Langs Omwegen BRADERIE IN ZEVENHOVEN Toonkunstorkest Leiden maakte ALLER LEIIDS) een wonderlijke toernee door Polen Noordwijkerhout moet vrouwenraad krijgen LEIDEN OMGEVING £eidóc Soutotit GA UDE MATER POLONIAM HOOGTEPUNT IN POZNAN Vlooienmarkt Bollenstreek VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land 1 kom ik graag mensen Jegen. U kunt mij, telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 '22 44 op toestel 10. WjGft WjGR ZEVENHOVEN Het braderiecomité Zevenho ven houdt zaterdag voor de zesde maal een brade rie in de omgeving van de Albrechtshof en rondom het dorpshuis 't Trefpunt. De braderie begint om 11.00 uur en duurt tot 19.00 uur. Het aantal stands breidt zich jaarlijks uit. Dit jaar zijn er ruim zeventig kramen met de nodige waren, spelen en attracties. Veel standhouders spelen in op het feit dat het de dag erna moederdag is. Er zullen volop bloemen, geur tjes, kado-artikelen, kleding, klompen, antiek en vele an dere artikelen te koop aange boden worden. Rondom het dorpshuis zijn er een aantal kinderattracties zoals een draaimolen, een springkussen, een poppen theater en goochelshows. Het Kindervakantiewerk is pre sent met een rad van avon tuur. Muziek is er in de vorm van live-optredens van on der andere de „New Ways". De evenementencorpmissie zorgt in het dorpshuis 't Trefpunt voor een aantal fes tiviteiten. Er wordt een ex positie gehouden van schil derijen die als onderwerp landschappen van Zevenho ven en omgeving hebben. Het zijn werken van onder anderen Rien van Zetten, Rob Meyer, Jeanne van de Horst, Jan Pieterse, Jannie Endstra en Ted Kistemaker.- De kinderen kunnen in de grote zaal eigen spulletjes verkopen tijdens de kinder rommelmarkt. In de hal kan men onder leiding van de heer B. Ruigrok bloemstuk- jes maken. De videoband van de festiviteiten rondom Ze venhoven 900 jaar zal doorlo pend gedraaid worden en er wordt een grote loterij ge houden. Na de kinderrom melmarkt die om 15.00 uur eindigt, begint voor de kin deren een grote discomiddag. In galerie Jacques Saloon zal om 15.00 uur de officiële ope ning plaatsvinden van de foto-expositie van Sjanie de Geus en René Grootveld uit Noorden. Wielerkoers De Leidse studentenvereni ging Minerva houdt dinsdag 12 mei een wielerwedstrijd voor inwoners van Leiden, die niet in het bezit zijn van een licentie. Er is ook een koers voor licentie-houders uit Leiden en omgeving. De start is om 19.00 uur op de Doezastraat. Het parcours loopt ook over het Rapen burg, Kaiserstraat en Boisot- kade. Men dient zich uiterlijk vandaag telefonisch op te ge ven bij Willem Houck (133102) of Jurriaan Pennink (132076), tussen 18.00 en 20.00 uur. Watersportdag De Studenten-watersportver- eningen Asopos de Vliet, Le vi tas en De Blauwe Schuit bieden aan lichamelijk, zin tuiglijk en verstandelijk ge handicapten de mogelijkheid een dag gratis gebruik te ma ken van de vloot. Op 16 mei wordt deze watersportdag ge houden. Er zullen instruc teurs van de verschillende verenigingen aanwezig zijn. Voor meer informatie en op gave: R. Koornstra, tel: 154053; L. Tjan, tel: 124719; H. Smits-Smit, tel: 142331. Schriftelijk: Asopos de Vliet, Postbus 100, 2300 AC Leiden. Dichter De jonge dichter C. Paul Ross draagt vanavond voor uit zijn bundel „Nomadenbloed en andere gedichten in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg in Leiden. Aanvang acht uur, toegang gratis. Bond Bondsvoorzitter Jacob Draij- er van de grafische bond „Druk en Papier" huldigt vanavond 34 jubilarissen. Zij zijn 25 tot 70 jaar lid van de bond. De Leidse toneelvere niging T.I.G. voert het stuk Viermaal Verkocht op en er is muziek. De feestelijke bij eenkomst begint om 19.30 uur in het St. Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Rock Roll Het jongerenwerk Quetal presenteert vanavond de Rythm Blues en Rock Roll band Johnny Garson. De band is na een onderbre king van een paar maanden, eind 1986 onder een nieuwe naam weer aan de slag ge gaan: Johnny Garson strikes again. Het optreden heeft plaats in het buurthuis Op ei gen Wieken, Valkenpad 2 in de Meren wijk. De avond om 20.00 uur en de entree is 2,50 gulden. Prestatieloop Het clubhuis Matilo houdt morgen een prestatieloop. De afstanden bedragen 2, 5 en 12 kilometer. De start is om 11.00 uur, inschrijven een uur eerder. De loop begint bij het clubhuis aan de Zaan- straat 126. Jaarmarkt De evenementengroep van de herensingelkerk houdt dit jaar op 9 mei voor de negen de keer een jaarmarkt. De opbrengst van de markt is bestemd voor de actie 'ver nieuwing klokkenstoel', on der het motto: „Laat onze klokken blijven luiden". De jaarmarkt op het plein voor de kerk is open van 10 tot 4 uur. De toegang is gratis. Wakelkamp Guus Wakelkamp treedt op zondagmiddag bij de LWH aan de Langegracht 65. Hij zal eigen liedjes zingen en ge dichten voordragen. Tevens is er een tentoonstelling van zijn tekeningen. De voorstel ling begint om 15.30 uur en de toegang is gratis. Kinderkoor Het Afrikaans Kinderkoor treedt zondag op in de Beth- lehemskerk aan de Lammer markt 57. Dertig kinderen uit Oeganda, slachtoffertjes van honger en vervolging, zingen het hoogste lied tijdens de morgendienst die begint om 10.00 uur. Astma Het AZL besteedt van maan dag 11 mei tot en met vrijdag 15 mei aandacht aan het Ne derlands Astmafonds, waar voor die week een landelijke collecte wordt gehouden. Op het Leidse Plein (tweede eta ge nieuwbouw) wordt een in druk gegeven van de activi teiten die worden onderno men voor mensen met astma. Woensdag 13 mei wordt tij dens de lunch een muzikaal intermezzo verzorgd. Het Leidse Plein is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Volksdansen Israëlische dans, zang en mu ziek. Daarom draait de in stuif zondag van volksdans groep Tarantella. Het volks- muziekorkest BOR en het Leidse Folkloristisch Dan sensemble F.E.TA treden op. De instuif begint om 19.00 uur in het LVC aan de Bree- straat 66. De toegang is zeven gulden. Postzegels De Leidse Postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt maandag in restaurant Posthof aan de Wassenaarse- weg 1 de maandelijkse ruil-, con tact- en veil inga von d. Aanvang half acht, toegang gratis. Dierentuin Han Rensenbrink, bekend van televisie en radio, geeft maandag van 14.00 tot 16.00 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 een lezing over de dieren tuin.- Rensenbrink illustreert zijn lezing met dia's. Zater dag 16 mei is er onder leiding van Rensenbrink een excur sie naar Artis. Inlichtingen over excursie en lezing: K&O. tel. 071-141141. gram, maar het Toonkunstor kest enige tijd beroofd van Goekoop er Verhoeff'a sleepte zich door de inciden tele malaise heen. Terwijl de jongens en meiden van het orkest, geruggesteund door het zanggenot van het Poolse gastkoor Metrum, vingers, strijkstokken en mondstuk ken lieten ontdooien door het warme onthaal van de aan wezige bezoekers. Zo konden dan, goddank, Jesu, Joy of Men's Desiring en Mozart's Ave Verum, Corpus natum doorgang vinden. „Maar het concert in Poznan is het beste dat ooit door het Toonkunstorkest Leiden werd gegeven", is de rotsvas te overtuiging van woord voerder