Spannende dagen voor Rob Witschge Vertrek Michels geen verrassing Magere marge Göteborg VAN POPPEL HELPT NIJDAM nasSPORÏ Jerhaling sport-aid Geesink kandidaat voorzitter IJF PSV ontkent contacten BONDSVOORZITTER JO VAN MARLE: „HAAST GEBODEN BU AANTREKKEN OPVOLGER" Rinus Michels weigert Rob Witschge heeft zijn kans met beide handen aangepakt. voetbal (tegen VVV) mee maakte. De vervanger van de door een hersenbloeding ge troffen linksbuiten Rob de Wit en de geblesseerde Schot Alis- tair Dick, functioneerde niet optimaal in de ogen van Cruijff. Witschge, bij SDW linksbuiten en bij de Ajax- jeugd linkermiddenvelder, werd meegenomen naar een toernooi in Marokko en ver volgens opgesteld in het top- duel tegen PSV. Bij de 3-0 in het Olympisch Stadion vol deed Witschge, vooral door Gerets uit de wedstrijd te hou den. „Ik heb daarna tot de winter stop nauwelijks wedstriiden gemist Het ging allemaal heel lekker, met als hoogtepunt de twee doelpunten tegen Feye- noord. Ik speelde vooral fijn met Arnold Mühren achter me. Die doet alles goed. Door de winterstop heb ik een te rugval gekregen. Op de trai ning ging het niet. Er waren geen wedstriiden om dat goed te maken. Vervolgens raakte ik ook geblesseerd aan de bin nenband van de linkerknie. Nu voel ik dat been niet meer, ook niet bij schieten". „In de bekerwedstrijd tegen Vitesse was ik er weer bij en het ging meteen goed. Daarna presteerde ik redelijk tegen Go Ahead en vervolgens was het in het eerste duel met Za ragoza heel goed. In de eerste helft was het technisch mooi, ik had een reepje gras waarop ik uit de voeten kon. In de tweede helft liep ik tot de en kels in het water en kon ik slechts knokken. Vijf minuten voor tijd heb ik zelf om een wissel gevraagd". Rob Witschge, wegens zijn verwantschap met ver familie lid acteur Cor Witschge, wel gekscherend „Pipo" genoemd, gaat ervan uit, dat hij volgen de week in het Atheense Olympisch Stadion in de basis staat. Dat zelfvertrouwen heeft hij wel. Coach Cruijff heeft voor hem weinig vraag tekens. „De verhouding tussen ons is goed. Het sfeertje bij Ajax klopt. Als De Wit en Dick er weer bij zijn, dan heb ik er twee concurrenten bij. Maar we gaan goed met elkaar om". Witschge heeft van voetbal zijn beroep gemaakt. „Ik heb dit seizoen plotseling die grote kans gekregen. Die heb ik met twee handen aangepakt. Daar om heb ik de school, HAVO, opgegeven. Ik had er toch niet zoveel zin meer in. Voetbal is nummer één. Je beleeft veel. Je wordt plotseling bekend. Op straat word je aangehou den. De mensen vragen je voor het geven van demon stratie-trainingen, voor het openen van winkels. Al met al is het een grote verrassing. Oranje? Ik zit in Jong Oranje. Aan het A-elftal denk ik nog niet. Laat ik eerst maar eens echt een vaste plaats bii Ajax hebben. Dan gaan we daarna wel aan zulke dingen den ken". En dus ook pas dan aan het bezoek dat de Engelse trainer John Mortimer afgelopen dinsdag bracht aan de beker wedstrijd Ajax-FC Groningen. Mortimer zou eventueel bereid ziin om Rob's broer Richard Witschge eveneens naar Por tugal te halen om een eventue le verhuizing aantrekkelijker te maken. Het worden span nende dagen voor Pipo. i— )NDEN Er komt een herhaling van de Jpactie van sporters van vorig jaar waarbij Bgeveer 20 miljoen mensen in 89 landen een Mand renden en geld doneerden voor slachtof- ers van hongersnood in Afrika. Deze actie, Wedloop tegen de Tijd", zal in september 1988 op nog grotere schaal plaatsvinden. Daarbij gaat «iet niet meer alleen om hulp voor slachtoffers n de hongersnoden maar om steun voor be- eftige kinderen, voornamelijk in de ontwik- igslanden. Een woordvoerder van Sport Nick Cater, zei dat in 