Bewoners zomerhuisj es Vlietweg moeten nieuwe riolering zelf betalen Handig 'miniburo' a STAD OMGEVING Twijfels over aanbod van nieuwe accountantsdienst Hameipoorten Behoefte aan radiotherapie neemt sterk toe WACHTTIJDEN KANKERPATIËNTEN ONVERANTWOORD Discussie over taak verdeling universiteiten Conflict over sociaal plan Meelfabriek Kabel schrapt ITV-programma Landelijke Fietsdag Huisartsen nog niet definitief van barricade Leidse Uitmarkt in Pieterskerk EIGENAAR LAKEN WIJST VERANTWOORDELIJKHEID AF: Inbraak in woning Hond vergiftigd Discriminatie uitzendbureaus opnieuw bekeken 0 A J VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 11 De Kerkbrug over de Oude Rijn ter hoogte van de Hoogland- Jsekerkgracht ondergaat momenteel een ingrijpende verande ring. De brug is vrijwel geheel afgebroken en wordt in de ori ginele staat teruggebracht. Dit monument is de laatste gietij- j zeren dubbele ophaalbrug in Leiden en dat is volgens J. Roe- jjofs, hoofd van de gemeentelijke afdeling nieuwbouw brug- één van de redenen om hem in stand te houden. De ig wordt met de oude materialen zoals de hameipoorten (de gietijzeren bogen waar het bovenste deel van de brug aan hangt) weer opgebouwd. Ook het originele natuursteen en de sierboogjes van de oude brug worden bij de wederopbouw gebruikt. Op 17 februari is de officiële restauratie begonnen. „De voorbereiding duurde tot eind april, op 9 maart is de ei genlijke bouw begonnen", zegt opzichter Van Veldhoven. De bouw gaat volgens planning. Er wordt nu aan de gietijzeren bovenbouw gewerkt in de ijzerwerkplaats en al het metsel werk is gesloopt. „Binnenkort kunnen we beginnen met de wederopbouw van het metselwerk", aldus Van Veldhoven. Eind september hoopt men met de renovatie klaar te zijn. De kosten zullen dan komen op zo'n 350.000 gulden. LEIDEN De behoefte B[« «aan radiotherapie bij de behandeling van kanker patiënten zal in de nabije fSpoekomst sterk toenemen. Dat komt niet alleen door de sterke vergrijzing van de Nederlandse bevol king, maar ook door het bevolkingsonderzoek naar borstkanker waardoor meer patiënten voor deze behandelingsvorm in aan merking komen. Dit zegt dr. J.W.H. Leer, die vanmiddag zijn ambt aanvaardde als hoogleraar [Klinische Oncologie met gen bijzondere opdracht in de Radiotherapie aan de Uidse universiteit Hij sprak daarbij een oratie uit met als titel 'De be handeling van kanker, een keuze voor het leven'. Het belang van radiotherapie bij de orgaanbesparende be handeling van kanker aan stembanden, blaas en longen zal verder toenemen. Uit breiding van de voorzienin gen voor radiotherapie is daarom op korte termijn noodzakelijk. Op dit moment kampen de 18 bestralingsaf delingen in ons land al met een groot tekort aan appara tuur en personeel. Hierdoor zijn de wachttijden voor pa- tienten reeds opgelopen tot gemiddeld vier weken. Leer meent, dat „die wachttijden LEIDEN De Vereniging van Academici bij het Wetenschap pelijk Onderwijs (VAWO) houdt maandag 18 mei een discussiea vond over het onderwerp „Permanente taakverdeling, rol van de politiek en van de universiteit in de komende jaren". Aan het woord komen onder meer Tweede-Kamerlid Wallage van de PvdA en de heer Pleket, decaan van de letterenfaculteit van de Leidse universiteit Na inleidingen van beiden is er een discus sie. Plaats van handeling is de kleine collegezaal biologie, Ster- rewachtlaan 6. Aanvang acht uur. voor kankerpatiënten psy chologisch onverantwoord zijn". Leer verwacht dat mede door de vergrijzing van de bevolking het aantal nieuwe patiënten met kanker sterk zal toenemen. In 1983 was dit aantal nog 21.000, in het jaar 2000 verwacht hij 37.000 