Kok over hetzelfde onderwerp kritisch gewogen, maar die had zich in b zijn 1-meitoespraak over de conventionele bewapening vol- doende behoedzaam uitgelaten om de dans te kunnen ont springen. HET kan haast niet anders of de ruzie binnen de PvdA d fractie over onze defensie zal uiteindelijk leiden tot een standpunt, waar de meeste liberalen zich niet in zullen kun nen vinden. Onder de titel „Monsterverbond of illusie?" ver- c scheen drie jaar geleden een bundel opstellen van prominen- v te politici van beide partijen over de „mogelijkheden en r grenzen" van een gezamenlijke coalitie. Het ziet er naar uil dat voor de voorstanders het monsterverbond voorlopig wels weer een illusie zal blijven. Meer bewolking DE BLIT (KNMI) De dag begint morgen met af en toe zon, maar in de loop van de middag neemt de bewolking toe. Deze bewolking vormt de voorste begrenzing van koude lucht, die via Schotland naar onze omgeving wordt getrans porteerd. Hieruit wordt mor gen nog geen regen van bete kenis verwacht, maar in de koude lucht vormen zich bui en, die in het begin van vol gende week bij ons voor neer slag zorgen. Morgen loopt de middagtem- peratuur nog op tot ongeveer 16 graden, maar volgende week komen de temperaturen nauwelijks boven de 12 gra den. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandinavië en Dene markenVeel bewolking en af en toe regen. Middagtempera- tuur rond 11 graden. Noord-Duitsland en Benelux: Wolkenvelden en zondag mo gelijk buien. Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden. Zuid-Duitsland: Eerst af en toe zon, zondag van het westen uit toenemende bewolking en re gen. Middagtemperatuur van 16 tot 19 graden. Britse Eilanden en Ierland: Wolkenvelden en van het westen uit regen. Middagtem peratuur rond 12 graden maar in het zuidoosten eerst nog rond 15 graden. Frankrijk: Eerst perioden met zon. Van het westen uit regen. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 22 graden in het zuiden. Alpengebied: Half tot zwaar bewolkt en aan de noordzijde regen. Middagtemperatuur van 18 graden aan de noord kant tot 22 graden aan de zuidzijde. Nul-graden-grens van 2500 tot 3000 meter. Spanje en Portugal: Overwe gend zonnig en droog, maar zondag kans op enkele buien. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Italië en Joegoslavische kust Zonnig. Middagtemperatuur rond 22 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Rept Amsterdam 13 2 0 De Bilt 12 1 0 Eelde 12 2 0 Eindhoven 14 1 0 Den Helder zw.bew. 10 5 0 Rotterdam zw.bew. 12 1 0 Twente zw.bew. 15 1 0 Vlissingen h.bew. 10 5 0 Zd. Limburg zw.bew. 14 3 0 Aberdeen zw.bew. 14 4 41 Athene niet ontv. Barcelona onbew. 20 9 0 Berlijn onbew. 16 3 0 Bordeaux onbew. 19 8 0 Brussel h.bew. 14 4 0 Dublin mist 16 7 0.1 Frankfort onbew. 15 2 0 Genève onbew. 13 5 0 Helsinki onbew 10 2 0 Innsbruck regenbui 11 4 0.1 Klagenfurt 15 4 0 Kopenhagen 14 5 0 Lissabon h.bew. 28 15 0 Locarno onbew. 21 6 0 onbew. 18 4 0 Luxemburg onbew. 12 5 0 Madrid onbew. 27 5 0 Malaga l.bew. 23 10 0 Mallorca 21 8 0 Malta l.bew. 13 Moskou regenbui 22 02 MUnchen zw.bew. 8 3 2 Nice onbew. 20 10 0 Oslo zw.bew. 16 4 0 Parijs onbew. 16 5 0 19 7 0 Split l.bew. 15 11 0 Stockholm onbew. 11 3 0 Warschau niet ontv. Wenen onbew. 13 6 0 Zurich l.bew. 12 2 ot Casablanca zwbew 25 15 0 Cyprus zwbew. 30 18 0 Istanbul h.bew. 20 11 02 Las Palm*s zwbew 18 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv onbew. 32 19 0 Tulpen volop in bloei DEN HAAG Tulpen «l fruitbomen staan komend weekend nog volop in bloei i| de omgeving van Leiden Haarlem, Bergen, in de Noord oostpolder, en de kop var Noord-Holland. Ook op Texd staan de velden nog vol kleu rige tulpen. Van de fruitbomen zijn d< vroege soorten uitgebloeid o: weggewaaid, de appelbomen staan echter volop in bloei in Limburg, op de Betuwe, rond om Utrecht en in Zeeland. Bloemenactiviteiten: Keukenhof: tot en met 14 me een tentoonstelling van bijzon dere bolgewassen. Bergen: aanstaande zaterd* en zondag de laatste dagen van de Hortus Bulborium, waart 1000 verschillende bloeiend bolgewassen te zien ziin. Bij zonder is een bloembol uit 1590. Geopend van 9-12 cd van 14-17 uur. Limmen (NH): bloemenmoxai- ekdagen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2