1988 geprobeerd Drdt om dit keer ieder land en bevolkt gebied J de wereld bij de actie te betrekken. Sport Aid .iw-acht het afgelopen jaar 35 miljoen dollar op i«jvoor de slachtoffers van hongersnood in 25 ^Afrikaanse landen. De tweede Sport Aid-actie Slbegint op 6 september 1987, maar het hoogte- Jjipunt is gepland voor 11 september 1988, als over Slide gehele wereld een trimloop wordt gehouden. CcidócSoWUMltDONDERDAG 7 MH1987 PAGINA 9 PARIJS Anton Geesink stelt zich kandidaat voor het voorzitterschap van de Internationale Judo Federatie. Geesink zal zijn besluit komende week bekend maken aan de huidige IJF-praeses, de bejaarde Japanner Matsumae. De kandidatuur wordt gesteund door de Judo Bond Nederland. Vandaag vertrekt de voormalige judokampioen naar het Verre Oosten. In Parijs, waar deze week de Europese titels op het spel staan, is Geesink duidelijk geworden dat de Japanners de voorkeur geven aan de Fransman Pfeiffer op de hoogste IJF-post. Geesink: „Dat neemt niet weg dat ik er zin heb me hiervoor in te zetten." Naast Pfeiffer en Geesink zou ook Argen tinië nog een kandidaat stellen. Momenteel is Gee sink lid van het hoofdbestuur, met als portefeuille opleiding en verspreiding van het judo. De nieuwe voorzitter wordt in november in Éssen gekozen. AJAX BIEDT AANVALLER BETER CONTRACT AAN NA BELANGSTELLING VAN BENFICA 1211 1191 AMSTERDAM In het réld telt hij voor vol, op ie betaalstaat stond Rob 4Ü Ètschge tot begin deze 9271 week slechts voor „half" enoteerd. De 20-jarige 'leugelspits van Ajax, artverwarmend brutaal goed in de halve fina ls tegen Real Zaragoza, las daarmee als basisspe ler van de Ajax-elf nog feeds semi-prof. Wat hij i casseerde van de vorste- J ijke Europa-Cupinkom- m sten van de Amsterdamse ekerhouder, wil Witsch- c e niet kwijt. Hij zegt wei- ng over premies te weten, 1 iet zo min als van de in- ïten van beter betaal- collega's van het kali- Van Basten. „Ik heb >g steeds een semi-prof- ttract met Ajax. Dat is intijds niet verhoogd, ga er niet om vragen, it moeten ze zelf maar Witschge heeft afgelopen dins- ittk een nieuw contract van 54 Ajax aangeboden gekregen, 7lj *aarin sprake is van een be- Ijoorlijke salarisverhoging. Dat as niet alleen een blijk van Waardering voor Witschge's fil oede spel van de laatste tijd. 4 )e verbeterde aanbieding had veel te maken met het feit dat Benfica interesse heeft voor de litsspeler van Ajax. En als «e belangstelling al zou uit- j dfl londen in besprekingen over -—-een transfer, dan kan Aiax IZtlvoor Witschge nog een De erlijk bedrag vangen, prestaties van Rob Witsch- in de wedstrijden uit de Ive finales van het Europa ptoernooi voor bekerwin- irs tegen Real Zaragoza nden als een huis. Vooral in agoza bleef Witschge met "inicus pur sang Arnold iren het beste overeind op kletsnatte mat. Witschge [de bovendien voor 1-1 en >n ook uitstekend overweg [>et de Spaanse provocaties, zich uitten in het kapot peuren van zijn shirt door trdediger Casuco. 'iet dromen had de afgelopen zomer nw Biet durven dromen dat ik in finale van het Europa-Cup- »n Nrnooi mee zou doen. Welke nod wigen van mijn leeftijd kan dat nazeggen. Vorige zo- ime nier trainde ik nog voor me- Wf. Ik zat niet bij de A-selec- Ik mocht niet mee naar W eerste trainingskamp. Het mi was wachten op een kansje". rJ ^wam snel voor B-con- ^ctant Witschge, die vorig n elf minuten eredivisie- ZEIST Rinus Michels weg bij de KNVB. Voor het grote publiek een verrassing, maar insiders hielden al langer reke ning met een voortijdig vertrek van „De Gene raal", die regelmatig ventileerde het niet naar zijn zin te hebben in Zeist. Michels ergerde zich met name aan de burocratie binnen het bondsapparaat