pa- tienten. Dat betekent dat de beschikbare apparatuur moet worden uitgebreid, hetgeen grote investeringen met zich brengt. Leer rekende zijn ge hoor echter voor, dat een be handeling met radiotherapie niet kostbaar is. Een gemid delde prijs per behandeling bedraagt 3900 gulden, terwijl bijvoorbeeld de kosten van een poliklinisce behandeling gevolgd door kraamzorg ge middeld 2800 gulden kost LEIDEN Tussen de vakbonden en de directie van de Leidse Meelfabriek De Sleutels is een conflict ontstaan over het sociaal plan voor de werknemers. De vakbonden zijn van mening dat Meneba te weinig doet voor de werknemers die met ontslag worden bedreigd. Volgens de bonden moet Meneba meer werknemers van de Sleutels elders in het con cern een baan bieden. Vandaag is verder vergaderd over het sociaal plan. In maart maakte de directie van Meneba bekend dat de acti viteiten in de Leidse meelfabriek, waar 79 mensen werken, begin volgend jaar worden stilgelegd. De ondernemingsraad en de vakbonden legden zich niet neer bij het besluit. Vol gens voorzitter J. Offereins is de ondernemingsraad op grond van de'cijfers nu echter ook tot de conclusie gekomen dat het vermalen van graan in Leiden niet meer haalbaar is. Ondernemingsraad en vakbonden willen nu met de ge meente Leiden gaan bekijken of andere werkgelegenheid mogelijk is in de bedrijfspanden aan de Oosterkerkstraat. LEIDEN Het ITV-programma is met ingang van vandaag niet meer in Leiden te ontvangen. De Stadskabei Leiden is ge stopt met het doorgeven van de zender, nadat gisteren een dreigbrief werd ontvangen van de Vereniging Buma. In de brief staat dat de Stadskabei geen auteursrechtelijke toestemming van Buma heeft voor de verspreiding van het programma. Boven dien is er volgens Buma ook geen toestemming van de program ma-aanbieder voor uitzending. In de brief verzoekt Buma „de doorgifte van het ITV-program ma onmiddelijk te staken. Mocht blijken dat u hieraan geen ge hoor geeft, dan zullen wij de zaak in handen van onze advocaat stellen", aldus Buma. De Stadskabei Leiden heeft het ITV-programma van de kabel gehaald. „Anders lopen we het risico boetes te moeten betalen", aldus J. van Donzel. De Stadskabei kan ook de muziekrechten niet betalen. „Er is helemaal niets aan te doen", aldus Van Don zel. Niet alle achttien kanalen worden door de Stadskabei ge bruikt. Er komt nu dus nog een kanaal vrij. Wat daarmee gaat gebeuren is niet bekend. Volgens Van Donzel komen er binnen kort waarschijnlijk twee satellietzenders bij. LEIDEN In het ka der van de Landelijke Fietdag die morgen wordt gehouden, is door de VVV Leiden een fietstocht uitgezet. De tocht voert via pol derpark Cronestein en de Weipoort naar Benthuizen. Over Zoe- terwoude-dorp wordt terug naar Leiden ge fietst. Tussen 9.00 en 13.00 uur kan worden gestart bij het Bastion hotel aan de Voor- schoterweg. LEIDEN De huisartsen uit Leiden en omgeving hebben hun acties tegen het AZL en tegen de Leidse Universiteit nog niet officieel beëindigd. De ledenvergadering van de Plaatselijke Huisartsenvereniging (PHV) besloot gisteravond met een defini tief besluit te wachten totdat de reactie van minister Deetman binnen is op de brief van het college van bestuur. De huisartsen voerden sinds half december acties uit protest tegen de voorge nomen opheffing van de vakgroep huisartsgeneeskunde bij de medische faculteit. Half april berichtte de universiteit de minis ter dat de vakgroep huisartsgeneeskunde behouden moet blij ven. Dat was voor het bestuur van de PHV reden de leden te adviseren de acties op te schorten. Een definitief besluit zou gis teravond worden genomen. Dat is niet gebeurd omdat het ant