Andriesen, Simon. Hij rilt nog na van ontroe ring, ook al heeft hij tot nog toe nauwelijks een oog dicht gedaan. „Alle gespeelde wer ken liepen perfect, de akoe stiek was optimaal, het pu bliek zeer enthousiast. Het orkest speelde in opperste concentratie op de toppen van zijn kunnen en steeg als een vrijwel absolute eenheid boven zichzelf uit". Nou, dan kan zo'n concertreis al niet meer stuk. Als het Stadsor- kest van Leiden een vaandel met wapenfeiten zou voeren, zou Poznan daar napoleon tisch hoog in aangebracht worden. Onder goedkeurend gemompel van Leidens eer ste burger, tevens vader, die netzogoed van de zurek ge proefd moet hebben. Zoals in elke kathedraal waar „Leiden" optrad, speel de zich ook in Poznan, in de stampvolle kathedraal, het zelfde toneel af. Simon An driesen is er nog kapot van. En terecht. „De verrassing was groot toen het voltallige orkest (behalve de cellisten, want die moeten hun instru ment tussen de benen hou den in alle eer en deugd, T.P.) na het applaus bleef staan, terwijl Verhoeff'a aan zette tot spelen. De verras sing maakte plaats voor ont roering en overdonderdheid, toen men na de eerste maten het emotioneel sterk geladen „Gaude Mater Poloniam" herkende". Een volkslied, met de functie van ons Wil helmus tijdens de bezettings jaren '40-'45. Geestdrift Verheug u, moeder van Po len dan pas barst Polen los in een niet te evenaren golf van nationalistische geestdrift. Ikzelf heb, twee jaar geleden, dit meegemaakt tijdens een internationaal koorfestival in Nancy, toen Poolse koren de internatio nale „markt" injecteerden met hun gezongen vaste overtuiging op hun eiland in het atheïstische oostgebied. Toen schoot het gemoed vol. Dat krijg je dan hè; dan ko men de tranen, everywhere. Enfin, we volgen cellist An driesen nog even: „Het pu bliek stond perplex en adem loos te luisteren en van me nigeen maakten emoties zich meester. Ook in ons orkest werd hier en daar met de ogen en wenkbrauwen ge trokken. Nadat de laatste klanken waren weggestor ven, bleef het nog enkele se conden stil en eeuwigheid in een volle kathedraal. Toen kwam het applaus langzaam op gang om bijna niet meer op te houden. Voor dit ge hoor te spelen (we ziin lang niet allemaal katholiek, moet je weten) was een voor recht...!" Maar als je als non conformist in Polen belandt, kun je verder wel naar huis gaan. Dat deed het Toonkun storkest Leiden dan ook. Do delijk vermoeid, maar volko men bevredigd. NOORDWIJKERHOUT Er moet een vrouwenraad in Noordwijkerhout komen die professioneel wordt onder steund door een emancipatie werkster. Dat is één van de aanbevelingen die staan in de Emancipatienota die de ad viescommissie voor sociaal- cultureel werk en emancipatie van Noordwijkerhout heeft opgesteld. In deze vrouwenraad moeten zowel vertegenwoordigsters van de georganiseerde vrou wenbeweging als niet-georga- niseerde vrouwen zitting heb ben. Voornaamste taak zal zijn om het beleid van de gemeen te op het gebied van emanci patie te toetsen. Elke gemeen telijke sector moet volgens de adviescommissie gericht aan dacht besteden aan de emanci- torische aspecten van die treffende sector. Daarnaast kan de vrouwenraad stimule rend en initiërend optreden met betrekking tot het ge meentelijke emancipatiebeleid. De opstellers van de nota doen verder tal van andere aanbe velingen. Het inhalen van ach terstanden van vrouwen, het doorbreken van rolpatronen en het veranderen van be staande machtsstructuren zijn daarbij de belangrijkste doel stellingen. De nota wordt op maandag 11 mei besproken in de vergade ring van de