en de op stelling van de topclubs (met name Ajax, red.), die er steeds weer in slaagden een goede voor bereiding van het natio nale vlaggeschip op een belangrijke interland te dwarsbomen. Michels wilde veel, maar kreeg weinig ruimte. Vorige week stelde hij nog, dat „de KNVB Jong Oranje maar niet meer moest inschrijven voor belangrijke toernooien, omdat het samenstellen van een selectie haast onmogelijk was". En ook het teleurstel lende gelijkspel van het na tionale elftal tegen Grieken land was volgens Michels - die weigert commentaar te geven - te wijten aan de ge brekkige voorbereiding van zijn selectie. Het afgelopen weekeinde vroeg Rinus Michels in een persoonlijk onderhoud met voorzitter Jo van Marle om hem te ontslaan van zijn con tractuele verplichtingen. De Zwollenaar reageerde ver baasd, al wist hij dat de Am sterdammer zijn ei niet kwijt kon in de Zeister bossen. „Ik werd verrast door de direct heid van Michels, maar hele maal vreemd was zijn ver zoek natuurlijk ook weer niet. Er gingen de laatste tijd veel geruchten en ook in de pers verschenen enkele ver halen, dus nieuw was het al lemaal niet. Toch had ik niet de indruk, dat er op zo'n kor te termijn een ontslagaan vraag dreigde. Er waren best eens op- en aanmerkingen over en weer, maar Rinus Michels heeft nooit een vin gerwijzing in die richting ge geven". Niet netjes „Ja, Rinus Michels heeft mij z'n beweegredenen duidelijk gemaakt", vervolgt Van Mar ie, „maar ik vind het niet netjes om die nu te ventile ren. Vanavond vergadert het sectiebestuur betaald voetbal en die mensen wil ik eerst op de hoogte stellen. Vind niet, dat zij deze zaken uit de kranten moeten vernemen". Van Marle liet echter door schemeren dat de man, die Oranje in 1974 naar zilver loodste op het WK in West- -Duitsland, het veldwerk miste. „Vergeet niet dat Mi chels niet alleen bondscoach, maar ook technisch directeur van de KNVB is. Het is dui delijk, dat zijn hart uitgaat naar het competitievoetbal, want Rinus Michels is een coach". Het op handen zijnde vertrek - want het is duidelijk, dat het sectiebestuur het ontslag van Michels zal aanvaarden - brengt de voetbalbond op nieuw in problemen. Nadat Leo Beenhakker een jaar ge leden opstapte, vroeg ook Dick Advocaat enkele weken geleden om ontbinding van zijn overeenkomst, omdat hij een aanbieding had gekregen van Haarlem, waar hij als hoofdtrainer aan de bak kan. Van Marle geeft toe behoor lijk in zijn maag te zitten met het verzoek van Michels. „Ik vind 't erg jammer. Wij zijn met z'n allen begonnen aan de rit, die naar het EK in West-Duitsland moet leiden. Een onderbreking van of het bestuur of de spelers of de coach is altijd een jammerlij ke zaak. Laten wij niet ver geten, dat het halen van het EK van levensbelang is. Het wordt hoog tijd, dat Neder land zijn gezicht weer eens laat zien op een belangrijk toernooi". De Zwollenaar rekent erop, dat er snel een nieuwe man zal worden aangetrokken. „Wij waren net bezig om het technische apparaat van de bond op peil te brengen, maar nu de grote baas zelf wil vertrekken wordt het al lemaal wat moeilijker. Toch is haast geboden. Wij mogen de kans op het EK niet ver waarlozen. De volgende kwa lificatiewedstrijd wedstrijd (in oktober tegen Polen, red.) staat al weer voor de deur. Dat duel komt met de vakan tie er tussendoor eerder dan velen zullen denken". Namen zijn er in Zeist nog niet genoemd. „Wij hebben nog met niemand contact ge had. Eerst zal het bestuur de recente ontwikkelingen rus tig doorspreken. Johan Cruijff? Hij heeft met Ajax veel succes, maar alles hangt af van wat het bestuur wil, wat Cruijff zelf wil en wat Ajax wil... Ik weet echt niet, waar wij op dit