woord van de minister nog niet is ontvangen. „We verwachten dat het antwoord positief is. Mocht dat niet zo zijn, dan houden we een ledenvergadering om te bespreken wat we moeten doen", aldus dr. R. van Velzen, woordvoerder en bestuurslid van de PHV. LEIDEN Ook dit jaar wordt er in de Pieterskerk op 5 september weer een Leid se Uitmarkt gehouden. Tot en met 20 mei kunnen verenigingen en instellingen op het gebied van amateuristische kunstbeoefe ning zich voor de uitmarkt inschrijven. Op de markt kunnen deze verenijgingen en in stellingen aan een breed publiek laten zien waar ze mee bezig zijn op een manier die hen geschikt lijkt Dat kan door het huren van een marktkraam of door het verzorgen van een optreden. Naast de marktkramen en de non-stop optredens zal er voor de kinderen een legocorner zijn. Terrasjes zul len het geheel completeren. Aanmelden kan bij: Werkgroep Leidse Uitmarkt, Klok- steeg 16, 2311 SL Leiden, tel. 071-131518, op donderdagavond tussen 20.30 en 22.00 uur). Dit 'miniburo' is voor u wannee- u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging)I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: 1 Saam:Voorletters Adres: Postcode/plaats:i Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). „tt LEIDEN Bij een inbraak in een woning in het Pavil joenshof ziin woensdagmid dag een videorecorder, 25 gi robetaalkaarten, een aantal kascheques, een paspoort, een trouwboekje en een spaarbankboekje gestolen. Men was de woning binnen gekomen via een achterdeur. Woensdagavond probeerde een ongeveer 30-jarige man bij een bank in Den Haag één van de in Leiden gesto len girokaarten te verzilver en. Toen bleek dat het perso neel van de bank merkte dat er iets niet met de kaart en het pasje in orde was, ging de man er vandoor. LEIDEN Een 48-jarige be woonster van de Frans van Mierisstraat heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van vergiftiging van haar hond. De vrouw liet het beest zondag uit en zag dat de hond een stuk worst, dat hij op straat had gevonden, naar binnen werkte. Een half uur later was de hond overleden. Uit onder zoek door dierenarts A. Helder bleek dat in de worst rattengif zat Later werd in de buurt nog een stuk worst gevonden. Portemonnee gerold LEIDEN Een 27-jarige Lei- denaar heeft gisteren aangifte gedaan van een wel heel bij zondere manier van zakken rollen. De man liep dinsdag in de Donkersteeg en merkte plotseling dat zijn portemon nee, die in de achterzak van zijn broek zat, was verdwenen. Met een mes bleek onderaan de zak een snee gemaakt De Leidenaar verklaarde tegen over de politie niets gemerkt te hebben. In de portemonnee zat ongeveer 250 gulden. Vol gens een woordvoerder komt een dergelijke manier van ste len maar zeer zelden voor. Van der Nat (WD): ..belang bij precieze controle.. LEIDEN Er bestaan binnen de Leidse gemeen teraad de nodige twijfels over de offerte die het Verificatiebureau (VB), de particuliere accountants dienst van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), aan de gemeente Leiden heeft gedaan. De twijfels betref fen zowel de manier van werken van het VB als de gevolgen voor het perso neel van de Gemeentelij ke Accountantsdienst, de dienst die de rekeningen van de gemeente tot nog toe heeft gecontroleerd. Het VB lichtte haar voor stel gisteravond toe tijdens een vergadering van de commissie financiën. Het college van B en W wil het VB het werk van de Ge meentelijke Accountantsdienst (GAD) laten overnemen, om dat hiermee 300.000 gulden te besparen zoü zijn. De GAD heeft tot nog toe de rekenin gen van de gemeente gecon troleerd; de dienst beoordeelt de inkomsten en uitgaven van de gemeente