raadscommissie welzijn. nog" aan het werk waren. „Het werd ook die avond voor sommigen onzer nog buitengewoon laat". In Gnie- zno werd het orkest toege zongen door een jongenskoor in korte broeken en met vlinderstrikjes, gevolgd door de geitekaas en het leggen van een bos bloemen bij het monument van iemand, wiens identiteit door het Toonkunstorkest niet meer achterhaald kan worden. Rampspoed Helaas stond in de kathe draal van Gniezno het orgel een halve toon te laag. Alle strijkinstrumenten moesten omgestemd worden, en zoiets breekt, uiteraard, de concen tratie. Toen Folkerta Grond- sma op de laatste dag van het verblijf nogmaals een concert wilde geven, begaf het in strument het geheel. Mis schien door de kou. Want het was een toernee die ook ge kenmerkt werd door ijzige omstandigheden, die heel wat orkestleden de das om deed en hen ertoe brachten onder het witte overhemd een dikke wollen trui aan te houden. Dat hadden ze zelfs in het kille vaderland nog niet meegemaakt. „Onder het verkleden voor de repetitie werd een broodje en wat fruit gegeten". Ook de stichting van de Poolse staat schijnt nog even gevierd te zijn door de Leide- naars; in een openluchtmu seum waar het „koud, mieze rig en winderig" was. Maar toen was er de warme wijn en de zurek met brood. Er was ook een hotel, waar de schade, toegebracht door de excellente wodka, beperkt bleef „tot een enkel dood vo geltje de volgende ochtend. En die kwam al snel". Voor mij is dat een crypto- NOORDWIJKERHOUT De halfjaarlijkse Vlooi enmarkt Bollenstreek wordt zaterdag 9 en zon dag 10 mei gehouden in De Schelft in Noordwij kerhout. De markt is bei de dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De halfjaarlijkse Vlooien markt Bollenstreek is vol gens de organisatoren één van de weinige rommel markten in de Bollenstreek. Daarom is de kwaliteit van de aangeboden waar goed, zo wordt geredeneerd. Inwo ners van onder meer Noord wijkerhout, Noordwijk, Sas- senheim en Voorhout kun nen in De Schelft hun oude spulletjes te koop aanbieden. Wie dat wil doen, moet wel een plaatsje of een kraam huren. Dat kan via telefoon- numer 01718-24503. Zaterdag kost een plaats 30 en een kraam 40 gulden en op zon dag is dat respectievelijk 40 en 50 gulden. Voor beide da gen kost een plaats 60 en een kraam 80 gulden. Voor de kinderen staan di verse activiteiten op het pro gramma. Zo zijn er een cre che, poppenkast, film en mu ziek en kan er worden ge- knusteld. De kinderen kun nen ook handelen op hun ei gen rommelmarkt. De jeugd tot en met 12 jaar mag de rommelmarkt in De Schelft gratis bezoeken, 65-plussers moeten twee gulden betalen en voor de andere bezoekers geldt een toegangsprijs van vier gulden. De Schelft in Noordwijker hout is op 9 en 10 mei veran derd in een groot marktter rein. Ze zijn nu alweer zo'n twee weken terug, maar de onge veer vijftig leden van het Toonkunstorkest Leiden zijn er nog doodmoe van. Zeven, acht dagen hebben ze ge- crosst door het vreemde Poolse land; eindeloze afstan den met de bus, de comforta bele touringcar afgelegd, drie grandioze concerten in grote kathedralen gegeven, Poolse ziekenhuizen verrast met het aanbieden van 5500 injectie spuiten en -naalden. Het was een aaneenschakeling van onvergetelijk musiceren, af en toe wat slapen, onrustige nachten in hotels, en onafge broken eten en drinken: niet slechts brood, worst, kaas, jam en vis, o nee; de plechtig heden werden afgewisseld met het consumeren van gei tekaas en melk met bos vruchten of bies- en knof look. Daar waren ook soepen, groenten, forel en aspik, als mede