moment een opvolger moeten zoeken. Maar nogmaals, d'r zal er wel snel één moeten worden ge vonden. Want dé tijd dringt". Libregts Eén van de namen, die in de wandelgangen wordt ge noemd als opvolger van Mi chels, die naar alle waar schijnlijkheid in PSV een nieuwe werkgever vindt of EINDHOVEN Manager Kees Ploegsma van PSV deed gisteren nog zijn uiter ste best te doen geloven dat zijn club in het geheel nog geen contact met Rinus Mi chels zou hebben gehad. Maar wie enigszins is inge voerd in de voetballerij weet dat in deze bedrijfstak leu gens minstens even vaak voorkomen als gele en rode kaarten. Zeker aan de top, waar het keihard zakendoen elk normbesef schijnt te ver-, dringen. Ploegsma, die al weken op zoek is naar een opvolger voor Hans Kraay: „We heb ben geen gesprekken met hem gehad, omdat we in de veronderstelling verkeerden dat hij nog een contract had. We zijn er zelf nog niet uit wat de post van technisch di recteur bij ons betreft, gaan langzaam maar zeker voor waarts. We hopen er binnen kort uit te zijn, binnen een week of zo. Of Michels nu wel een kandidaat zou kun nen zijn? Daar kan ik niets op zeggen want ik weet niet waarom hij nu bij de KNVB wegwil". zal vinden, is Thijs Libregts. Libregts, in het verleden in dienst van Excelsior, PSV en Feyenoord en de laatste jaren actief in Griekenland (Aris en PAOK Saloniki, red.) liet gisteren telefonisch weten, dat er geen contact is geweest tussen de KNVB en zijn per soontje. „Mij is niets bekend. Ik heb geen enkel contact met Zeist. Alleen heb ik Mi chels een paar weken gele den informatie gegeven over de Grieken. Ja, ik weet dat mijn naam circuleert, maar dat is alles". Mocht de KNVB in Thijs Li bregts een geschikte kandi daat zien, dan is hij altijd be reid tot een gesprek. „Ik heb nog een éénjarig contract met PAOK en heb 't uitstekend naar mijn zin in Grieken land, maar in de voetballerij is alles mogelijk. Ja, ik am bieer die functie wel. Daar doe ik helemaal niet geheim zinnig over. 't Zal afhangen van de KNVB. Als zij inte resse hebben zal het initiatief van hun moeten uitgaan". RICHARD THANNHAUSER GOTHENBURG Na de eerste wedstrijd is de fina le van het toernooi om de UEFA-beker nog volledig open. De winst van IFK Göteborg (1-0) op Dundee United in de thuiswed strijd biedt weinig garan ties, al hebben de Zweden precies dezelfde uitgangs positie als vijf jaar gele den. Toen werd de mini male overwinning uit het eigen Ullevi-stadion ge volgd door een triomf met 3-0 bij Hamburger SV. Dundee United vertrouwde in de Zweedse havenstad op nieuw op zijn defensieve kracht, die in de tien voor gaande wedstrijden uit het toernooi tot slechts drie tegen treffers had geleid. Die instel ling kwam het niveau van de wedstrijd niet ten goede, want de Zweden zijn geen meesters in het „maken" van een wed strijd. Een speelwijze Overi gens waar zij tot nu toe zeer wel bij gevaren zijn. In de 22 voorgaande wedstrijden in het UEF A-bekertoernooi werd Göteborg niet een keer versla gen. De opmerkelijkste figuren in de uiterst sportieve wedstrijd, scheidsrechter Kirschen be hoefde nauwelijks een verma nende vinger op te steken, wa ren de beide doelverdedigers. In de eerste helft was de hoofdrol weggelegd voor Billy Thomson, die begon met een schitterende redding tegen over Lennart Nilsson, maar kort voor rust blunderde hij bij een kopbal van Stefan Pet- tersson. Een fout overigens die hij na rust meer dan goed maakte. Mislukt De tactiek van manager Jim my McLean om op een gelijk spel zonder doelpunten te spe len, mislukte. „Omdat wij op dit hobbelige veld niet in staat waren ons normale voetbal te bedrijven", verklaarde de coach. Kwalitatief kwamen ook de Zweden