en bekijkt of die op de juiste manier zijn ver werkt. Het VB heeft zich in principe bereid verklaard de 17 werknemers van de GAD in dienst te nemen. J. Walenkamp vroeg zich af hoe het mogelijk is dat de ge meente aan het VB jaarlijks 750.000 gulden moet gaan be talen, terwijl de kosten voor het VB 1,1 miljoen gulden be dragen. Volgens A. Vergeer, voorzitter van de raad van be stuur van de dienst, is dit mo gelijk door de werknemers harder te laten werken dan zij tot nog toe deden. Zij zouden bij het VB ook rekeningen van andere gemeenten of bedrij ven moeten gaan controleren. Het GAD onderzoekt alleen de Leidse rekeningen. Op de vraag van de CDA-frac- tievoorzitter of het VB voor het bedrag van 7,5 ton de ge meente ook adviezen verstrekt ter verbetering van de finan ciële huishouding, antwoordde Vergeer dat dat in beperkte mate het geval is. „Als ons wordt gevraagd een gehele ge meentelijke dienst door te LEIDEN Bij 15 uitzendbureaus uit de Leidse regio wordt over een half jaar onderzocht of zij zich houden aan een gedragscode die discriminatie van uitzendkrachten verbiedt Deze code is op gesteld door de Algemene Bond van Uitzendbureaus (ABU). Óp dit moment zou geen sprake zijn van discriminatie. De ABU heeft de code opgesteld naar aanleiding van een onder zoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren naar mogelijke dis criminatie bij de uitzendbureaus waarmee zij betrekkingen on derhoudt Dit onderzoek werd verricht op verzoek van raadslid P. Langenberg (D66). Het wees uit dat er geen aanwijzingen zijn dat sprake is van discriminatie. Desondanks wil Langenberg dat in de toekomst wordt bekeken of de bureaus zich houden aan de code. „Dat er geen aanwijzin gen zijn dat dit niet gebeurt wil niet zeggen dat er inderdaad nergens wordt gediscrimineerd", stelde hij gisteravond tijdens een vergadering van de commissie financiën. Acht bureaus had den laten weten niet te discrimineren. De overige antwoordden niet LEIDEN A1 Als de 94 zo merhuisjes aan de Vliet weg op de riolering moe ten worden aangesloten, moet de gemeente zich tot de bewoners wenden en niet tot de eigenaar van de grond waarop de huisjes staan, het voor malige VVD-raadslid M.A. Laken. Bovendien is aansluiting op de riole ring niet nodig, omdat de huisjes het oppervlakte water niet noemenswaar dig vervuilen. Dat be toogde advocaat L.A. van der Niet gisteren namens Laken tijdens een hoor zitting van de gemeente lijke commissie voor de beroeps- en de bezwaar schriften. Laken vocht bij de commissie het be sluit van B en W aan om hem te dwingen de riole ring aan te leggen. Het alsnog aansluiten van de huizen zou 300.000 gul den kosten. De gemeente wil dat Mie wo ningen en huisjes in Leiden op het riool worden aangeslo ten. De gemeente heeft in 1983 riolering aangelegd langs het gedeelte van de Vlietweg waar de houten huisjes staan. Alle huizen en bedrijven werden daar op aangesloten, behalve de 94 huisjes, de nabij gelegen wo ning van Laken en een nabu rig illegaal zomerhuis. De huisjes lozen hun afvalwater in een metalen vat zonder bodem, onder het huis. Het afval wordt afgebroken door een dikke veenlaag daarom heen, aldus van der Niet. Omwonenden hebben echter bij de gemeente geklaagd over vervuiling van sloten langs het terrein van Laken, die aan hun grond grenzen. Onder die klagers waren ook agrariërs en juist zij zijn vol gens Laken de vervuilers van het oppervlaktewater. Zij lozen mest en gier in hun sloten die niet goed zijn afge damd, zodat het water wordt vervuild, is zijn mening. Van der Niet bestreed op nieuw de metingen van het Hoogheemraadschap naar de vervuiling door de huisjes. Deze zou vooral