warme wijn en zurek (een Poolse variant op onze erwtensoep). Men bevond zich een week lang op Poolse heilige aarde en dat werd ge vierd met champagne en hooggekwalificeerde wodka, hetgeen de gereproduceerde noten steeds zuiverder deed maken. Na afloop, toen de rekening kon worden opgemaakt, werd geconstateerd, dat „vrijwel iedereen veel te veel gegeten en veel te veel ge dronken had". Geen wonder ook, want de Poolse opvattin gen van gastvrijheid zijn ge baseerd op het gezegde, dat wie een gast in huis heeft, een „stukje God" onder z'n dak heeft. Zo gaat dat in Po len, en dat heeft het Toon kunstorkest Leiden volop er varen. Het bezoek had ook een „flitsend" karakter. Zo werd de reis een eindweegs gevolgd door Leidens burge meester Cees Goekoop met echtgenote. Zij moesten vroegtijdig weer met de auto op huis aan omdat verplich tingen in Leiden dat vereis ten. Ook orkestdirigent René Verhoeff legde een soort di plomatieke activiteiten aan de dag: tussen jle laatste be drijven door vloog hij vice versa van Warschau naar Amsterdam voor een blik sembezoek aan Leiden, al waar hij als voorzitter van de Stichting Leiden Orgelstad Rechts: Aanplakbiljet voor het concert in Warschau. Onder: Het Toonkunstorkest Leiden kort vóór het concert in de kathedraal van Gniezno, tijdens de succesvolle concertreis door Polen. even aanwezig moest zijn. Pomp and circumstance. Als de Polen het begrepen zou den hebben, was het indruk wekkend geweest, al die haast. Toch hebben de be zochte Polen de Leidenaars in hun warm kloppend hart geborgen, zullen we maar zeggen: op de plakkaten werd René uit Noordwijk Verhoeff'a genoemd en gele genheidssolist organist Fol- kert Grondsma werd gekoes terd als Folkerta. De dampen Met de oogleden nog zwaar van de slaap zette Toon kunst-cellist Simon Andrie sen zich aan het werk en hij schreef een summier reisver slag, waarin de akkoorden en de alkohol- en bezinedampen nog ruimschoots waren blij ven hangen. Ik pluk hier en daar de vruchten uit die sa menvatting van Andriesen, die zich een vaardig woord voerder betoonde. Begin van dit opzienbarend liedje was een bezoek, dat het Poolse koor Metrum uit Gniezno eind vorig jaar aan Leiden en Nederland bracht. Voortreffelijk koor, dat even zeer voortreffelijke indruk ken achterliet. „Metrum komt hopehjk bij ons terug", verwacht Andriesen; „moge lijk in het kerstprogramma van volgend jaar". Nu dan het tegenbezoek van het Toonkunstorkest, dat einde lijk (in Polen) door Cees Goe koop bestempeld werd als „het stadsorkest van Leiden. En toen hij dit oordeel, con form de feiten, had uitge sproken „bleef het die nacht nog lang onrustig in het ho tel". Vraag niet welk hotel, want het orkest had het veel te druk met eten en drinken en met het programma, waarop werken stonden van de Ne derlandse toondichters Fo- dor, De Klerk, Voormolen, Andriessen en Strategier. Het concert in de H.Kruis kathe draal in Warschau verliep prima, ofschoon Strategier „een paar keer rammelde". Er was ook zo veel te doen. Er moesten door orkestvoor zitter Leo Verheij anjers worden gelegd bij het wiegje waarin Chopin eens gelegen had („Goed eten in het Cho- pin-huis; een verrassing was de jelly voor een toetje"), er waren vluchtige ontmoetin gen met de Poolse politie, een balletvoorstelling in het Te- atr Wielki met „De onverza- digbaren", een bezoek aan „Warsaw by night", met als twijfelachtig hoogtepunt de Olimp-nachtclub op de bo venste verdieping van weer een hotel, „waar heuse acro baten, danseressen en erger

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13