niet aan hoog standjes toe en daardoor miste het duel voetbal van niveau, hoewel alle omstandigheden daarvoor aanwezig waren. Er was stemming in het bomvolle stadion, Göteborg haalde aan recette, reclame en TV-rech- ten ongeveer twee miljoen gul den binnen, het was ideaal voetbalweer, maar de bezoe kers wilden de wedstrijd pas sief spelen. De Zweden hadden ook voor de thuiswedstrijd slechts twee spitsen in stelling gebracht en dat was nog altijd één meer dan bij hen in uitwedstrijden te doen gebruikelijk is. Omdat Dundee met slechts één aan valler begon, Paul Sturrock, werd er voornamelijk strijd geleverd buiten de beide straf schopgebieden. In de tweede helft veranderde dat beeld enigszins, omdat McLean zijn Schotten iets meer naar voren stuurde. Het leverde een paar kansjes op en evenveel opmerkelijke reddin gen van de Zweedse aanvoer der-doelman Thomas Wer- nersson. De iets gegroeide da dendrang van Dundee United, geanimeerd door de uitsteken de middenvelder Jim Mclnal- ly, gaf IFK meer ruimte. Len nart Nilsson miste echter een tweede mogelijkheid om de uitgangspositie voor de tweede wedstrijd, op 20 mei, voor zijn ploeg werkelijk zonnig te ma ken. IFK Göteborg (Zwe) - Dundee Uni ted (Sch) 1-0 (1-0). 38. Pettersson 1-0. Scheidsrechter Kirschen (OD1). Toe schouwers: 50.023. IFK Göteborg: Wemersson; Carlsson, Hysen, Larsson. Fredriksson; Johans son (Roland Nilsson), Tord Holmgren (Zetterlund), Andersson, Tommy Holmgren; Pettersson, Lennart Nils son. Dundee United: Thomson; Mal pas, Narey, Hegarty (Clark), Holt; Bow man, Kirkwood, Mclnally, Bannon; Bedford, Sturrock (Beaumont). Vreugde bij de Zweden. De ex-PSV'er Glenn Hysèn (no 3) en schutter Stefan Pettersson zijn verheugd, lan Redford toont zich teleurgesteld namens Dundee. DUINKERKEN Jelle Nijdam heeft de leiderstrui in de vier daagse van Duinkerken veilig door de eerste etappe geloodst. De renner van Raas kwam bin nen met de groep waar zijn ploegmakker Jean-Paul van Pop- pel een steentje bijdroeg tot het truibehoud door onder andere Eric Vanderaerden in de eind sprint te verslaan en de acht pre mie-seconden in te pikken. In een etappe zonder bergen van importantie heeft de Columbiaan Carlos Gutierrez de dertiende etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Nog opmerkelijker was dat Gutierrez van start tot fi nish het veld heeft geleid. Onge veer 200 kilometer samen met de Spanjaarden Rafael Garcia en Ri- cardo Zuriga, de laatste twintig kilometer alleen. Belangrijker dan de ontsnapping was de actie van Laurent Fignon, die met de dag nadrukkelijker zijn aanwezigheid in het veld be wijst. In de slotfase, toen er nau welijks een recht stuk weg te be kennen was, zette de Parijzenaar de tegenaanval in met de Span jaarden Blanco Villar en Echave, de Portugees Paulinho en de Co lumbiaan Morales. Fignon moest het vrijwel alleen opknappen, maar heroverde toch meer dan een minuut en dat bracht hem weer bij de eerste tien van het klassement. Nikki Rüttimann heeft de lei derstrui in de Ronde van Roman die gepakt in het slot van de eer ste etappe. In de afsluitende om loop van achttien kilometer rond Romont vond Rüttimann als eer ste aansluiting bii Stefan Joho, die bijna honderd kilometer op kop had gereden. Knetemann en De Rooy kwamen ook bij de eer sten. De Italiaanse Maria Canins heeft haar leidende positie in de da mesronde van ae Aude versterkt. Ze won de vijfde etappe Leucate - Leucate over 88 km. In de eind sprint was zij de snelste van een kopgroepje van zeven rijdsters onder wie de Nederlandse He- Een plaatje uit de Ronde van Spanje waar het peloton leen Hage. een boerderij passeert.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9