uit fos- faathoudende wasmidde len bestaan. „Het gaat mis schien om een theelepel Dreft per huisje", protesteer de Van der Niet. Het gebruik van (vaat)wasmachines door de huurders is volgens hem absoluut onmogelijk. Hij ver wees naar een onderzoek van het bureau Fugro uit Leid- schendam, dat concludeert dat de zomerhuisjes het wa ter niet vervuilen. Het Hoog heemraadschap liet gisteren weten te betreuren, dat zij niet was uitgenodigd bij de metingen van dit bureau aanwezig te zijn. De gemeen te wil de uitkomsten van een meer recent onderzoek van het Hoogheemraadschap af wachten. Vooruitlopend op de even tuele beslissing, dat de zo merhuisjes alsnog op de riole ring moeten worden aange sloten, stelde Van der Niet dat de gemeente in dat geval de huurders moet aanschrij ven. Hij baseerde dit op for mele gronden. Zij zouden in dat geval de aanleg moeten betalen. De gemeente meent daarentegen dat Laken de riolering zou moeten aanleg gen, omdat hij als eigenaar kan worden aangemerkt. lichten, wordt dat extra in re kening gebracht". Daarmee zou het VB dus minder goed koop worden dan waar B en W op hoopte. Overigens deel de Vergeer mee dat de kosten voor de gemeente ook lager kunnen uitvallen. „Het bedrag van 7*5 ton is een maximum. We berekenen alleen de wer kelijke kosten". R. van Lint (Links Leiden) en liberaal J. van der Nat vroe gen zich hardop af hoe kri tisch het VB de gemeentelijke rekeningen onder de loep zal nemen. De GAD liet eerder al weten dat B en W vooral be lang hebben bij een handteke ning onder de rekeningen en niet bij kritiek van de contro lerende dienst. Het GAD heeft nog niet zo lang geleden de nodige kritische geluiden laten horen en heeft het idee dat zij daarom nu aan de kant wordt geschoven ten faveure van het VB. Het VB zou „makkelijker" te werk gaan. Van der Nat stelde „dat de gemeente juist belang heeft bij een precieze controle van alle rekeningen". Volgens Vergeer is dit ook het uitgangspunt van het VB. Directeur Oudhof van de GAD uitte hierover na afloop zijn twijfels: „Ik vraag me af hoe degelijk de controle van het VB kan zijn. Ze willen ons werk in dezelfde tijd met min der mensen gaan doen. Als onze mensen overstappen naar het VB zal de werkdruk voor hen in elk geval een stuk zwraarder worden". Ook dat was een punt van zorg voor de commissieleden. Vergeer stel de dat het VB voor een goede begeleiding van het nieuwe personeel zou zorgen. „Eerde re ervaringen hebben gelerd dat nieuwe mensen wel altijd even moeten wennen aan onze sfeer. Maar uiteindelijk heb ben ze het altijd goed naar hun zin". Een werknemer van de GAD zette daar later ziin vraagte kens bij. „Het probleem voor ons is niet alleen dat wij ge deeltelijk ander werk gaan doen bij het VB. Het gaat ook om een verschil in benadering. Het VB werkt puur commer cieel. Daar is geen plaats voor minder rendabele mensen". Volgens hem zal er bij het VB voor drie tot vijf werknemers van de GAD om die reden misschien geen plaats zijn. Hij concludeerde dit uit een voor lichtingsavond van het VB voor de werknemers bij de GAD. „Er is voor hen in elk geval nog geen oplossing ge vonden", aldus de GAD-meae- werker. Het personeel van de GAD wil, voordat het besluit of het naar het VB overstapt, eerst weten of het wel of geen proeftijd kriigt. In die periode kan het VB hen ontslaan. Ver der willen de werknemers we ten of zij eventueel een andere baan bij de gemeente kunnen krijgen. Hierover bestaat nog geen duidelijkheid. Zeker is wel dat het merendeel van hen bij het VB een hoger sala ris zou verdienen. Oudhof: „Maar daar werk je dan wel veel harder voor".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11